Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Σπουδές Φιλοσοφίας

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Utopia
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 28, 2009 10:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Σπουδές Φιλοσοφίας Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι τελειόφοιτη στον Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας.

Με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως και από μικρή ηλικία -ασχέτως αν τελειώνω Πολ/Μηχ- να ακολουθήσω σπουδές στη φιλοσοφία.

Έχω ξεχωρίσει το μεταπτυχιακό του Μ.Ι.Θ.Ε. "Φιλοσοφία και Ιστορία της Επιστήμης", στο οποίο θα μπορώ να ενταχθώ -καλώς εχόντων των πραγμάτων- αφού οι υποψήφιοι δίνουν εξετάσεις και δεν είναι εντελώς άσχετο με το πρώτο πτυχίο μου.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής :

Κατ'αρχάς στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα μπορέσω να κάνω μία πραγματική και ουσιαστική "βουτιά" στον κόσμο της Φιλοσοφίας;
Αξίζει να κάνω σπουδές από την αρχή στη φιλοσοφία ; Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι θέλω να 'μαι Αθήνα όπου, σε ό,τι αφορά τα δημόσια πανεπιστήμια, δεν υπάρχει τμήμα που να πραγματεύεται αμιγώς Φιλοσοφία και κατά δεύτερον υπάρχει ο περιορισμός της τετραετούς φοίτησης.
Αρχίζω και προσανατολίζομαι στο Deree υπό την προϋπόθεση της υποτροφίας. Έχω ακούσει όμως διάφορα για το επίπεδο σπουδών του και είμαι λίγο αρνητικά προϊδεασμένη όταν βλέπω στο site του κολλεγίου οι δημοσιεύσεις και οι διακρίσεις να περιλαμβάνουν ακόμα και τις παρουσίες καθηγητών του ιδρύματος σε διάφορα συνέδρια... Υπάρχει κάποιος απόφοιτος με Major στην φιλοσοφία που μπορεί να με ενημερώσει ει το δυνατόν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ;

Εν γένει αναζητώ πληροφορίες και συμβουλές από άτομα που βρέθηκαν στην ίδια θέση με μένα . Από αποφοίτους δηλαδή πολυτεχνικών σχολών που θέλησαν να το "γυρίσουν" , αλλά και από οποιονδήποτε μπορεί να με βοηθήσει . Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 30, 2009 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητη Ουτοπία
Συνηθως οι μηχανικοί κάνουν μεταπτυχιακό ΜΒΑ δηλ. Masters in Business Administration.
Tώρα για μεταπτυχιακό στην φιλοσοφία πού λές ότι θέλεις να κάνεις εσύ ?!?!
Πρώτη φορα το ακούω.
Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο για σένα .Σίγουρα θα δυσκολευτείς πολύ στο να αναπληρώσεις τις γνώσεις πού σού λείπουν αλλά και δεν νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει επαγγελματικά.
Καλύτερα να ασχοληθείς απο μόνη σου με την φιλοσοφία από μεράκι αρχίζοντας απο τα στοιχειώδη.
Γνώμη μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Utopia
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 30, 2009 12:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ Wonder,

Καταρχάς αν σκεφτόμουν τι θα με βοηθήσει επαγγελματικά ναι θα έκανα project management ή κάτι σε δομοστατικά... Όμως ένα μεταπτυχιακό το κάνεις και για την κα..λα σου. Ούτως ή άλλως έχω ένα πτυχίο με το οποίο αργά ή γρήγορα μπορώ να βρω δουλειά.
Υπάρχουν μηχανικοί που ασχολούνται με φιλοσοφία και συγκεκριμένα στο μεταπτυχιακό του Μ.Ι.Θ.Ε υπάρχουν τόσο φοιτητές αυτής της κατηγορίας όσο και καθηγητές από το ΑΚΕΔ του Μετσοβίου. Επίσης στο τμήμα φιλοσοφίας της Πάτρας υπάρχει καθηγήτρια Χημικός/Μηχ που έκανε μεταπτυχιακό και PhD και τώρα διδάσκει hard core φιλοσοφία Razz. Θα μου πεις γιατί δεν ρωτάς αυτούς...Είμαι στη διαδικασία των επαφών απλώς θέλω και γνώμες από δω μέχρι να τους βρω Very Happy
Τέλος σε ό, τι αφορά τις γνώσεις που μου λείπουν με προβληματίζει αρκετά αλλά ελπίζω ότι με πολύ διάβασμα μπορώ να τις αναπληρώσω. Μπορεί να ΄ναι φρούδες ελπίδες Razz

Σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ για το χρόνο σου και την απάντησή σου! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ENNOIOYLHS
Λέκτωρ


Εγγραφή: 16 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 34

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 17, 2011 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή εχω ξεκινήσει φέτος μεταπτυχιακό στη φιλοσοφία θα σου απαντήσω ως εξής: Ναι μπορείς να μάθεις πράγματα σε σχέση με τη φιλοσοφία, όμως μην έχεις καμία εξιδανικευμένη εικόνα για το τι συμβαίνει στα μεταπτυχιακά αυτά. Οι περισσότεροι δεν νοιάζονται για τη φιλοσοφία απλά προσθέτουν χαρτιά στο βιογραφικό τους. Επίσης υπάρχει δογματισμός σε σχέση με την ερμηνεία του κάθε φιλοσόφου και του έργου του ανάλογα με τον καθηγητή. Αυτά έχω παρατηρήσει τουλάχιστον εγώ μέχρι στιγμής. Αν τελικά το αποφασίσεις, να μου πεις σε παρακαλώ τις εντυπώσεις σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 17, 2011 3:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ δεν έχω ιδέα Ουτοπία. Δημοτικό έβγαλα, τρίτη γυμνασίου, και μετά μπήκα στην Ανωτάτη Πεζοδρομιακή Σχολή του Πανεπιστημίου της Ζωής.

Αλήθεια, είσαι τόσο γλυκιά όπως όλες οι ουτοπίες;;; Rolling Eyes
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center