Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτή είναι η άποψή μου κι αν σ' αρέσει!
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
apostoloss
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 200

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτή η απάντηση είναι μέλους ή της Χρυσής Αυγής ή του ΚΚΕ. Δηλαδη αυτό είναι το δόγμα μου και αν σαρεσει.
_________________
Ω μεγάλο άστρο! Ποια θα 'ταν η ευτυχία σου, αν' δεν είχες αυτούς που φωτίζεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έγραψα το "αγαπώ την Πατρίδα μου" αλλά το "υπηρετώ την Πατρίδα μου". Η διαφορά είναι μεγάλη...το δεύτερο μας λέει ότι εργάζομαι για μια Πατρίδα..Αυτό είναι το μήνυμα. Εκφράζω την άποψή μου περί του τι είναι εθνικιστής. Δεν εκπροσωπώ την Χρυσή Αυγή. Εθνικιστής κατά Bugman είναι ο υπηρέτης του Έθνους, που στοχεύει στην δημιουργία ενός ισχυρού κράτους. Το κράτος δηλώνει την δύναμη του έθνους. Τώρα αν το έθνος έχει βάσει "πολυπολιτισμική" ή όχι...δεν είναι θέμα του εθνικιστή αλλά του έθνους στο οποίο βρίσκεται. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να ζήσουν και οι Μουσουλμάνοι μαζί μας...αλλά δεχτήκαμε την ανταλλαγή πληθυσμών, άρα φτιάξαμε ένα έθνος όπως το θέλαμε! Δεν συζητώ πώς καταλήξαμε να το δεχτούμε αλλά το γεγονός είναι ότι δεχτήκαμε. Είμαστε για το λόγο αυτό...εθνικιστές; Κατά μια έννοια ναι! Γιατί πιστέψαμε πως με αυτή την ενέργεια θα κάνουμε το έθνος μας δυνατότερο. Κάθε ενέργεια που στοχεύει στην ενδυνάμωση του έθνους...είναι εθνικιστική. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε τέτοια ενέργεια είναι και μια καλή ενέργεια. Δεν θα καθαρίσουμε τους Πακιστανούς για να ενδυναμώσουμε το έθνος μας..Μπορούμε όμως να τους στείλουμε πίσω, αφού τους μαζέψουμε και εφόσον αποδειχθεί ότι δεν χρειάζονται, ότι έχουμε ελληνικές λύσεις...δικούς μας ανθρώπους να δουλέψουν στις θέσεις τους, στις νόμιμες θέσεις...όχι στο δρόμο να πουλούν CD...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

apostoloss έγραψε:
Αυτή η απάντηση είναι μέλους ή της Χρυσής Αυγής ή του ΚΚΕ. Δηλαδη αυτό είναι το δόγμα μου και αν σαρεσει.
Φίλε μου αυτή η απάντηση δεν πήγαινε για σένα αλλά για τον Bugman.
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
apostoloss
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 200

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προς Opyrgos: Συγγνώμη δεν το κατάλαβα!

Προς BUGMAN: θα προτιμούσα τον όρο Εθνιστής. Δηλαδή πιστέυω στον όρο Έθνος. Θέλω ένα κράτος - Έθνος, χωρίς φοβικά σύνδρομα και καταναγκασμούς σε όσους έτυχε να μην είναι Έλληνες το γένος ή να πιστεύουν σε έναν άλλο Θεό ή είναι Αθεοι. Από την αλλή αυτό δεν με κάνει υποχωρητικό απέναντι σε αυτούς που θέλουν να βλάψουν το Έθνος μου. Δηλαδή, όταν βλέπω ότι αυξάνεται ο Αλβανικός Εθνικισμός, έγω δεν θα αρχίσω την συζήτηση περί Τσάμηδων. Δεν θα αφήσω να εκμεταλευτούν την καλοσύνη μου γιατί θα χαθώ από τον χάρτη. Είμαι έτοιμος για πόλεμο, για να έχω ειρήνη. Με λίγα λόγια bugman, δεν θα τα βάλω με τον Αλβανό μόνο και μόνο γιατί είναι Αλβανός. Όταν τον ακούσω όμως να λεέι ότι η Αλβανία είναι μέχρι το Γεφύρι της ¶ρτας, θα τον βάλω στην θέση του.

Εθνικισμός είναι το να θεωρείς την πατρίδα σου, το Έθνος σου, ανώτερω από τα υπόλοιπα. Δηλαδή περιφρονείς τους Πακιστανούς γιατί πιστεύεις ότι είναι κατώτεροι σου. Και επειδή είπες για CD που πουλάνε Πακιστανοι.. έχουμε αναρωτηθεί ποιος προμηθέυει τους Πακιστανούς, τους Έγχρωμους και γενικά τους Αλλοδαπούς με όλα αυτά που πουλάνε; Αυτοί είναι απλά ταλαιπωρημένοι άνθρωποι που κοιτάζουν να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί. Ποιός τους εκμεταλεύεται μας ένοιαξε ποτέ;
_________________
Ω μεγάλο άστρο! Ποια θα 'ταν η ευτυχία σου, αν' δεν είχες αυτούς που φωτίζεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλέξανδρος ο Νεώτερος έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Όσον αφορά την πρώτη παράγραφό σου - που μόλις είδες τέτοιο θέμα αμέσως να πεταχτείς, σε τόσα άλλα σοβαρά ούτε που εμφανίστηκες φασιστο-βλακάκο!
Η κοινωνία αν στρέφεται στα χρυσά αυγά, δεν στρέφεται σ' αυτά εν πλήρει συνειδήσει, αλλά λόγω της αντίδρασης και απογοήτευσής της απέναντι στα κόμματα εξουσίας και του κλίματος που δημιούργησαν με τις πολιτικές τους.

Όσον αφορά τη δεύτερη παράγραφό σου, δεν καταλαβαίνεις γιατί σ'αυτή τη χώρα κατηγορείται ένα κόμμα για ναζιστικές-φασιστικές ιδεολογίες ενώ το ΚΚΕ την βγάζει συνεχώς καθαρή, γιατί εκτός του ότι είσαι βλάκας, όπως άλλωστε και οι υπόλοιποι ομοιδεάτες σου, το ΚΚΕ τουλάχιστον έχει να δείξει μια θετική συνεισφορά στη χώρα (Εθνική Αντίσταση) ενώ οι ναζί τί έχουν να δείξουν;


1ον. Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ ότι η άνοδος της Χ.Α οφείλεται στις ψήφους κυρίως οργισμένων πολιτών , αδιάβαστων δεξιών και βλακωδών νεο-ναζιστών. Το σάπιο πολιτικό σύστημα στο οποίο συμμετέχουν και τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ κόμματα είναι το μόνο αίτιο.
2ον. Η εκτέλεση του Δημητρίου Ψαρρού τί ήταν ; Επιχείρηση της εθνικής αντίστασης ; Και τα 2 πρώτα χρόνια στα οποία Χίτλερ και Στάλιν ήταν σύμμαχοι δεν κουνιόταν μύγα στις παρατάξεις του ΚΚΕ. Όταν τα έσπασαν Χίτλερ Στάλιν τότε θυμήθηκαν ότι η Ελλάδα είναι υπό κατοχή αλλά και τότε είναι γνωστό ότι η "Εθνική Αντίσταση" του ΚΚΕ είχε απώτερο στόχο την κατάληψη της εξουσίας με τα όπλα όπως αποδείχτηκε στον συμμοριτοπόλεμο. Να το χαίρεσαι το ΚΚΕ σου.
1ον. Δεν εννοείς αυτό. Εσύ είπες απλά να δούμε πως έφτασε αυτή η κοινωνία να επιζητά τέτοιου είδους κόμμα στη βουλή. Και αυτην την καραμέλα ότι αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα το δημιούργησε η Αριστερά, δεν βαρεθήκατε να τη λέτε; Για περί καραμέλας πρόκειται. Η ιστορία αν δεν το ξέρεις γράφεται απ' τους νικητές και οι νικητές στην Ελλάδα ήταν η επάρατη Δεξιά!
2ον.Φίλε μου, ό,τι και να μου παραθέσεις, η Εθνική Αντίσταση, με τα κακά και τα στραβά της, αποτελεί το κορυφαίο γεγονός στη σύγχρονη ελληνική ιστορία και μια απ' τις μεγαλύτερες στην κατεχόμενη απ' τους ομοιδεάτες σου Ευρώπη και το ΚΚΕ πρωτοστάτησε σε αυτήν. Κι εγώ είμαι αντι-ΚΚΕ αλλά την αλήθεια δεν μπορώ να την αποκρύψω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Δεν έγραψα το "αγαπώ την Πατρίδα μου" αλλά το "υπηρετώ την Πατρίδα μου". Η διαφορά είναι μεγάλη...το δεύτερο μας λέει ότι εργάζομαι για μια Πατρίδα..Αυτό είναι το μήνυμα. Εκφράζω την άποψή μου περί του τι είναι εθνικιστής. Δεν εκπροσωπώ την Χρυσή Αυγή. Εθνικιστής κατά Bugman είναι ο υπηρέτης του Έθνους, που στοχεύει στην δημιουργία ενός ισχυρού κράτους. Το κράτος δηλώνει την δύναμη του έθνους. Τώρα αν το έθνος έχει βάσει "πολυπολιτισμική" ή όχι...δεν είναι θέμα του εθνικιστή αλλά του έθνους στο οποίο βρίσκεται. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να ζήσουν και οι Μουσουλμάνοι μαζί μας...αλλά δεχτήκαμε την ανταλλαγή πληθυσμών, άρα φτιάξαμε ένα έθνος όπως το θέλαμε! Δεν συζητώ πώς καταλήξαμε να το δεχτούμε αλλά το γεγονός είναι ότι δεχτήκαμε. Είμαστε για το λόγο αυτό...εθνικιστές; Κατά μια έννοια ναι! Γιατί πιστέψαμε πως με αυτή την ενέργεια θα κάνουμε το έθνος μας δυνατότερο. Κάθε ενέργεια που στοχεύει στην ενδυνάμωση του έθνους...είναι εθνικιστική. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε τέτοια ενέργεια είναι και μια καλή ενέργεια. Δεν θα καθαρίσουμε τους Πακιστανούς για να ενδυναμώσουμε το έθνος μας..Μπορούμε όμως να τους στείλουμε πίσω, αφού τους μαζέψουμε και εφόσον αποδειχθεί ότι δεν χρειάζονται, ότι έχουμε ελληνικές λύσεις...δικούς μας ανθρώπους να δουλέψουν στις θέσεις τους, στις νόμιμες θέσεις...όχι στο δρόμο να πουλούν CD...
Bugman μου... άστα βράστα!
Δεν μαζεύονται τόσες εθνικιστικές μαλακίες που έχεις πει!
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

apostoloss έγραψε:
Κοίτα opyrge αν και δημοκρατικός θα διαφωνίσω λίγο μαζί σου. Ναι το ΚΚΕ έχει να δείξει μια Εθνική Αντίσταση αλλά με πολλά λάθη, του τύπου ή θα είστε μαζί μας ή θα σας διαλύσουμε. Πχ το σύνταγμα Ψαρρού αλλά και τον ΕΟΕΑ - ΕΔΕΣ. (όχι οτι ο ΕΔΕΣ ήταν καλύτερος)

Επίσης αυτήν την πρακτική την εφαρμόζει το ΚΚΕ και στα νεότερα χρόνια. Ο πατέρας μου ήταν οικοδόμος και επειδή έτυχε να σοβατίζουν πρωτομαγία ήρθαν οι Κομμουνιστές και τους έβαλαν χέρι και στο τέλος έπαιξαν ξύλο. Με το ζόρι να μην δουλέψουν επειδή ήταν εργατικη πρωτομαγία.
Δεν διαφωνώ ΚΑΘΟΛΟΥ σε αυτά. Το τελευταίο με τον "αποκλεισμό" της βουλής στις 20 Οκτώβρη; Πού το πας αυτό;
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
apostoloss
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 200

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrge να μην αποκρύψεις τότε ότι μερικές φορές την ιστορία την γράφουν και οι ηττημένοι. Πήγαινε σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και ζήτα βιβλία για την Εθνική Αντίσταση και τον Εμφύλιο. Αν βρεις δεξιό βιβλίο να με φτύσεις.
Όλοι οι καπετάνιοι του ΕΛΑΣ γράψανε και από ένα βιβλίο. Μην πω για τις μελέτες για τον ¶ρη Βελουχιώτη. Για τον Ναπολέοντα Ζέρβα θα βρεις ένα - δύο βιβλιαράκια και αμφιβόλου αξίας.

Τι θέλω να πω: Μεγάλη η προσφορά του ΚΚΕ στην Εθνική Αντίσταση, αλλά δεν ήταν μόνον αυτοί. Μπορεί και ο Ζέρβας να έκανε λάθη αλλά έκανε ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Επειδή έχασαν από το τότε σκληρό κράτος μόλις αποκαταστάθηκαν βρήκαν την ευκαιρία και μονοπώλησαν την Αντίσταση.

Και όσο κακό έκαναν οι ΤΑΓΜΑΤΑΣΦΑΛΙΤΕΣ που εξυμνή ο χαζο - Μιχαλολίακος άλλο τόσο έκανε και η ΟΠΛΑ του ΚΚΕ.
Και αυτή η ΠΟΛΩΣΗ συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, μην ξεχνάς το 2008 σε συλλαλητήριο αφαίρεσαν την προτομή του ΖΕΡΒΑ από την Αθήνα ορισμένοι μάλλον που τους χαρακτηρίζουν ''Δημοκράτες'' Δεν είμαι Εθνικόφρονας ή Δεξιός αλλά θέλω να βλέπω τα πράγματα αντικειμενικα
_________________
Ω μεγάλο άστρο! Ποια θα 'ταν η ευτυχία σου, αν' δεν είχες αυτούς που φωτίζεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 8:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

apostoloss έγραψε:
opyrge να μην αποκρύψεις τότε ότι μερικές φορές την ιστορία την γράφουν και οι ηττημένοι. Πήγαινε σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και ζήτα βιβλία για την Εθνική Αντίσταση και τον Εμφύλιο. Αν βρεις δεξιό βιβλίο να με φτύσεις.
E αφού την Εθνική Αντίσταση την έγραψε η Αριστερά.
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος ο Νεώτερος
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: Θεσσαλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
E αφού την Εθνική Αντίσταση την έγραψε η Αριστερά.


Τον συμμοριτοπόλεμο έγραψε σίγουρα.
_________________
ἔστ' ἦμαρ ὅτε Φοίβος πάλιν ελεύσεται καὶ ες αεί ἔσσεται-Προγόνους στεφάνου(Να στεφανώνεις τους προγόνους σου)-Θνήσκε υπέρ πατρίδος(Να πεθάνεις για την πατρίδα σου)-Θεούς σέβου(Να σέβεσαι τους θεούς)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgoς
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 29 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Είμαι ο Μπράβος-Φύλακας και Προστάτης του Forum

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 30, 2012 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
το ΚΚΕ τουλάχιστον έχει να δείξει μια θετική συνεισφορά στη χώρα (Εθνική Αντίσταση) ενώ οι ναζί τί έχουν να δείξουν;


Η ελληνική αντίσταση κατά των δυνάμεων του ¶ξονα ήταν Εθνική με την συμμετοχή όλων των πολιτικών δυνάμεων και χώρων με την επιχειρησιακή διεύθυνση των συμμαχικών δυνάμεων στις περισσότερες δράσεις, όπου το ΚΚΕ έλαβε μέρος και δεν ήταν ο κύριος κορμός της Εθνικής Αντίστασης όπως προπαγανδίζεις.

Ο Εθνικοσοσιαλισμός έχει να επιδείξει υποδηγματική παγκόσμια κοινωνική συνοχή και με το 90% του γερμανικού λαού να ενώνεται στην ιδεολογία του. Δυστυχώς όμως είχε παράλληλα έναν κακό εαυτό ο οποίος κατήργησε την ιδιοσυστασία του.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 01, 2012 8:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλέξανδρος ο Νεώτερος έγραψε:
opyrgos έγραψε:
E αφού την Εθνική Αντίσταση την έγραψε η Αριστερά.


Τον συμμοριτοπόλεμο έγραψε σίγουρα.
Ναι αν διαβάζεις Ιστορία απ' τα βιβλία της χούντας...
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Τρι Μάϊ 01, 2012 5:58 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 01, 2012 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgoς έγραψε:
opyrgos έγραψε:
το ΚΚΕ τουλάχιστον έχει να δείξει μια θετική συνεισφορά στη χώρα (Εθνική Αντίσταση) ενώ οι ναζί τί έχουν να δείξουν;


Η ελληνική αντίσταση κατά των δυνάμεων του ¶ξονα ήταν Εθνική με την συμμετοχή όλων των πολιτικών δυνάμεων και χώρων με την επιχειρησιακή διεύθυνση των συμμαχικών δυνάμεων στις περισσότερες δράσεις, όπου το ΚΚΕ έλαβε μέρος και δεν ήταν ο κύριος κορμός της Εθνικής Αντίστασης όπως προπαγανδίζεις.

Ο Εθνικοσοσιαλισμός έχει να επιδείξει υποδηγματική παγκόσμια κοινωνική συνοχή και με το 90% του γερμανικού λαού να ενώνεται στην ιδεολογία του. Δυστυχώς όμως είχε παράλληλα έναν κακό εαυτό ο οποίος κατήργησε την ιδιοσυστασία του.
Φίλε μου, είσαι εντελώς αμόρφωτος και ανιστόρητος. Ο κύριος κορμός της Εθνικής Αντίστασης ήταν το ΕΑΜ. Και το ΕΑΜ ήταν το μεγαλύτερο απ' τα αντιστασιακά κινήματα της κατεχόμενης Ελλάδας.

Και εκτός αυτού εσένα τί σε κόφτει ρε κωλο-φασίστα; Εσύ και οι ομοιδεάτες σου συνεργαζόσασταν με τον ¶ξονα και ο μπαμπάκας σου ο Μιχαλολιάκος λυπάται που δεν είχαμε συνεργαστεί μαζί του!



Κάπου τα έχεις μπλέξει στο κεφάλι σου!

Τί έχει επίσης να επιδείξει ο εθνικοσοσιαλισμός;;;;
Laughing Laughing Laughing
Αυτά είναι απ' τα καλύτερα ανέκδοτα που έχω διαβάσει!

Υ.Γ. Συγγνώμη που σου απευθύνομαι ωσάν να μην είσαι ο Πολίδης. Απλά για να μην μείνουν αναπάντητες τέτοιες κωλοπροπαγάνδες στο φόρουμ.
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 01, 2012 9:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά ρε πανβλακα Opyrge...έχεις σημειώσει ένα χωρίο όπου ο άνθρωπος εκθιάζει τα SS για την οργάνωση και το ήθος τους απέναντι στους σκοπούς τους..και δεν βλέπεις πως παρακάτω γράφει πως "αυτό δεν σημαίνει πως οι Έλληνες Πατριώτες δεν θα πολεμούσαν τον εισβολέα".

Πρέπει να αντιληφθείς ότι το να εκθειάζεις τον αντίπαλο...δεν σημαίνει ότι είσαι με το μέρος του. Κάπου γράφει ότι μάλλον θα έπρεπε να ήμασταν με τους "ηττημένους"...Με την έννοια πως οι επιλογές μας δεν μας έκαναν καλύτερους. Δεν γίναμε καλύτεροι αποδεδειγμένα...αφού μετά τον πόλεμο πέσαμε σε εμφύλιο σπαραγμό...λόγω των "μπολσεβίκων" κατά τη γνώμη του. Κατά την δική μου "και λόγω των μπολσεβίκων".

Και η υπόθεσή του είναι πραγματικά βάσιμη: Μετά το πόλεμο είχαμε το εθνικό διχασμό, δεξιοί και αριστεροί. Ποιος μας τον κληροδότησε; Προφανώς οι σύμμαχοι! Γιατί ήταν σύμμαχοι που τους ένωνε ο κοινός εχθρός και όχι μια κοινή ιδεολογία. Έτσι μετά την ήττα του κοινού εχθρού παρουσιάστηκε το πραγματικό πρόβλημα, ότι υπήρχε έχθρα μεταξύ των συναγωνιστών. Ο εμφύλιος δεν ήταν λαχείο αλλά επιλογές.

Αλλά σαν πνεύμα αντιλογίας που είσαι Opyrge..δεν μπορείς να αντιληφθείς...ότι ο καθένας μπορεί να έχει άποψη και ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή στο πλαίσιο που κάποιος την κατανοεί. Εσύ αδυνατείς να κατανοήσεις την άποψή του...έτσι αδυνατείς να δείξεις στοιχειώδη σεβασμό!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center