Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ratsismos
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ti pisteueis gia tin rysi "pas mi Ellin barbaros" ?
Ratsistiko
27%
 27%  [ 6 ]
Ali8es
27%
 27%  [ 6 ]
Den gnwrizw tin rysi
4%
 4%  [ 1 ]
Pragmatiko
4%
 4%  [ 1 ]
Simera pleon, anohto
36%
 36%  [ 8 ]
Σύνολο Ψήφων : 22

Συγγραφέας Μήνυμα
Atlanian
Υφηγητής


Εγγραφή: 21 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 21, 2003 9:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ratsismos Απάντηση με Συμπερίληψη



Eimai foititis e3wterikou kai tygxanw pollakis synantisews me "eley8era pneymata". 8a i8ela na xrisimopoiisw kaustiko ironiko tono gia auta ta pneymata, ma auto 8a spatalouse to endiaferon sas.

Ena loipon apo auta ta pneymata leei:
"den exw kanena ratsistiko tabboo!egw den exw problima me tous maurous re paidi mou gia paradeigma!"
kai stin synexeia tis syzitisis mas:
"oxi ama yparxei Albanos sto trapezi egw, na to ksereis apo twra, 8a sikw8w na fygw"

Auto pou me problimatise perissotero einai oti kai oi ypoloipoi synomilites afougkras8ikan tin prolallisanta' legontas episis oti to pososto pou antiproswpeuoun -panw sto 8ema pantote- einai i syntriptiki pleiopsifia!!!

8a i8ela poli na akousw tyxon sxoleia kai/i kritikes!

_________________
"....σε γνωριζω απο την κοψη του σπαθιου την τρομερη...", Δ.Σολωμος.

Tertium Datur
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 22, 2003 9:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξέρω από που προήλθε αυτό το ρητό, αλλά ο Σωκράτης έλεγε ότι δεν είναι Αθηναίος αλλά πολίτης του κόσμου, το ίδιο και ο Κράτης ο Κυνικός.

Αλλοι έλεγαν ότι Έλληνας είναι εκείνος που μετέχει της ελληνικής παιδείας.

Εγώ λοιπόν είμαι με τις παραπάνω απόψεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Atlanian
Υφηγητής


Εγγραφή: 21 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 22, 2003 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Auto pisteuw kai gw pws einai h ousia telika.

Einai diaforetiko to ti xaraktirizei ena e8nos (to gnwsto tetraptyxo) kai diaforetiko to ti xaraktirize TOTE h frash touth.

pantws kai egw 8a meinw sthn apopsh oti h frash dhlwne to "ellhniko h8os" oiodhpote ka8oti tote otidhpote allo se sygkrish me to elliniko fws htan skotadi i alliws barbaro.

Oso gia to gnhsion ths frasews briskomai se anazhthsh keimenou ths antistoixhs epoxhs. An kapoios mporei na me boh8hsei s'auto 8a to ektimousa idaiterws!

Par'ola auta omws kserw pws to Ellhnikon Hmar, einai Nostimon.

xairetw

Esete Hmar
_________________
"....σε γνωριζω απο την κοψη του σπαθιου την τρομερη...", Δ.Σολωμος.

Tertium Datur
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maya
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 101
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 24, 2003 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Geia sas!
Den eimai sigourh gi auta pou tha pw ki auto giati einai mh diastaurwmenes sxolikes gnwseis. Opoio sxolio exete dekto...

H frash auth eixe na kanei aplws me thn glwssa twn ksenwn pros thn Ellada lawn. Oi katoikoi ths tote Elladas ekougan enan hxo agnwsto kai periergo pou den htan para h ksenh glwssa twn diaforwn geitonwn tous. (praktika emoiaze me bar bar h kati tetoio, ap opou vghke h leksh barbaros). H shmerinh ennoia ths lekshs diaferei vevaia. Alla h shmerinh paideia dinei dunatothta gia ekmathhsh ksenwn glwsswn, opote h frash den exei kan logo uparkshs.
Alla kai me th shmerinh ennoia an paroume th leksh, pali den stekei. Ki an stekei, mallon prepei n anarwththoume an o politismos mas proxwra pros ta mpros h pros ta pisw.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 26, 2003 3:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη ξεχνάμε ότι και με την σημερινή έκφραση της λέξης, είχαν δίκιο οι έλληνες τότε.
Η διαφορά ήταν εμφανής.
Δεν μπορεί να θεωρείται ρατσισμός η αποδοχή ενός πολιτισμού ως καλύτερου και πιο εξελιγμένου η χειρότερου και μη εξελιγμένου. Η σύγκριση και μόνο αποδεικνύει ότι αποδέχομαι τον πολιτισμό και απλός τον κατατάσσω.
Very Happy
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΘΗΝΑ
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 17 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 27
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 26, 2003 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ afham ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ tai. ΓΙΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕΙΠΕΙΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ "ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ" ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗ ΛΕΞΗ "ΕΛΛΗΝ" Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ. ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΜΟΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥς ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ. Ο ΣΙΛΛΕΡ ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ: ¨ΤΟΥΣ ΑΤΙΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ" (σε ελεύθερη απόδοση).[/b]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Atlanian
Υφηγητής


Εγγραφή: 21 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 27, 2003 7:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Egw pali 8a dwsw akomi perissotri emfasi sto olo 8ema tou ratsismou.

Autos ferei para polla koinwnika problimata, arxizontas me thn dhmiourgia proswpikwn ston ka8ena problhmatwn.

Gia emena einai shmantiko na "gnwskw" oti den eimai ratsistis, auto shmainei oti eimai dektikos se perisstoteres politismikes (k.a.) epiroes.

To Pas mh Ellhn barbaros einai ekfrash pou armozei gia mena ston kalhtero.Eipw8hke tote!Kalhteroi htan oi Ellhnes.Shmera mporei na kollaei allou. Allwste to sperma fyteuthke apo tous Ellhnes alla polla "xwrafia" kaliergh8hkan apo ksenous, mias kai emeis adynamousame sto perasma twn aiwnwn na dwsoumw paron xarakthra filosofikou.

H apanthseis isws na einai ellipeis kai zhtw sygnwmh gi'auto. Einai dyskolo na skefteis oles tis pi8anes apanthseis pou mporoun na 8eloun na ekfrastoun omws, kai api8ano na parate8oun oles. Gi'auto an 8elete (opws kanete) na 8etete thn apopsh sas entos ths apanthsews sas.

EINAI OLA MIKRA OSO MENOUN STO NOU,
GINONTAI MEGALA OTAN BGOUN STO SYM-PAN!


(emou tou idiou)

_________________
"....σε γνωριζω απο την κοψη του σπαθιου την τρομερη...", Δ.Σολωμος.

Tertium Datur
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΘΗΝΑ
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 17 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 27
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 28, 2003 7:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΓΑΠΗΤΕ ATLANIAN ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. ΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Η ΡΗΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΑΛΛΟΥ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kahlan
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 06, 2003 5:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον μεσαίωνα οι χώρες που έκεναν τις σταυροφορίες τις έκαναν εναντίων των βαρβάρων (τους Άραβες κυρίως). Αν δεί κανείς όμως από την οπτική των αράβων οι ευρωπαίοι ήταν οι βάρβαροι.
Οι Ισπανοί όταν έφτασαν στην αμερική συνάντησαν βαρβάρους. Παρόλο που και αυτοί οι πολιτισμοί κάθε άλλο παρά απολίτιστοι ήταν.
Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα κρίνουμε συχνά το διαφορετικό και το άγνωστο ως κακό και κατώτερο...
και το «αστείο» της υπόθεσης είναι ότι πάντα και οι 2 πλευρές θεωρούσαν/ουν τον άλλο κατώτερο και τον εαυτό τουσ ανώτερο...

Πιστεύω πως όλοι στα μάτια κάποιου είμαστε βάρβαρος, καθώς και στα δικά μας μάτια κάποιος άλλος είναι το ίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2003 7:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SmileΚάνεις λάθος στο εξής. Οι σταυροφόροι δεν θεωρούσαν τους άραβες βαρβάρους, τουναντίον. Απλώς τους έλεγαν άπιστους, όπως και οι άραβες τους ίδιους. Ο πόλεμος άλλωστε έγινε (γιατί και οι 3 σταυροφορίες ένας πόλεμος ήταν) για τα πλούτη τους και φυσικά για την κυριαρχία στην περιοχή.
Για τους ισπανούς ισχύει αλλά , ο πολιτισμός των αμερικανών ήταν κατά πολύ κατώτερος τον ευρωπαίων.
Διαφωνώ βέβαια με την άποψη ότι το κατώτερο είναι κακό, εναντιώνομαι δε στην βιαστική διαβάθμιση κατώτερο ανώτερο και θεωρό ότι για να ύπαρξη, πρέπει πρώτα να κατανοηθεί το νέο και άγνωστο και μετά να το κατατάξουμε στην θέση που του αρμόζει. Επίσης πρέπει να είμαστε πάντα ανοικτοί στο τι έχει να προσθέσει το νέο στον δικό μας πολιτισμό. Πέραν όλων αυτών μην ξεχνάμε το βασικότερο όλων. Μέσα σε κάθε φυλή, ράτσα, έθνος, πολιτισμό και εν γένει, σε οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων, δεν υπάρχουν μόνο πολιτισμένοι η βάρβαροι η άγριοι, αλλά συνυπάρχουν όλα τα είδη σε μικρό η σε μεγάλο βαθμό. Το ποσοστό είναι αυτό που θα κατάταξη την ομάδα. Η παραγωγή του συνολικού πολιτισμού είναι ένα άλλο μέτρο. Πάντως σίγουρα όχι το τι λέει η ταυτότητα.
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 09, 2003 10:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Λίγο πιο βαθιά. . . ; Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι ο Atlanian εννοούσε άλλα θέματα, πλην της γλώσσας. Η παρατήρησή του είναι σημαντική και αποδεικνύει τη δεκτικότητά του. Νομίζω ότι εκεί έγκειται το θέμα: όπου υπάρχει πραγματική δεκτικότητα (όχι απλώς ανεκτικότητα), ρατσισμός δε χωράει.

Συμφωνώ με τους προηγούμενους προβληματισμούς και πιστεύω ότι εκ των πραγμάτων ο κόσμος γίνεται σιγά-σιγά ένα χωνευτήρι, μια σούπα, και ο ρατσισμός θα ξεφτίσει. Τουλάχιστον θα χάσει το «θεωρητικό» του οπλοστάσιο. Και κάτι άλλο: μου αρέσει αυτό που λένε, ότι σε σύγκριση με άλλους λαούς οι Έλληνες δεν είναι ρατσιστές. Τι ρατσιστική δήλωση!!! Εντάξει, μας αρέσει να το λέμε, αλλά να μην το παρατραβάμε. Καλές οι αξίες μας, και αναγνωρισμένες, σίγουρα, αλλά δεν μας δίνουν και το δικαίωμα της υπεροχής. Άλλο πράγμα η αξία (που κάποτε αναγνωρίζεται κάποτε όχι) αλλά άλλο η υπεροχή. Εκεί είναι η διαφορά.

Με την ευκαιρία, θέτω έναν προβληματισμό. Κατά τη γνώμη μου, είναι λεπτό θέμα και από εκεί ξεκινάνε οι παρεξηγήσεις. Υπάρχουν ομάδες, οι οποίες (επειδή είναι φυσικό να υπάρχουν διαφορές) έχουν χαρακτηριστικά τα οποία θα μπορούσαμε να πούμε ότι σε κάποιο βαθμό εύλογα δεν γίνονται αποδεκτά από τους άλλους. Εκεί είναι τα δύσκολα. Ένα πρακτικό παράδειγμα: σε μια παλιά γειτονιά, περνούσαν πολλοί γύφτοι με μεγάφωνα. Η καθημερινή φασαρία ήταν μεγάλη, και κάποιος θερμόαιμος πρότεινε να τους κυνηγάνε οι γείτονες όπου τους βρουν. Όταν κάποιος σχολίασε ότι αυτό καταντάει ρατσιστικό, αυτός απάντησε: «δεν με ενοχλεί φίλε αυτό που είναι, αλλά αυτό που κάνουν». Ποιος θα μπορούσε αμέσως να τον απορρίψει; Ο τύπος ξεκαθάρισε τη θέση του με τρόπο που με εντυπωσίασε, με λίγα λόγια είπε ότι ο οποιοσδήποτε το κάνει αυτό θα έχει την ίδια αντιμετώπιση, είτε είναι γύφτος είτε όχι. Αλλά βέβαια το πρόβλημα ήταν ότι αυτό το έκαναν μόνο οι γύφτοι. Οι γύφτοι δηλαδή δεν είχαν ευθύνη για αυτό που έκαναν; Είπε δηλαδή, θα τους αθωώσουμε επειδή είναι γύφτοι, και θα υποφέρουμε εμείς, για να μη θεωρηθούμε ρατσιστές; Μακριά από μας κάθε ρατσισμός, αλλά τι του απαντάς; Προσωπικά δεν είπα τίποτα, αργότερα που το σκέφτηκα νομίζω είχε δίκιο, και θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2003 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είμαι ρατσιστής, αυτός είναι αλβανομαυροιρανός.
Άλλωστε μισώ τους ρατσιστές και τους αραπάδες
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΘΗΝΑ
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 17 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 27
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2003 2:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ (ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΕΣ) ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΕΣ! ΕΠΕΙΔΗ ΕΖΗΣΑ ΩΣ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΥΤΩΝ, ΟΧΙ ΣΠΑΝΙΑ, ΗΤΑΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ. ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΑΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΔΩ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΟΒΟΣ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΆΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Η ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΩΣ ΕΘΝΟΤΗΤΑ. ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ, ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΑΣ... ΕΝΙΟΤΕ ΟΙ ΦΟΒΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΜΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΦΕΡΘΩ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΤΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΑΣΑΦΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ (ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣ -ΣΜΟΣ) ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΥΠΟΠΤΟ. Η ΡΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΡΑΤΣΙΣΜΟ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΑΟ Η ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ, ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΑ ΦΟΒΗΘΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΜΙΖΩ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΟΥ, ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΟΥ Κ.Τ.Λ
ΠΟΛΛΑ ΕΓΡΑΨΑ Surprised
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2003 10:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

tai, το χιούμορ σου τσακίζει. . . για να το ξεκαθαρίσω, λέγοντας ότι είχε δίκιο δεν εννοώ ότι έπρεπε να τους κυνηγάνε, εννοώ ότι είχε μια σαφή τοποθέτηση και με επιχείρημα αξιόλογο, που αξίζει να λάβει κανείς στα υπόψη. Exclamation
ΑΘΗΝΑ, έγραψες πολλά αλλά καλά, νομίζω, μονάχα θα ήθελα προσωπικά να καταλάβω πώς εννοείς τον όρο «ύποπτο». Οι υποψίες είναι που μας καίνε. . .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΘΗΝΑ
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 17 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 27
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2003 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΣ -ΙΣΜΟΣ. ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΓΙΔΕΨΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΝ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ Η ΟΧΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΟΠΑΔΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, Η ΕΥΣΕΒΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΚΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΣΕΒΕΙΣ, ΑΥΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΩΣ, ΚΑΠΟΥ.... Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΣ -ΙΣΜΟΣ, ΘΑΡΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΟΜΑΔΟΠΟΙΟΥΝ ΚΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ Η ΟΧΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ. ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ? Confused ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ (ΑΝ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ 10 ΦΟΡΕΣ, ΠΩΣ Ν ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ?) ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΒΑΛΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ... ΝΙΩΘΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΜΟΥ.
ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΗΣ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΣ -ΙΣΜΟΣ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ, ΦΑΣΙΣΜΟΥ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, ΠΕΣΙΜΙΣΜΟΥ, ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ Κ.Τ.Λ Κ.ΤΛ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΙΑΣΟΝΑ (ΔΕ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ??? Wink ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ!!!! Twisted Evil )
Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center