Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ηράκλειτος, ο σκοτεινός φιλόσοφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 11, 2005 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι. Μα και πάλι αυτός ο λόγος της εναντιοδρόμησης ωστόσω, δεν αναιρεί αναπόφευκτα τον καθολικό λόγο που προανέφερες?
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 11, 2005 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και γω με τη σειρά μου, απλώς θα πω ότι δεν είπα ότι κατανόησα τον Ηράκλειτο.

Απλώς...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 12, 2005 1:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason

Smile Απλά κάποιες φορές, αναρωτιέμαι μήπως ο τρόπος που καταλαβαίνουμε, ( ας πούμε τον Ηράκλειτο ), ο καθένας ξεχωριστά με τη δική του αντίληψη εκείνη τη στιγμή, ή μια άλλη, είναι πράγματι αυτό που είναι.
Εσύ τον καταλαβαίνεις " έτσι " και εγώ " αλλιώς ". Και ποιός μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι εσύ, ή εγώ έχω δίκιο, αν τα επιχειρήματά μας βασίζονται σε μια διαφορετική φιλοσοφική κρίση?Σε μια κρίση όπου εμπλέκονται κβαντισμός- ποίηση - αφορισμός - κτλ
Οπότε καθώς είμαστε δυό δυνάμεις αντίθετες ως προς την φορά της σκέψης, μα όχι έξω από αυτήν, κάτι σαν το - και + . Απαραίτητο και το - και το +, διότι δίχως την εναντιοδρόμηση μας, δίχως την οποιαδήποτε διαφωνία μας,δεν θα υπήρχε η αρμονία της θεωρείας του Ηρακλειτου. Δεν θα υπήρχε αυτή η συζήτηση. Αυτή η σκέψη.Και γενικότερα ο Ηράκλειτος.
Θαρρώ θα συμφωνούσε και ο Ηράκλειτος με αυτήν την "λίγο" αντιφατική σκέψη.Smile
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 12, 2005 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γεια σου ελιτ ..ειπες

" Μα συνάμα, είμαι σίγουρος ότι ουδέποτε όχι μόνον δεν ξεπέρασε την φιλοσοφία όπως άστοχα αναφέρεις, μα δεν κατάφερε να αρμονιστεί με τις σκέψεις του. Θαρρώ ότι δεν κατάφερνε να μορφοποιήσεις τις σκέψεις του γιατί δεν κατέλυγε με διάυγεια κάπου, καθώς συνεχώς μάχονταν με κάτι άλλο. Η εναντιοδρόμηση, το + και το -, η μεγάλη ανακάλυψή του, ήταν και η μοιραία για εκείνον στάση. Για τον λόγο τούτο, επικαλείται το θεικό ουράνιο κτλ κτλ "

ειπεσ οτι ο Ηρακλειτος δε καταφερε να αρμονιστει με τις σκεψεις του..και οτι δεν ειχε διαυγεια στα συμεπερασματα του ... για τον ηρακλειτο μιλαμε??

ο ηρακλειτος σαν ενας φιλοσοφος ειναι αυτος που καταφερε να παρατηρησει και να ορισει ,να δωσει σαρκα και οστα στη δυαδικοτητα ...να πει αυτο που δυσκολα περιοριζεις σε λεξεις ..για τις αντιθετες τασεις ...εδωσε το κορμο και απο κει ξεπεταχτηκαν τα κλαδια (βλεπε νιτσε κτλπ) ειναι ο σπερματικος λογος οπωσ ειπε ο λιαντινις ...ειπε το α και το ω της φιλοσοφιας ..ειπε οτι υπαρχει η δυαδικοτητα (ενα τεραστιο κονσπετ) ειπε οτι ολα ειναι ενα ...και οσο αναφορα το λογο και τα συμπερασματα του πιστευω δεν μπορεις να βρεισ πιο διαυγες απο αυτα .. γιατι απλουστατα ηταν ο ΠΡΩΤΟΣ (πολυ σημαντικο αυτο) που κλειδωνε το λογο μεσα στην αντιθεση ,κατα αυτο το τροπο... (ο ανηφορος και ο κατηφορως ειναι ο ιδιος δρομος... απο το ενα προερχονται ολα απο ολα το ενα ....και πολα αλλα που δυστηχως μου διαφευγουν) παρατηρεις το "τροπο" που κλειδωνονται οι φρασεις ..και γινονται μεστες αποφθεγματικες συντωμες και ουσιωδης...για μενα αυτο ειναι φιλοσοφικες ρησεις ...διαυγεις ...σιγουρα τεινουν να σε μπερδεψουν αλλα ετσι ειναι η φιλοσοφια ...δεν ειναι ευκολο πραμα

ακομα ειπες οτι δειχνει να πολεμαει με κατι ...για να ξεκαθαρισω κατι ...κανενας φιλοσοφος δεν εγινε θεος ..γιατον απλουστατο λογο του οτι παρεμεινε ανθρωπος ...και ολοι οι ανθρωποι εχουν αδυναμιες .,..ε και βεβαια θα πολεμουσε με κατι ο ηρακλειτος ...μμμ μηπως με τη αντιθετη του ταση .. εδω μεχρι και εγω εχω καει μεστη δυαδικοτητα τησ ψυχης που ειμαι ενα απλος στρατιωτης δε θα καιγοταν ο ηρακλειτος που ηταν ο πρωτος που επεσε στη μαχη ...και την ορισε . κανενας φιλοσοφος δε καταφερε να υπερνικησει τη περηφανια του σοφου ..οσες θεωριες και να ανακαλυψε καμια δε καταφερε να το σωσει ...ακομα και ο λιαντινις...που πολοι μου λενε οτι αποκλειετε να αυτοκτονησε αυτο ο σοφος ανθρωπος!!!! ανθρωπος ομως ...εγω επειδη εχω δει και τα βιντεακια του λιγο πριν φουνταρει απο τον ταυγετο ..φαινοταν πολυ στεναχωρημενος αφου τα 8 απτα 10 θεματα που εθυγε ηταν για το πως θα νικησεις το θανατο ... και ποτε δε του το συχωρεσα που εκανε κατι τετοιο/.//πιστευω οτι ειχε πολα να πει και να δωσει στο λαο ...αλλα αυτοσ ηθελε να μυθοποιησει τον εαυτο του ..ναι εγω γιαυτο πιστευω οτι το εκανε !!! για να τον θυμονατι ολοι ...ματαιη ανταρσια

για να ολοκληρωσω ο ηρακλειτος ειναι οτι καλυτερο σε ιδεες για να καταφυγεις στη κλοπη της γνωσης .. εγω παντως ελιτ πιστευω οτι εφτασε σε πολυ βασικα συμπερασματα./..ισως και στου θεμελιους λιθους τησ φιλοσοφιας ,,,μου εχει δωσει συτην την εντυπωση


συγνωμη εγραψα ολοκληρη την ιστορια της ζωης μου ...με συνεμπηρε το συναισθημα
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 13, 2005 1:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nai elit i enantiodronisi einai meros tou enos logou.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 13, 2005 2:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αρχικά να τονίσω ότι φυσικά θαυμάζω τον Ηράκλειτο.

Μα. Τα σκέλη στα οποία αντιτίθομαι, τα έθεσα παραπάνω. Δεν συμφωνώ ότι η φιλοσοφία θα πρέπει να είναι απαραίτητα δύσκολο πράγμα. Κάθε άλλο. Θαρρώ ο φιλόσοφος θα πρέπει να απλοποιεί στο έπακρον την σκέψη του. Ο Λιαντίνης, ο Νίτσε, έκριναν και αξιολόγισαν τον Ηράκλειτο βάση των δικών τους δεδομένων. Αναγκών, ή επιθυμιών. Αυτό δεν συμαίνει ότι θα πρέπει να το κάνω απαραίτητα και εγώ. Δεν μιλάμε για την αποδοχή του Ελύτη, Καριωτάκη, Καβάφη, Σεφέρη κ.α. που θα σου πώ ναι! Δίχως ψευγάδια η ποίησή τους. Αρμονικά και διαυγή η κάθε μια εικόνα κ.ο.κ.
Μιλάμε για φιλοσοφία και για μένα θα πρέπει να μου καλύψει κάθε αμφιβολία, κάθε ερώτημα. Δεν πιστεύω σε κάποιο θεό για να αποδεχτό το " θεικό " κτλ. Αντιλαμβάνομαι την σύγκριση στα πρόσωπα του Διόνυσου και του Άδη κτλ κτλ. Μα δεν με καλύπτει που αναφέρει ως βάση της φιλοσοφίας του τον θεό. Οπότε αντιμετωπίζει μια κατάσταση με το άυλο-άγνωστο-μη υπαρκτό ή υπαρκτό. Και άλλοτε μέσω του κβαντισμού. Και άλλοτε μέσω της δράσης-αντίδρασης.
Θαυμάσια αποφθέγματα γράφτηκαν από τον άνθρωπο αυτόν δεν αμφιβάλω. Απεναντίας.

Μα γιατί να μην θέσω στον εαυτό μου την ερώτηση: Είναι απαραίτητο δια τον Ηράκλειτο να υπάρχει δυαδική συμπεριφορά στο σύμπαν. Γιατί?? Ποιά η ψυχοσύνθεση εκείνου? οιδιπόδοια? ερωμένη που χάθηκε? εραστής που τον εγκατέλειψε?μοναχογιός? νεκρός αδερφός-ή??
Δεν υιοθετώ την παραπάνω σκέψη. Παραδειγμα φέρω..
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 13, 2005 5:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επίσης -για μένα-, δουλειά της φιλοσοφίας δεν είναι να καλύπτει.
Το αντίθετο μάλλον: να αποκαλύπτει. Όσο κι αυτή η αποκάλυψη μας κάνει να το βάλουμε στα πόδια καμιά φορά... Embarassed

Συμπέρασμα: για να ακολουθήσεις ένα Ηράκλειτο, θέλει να είσαι λίγο γρήγορος... Wink Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 14, 2005 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason

είπες:
" Συμπέρασμα: για να ακολουθήσεις ένα Ηράκλειτο, θέλει να είσαι λίγο γρήγορος..."

Μην ξεχνάς πως κατά την φιλοσοφία του, θα πρέπει να είσαι τόσο γρήγορος, όσο και αργός.. Very Happy
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 14, 2005 2:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρομαι που συνεννοούμαστε. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 14, 2005 5:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason

Συνεννοηθήκαμε μέσα στις αντιρρήσεις μας και στις διαφωνίες μας..
Συμφωνήσαμε μέσα στο αργό και το γρήγορο...

"Ο ρυθμός είναι, το αργό και το γρήγορο που ενώ πριν βρίσκονταν σε αντίθεση, στη συνέχεια συμφώνησαν ". ( Ή κάπως έτσι ) Εριξύμαχος 411π.Χ.
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 14, 2005 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ή όπως λέει ο Ηράκλειτος, οδός άνω κάτω μία και η αυτή.
Ανηφόρα και κατηφόρα ο ίδιος δρόμος είναι.

Γι΄ αυτούς που ανεβαίνουν είναι ανηφόρα.
Γι΄ αυτούς που κατεβαίνουν, κατηφόρα.

Ή, και το ανάποδο: μπορεί π.χ. ένας που κατεβαίνει αλλά θα ήθελε να ανεβαίνει, να λέει το δρόμο ανηφόρα.
Πολλοί παράγοντες παρεισφρύουν στις ανθρώπινες έννοιες.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 14, 2005 4:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε μια οδό που δεν υπήρξε ποτέ, μα εμείς διαβήκαμε.. Wink

Καλημέρα
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 15, 2005 3:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγκομαχώντας, και στην κατηφόρα... Laughing

Μια φορά ένας γείτονας μου είπε το εξής, καθώς βρεθήκαμε στη βρύση για νερό: Τι κάνεις; του λέω.
Και η απάντησή του:
Να εδώ, αγώνας για την αποβίωση. Mr. Green
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 30, 2005 12:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ρε guys αφου ολοι θελουμε αυτο που δεν εχουμε ...και οταν το βρηκαμε μετα θελαμε το αλλο που χασαμε .. αυτο το απλο κοσνεπτ ειναι του ηρακλειτου ..και οι λυσεις στο συγκεκριμενο θεμα... μιας και ειπε ο ελιτ για πλοποιημενη σκεψη .. Very Happy
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμπεδοκλής
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 15 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 23, 2006 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η φύση αγαπά να κρύβεται και αυτό έκανε με εμάς ο Ηράκλειτος...
_________________
ΑΦΥΠΝΙΖΟΜΑΣΤΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 2 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center