Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μικρό ή Άπειρο?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 10:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να σαι καλα που με θυμηθηκες
εστω και στο τελος

Ωραιο ηταν για αρχη δεν εισαι ακομη σπουδαιος
ελπιζω να συνεχισεις
καλα να πας
και με βρισιες καλυτερα να σταματησεις

Γεια χαρα
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ουτε μια ομοικαταληξια δεν μπορεις να κανεις..τι να πει κανεις..
τουλαχιστων τραβα ανοιξε κανα βιβλιο μπας και ξεστραβωθεις.. γεια χαρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 10:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλυτερα τωρα
εδω ηρεμουμε
προχωρα.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 11:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Hθελα να ξερα δεν ντρεπεσαι
να υποφερω και να χαιρεσαι?

την αγωνια μου δεν σκεφτεσαι
ηθελα να ξερα δεν χαιρεσαι?

Βλεπω μαθαινεις γρηγορα εισαι εξυπνο παιδι
η μηπως το χες απο πριν ?
Σιγουρα εισαι διαλογικος η μονο λιγο νευρικος?
Σκεψου σε παρακαλω αν θελεις ποιηση να κανεις
μη βαζεις ασχημες λεξεις μεσα γιατι μπορει να μας τρελλανεις

Σκεψου τι σου ειπα και κοιτα ν ασχοληθεις
μονο σεβασμο δειξε
γιατι απο την ποιηση θα καεις...
Κοιτα να κανεις κατι ομορφο που ν αρεσει και σε μενα
αν θελεις πραγματι να ποιεις
Αν εισαι καλυτερος μου μπραβο σου και προχωρα
κοιτα ν ασαγαπησει ολοκληρη η Χωρα.
καλη τυχη
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 3:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el γράφεις 250 λέξεις ανά πόστ και οι 235 είναι λάθος.
Άσε την ποίηση κατά μέρος και θυμίσου πως στην Ελληνική, μια λέξη κακώς ή καθόλου τονισμένη είναι λανθασμένη. Μπορείς πάντα να γράφεις τα αέρινα ποιήματά σου σε άλλη γλώσσα όπως τα σουαχίλι ή σε greeklish.

Επί του θέματος,
Νομίζω πως το ερώτημα δε θα έπρεπε να είναι ποσοτίκο, δηλαδή δεν μας νοιάζει το λίγο ή το άπειρο, το θέμα είναι χρονικό. Ο χρόνος είναι μια καθαρά επίκτητη έννοια και καθ' όλα ανθρωποκέντρικη.

Αν αναλογιστείς ενα σύμπαν που αδιαφορεί (όπως ακριβώς ισχύει στο δικό μας) για τον χρόνο και τη μέτρισή του θα αντιληφθείς πως η μετάβαση απ'το ένα σημείο στο άλλο, κυριολεκτικά ή και μεταφορικά, ακόμα και σε άπειρα βήματα είναι μια δράση, μια ενέργεια αναγκαία και ικανή να συντηρήσει και να εξελίξει τους μετέχοντες σ'αυτή παράγοντες.

Αν σε αυτό προσθέσεις την ανθρώπινη έννοια του χρόνου, τότε καταλήγεις στην σχεδόν παρανοική άποψη του "δεν μπορώ (ούτε εγώ ούτε κανείς και τίποτα) να κάνω τίποτα και ποτέ γιατι θέλει άπειρα βήματα thus χρόνο για να γίνει"

Σκέψου την ζωή σου και την νοησή σου απενοχοποιημένη απο κάθε έννοια χρονικής διάρκειας και θα δείς πως κάθε απειροελάχιστη φυσική ή εγκεφαλική σου δραστηριότητα είναι μια ξεκάθαρη μετάβαση απτο σημείο Α στο Β, και δε θα σε νοιάξει αν πήρε άπειρα στάδια ή 15 πχ για να γίνει.
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Freakshow με το ωραιο σου σκυλακι
μ αρεσει πολυ ,ειναι ομορφο
και μονο γι αυτο η ερωτηση σου θ απαντηθει.Smile
Oταν μαθετε σωστα και βαζω κι εμενα μεσα
να μιλατε τη γλωσσα τη σωστη
πρεπει να ξερετε οτι απο εκφραση νοημα πρεπει να βγει.
Αν το νοημα ειναι σωστο ,τοτε δεν υπαρχει λογος
για τονισμο.
Στην γλωσσα την μουσικη τονιζουμε μονο
οτι ειναι σημαντικο.
Μιλα σε παρακαλω για το απειρο να μαθαινω τιποτα κι εγω
που δεν μπορω να συμμετεχω,
και κοιτα παλι κι εσυ εμενα κι αλλους που απο
ποιηση και μουσικη διολου δεν κατεχω,παρα μονο
προσπαθω μεσα της να μπω.
Μεσα σου μια στιγμη αν ζουσα τιποτ αλλο δεν θα σου ζητουσα
λεει το τραγουδι.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παντως σ ευχαριστω για την παρατηρηση
ετσι εχω βημα να τραγουδοποιω και παρακοληση
του θεματος να δημιουργω.
Μικρο η απειρο για μενα δεν εχει σημασια
βλεπω τιποτα σωστο και βρισκω ευκαιρια.
Ευκαιρια να μελωποιώ σαν μελλισα σαν κυφήνας
με η χωρις τονισμΟ.

ΩΩΩΩΩ Δια του Νου μας κατεβα μας και καλαμοκατεβασε μας
απο το χρονοαπειρο του διαλογικου ξεπεσμου μας.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 4:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι να σου πω, αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο αν δεν μπορώ ή αν δεν θέλω να σε καταλάβω.
Το μόνο σχετικό με οτι γράφεις που μου έρχεται στο μυαλό είναι το:
"Της γυναίκας ο καημός, πούτσα, λούσα και χορός".

Υ.Γ σόρρυ που βάζω τόνους δε θα το ξανακάνω τέτοιο αδαές ατόπημα.
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 4:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Mιλησες με τον δικο σου λογο
και βαλε οτι θελεις
εγω ποιηση και μουσικη προσπαθησα
να κανω κι οχι γλωσσα Ελληνικη μονό ή
πολυτονική.
Στο λεω γιατι μουσικη υπαρχει και στην Αγγλια
κι εκει δεν εχουν τονισμο σε καθε λεξη
ομως το νοημα βγαινει σωστο.
Αλλο η ποιηση κι αλλο η Γραμματικη.
Αλλο η μουσικη κι αλλο το χορευτικο.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

της γυναικας ο καυμος ειναι και δικος μου αναστεναγμος
τωρα λουσα και χορος εγω θα συμφωνησω
ομως για σενα δεν ειπα τιποτα για το τι θελεις η οχι
απο Γραμματικη ξεκινησες αναμεσα στα σκελια μπηκες
θελεις να μου μαθεις γραμματα και ομορφα να ποιησω????

Ωω Δια κανε μου ενα λογο ποιητικο για τουτο το αμορφο παιδι
της Γνωσης και της Γραμματικης
κανε μου μουσα ομορφη με λυγερο κορμι ,γιατι εγω αυτο ειδα
οτι ψαχνει κι οχι να μου μαθει γραμματικη.
Κανε τον σε ποδια ομορφα να πεσει
γιατι απ το πολυ ορμητικο κυμα γνωσης
εμενα θα μου την πεσει

ξου ξου ξου
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 4:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Hello, its called humor.
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 6:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μικρό ή Άπειρο? Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεαρός Ορθολογιστής έγραψε:
Αυτό το πρόβλημα με απασχολεί από τότε που πρώτη φορά άκουσα για τα μόρια και τα άτομα:


Έχω ένα βιβλίο στα χέρια μου, και θέλω να γυρίσω μια σελίδα.
Για να την γυρίσω πρέπει να γυρίσω πρώτα τη μισή.
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(καί πάει λέγοντας)
Η αλήθεια είναι πως θα πριν γυρίσω αυτή τη σελίδα πρέπει να τη γυρίσω άπειρες φορές σε ένα κλασματικό αριθμό ( Exclamation )

Μετά σκέφτομαι, πρέπει να φέρω βοήθεια για να γυρίσω αυττή τη σελίδα!!!
Αλλά ΔΕΝ μπορώ!!!!!
Γιατί για να βγω από το σπίτι και να φέρω βοήθεια πρέπει να βγω από το δωμάτιο!
Και για να βγω από το δωμάτιο πρέπει να διανύσω τη μισή απόσταση που με χωρίζει από την πόρτα (άντε πάλι Exclamation )
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(φτού! σκατά κόσμο έχουμε)


Σαν να μην έφταναν αυτά μου είχε πει και η φιλόλογος μου για το Ζήνωνα (όχι ρε!)!
Αυτός είπε πως "δεν μπορείς να διανύσεις μια απόσταση χιλιομέτρων (σταδίων την είπε αυτός) σε πεπερασμένο χρόνο (στο παρελθόν ντε)(άσε που ο χρόνος και αυτός χωρίζεται σε απειροελάχιστα κομματάκια!!!)!
Για παράδειγμα δε γίνεται να μετρήσεις ως το άπειρο σε κάποιο χρόνο (όσο γρήγορα και να μετράς)!

ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!
ΛΟΓΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Exclamation Exclamation Exclamation Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Δώστε μου τώρα μια λογική εξήγηση πως έγραψα όλο αυτό στον υπολολογιστή!
Πότε το σκέφτηκα?
Σκέφτομαι ή μήπως είναι μια τρέλα?
Δε σκέφτομαι, άρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ? Shocked Shocked Shocked Confused Confused Confused Confused Question Question Question


Επί μέρες σκέφτομαι αν θα πρέπει να σχολιάσω την χιουμοριστικά παρουσιασμένο στοχασμό αυτό.

Αλλά αυτό που διέκρινα στην όλη σκέψη είναι μία απίστευτη οκνηρία. Γιατί να γυρίζεις κλάσμα κλάσμα την σελίδα ή γιατί να πηγαίνεις πιο αργά από την αργεία όταν χρεάζεσαι βοήθεια;;;;

Αρχικά λοιπόν θεώρησα το όλον θέμα ανάξιο σχολιασμού... αλλά στη συνέχεια σκέφτηκα ότι... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!!! Κάτι καλό θα υπάρχει να παρουσιαστεί και από τον στοχασμό της απείρου οκνηρίας της κίνησης.

Παρατηρώντας λοιπόν την κίνηση των κβάνταδιαπίστωσα ότι όσο πιο μικρό γίνεται το σωμάτιο στο οποίο φτάνει κανείς διαιρώντας το άτομο, τόσο πιο ταχύ γίνεται αυτό. Ο φίλος μας λοιπόν ο νεαρός ορθολογιστής όσο πιο μικρή κάνει την σκέψη του τόσο πιο αργά κινείται αυτή με αποτέλεσμα να έχουν ποσά αντιστρόφως ανάλογα στην σχετική σύγριση. Με δεδομένο λοιπόν το αντίστροφο των ποσών καταλήγει κανείς στο συμπερασμα ότι για να κινηθεί ο νους των ορθολογιστών στους οποίους φαίνεται να ανήκει το άτομο, χρειάζεται να γνωρίζει κανείς μαθηματικά.

Και φτάνοντας λοιπόν τη σκέψη στα μαθηματικά καταλήγω τον συλογισμό μου στο γεγονός ότι αυτά διαθέτουν ταχεία σκέψη και έτσι πρέπει να κινούνται οι μικρές σκέψεις πολύ γρήγορα ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ για να φτάσει κανείς σε ένα ΠΛΗΡΩΣ φιλοσοφημένο στοχασμό ο οποίος κατ΄αντιστροφή ΔΕΝ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ το άπειρο, αλλά το γιγαντοποιεί στη συνέχεια και όσο γιγαντώνει έτσι εκ των πραγμάτων γίνεται πιο αργό... και αρχίζει να ταξιδεύει με την αργεία ... για να βρει βοήθεια μερικές χιλιετιρίδες αργότερα και όταν θα καταφέρει να ανοίξει την πόρτα του νου του από την οποία θα εισέλθουν οι μεγάλες σκέψεις... αν τελικά καταφέρουν να χωρέσουν. Βέβαια μπορεί κανείς να γκρεμίσει το τείχος του οικοδομήματος για να πετύχει την είσοδο μίας μεγάλης σκέψης η οποία λόγω του απείρου του μεγέθους της δεν είναι δυνατό να εισχωρέσει διαφορετικά.

... Και με σπασμένο το κεφάλι τελικά... άντε να δούμε ποιος θα ζητήσει βοήθεια αφού μείναμε τελευταίοι να περιμένουμε κάποιο τρένο το οποίο θα ξεκινήσει μετά που θα καταφέρουμε να σηκώσουμε το πόδι και να ανέβουμε το πρώτο σκαλοπάτι.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2009 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

.

στον Φιλο μου , εχω να πω ............
- ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΔΙΑΘΕΤΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΔΙΑΘΕΤΟΥΣ , ''τι γυρευεις και πικροπονεις'' .......

σου λειψανε ΟΙ ΑΔΙΑΘΕΤΟΙ ,
χαθηκανε ΟΙ ΣΥΝΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ,
ετσι μιλανε ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΝΤΕΣ , ?
εχουν ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΥΠΝΟ ΟΙ ΞΥΠΝΙΟΙ , /

Ας ΞΕΡΟΥΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑΝΕ ...........
Ας ΞΕΡΟΥΝ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΚΙ' ΑΠΟ ΜΕΝΑ ,
Ας ξερουνε , ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ κατι τι ,
Εξω ΑΠ' ΤΟΝ ΧΟΡΟ , Ας ΛΕΝΕ ...

θα σου 'λεγα και για ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ .......
αλλα , ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ ,
ξερεις ΚΙ' ΑΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ , ξερεις ΚΙ' ΑΠΟ ΑΛΑΖΟΝΙΑ ...

κουραγιο Φιλε , στους δρομους του Παραλογισμου και της Κακοηθειας ,
κουραγιο με μας τους , ανοητους κατ' εξακολουθηση ...
εχε ''τον νου τον κοινο'' μπροστα σου εσυ ..
σημειωνε , Αυτα που συντΟμα ΘΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ... !

ωρα καλη ....... .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 7:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μικρό ή Άπειρο? Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Και φτάνοντας λοιπόν τη σκέψη στα μαθηματικά καταλήγω τον συλογισμό μου στο γεγονός ότι αυτά διαθέτουν ταχεία σκέψη και έτσι πρέπει να κινούνται οι μικρές σκέψεις πολύ γρήγορα ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ για να φτάσει κανείς σε ένα ΠΛΗΡΩΣ φιλοσοφημένο στοχασμό ο οποίος κατ΄αντιστροφή ΔΕΝ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ το άπειρο, αλλά το γιγαντοποιεί στη συνέχεια και όσο γιγαντώνει έτσι εκ των πραγμάτων γίνεται πιο αργό... και αρχίζει να ταξιδεύει με την αργεία ... για να βρει βοήθεια μερικές χιλιετιρίδες αργότερα και όταν θα καταφέρει να ανοίξει την πόρτα του νου του από την οποία θα εισέλθουν οι μεγάλες σκέψεις... αν τελικά καταφέρουν να χωρέσουν. Βέβαια μπορεί κανείς να γκρεμίσει το τείχος του οικοδομήματος για να πετύχει την είσοδο μίας μεγάλης σκέψης η οποία λόγω του απείρου του μεγέθους της δεν είναι δυνατό να εισχωρέσει διαφορετικά.

... Και με σπασμένο το κεφάλι τελικά... άντε να δούμε ποιος θα ζητήσει βοήθεια αφού μείναμε τελευταίοι να περιμένουμε κάποιο τρένο το οποίο θα ξεκινήσει μετά που θα καταφέρουμε να σηκώσουμε το πόδι και να ανέβουμε το πρώτο σκαλοπάτι.


Μ'άρεσε πολύ η σύγκρηση σου με την κβαντική. Μέχρι τώρα κανείς δεν μου είχε ανφέρει αυτή την έννοια (ούτε καν οι φυσικοί!). Πείθομαι. Φυσικά εννοείται πως εδώ λέγοντας τη λέξη άπειρο δεν εννοούμε το ίδιο με το ότι λέγαμε προηγουμένος (έναν αριθμό που μπορεί να μεγαλώνει ή να μικραίνει επ αόριστον) αλλά έναν αριθμό πολύ μεγάλο ο οποίος όμως δε θα έχει δυνατότητα να μεγαλώσει περισσότερο, καθώς όπως εσύ είπες θα σπάσει το κεφάλι μας.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
αρχίζει να ταξιδεύει με την αργεία ... για να βρει βοήθεια μερικές χιλιετιρίδες αργότερα


Τι θες να πεις; Πως ένας άνθρωπος και μόνο ένας είναι ανάξιος να λύσει ένα δύσκολο φιλοσοφικό (φυσικό, μαθηματικό κτλ.) πρόβλημα το οποίο έθεσε ο ΙΔΙΟΣ; Και έτσι το αφήνει στις επόμενες γενιές;
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 8:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν και πέρασαν πολλές ημέρες από τοτε που έγραψα τα σχετικά και δεν μπορώ να έχω ακριβώς την αφετηρία της σκέψης μου θα ακολουθήσω μόνο τον δικό σου προβληματισμό.

Συχνά τα προβλήματα προκύπτουν και μερικοί δεν προλαβαίνουν να τα λύσουν. Άλλες φορές έχουμε θεωρήματα τα οποία είναι για τα σκουπίδια όπως το γνωστό θεώρημα του Νας το οποίο έστειλε στα σκουπίδια κάποιος νεαρός Έλληνας που διαπρέπει στο εξωτερικό και νομίζω ότι λέγεται Δασκαλάκης. 28 ετών σήμερα και διδάσκει σε πανεπιστήμιο.

Η αναφορά μου στην αργεία και αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν στην αργοπορία με την οποία φτάνουν στην νόηση οι μεγάλοι ειδήμονες της φιλοσοφίας οι οποίοι έχουν χαθεί στο άπειρο και ξέχασαν την βασική αρχή φιλοσοφίας των αρχαίων Ελλήνων που ήταν η αναζήτηση της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ την οποία αναζητούσαν ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΖΩΗ και δεν σταματούσαν παρά μόνο όταν ήταν βέβαιοι ότι έφτασαν σε αυτή, κάτι που ΠΟΤΕ δεν το πίστευαν γιατί είχαν την ταπεινοφροσύνη που όριζε η γνώση τους για την άγνοια που τους διακατέχει.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 8 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center