Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τεχνητή Νοημοσύνη 2k13
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 6:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Δάκη, γιατί γίνεσαι αδικαιολόγητα εριστικός;
Ατομικά θεωρώ απόλυτα δικαιωμένο το επιχείρημα του skakos' αν και διαφωνώ με την επιχειρούμενη συμπτωματολογία του.
Όντως, κάτι μας συμβαίνει με την απώλεια' και τούτο σηματοδοτεί τη ύπαρξη ψυχής.
Αυτό δεν μας λέει η μέθοδος της Δοκιμής και του Λάθους;
ΑΛΛΑ!
Γιατί αυτό το το επιχείρημα πρέπει να συνεπάγεται την ύπαρξη ενός Δημιουργού θεού - τόσον παντελώς αδιάφορου ή και εχθρικού προς τα δημιουργήματά του - και όχι την απλή ανάπτυξη συνείδησης σε κάποια από τα τρέχοντα είδη ζωής;
Ο διάβολος δεν βρίσκεται στα Τάρταρα ούτε στην άμεση αντίληψή μας, αλλά στην Άρνηση του να αντιληφθούμε την αναγκαιότητα του συγκερασμού των διαφορούμενων εκδοχών του Κόσμου.
Και τούτο, συνεπάγεται την ανάληψη μιας άλλης Ευθύνης.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 10:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Το ζήτημα της μοντελοποίησης ενός ανθρώπου σε ένα πρόγραμμα υπολογιστή έχει να κάνει με την απόκριση του μοντέλου σαν να ήταν κανονικός άνθρωπος. ...


Φίλε bugman θα σε αφήσω τελευταίο γιατί το τεχνοκρατικό κομμάτι ήταν ο αρχικός μου στόχος μόνο που θέλει άνεση χρόνου.
Διαβλέπω εδώ οτι τείνει να εξελιχθεί το θέμα (δεν με χαλάει - αντιθέτως) σε Δούρειο Ίππο των γνωστών αντιπαραθέσεων περί θεού και αθείας αλλά στην προσπάθειά μου να διατυπώσω κομψά αυτή την διαπίστωση με τη σειρά μου διαπίστωσα : γιατί όχι ?
Ένας θανατοποινίτης θα συνεισέφερε πιο εύκολα τη γνώμη του για την κατασκευή μιας ηλεκτρικής καρέκλας αρκεί να ήξερε οτι δεν θα είναι γι'αυτόν. Αν λοιπόν στην αιώνια αναρώτηση ΘΕΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ αντικαταστήσουμε τον Θεό με τον άνθρωπο και τον άνθρωπο με το δημιούργημά του (τεχνητή νοημοσύνη) ίσως απελευθερονόμαστε από τροχοπέδες και προκατασκευασμένα νοητικά σχήματα που οδηγούν σε αδιέξοδα ή κυκλικές αυτοαναφορές (Νεοφώτιστος : "υπάρχουν αυτοαναφορές που δεν είναι κυκλικές LSNM ?" Laughing )
Θα έχουμε tolerance σε αυτό το θέμα (το μόνο που ζητώ) αλλιώς θα κηρύξω άγονη την εξερεύνηση διότι το "πτώμα" (η τεχνητή νοημοσύνη) θα έχει βρεθεί και θα είναι οι τραγικά πολύ προβλέψιμες ανελαστικές θέσεις ή/και εκφράσεις Twisted Evil
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
..
- Αφού δεν πιστεύεις στην ψυχή και έχεις την πεποίθηση οτι ο άνθρωπος είναι ένα συγκρότημα μορίων και- εν τέλει- κυττάρων, γιατί τότε νιώθεις λύπη όταν πεθαίνει κάποιος δικός σου;;;...


Αδυνατώ να πιστέψω (χωρίς η έκπληξή μου να εμπεριέχει κατά κανένα τρόπο μομφή προς τις θέσεις του φίλου skakos) οτι ρώτησε κάτι τέτοιο.
Τι σχέση έχει η συμπεριφορά ενός ασύλληπτα μεγάλου συνόλου κυττάρων στο θέμα πχ λύπη, με την "ψυχή" (εάν υφίσταται ψυχή και δεν είναι η το διασυνδεδεμένο ψέμα του συνόλου των κυττάρων μας με τον καθ'υλην αρμόδιο να εξηγεί την "πραγματικότητα", εγκέφαλό μας ? )
Αν το σκάκι του το κατάφερε και χώρεσε σε λίγα kilobyte και είναι αυτό σε παγκόσμιο επίπεδο μια επιτυχία τότε για μένα ο φίλος skakos είναι από τους λίγους τυχερούς ανθρώπους στον πλανήτη που είναι σε θέση ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ πλέον να διαισθανθεί πόσο απείρως πιο λεπτεπίλεπτα πολύπλοκα και ανώτερα από του ανθρώπου συναισθήματα μπορούμε να προσθέσουμε με μια βεντάλια πολλών terrabytes που θα τροφοδοτούνται από ερεθίσματα και θα αντανακλούν στην αρχή τουλάχιστον τα ανθρώπινα συναισθήματα. Μια τεχνητή νοημοσύνη θα διέθετε εγγενώς λατρεία για το φυσικό περιβάλλον κλάσεις ανώτερη του ανθρώπου διότι τον επικίνδυνο ανθρώπινο εγωισμό φρονώ πως δεν θα τολμήσει να τον μεταβιβάσει. Άραγες ο θεός τι επικίνδυνο κράτησε για τον εαυτό του και το στερούμαστε εμείς ? Η επιλογή της αυτοκαταστροφής είναι καλό σημάδι ελευθεριότητας του νου αλλά όχι αρκετό. Αν μπορούσε να δοθεί απάντηση στο πως θα έπρατε ο άνθρωπος εάν ήταν σε θέση να σκοτώσει τον δημιουργό τότε θα είχαμε όλη την εικόνα του παντός.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:

Δάκη, γιατί γίνεσαι αδικαιολόγητα εριστικός;
Ατομικά θεωρώ απόλυτα δικαιωμένο το επιχείρημα του skakos' αν και διαφωνώ με την επιχειρούμενη συμπτωματολογία του.
Όντως, κάτι μας συμβαίνει με την απώλεια' και τούτο σηματοδοτεί τη ύπαρξη ψυχής.
Αυτό δεν μας λέει η μέθοδος της Δοκιμής και του Λάθους;
ΑΛΛΑ!
Γιατί αυτό το το επιχείρημα πρέπει να συνεπάγεται την ύπαρξη ενός Δημιουργού θεού - τόσον παντελώς αδιάφορου ή και εχθρικού προς τα δημιουργήματά του - και όχι την απλή ανάπτυξη συνείδησης σε κάποια από τα τρέχοντα είδη ζωής;
Ο διάβολος δεν βρίσκεται στα Τάρταρα ούτε στην άμεση αντίληψή μας, αλλά στην Άρνηση του να αντιληφθούμε την αναγκαιότητα του συγκερασμού των διαφορούμενων εκδοχών του Κόσμου.
Και τούτο, συνεπάγεται την ανάληψη μιας άλλης Ευθύνης.


Προφανώς φίλε Chaos διαφωνούμε στα του φίλου skakos όπως τα έξέθεσα λίγο πριν ...


"Ανάληψη μια άλλης ευθύνης" : αυτό πολύ μου άρεσε αν και τα κρατικοστρατιωτικά συμπλέγματα καραδοκούν. Προφανώς μια Επιστήμη της Ευθύνης μια επιστήμη για την πρόοδο αλλά όχι κατά του ανθρώπου Εάν ο άνθρωπος δεν είναι κατά του περιβάλλοντος. Κάτι ολιστικό δηλαδή.


Όμως διαφωνώ και στο εριστικό του φίλου Δάκη.
Είναι ένας τρόπος ίσως να ξεσηκώσει έναν εμπειρογνώμονα.
Επί τη ευκαιρία : πολύ θα ήθελα να είχα τη γνώμη του φίλου skakos (από την εμπειρία του με την Μικροσοφτ) για το από εδώ και πέρα μέλλον της πληροφορικής στη χώρα μας. Ένα ρεύμα χιλιάδων βαρέως σπουδαγμένων Ελλήνων κατευθύνονται στο εξωτερικό και ένα άλλο στους μπαξέδες στα χωριά.
Πολύς όμως λόγος γίνεται εδώ και ένα εξάμηνο όχι απλά για το τι θα κάνει η χώρα γενικά αλλά στο πλαίσιο του διεθνούς (!) καταμερισμού εργασίας με τι θα καταπιαστούμε.
Το θεωρείς ανέφικτο φίλε skakos να κρατήσουμε ένα υψηλό κομμάτι πληροφοριακού γίγνεσθαι στη χώρα ή είναι μάταιο ? ...

Σκεφτόμουν πως η τεχνητή νοημοσύνη έχει στον πυρήνα της τον λόγο και άρα ως "κληρονόμοι" Razz της Ελληνικής γλώσσας (της Καζαντζάκειας πατρίδος) δεν θα ήταν μια κίνηση ματ στον διεθνή καταμερισμό εργασίας να καταλάβουμε δι'αυτής την αυτοκρατορία του λόγου ?

Και να που το εγχείρημα του άφχαντου φίλου afham μπορεί να λάβει μια νέα ζωή :
η "λογική" "τροφή" στο Ον της τεχνητής νοημοσύνης θα μπορούσε να προέλθει από κάτι σαν την Wikipedia αλλά το παράλογο (επιδόρπιο) που είναι άκρως απαραίτητο στην πρόοδο του πολιτισμού [Μπέρναρ Σω όπως έλεγα στον φίλο Mark που δεν με πείθει πως δεν κατάλαβε οτι την τεχνηκή αλλοίωσης (παράλογο) την ξεκινάς αφού φτιάξεις το γυαλισμένο μοντέλο (λογική)] θα μπορεί να εισαχθεί από την δεξαμενή του filosofia.gr !!
Wink

Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που σκέφτηκε να αντλήσει metadata από το forum ...


PS : φίλε rakis είμαστε πολύ φυσικαλιστές ? για ρίξε μια ταξινομητική εδώ σε παρακαλώ Smile

(επικοινώνησαν από το London School of Economics μαζί σου ? Wink )
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε MArk αρχίζω και έχω ένα θεματάκι μαζί σου Laughing
Για να το δούμε λοιπόν :
Νομίζω οτι κάτι μας κρύβεις και δεν είναι μόνον η ηλικία σου Wink
Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σου και είναι εντυπωσιακός ο τρόπος σκέψης σου και γνώσεών σου. Οι θέσεις σου όπως φαίνονται στα άρθρα

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=143901&highlight=#143901

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=143952&highlight=#143952

προσομοιάζουν σε κάποιον άλλο ...

δεν είσαι μικρός για να κάνεις τον ανήξερο για συναρμολογούμενα ... Wink
mark έγραψε:

Παρντόν;
Τι είναι αυτά τα συναρμολογούμενα και τι σχέση έχουν με αυτά που λέμε;

Ο νεαρούλης που ξέρει το Παρντόν αλλά μεγάλωσε μόνο με Playstation και δεν άκουσε για συναρμολογούμενα ...

mark έγραψε:

LSNM έγραψε:

"Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο. Ο παράλογος επιμένει να προσαρμόσει τον κόσμο στα μέτρα του. Συνεπώς η πρόοδος της ανθρωπότητας εξαρτάται από τον παράλογο άνθρωπο."

Τζωρτζ Μπέρναρντ Σω


Ναι όντως, οι μεγάλοι επιστήμονες, φιλόσοφοι, ηγέτες ήταν οι περισσότεροι, να μην πω όλοι, λίγο γιουχου..., όπως και οι καλλιτέχνες. Περίεργο, χαχαχα Laughing


Μιλάς αποστασιοποιημένα για τους γιούχου άρα λογικά δεν είσαι ένας απο αυτούς αλλά ακριβώς μέσω της λογικής "μη γιούχου" που διαθέτεις πως δεν δύνασαι να αντιληφθείς οτι δεν είναι καθόλου περίεργο αντιθέτως είναι η ειδωποιός διαφορά : το γιούχου κάνει αυτό που δεν μπορείς εσύ να καταφέρεις γιατί περιορίζεσαι από την λογική σου άσχετα εάν ευαγγελίζεσαι πολύ πολύ σοβαρά (μη γιούχου)
mark έγραψε:
ότι είναι καιρός η επιστήμη να μεταλλαχτεί και να εισάγει το παράλογο στα θεμέλιά της. Για την καλύτερη, να μην πω την απόλυτη, εξήγηση του κόσμου μας. Κάτι όπως επιχειρεί να κάνει η ασυνεπής λογική (paraconsistent logic).

Όπως θα κατάλαβες φίλε Mark μην μας περνάς για βλάκες.
Η αντίφασή σου είναι προφανέστατη.
Κι επειδή δεν με πείθεις οτι είσαι κουτός - αντιθέτως, σε καλώ να μην τυραννιέσαι άλλο. Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο αλλιώς θα τρυγυρίζει στο μυαλό μας η αντίφαση των λεγομένων σου στα διάφορα post φέροντας τη σχιζοφρένεια πιο κοντά (σε αυτό ήσουν συνεπής με δήλωσή σου Razz )


PS 1 : θα στείλω πρώτα μήνυμα στον ... "άλλον" που νoμίζω οτι είσαι εσύ Laughing


PS 2 : όχι τίποτε άλλο αλλά για να δημιουργήσουμε τεχνητή νοημοσύνη θα πρέπει κατ'αρχάς να ισχυριστούμε την δική μας (κατ'ελάχιστον αποκαλύπτωντας κάποιον πολύ προσεχτικό στο να μην αποκαλυφθεί) Laughing
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
Αν καταφέρουμε να φτιάξουμε τεχνητή νοημοσύνη που να συμπεριφέρεται ακριβώς όπως ο άνθρωπος, με τις ευαισθησίες και τις αναζητήσεις του, αυτό πιστεύω θα τραντάξει συθέμελα τις απόψεις αυτών που υποστηρίζουν την ύπαρξη ψυχής, ως κάτι το μεταφυσικό. Θα πέσει πολύ γέλιο τότε!



Μα έχει δειχθεί πλέον, πως αυτά που ονομάζουμε ψυχική συμπεριφορά , ηθικός χαρακτήρας κλπ κλπ , δεν είναι τίποτα περισσότερο από εγκεφαλικές λειτουργίες και συναρτώνται με εκκρίσεις αδένων, και ηλεκτομαγνητικών φορτίων.
Μιλάμε δηλαδή καθαρά για θέματα βιοχημείας και υλοενέργειας.

Δεν έχει εντοπιστεί ποτέ ψυχή, και ούτε ψυχικές και πνευματικές λειτουργίες χωρίς την ύπαρξη υλοενέργειας (του εγκεφάλου)

Το αντίθετο μπορεί να υπάρχει, δηλαδή άνθρωπος φυτό

Εκτός και εννοείς κάπως αλλιώς εσύ την ψυχή


Φίλε giannis συμφωνώ μαζί σου με επιφύλαξη διότι στον τρόπο που το θέτεις φοβάμαι πως αν μπορούσε να είναι απτή με τις αισθήσεις μας ή μέσω τις επιστήμης να "συλληφθεί" η ψυχή ή η συνείδηση τότε κάποιος πχ Ρασπούτιν ή Bell laboratories μέχρι τώρα θα είχε προσανατολιστεί στο να αποκτήσεις τα δικαιώματα όπως έχουν κάνει ανήκουστα κατοχυρωσεις για βιολογική κληρονομιά του πλανήτη ήδη.
Αυτό που κουβανούμε ίσως "ενέσιμα" εισήχθη στο ΥπερΣημείο λίγο πριν το Big Bang από άλλη διάσταση και γι'αυτό μη δυνάμενο να συλληφθεί (εάν "υπάρχει" επαναλαμβάνω ! )

pS το υπάρχω για ευνόητους λόγους σε εισαγωγικά διότι η ύπαρξη σε άλλη διάσταση-σύμπαν δεν μας είναι κατανοητή.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 11:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Ωραίο αυτό το τελευταίο, LSNM. Εντούτοις μάλλον το θέμα θέλει πιο πολύ ψάξιμο.

Πέραν τούτου έχω να πω πως η επιχειρηματολογία του φίλου Σκάκος σε πολλά θέματα είναι ιδιαίτερα επιφανειακή -ας με συγχωρέσει ο φίλτατος- σε σημείο βλακείας και ξέρουμε πολύ καλά πως όσο καλά διαβασμένος και να είναι κανείς, τη βλακεία δεν μπορεί να την αντιμετωπίσει. Το έχει πει και ο Σοπενάουερ αυτό.

Για να φέρω ενα παράδειγμα και να πλατιάσω λίγο, μια φορά σε ένα καφέ που βγήκαμε, ο φίλος Σκάκος μου έκανε την εξής ερώτηση.

- Αφού δεν πιστεύεις στην ψυχή και έχεις την πεποίθηση οτι ο άνθρωπος είναι ένα συγκρότημα μορίων και- εν τέλει- κυττάρων, γιατί τότε νιώθεις λύπη όταν πεθαίνει κάποιος δικός σου;;;

Ένα εντελώς βλακώδες αλλά και εκνευριστικό ερώτημα που σε φέρνει στα όριά σου με την απολυτότητα που το διακρίνει. Και την άγνοια, θα συμπλήρωνα εγώ. Γιατί θα φέρω μόνο ένα επιχείρημα για να γίνει κατανοητή η βλακεία του πράγματος και θα το θέσω ως ερώτημα.

-Πώς γίνεται- αφού υποθετικά όλος ο κόσμος αποτελείται από την ίδια ύλη- το έντομο πχ να είναι κάτι ζωντανό ενώ η πέτρα κάτι ακίνητο που αλληλεπιδρά μόνο ακούσια με το περιβάλλον;


Τελικά μέσα από τις δύο αυτές ερωτήσεις νομίζω μπορεί να βγει κάτι πολύ καλό.
Μας την έχετε στημένη οι δυο σας ?! Laughing Twisted Evil Rolling Eyes

"Μην ζητάτε απαντήσεις. Κάντε μου σωστές ερωτήσεις" !! Wink
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να ξεχωρίσουμε επίσης τα ρομπότ από τα έμπειρα συστήματα και την τεχνητή νοημοσύνη.

Τα ρομπότ δεν είναι παρά ένας εξελιγμένος αυτοματισμός προσανατολισμένος στην αλληλεπίδραση με το φυσικό περιβάλλον.

Τα έμπειρα συστήματα ενσωματώνουν κατ'αρχάς γνώση και μπορούν να δώσουν κατ'αρχάς απαντήσεις οι οποίες είναι πανομοιότυπες με αυτές που θα έδινε ένας ειδήμων (ή μια πλειάδα ειδημώνων) απέναντι σε ένα πρόβλημα.

Η τεχνητή νοημοσύνη αναφέρεται υποτίθεται σε κάτι όσο το δυνατόν εγγύς της ανθρώπινης ευφυίας αλλά και ένα από τα κυρίαρχα χαραχτηριστικά της ανθρώπινης ευφυίας να εισήγαγε τότε θα ήταν αποδεκτός ο ορισμός και από τους πλέον αρνητικούς απέναντί της.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 1:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου λένε και λέω να καταθέσω την πρώτη ιδέα που να ενέχει και το εμπορικό και εξαγώγιμο και καινοτομικό στην υπό αναγέννηση οικονομία. Αν και γνωρίζουμε πολύ καλά τι ακούει ο Έλληνας όταν γίνεται λόγος για συνεταιρισμό ("τι ? Δεν θα είμαι εγώ ο Δίας αλλά θα κάνω τον Ερμή και θα ανέχομαι και άλλους θεούς μαζί μου ? ..." ) εντούτοις το καταθέτω (για το copyright θα βγάλω φωτό το άρθρο Smile ) :

Η ιδέα μου λοιπόν αφορά κάτι που πιστεύω πολλοί θα έχουν διαβάσει στην ειδησεογραφία του Internet οτι γενικά η Ευρώπη αλλά και ειδικότερα η Ελλάδα "γερνάνε". Οι υπηρεσίες, το μάρκετινγκ και γενικά η οικονομία προσανατολίζονται στους πληθυσμούς που δεν ανανεώνονται, γερνάνε και σπάνε συνεχώς τα προσδόκιμα ζωής.
Είναι εύλογο οτι όλοι αυτοί οι πληθυσμοί με τα όλο και λιγότερα τέκνα (αλλά και με τα υπάρχοντα μεταναστανευμένα) περνάνε κάποια στιγμή το κατώφλι του εγκλωβισμού εντός οικίας (κινητικά προβλήματα, οικονομικά, υγείας κ.α.) και το MEGA θέμα λοιπόν που ανακύπτει είναι :

ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ, συζήτηση


Ιδού λοιπόν πεδίο δόξης λαμπρό για μια light τεχνητή νοημοσύνη που θα συντροφεύει, θα συνομιλά, θα ανασκαλεύει τις μνήμες των γερόντων, θα δίνει κουράγιο, θα καλεί τις υπηρεσίες, θα παραγγέλνει είδη (φάρμακα, τρόφιμα κλπ) και εν γένει θα αποτελεί έναν σύντροφο "οικονομικό".
Φυσικά το μόνο εύκολο θα είναι ξένοι φιλόλογοι να μεταφράσουν τις βάσεις γνώσεων για να πουληθεί σε όλη την Ευρώπη.

Φίλε Bugman, skakos, afham και όλοι οι υπόλοιποι συμφορουμιστές ενδιαφερόμενοι άμεσα και έμμεσα αυτή είναι μια επίσημη έναρξη δημοσίως εδώ μιας πανεθνικής εκστρατείας που θα καθιερώσει την Ελλάδα στον σύγχρονο κόσμο πέρα από σουβλάκι και ηλιοθεραπεία και μεμονωμένους φωστήρες που λυπούνται που είναι στη ξενιτιά γιατί η Ελλάδα τους αδικεί.

και το ημερολόγιο δείχνει 22 / 12 / 2012 13:10


Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Όπως αντιλαμβάνεστε ένα τέτοιο project τα έχει ΟΛΑ. Το εν δυνάμει πελατολόγιο είναι τεράστιο.

(Όλοι είναι απαραίτητοι : φιλόσοφοι, φιλόλογοι, ψυχολόγοι, ηλεκτρονικοί, αυτοματιστές, προγραμματιστές, αναλυτές, γλωσσολόγοι, οργανωτικοί, ανοργάνωτοι, λογικοί, παράλογοι : ΟΛΟΙ)
















https://s3.amazonaws.com/Gigapans/EBC_Pumori_050112_8bit_FLAT/EBC_Pumori_050112_8bit_FLAT.html

Είναι 4000 φωτό μαζί τρομερής ευκρίνειας.
Αν κάνετε ζουμ αρκετά πολύ στους πρόποδες θα δείτε αποστολές.
Εκεί είμαστε εμείς τώρα.
Very Happy
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 2:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α, αυτό εννοούσες με τα συναρμολογούμενα και έσπαγα το κεφάλι μου. Μπερδεύτηκα με το β' παγκοσμίου γιατί εγώ δεν είχα συναρμολογούμενα στρατιωτάκια, είχα άλλα πιο ειρηνικά Smile

Τι κρύβω την ηλικία μου; Λες και με ρώτησε κανείς πόσο είμαι. Στα 37 και ακόμα μεγαλώνω.

Ποιος είναι αυτός ο "άλλος" που αναφέρεσαι; Υπονοείς ότι έχω διπλή ταυτότητα στο forum? Ότι έκανα και δεύτερο λογαριασμό και ότι έχω αποκρύψει το γεγονός? Ε, αυτό είναι ότι πιο τρελό έχω ακούσει ποτέ! Razz Γιατί να κάνω κάτι τέτοιο;

Για όλους αυτούς τους περίεργους, το είπα ειρωνικά. Αλλά πώς θα τους λέγαμε; Λογικούς δεν τους λες. Τρελούς, ούτε πάλι. Υπάρχει ένας χαρακτηρισμός για αυτούς τους ανθρώπους, τους αποκαλούν εκκεντρικούς.

Εμένα μου αρέσει να τους αποκαλώ λογικούς τρελούς.

Και αν αυτό δεν το δεχόμαστε λόγω της αντίφασης που έχει, τότε μου φαίνεται είναι καιρός να επαναπροσδιορίσουμε τι σημαίνει αντίφαση. Όπως έγινε παλιότερα επιστημονικά με τον Αϊνστάιν και τη θεώρηση του χρόνου. Αλλά και άλλα παραδείγματα στην ιστορία που δείχνουν πως έννοιες επαναπροσδιορίστηκαν για να φτάσουν πιο κοντά την πραγματικότητα. Αυτή τη μερική αλλοίωση στη λογική επιχειρεί να κάνει η ασυνεπής λογική, επιτιθέμενη στο θεμελιώδες λίθο ανθρώπινης λογικής, τα μαθηματικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 22, 2012 5:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
.....
Για όλους αυτούς τους περίεργους, το είπα ειρωνικά. Αλλά πώς θα τους λέγαμε; Λογικούς δεν τους λες. Τρελούς, ούτε πάλι. Υπάρχει ένας χαρακτηρισμός για αυτούς τους ανθρώπους, τους αποκαλούν εκκεντρικούς.

Εμένα μου αρέσει να τους αποκαλώ λογικούς τρελούς.

Και αν αυτό δεν το δεχόμαστε λόγω της αντίφασης που έχει, τότε μου φαίνεται είναι καιρός να επαναπροσδιορίσουμε τι σημαίνει αντίφαση. Όπως έγινε παλιότερα επιστημονικά με τον Αϊνστάιν και τη θεώρηση του χρόνου. Αλλά και άλλα παραδείγματα στην ιστορία που δείχνουν πως έννοιες επαναπροσδιορίστηκαν για να φτάσουν πιο κοντά την πραγματικότητα. Αυτή τη μερική αλλοίωση στη λογική επιχειρεί να κάνει η ασυνεπής λογική, επιτιθέμενη στο θεμελιώδες λίθο ανθρώπινης λογικής, τα μαθηματικά.


Πολύ ωραία φίλτατε Mark,
κατ'αρχάς μίλησα με τον φίλο μας και δεν είναι εσύ Laughing (μου επεσήμανε και κάτι δε αλλά θα σου το πω εν καιρώ μιας και είσαι πολύ νέος στο φόρουμ και η πορεία σου διαφαίνεται λαμπρή : όπως βλέπεις υπάρχει ένα αόρατο κονκλάβιο που αξιολογεί τους νόες Laughing πλάκα κάνω φίλε μου)

το λοιπόν αν διάβασες από την αρχή το θέμα είχα γράψει :
LSNM έγραψε:
...
Εδώ λοιπόν βρίσκεται το μεγάλο μυστικό της ανθρώπινης ύπαρξης.
Το παράλογο και η "λογική" χρήση αυτού.
Αλοίμονο εάν δεν απαντούσαν "παράλογα" ή μη λογικά στην ερώτηση του φίλου Skakos.

Πες "χου", παιδί μου.
"Χου" κύριε.
Μπράβο.

Έτσι λοιπόν εάν και εφόσον η τεχνητή νοημοσύνη είναι επιθυμητό να πλησιάσει την ανθρώπινη θα πρέπει να εισάγει "συντεταγμένα" το παράλογο όπως πχ ο κάτωθι διάλογος μπορεί να τεκμηριώσει ακόμα και κατά Turing το μη ρομποτικό του συνομιλητή :...


εσύ πάλι είχες γράψει αλλού :
mark έγραψε:
ότι είναι καιρός η επιστήμη να μεταλλαχτεί και να εισάγει το παράλογο στα θεμέλιά της. Για την καλύτερη, να μην πω την απόλυτη, εξήγηση του κόσμου μας. Κάτι όπως επιχειρεί να κάνει η ασυνεπής λογική (paraconsistent logic).


αυτό μας ενδιαφέρει πάρα πολύ (τον φίλο που μίλησα σε θεωρητικό επίπεδο που ασχολείται σε επιστημονικό επίπεδο ενώ εμένα έμπρακτα στο project) όπως θα μαντεύεις και θα σταθεί πολύ χρήσιμο δεδομένου οτι όλοι έχουμε έρθει σε επαφή με ηλικιωμένους που καταστρατηγούν τα αξιώματα του Grice χωρίς όμως λογική προσδοκία αλλά αυθόρμητα λόγω απώλειας προσωρινής πχ με την πραγματικότητα ..
Εκεί η Τ.Ν. θα πρέπει να διαθέτει μονάδα αξιολόγησης παραλόγου προκειμένου να μην χαθεί η επαφή με το υποκείμενο.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 24, 2012 1:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:

Δάκη, γιατί γίνεσαι αδικαιολόγητα εριστικός;
Ατομικά θεωρώ απόλυτα δικαιωμένο το επιχείρημα του skakos' αν και διαφωνώ με την επιχειρούμενη συμπτωματολογία του.
Όντως, κάτι μας συμβαίνει με την απώλεια' και τούτο σηματοδοτεί τη ύπαρξη ψυχής.
Αυτό δεν μας λέει η μέθοδος της Δοκιμής και του Λάθους;
ΑΛΛΑ!
Γιατί αυτό το το επιχείρημα πρέπει να συνεπάγεται την ύπαρξη ενός Δημιουργού θεού - τόσον παντελώς αδιάφορου ή και εχθρικού προς τα δημιουργήματά του - και όχι την απλή ανάπτυξη συνείδησης σε κάποια από τα τρέχοντα είδη ζωής;
Ο διάβολος δεν βρίσκεται στα Τάρταρα ούτε στην άμεση αντίληψή μας, αλλά στην Άρνηση του να αντιληφθούμε την αναγκαιότητα του συγκερασμού των διαφορούμενων εκδοχών του Κόσμου.
Και τούτο, συνεπάγεται την ανάληψη μιας άλλης Ευθύνης.


Αγαπητέ Chaos,

Μη μού πεις ότι δεν σού πέρασε από το μυαλό ότι η αίσθηση της απώλειας και η θλίψη που τη συνοδεύει συνιστά προσάρτημα του ολου μηχανισμού που προάγει την επιβίωση. Ο χαμός ενός συγγενικού προσώπου αντανακλά την προσπάθεια του κοινού DNA να διαιωνιστεί όσο καλύτερα γίνεται
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 25, 2012 12:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τότε,όμως, μια μάνα που σκοτώνει το παιδί της για να μη σκλαβωθεί τι θ' αντακακλούσε; Ένα αυτοκαταστροφικό dna;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 25, 2012 2:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Τους τρελούς λες να υπάρξει ποτέ τρόπος να τους κάνουν simulate? Λίγο δύσκολο...πού ξέρεις, ίσως και να τα καταφέρουμε να φτιάξουμε τρελά ρομπότ.


Ένα ρομπότ που κάνει μια συνομιλία ακούγεται σαν... τρελός. Βγάζει μερικές φορές δύσκολα νόημα. Τι σημαίνει αυτό άραγε...;;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 26, 2012 9:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Τότε,όμως, μια μάνα που σκοτώνει το παιδί της για να μη σκλαβωθεί τι θ' αντακακλούσε; Ένα αυτοκαταστροφικό dna;


Και πάλι, και σ' αυτήν την περίπτωση, η μάνα προστατεύει το σπλάχνο της, άσε που ούτως ή άλλως τέτοιες περιπτώσεις υπόκεινται περισσότερο στην ανθρώπινη διαφορετικότητα παρά στο ένστικτο της επιβίωσης, με την έννοια ότι η μάνα έχει αντίληψη τού τι θα γίνει αν σκλαβωθεί ή κακοποιηθεί το παιδί της. Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτό που είπαμε πριν. Ίσα ίσα που το επιβεβαιώνει κι όλας.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 2 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center