Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Είμαι και Υπάρχω
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 10, 2005 6:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham

Υπάρχω, υπήρξα..
Είμαι, ήμουν...

εάν επιθυμείς οι δύο αυτές λέξεις μπορεί να είναι και ταυτόσημες. Εξαρτάται από πια οπτική γωνία θα αντιμετωπίσεις τις λέξεις.

Υπήρξα πολλά στη ζωή μου, μα δεν ήμουν τίποτε από αυτά, συνηθίζω να λέω στον εαυτό μου σε κάποια αναδρομή όταν στρέφω το βλέμμα μου στο παρελθόν..
Υπάρχω..Το υπάρχω, είναι αφηρημένο,ανούσιο, αν δεν συνδιάζεται με το είμαι. Η ταυτότητα.. Αυτή τη στιγμή υπάρχω σε ένα χώρο και στέκομαι σε μια γωνιά. Το ίδιο και ένα φωτιστικό. Μια πολυθρόνα..
Μα είμαι...Δηλώνει ταυτότητα. Επιστήμονας όπως προαναφέρθηκε..Είμαι, σημαίνει παράγω.
Δηλώνει θέση, αιτία στην κοινωνία στον κόσμο.
Δύναται να υπήρξα, αν δεν ήμουν κάτι? όχι.Μα και να υπήρξα δίχως να είμαι κάτι, τότε τι πραγματικά υπήρξα? Τίποτα..
Μα δύναται να υπήρξα αν ήμουν.
Γνωρίζουμε εκατοντάδες ποιητές- φιλοσόφους κτλ κτλ διότι ήταν ποιητές και φιλόσοφοι κτλ κτλ. Δεν υπήρξαν, ήταν!!
Είναι πιο σημαντικό να είσαι παρά να υπάρχεις θεωρώ..Πολλοί υπάρχουν τριγύρω μας, μα λίγοι υπάρχουν κοντά μας γιατί είναι κάτι..
Το σώμα σα σώμα, το ζωντανό σώμα σα σώμα και η ανοπνοή αυτού λέγει μονάχα πότε είναι έτοιμο να ταφεί και πότε όχι.

Μα όπως προανέφερα, εάν επιθυμείς οι δύο αυτές λέξεις μπορεί να είναι και ταυτόσημες. Εξαρτάται από πια οπτική γωνία θα αντιμετωπίσεις τις λέξεις.
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MERKAS
Καθηγητής


Εγγραφή: 24 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 26, 2005 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

polla mporei na eise alla pote de tha apodeixeis oti iparxeis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
zio
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 21, 2005 1:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσωπικα πιστευω οτι το να υπαρχεις ειναι αναγκαιο κακο ενω το να εισαι απλα ειναι η εκφραση της προσωπικοτητας σου και η διαφορετικοτητα σε σχεση με τους αλλους και συγχρονως χρησιμοποιειται συμφεροντολογικα. Το <<ειμαι>> ειναι η ταυτοτητα ενω το <<υπαρχω>> η επικυρωση της ταυτοτητας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 21, 2005 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημερα φιλε/η μου zio.Το ειμαι δηλωνει -σωστα ειπες- την ταυτοτητα.Ποιος ειμαι;
Η πρωτη απαντηση διδεται μεσω του ονοματος μας.Το ειμαι ειναι προσδιοριστικο της προσωπικοτητας μας.Για να ξερουν,οι αλλοι εμας, πρεπει να ξερουμε εμεις τον εαυτο μας(εμας).
Φαντασου μια κοινωνια, που δεν θα υπηρχαν ολοκληρωμενα ονοματα(μαζι δηλαδη και το επωνυμο).Οτι και αν γινοταν, τα ατομα της δεν θα μπορουσαν να ΑΥΤΟ-προσδιοριστουν!!!!
Δεν θα ηταν ο afham, o/h zio, o dim mam κλπ, αλλα θα ηταν αυτος, εκεινος, εκεινη, αυτη.....
Ο καθε ενας θα ηταν αυτος οχι ομως συγκεκριμενη οντοτητα, καθως αγνοει μεγαλο μερος της υπαρξης του.Περι του υπαρχω:Λαμβανουμε την υπαρξη μας a priori δεδομενη.Σκεψου ομως(θεωρητικα,..... ουτε εγω το πιστευω, αλλα ας το δουμε θεωρητικοφιλοσοφικα) πως μπορουμε να αμφισβητησουμε αυτην την a priori ''υπαρξη''.Γιατι υπαρχω;
Πως το αποδεικνυω;....
-Μονο ερωτηματα θεωρητικης βασης.Για την αποψη μου, η πρακτικη εφαρμογη οδηγει στον σκεπτικισμο που δεν μας δινει λυσεις-.
Αναμενω και την αποψη σου....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center