Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΑΚΑ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 12:42 am    Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΚΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

Κακά είναι το ψευδώνυμο με το οποίο είναι γνωστός ο ποδοσφαιριστής της Βραζιλίας Ricardo Izecson dos Santos Leite, από τους καλύτερους και πιο ολοκληρωμένους ποδοσφαιριστές στον κόσμο (γεννήθηκε στην Μπραζίλια, στις 22 Απριλίου 1982).

Ο μεσοεπιθετικός Κακά αγωνίστηκε στη Sao Paulo την περίοδο 2001-03 και στην Μίλαν την περίοδο 2003-09. Το 2009 μεταγράφηκε στη Ρεάλ Μαδρίτης. Κάθε φορά που σκοράρει , αφιερώνει τα γκολ του στο Θεό διότι σώθηκε η ζωή του μετά απο σοβαρό χτύπημα στο κεφάλι κατά την παιδική του ηλικία. To 2007, χαρακτηρίστηκε από τον Πελέ ως ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στον κόσμο.

Ο καλύτερος τρόπος για να αποδράσεις από τις φαβέλες (φτωχογειτονιές της Βραζιλίας) είναι το ποδόσφαιρο. Ο Κακά δεν γνώρισε ποτέ τη φτώχεια (μεγάλωσε σε εύπορη οικογένεια), αλλά ερχόμενος στην Ευρώπη απόλαυσε σε υπερθετικό βαθμό και χάρη στο ποδόσφαιρο όσα δεν μπορούσε να φανταστεί.

Ο μεσοεπιθετικός της Ρεάλ και της Εθνικής Βραζιλίας, είναι επίσης Πρεσβευτής Κατά της Πείνας του Παγκόσμιου Προγράμματος Σίτισης του ΟΗΕ (WFP) και έχει χρησιμοποιήσει το προφίλ του επιτυχημένου διεθνούς αθλητή προκειμένου να προσελκύσει την προσοχή του κόσμου στο θέμα της αντιμετώπισης της παγκόσμιας πείνας.

«Οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές έχουμε πολλά προνόμια. Υπάρχουν φορές που μας δίνεται η ευκαιρία να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας λόγω ακριβώς αυτού που είμαστε και αυτού που κάνουμε. Θέλω να εκμεταλλευτώ την ιδιότητα του Πρεσβευτή Κατά της Πείνας ώστε περισσότεροι άνθρωποι να συνειδητοποιήσουν το πόσο δύσκολο είναι να θρέψεις εκατοντάδες εκατομμύρια παιδιά σε μερικές από τις φτωχότερες και λιγότερο αναπτυγμένες περιοχές του κόσμου»τονίζει σχετικά ο Βραζιλάνος άσος.

Ο Kaka αποτελεί ένα παίκτη στολίδι, ο οποίος πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Ο Kaka, είναι από τους λίγους παίκτες που είναι αγαπητός τόσο από τους οπαδούς της ομάδας του, αλλά και από τους αντίπαλους. Σε αυτό έχουν βοηθήσει τόσο το πλούσιο ποδοσφαιρικό ταλέντο του αλλά και το ήθος του. Είναι πολύ χαρακτηριστική η μπλούζα, που φοράει κάτω από τις φανέλες των ομάδων, είτε της εθνικής είτε του συλλόγου του, στην οποία αναγράφεται το "I belong to Jesus", με την οποία δηλώνει την πίστη του.

Έκπληξη προκάλεσε η ακόλουθη δήλωση-εξομολόγηση του Κακά στους κύκλους του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, "Η σύζυγός μου κι εγώ αποφασίσαμε να φτάσουμε παρθένοι μέχρι το γάμο. Ήταν δύσκολο για μένα να περιμένω, σαν νέος. Με τη σύζυγό μου φιλιόμασταν και υπήρχε πάθος, αλλά συγκρατιόμασταν. Αυτό άλλωστε είναι κάτι που διδάσκει η Αγία Γραφή. Η πρώτη νύχτα του γάμου μας ήταν καταπληκτική.

Η σύζυγος μου είναι αυτή που αγαπώ και άξιζε την αναμονή.

Πολλοί άνθρωποι έχουν ξαφνιαστεί και εκπλαγεί με εμένα, αλλά νομίζω πως ήταν η καλύτερη απόφαση. Είμαι Ευαγγελικός και πιστεύω σε αυτές τις αξίες. Εκτιμώ πως οι άνθρωποι πρέπει να προστατεύουν τους εαυτούς από το να κάνουν σεξ πριν τον γάμο. Ο καθένας φυσικά έχει την δική του άποψη, αλλά νομίζω πως άξιζε την αναμονή.

Η ζωή μας είναι πολύ όμορφη. Οι πειρασμοί υπάρχουν πάντα, αλλά προσπαθώ να τους αποφεύγω. Από τη στιγμή που ήρθα στο Μιλάνο δεν πήγα ποτέ σε νυχτερινό κλαμπ, εκτός από τους πανηγυρισμούς της Μίλαν, και όταν το έκανα πάντα συνοδευόμουν από τη σύζυγό μου. Πάντως κάναμε πολλές θυσίες. Οι συμπαίκτες μου με θεωρούν λίγο περίεργο, αλλά τους αποδέχομαι και με αποδέχονται όπως είμαι."
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Panagiotis Fournatzis στις Τετ Νοέ 04, 2009 5:13 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 1:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ούτε τα πλούτη, ούτε η δόξα, ούτε η ομορφιά, ούτε η σωματική δύναμη και υγεία δεν μπορούν να γεμίσουν το εσωτερικό κενό που νοιώθει ο άνθρωπος όταν βρίσκεται μακριά από τον Θεό. «Δεν μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος μόνο με άρτο, αλλά με πάντα λόγο εξερχόμενο από το στόμα του Θεού».
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 9:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβο! Άνοιξες ένα θέμα, που δεν καταλαβαίνω τί θέλεις να συζητήσουμε, για να γράφεις μόνος σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΚΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

Panagiotis Fournatzis έγραψε:
Εκτιμώ πως οι άνθρωποι πρέπει να προστατεύουν τους εαυτούς από το να κάνουν σεξ πριν τον γάμο. Ο καθένας φυσικά έχει την δική του άποψη, αλλά νομίζω πως άξιζε την αναμονή.


Πως τολμάει και χρησιμοποιεί την λέξη 'προστατεύω' σε ένα τέτοιο θέμα;Δηλαδή αν κάνουνε σεξ πριν τον γάμο τι θα γίνει;!Θα πάνε κόντρα στην φύση τους!Ε τους ξεδιάντροπους!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 3:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Panagiotis Fournatzis έγραψε:
Ούτε τα πλούτη, ούτε η δόξα, ούτε η ομορφιά, ούτε η σωματική δύναμη και υγεία δεν μπορούν να γεμίσουν το εσωτερικό κενό που νοιώθει ο άνθρωπος όταν βρίσκεται μακριά από τον Θεό. «Δεν μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος μόνο με άρτο, αλλά με πάντα λόγο εξερχόμενο από το στόμα του Θεού».



Είδες τι κάνει το φάντασμα της αιωνιότητας;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@ Οπυργος, χαίρομαι που το θέμα σε άφησε άφωνο.
@ Τέσλα, η υπακοή στη συμβουλή του Θεού δεν είναι ξεδιαντροπιά.
@ Νεοφώτιστος, πιστεύεις στα φαντάσματα;
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 4:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Panagiotis Fournatzis έγραψε:

@ Τέσλα, η υπακοή στη συμβουλή του Θεού δεν είναι ξεδιαντροπιά.


Άμα σκοτώσω έναν ομοφυλόφιλο,θα είναι μια ξεδιάντροπη πράξη;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 4:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φουρνατζή,


στον άνθρωπο που δε μπορεί να ζήσει χωρίς το λόγο του θεού αναφερόμουν.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Τετ Νοέ 04, 2009 4:43 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 4:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη



Embarassed

Φτου ΚΑΚΑ πράγματα που λέγονται σ' αυτό το θέμα.
Πιπέρι θα σας βάλω στο στόμα, πιπέρι καυτερό!
Γιατί ακολουθήτε τον Πειρασμό που σας βάζει ο θεματοθέτης;
Γιατί πέφτετε στις παγίδες του Σατανά;
Γιατί;

Wink


Embarassed
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 5:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε Τέσλα, τι θέλεις να πεις; Γίνε πιο ξεκάθαρος. Κακό είναι να σκοτώνεις. Είναι αυτονόητο. Εδώ το θέμα που συζητάμε είναι πως ένας νέος, ωραίος, πλούσιος, διάσημος, ταλαντούχος και υγιέστατος άνθρωπος πιστεύει στον Χριστό και ζει μία χριστιανική ζωή. Σε προηγούμενα θέματα και συζητήσεις με είπατε βλάκα, με είπατε τρομοκράτη, μου είπατε ότι είμαι για ψυχίατρο κι ένα σωρό άλλα. Δε νομίζεις ότι παρουσιάζει ενδιαφέρων; Εγώ θα περίμενα από σας να παραδεχθείτε τα λάθη σας, αλλά ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο, πονάει γιατί πληγώνεται ο εγωισμός. Θέλει ταπείνωση για να μπορέσει κάποιος να παραδεχθεί την αλήθεια.
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 5:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί,ποιος είπε ότι για να είσαι χριστιανός πρέπει να είσαι πάμφτωχος,άσχημος,άσημος,ατάλαντος και άρρωστος;Ξέχασα το γέρος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 5:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Panagiotis Fournatzis έγραψε:
Βρε Τέσλα, τι θέλεις να πεις; Γίνε πιο ξεκάθαρος.


Νομίζω ότι ήμουν αρκετά ξεκάθαρος.

Panagiotis Fournatzis έγραψε:
Κακό είναι να σκοτώνεις.Είναι αυτονόητο.


Λευιτικον 20:13
''Αν κάποιος συνευρεθεί με άντρα όπως συνευρίσκεται με γυναίκα,διαπράττουν και οι δύο πράξη βδελυρή.Πρέπει εξάπαντος να θανατωθούν και θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το θάνατό τους''

Τώρα εγώ επειδή είμαι λίγο μπερδεμένος,ποιόν να ακούσω;Εσένα ή τον Θεό σου;

Panagiotis Fournatzis έγραψε:
Εδώ το θέμα που συζητάμε είναι πως ένας νέος, ωραίος, πλούσιος, διάσημος, ταλαντούχος και υγιέστατος άνθρωπος πιστεύει στον Χριστό και ζει μία χριστιανική ζωή.


Ε και;!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οταν μιλαει ο καλυτερος ποδοσφαιριστης στον κοσμο
το λιγοτερο που θα πρεπει ,ειναι το να γινεται παραδειγμα
για τους υπολοιπους αλλα και θεμα προς σκεψη και συζητηση.

Υπαρχει λογος που λεει οτι δεν ηρθε σε επαφη με την γυναικα του
πριν απο τον Γαμο.
Ο λογος ειναι οτι και οι δυο τους συγκρατησαν τον εαυτο τους
εως οτου και παντρευτηκαν και τωρα ειναι πολυ ευτυχισμενοι
και απ οτι νομιζω και για ολη τους τη ζωη διοτι ετσι απεδειξαν
την αγαπη τους ο ενας για τον αλλον.
Καποιες στερησεις που εχουν τεθει απο την εκκλησια ,εχουν τον λογο τους
φιλοι μου.
Εχουμε μαθει ομως να τα εχουμε ολα δικα μας και να μην μας στερουν τιποτα.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 6:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέσλα, η εντολή που παρέθεσες ίσχυε μόνο για τους Ισραηλίτες και καταργήθηκε με την έλευση του Χριστού. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Μη λέμε συνέχεια τα ίδια.
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 04, 2009 6:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και όμως γίνεται κάποιοι να εννοούν έναν Θεό που "Καταργεί".....εκτός από το να Δημιουργεί!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center