Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Σέκτες,αδελφότητες.....
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 30, 2012 12:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Σέκτες,αδελφότητες..... Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμμετείχατε ποτέ σε κάποια σέκτα; Αν θέλετε θα μπορούσαμε να μοιραστούμε εμπειρίες!
Τι είδους επιρροές θεωρείτε ότι αποκτά κάποιος από αυτές;
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 30, 2012 5:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ έζησα αρκετά χρονάκια με στην Νέα Ακρόπολη!

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=es&u=http://victimasectas.com/NuevaAcropolis/NuevaAcropolis.html&prev=/search%3Fq%3Dnueva%2Bacropolis%2Bsecta%26hl%3Del%26biw%3D1311%26bih%3D581%26prmd%3Dimvns&sa=X&ei=cqoWULKJLoXDhAejvYHwBw&sqi=2&ved=0CFUQ7gEwAA

ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Να 'σαι βλογημένη Νέα Ακρόπολη

να με κάνεις την ιδέα σου να νιώσω

ο Θεός να σε φέρει σαν Δαυλό

ως το άπειρο βάθος του όντος μου.



Γεννημένος ανθός στην έρημο

με τη ζωή μου τη ζωή σου θα φροντίζω

Γιος της Αλήθειας σου θα προστατεύω εσέ

κατά του σκοταδιού.



Να 'σαι βλογημένη Νέα Ακρόπολη

Φλόγα Αγάπης που θέλει να προσφέρει

στους ανθρώπους ένα Δρόμο

Μυστηρίου και Αλήθειας χωρίς ίσο.



Θα σε φέρω στην ψυχή μου

γιατί στην ψυχή μου πρέπει να 'σαι Συ,

γιατί είσαι ένας Ήλιος που με το θείο σου Φως

πρέπει να με φωτίσεις.



Βαδίζοντας γαλήνιος στο Δρόμο Σου,

θα μάθω να 'μαι ιδανικός σοφός

και να γεμίζω με καλό τη μοίρα εκείνου

που τυφλός ούτε το φως μπορεί να δει.



Και γέρος θα κοιτάξω απ' το χειμώνα μου

όλα τα καλά που έσπειρα στη νιότη μου,

ξέροντας πως ταπεινά υπήρξα γέφυρα

μεταξύ του ανθρώπου και Εσέ Θεέ.

"Με όρκους υπακοής και σταδιακής ψυχολογικής πίεσης, ο μαθητής δίνει την
βούληση στους ηγέτες του, από τους οποίους λαμβάνει εντολές πλημμυρίζοντας έτσι
ολόκληρη τη ζωή του.

Τα μαθήματα που λαμβάνει και που θεωρούνται φιλοσοφικά, επαναλαμβάνουν
συνεχώς ιδέες για το καθήκον και την υπακοή με λατρευτικό χαρακτήρα, δίνοντας
την εντύπωση ότι γίνονται στην υπηρεσία της ανθρωπότητας. Βασισμένα τα μαθήματα
στην υπακοή προς τους ηγέτες της αίρεσης που ονομάζονται «Δάσκαλος» και
«αρχηγός», ο μαθητής καταστέλλει εντελώς την ελευθερία δράσης του και της
σκέψης του, την ικανότητα να έχει κρίση. Ο μαθητής οδηγείται σταδιακά και
εισάγετε στις στις ζωντανές δυνάμεις πυρήνα της οργάνωσης, εγκαταλείποντας τις
πεποιθήσεις και τις αξίες του καθώς και την οικογένεια και τους φίλους του.
Επίσης εργάζεται για να δώσει τα χρήματά του στην αίρεση.

Επειδή θα τον κάνουν να πιστεύει στην πνευματική και διανοητική ανωτερότητα
των ηγετών του, ο μαθητής αποδυναμώνει την ικανότητά του να μπορεί να αναλύει
και να έχει αυτοπεποίθηση, γεγονός που το καθιστά εύκολα υποβαλλόμενο άτομο που
ζει μόνιμα στη σύγχυση, την αμφιβολία και φόβο.

Μέσω αυτής της ψυχολογικής πίεσης, πείθεται να ενεργεί σύμφωνα με τα
συμφέροντα της αίρεσης.

Με αυτόν τον εξαναγκασμό αλλάζουν την γνώμη του υπέρ της ομάδας, όπου ο
μαθητής πλέον έχει εναποθέτει όλες τις αξίες του σε αυτήν.Αυτό συν τη συνεχή
εργασία, υπόκειται σε εξευτελισμό στο όνομα της έννοιας της «πνευματικής
οδήγισης».

Όλες αυτές οι πρακτικές αποτελούν μέρος του συνόλου των καταναγκαστικών
τεχνικών πειθούς που χρησιμοποιούνται από την αίρεση.

Ο μαθητευόμενος εκτελεί χωρίς να το συνειδητοποιεί, αφού κυριαρχείται από
νέες ψυχολογικές ανάγκες του που προκαλούνται από τις νέες ιδέες και αξίες που
στρεβλώνουν την αντίληψη του κόσμου και της πραγματικότητας.

Είναι το μυαλό που ελέγχεται από τον αρχηγό πλέον, ο οποίος ενισχύει την
επιρροή του με ελεγχόμενη πίεση πάνω στον χειραγωγημένο μαθητή."
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αράθυμος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 02, 2012 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γειά και χαρά και από μένα. Είναι το πρώτο μου ποστάρισμα.

Εγώ είχα συμμετάσχει τέσσερα έτη στο τεκτονικό τάγμα ΔΕΛΦΟΙ. Είναι μικτός Τεκτονισμός.

Δυστυχώς αλλά ήταν άσκοπη κατανάλωση χρόνου. Δεν με εντυπωσίασε τίποτα και τη συνολική εμπειρία την κατατάσσω στις αρνητικές. Τουλάχιστον απομυθοποίησα το χώρο.

Φιλικά
_________________
Λεγεωνέλλα της ψυχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 05, 2012 5:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αράθυμος έγραψε:
Γειά και χαρά και από μένα. Είναι το πρώτο μου ποστάρισμα.

Εγώ είχα συμμετάσχει τέσσερα έτη στο τεκτονικό τάγμα ΔΕΛΦΟΙ. Είναι μικτός Τεκτονισμός.

Δυστυχώς αλλά ήταν άσκοπη κατανάλωση χρόνου. Δεν με εντυπωσίασε τίποτα και τη συνολική εμπειρία την κατατάσσω στις αρνητικές. Τουλάχιστον απομυθοποίησα το χώρο.

Φιλικά


Τι ακριβώς συμβαίνει σε αυτήν την σέκτα φίλε μου;;; Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που είπες ότι είναι τεκτονισμός! Και η Νέα Ακρόπολη έχει στοιχεία τεκτονισμού, πάρα πολλά μάλιστα! Η Νέα Ακρόπολη προέρχεται από την Θεοσοφική εταιρία την οποία την δημιούργησε ένας ελευθεροτεκτονας μαζί με την Μπλαβάτσκι!
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αράθυμος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 06, 2012 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι μικτός Τεκτονισμός. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ στο τι είναι Τεκτονισμός και πού αποσκοπεί. Όλα τα μυητικά συστήματα τα οποία είναι ιεραρχημένα βάσει αδελφότητας (ή και σέκτας όπως αναφέρεις) είναι βασισμένα στα τεκτονικά τυπικά.
Δεν γνωρίζω κατά πόσον υπάρχουν μυητικά συστήματα μη βασισμένα στην έννοια της αδελφότητας.
Προσωπικά, περίμενα πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα. Ωστόσο, απαρτιζόταν από ανθρώπους που ο καθένας είχε τη δική του ατζέντα και βρισκόταν στο χώρο για τους δικούς του λόγους. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε κοινό σημείο τομής απόψεων και πράξεων.
Ως θεωρητικό σύστημα είναι πολύ καλό, αλλά τα μέλη του δεν είχαν τη θέληση να το κρατήσουν ψηλά. Περισσότερο κοινωνικές σχέσεις παρά ουσία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά
_________________
Λεγεωνέλλα της ψυχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 06, 2012 11:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αράθυμος έγραψε:
Είναι μικτός Τεκτονισμός. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ στο τι είναι Τεκτονισμός και πού αποσκοπεί. Όλα τα μυητικά συστήματα τα οποία είναι ιεραρχημένα βάσει αδελφότητας (ή και σέκτας όπως αναφέρεις) είναι βασισμένα στα τεκτονικά τυπικά.
Δεν γνωρίζω κατά πόσον υπάρχουν μυητικά συστήματα μη βασισμένα στην έννοια της αδελφότητας.
Προσωπικά, περίμενα πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα. Ωστόσο, απαρτιζόταν από ανθρώπους που ο καθένας είχε τη δική του ατζέντα και βρισκόταν στο χώρο για τους δικούς του λόγους. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε κοινό σημείο τομής απόψεων και πράξεων.
Ως θεωρητικό σύστημα είναι πολύ καλό, αλλά τα μέλη του δεν είχαν τη θέληση να το κρατήσουν ψηλά. Περισσότερο κοινωνικές σχέσεις παρά ουσία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά



Κατάλαβα φίλε μου!

Εγώ πάντως το ζήτημα τους δεν το εντοπίζω στο ότι δεν μπορούν να κρατήσουν ψηλά το ιδεώδες τους (Υπάρχουν και σέκτες που το κρατούν αυτό που έχουν φαντασιωθεί μια χαρά) άλλα στο ότι τα ιδεώδη σε γενικότερη κλίμακα είναι μια απάτη που οδηγεί σε μια ουτοπία, βάζοντας αυτόν που αποφάσισε να το ακολουθεί σε μια αντιφατική λογική αφιερώνοντάς τον στο σκοπό ακυρώνοντας την κρίση του και την κοινή λογική του! Κοινώς ένα ιδεώδες βλακοποιεί αφού επιστρατεύει στο όνομα του σκοπού ζητώντας από αυτόν που το ακολουθεί να μειώσει σε μεγάλο βαθμό την κρίση και την ατομική νοημοσύνη αφού χειραγωγεί με την καραμέλα της ανιδιοτέλειας και ομαδικής δράσης!

Εντελώς φιλοσοφικά και όχι με πολιτική προέκταση, μπορούμε να δούμε πολλά φασιστικά χαρακτηριστικά με μια εντελώς διαφορετική μορφή-ύφος από τον γνωστό πολιτικό φασισμό! Ένα φασισμό στην νοοτροπία, εξάλλου και από εκεί ξεκίνησαν και οι γνωστοί φασισμοί και μάλιστα με βασική προτεραιότητα της συγκατάθεσης των πολιτών!
Είναι η ελαττωματική συμπεριφορά των εσωτερικών κύκλων!
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την pantelis1 στις Τρι Αύγ 07, 2012 12:12 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αράθυμος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2012 9:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοίτα, πιστεύω ότι οποιαδήποτε ομάδα (πολιτική, τεκτονική, συνδικαλιστική κτλ) αναδεικνύει το ομαδικό έναντι του ατομικού. Από τη στιγμή που αποδέχεσαι και αποφασίζεις να μπεις σε μια ομάδα, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις υποχωρήσεις στους τομείς της ατομικής σου άποψης, της ατομικής σου δράσης κτλ. Βέβαια τα πάντα θέλουν ένα μέτρο, δεν σημαίνει δηλαδή ότι μπαίνοντας σε μια ομάδα θα υπονομεύσεις τον ίδιο σου τον εαυτό.

Αυτά που αναφέρεις περί φασισμού με βρίσκουν σύμφωνο. Η λογική του να φοράς τα ίδια ρούχα, να μιλάς με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο ύφος και πολλά άλλα, παραπέμπουν σε φασιστικές νοοτροπίες. Ωστόσο, για να είμαι δίκαιος, οι Τέκτονες ντύνουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά με ένα πέπλο ιδεολογίας και συμβολισμού που πείθει.

Δεν ξέρω τι γινόταν στη Ν. Ακρόπολη, αλλά στον Τεκτονισμό τα ιδεώδη ήταν γενικόλογα τσιτάτα "εμπνευσμένα" από τα θρησκευτικά-θεολογικά βιβλία, από τις ποικίλες αρχαίες μυθολογίες, από την αστρολογία και πολλά άλλα. Όπως -θυμόσοφα θα λέγαμε- "η θεωρία πρέπει να συμφωνεί με την πράξη, αλλά πρακτικά αυτό ποτέ δεν γίνεται". (Παραμόνο σε έναν αποστειρώμενο εργαστηριακό χώρο).

Επομένως, τα ιδεώδη ήταν μια πολυφορεμένη ρετρό μπλούζα η οποία είχε γίνει λάστιχο.

Φιλικά
_________________
Λεγεωνέλλα της ψυχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2012 1:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Κοίτα, πιστεύω ότι οποιαδήποτε ομάδα (πολιτική, τεκτονική, συνδικαλιστική κτλ) αναδεικνύει το ομαδικό έναντι του ατομικού. Από τη στιγμή που αποδέχεσαι και αποφασίζεις να μπεις σε μια ομάδα, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις υποχωρήσεις στους τομείς της ατομικής σου άποψης, της ατομικής σου δράσης κτλ. Βέβαια τα πάντα θέλουν ένα μέτρο, δεν σημαίνει δηλαδή ότι μπαίνοντας σε μια ομάδα θα υπονομεύσεις τον ίδιο σου τον εαυτό.


Φίλε μου συμφωνώ, βεβαίως θεωρώ ότι κάποιος όταν μπαίνει σε μια ομάδα, δεν δίνατε πάντα να ξέρει τι ακριβώς απαιτεί το ομαδικό πλαίσιο και για αυτό μπορεί και να θέλει να μπει, για να γνωρίσει! Ούτε υποχρεούται στο κάτω κάτω της γραφής! Αυτό το ζήτημα είναι υποχρεωμένοι να του το περιγράψουν και μάλιστα άμεσα έντιμα και ξεκάθαρα αυτοί που τον υποδέχονται! Αρα δεν υπάρχει "πρέπει" κάποιου βαθμού ετοιμότητας, γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να γνωρίζει κάτι που δεν γνώρισε πρωτύτερα και ειδικά όταν είναι καμουφλαρισμένο αυτό το πλαίσιο με προσχήματα και προπαγάνδες ριζικά στην νοοτροπία του! Αυτό είναι και το ουσιαστικό, καταλυτικό σημείο που γεννιέται η εξαπάτηση από αυτούς που είναι ήδη καιρό στην ομάδα άλλα δεν εξηγούν τίποτα για την βαθύτερη στόχευση η οποία θα γίνει ο συναισθηματικός ζυγός το δοκιμαζόμενου, μαθητή, νεοφώτιστου πες το όπως θέλεις! Είναι αυτό που γνωρίζουν και δεν στο λένε και έτσι χρονοτριβείς για να καταλάβεις στο τέλος ότι δεν το ήθελες καταβάθως! Αυτοί όμως ασυναίσθητα ή και συνειδητά το γνωρίζουν και πραγματοποιούν ένα παιχνίδι νομίζοντας ότι σε φωτίζουν! Εγώ πλέον μετά άπο αρκετή εμπειρία καταλαβαίνω ότι τα κίνητρά τους είναι ποιο απλά.Είναι θέμα εξουσίας και άλλων αδυναμιών καμουφλαρισμένων από ένα πλαίσιο ασφάλειας και ωραιοποίησης που πηγάζει στο ένστικτο επιβίωσης και αναπαραγωγής!


Παράθεση:
Αυτά που αναφέρεις περί φασισμού με βρίσκουν σύμφωνο. Η λογική του να φοράς τα ίδια ρούχα, να μιλάς με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο ύφος και πολλά άλλα, παραπέμπουν σε φασιστικές νοοτροπίες. Ωστόσο, για να είμαι δίκαιος, οι Τέκτονες ντύνουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά με ένα πέπλο ιδεολογίας και συμβολισμού που πείθει.


Δεν ξέρω τι γινόταν στη Ν. Ακρόπολη, αλλά στον Τεκτονισμό τα ιδεώδη ήταν γενικόλογα τσιτάτα "εμπνευσμένα" από τα θρησκευτικά-θεολογικά βιβλία, από τις ποικίλες αρχαίες μυθολογίες, από την αστρολογία και πολλά άλλα. Όπως -θυμόσοφα θα λέγαμε- "η θεωρία πρέπει να συμφωνεί με την πράξη, αλλά πρακτικά αυτό ποτέ δεν γίνεται". (Παραμόνο σε έναν αποστειρώμενο εργαστηριακό χώρο). Επομένως, τα ιδεώδη ήταν μια πολυφορεμένη ρετρό μπλούζα η οποία είχε γίνει λάστιχο.

Φιλικά




Έτσι γίνετε πάντα φίλε μου σε όλες τις ιδεολογίες γιαυτό και πείθουν! Από εκεί και πέρα είναι ένα παιχνίδι πώλησης και ζήτησης στο ποια πείθει περισσότερο και ποια θα πουλήσει ποιο πολύ!

Και σε μας στην Νέα Ακρόπολη συνέβαινε το ίδιο, πολύς συμβολισμός, μαγεία, αστρολογία, ντυμένο με πέπλο φιλοσοφίας άλλα καμία σχέση με αυτήν, αντιθέτως με πολύ θρησκευτική εσωτερίστικη τελετουργία!

Έχεις μεγάλο δίκιο γι 'αυτό και μιλάω για ουτοπίες! Νομίζουν ότι μπορούν να αποστειρώσουν κάτι που δεν μπορεί να αποστειρωθεί και να λειτουργήσει! Δεν είναι παρατηρητές της αλήθειας αλλά ενός φαντασιακού πλαισίου ωραιοποιημένου το οποίο είναι αποτέλεσμα πολλών αδυναμιών και εκπτώσεων στην πραγματικότητα!

Δεν είναι τυχαίο ότι αν παρατηρήσεις το ποιο παλαιό μέλος σε αυτές της ομάδες, δεν είναι σε τίποτα σοφότερο από τους άλλους άλλα και από τον ίδιο τους τον εαυτό παρόλα τα χρόνια που φάγανε μέσα σε στις ομάδες. Απλά έχουν εξειδικευτεί και προσαρμοστεί στο πλαίσιο που εντελώς φασιστικά και ανέντιμα προωθεί σεβασμό, προσωπολατρία, υπακοή ντυμένα με γοητεία! Η γοητεία όμως οδηγεί στην ακύρωση της ελευθερίας της αντίληψης αφού λειτουργεί εκτυφλοτικά!

Φίλε μου δεν έχουν μέτρο οι δράσεις μας, υπάρχει η καθημερινή προσπάθειά μας ώστε να μην αλλοιωθούν από κάποιους παράγοντες τα ωφέλιμα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας, τα οποία χαρακτηριστικά είναι δώρο της φύση μας!
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την pantelis1 στις Τετ Αύγ 08, 2012 1:04 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αράθυμος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω την αίσθηση αγαπητέ Παντελή ότι είσαι παθών όπως κι εγώ.
Στο θέμα των κινήτρων που αναφέρεις, θα ήθελα να συμπληρώσω και το οικονομικό. Και νομίζω ότι είναι το πιο λογικό κίνητρο ειδικά για όσους γνωρίζουν ότι το σύστημά ειναι κενό και ως εκ τούτου το μόνο που απομένει είναι οι οικονομικές απολαβές.

Στο θεωρητικό κομμάτι, δηλαδή στη βασική "κοσμοθεωρία" που διέπει τα σύστηματα αυτά, επικρατεί χάος. Πιάνομαι από τη φράση σου "συμβολισμός, μαγεία, αστρολογία"και συμπληρώνω "και επιστήμη". Πιο συγκεκριμένα, παίρνουν διάφορες θεωρήσεις, τις ανακατεύουν σε μια παρανοϊκή σούπα και βγάζουν συμπερασμάτα. Κι εντάξει στα κομμάτια του συμβολισμού και της αστρολογίας (αυτά είναι τα εύκολα), όταν όμως πάνε σε επιστημονικές θεωρήσεις εκεί οι ανακρίβειες και οι παλαβομάρες που λέγονται είναι φοβερές.

Επομένως, δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με συστήματα ανελευθερίας, αλλά και με συστήματα ημιμάθειας.

Φιλικά
_________________
Λεγεωνέλλα της ψυχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
j_pap
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ηγετικά στελέχη σεκτών:
Εκμεταλευτές των ψυχών· ψυχών που διακατέχονται από δίψα για το εύδαιμον. Μόνο διά των ψυχών αυτών νοιώθουν κι αυτοί κάτι τι.
Είναι σαν τους δάσκαλους ή καθηγητές που από την δίψα στα βλέμματα κάποιων μαθητών ξυπνά η εν ημιυπνώσει δική τους όρεξη.
Αυτά τα βλέμματα δεν θα τα ξεχάσω που έλεγε ένας εκπαιδευτής.
Δηλαδή σκεφτήτε να αντλεί από τη δίψα του μαθητή όρεξη ο τεμπελιασμένος γκουρού!
Φυσικά αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να δει στα μάτια των μαθητών τον τυχόντα εντυπωσιασμό που θα αποτυπωθεί από τα λόγια τους, για να ορεχθούν και οι ίδιοι απ' αυτή την ...αντανάκλαση! Τί φαύλος κύκλος!!

Κι εδώ στο φόρουμ διακρίνει κανείς παρόμοια περίπου σημάδια πολλές φορές.
_________________
Lams! Step By Step Forever We Will Sing ###Mighty to Save
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 12:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

συμφωνω απόλυτα σ αυτό. Συμφωνείς ότι όταν κάποιος ανήκει σε μια τέτοια οργάνωση αδυνατεί να συνειδητοποιήσει την πνευματική υποδούλωση και πλάνη στην οποία βρίσκεται ενώ σε πολλούς γύρω του κάνει μπαμ και δεν ακούει ότι και να λένε? ¨Αρα αν πεί κάποιος ότι η ορθόδοξη εκκλησία είναι η μεγαλύτερη και πιο σάπια σέκτα στην ελλάδα, αφού διεκδικεί να είναι η ορθή σέκτα, ένας χριστιανός θα αδυνατεί να απαντήσει, ή καλύτερα θα βρίσκεται σε τέτοια υποδούλωση που θα αμύνει με μανία τους ευνουχιστές του, έτσι συμβαίνει ακριβώς και στο φόρουμ Wink άρα είναι στο χέρι του χριστιανού να καταλάβει και να κάψει κάθε εκκλησία, κάθε σάπιο ναό σκοταδισμού και αποχαύνωσης, αφου δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον. συμφωνείς? Laughing

ΥΓ αν διαφωνήσεις θα με επιβεβαιώσεις επειδή θα αμύνεις τη σέκτα σου και αν συμφωνήσεις πάλι θα με επιβεβαιώσεις. Σου την έφερε ο wicca marie clair και pantene proV
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 1:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αράθυμος έγραψε:
Έχω την αίσθηση αγαπητέ Παντελή ότι είσαι παθών όπως κι εγώ.
Στο θέμα των κινήτρων που αναφέρεις, θα ήθελα να συμπληρώσω και το οικονομικό. Και νομίζω ότι είναι το πιο λογικό κίνητρο ειδικά για όσους γνωρίζουν ότι το σύστημά ειναι κενό και ως εκ τούτου το μόνο που απομένει είναι οι οικονομικές απολαβές.

Στο θεωρητικό κομμάτι, δηλαδή στη βασική "κοσμοθεωρία" που διέπει τα σύστηματα αυτά, επικρατεί χάος. Πιάνομαι από τη φράση σου "συμβολισμός, μαγεία, αστρολογία"και συμπληρώνω "και επιστήμη". Πιο συγκεκριμένα, παίρνουν διάφορες θεωρήσεις, τις ανακατεύουν σε μια παρανοϊκή σούπα και βγάζουν συμπερασμάτα. Κι εντάξει στα κομμάτια του συμβολισμού και της αστρολογίας (αυτά είναι τα εύκολα), όταν όμως πάνε σε επιστημονικές θεωρήσεις εκεί οι ανακρίβειες και οι παλαβομάρες που λέγονται είναι φοβερές.

Επομένως, δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με συστήματα ανελευθερίας, αλλά και με συστήματα ημιμάθειας.

Φιλικά


Φίλε μου από το πρώτο σου μήνυμα κατάλαβα ότι έχουμε κοινά βιώματα. Ήμασταν σε διαφορετικές σέκτες με ίδια σημάδια!
Επίσης συμπληρώνουμε αυτά που δεν προλαβαίνει να αναφέρει ο άλλος!

Aυτό που δεν περιμένανε όμως είναι ότι θα βγαίναμε και θα τα λέγαμε χωρίς ενδοιασμούς, να περιμένετε παιδιά να το κλείσουν και αυτό το νήμα, θα το δείτε!

Ξέρω ότι εκβιάζουν κάθε διαχειριστή φόρουμ ανέντιμα ώστε να τον φοβίζουν και να κλειδώνουν τα νήματα!


Η ανεντιμότητά τους γεννημένη από την στόχευση που βλακωδώς προωθούν γίνετε και η καταστροφή τους. Είναι ένας αντιφατικός φαύλος κύκλος όπως μας λέει ο J_pap!
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την pantelis1 στις Τετ Αύγ 08, 2012 2:43 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
συμφωνω απόλυτα σ αυτό. Συμφωνείς ότι όταν κάποιος ανήκει σε μια τέτοια οργάνωση αδυνατεί να συνειδητοποιήσει την πνευματική υποδούλωση και πλάνη στην οποία βρίσκεται ενώ σε πολλούς γύρω του κάνει μπαμ και δεν ακούει ότι και να λένε? ¨Αρα αν πεί κάποιος ότι η ορθόδοξη εκκλησία είναι η μεγαλύτερη και πιο σάπια σέκτα στην ελλάδα, αφού διεκδικεί να είναι η ορθή σέκτα, ένας χριστιανός θα αδυνατεί να απαντήσει, ή καλύτερα θα βρίσκεται σε τέτοια υποδούλωση που θα αμύνει με μανία τους ευνουχιστές του, έτσι συμβαίνει ακριβώς και στο φόρουμ Wink άρα είναι στο χέρι του χριστιανού να καταλάβει και να κάψει κάθε εκκλησία, κάθε σάπιο ναό σκοταδισμού και αποχαύνωσης, αφου δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον. συμφωνείς? Laughing

ΥΓ αν διαφωνήσεις θα με επιβεβαιώσεις επειδή θα αμύνεις τη σέκτα σου και αν συμφωνήσεις πάλι θα με επιβεβαιώσεις. Σου την έφερε ο wicca marie clair και pantene proV


Κάνεις λάθος, κι 'όμως! Ένας χριστιανός όταν συνειδητοποιήσει ότι δεν χρειάζεται να βρίσκετε εκεί δεν χρειάζεται να κάψει τις εκκλησίες, είναι ανοησία γιατί απλά θα αναγκάσει του χριστιανούς να αναγεννηθούν με μεγαλύτερη ορμή και αναπτερωμένο ηθικό!

Αν πάλι δεν το έχει συνειδητοποιήσει και βρίσκετε μέσα υποδουλωμένος, καλά κάνει και είναι εκεί εφόσον για να το καταλάβει μόνο ένας τρόπος υπάρχει, να συνεχίσει να είναι χριστιανός!

Δεν είναι αυτή λογική που μας περιγράφεις και ούτε αληθεύει στην πραγματικότητα αυτό που μας περιγράφεις διότι στην πράξη δεν ισχύει!

Μην μπερδεύεσαι με φαντασιακές ρητορίστικες σπαζοκεφαλιές. Το ζητουμενο δεν είναι να γίνεις πολέμιος σε κάτι χωρίς να το νιώθεις ως ανάγκη!

Αν πάλι το νιώθεις σαν ανάγκη, κάνετω και ίσως βρεις αυτό που σ 'ενοχλεί!
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αράθυμος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αρα αν πεί κάποιος ότι η ορθόδοξη εκκλησία είναι η μεγαλύτερη και πιο σάπια σέκτα στην ελλάδα


Πάντως έχει πολύ μεγάλες διαφορές η ορθόδοξη θρησκεία -ως σέκτα- από τον τεκτονισμό ή τη Ν.Ακροπόλη που αναλύουμε σε αυτό το νήμα.

Παράθεση:
Aυτό που δεν περιμένανε όμως είναι ότι θα βγαίναμε και θα τα λέγαμε χωρίς ενδοιασμούς, να περιμένετε παιδιά να το κλείσουν και αυτό το νήμα, θα το δείτε!


Νομίζω πως εάν δεν βρίζουμε και εάν τεκμηριώνουμε τα γραφόμενά μας, δεν θα το κλείσουν το νήμα.

Φιλικά
_________________
Λεγεωνέλλα της ψυχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pantelis1
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 184

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2012 2:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
ηγετικά στελέχη σεκτών:
Εκμεταλευτές των ψυχών· ψυχών που διακατέχονται από δίψα για το εύδαιμον. Μόνο διά των ψυχών αυτών νοιώθουν κι αυτοί κάτι τι.
Είναι σαν τους δάσκαλους ή καθηγητές που από την δίψα στα βλέμματα κάποιων μαθητών ξυπνά η εν ημιυπνώσει δική τους όρεξη.
Αυτά τα βλέμματα δεν θα τα ξεχάσω που έλεγε ένας εκπαιδευτής.
Δηλαδή σκεφτήτε να αντλεί από τη δίψα του μαθητή όρεξη ο τεμπελιασμένος γκουρού!
Φυσικά αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να δει στα μάτια των μαθητών τον τυχόντα εντυπωσιασμό που θα αποτυπωθεί από τα λόγια τους, για να ορεχθούν και οι ίδιοι απ' αυτή την ...αντανάκλαση! Τί φαύλος κύκλος!!

Κι εδώ στο φόρουμ διακρίνει κανείς παρόμοια περίπου σημάδια πολλές φορές.


Φυσικά, έχουν χαριτολογώντας βαμπιρισμό. Ζουν μέσο τον άλλων σαν κακοί μαθητές που είναι αυτοί οι αυτοαναφερόμενοι δάσκαλοι και δημιουργούν αντίτυπα ώστε να γενάτε ένας λόγος ύπαρξης βασισμένοι σε σκοπό. Τεμπελιάζουν να αφουγκρασθούν αυτόνομα τον αυθεντικό λόγο ύπαρξής τους που είναι κάτι συνεχές και δύσκολο!

Μοιάζουν να έχουν απλώσει ένα ιστό αράχνης κρυφό που τσακώνει ότι περάσει από το διάβα της και αν κάποιος παγιδευμένος ξεφύγει, τότε τον κατηγορούν επειδή δεν έκατσε να τον κατασπαράζουν για την υπόλοιπη ζωή του ζωντανό!
_________________
Πρώην Στέλεχος Νέας Ακρόπολης
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center