Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

η προ του Big-Bang εποχή
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 16, 2005 2:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Στην δική μου κοσμοθεωρία ο χρόνος είναι αποτέλεσμα και όχι αίτιο!


το αίτιό του;

θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει αποτέλεσμα πριν το αίτιο; Αυτό θα ισοδυναμούσε με το "causa sui" (αιτία του εαυτού του!) του Θεού! Ο χρόνος έχει ένα τέτοιο "μέρος": λέμε για αποτέλεσμα "πριν" το αίτιο! Wink
_________________
Πόσο Μηδαμινοί κι Ασήμαντοι μοιάζουν οι Πόνοι κ 'οι Αγώνες μας,
όταν θωρείς τη Γη απ' το Διάστημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 16, 2005 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και όμως νν:
Παράθεση:
Η συνάρτηση κρουστικής απόκρισης της ιδανικής μονάδας είναι χρονικά απεριόριστα στενή και σε πλάτος απεριόριστα υψηλή. Σε κάθε περίπτωση, η ολική επιφάνεια της κρουστικής απόκρισης (ολοκλήρωμα από t = 0 έως άπειρο) είναι ίση με τη μονάδα. Η συνάρτηση κρουστικής απόκρισης της ιδανικής μονάδας αποδίδεται από μια συνάρτηση δέλτα (delta functiοn), γνωστή και ως συνάρτηση Dirac, που συμβολίζεται ως δ(t).


http://www.chem.uoa.gr/newsite/courses/instrumentation/Ch01_c4.pdf
Σελίδα 8

(γνώριζα για την συνάρτηση αυτή από το Τ.Ε.Ι.)

Η συνάρτηση βάζει άπειρο, μονάδα και μηδενικό χρόνο μαζί!


Για τον ορισμό της Ζωής ...αργότερα...άμα πεθάνω θα γνωρίζω..απόλυτα για την δική μου! Αλλά μέχρι τότε μπορώ να υποθέτω ότι θέλω.
Ένας γενικός ορισμός δεν μας χαλάει...οπότε θα επανέλθω ζωτικότερος...(τώρα πεθαίνω της πείνας...τρόπος του λέγειν βέβαια)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 17, 2005 2:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Για τον ορισμό της Ζωής ...αργότερα...άμα πεθάνω θα γνωρίζω..απόλυτα για την δική μου! Αλλά μέχρι τότε μπορώ να υποθέτω ότι θέλω.


Σαφώς! Απλά μας καίει, ή, καλύτερα, θέλουμε να μας καίει, ή πρέπει να μας καίει, το "τώρα" και ο όσο το δυνατόν μεγαλύτερος περιορισμός του "ό,τι θέλω"! Wink
_________________
Πόσο Μηδαμινοί κι Ασήμαντοι μοιάζουν οι Πόνοι κ 'οι Αγώνες μας,
όταν θωρείς τη Γη απ' το Διάστημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ALKIBIADES
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 14 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 01, 2005 2:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν υπήρξε big bang, πριν από αυτό δεν πρέπει να υπήρχε τίποτα.
από εκείνη τη στιγμή δημιουργήθηκε ο χώρος [μας λέγανε στο λύκειο] άρα και ο χρόνος.
Δεν ξέρω ποσο κοτσάνα είναι αυτο, αλλά εδώ και καιρό αυτή η εικασία μου φαίνεται πιο αληθοφανής από τις πολυδαίδαλες αναλύσεις του τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 01, 2005 8:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ALKIBIADES έγραψε:
Αν υπήρξε big bang, πριν από αυτό δεν πρέπει να υπήρχε τίποτα.
από εκείνη τη στιγμή δημιουργήθηκε ο χώρος [μας λέγανε στο λύκειο] άρα και ο χρόνος.
Δεν ξέρω ποσο κοτσάνα είναι αυτο, αλλά εδώ και καιρό αυτή η εικασία μου φαίνεται πιο αληθοφανής από τις πολυδαίδαλες αναλύσεις του τίποτα.


Υπήρχε το ... τίποτα!
Άρα το μέγα, για μένα, θέμα είναι:
Τι είναι το Τίποτα;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 02, 2005 8:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: η προ του Big-Bang εποχή Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο ερωτημα "Η ενέργεια έκανε την ύλη ή η ύλη την ενέργεια;" η "του αυγού και της κότας!" η απαντηση ειναι απλη φιλε. Η υλη υπο νομοτελειακες προυποθεσεις μετατρεπεται σε ενεργεια και το αντιστροφο. Το ιδιο ασφαλως του αυγου και της κοτας.....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center