Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΜΕ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 35, 36, 37  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2012 4:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
Για να καταλάβεις το επίπεδο συζήτησης που μπορεί να έχει κανείς μαζί σου, δεν έχεις παρά να κοιτάξεις τα δικά σου σχόλια ως απελπισμένες και φαιδρές απαντήσεις, τα οποία είναι τουλάχιστον αστεία αν όχι κάτι άλλο.

Δυστυχώς η Ελλάδα περιέχει ακόμα τέτοια θλιβερά στοιχεία μέσα της



Μη μου στενοχωριέσαι,είπαμε! Κάθε κωμωδία έχει κι ένα τέλος,σ' ευχαριστούμε για το θέαμα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2012 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεοφώτιστε...
έγραψα τη δική μου άποψη για το τι φταίει και έχουμε κύμα λαθρομεταναστών. Από όλα αυτά κατάλαβες πως προωθώ ένα μέτρο που λέγεται φύλαξη των συνόρων; Και μετά μου λες πως αυτό είναι πολύ δύσκολο; Εγώ λέω ότι δεν είναι δύσκολο! Εν ανάγκη θα μπορούσε να μπει και εθνοφρουρά...δηλαδή να οριστούν πολίτες που θα φέρουν όπλα μια φορά την εβδομάδα, άρα επτά ομάδες από αυτούς για όλη τη βδομάδα, και θα συμμετάσχουν στην φύλαξη των συνόρων. Αν θέλεις λύση τύπου "πατάω enter και λύνω το πρόβλημα"...δεν υπάρχει.
Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να βρούμε εκείνες τις κεντρικές δυνάμεις (όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα) και να επιβάλλουμε τη θέλησή μας, μπορούμε να επιβάλλουμε την εναντίωσή μας στα παιχνίδια τους, Αν βασιστούμε σε αριστερές πρακτικές, τότε θα πρέπει να κάνουμε απεργίες και διαδηλώσεις, να διαλύσουμε τη χώρα για να ακουστούμε. Ε! Αυτό το θέλουν αυτές οι δυνάμεις! Άρα αυτές οι πρακτικές δεν μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα! Για τους αριστερούς όμως που τον διεθνισμό τον βλέπουν με διαφορετικό τρόπο...η διάλυση του κράτους, είναι θεμελιώδης! Έτσι οι αριστεροί δεν κάνουν λάθος ως προς τις επιδιώξεις τους! Έτσι έχεις να διαλέξεις...ποια πρακτική σε ενδιαφέρει, τι επιδιώξεις θες να πετύχεις για το κράτος σου! Θες ένα κράτος που θα διαλυθεί για να μετεξελιχθεί σε μια επαρχία ενός υπέρ κράτους; Ή θες ένα κράτος που θα βάζει προ των ευθυνών τους όλους μας και θα μας κινητοποιεί για την φύλαξή του; Εγώ υποστηρίζω την πρακτική της κινητοποίησης, της δράσης, και όχι μόνο για τα σύνορα. Αυτή η πρακτική ασφαλώς μοιάζει με την φασιστική, ως προς το δυναμικό της μέρος. Διαφέρει όμως ως προς τις απώτερες επιδιώξεις, οι οποίες δεν υπάρχουν σε ένα φιλοσοφικό επίπεδο αλλά στο ρεαλιστικό, στη πραγματικότητα δηλαδή, στις σχέσεις των Ελλήνων με τους λαθρομετανάστες, με τους γείτονες, με την διεθνή κοινότητα. Σε αυτά λοιπόν οι Ναζί αποδείχθηκαν ότι τους εντός της κοινότητάς τους ξένους τους εξολόθρευαν, τους γείτονες τους προσεταίρισαν με πόλεμο, και την διεθνή κοινότητα την έβαλαν με τους συμμάχους τους όπως Ιταλούς, Φινλανδούς, Ρουμάνους, Αυστριακούς και Ιάπωνες, σε έναν παγκόσμιο πόλεμο. Ασφαλώς λοιπόν οι Έλληνες δεν επιδιώκουν να εξολοθρεύσουν τους εντός της Ελλάδας λαθρομετανάστες, δεν επιδιώκουν να επιτεθούν στους γείτονές τους, δεν επιδιώκουν ζωτικό χώρο, και ούτε απειλούν την διεθνή κοινότητα. Για όλα αυτά λοιπόν ο Έλληνας δεν είναι φασίστας. Όμως έχουμε πολλούς εδώ που ανήκουν σε ένα άλλο φασιστοειδές μόρφωμα, αυτό του "δήθεν" αντιεξουσιαστή, του "δήθεν" αναρχικού, που στηρίζεται σε κάποιους "ειδικούς", που καμία σχέση δεν έχουν με την Ελλάδα, απλά γίνονται βάση για να προβαίνουν τα φασιστοειδή σε ανομήματα, επιδιώκοντας την διχόνοια, την διάλυση του κράτους, την απόρριψη των συνόρων, την αποδιοργάνωση της κοινωνίας. Αυτές τις ομάδες τις επικροτεί ο ΣΥΡΙΖΑ, ανήκουν δηλαδή σε κάποιες "αφανείς" συνιστώσες. Είναι οι αριστεροί τραμπούκοι. Αυτές οι ομάδες μόνο με μη στήριξη, με αποδυνάμωση στη βάση της ιδεολογίας τους μπορούν να αντιμετωπιστούν και όχι με τη βία (αν και η βία υπάρχει, γίνεται για αμυντικούς λόγους και όχι για την καταστολή των ομάδων αυτών).
Αυτές είναι οι απόψεις μου περί του τι σημαίνει δράση, πώς αυτή σχετίζεται με επιδιώξεις, τι είδους είναι η εθνικιστική δράση, τι είδους είναι η αναρχική, όπου και στις δυο περιπτώσεις το μέτρο είναι ο διεθνισμός σε σχέση με το κράτος. Το ότι το πρώτο είδος λέγεται "εθνικιστικό" δεν σημαίνει ότι δεν μετράει τον διεθνισμό, αλλά τον μετράει σαφώς διαφορετικά από τον αναρχικό. Και τα δύο είδη δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε "διεθνισμός". Για τον οποίο διεθνισμό έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, εξηγώντας ότι αυτός έχει πολλές όψεις, και οι οποίες εμφανίζονται κατά περιόδους άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο στο προσκήνιο! Σήμερα συζητάμε για τους λαθρομετανάστες, αυτή είναι η όψη του διεθνισμού που παίζει περισσότερο σήμερα στην Ελλάδα.

ΟΗΕ: 42 εκατομμύρια πρόσφυγες, οι περισσότεροι σε φτωχές χώρες
http://www.tovima.gr/world/article/?aid=463236&h1=true
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2012 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια...Ξέρεις το μήκος της ακτογραμμής της Ελλάδας;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 20, 2012 10:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν υπάρχει πρόβλημα! Και οι Πέρσες ήξεραν πόσο μεγάλη είχαμε..την ακτογραμμή...και το δοκίμασαν και έχασαν!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 10:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Νεοφώτιστε...
έγραψα τη δική μου άποψη για το τι φταίει και έχουμε κύμα λαθρομεταναστών. Από όλα αυτά κατάλαβες πως προωθώ ένα μέτρο που λέγεται φύλαξη των συνόρων;
Γιατί; Ποιός καταλαβαίνει τις μαλακίες που γράφεις; Ούτε εσύ ο ίδιος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Δεν υπάρχει πρόβλημα! Και οι Πέρσες ήξεραν πόσο μεγάλη είχαμε..την ακτογραμμή...και το δοκίμασαν και έχασαν!
Ό,τι να 'ναι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Δεν υπάρχει πρόβλημα! Και οι Πέρσες ήξεραν πόσο μεγάλη είχαμε..την ακτογραμμή...και το δοκίμασαν και έχασαν!



Δεν είχαν φουσκωτά τότε. Shocked
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 3:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Bugman έγραψε:
Δεν υπάρχει πρόβλημα! Και οι Πέρσες ήξεραν πόσο μεγάλη είχαμε..την ακτογραμμή...και το δοκίμασαν και έχασαν!



Δεν είχαν φουσκωτά τότε. Shocked

και δεν ειχαμε χωρισει τα χωρικα υδατα αν και επεμενε ο λεωνιδας της αντιπολιτευσης για δημιουργια ΑΟΖ.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wink
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 8:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Bugman έγραψε:
Πάμε για εκλογές μετά πτωχεύσεως ή χωρίς;
Το θέμα είναι ότι πάμε για εκλογές με μαλάκες ψηφοφορους σαν και σένα!


Στην δικτατορία που θέλεις εσύ, οι μαλάκες δεν θα ψηφίζουν. Θα μοιράσετε και περιβραχιόνια για να στιγματίζεται τους μαλάκες. Να μην τρώτε το καιρό σας με απαντήσεις στα φόρουμ!
Άλλον εκπροσωπούν στο κοινοβούλιο οι θιασώτες του Χίτλερ... γαμημένε αρχιδοφασίστα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 21, 2012 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 22, 2012 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=1fTBjOl0lAc&feature=related

σε ένα κράτος που έχει μουδιάσει....
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 22, 2012 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=S51tO5prAEA
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 22, 2012 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν η Δύση κλέβει τις χώρες τους ούτε κουβέντα! Τα δικά μας εγκλήματα δεν τα βλέπουμε γιατί η λευκή ράτσα είναι εκ φύσεως ανώτερη,έτσι;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 22, 2012 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν γνωρίζω αν ισχύει.
Σίγουρα οι Ινδοί, ειναι πανέξυπνοι και ικανοί.
Για τους άλους, δεν κόβω το κεφάλι μου. Δεν έχω δείγματα υπεροχής (μυαλού)
Όπως δεν έχω δείγματα υπεροχής μυαλού για τους Βέλγους...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 35, 36, 37  Επόμενο
Σελίδα 36 από 37

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center