Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Iσοτητα δυο φυλων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τα δυο φυλα ειναι ισα;
Ναι
75%
 75%  [ 9 ]
Οχι
25%
 25%  [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 12

Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 12:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν βλέπω καμιά ισότητα και καμιά ομοιότητα. Καμιά γυναίκα δεν είναι ούτε ίδια ούτε ίση με μένα. Γιαυτό και με ενδιαφέρουν οι γυναίκες. Αν δεν ήταν έτσι, θα βολευόμουνα μια χαρά με τους άντρες, που συνεννοούμαι μαζί τους πολύ καλύτερα, τους ξέρω καλύτερα, με ξέρουν καλύτερα.

Πιστεύω ότι... ο γυναίκα και η άντρας είναι απολύτως άνισοι και απολύτως ανόμοιες. Mr. Green Razz
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 1:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

qwerty....νομίζεις πως αν κυνηγήσω την Θάνου θα την πιάσω; Με τίποτα όσε ντόπες και να πάρω δεν την φθάνω... - στην ταχύτητα έτσι...όχι στις ντόπες Embarassed
Ορίστε να μια ανισότητα που δείχνει την γυναίκα μπροστά!
(για την πονηριά λέω... Embarassed ...με τις ντόπες)
Οι γυναίκες είναι πιο πονηρές....σε γενικές γραμμές...όμως υπάρχουν και άντρες πονηροί...πιο πονηροί και από τις γυναίκες...που μπορεί να τρέχουν επίτηδες πιο αργά ώστε να ζητήσουν λίγη παρηγοριά από την γρήγορη "αμαζόνα". Κάτι εντέλει γίνεται και ξάφονου να ο έρωτας...το σημείο μηδέν...εκεί που γίνονται ίσοι άνδρες και γυναίκες.
Και δείτε και αυτό: πόσο κακές γίνονται οι γυναίκες όταν τις φάει η ανισότητα (να μην βρίσκουν ταίρι)...έστι έχει δίκαιο η qwerty που φωνάζει για ισότητα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 1:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γειά σας !

Κατά την ταπεινή μου άποψη.Ίσοι είμαστε αλλά όχι ίδιοι.

Να είναι οι γυναίκες σεβάστες και αποδεχτές με τις διαφορές και τις ιδιαιτερότητες τους το ίδιο και οι άντρες.Αυτή είναι ,πάντα κατα την άποψη μου μια υγειής ισότητ

Δυστυχώς τα πράγματα έχουν ξεφύγει.Με την λέξη ισότητα αμέσως αμέσως το μυαλό μας πηγαίνει την υιοθέτηση αντρικών χαρακτηριστηκών από μεριά των γυναικών και το αντίθετο.Έτσι όμως χανόμαστε ,χανονται ή το χειρότερο μπερδεύεται η φύση μας.

η γυναίκα είναι γυναίκα ο άντρας είναι άντρας εκεί ΄που ο ένας υπερτερεί ο άλλος χάνει και το αντίθετο.Και με την ένωση αυτών των δυο γινεται ενα ολόκληρο ,Όπως ξανανεφερα,είμαστε διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος,που χωρίς την μια όψη θα ήταν κύβδιλο!

Ιάσον άραγε ο Χόστον θα συμφωνούσε μαζί μου?Αν όχι Χεστον!
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
qwerty
Καθηγητής


Εγγραφή: 30 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Πυργος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 2:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επιτελους.Medousa με εσωσες.Ευτυχως που καποιος καταλαβε τι λεω.Ακριβως αυτα που εγραφες.Σ'ευχαριστω που τα ειπες κι εσυ για να τα καταλαβουν ολοι.
_________________
Ολα ειναι θεμα ελεγχου και επιλογης!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 2:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ απολύτως με την medousa και άρα και με τον qwerty που συμφωνεί μαζί της. Άλλο ισότητα άλλο ομοιότητα.

Μένει τώρα να δείξουμε τι είναι άντρας και τι γυναίκα Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
qwerty
Καθηγητής


Εγγραφή: 30 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Πυργος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 3:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αντε ρε παιδια που εισαστε τοσο καιρο.Ξεκιναω στην αρχη και τονιζα την διαφορα ισοτητας κι ομοιοτητας κι ολοι ηταν εναντιον μου.Τωρα με εσας του δυο βρηκα δυο υποστηρικτες
_________________
Ολα ειναι θεμα ελεγχου και επιλογης!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Un-Scene
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 01 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 6:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Isotita.. ayti i atermoni plani tis zwis. Genniomaste, zoume (Skeftomaste, aisthanomaste), pethainoume.
Mono ws pros to kathikon na zoume eimaste isoi. Ola ta ypoloipa einai ektraxymena apomeinaria twn koinwnikwn symbasewn. Ws ek toutou apla opseis tis "thelisis" opws tha'lege ki i o schopenhauer. Ara opseis tou kathrefti. Apotelesmata aitiwn pou agnooume to bathos tous.

Den yparxoun taytosima onta, mono "afelws" omoiazonta. H sxetikotita ayti einai i mitra tis isotitas, ayti einai kai i katara ths.
Krayges kai alalagmoi gia isotita metaksy twn fylwn kai synama katapathsh twn epiplastwn anthrwpinwn dikaiwmatwn. Ti ginetai me tin isotita metaksy twn koinwnikwn strwmatwn, twn ethnwn, twn meionotitwn ktl?

O kathenas pairnei ayto pou tou analogei. De xwrane sygkriseis edw, pnigontai prin kolympisoun.
H anthrwpini fysh pou xaraktirizetai apo ti latreia pros ti mizeria tou allou gia na niwsei ligotero mizerh, poia isothta exei anagkh?
_________________
Nos ob aliqua scelera suscepta in vita superiore, poenarum luendarum causa natos esse.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 8:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ιάσον άραγε ο Χόστον θα συμφωνούσε μαζί μου?Αν όχι Χεστον!

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση, ποτέ δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.
Καλά λένε τελικά, "έχω χρόνο για χέσιμο αλλά όχι για χάσιμο".

O Bugman λέει ‘η qwerty’, ο Κούρος λέει ‘ο qwerty’. Να χαρώ ισότητα.

Πιο σοβαρά, νομίζω ούτε στον έρωτα υπάρχει τέτοιο πράγμα - ούτε ισότητα ούτε ομοιότητα. Αν υπήρχε, θα χάνονταν η απαραίτητη πόλωση. Τελικά παίζουμε πάλι με τις λέξεις. Προσωπικά, φυσικά σε κατάλαβα qwerty.
Απλώς απολαμβάνω το γεγονός ότι δεν ξέρω το φύλο σου! Και δεν επιδιώκω να το μάθω! Και θα προτιμούσα να μην το μάθω!

Κι αυτό κάτι λέει, ε;...

Σου προτείνω αυτό το παιχνίδι: μην μας το πεις! Θα έχει ενδιαφέρον!

Ίσως θα είχε ενδιαφέρον μάλιστα, για να κάνουμε τη συζήτηση πιο ενδιαφέρουσα, να πάρουν μέρος στη συζήτηση και άλλα μέλη χωρίς να ξέρουμε το φύλο τους! Ενδιαφέρον παιχνίδι δεν θα ήταν βρε παιδιά; Θα μπορούσαμε π.χ. να υπογράψουμε ως νέα μέλη χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι ο καθένας. Admin, την ανοχή σου! Idea

Θα ήθελα π.χ. να δω τι εννοεί η/ο Un-Scene με το «αναλογεί» χωρίς να ξέρω το φύλο.
Ας κολυμπήσουμε μαζί για λίγο στον ωκεανό της φιλοσοφίας...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Ίσως θα είχε ενδιαφέρον μάλιστα, για να κάνουμε τη συζήτηση πιο ενδιαφέρουσα, να πάρουν μέρος στη συζήτηση και άλλα μέλη χωρίς να ξέρουμε το φύλο τους! Ενδιαφέρον παιχνίδι δεν θα ήταν βρε παιδιά; Θα μπορούσαμε π.χ. να υπογράψουμε ως νέα μέλη χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι ο καθένας. Admin, την ανοχή σου! Idea ...


Ενδιαφέρον αλλά ψιλοανέφικτο. Διπλοεγγραφές απαγορεύονται σε όλα τα fora. Διαφορετικά θα ήταν χάος. Γι αυτό ακριβώς το λόγο έχω στη διάθεσή μου εργαλείο που μου παρέχει το forum ώστε να βλέπω αν υπάρχουν διπλοεγγεγραμμένοι μέσω των ip που έχουν χρησιμοποιήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 2:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ενδιαφερον un-scene αυτο που ειπα εγω δικαιωμα στη ζωη εσυ το ειπες καθηκον.εσυ μιλας απ την οπτικη γωνια του αλλου εγω το ειπα απ τη δικη μου.δικαιωμα στο καθηκον λοιπον.παντως επειδη εχουμε χτισει εναν κοινο κοσμο με αλλους ανθρωπους,ειναι αναποφεκτο να υπαρχουν συμβατικες ισοτητες ως προς καποιο αντικειμενο αυτου του κοσμου.αν ζουσαμε σε αντικειμενικο κοσμο παλι δε θα υπηρχαν ομως ισοτητες ως προς κατι(οχι βεβαια ισοτητα ως οντα)?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
qwerty
Καθηγητής


Εγγραφή: 30 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Πυργος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 6:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκεφτομουν να πω το φυλο μου αλλα θα ακολουθησω αυτο που ειπε ο iason.Παντως ειναι ευκολο να το βρειτε.(δεν εμποδιζω κανεναν απο το να δει το φυλο μου)Παντως οι αποψεις μας δεν πρεπει να επηρεαζονται απο το φυλο μας και γενικα απο κανεναν εξωγενη παραγοντα.Μονο ετσι πιστευω μπορουμε να συμμετεχουμε σε ενα φιλοσοφικο χωρο συζητησεων.Ετσι;
_________________
Ολα ειναι θεμα ελεγχου και επιλογης!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 9:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εγω πιστευω οτι εισαι γυναικα, πρωτον γιατι συνηθως γυναικες θυγουν το συγκεκριμενο θεμα ...και δευτερον εισαι το μοναδικο ατομο στο φορουμ που διαλεξες να βαλεις για υπογραφα τη καρδια σου ...οτι εχουμε μια και δε πρεπει να τη πληγωνουμε (κατι τετοιο ) που συνηθως οι αντρες μεταξυ της καρδιας και του μυαλου διαλεγουν το τελευταιο ...οποτε μαλλον εισαι γυναικα ..αμα το χω βρει σε παρακαλω να μου στυλεις το τηλ σου σε πρςωσοπικο μινιμα να κανονησουμε να αναλυσουμε τα υπαρξιακα μας και απο κοντα Very Happy εεελα γεια
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
qwerty
Καθηγητής


Εγγραφή: 30 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Πυργος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 03, 2005 12:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δυστυχως η ευτυχως εκανες λαθος.Αρσενικο ειμαι.Θιγω το συγκεκριμενο ζητημα γιατι εχω γνωρισει-ακομα κι ως σπανια περιπτωση-2-3 γυναικες καλυτερες απο τους αντρες του περιγυρου μου.Επισης εχω μια φιλη-η οποια ειναι εξαιρετικο μυαλο- που εχει μανια με αυτο το ζητημα.Με επεισε και εβαλα το θεμα για να δω τις αποψεις σας.Παντως οι αντρες εχουμε μεινει καπως πισω.Οσο αυτο για την καρδια πιστευω οτι δεν εχει τοσο σχεση.Πραγματι ειμαι καπως συναισθηματικος κι εχω μαθει να χρησιμοποιω αρμονικα και μυαλο και καρδια.Επισης εχω "πληγωθει" αρκετα καποιες φορες για αυτο το γραφω.
Τελος οι αποψεις μου και η σταση μου γενικα εχει προελθει εξ'αιτιας πολυ διαβασματος.Διαβαζω παρα πολλα βιβλια κυριως φιλοσοφικα αλλα γενικοτερα σχεδον ολα τα ειδη.
Σου ελυσα τις αποριες;
Αν θες ομως την αλλαζω την υπογραφη μου.Ετσι κι αλλιως εχω σκοπο να την αλλαζω συνεχεια ωστε να περναω καθε φορα κατι διαφορετικο.
_________________
Ολα ειναι θεμα ελεγχου και επιλογης!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 03, 2005 2:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τότε δώσμου εμένα το τηλ.σου να συζητήσουμε τα υπαρξιακά μας. Laughing

Λοιπόν όσο αφορά τους πόνους,θα ήθελα να σας πώ την άποψη μου πάνω σαυτούς.Αντρικους και γυναικείους.Προσωπικα σέβομαι περισσότερο τον αντρικό πόνο απότι τον γυναικείο.Και θα εξηγήσω αμέσως το γιατί.Εμείς οι γυναικες σαν περισσότερο συναισθηματικά όντα μπορεί και με το παραμικρό να πονάμε.Ακόμα και αν ο λόγος δεν είναι και τόσο σοβαρός.Εγώ π.χ. μπορεί να πονέσω γιατί ο συντροφος μου ξέχασε να μου φέρει λουλούδια ή γιατί ξεχασε την επέτειο μας.Ενώ ο άντρας σαν ον περισσότερο χρήστης της πρακτικής και του μυαλού όταν πονάει ΠΟΝΑΕΙ.όταν η καρδια του πόναει τότε ο λόγος είναι περισσότερο άξιος σεβασμου και το αντρικό δάκρυ επίσης.Εμεις οι γυναίκες κάπου κάπου χρησιμοποιούμε το δάκρυ ώς μέσο συνεχεισης μιας συζήτησης με άλλα μέσα.

Η τιμιότητα απέναντι στην κάρδια σου και κατεπέκταση του εαυτού σου δεν είναι μόνο γυναικείο χαρακτηριστικό.

Εμένα μου αρέσει να ακούω τους αντρες να μιλάνε γιαυτά τα πράγματα ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.Οχι πολλους συναισθηματισμους.Δεν μου αρέσει.
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
qwerty
Καθηγητής


Εγγραφή: 30 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Πυργος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 03, 2005 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστατη σε βρισκω.Ασφαλως με μετρο ειπαμε...
_________________
Ολα ειναι θεμα ελεγχου και επιλογης!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center