Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

club στην Θεσσαλονίκη, Wittgenstein

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
apollonios
Λέκτωρ


Εγγραφή: 25 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 12, 2017 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: club στην Θεσσαλονίκη, Wittgenstein Απάντηση με Συμπερίληψη

θα ρωτήσω αν υπάρχουν άτομα από την Θεσσαλονίκη να συναντιώμαστε μια δυο φορές την βδομάδα σε ένα καφέ να συζητάμε για φιλοσοφία. Είμαι οικολόγος του κλίματος Μπούχτσιν και ασχολούμαι με την φιλοσοφία από φοιτητής, τώρα δε είμαι χαμηλοσυνταξιούχος προγραμματιστής / ηλεκτρονικός.
Σχετικά με τον Wittgenstein που είχε κάποιο θέμα με.την γλώσσα, σκέφτομαι μήπως λόγω του εξαιρετικά υψηλού του IQ (190) δεν έβρισκε ανάλογες λέξεις για να διατυπώσει τις έννοιες που μόνο αυτός αντιλαμβανότανε. Ισως τότε έπρεπε να γυρίσει καμιά ταινία, λέω. Η να γράψει ποιήματα. Ποιά είναι η γνώμη σας?

Δεν ξέρω αν επιτρέπονται να αναγράφονται site εδώ, πάντως το δικό μου είναι
opacun.blogspot.gr . Αν δεν επιτρέπονται, ας το αναλάβει ο moderator. Δίνω και ένα email ευκολομνημόνευτο : apollonios.thessaloniki@gmail.com

Χαιρετώ όλους και όλες σας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 12, 2017 4:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σου φίλε. η θέση μου είναι πως η σχέση γλώσσας-σκέψης είναι αμφιδρομη, μπορείς να σκεφτείς κάτι π.χ. που να μην μπορείς να το περιγράψεις ή έστω ζωγραφίσεις; Μπορείς να περιγράψεις κάτι που να μην έχει νόημα; Νταξει, αυτό το τελευταίο μπορείς αν αραδιάσεις ασυνδετες λέξεις μεταξύτους αλλά αυτό είναι ανόητο όπως έλεγε και ο βιγκ.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center