Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ Filosofia.gr
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 11:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-
- προτεινω ...

- ''να αρχισουμε να νοιαζομαστε ο ενας τον αλλον , οπως νοιαζομαστε και για τον εαυτο μας'' , κι' ας μην αγαπαμε ακομη ο ενας τον αλλον ...
- ''πιστευω , πως μπορουμε να πηγαινουμε με τον νου μας , στην θεση του αλλουνου'' ...
- ''πιστευω , πως μας αξιζει να προσπαθουμε για την Κοινονοηση μεταξυ μας'' , περα απο τον κοπο ... !
- ''πιστευω πως ειναι και λογος και αναγκη , να βαλουμε την Ισοκρισια στην ζωη μας ...
- ''μας καλω και μας παρακαλω , να εχουμε Κοινο τον νου μας για μας και για τα Κοινα μας , σαν ανθρωποι Κοινοι'' ...

- παιδια , ανησυχα και ζωηρα ειμαστε ακομη ολοι ...
- οξω για οξω τα αχριστα και ασχημα και περιττα και ανοητα μας ...
- μεγαλωνουμε ...
- στο κατοπι ειναι τα παιδια μας ...
- ας κραταμε τα ομορφα και τα καλα για μας ...
- για τα Αλλα , ας μας συμπαθαμε ...
- άι στην ευχη και στο καλο μας παλικαρια ...
- Κοινη η καλημερα μας , Κοινη και με τον νου η Συγνωμη ...
- συντονιστης ειμαι και 'γω , σε μια πολυ μα πολυ δυσκολη αγορα ...
- κατι ξερω απο φιλιες και φιλους , και λογους ...
- και απο αφηρημενους ξερω Φυσικα ... !
- και απο ''Τονους'' , κατι ξερω ...
- ωρα καλη σε ολους ...

- http://www.noisa.gr/musicdb/theyknow.mp3
- η ηθικη ολων μας , κρατιεται στην καταδεκτικοτητα μας , οχι στην υπερισχυρογνωμοσυνη ...
-

-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 12:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν το να είσαι συντονιστής έχει και τις δυσκολίες του. Μια σωστή πρακτική είναι να ακούει ο συντονιστής τα παράπονα...και από αυτά να σκέφτεται τι καλύτερο μπορεί να κάνει στο μέλλον. Σημειώστε ότι ο συντονιστής δεν επιλέγει τα μέλη...ούτε τα κατευθύνει με σκοπό να περάσει τις δικές του αντιλήψεις...κάτι που θα έκανε το φόρουμ να μην έχει νόημα (αν όλοι είχαν μια κοινή αντίληψη για τα πάντα τότε το φόρουμ δεν θα το χρειαζόμασταν).
Πολλές φορές θα περάσουν θέματα που δεν θα τα πάρει χαμπάρι γιατί ο έλεγχος και δεν είναι επαγγελματικός, δηλαδή να απασχολεί μονίμως και με αμοιβή το συντονιστικό έργο, και εκ των πραγμάτων είναι δύσκολος.

Τέλος τα περί μήνυσης του Opyrgou: Τα έχω ξαναδιαβάσει εδώ...
ποιος θα μηνύσει και γιατί; Εδώ υπάρχουν μέλη και ένα φόρουμ. Θα στραφεί κατά μέλους; Θα στραφεί κατά συντονιστή; (δηλαδή Afham, Bugman, Iason), θα στραφεί κατά του φόρουμ του ίδιου; Το ζήτημα της ανάρτησης απειλής...είναι εκ των πραγμάτων σαθρό...κατά την άποψή μου είναι αβάσιμα λόγια. Βάσιμα θα ήταν όταν η υποτιθέμενη απειλή εκτοξεύονταν για σοβαρό λόγο. Με την επίδειξη και μόνο των ΜΗ ΣΟΒΑΡΩΝ συζητήσεων και των συνεχιζόμενων κοκορομαχιών....όλοι θα αντιληφθούν το γελοίο της υπόθεσης. Της οποίας υπόθεσης ο κύριος Opyrgos (ή κυρία γιατί δεν ξέρουμε αν το όνομα αντιστοιχεί στο φύλο..που υποδηλώνει) ωρύεται ότι είναι σοβαρή απειλή...φθάνοντας μέχρι και της προτάσεως προς τον συντονιστή να δει αν έχει καταρράκτη!!!!!!!!!!!!!!!!!

κυρία Opyrgos δεν μπορώ να ασχοληθώ με τις μυξοκλάψες σας. Τώρα από εδώ και πέρα θα αναφέρομαι σε κυρία γιατί δεν μου δίνει την εντύπωση αντρικής αντιμετώπισης των πραγμάτων...Δεν βλέπω δηλαδή να συζητάει στα ίσια και παλικαρίσια. Αν με απειλούσε σοβαρά κάποιος εδώ θα του έλεγα για την γνωστή μάντρα αρχ...δια, και δεν θα κόλλαγα όπως η κυρία Opyrgos...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-
- εγω ειμαι υπερ της αποκαταστασης της νοημοσυνης μας και της λογικης μας , απο Μας για Μας ...
- ΑΥΤΟ , προ ύποθετει Κοινη και Καλη διαθεση και προσπαθεια ...
- ΑΥΤΟ , αν δεν υπαρχει [αμοιβαια] , καταληγει στο , Άι και γαμ%^$ σου και τραβα ΠΙΟ ' ΚΕΙ ... και μην μου Ξυπνας τον διαολο , ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ , τον εχω απο κατω οπου παταω ! ...

- εγω , προτεινα την αλληλοκατανοηση και την περιστολη , και εδειξα ΣΤΟΥΣ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΘΕΣΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΠΑΦΗ , ΜΕ ''ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΤΟΥΣ'' , απεναντι σε 'κεινους που ''ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΓΑΡΕΙΑ , ΝΑ ΣΥΜΑΖΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΥΜΜΑΖΕΥΤΑ ΤΟΥΣ , για να εχουνε τον νου τους μπροστα τους , ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ...

- μην χολοσκας , ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ 'ΡΘΟΥΝΕ στην θεση σου ...
- ενα Θεμα , ή μια Συζητηση , δεν Πρόυποθετει ντε και καλα , ΤΟ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΟΙ ......
- το ξερεις , ναι το ξερεις καλα , και τα παλικαρια [ οχι οι βολταδοροι ] το καταλαβαινουνε πολυ πολυ καλα !!!!!!!!!!!
- ''κανεις δεν ειναι προκατηλειμενος με την Αστοχασιά και την Αθυροστομια , ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ...
- ''κανεις δεν ειναι εναντιον του αλλου , αν δεν ειναι ΠΡΩΤΑ εναντιος στον εαυτο του ...

- κουραγιο και ψυχραιμια και φρονηση και συμπαθεια , στους Προσκαιρα ΕΝΑΝΤΙΟΥΣ σου ...
- και συ να πηγαινεις στην ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ , και αυτοι στην ΘΕΣΗ ΣΟΥ να ερχονται ομως ...
- περα απο τα οχυρα της φιλογνωμιας και της φιλοσοφιας και πιο Μετα , ειμαστε γεννημενοι απο πιο Πριν , για να προσπαθουμε να γινομαστε και να ειμαστε Καλοι Ανθρωποι ...
- οσα διαβασα ως εδω , ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ...
- ΟΤΙ ομως , μετα απο την ευκαιρια για ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΑΝΟΗΣΗ βγει , θα ειμαι Μπροστα Μπροστα ...
- δεν φθανουν και δεν περισσευουνε ΤΑ ΤΗΣ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ ... ;
- ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ , δεν ειναι υπερ της Φιλιας της Άγαθης μεταξυ μας ... ;
-


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την about στις Παρ Νοέ 20, 2009 2:08 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ν. Καζαντζάκης:


-Το κρέας δικό σου του ‘πε, τα κόκαλα δικά μου. Μη τον λυπάσαι, δέρνε τον, κάνε τον άνθρωπο.
-Έγνοια σου, καπετάν Μιχάλη. Έχω εδώ το εργαλείο που κάνει τους ανθρώπους, είπε ο δάσκαλος κι έδειξε τη βίτσα
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:

-Έγνοια σου, καπετάν Μιχάλη. Έχω εδώ το εργαλείο που κάνει τους ανθρώπους, είπε ο δάσκαλος κι έδειξε τη βίτσα


Ζούμε στην εποχή που έχει καταργηθεί η βίτσα στα σχολεία !?!?

Αυτο το γεγονός συνετέλεσε τα μέγιστα στην αποθράσυνση των παιδιών, την διάδοση της ξεδιαντροπιάς στην κοινωνία, τον ανερυθριασμό όπως λέει κι ο αγαπητός Φουρνατζής.

Δεν υπάρχει αγαπητέ μου χειρότερο πράγμα απο την έλλειψη σεβασμού, απο το αποκαλούμενο "θράσος" !!
Το θράσος δημιουργεί έγκλημα και σκοτώνει και αθώους μαζί με τούς θρασείς!
Τα εγκληματικά στοιχεία γνωρίζουν πολύ καλά τι μπορεί να κάνει το θράσος !!
Η αυθάδεια, η αγένεια και το θράσος μπορούν να οδηγήσουν και ενάρετους ακόμη ανθρώπους στην αμαρτία και το έγκλημα.
Το θράσος δημιουργεί θυμό, και ο θυμός είναι το πιό επικίνδυνο πράγμα στον άνθρωπο. Μπορεί να καταστρέψει ζωές στιγμιαίως !!!!

Ακόμη και η διαβολή περιέχει θράσος και αψήφισμα, και αποσκοπεί στην εγκληματικήν ενοχοποίησιν σε στιγμή παροξυσμού θυμού ενός κατα τα άλλα αθώου ανθρώπου.

Οι ψυχολόγοι σίγουρα έκαναν κάποιο λάθος λασκάροντας την πειθαρχεία στα παιδιά! Ετσι φθάσαμε στο σημείο αυτό να κινδυνεύουμε να χάσουμε την ευγένεια και το ήθος στην επικοινωνία μεταξύ μας !
Δυστυχώς
_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 2:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-
- κουραγιο , υπομονη και προ παντος , Ψυχραιμια ...
- αν ειναι να πεσει ΤΟ ΤΣΕΚΟΥΡΙ , ............
- αν Ο ΑΛΟΝΙΣΜΟΣ επειγει , ........
- πρωτοι Αλονιζομαστε και πρωτοι Τσεκουρονωμαστε , γιατι ειμαστε καλοψυχοι , και δεν μας εξαιρουμε ΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΥΘΥΝΗ ....... !
- ΠΙΣΤΕΥΩ , πως και τα παλικαρια οπως και μεις , ΔΕΝ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑΝΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ ...
- μπορουμε ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ...
- μπορουμε να τους λεμε , ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ...
- μπορουμε να τους λεμε , ΠΑΜΕ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ απο εκεινα ...
- μπορουμε να τους λεμε , ΣΥΜΠΑΘΑΤΕ ΜΑΣ ...
- μπορουμε ΝΑ ΤΟΥς ΛΕΜΕ , στην Θεση μας ΕΛΑΤΕ ...
- μπορουμε να τους λεμε , ΠΩΣ Η ΕΙΡΗΝΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ , ΕΙΝΑΙ μΕΤΑ απο τους πολεμους μας ...
- μπορουμε να τους λεμε , ΠΩΣ Η ΕΙΡΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΞΙΟ για ολους μας ...
- μπορουμε ...
- μπορουμε εμεις νοιαζομενοι σημερα γι' αυτους ...
- και αυτοι μπορουνε να νοιαστουνε αυριο ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ...

- ΜΗΝ μου κακοκαρδιζεσαι , που να παρει η ευχη ...
- ΠΩΣ θα καλοκαρδιαζουν οι αλλοι ... ;
- ΚΑΝΕ αυτο που κανεις , και ας σε συμμεριζονται ...
- ας προσπαθησουν να γινουνε Φιλοι σου ...
- στην Θεση σου ας ερθουν ... !

-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-
- δεν διαφωνω φιλε Wonder ...
- ομως ας γινει και μια και δυο και τρεις φορες Πρωτυτερα ο Λογος , ''νοιαζεστε ο ενας τον αλλονε'' , ''αγαπατε ο ενας τον αλλον'' ...

- μη φτασουμε να μας εκλαμβανουμε , ως κρεας που γεναει κρεας μονον , αλογιστα και ως ανοητοι ΑΚΟΜΗ ...
- ΕΙΜΑΣΤΕ στην ''δικη μας'' εποχη ...
- ΕΙΜΑΣΤΕ ''υποχρεωμενοι'' για το Μετα μας ...
- ή θα κατεβει το πνευμα μας για Μας , ή θα το κατεβασουμε απο αναγκη ...
- το πνευμα το υπερ ημων εννοω ... !
- δεν ειμαστε μεσα στο Ολο ΜΟΝΆΧΟΙ , ..........
- μπορουμε να πουμε ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣ επιτελους κι' εμεις , ''ΚΑΙ οΤΙ θελει Ας γινει'' ...
- στο ''ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ'' , θα ζοριστουμε , σιγουρα ...
- ας ειναι ομως , ας ειναι ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ...
- ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩς ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ...
-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

about έγραψε:
-
- προτεινω ...

- ''να αρχισουμε να νοιαζομαστε ο ενας τον αλλον , οπως νοιαζομαστε και για τον εαυτο μας'' , κι' ας μην αγαπαμε ακομη ο ενας τον αλλον ...
-
- η ηθικη ολων μας , κρατιεται στην καταδεκτικοτητα μας , οχι στην υπερισχυρογνωμοσυνη ...
-


Συμφωνώ απόλυτα αγαπητε φίλε about.
Και ευχαριστώ πολύ δια την πολύ εποικοδομιτικήν παρέμβασην.

Ας προσπαθήσουμε να δείξουμε κατανόησην πρός αλλήλους και συννενόησην μεταξύ μας
Η διαφωνία ένεκεν της διαφωνίας δεν νομίζω ότι έχει καμμία αξία.
_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Έγνοια σου, καπετάν Μιχάλη. Έχω εδώ το εργαλείο που κάνει τους ανθρώπους, είπε ο δάσκαλος κι έδειξε τη βίτσα


Παράθεση:
Ζούμε στην εποχή που έχει καταργηθεί η βίτσα στα σχολεία !?!?

Αυτο το γεγονός συνετέλεσε τα μέγιστα στην αποθράσυνση των παιδιών, την διάδοση της ξεδιαντροπιάς στην κοινωνία, τον ανερυθριασμό όπως λέει κι ο αγαπητός Φουρνατζής.


Για συμμορφωθείτε λιγάκι! Τέτοιου είδους συμπεριφορές και υποννοούμενα για απαραίτητη χρήση βίτσας να τις χρησιμοποιείτε στο σπίτι σας και όχι εδώ.
Bugman ιδού τα αποτελέσματα αυτών που γράφεις, αν θέλεις να αποτύχεις στον ρόλο σου και να παραστίσεις τον καμπόσο που ήθελα να πιστεύω πως δεν το παρίστανες δικαίωμά σου, αλλά θα παρασύρεις και το φόρουμ μαζί σου.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό για τον Καζαντζάκη, δεν το ήξερα...αλλά σήμερα πέρασε ένας κύριος για φωτογραφίες και συζητήσαμε για το θέμα των παιδιών. Ο άνθρωπος τέσσερα αγόρια έχει ανύπαντρα, το μεγαλύτερο τριάντα δύο ετών. Κατέληξε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι τα παιδιά τα αντιμετωπίζουμε με πολύ χαλαρό τρόπο, και για το λόγο αυτό δεν προσανατολίζονται στην δύσκολη πορεία της ζωής αυτής της οικογένειας.."Εγώ τέσσερις μεγάλωσα αυτά δεν θέλουν κανένα". Γυρνάω λοιπόν και του λέω ότι δεν είναι οι γονείς που κάνουν ζημιά αλλά το σχολείο......Και μετά κατέληξε στο "Το κρέας δικό σου του ‘πε, τα κόκαλα δικά μου"....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για μένα δεκτόν ότι κι αν λες αλλά τα αποτελέσματα τα είδες;
Τι θα το κάνουμε εδώ μέσα; Αλίκη Βουγιουκλάκη και το ξύλο βγήκε τάχα μου από τον Παράδεισο; Τουλάχιστον στον σινεμά ήταν κωμωδία, εδώ δεν θα εξελιχθεί έτσι.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 8:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καμιά φορά η υπερβολή, στο λόγο...δεν βλάπτει. Και ο Θεός φοβέρα θέλει!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
αφυσικο εννοω να πας να φτιαξεις τον κοσμο ετσι οπως πρεπει ωστε να σου προσφερει ικανοποιηση,αυτο δεν ειναι οι νομοι στην ουσια?δυο ειδων ανθρωποι υπαρχουν,αυτοι που ζητανε ικανοποιηση και αυτοι που μαχονται να νικησουν αυτο που ζηταει ικανοποιηση,που ειναι αυτο που φοβαται το θανατο.οι πρωτοι θα ειναι παντα κυνηγημενοι απ τη φυση,δε γλιτωνουν με τιποτα



Χωρίς νόμους,δε γλιτώνεις με τίποτα απ' την εγκληματική μας φύση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Λοιπόν το να είσαι συντονιστής έχει και τις δυσκολίες του. Μια σωστή πρακτική είναι να ακούει ο συντονιστής τα παράπονα...και από αυτά να σκέφτεται τι καλύτερο μπορεί να κάνει στο μέλλον. Σημειώστε ότι ο συντονιστής δεν επιλέγει τα μέλη...ούτε τα κατευθύνει με σκοπό να περάσει τις δικές του αντιλήψεις...κάτι που θα έκανε το φόρουμ να μην έχει νόημα (αν όλοι είχαν μια κοινή αντίληψη για τα πάντα τότε το φόρουμ δεν θα το χρειαζόμασταν).
Πολλές φορές θα περάσουν θέματα που δεν θα τα πάρει χαμπάρι γιατί ο έλεγχος και δεν είναι επαγγελματικός, δηλαδή να απασχολεί μονίμως και με αμοιβή το συντονιστικό έργο, και εκ των πραγμάτων είναι δύσκολος.

Τέλος τα περί μήνυσης του Opyrgou: Τα έχω ξαναδιαβάσει εδώ...
ποιος θα μηνύσει και γιατί; Εδώ υπάρχουν μέλη και ένα φόρουμ. Θα στραφεί κατά μέλους; Θα στραφεί κατά συντονιστή; (δηλαδή Afham, Bugman, Iason), θα στραφεί κατά του φόρουμ του ίδιου; Το ζήτημα της ανάρτησης απειλής...είναι εκ των πραγμάτων σαθρό...κατά την άποψή μου είναι αβάσιμα λόγια. Βάσιμα θα ήταν όταν η υποτιθέμενη απειλή εκτοξεύονταν για σοβαρό λόγο. Με την επίδειξη και μόνο των ΜΗ ΣΟΒΑΡΩΝ συζητήσεων και των συνεχιζόμενων κοκορομαχιών....όλοι θα αντιληφθούν το γελοίο της υπόθεσης. Της οποίας υπόθεσης ο κύριος Opyrgos (ή κυρία γιατί δεν ξέρουμε αν το όνομα αντιστοιχεί στο φύλο..που υποδηλώνει) ωρύεται ότι είναι σοβαρή απειλή...φθάνοντας μέχρι και της προτάσεως προς τον συντονιστή να δει αν έχει καταρράκτη!!!!!!!!!!!!!!!!!

κυρία Opyrgos δεν μπορώ να ασχοληθώ με τις μυξοκλάψες σας. Τώρα από εδώ και πέρα θα αναφέρομαι σε κυρία γιατί δεν μου δίνει την εντύπωση αντρικής αντιμετώπισης των πραγμάτων...Δεν βλέπω δηλαδή να συζητάει στα ίσια και παλικαρίσια. Αν με απειλούσε σοβαρά κάποιος εδώ θα του έλεγα για την γνωστή μάντρα αρχ...δια, και δεν θα κόλλαγα όπως η κυρία Opyrgos...



Δηλαδή τι θα ήταν αντρίκιο;Ν' ανεχόμαστε την κάθε μαλακία του διεστραμμένου μυαλού του Wonder; Η επίκληση του νόμου εκτός του ότι επιβάλλει το δίκαιο,αποκαλύπτει και τη θρασυδειλία εκείνου που απειλεί:μπροστά στα όργανα της τάξης ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ όχι μόνο ότι δε θα απειλεί αλλά θα ζητήσει και συγνώμη.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2009 12:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποια όργανα της τάξης και για ποιο ζήτημα;
Όργανο της τάξης εδώ είμαι ΚΑΙ εγώ...
Ποιο είναι επιτέλους το ζήτημα που οδήγησε τον Wonder να απειλήσει την Opyrgo; Η Opyrgos έβριζε τους πάντες και τα πάντα...Δηλαδή η Opyrgos είναι τόσο μικρή και δεν καταλαβαίνει ότι κάποιοι θα εκνευριστούν με τον απότομο τρόπο της; Προσωπικά δεν την πίστεψα ποτέ. Μάλιστα ο Tesla βρήκε ότι αντιγράφει κείμενα αυτούσια και δεν έχει λίγη τσίπα να αναφέρει την πηγή. Παρόλα αυτά μας έχει παραμυθιάσει περί των πτυχίων της..Αλλά τη στάση της απόκρυψης της αντιγραφής δεν την επικροτεί κανείς πτυχιούχος, που έχει αγωνιστεί για το πτυχίο του, που σημαίνει ότι γνωρίζει επακριβώς τους κανόνες. Και όμως ούτε ένα συγνώμη δεν έδωσε. Μάλιστα στο τέλος μας είπε ότι ο Καστοριάδης μπορεί μεν να τα έγραψε αλλά δεν είναι δικά του..Έκανε την αντιγραφή γιατί την είχε κάνει και ο Καστοριάδης μας είπε....Πιάσε το αυγό και κούρευτο..Το θέμα μας δεν είναι το "κλέψιμο" το ίδιο αλλά για ποιο λόγο χρειάστηκε να κλέψει; Αν δηλαδή έλεγε "αυτά γράφει ο Καστοριάδης σελ Χ-Ψ, βιβλίο τάδε" δεν θα υπήρχε κανένα ζήτημα....Άρα η παραπλάνηση ήταν προς κάποιο όφελος, να στηρίξει ότι είναι πτυχιούχος; Γιατί λοιπόν με αυτά που κάνει να δεχτώ οποιαδήποτε αλήθεια...Να γιατί την λέω κυρία...(από ευγένεια πάντα). Σαν κυρία λέει και τα ψεματάκια της...Και ας κάνει επιτέλους μήνυση....να δούμε πως την λένε...Και αν έχει πτυχίο ας καλέσουμε τον καθηγητή της και να μας πει αν την έμαθε να βάζει αναφορές όταν αντιγράφει βιβλία!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 2 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center