Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

περί ψυχής- η μεταφυσική ως επαγωγικό συμπέρασμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2005 8:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας επαναφέρουμε τη συζήτηση στο θέμα της κι ας πάμε στο φλεγόμενο θέμα της αθανασίας της ψυχής.

Εγώ=Εγώ, ενορατική σύλληψη του εαυτού, παρατήρηση του εαυτού, μη αναλυτός οντολογικά. Εγώ είμαι εγώ. Συνειδητοποιώ ότι υπάρχω και συνειδητοποιώ πως συνειδητοποιώ ότι υπάρχω. Το συνειδησιακό είναι το βασικό πράγμα καθεαυτό. Γι' αυτό και το συνειδησιακό είναι οντολογικά αθάνατο. Ακριβώς γιατί είναι μη αναλυτό και θεμελιώδες.

Αφού nihil ex nihilo fit, η συνείδηση δεν μπορεί να εμφανίζεται απ' το πουθενά. Η συνείδηση του ανθρώπου είναι η ανάπτυξη της συνείδησης του ζώου. Η ανάπτυξη της συνείδησης του ζώου είναι η ανάπτυξη της συνείδησης οργανικού. Η ανάπτυκη της συνείδησης του οργανικού είναι η ανάπτυξη της συνείδησης του ανόργανου. Βλέπουμε μία δυνατότητα και υπάρχουσα "οντολογία" η οποία αναπτύσσεται.
Τι πραγματικότητες "βλέπει" κάθε συνειδητότητα.
Σε κάθε συνειδητότητα δεν μπορεί παρά να υπάρχει διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων. Το μετά τον θάνατο στάδιο είναι η τοποθέτηση της συνείδησης σε ανάλογο οντολογικό στάδιο-επίπεδο.
Έτσι εξηγείται ο "κόσμος μέσα στον κόσμο". Η "πραγματικότητες μέσα στην πραγματικότητα".
Διαστάσεις και τρόποι αντίληψης της πραγματικότητας που κάθε οντολογία-επίπεδο της συνείδησης ευνοεί.

Ξέρετε για τον Μάιμον και τα απειροστικά μεγέθη;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 23, 2005 3:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για συνέχισε vv με τον Μάιμον. Λίγα πράγματα γνωρίζω και θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 23, 2005 6:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μιλά για a priori αίσθηση με αφορμή την καντιανή φιλσοοφία, όταν βρω χρόνο θα επεκταθώ, Kouros.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 23, 2005 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κούρος, στηρίζεται κυρίως στα απειροστικά μεγέθη ο Μάιμον. θα επανέλθω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center