Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΜΙΚΡΟ ?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 166

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 10, 2010 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathi...με παραληρήματα τύπου Εμπεδοκλή... δεν προάγονται φιλοσοφικές συζητήσεις...!
Από την στιγμή που αναιρείς το Ε=mc2 τον λόγο δηλ. των δυνάμεων που παράγουν την ενέργεια όπως σωστά σου εξηγεί ο Σκαπανεύς, τότε πρέπει να μας δώσεις ενα νεο τεκμηριωμένο ΤΥΠΟ ή να περιμένουμε μήπως βρεθεί κάποιος καλύτερος λύτης να βοηθήσει το έτυμα ( Υπαρχει Μικροτερο Μικρο...? ) Προσωπικά αναμένω νεότερα από το CERN της Γενεύης ...!
_________________
" εν οίδα οτι τα οίδα ΟΛΑ "
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 10, 2010 10:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis
έγραψε:
Παράθεση:
Ο ορισμος της υλης δεν ειναι αυθυπαρκτος.
Ο ανθρωπος τον δινει και τον θεωρει ως ισχυοντα.
Αρα και τα δεδομενα για να θεωρειται κατι υλικο εξαρταται απο τον ανθρωπο ποια ειναι.
Αλλαζεις τον ορισμο της υλης και αμεσως αλλαζει και το αντικειμενο που ερευνας !


Τι αστεία είναι αυτά που γράφεις ρες σκαπανέα; Ό ορισμός δεν είναι αυτός που εξηγεί τι είναι το πράγμα; Όταν λέμε ύλη δεν ενοούμε κάτι; Και αυτό το κάτι δεν είναι ο ορισμός του; Αν τροποποιηθεί ο ορισμός τότε αλλάζει και η φύση αυτού που αντιπροσωπεύει, η καλύτερα αλλάζει αυτό που ξέραμε μέχρι τώρα για την φύση του. Διαφορετικά θα πρέπει να λέμε αυτό που είναι, είναι αυτό που είναι. Καληνύχτα σας

Παράθεση:
Το να μεταθετεις τη συζητηση σε άλλα ζητηματα, οπως η αρχη της αβεβαιοτητας, δεν απανταει στο αρχικο ερωτημα, αλλά τονιζει απλως οτι μαλλον ειναι ανεδαφικο.


Τα παράπονά σου στον Χάιζεμπεργκ.

Παράθεση:
Η ενεργεια δεν ειναι δυναμη, αλλά ειναι ο "λογος" που εμφανιζονται οι δυναμεις στη φυση !


Δηλαδή όταν συγκρούονται δύο σωματίδια, τι είναι αυτό που απελευθερώνουν; Πως ονομάζεται στην φυσική; Λόγος ή ενέργεια; Δική σου φυσική θα γράψεις Σκαπανέα; Αν από την άλλη σου αρέσει τόσο, λέγε την και θανάση εμένα δεν μου πέφτει λόγος, όταν μιλάω εγώ όμως,που εκεί πράγματι μου πέφτει λόγος, θα μιλάω με όρους φυσικής.

Μα ακριβως αυτο σου τονιζω κι εγω !
Οταν μιλας με ορους φυσικης πρεπει να εισαι ακριβης και κατανοητος.
Και δεν μπορεις να λες οτι η ενεργεια ειναι δυναμη,
Ouliathis
έγραψε:
Συνεπώς μιλάμε για εκδηλώσεις ενέργειας, αλλά η ενέργεια είναι μια δύναμη που μεταφέρεται μέσω υλικών αντικειμένων

αλλά η ενεργεια ειναι η αιτια ( "λογος" ) των δυναμεων στη φυση !
Να προσεχουμε λοιπον τι λεμε : αλλο ενεργεια και αλλο δυναμη !

Και κάνεις ενα βασικο λαθος οσον αφορα τους ορισμους !
Ο ορισμος δινεται για να παρουσιασεις για πρωτη φορα μια νεα εννοια.
Με τη βοηθεια λοιπον της περιφραστικης εκφρασης που χρησιμοποιεις στον ορισμο προσδιοριζεις τα χαρακτηριστικα της εννοιας που σε ενδιαφερει.

Οταν ομως αναφερεσαι σε πραγματα οπως λες, μονο θεωριες μπορεις να διατυπωσεις για τη φυση τους και να πειραματιστεις για να δεις ποσο κοντα επεσες ή οχι !

Με το να λες λοιπον ( με το να "οριζεις" δηλαδη καταχρηστικα ) οτι η υλη ειναι αυτο ή εκεινο ή το αλλο, αυτο δεν εχει να κανει με την ιδια την υλη, με το πραγμα δηλαδη, το αντικειμενο το οποιο υπαρχει ανεξαρτητα απο σενα, αλλά με αυτο που εσυ προσλαμβανεις εξ αυτου !

Η αλλαγη συνεπως του "ορισμου σου" για αυτο το πραγμα, δεν αλλαζει το πραγμα, αλλά αυτο που εσυ θεωσρουσες οτι ηταν το πραγμα αυτο μεχρι τη στιγμη της αλλαγης.

Καταλαβες λοιπον Ouliathis ;
Η αλλαγη του "ορσμου" σου δεν αλλαζει τη φυση του πραγματος, αλλά φανερωνει την αλλαγη της δικης σου της κατανοησης για το αντικειμενο !

Οσον αφορα τωρα στην αρχη της αβεβαιοτητος, γραφεις :
Παράθεση:
Η αρχή της αβεβαιότητας μας λέει πως δεν μπορούμε να ορίσουμε ταυτόχρονα και θέση αλλά και το σπιν του σωματιδίου, δηλαδή την ταχύτητα. Αν ορίσουμε με ακρίβεια την θέση τότε η ταχύτητα είναι άπειρη. Αν από την άλλη ορίσουμε με ακρίβεια το σπιν του, τότε το σωματίδιο είναι.....παντού.


Μια βαθυτερη αναγνωση της αρχης, μας φανερωνει τουτο το απλο :
Επειδη ο απολυτα ακριβης ορισμος της θεσης ενος σωματιδιου συνεπαγεται απειρισμο της ταχυτητας του, και τουτο εξ αιτιας της μαθηματικης και μονο εκφρασης της αρχης αυτης και το τονιζω αυτο, και επειδη αυτος ο απολυτος καθορισμος της θεσης ειναι αδυνατος στην πραγματικοτητα, συμπεραινουμε οτι η ταχυτητα ενος σωματιδιου δεν μπορει να απειριστει.

Δηλαδη το να πετυχει καποιος να πραγματωσει και να μετρησει το απειρο ειναι πρακτικα αδυνατο.
Αυτο λεγει ουσιαστικα η αρχη της αβεβαιοτητος.
Αν λοιπον το απειρο, που ειναι το μεγιστο δυνατο ειναι αδυνατο, αρα και το μηδεν που ειναι το ελαχιστο φυσικο και αρα πραγματικο με την εννοια του υλικου ειναι ομοιως αδυνατο.
Θεωρουμε βεβαια οτι τα μεγαλα εχουν ως αντιστροφα τους τα μικρα !
Το μηδεν εδω αναφερεται στο σφαλμα μας στον προσσδιορισμο της θεσης του σωματιδιου.

Επομενως, και βασει της αρχης, υπαρχει ενα οριο στη μετρηση των μικρων μεγεθων κατω απο το οποιο δεν μπορουμε να μετρησουμε !
Εφ' οσον ειναι αδυνατο να ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΡΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ το μηδεν.

Δηλαδη μεσω της αρχης της απροσδιοριστιας, η απαντηση στο αρχικο ερωτημα ειναι καταφατικη : υπαρχει το μικροτερο μικρο εφ'οσον το μηδεν ειναι ανεφικτο !
Μενει βεβαια να προσδιοριστει πειραματικα αυτο το οριακο μεγεθος !
Αντιστοιχα φυσικα οφειλει να υπαρχει πραγματικα και το μεγαλυτερο μεγαλο !

Εαν αποδειχτει στην πραξη οτι ειναι αδυνατος ο προσδιορισμος αυτου του οριου, τοτε η αρχη της απροσδιοριστιας εκ της οποιας συναγεται οτι πρεπει να υπαρχει ειναι λαθος και τοτε αυτη ως μη ισχυουσα πρεπει να αναθεωρηθει !

Μια πιθανη αποδειξη της μη ισχυος της αρχης της αβεβαιοτητος ειναι ο εντοπισμος πολλλων αντικειμενων στην "περιοχη" του μηδενος !
Δηλαδη η πειραματικη αποδειξη της υπαρξης αντικειμενων με μεγεθος κατω απο οποιοδηποτε και οσονδηποτε μικρο οριζομενο "οριο" !
Σε αυτη την περιπτωση βεβαια δεν υπαρχει το μικροτερο μικρο και ο ανθρωπος θα ανακαλυπτει συνεχως μικροτερα μεγεθη !

Η αναφορα σου στα συμβαντα στην περιοχη των πολυ μικρων μεγεθων, δειχνει οτι προς τα 'κει παει το πραγμα και επομενως τεινουμε σε μη (γενικευμενη) ισχυ της αρχης της απροσδιοριστιας.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Κυρ Απρ 11, 2010 7:36 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 10, 2010 4:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ouliathi...με παραληρήματα τύπου Εμπεδοκλή... δεν προάγονται φιλοσοφικές συζητήσεις...!
Από την στιγμή που αναιρείς το Ε=mc2 τον λόγο δηλ. των δυνάμεων που παράγουν την ενέργεια όπως σωστά σου εξηγεί ο Σκαπανεύς


Ποιος αναίρεσε τον συγκεκριμένο τύπο εγώ; Αν κάποιος έχει παραλήρημα τώρα αυτός είσαι εσύ. Ο τύπος αυτός λέει πως ενα υλικό αντικείμενο περιέχει τόση ενέργεια, ή τόση ενέργεια μπορεί να παράξει τό αντίστοιχα τόσο υλικό αντικείμενο. Δεν εξηγεί ούτε το τι είναι ενέργεια, ούτε το τι είναι ύλη, λέει όμως πως το ένα μπορεί να μεταμορφώνεται στο άλλο, πράγμα που έχει επιβεβαιωθεί άπειρες φορές στα εργαστήρια, όταν μετά τμι σύγκρουση σωματιδίων τα κομμάτια αντί για μικρότερα του αρχικού προκύπτουν μεγαλύτερα διότι η αρχική μάζα τους συν την ενέργεια της σύγκρουσης παράγουν σωματίδιο μεγαλύτερο των δύο αρχικών. Ορίστε από μια άλλη πλευρά τώρα, γιατί το ελάχιστότατο είναι χωρίς νόημα στην υποατομική φυσική. Ποιο ελάχιστο; Αφου για να διασπάσεις κάτι χρειάζεσαι σύγκρουση, δηλαδή δύναμη που είναι η ενέργεια, όσα χαζά κι αν προσπαθείτε να την ονομάσετε, και όταν το κάνεις αυτό παράγεις μεγαλύτερα αντί για μικρότερα κομάτια. Όσον αφορά το θεμελιώδες σωματίδιο τώρα και τις εμμονές σου. Έχεις δει εσύ υλικό αντικείμενο όπως το αντιλαμβάνεσαι να μπορεί να κάνει αυτά που είπε ο Οπενχάιμερ; Αν έχεις δει τότε εγώ βρίσκομαι όντως σε παραλήρημα. Αν όχι, τότε πρόσεξε τι γράφεις γιατί εκτίθεσαι.
Τέλος φαίνεται πως κι εσύ πρέπει να λάβεις γνώση για το πείραμα της διπλής σχισμής αν κξαι το έχω βέλει πολλές φορές εδώ. Δες προσεκτικά το παρακάτω βίντεο, και μετά ξαναέλα να μας πεις πιου είδους ύλη μπορεί να συμπεριφέρεται έτσι.

http://www.youtube.com/watch?v=cxRKcxRlBNQ

κατάλαβες τώρα ή ακόμα;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 166

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 3:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο animation video που παραθέτεις δυστυχώς αλλά δεν μας κάνει σοφότερους τουναντίον μάλιστα ενισχύεις το αρχικό ερώτημα ( υφίσταται το ΑΤΟΜΟ ή ΤΕΜΝΕΤΑΙ διαρκώς η ΥΛΗ ?)
Δεν απαντά το παράδοξο του πειράματος της σχισμής... και ο λόγος είναι οτι δεν λαμβάνεται υπόψιν ο χρόνος και ταχύτητα των σωμάτων και των ηλεκτρονίων...! προφανώς έπρεπε να επισυνάψεις το κατάλληλο πείραμα το οποίο επι του παρόντος δεν υπάρχει, αλλά το αναμένουμε απο τα αποτελέσματα του επιταχυντή της Γενεύης CERN...!

Το ερώτημα που θέτει το πείραμα της σχισμής έχει απάντηση !
Η ΥΛΗ είναι και κύματα και μπίλιες ( σωματίδια ) εξαρτάτε βέβαια απο την ταχύτητα και των χρόνο παρατήρησης ..!
Αν είχαμε την δυνατότητα να κινήσουμε τις μπίλιες με την κβαντική ταχύτητα θα παρατηρούσαμε κύματα ...! Όπως και αν είχαμε την ανάλογη μηχανή οπτικής παρατήρησης των ηλεκτρονίων θα βλέπαμε οτι δεν αλλάζουν συμπεριφορά ..απλά είναι τα καρέ του χρόνου που μας λείπουν...!
Ενα απλό παράδειγμα για άσκηση: Τα φώτα της πόλης από μεγάλη απόσταση τρεμοπαίζουν σαν τα αστέρια ...όταν όμως ζυγώνεις κοντά διορθώνετε το φαινόμενο . Αν βρεις γιατί συμβαίνει αυτό θα καταλάβεις και το παράδοξο του πειράματος της σχισμής..!
_________________
" εν οίδα οτι τα οίδα ΟΛΑ "
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 10:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το άπειρο είναι το μικρότερο μικρό Mr. Green
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 3:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Όπως και αν είχαμε την ανάλογη μηχανή οπτικής παρατήρησης των ηλεκτρονίων θα βλέπαμε οτι δεν αλλάζουν συμπεριφορά ..απλά είναι τα καρέ του χρόνου που μας λείπουν...!


Δεν μας τα έλεγες από την αρχή αυτά ρε φίλε να μην έχανα τον χρόνο μου;
Ώστε έτσι ε; Τα.... καρέ του χρόνου μας λείπουν!!!!! Εδώ καταρρέει ολόκληρη κυματοσυνάρτιση μόνο και μόνο επειδή κάποιος παρατηρεί, το δε σωματίδιο εμφανίζετε μια σαν κύμα μια σαν σώμα, και αυτό που μας λείπει είναι απλά καρέ χρόνου.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 3:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδη ,δηλαδη,

Δηλα Δη που έλεγε κι ο Μέγας Διδάσκαλος ,

πάτε να αναλύσετε το ¨Ολον,
θέλετε να βρέιτε την κυματομορφή,

θέλετε στο πιο μικρό απ το άπειρο να γίνετε παντογνώστες,

γιατι δεν ρωτάτε τα φυτά,που είναι σοφά φτιαγμένα?
και ειναι και πιο μικρά

α ναι ξέχασα οτι δεν έχουνε μιλιά.....

Δηλα Δη ,

και άμα βρω το πιο μικρό και πάλι το ενώσω ,θα είμαι εγώ Θεός......

εεε....

ειναι στην φύση του ανθρώπου να κανει μαλακίες.



αλλος την τραβάει κι εγω θα την πληρώσω.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 166

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 3:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλωσορίστε και τον ποιητή του ....Όλου..
κυρ ποιητά μου κάποιο λάθος κάνεις ...Δεν είναι στη φύση του ανθρώπου οι μαλακίες ..αλλά στην φύση του μαλάαακα ...Σωστά..?
_________________
" εν οίδα οτι τα οίδα ΟΛΑ "
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 4:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ με αποκάλεσες ....και όχι Εγω φίλτατε Διδάσκαλε.....


καθώς και Σύ είπας το σε Ποίον απευθύνεσαι?

Ο ποιητής ,πιο πάνω απο εμένα είναι,

σ εμένα το τίποτα ως τώρα

απλώς......έχει συστηθεί

Βοηθός μου έχει πεί

και το χαψα .....

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 166

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 4:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για την ιδιοφυΐα που χάνει το χρόνο της μαζί μας ...!
Κανένας ανθρώπινος μηχανισμός δεν είναι σε θέση να ΣΥΛΛΑΒΕΙ την κίνηση των κβάντα σε φωτο ...! χρειαζόσαστε μηχανές με λήψη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ καρε ανα δευτερόλεπτο και το παιχνίδι του CERN εκεί ακριβώς εστιάζει ...και πιθανόν να χαθεί για ακόμα μια φορά ...Το δε ανθρώπινο ματι μπορεί να συλλάβει μέχρι 30 καρε / sec το ανώτερο ....ΑΡΑ λοιπόν μόνο το ματι του ΝΟΥ που δεν διαθέτεις μπορεί να δει περισσότερα επι του παρόντος....you know
_________________
" εν οίδα οτι τα οίδα ΟΛΑ "
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 4:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμ.....

υποθετικά,υπάρχουν εξωγήινοι,

τα καρέ που μας΄''βλέπουν'' νομίζω,με το τίποτα της νοημοσύνης μου,
οτι -φίλτατε-
και το εννοώ,

ειναι εκαττομύρια πάνω απο οποιοδήποτε Γήινο μηχάνημα κινηματογραφικής εγγραφής.

Σωστα?

τωρα βέβαια εγω με το πείραμα διαφωνώ,

ιδιαίτερα στα αυθαίρετα ''θαύματα''
που έχουν στις πλάτες τους ζωές......

και καμμία αίσθηση ευθύνης
για τον Γήινο και όχι μόνο πολιτισμό.

Ο Σωκράτης δίδασκε τα Γήινα και τις αρετές,

Βοηθός οπως ο Θεός με οδηγό μονάχα την αγάπη του,
και όχι για το χρήμα,
πως μέσα απο το πνεύμα το αληθινό και τίμιο
αίσθημα ευθύνης του έλαχε ,
και ήπιε κώνιο θαρρετά απο τον ίδιο του τον Φρουρό.

Εδω λοιπον ,δεν βλέπω καμμία αρετή,
αντίθετα μιά επιστήμη ,
που εμένα ΣΑΔΙΣΤΙΚΑ με αγνοεί.

Δεν γνωρίζω αν Επρατε το ίδιο και ο Σωκράτης.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 166

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιητή του ΟΛΟΥ ...η επιστήμη είναι μια αρετή ....απλά μπερδεύεσαι με την παραφροσύνη και την απληστία .
_________________
" εν οίδα οτι τα οίδα ΟΛΑ "
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ιδέσθαι την Ευφροσύνη,κόρη Διός

Σώφρων γαρ άνθρωπος οψόμεθα............

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΩΚΡΑΤΗΣ
έγραψε:
Για την ιδιοφυΐα που χάνει το χρόνο της μαζί μας ...!
Κανένας ανθρώπινος μηχανισμός δεν είναι σε θέση να ΣΥΛΛΑΒΕΙ την κίνηση των κβάντα σε φωτο ...! χρειαζόσαστε μηχανές με λήψη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ καρε ανα δευτερόλεπτο και το παιχνίδι του CERN εκεί ακριβώς εστιάζει ...και πιθανόν να χαθεί για ακόμα μια φορά ...Το δε ανθρώπινο ματι μπορεί να συλλάβει μέχρι 30 καρε / sec το ανώτερο ....ΑΡΑ λοιπόν μόνο το ματι του ΝΟΥ που δεν διαθέτεις μπορεί να δει περισσότερα επι του παρόντος....you know

Ακομα και με την ταχυτητα ληψης που αναφερεις, παλι θα υπαρχουν κενα χρονου στα συμβαντα !
Δηλαδη λογω της αλματικης φωτογραφικης ληψης της τρεχουσας μικροπραγματικοτητας παλι η "εικονα" θα ειναι ασαφης !
Αρα με αλλα λογια θεωρεις δεδομενο οτι ειναι αδυνατο με φυσικο τροπο να εχουμε μια συνεχη ληψη και αρα υπαρχει οριο στο μικρο (στη σμικρυνση των ανιχνευομενων μικρων μεγεθων) που μπορουμε να πετυχουμε πραγματικα.
Δηλαδη απαντας στο ερωτημα σου, λεγοντας οτι ειναι αδυνατο να δουμε τελικα ... το μηδεν(ικο μεγεθος !)

Αναγνωριζεις συνεπως τη φυσικη αδυναμια του ανθρωπου να κατασκευασει "εργαλεια" για να δει ενα οσονδηποτε μικρο πραγματικο μεγεθος.
Η κατασκευαστικοτητα του ανθρωπου δηλαδη εχει τα ορια της.
Και αυτο ισχυει φυσικα τοσο για τα μικρα οσο και για τα μεγαλα μεγεθη !

Παραπεμπεις συνεπως τον ανθρωπο, παρομοια και ο Χαϊζεμπεργκ οπως εδειξα σε προηγουμενη δημοσιευση μου, στην αναγνωριση της φυσικης του αδυναμιας για να πετυχει το συνολο απο ο,τιδηποτε βαλει στο μυαλο του αφου δεν μπορει να δει το απολυτα μικρο οσο και το απολυτα μεγαλο.
Αρα "υποδεικνυεις" εμμεσα στον ανθρωπο, μεσω της επιστημης, να ειναι ταπεινος τελικα αφου δεν μπορει να τα καταφερει ολα στον κοσμο !

Και αυτο ειναι καλο ! ! !
Καλο για ολους εμας που νομιζουμε οτι μεσω της επιστημης μπορουμε να καταφερουμε τα παντα !
Καλο για ολους εμας που "νομιζουμε" οτι οι επιστημονικες αρχες εχουν μονο επιστημονικη χροια και περιεχομενο !
Και περιοριζομαστε να βλεπουμε μονο τις "επιστημονικες" τους επιπτωσεις ή εφαρμογες !

Ωστο αφηνεις και ενα "παραθυρο" στα πραγματα, λεγοντας οτι με το ματι του νου μπορεις να δεις αυτα που μπορεις να δεις με τα οργανα !
Τι εννοεις ακριβως ;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 166

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 12, 2010 1:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα ...προσωπικά είμαι απόλυτα βέβαιος ότι ο μικρόκοσμος υποδιαιρείται διαρκώς και αενάως εις το (-άπειρο) και το στηρίζω σε μια γενική αρχή που λέω:
(Όταν μια ιδέα μας γίνει ανυπόφορα ακατανόητη τότε προκύπτει το αξίωμα.)
Δηλαδή ισχύει το αρχικό έτυμα, και απλά αφήνουμε τους αντιρρησίες να παιδεύονται για την ανατροπή η την απόδειξη της.

Την εποχή του Δημοκρίτου ίσως και παλαιότερα, είχαν αντιληφθεί οι στοχαστές την σφαιρικότητα και την κινητικότητα των σωμάτων, ενώ δεν διέθεταν ψηφιακή τεχνολογία ούτε ήταν σε θέση να το αποδείξουν.

Η έννοια του ( Ατόμου ) ήταν φυσικό να δοθεί ως ΟΡΙΟ για εκείνη την εποχή που ακόμα ούτε τον στατικό ηλεκτρισμό δεν είχαμε κατανοήσει.

Το ίδιο και με την θεωρεία της σχετικότητας όταν ο ΑΛΜΠΕΡΤΟ έθεσε το ερώτημα ( τι είναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ ) και αναγκάστηκε να οριοθετήσει το σύμπαν λέγοντας είναι καμπύλο κοίλο και σφαιρικό ενώ δεν είχαμε ακόμα ούτε δορυφόρο στο διάστημα.

Θέλω να πω απλά ότι ο νους του ανθρώπου εφόσον είναι μέρος του σύμπαντος έχει την ικανότητα να αποκρυπτογραφεί τον κόσμο γύρο του χωρίς πρόσθετα τις περισσότερες φορές, ενώ τα προσθετά εργαλεία και οι επινοήσεις των πειραμάτων του, διευκολύνουν για την απόδειξη και την πρακτική εφαρμογή των ανακαλύψεων.
_________________
" εν οίδα οτι τα οίδα ΟΛΑ "
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 2 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center