Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!: ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scepdic
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: κάπου μακριάααααααα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 9:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!: ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σας φίλοι!
Μόλις γραφτηκα στην ιστοσελιδα και ελπιζω να περασουμε καλα!
Για αρχη θα ηθελα να με βοηθησετε στην ευρεση των καταλληλων μεταφρασεων στα νεα ελληνικα των ακολουθων εργων:

1)Θουκυδιδης: Ιστοριαι
2)Παυσανιας: Ελλαδος Περιηγησις
3)Διοδωρος ο Σικελιωτης: Ιστορικη Βιβλιοθηκη
4)Στοβαιος: Ανθολογιον


περα απο την ποιοτητα των μεταφρασεων ,με ενδιαφερει παρα πολυ το κειμενο να συνοδευεται απο οσο το δυνατον περισσοτερα και καλυτερα σχολια(χρειαζομαι τα κειμενα για μια μελετη)

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.[/b]
_________________
«Η ιστορία θα είναι καλή μαζί μου γιατι σκοπεύω να την γράψω»(Ουίνστον Τσώρτσιλ)
Όποιος ελέγχει το παρελθόν, ελέγχει το μέλλον. Όποιος ελέγχει το παρόν, ελέγχει το παρελθόν(Τζορτζ Όργουελ)
Ζώον δίπουν άπτερον ( Ο ορισμός του ανθρώπου κατά τον Πλάτωνα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 01, 2009 2:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για ρίξε μια ματιά αν υπάρχουν από τις εκδόσεις Ζήτρος: http://www.zitros.gr/greek.htm

Είναι από τις πιο προσεγμένες και στη μετάφραση και στα σχόλια. Από κει και πέρα πήγαινε μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία της Ιπποκράτους κοντά στην Ακαδημίας και σίγουρα θα βρεις αρκετά. Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις Κάκτο (μολονότι κυκλοφορεί παντού) γιατί τα σχόλια και οι μεταφράσεις του είναι πολύ πρόχειρα.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
scepdic
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: κάπου μακριάααααααα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 01, 2009 8:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και εγω θεωρω τις εκδοσεις του ζητρου ως μια απο τις καλυτερες,αλλα δυστυχως εχουν εκδοσει μονο τον Θουκυδιδη και τον πρωτο τομο του Διοδωρου.Για το ανθολογιο του στοβαιου αλλα και για την ιστορικη βιβλιοθηκη του διοδωρου δεν εχω τιποτα στα υποψιν.Για το εργο του Παυσανια εχω ακουσει πως υπαρχουν στην Εκδοτικη Αθηνων σε 5 τομους αλλα κοστιζουν πανω απο 200 ευρω Shocked, ξερεις μηπως κατι αλλο και αν αυτη η εκδοση αξιζει?Επισης εχω ακουσει πως η καλυτερη μεταφραση του Θουκυδιδη ειναι αυτη του Βλαχου.
_________________
«Η ιστορία θα είναι καλή μαζί μου γιατι σκοπεύω να την γράψω»(Ουίνστον Τσώρτσιλ)
Όποιος ελέγχει το παρελθόν, ελέγχει το μέλλον. Όποιος ελέγχει το παρόν, ελέγχει το παρελθόν(Τζορτζ Όργουελ)
Ζώον δίπουν άπτερον ( Ο ορισμός του ανθρώπου κατά τον Πλάτωνα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center