Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΟΚΕΡ POKER ΠΟΚΑ POKER ΠΟΚΕΡ ΠΟΚΑ POKER ΠΟΚΕΡ ΠΟΚΑ POKER
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΠΟΚΕΡ, ΠΑΙΓΧΝΙΔΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Ή ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΕΙ Η ΘΕΑ ΤΥΧΗ ;;;
Το αποτέλεσμα το διαμορφώνουν οι ικανότητες και οι δεξιότητες του παίκτη.
10%
 10%  [ 1 ]
Το αποτέλεσμα το διαμορφώνει η θεά Τύχη.
10%
 10%  [ 1 ]
Το αποτέλεσμα το διαμορφώνει ένα μίγμα ικανοτήτων-δεξιοτήτων και τύχης.
80%
 80%  [ 8 ]
Αγνοώ την φύση του παιγχνιδιού δεν έχω ούτε εμπειρία και έτσι δεν μπορώ να πάρω θέση σχετικά με το τι διαμορφώνει το αποτέλεσμα του παιγχνιδιού κάθε παίκτη.
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 10

Συγγραφέας Μήνυμα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πολ τον ξέρω τον ντούαν, αν και προτιμώ παίχτες όπως ο άλεν κάνινγκαμ, αλλά πρόσεχε γιατί η ευφυία και η ηλιθιότητα πολλές φορές μοιάζουν. Να 3μπετάρει πρεφλόπ στέκει, όταν ομως του 3μπετάρεις το δικό του ποντάρισμα στο φλόπ ενώ έχει 15% μόνο ηλίθιος έρχεται και τα βλέπει βάζοντας το ένα τρίτο του στακ του, η νομίζει ότι μπλοφάρεις αλλά το 3 7 δεν έχει αξία γιατί και να μπλοφάρω σίγουρα έχω καλύτερο φύλλο, μπορεί εκείνη την ώρα να τα βάλει όλα αλλά σε έχει διαβάσει λάθος αν το κάνει, σίγουρα δε σε έχει για σεταρισμένο. στο φλόπ και μετά το 3 μπέτ μου θα το άφηνε το πιάτο γιατί το φύλλο του δεν νικάει τίποτα εκείνη την ωρα, εκτός αν τον παγίδευα όπως τη μαιμού χτές που δε νομίζω. οι μεγάλοι παίχτες φαίνονται στα φόλντ και στο πόσο ξέρουν να αφήνουν ένα χαμένο χέρι. Με οποιονδήποτε σοβαρό παίχτη δεν θα έιχαμε φτάσει στο ρίβερ οπότε ασε και συ συνέχεια με την τύχη, δεν πετάνε τα λεφτά τους σε 15% φύλλο αυτό ειναι σίγουρο. βέβαια έιπαμε έχει το 15% που σημαίνει ότι 15 στις 100 θα του κάτσει, αυτό λέμε τύχη το 15 να γίνει 100 με ένα φύλλο στο ρίβερ Crying or Very sad
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 2:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=LA9YLplSiuw&feature=related
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 6:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και το πιο σπαστικό να είναι δικιά σου η παρτίδα μέχρι την τέταρτη κάρτα και η πέμπτη να σε στέλνει αδιάβαστο Evil or Very Mad

http://www.youtube.com/watch?v=iSeSrCNRV2A&feature=related
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 11:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
οπότε ασε και συ συνέχεια με την τύχη,


kaneis έγραψε:
οπότε ασε και συ συνέχεια με την τύχη, δεν πετάνε τα λεφτά τους σε 15% φύλλο αυτό ειναι σίγουρο. βέβαια έιπαμε έχει το 15% που σημαίνει ότι 15 στις 100 θα του κάτσει, αυτό λέμε τύχη το 15 να γίνει 100 με ένα φύλλο στο ρίβερ Crying or Very sad


kaneis, πέρα από κάθε υπολογισμό πιθανοτήτων που σου δίνουν τα ουτς σημαντικότατος παράγωντας για την λήψη απόφασης παίζει η εμπειρία. Τον συγκεκριμένο παίκτη είναι ολοφάνερο πως η εμπειρία του τον δικαιώνει με το άχρηστο φύλλο που σε έπαιξε, γι' αυτό και προχώρησε. Η εμπειρία μάλλον, τελικά, είναι ο σπουδεότερος σύμβουλος στην στρατηγική. Γιατί το λέω;;; Θα σου εξηγήσω. Αν και κάθε παρτίδα είναι αυτοτελής και διάφορη στο σύνολο, παρόλο αυτό η μακροχρόνια εμπειρία σου επιτρέπει να σχηματίσεις μία γενική στατιστική. Για παράδειγμα, όταν έχω ΑΚ σε ποσοστό 20% - 25% θα σχηματίσω επαφή στο φλοπ βάση της στατιστικής που σχημάτισα μέσα από εμπειρία 5 ετών. Όταν έχω ΚQ θα δω στο φλοπ Α σε ποσοστά 50% και πλέον. Τα ποσοστά αυτά της στατιστικής μου δεν ισχύουν για άλλους. Έτυχε να προσέξω παίκτη ο οποίος με ΑΚ πετύχαινε επαφή στο φλοπ σε ποσοστά 90% και πλέον. Άρα η εμπειρία θα διαμορφώσει άλλη στρατηγική για τον παίκτη αυτόν και αναγκαστικά άλλην για εμένα. Γιατί;;; Γιατί ο παράγων Τύχη ευνοεί αυτόν όχι εμένα όμως, κάτι που διακρίνεις στα ποσοστά της στατιστικής μου.

Άλλο παράδειγμα. Τα Σετ (τρίφυλλο με ζευγάρι στο χέρι) τα πληρώνομαι σε ποσοστό γύρω στο 50% και το υπόλοιπο 50$ το πληρώνω σε Κέντες ή Χρώμα, όταν δεν πάω πάσο, συνήθως πλέον παίζω πάσο όταν ανοίγει κάτω 3 και 4 κάρτες σειράς (που σχηματίζουν Κέντα με μία ή δύο κάρτες) ή 3 και 4 κάρτες όμοιου χρώματος, και το ποντάρισμα του αντιπάλου υπερβαίνει την αξία του ποτ σε ρίσκο για διεκδίκηση.
Σε άλλους παίκτες όμως παρατήρησα πως δεν ισχύει το ίδιο. Για παράδειγμα. Έτυχε στο ίδιο τραπέζι. Δεν θυμάμαι σε πόσα χέρια, μου μοιράζει 5 φορές ζευγάρι και δεν έγινε Σετ καμία φορά. Σε αντίπαλο έτυχε να μοιράσει 3 φορές ζευγάρι και του έδωσε Σετ από το φλοπ ακόμη και στις 3 φορές. Άρα βάση της εμπειρίας με άλλη στρατηγική θα παίξει το φύλλο του αυτός ο παίκτης και με άλλην εγώ.

Βασικά δεν είμαι καλός παίκτης, και δυστυχώς τα περιθώρια βελτίωσης είναι ελάχιστα διότι είμαι απόλυτα επιρρεασμένος από την στατιστική που η μακρόχρονη εμπειρία σχημάτισε.

Άλλο παράδειγμα της στατιστικής μου. Όταν σχηματίσω Σετ στο φλοπ, σε ποσοστό 80% - 90% θα ανοίξει τέταρτη κάρτα όπου μαζί με το φλοπ θα υπάρχουν 3 κάρτες όμοιου χρώματος κάτω. Για φαντάσου δηλαδή τι τραβάω!!! Κι όταν έχω έναν αντίπαλο εντάξει παίζεται, όταν όμως συμμετέχουν περισσότεροι στην παρτίδα τότε βάζεις ή δεν βάζεις όλη την πατερική γραμματεία στον πισινό του ιδιοκτήτη του λογισμικού που μοιράζει κάρτες;;; Rolling Eyes

Την βάζω κι ας ήταν το τελευταίο που θα έκανα πριν αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο... Laughing Laughing Laughing
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 6:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:


Πχ έχεις ΑJ και ο άλλος 99, εσύ ποντάρεις τα τριπλάσια επειδή είναι καλό φύλλο, το νικάνε δηλαδή σε πιθανότητες λίγα αλλά όχι τόσο λίγα, και ο άλλος βάζει τα τριπλάσια απ τα δικά σου επειδή έχει ακόμα καλύτερο φύλλο, το νικάνε μόνο 5 συδυασμοί στο ξεκίνημα. Πας και τα βλέπεις και κατεβαίνουν τα πρώτα τρία φύλλα απ τα πέντε με τα οποία θα συνδυάσεις τα δύο δικά σου και είναι 7 8 και J. Οι πιθανότητες έγιναν τώρα 75 % υπέρ σου και 25% για τον άλλο, από 52% υπέρ του. Τα χέρια που σε νικάνε είναι QQ KK AA J8 J7 78 77 88. Το τέταρτο το πέμπτο και το έκτο μπορείς να τα αποκλείσεις γιατί αν τα είχε δεν θα ποντάριζε πολλά πριν δεί τα τρία φύλλα, το ίδιο και με τα δύο τελευταία αν και με κάποιες επιφυλάξεις, πχ αν ο άλλος έχει πολλές μάρκες μπροστά του είναι πιο πιθανό να έπαιξε έτσι 88 παρά κάποιος με λίγες γιατί υπάρχουν πολλά μεγαλύτερα φύλλα και είναι ρίσκο για κάποιον με λίγες μάρκες, αν κατέβουν Κ 10 και 9 είναι στα τάρταρα με το 88. Θα ήταν πιο πιθανό να βάλει τα ρέστα πριν κατέβουν φύλλα παρά μετά αφού με κάθε φύλλο πάνω από 8 στο μυαλό του οι πιθανότητες του πέφτουν



Όχι βρε συμπέθερε, περισσότερα είναι, λάθος κάνεις στον υπολογισμό σου. Αγνόησες το 10 (δεκάρι) που θα μπορούσε πιθανότατα να κρατά ο αντίπαλος σε συνδιασμό: Q-10, Κ-10, J-10, Α-10, 9-10, και 8-10, που όταν είναι επί το πλείστον όμοιο χρώμα, αξίζει να "παρουσιάσει" κάποιος δυνατότερο φύλλο ανεβάζοντας ακόμη πιο πολύ το ποτ μετά από 3μπετ. Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει η εμπειρία του παίκτη με αυτούς τους συνδιασμούς και ειδικότερα με πόση συχνότητα πέτυχε συνδιασμό κρατώντας τις κάρτες αυτές.

Πέρα τούτων, σε βιβλίο* πετυχημένου επαγγελματία πόκερ είδα πως οι συνδιασμοί που σου δείχνω παραπάνω βρίσκονται σε πρώτη γραμμή δράσης.



* Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω πως είναι το SUPER SYSTEM του Doyle Brunson http://www.pokerbooks.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=7&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 8:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τα φύλλα που ξέχασα ήταν το 9 10 και το jj, μιλάμε για ποια φύλλα σε νικάνε εκείνη τη στιγμή, πιθανότητες πάνω απο 50%, τα υπόλοιπα που λες ανεβάζουν κοντα στο 50 τον αλλο αλλά είσαι πάντα μπροστά και αν το τερν έρθει αδίαφορο φύλλο είσαι πολύ μπροστά πλέον. Μπορεί να ποντάρει πολλά ο άλλος αλλά το ξέρει ότι είναι στριψιμο νομίσματος και είναι στο χέρι σου να παίξεις ενα 55 45 υπέρ σου η όχι

Για τον παίκτη της άλλης μέρας πιστεψε με τα έχωνε μονο και μόνο επειδή του κανα τσέκ στο φλόπ, εκτός αν η εμπειρία σε κανει και μάντη και ξέρεις ότι θα κατέβει ενα απ τα 4 φύλλα στα 54 που σε σώνουν, αν η εμπειρία δηλαδή σου λεεί να βάζεις τα λεφτά σου όταν είσαι 90% χαμένος τι να πω. Απλά μία στις δέκα πιάνεσαι ο ίδιο στις παγίδες που στήνεις και αυτό έπαθα εκεί Αλλιώς αγγίζουμε τη δυσειδεμονία πολ Laughing αλλά πέρα απ αυτό αν η εμπειρία σου δείχνει κάτι, αν όποτε σετάρεις κάνει ο άλλος χρώμα η κέντα, πάρε τα μέτρα σου και βάλτα όλα βάζοντας τον σε δύσκολη κατάσταση να τα δει με τέσσερα πέμπτα χρώματος ή κράτα το πιάτο χαμηλό ή άσε το πιάτο αν δεις ότι το ρίσκο είναι μεγάλο, είδες στοβίντεο πόσο έυκολα αφήνουν τα τρίπς, μην κολλάς σε φύλλα ότι επειδή τα έχεις νίκησες, το καλυτέρεμα μπορεί να γίνει απ αυτή την πλευρά και όχι να αλλάξουν κάποιες κανονικότητες που σίγουρα υπάρχουν. Πχ είμαι σίγουρος ότι όταν σετάρεις και υπάρχει κάτω το χρώμα, και συχνά και η κέντα, είναι όταν βρίσκεις δύο φύλλα δικα σου στο φλοπ και όχι όταν βρίσκεις ένα απ το ζευγάρι που κουβαλάς, πχ όταν έχεις QJ και κατεβαίνει Q 10 Q και όχι όταν έχεις 77 και κατεβάινει 8 7 Q, έτσι δεν είναι? Laughing όποτε αν είναι η πρώτη περίπτωση λαμβάνεις τα μέτρα σου και το παίζεις πολύ επιθετικά δυσκολεύοντας τον άλλο που είναι πίσω, ή παιζεις σίγα για να χάσεις λιγα αν κατέβει επικίνδυνο φύλλο, ανάλογα τι παίχτης είσαι

Θα σου πώ ένα χέρι που έτυχε την άλλη μέρα. Απο 600 άτομα έχουμε μείνει 36 , ήδη στα λεφτά δηλαδή, και εκεί που είμαι για όλη τη διάρκεια στο μέσο όρο με το που γινόμαστε 36 μου ανοίγει και βλέπω σε δέκα χέρια τρία ΚΚ ένα ΑΑ ενα QQ και δύο ΑQ Laughing σε πέντε λεπτά είμαι τσίπλίντερ, άσε που το ένα ΚΚ το χάσα απο ένα που πήγε αλλ ιν με Α9, εμπειρία? ΜΕτά απο λίγο μου έρχεται jj και ερχεται να δεί το φλόπ μια λίγο πιο πισω απο μένα σε μαρκες, το φλόπ είναι 9 4 9, ε το 4 και το ένα 9 καρώ. Ποντάρω τρία τέταρτα του πιάτου και μετά απο σκέψη πολλή μου το τριπλασιάζει. Σκέφτομαι ότι ή έχει 9 αλλά δεν την κόβω έτσι ή έχει δύο όβερκάρντς καρώ, αυτές είναι οι χειρότερες των περιπτώσεων, οπότε λέω αν έχει το 9 αμήν αν έχει το άλλο είναι στο 48%, στη χειρότερη είμαι πάλι μπροστά δηλαδή και χώνω τα ρέστα, τα βλέπει και της σκάει χρώμα στο ρίβερ ( είχε Κ Q καρώ) και μένω με κάτι ψιλά. Θα μπορούσα να μη το ρισκάρω αφού αν έχανα θα ις έχανα σχεδόν όλες και απ πρώτος θα πήγαινα τελευταίος αλλά αν κέρδιζα θα είχα ξεφύγει τελείως όπως ξέφυγε αυτή, είπαμε είναι ανάλογα τιπαίχτης έισαι, εγώ όταν είμαι μπροστά πιέζω τον άλλο να παίξει πολλά όντας πίσω΄, όχι να με πιέζει αυτός και να παίρνω εγώ τις δύσκολες αποφάσεις, αυτες να τις παίρνει όποιος ρισκάρει και πιο πολύ , αυτος που ναι πίσω
Πάντως αυτή την ήττα τη δέχομαι, την προχθεσινη όχι γιατί είναι σαν να έχεις QQ σε φλοπ 7 5 2 να χώνεις τα ρεστα να τα βλέπει ο άλλος με ΑΚ και να βρίσκει Α στο ρίβερ, αυτό είναι λοττο φίλε μου δεν είναι πόκερ να τα βλέπεις με τίποτα στα χέρια σου
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 9:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αλλά στέκει και το χρώμα οταν έχεις σεταρισμένο ζευγάρι, δε γίνεται τόσο συχνά όμως και δε μπορείς να περιμένεις να σου έιναι όλα εύκολα και να σαι 100 % στο φλόπ Laughing απλά έχεις την αρρώστεια που έχουν όλοι οι παίκτες, θυμούνται μόνο τις ήττες ενώ η νίκη περνάει εύκολα σαν κάτι φυσιολογικό, είμαι σίγουρος ότι είναι πιο λίγες οι φορές που σετάρισες και δεν υήρχε χρώμα αλλά θυμάσαι τις άλλες πιο έντονα και έβγαλες το νόμο και το λες εμπειρία Wink
είναι σωστό όμως να παίζεις αναλογα με αυτα που καταλαβαίνεις, λένε ότι σετάρεις ζεγάρι μια στις 5 αν θυμάμαι καλά ή ακόμα και πιο λίγες, μπορεί να σου κάτσει 3 φορες συνεχόμενες και μετά να μη σου κάτσει ξανά την ίδια μέρα, μακρόχρονα έτσι είναι αλλά αν έιναι η στιγμή σου μπορείς αλλάζει, σίγουρα δεν είναι στατιστική σε δέκα χέρια να βλέπω ότι έιδα εκείνη τη φορα απλά μερικές φορές οι θεοί είναι μαζί σου και άλλες όχι, δεν είναι λόγος να παραπονιέσαι αλλά να προσαρμόζεσαι. Εγω πχ τα μικρομεσαία ζευγάρια 44 55 66 τα παίζω μόνο αν είμαι απ το κουμπι και μετά΄, ιδίως απο μπίγκ μπλάιντ και ιδίως 66 σετάρω σχεδόν 80% αλλά αυτό μπορεί να αλλάζει με το σαιτ, αν είμαι στην αρχή η στη μέση δε τα παίζω κάν και ιδιως αν είναι σε προχωρημένο στάδιο τα μπλάιντς. Πχ με 10 10 και Α 10 χάνω 98% των φορών, το Α 10 δε το παίζω ποτέ ούτε στα χέντς άπ Laughing το δέκα δέκα με πάρα πολλές επιφυλάξεις, δεν κάνω ρειζ και αν το φλοπ είναι όλα κάτω απο δέκα ποντάρω η κάνω ρειζ, αν ο άλλος κάνει ριρειζ τα αφηνω, παίρνεις τα μέτρα σου πολ. Αλλη φάση έιναι εκεί που φλοπάρεις συνέχεια και βλέπεις τρελά φύλλα και όλα πάνε καλα σε αλλάζουν τραπέζι και δεν φλοπάρεις πια τίποτα χάνεις απο χαμηλότερα φύλλα κλπ, αυτό που λεγα τ γύρισαν οι θεοι, αν δεις κάτι τετοιο απλά κλείνεις το παιχνίδι σου και περιμένεις να αλλάξει
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την kaneis στις Δευ Ιούλ 11, 2011 9:25 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 9:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="kaneis"]
Παράθεση:
τα φύλλα που ξέχασα ήταν το 9 10 και το jj, μιλάμε για ποια φύλλα σε νικάνε εκείνη τη στιγμή,


Εγώ σου ανέφερα από πρε-φλοπ ποντάρισμα και το φλοπ όπως το έδειξες.


Παράθεση:
Πχ είμαι σίγουρος ότι όταν σετάρεις και υπάρχει κάτω το χρώμα, και συχνά και η κέντα, είναι όταν βρίσκεις δύο φύλλα δικα σου στο φλοπ και όχι όταν βρίσκεις ένα απ το ζευγάρι που κουβαλάς, πχ όταν έχεις QJ και κατεβαίνει Q 10 Q και όχι όταν έχεις 77 και κατεβάινει 8 7 Q, έτσι δεν είναι? Laughing


Όχι. Σετ είναι όταν με μία κάρτα κοινή σχηματίζεις τριάδα-τρίφυλλο. Αυτό που λες είναι τριάδα-τρίφυλλο με 2 κάρτες κοινές.


Παράθεση:
όποτε αν είναι η πρώτη περίπτωση λαμβάνεις τα μέτρα σου και το παίζεις πολύ επιθετικά δυσκολεύοντας τον άλλο που είναι πίσω, ή παιζεις σίγα για να χάσεις λιγα αν κατέβει επικίνδυνο φύλλο, ανάλογα τι παίχτης είσαι

Ανάλογα την περίπτωση, κάποιες φορές ανεβάζω ανορθόδοξα για να κάνω απαγορευτικό το ρίσκο για κάποιον που μετά το φλοπ πάει για Κέντα ή Χρώμα. Μη νομίζεις όμως πως είναι σωστή κίνηση. Μειώνετε κατά πολύ το κέρδος που θα μπορούσες να πετύχεις. Αν όμως σε έχει κάψει η πουτάνα η Τύχη, αναγκάζεσαι ...
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 9:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
αλλά στέκει και το χρώμα οταν έχεις σεταρισμένο ζευγάρι, δε γίνεται τόσο συχνά όμως και δε μπορείς να περιμένεις να σου έιναι όλα εύκολα και να σαι 100 % στο φλόπ Laughing απλά έχεις την αρρώστεια που έχουν όλοι οι παίκτες, θυμούνται μόνο τις ήττες ενώ η νίκη περνάει εύκολα σαν κάτι φυσιολογικό, είμαι σίγουρος ότι είναι πιο λίγες οι φορές που σετάρισες και δεν υήρχε χρώμα αλλά θυμάσαι τις άλλες πιο έντονα και έβγαλες το νόμο και το λες εμπειρία Wink


Όχι ρε αδελφέ πολύ με ρίχνεις. Κρατούσα κάποτε σημειώσεις. Σου λέω πως σχημάτισα στατιστική. Δεν μιλάω από μνήμες αλλά από καταγεγραμμένα περιστατικά. Άσε, είχα ασχολία παθολογική με το ποκερ 3 ολόκληρα χρόνια.

Να σου πω το άλλο. Τους ΑΑ σταμάτησα να τους παίζω επειδή πολλές φορές τους πλήρωσα σε πολύ κατώτερο φύλλο. Μέχρι που αγανάκτησα και λέω εάν είναι να τους δίνω λίγα-λίγα τα λεφτά μου ας γίνετε μιά κι έξω, τουλάχιστον δεν θα μου μένει η αίσθηση πως κορόϊδεψα τον εαυτό μου. Κι από τότε All-In τους ΑΑ με την ελπίδα κάποιος να έχει ΚΚ ή QQ ή JJ ή άλλο ζευγαράκι και ακολουθήσει. Έτσι 8 στις 10 παιγμένες φορές με ΑΑ τις πληρώνομαι, δύο τις χάνω είτε σε Σετ είτε σε Κέντα και πολύ-πολύ σπάνια σε Χρώμα. Ενώ όταν τους έπαιζα τους ΑΑ 4 με 5 στις 10 τους πληρωνόμουν. Laughing
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 9:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ποιά αίθουσα παίζεις;;; Δάνεισέ μου ρε συ 10$... Στα επιστρέφω τοκαρισμένα... Laughing
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 9:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ε ναι αν έχεις τέσσερα, δύο δηλαδή η τρια κάτω , πέμπτα χρώματος δεν μπορείς να σκεφτείς να παρασύρεις τον άλλο, θέλει κοψίμο. Πάντως και γω με ΑΚ δεν φλοπάρω σχεδόν ποτέ οπότε κάνω το ποντάρισμα και άμα ακολουθήσει το ψιλοαφήνω. ΤΟ φύλο έχει μική σημασία μπροστά στην όλη κατάσταση νομίζω, μπορεί να ισχόυν οι στατστκές σου αλλά αν είναι έτσι μόνο όφελος μπορεί να έχει στ παιχνίδι σου. Στο έιπα όμως κάντην απ το φουλτίτλ, δύο μήνες εκεί πέρα και κόντεψα να χάσω τα λογικά μου με αυτά που είδα Laughing στο ποκερσταρς παίζω,και όντως είναι πιο νορμάλ οι καταστάσεις του σέρβερ, αλλά επειδή υπάρχει νόμος στη χώρα που βρίσκομαι δεν μπορώ να παίξω με άλλες χώρες παρά μόνο με ντόπιες μαιμούδες, πραγματικά ανακαλύπτεις ότι η ζωή των πιο πολλών δεν εχει νόημα όπως τα πονταρίσματα τους Laughing αφραγκος είσαι ρε χαχχαχα dont play what you dont have κανόνας απαραβίαστος, ένα παιχίδι, γαμάτο όμως, είναι. Αλλιώς πέφτεις στα βίτσια και αυτά οι φωτεινοί πατέρες δεν τα συνιστούν
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

H Full Tilt έκλεισε και μάλλον για πάντα. Είχε ωραίο λογισμικό. Την Pokerstars δεν την πάω αλλά έχει ωραία τουρνουά κατάλληλα για εμένα. Όμως δεν μπόρεσα να χτύσω Bank-Roll. Βασικά σε καμία αίθουσα γι' αυτό και τα ψιλοπαράτησα. Στείλε ρε 10$ στον παίκτη polAAgt Εγώ όταν πούλησα τα εικονικά σε μία αίθουσα, είχα 240.000.000 playmoney και τα πούλησα 3$ real το 1.000.000$ playmoney, είχα μοιράσει πάνω από 100$ σε φτωχαδάκια που μου ζήτησαν. Δεν τα έχασα. Περιμένω, δείξε παλλικαριά. Δεν τα χάνεις. Ξέμεινα και χρήματα θα πάρω τέλος του μήνα.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 23, 2011 12:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ένα από τα δεκάδες γνωστά τουρνουά και πρωταθλήματα που διοργανώνονται κάθε χρόνο στις Η.Π.Α. η κατάληξη για τον νικητή ήταν αυτή που βλέπετε παρακάτω:




Πολύ χρήμα βρε παιδιά !!! Μόνο στο διαδίκτυο το χρήμα που κυλά από το πόκερ φτάνει στο ύψος δισεκατομμυρίων δολλαρίων Η.Π.Α..

Άλλα τόσα δις $, κυλάνε σε διοργανώσεις που γίνονται παγκόσμια.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 23, 2011 12:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ότι και να λένε τα διαφορα βιβλία,site και ""παικτρονια"" δίχως καλά χαρτιά δεν έχω κερδίσει ποτε εκτος αν έχω παίξει με άσχετους Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 23, 2011 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βασικά η Τύχη είναι ο στρατηγός και στο ποκερ, όσο κι αν θέλουν και προσπαθούν να μειώσουν και εξασθενήσουν τον ρόλο της οι επαγγελματίες, και όλοι οι υπόλοιποι τέλος πάντων.

Κάποιες γνώσεις και δεξιότητες φυσικά είναι απαραίτητες, όμως η τύχη είναι ο απόλυτος παράγοντας. Καλά χαρτιά όπως λες ecofan αλλά να έχεις την τύχη όχι να γίνεις με το άνοιγμα των καρτών στο ταμπλό, αλλά να μην γίνει ο αντίπαλος.

Έχεις λόγου χάριν Α και Κ και κάνεις θριμπέτ. Ένας αντίπαλος ακολουθεί με Κ και 10, ή με Κ και Q.

Σαφώς έχεις πιο δυνατό χαρτί.

Και ανεβάζεις άσχετα τι έφερε το φλοπ. Εγώ δεν λέω να σου δώσει Α ή Κ, αλλά μην δώσει Q και έτσι πάρει ο αντίπαλος την παρτίδα.

Παρακολουθούσα κάποτε σε ένα παιγχνίδι τον Doyle Brunson. Σε μία παρτίδα άνοιξαν και οι 5 κάρτες κάτω χωρίς να σχηματίσει χέρι ο ίδιος και ο αντίπαλος του. Εν τω μεταξύ ο αντίπαλος του ανέβαζε κι αυτός έμπαινε παρόλο που δεν είχε τίποτε. Είχε Α όμως στο χέρι.

Ο αντίπαλος του μόλις άνοιξε ο Ρίβερ έκανε ντούκου, δεν είχε τίποτε, έπρεπε όμως να χτυπήσει τόσα ώστε να πάει πάσο ο Doyle Brunson. Ο Doyle Brunson "διάβασε" πως ο αντίπαλος δεν έχει τίποτε και ανέβασε δυνατά, όπως κι ο ίδιος δεν είχε τίποτε, όμως πήγε πάσο ο αντίπαλος και πήρε την παρτίδα.

Όλοι έλεγαν πως ήταν ο επαγγελματισμός του. Εγώ όμως διέκρινα πως θα χτυπούσε ο Doyle Brunson ούτως ή άλλως, αν όμως ο αντίπαλος του είχε έστω ένα ζευγαράκι, θα έχανε την παρτίδα.

Κανείς δεν λέει πως τον βοήθησε η τύχη του που δεν σχημάτισε ο αντίπαλος χέρι, έστω ένα ζευγάρι.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center