Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Iσοτητα δυο φυλων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τα δυο φυλα ειναι ισα;
Ναι
75%
 75%  [ 9 ]
Οχι
25%
 25%  [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 12

Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 03, 2005 4:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θα καταλήξουμε βεβαίως στο πόσο άντρας είναι κάποιος από τη απαίτησή του να διαφέρει κατά κάτι περισσότερο από την οποιαδήποτε γυναίκα. Ο άνδρας κρίνεται από τους άνδρες και οι γυναίκες από τις γυναίκες!
Όμως υπάρχει και η πατρική σχέση μεταξύ πατέρα και κόρης όπου ο πατέρας πρέπει να έχει μια γνώμη για την κόρη του! Το ίδιο ισχύει και ανάποδα, η μανα να έχει μια γνώμη για τον γιό της. Καθένας θέλει να είναι το παιδί του καλύτερος απ΄αυτόν.
Αλλά φυσικά άλλο το τι θέλουμε και άλλο το τι είναι.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 04, 2005 11:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

«Ο άνδρας κρίνεται από τους άνδρες και οι γυναίκες από τις γυναίκες!»

Ο Bugman πράγματι έχει χιούμορ!
Είναι έτσι;
Υπάρχουν λόγοι για να είναι και υπάρχουν λόγοι και για να μην είναι.

Θέλουμε να είναι έτσι, επειδή ζητάμε μια αρμονία, μια ισορροπία ή μια ομοιότητα τέλος πάντων για να προσγειωθώ στο θέμα της συζήτησης.

Αλλά και δεν θέλουμε να είναι έτσι, επειδή θέλουμε να διατηρήσουμε την ικανότητά μας να κρίνουμε τους άλλους. Να τους κρίνουμε, είτε όταν διαφωνούμε είτε όταν συμφωνούμε. Σωστά;

Οπότε αυτό μένει ως ερώτημα...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plus
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Όπου μας πάει η επιστήμη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 08, 2005 6:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Ενδιαφέρον αλλά ψιλοανέφικτο. Διπλοεγγραφές απαγορεύονται σε όλα τα fora. Διαφορετικά θα ήταν χάος. Γι αυτό ακριβώς το λόγο έχω στη διάθεσή μου εργαλείο που μου παρέχει το forum ώστε να βλέπω αν υπάρχουν διπλοεγγεγραμμένοι μέσω των ip που έχουν χρησιμοποιήσει.


Έλα τώρα, αρκετοί απο εδώ μέσα μπορούν να κοροϊδέψουν με τα IP Laughing

Προσωπική γνώμη, είναι τουλάχιστον προσβλητικό να υπάρχει τέτοιο poll...
Εν έτει 2005... Ακόμα αναρωτιόμαστε για την ισότητα ή ομοιότητα των δύο φύλων?
_________________
Ωράς, ω άνθρωπε, ότι σιγάς και ούκ έχεις ειπείν?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 08, 2005 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε μπορούν να κοροϊδέψουν καθώς κρατώ λίστα με τις χρησιμοποιούμενες ips και αργά ή γρήγορα κάποιες θα συμπέσουν. Εκτός βέβαια και αν κάποιος χρησιμοποιεί anonymous proxy, αλλά δε νομίζω να φτάσει κανείς σε αυτό το σημείο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 09, 2005 2:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γάτα ο afham!!! Cool
Όχι παίζουμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 09, 2005 2:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για πες μας plus εσύ που έχεις ξεκαθαρίσει.
Και γιατί ξεκαθάρισες?Λόγο χρονολογίας?

Κούρε φιλάκια από ένα ον ίσιο αλλά διαφορετικό από σένα.Μια γυναίκα.
Φιλάκια καλέ μου!!
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 09, 2005 4:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε! δεν είμαστε όλοι ίσοι και όμοιοι!
Για παράδειγμα:
Απαίτηση ισότητας είναι να έχει ο καθένας μια θέση στο τραπέζι. Αυτό γίνεται.
Απαίτηση ισότητας είναι να φάει ο καθένας ακριβώς το ίδιο φαγητό σε ποσότητα και ποιότητα με κάθε άλλο. Αυτό δεν γίνεται.
Απαίτηση ισότητας είναι να έχουμε απαιτήσεις ισότητας. Αυτό γίνεται.
Απαίτηση ισότητας είναι να έχουν και οι γυναίκες απαιτήσεις ισότητας. Αυτό δεν γίνεται.

Τόσο απλά....είναι τα πράγματα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
plus
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Όπου μας πάει η επιστήμη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 09, 2005 4:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το γεγονός ότι σε κάποιους χώρους ή ακόμα - ακόμα, σε κάποιες χώρες, δεν αντιμετωπίζονται ισότιμα οι άνδρες κι οι γυναίκες, δε σημαίνει πώς για τους υπόλοιπους νοήμονες και μορφωμένους ανθρώπους τίθεται θέμα ισότητας (για αυτούς που επιθυμούν τη μπούργκα, ίσως)
Διαφορετικότητας πολυεπίπεδης ναι, αλλά όχι ισότητας.

Και πριν συνεχίσω, επειδή δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να ανατρέχω κάθε φορά σε αυτά που γράφετε ώστε να τα ξαναθυμηθώ, φαντάζομαι δε μιλάτε για το τι συμβαίνει. Αν δηλαδή, πράγματι εμφανίζονται φαινόμενα ανισότητας σε διάφορους χώρους, πχ εργασία κτλ, γιατί αυτό είναι δεδομένο και φαντάζομαι ότι μας βρίσκει όλους σύμφωνους. Φυσικά κι υπάρχουν στοιχεία άνισης μεταχείρισης. Και τρανό παράδειγμα είμαι εγώ, ούσα γυναίκα, 25 ετών, αγροτική ιατρός, κι αντιμετωπίζομαι σα νοσοκόμα κι ωραιότατα θα εκτιμούσαν οι ασθενείς μου να ήμουν άντρας…
Εν πάση περιπτώσει, το θέμα μας είναι, αν είναι σωστή η ανισότητα μεταξύ των φύλων, αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, βιολογικά, κοινωνικά, οικονομικά, πολιτικά κτλ. Σε αυτό το κομμάτι Μέδουσα με είδες τόσο απόλυτη και ναι, αυτό το κομμάτι, για μένα προσωπικά, είναι ξεκαθαρισμένο (παρόλο το ειρωνικό υφάκι σου, για άλλη μια φορά, πώς να σου θυμώσω, είσαι η μοναδική –εκτός από εμένα – γυναίκα εδώ μέσα).
Είναι δεδομένο ότι υπάρχει ισοτιμία, μάλιστα υπάρχει και κοινοτική στρατηγική για την εξάλειψη της ανισότητας. Είναι καθολικά αποδεκτό, αυτό διαφαίνεται από την ίδια την κοινωνική πραγματικότητα, μη ξεχνάμε ότι η πολυπόθητη ισότητα (που είναι γεγονός ότι δεν ίσχυε στο παρελθόν, αλλά μιλάμε για το τώρα, σωστά?) είναι αποτέλεσμα της ανάπτυξης των φεμινιστικών κινημάτων και της κρατικής κι ευρωπαϊκής, κοινοτικής πολιτικής.

Για αυτό λοιπόν, θεωρώ ντροπή, να ψηφίζουμε εδώ μέσα, για το αν πιστεύουμε στην ύπαρξη ισότητας ή όχι.



***********************************************************
Afham, εξακολουθώ να πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να την κάνει τη λαδιά με τα ΙP... Rolling Eyes
_________________
Ωράς, ω άνθρωπε, ότι σιγάς και ούκ έχεις ειπείν?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 10, 2005 4:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν plus το φτωχό μου μυαλουδάκι δεν έπιασε τίποτα από όσα λες.Μα το θέο δεν κατάλαβα ακόμα που θες να καταλήξεις.

Πόσα χρόνια προσπαθούν αυτες οι ευλογημένες οργανώσεις περί φεμινίσμου να μας εξισώσουν με τους άντρες.Καλά εσύ ακόμα,δεν έχεις αντιληφθεί αυτό που λέγεται αγραφος κάνονας.
Τώρα ψηφίζουμε ,συμμετέχουμε στα κοινά,κ.τλ πράγματα απαγορευμενα μια επόχη για μας τις γυναίκες.΄Και τα καταφέρνουμε αρκετα καλά.
Μυαλό δόξα το θέο έχουμε και το έχουμε αποδείξει.Αυτό το δικαίωμα στην ισσότητα σε αυτούς τους τομείς το αξίζουμε.Αλλα κορίτσι μου και συ το πες πως σε αντιμετωπίζουν έτσι.Αν λοιπον το φταιξιμο δεν είναι δικό σου,αν δεν δίνεις εσυ το δικαίωμα να σε αντιμετωπίζουν έτσι τότε αυτό που προανέφερα περί άγραφων νόμων ,αντιλήψεων κ.τ.λ ισχύει.Αυτό είναι δύσκολο να ξεριζωθει από μέσα μας.
Όταν εγώ πάω για αναζήτηση εργασίας και ο κύριος στον όποιο απευθύνομαι μου λέει πρώτα να περάσω από το κρεβάτι του και μέτα να με βοηθήσει αυτό είναι ίση μεταχείρηση?.Ισσότητα και μ.....Σε έναν αντρα θα ζητούσε το πτυχιο του π.χ ,θα εβλεπε τις ικανότητες τους και ανάλογα.Σε μένα την γυναίκα είδε ,τι?...Και αυτό το θέτω ως προσωπικη εμπειρεία και δεν μπορει κανεις να μου πει δεν είναι ετσι.
Εμείς οι γυναίκες κάπου έχουμε πάρει πολύ φόρα.Και με τον όρο ισσότητα ,θέλουμε ντε και καλά να γίνουμε αντρες.Ε,δεν γινόμαστε.Είμαστε από αλλο υλικο πλασμενες.Αγαπώ την γυναικα αλλά με τα δυνατά και πανω απόλα με τα αδυνατα σημεια της.Για ποιο λόγο να κοκορευτω για χαρακτηριστικά που δεν μου ανήκουν ως γυναικα.Για ποιο λόγο?Αφου γνωρίζω που και που δεν υπερτερω.
Αφου ξέρω τι αντιληψη υποβοσκει στο θέμα γυναικας ασχετα από τους αγωνες και τους κανονισμους.
Φεμινισμος.Αυτή η λεξη προερχεται από το φέμινα.Ας αποδεχτουμε την γ...φεμινα που εχουμε μέσα μας και μην προσπαθουμε να γινουμε αντρες.Θα τα κανουμε μανταρα.Τα αντρικα χαρακτιριστικα ανηκουν στους αντρες.Τα γυναικεια στις γυναικες.Ναι στην συμμετοχή των γυναικών πάντου εκτως σε αυτής που ζητά μερίδιο από την αντρική φύση.
Και όταν ξαναβγεις να χλευασεις τομ όποιο θέμα χώρις αμέσως να δώσεις την δική σου εξήγηση γιατί το υφάκι μου θα είναι παραπάνω από ειρωνικό.
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 10, 2005 5:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Plus, το ζήτημα ισότητα έχει πολλές προεκτάσεις. Μια από αυτές είναι η εμπιστοσύνη στον εργασιακό χώρο. Η εμπιστοσύνη στο γιατρό, είναι ένα βασικό συναίσθημα για κάποιον ασθενή που θέλει να τύχει καλές ιατρικές υπηρεσίες. Αυτή η εμπιστοσύνη πολλές φορές κλονίζεται. Δεν φταίει το επάγγελμα, δεν φταίει καν το φύλο, αλλά η αίσθηση της ανασφάλειας οδηγεί κάποιον να την μετουσιώση σε υπαρκτές διαφορές. Έτσι ψάχνοντας κανεις για διαφορές λέει: Α! μάλιστα είναι γυναίκα η γιατρός (συνήθως ήταν άντρας), ή κοιτάει το βαμένο μαλί και σκέφτεται πάλι...α! είναι πέρα βρέχει (συνήθως έτσι είναι οι γυναίκες της νύχτας).

Έτσι η ισότητα (συμπεριφοράς) χαλάει από την δική μας ανασφάλεια.
Από την άλλη μεριά δεν υπάρχει ισότητα βιολογική. Η αντοχή του άνδρα διαφέρει από αυτή της γυναίκας (σε μέσους όρους). Έτσι και η απόδοση δεν μπορεί να είναι ίδια (πάλι σε μέσους όρους). Στην πράξη πολλές γυναίκες είναι βιλογικά πολύ πιο γερές από κάποιους "καχεκτικούς" άνδρες.Δείτε κι αυτό: Πόσες γυναίκες χρειάστηκαν έναν άνδρα να τις βοηθήσουν να αλλάξουν λάστιχο και πόσοι άνδρες χρειάστηκαν....γυναίκα γι΄αυτό;

Η ισότητα που νομικά κατοχυρώνει την γυναίκα, πρακτικά δεν λέει τίποτα. Εκ των πραγμάτων η γυναίκα θα σηκώσει τα χέρια ψηλά εκεί που ο άνδρας θα συνεχίσει.(ίσως μερικές συνεχίσουν αλλά δεν αποτελούν τον κανόνα αλλά την εξαίρεση αυτού). Ο νόμος έγινε με σκοπό να βγάλουν την γυναίκα στην εργασία, να ρίξουν τα μεροκάματα και τελικά να χαλάσουν το 8-8-8 που ακολουθούσε ο εργαζόμενος με την κυρία του στο σπίτι με τα παιδιά. (8 ώρες έθρεφαν τέσσερα άτομα, και τώρα 16 ώρες τρία άτομα -το δεύτερο παιδί σπανίζει...και οδηγούμαστε στο 8 ώρες και μόνος ή μόνη)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iraklis
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 08 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: monaxo

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 10, 2005 7:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

antras ke gineka -gi ke oyranos
i gineka tha mporoyse na pi kanis oti exi to kentro,tin xrisi kardia poy spania exi enas atras
o defteros i sto ena akro tha ine i sto alo (stis egkefalikes litoyrgies anaferome)
os pros aytes tis idiotites pistevo pos ne exoyn kapia diafora ta dio fila , an ke ta simata katatethen proorizonte gia tin ili
prosopike pistevo pos prepi na papsoyme to ksexorisma filon ke na arxisoyme na ksexorizoyme toy anthropoys ap aftoy poy exoyn papsi na ine anthropi
_________________
...tha gelasi tote o theos,otan etia klamatos diaboloy o anthropos tha ine
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Un-Scene
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 01 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 14, 2005 7:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Oi androgynoi plisiazoun.
_________________
Nos ob aliqua scelera suscepta in vita superiore, poenarum luendarum causa natos esse.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 14, 2005 1:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Crying or Very sad
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2005 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν πιστευω οτι υπαρχουν κακοι ανδρες ,και καλες αδικημενες γυναικες . Πιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι ,καλοι και κακοι ,υπευθυνοι και ανευθυνοι και στα δυο φυλα .
Η ιδεα της Ισοτητας των δυο φιλων ,μου μοιαζει ολοκληρωτικη ,γιατι δεν σεβεται την διαφορετικοτητα ανμεσα σε ανδρα και γυναικα ,-βιολογικη /ψυχολογικη - και γιατι δεν προβαλει το καθενα απο τα δυο φυλα σαν ΑΤΟΜΑ ,και οχι σαν φυλα -κατασκευες .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2005 8:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ! Σε τελική ανάλυση ισότητα είναι να μπορείς να βρείς την θέση σου, και που αυτή βρίσκεται δεν μπορεί να στο πει κανένας άλλος. Πέραν αυτού όμως υπάρχει και το γενικό πλαίσιο, όπως ας πούμε ισότητα στο υπάρχον οικονομικό σύστημα. Αυτό ακούγεται λίγο ως ισότητα στην καταπίεση βέβαια, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center