Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η θεωρια απροσδιοριστιας του Σαρτρ και του Βαλερυ.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 29, 2005 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η θεωρια απροσδιοριστιας του Σαρτρ και του Βαλερυ. Απάντηση με Συμπερίληψη

-Γεννιεμαι πολλοι, πεθαινω ενας-.Αυτα ηταν τα λογια του Πολ Βαλερυ στο ερωτημα περι υπαρξης και ζωης.Τοσο ο Ζαν Πολ Σαρτρ οσο και ο Βαλερυ πρεσβευαν την απροσδιοριστια.Τι ειναι ο ανθρωπος;.Ο ανθρωπος ειναι μια απροσδιοριστια, ενα μη ον, ενα μηδεν.Το να λεγομαστε μηδεν σιγουρα αρχικα και επιφανειακα φανταζει αρνητικα, εντουτοις δεν ειναι.Απλουστατα δηλωνει την μεγιστη τελειοτητα της ανθρωπινης υπαρξης:την συνεχη εξελιξη.Η απροσδιοριστια και το σχημα μηδεν σε κατι(ον) απετελεσε την πιο σημαντικη, υπαρξιστικη θεωρια η οποια πιστευω πως θα συνεχισει να αποτελει τον πυρηνα μας για αιωνες.Ο ανθρωπος δεν ειναι ενας αλλα πολλοι.Απο την πρωτη στιγμη γεννησης, το εγω μου διαμορφωνεται απο αλλα εγω(εμπειριες απο φιλους, γονεις , τηλεοραση και απειρα αλλα).Εαν προσθεσω τα μη αυτοτελη αυτα εγω(εαν ειναι αυτοτελη μεσα μου, οδηγουμε στην παρανοια) δημιουργω... τον εαυτο μου.Τα υπο-εγω που οδηγουν στο εγω συνδεουν λοιπον την θεωρια Σαρτρ-Βαλερυ, οδηγωντας τον ανθρωπο ενα συνεχως εξελισσομενο ον(ή μηδεν εαν προτιματε), το οποιο γινεται ον(μη εξελισσομενο) μονο στον θανατο.Αμαμενω και τις αποψεις σας φιλοι μου περι του θεματος....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 29, 2005 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η λέξη απροσδιοριστία παραπέμπει αλλού. Η πιο σωστή λέξη που θα άρμοζε είναι το γίγνεσθαι. Για τους υπαρξιστές (όπως ομολογείς) ύπαρξη σημαίνει γίγνεσθαι. Το Είναι έρχεται μόνο με το τέλος, τον σκοπό ή αλλιώς το θάνατο. Ο άνθρωπος είναι πολλοί άνθρωποι μόνο υπό την έννοια του απέραντου αριθμού δυνατοτήτων εξέλιξης που έχει ο καθένας.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 30, 2005 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταλαβα φιλε afham.Απλως χρησιμοποιησα την απροσδιοριστια ως ορισμο του ιδιου του Ζαν Πολ Σαρτρ.Εντουτοις το γιγνεσθαι που ανεφερες(ομολογουμενως πιο σωστο Wink) δηλωνει ακριβως την ιδια εννοια.Μπορω να γινω ενας καλος επιστημονας, ή ενας καλος ζωγραφος, ή ενας καλος ερευνητης, ή.... , ή... (γιγνεσθαι).
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 31, 2005 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η απροσδιοριστία σαν έννοια εισάγει ένα μεγάλο βαθμό σχετικότητας σε μια φιλοσοφική θεωρία. Θα έλεγα ότι ιδιαιτέρως οι υπαρξιστές ήταν σίγουροι ότι ο άνθρωπος υπάρχει ως γίγνεσθαι. Κατά ένα παράδοξο τρόπο μεταφέρουν στο γίγνεσθαι τη σιγουριά του είναι χωρίς να τα ταυτίζουν. Δύσκολο πράγμα η μελέτη του υπαρξισμού.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center