Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αρχαία Ελληνική Θρησκεία
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 47, 48, 49  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Επαναφορά της αρχαίας θρησκείας;
ΝΑΙ
42%
 42%  [ 26 ]
ΟΧΙ
37%
 37%  [ 23 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΩ
19%
 19%  [ 12 ]
Σύνολο Ψήφων : 61

Συγγραφέας Μήνυμα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν νομίζεις ότι ο Δίας, η Αφροδίτη και οι μούσες είναι ορατές δι'οφθαλών είσαι οικτρά γελασμένος. Οι θεοί ορώνται με άλλους τρόπους, με άλλα μάτια και θα πρέπει να αποβάλλουμε τη σημερινή θεώρηση περί θρησκείας αν θέλουμε να βρούμε τα ίχνη τους.
Μιας και είσαι όμως λάτρης της φύσης τότε δεν είναι καθόλου δύσκολο να τους βρεις. Απλά άνοιξε τα μάτια της ψυχής σου, απελευθερώσου, ενεργοποίησε τα συναισθήματά σου και θα δεις ότι οι θεοί υπάρχουν παντού γύρω σου και μέσα σου.
Τότε ίσως μπορέσεις να εξηγήσεις το γιατί και από πού εμπνεύστηκαν όλοι εκείνοι που δημιούργησαν αυτά που θαυμάζουμε ακόμη και σήμερα. Και θαυμάζονται από όλη την ανθρωπότητα ανεξαρτήτως χρώματος, ηλικίας εθνότητας. Αντίθετα τα επιτύγματα των μονοθειστών είναι καθαρά προσκολλημένα και αφιερωμένα στη δική τους θρησκεία,α φορούν μονάχα τους ίδιους, δεν είναι σε καμία περίπτωση παγκόσμια κληρονομιά.
Και τα επιτεύγματα των αθέων είναι τα σύγχρονα μαργαριτάρια της τεχνοκρατίας, της κοινωνικής αποξένωσης, της καταστροφής του περιβάλλοντος, της ασυδοσίας της επιστήμης.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Θεόδωρος στις Δευ Αύγ 25, 2008 10:30 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου άρεσε το "ορώνται".
Μήπως θέλεις να πεις "γίνονται αντιληπτοί";
Συγνώμη φίλε μου αλλά πόσο χρονών είσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό ακριβώς.
Είμαι 26.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σου εύχομαι τα καλύτερα και χαίρομαι που επικοινωνώ με έναν νέο άνθρωπο και ανήσυχο πνεύμα ταυτόχρονα.
Λοιπόν αγαπητέ, επειδή είμαι σχεδόν 42 και ίσως λόγω "ελαττωματικής" σκέψης δεν μπορώ να αντηληφθώ πως έχω μέσα μου τον τύπο με το μούσι και τους κεραυνούς που παρενοχλεί τις μικρές βουκόλες, μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανά; Μπορείς να με βοηθήσεις να το "δώ" πιο ξεκάθαρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
είμαι λάτρης της πεζοπορίας στα πανέμορφα μονοπάτια του, και-αν θέλετε το πιστεύετε- δεν έχω δει ούτε νύμφες ούτε κανένα άλλο ξωτικό ή τέλος πάντων κάτι που να φέρνει σε θεό, θεά ή ημίθεο βρε αδερφέ


Και εγώ είμαι από το Λιτόχωρο και κάποτε το βουνό ήταν σαν δεύτερο σπίτι μου, και αντίθετα με σένα πιστεύω πως είναι ολοζώντανο, και πως οι νύμφες και ότι άλλο χωράει και δεν χωράει ο νους του ανθρώπου κυκλοφορούν ακόμα εκεί, και δεν αισθάνομαι καθόλου γραφικός γι αυτό, αντίθετα για να εξομολογηθώ κι εγώ την αμαρτία μου θεωρώ γραφικότατους όλους αυτούς που θεωρούν πως επειδή αυτοί αποφάσισαν να πεθάνουν μπορούν να νεκρώσουν ένα ολόκληρο Σύμπαν. Αυτό κι αν είναι γραφικότητα!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανατρίχιασα...
εδώ στον κόσμο των νεκρών κάνει πολύ κρύο..μπρρρ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βασικά ο καθένας το έχει μέσα του και δε γίνεται να διδάξει κάποιος κάτι το οποίο υπεισέρχεται του εσωτερικού κόσμου του καθενός. Και κυρίως ο καθένας το σκέφτεται και διαφορετικά και η ερμηνεία η δική μου για κάποιον υποτίθεται ομοιδεάτη θα είναι τελείως λάθος και αντίστροφα. Με λίγα λόγια, εδώ δεν υπάρχουν δόγματα, κατεστημένες ιδέες και στερεότυπα. Ο καθένας το νιώθει με το δικό του τρόπο.

Σαν πρώτο βήμα θα έλεγα να μελετήσεις λίγο την ελληνική μυθολογία η οποία είναι πραγματικά υπέροχη και ειλικρινά σου αναπτερώνει την ψυχή. Σαν ελάχιστο δείγμα να σου αναφέρω τον αγαπημένο μου μύθο, "Έρως και Ψυχή". Από αυτό που θα νιώσεις ίσως και να πηγάσει κάτι μέσα σου που να μπορέσει να δικαιολογήσει αυτά που σου λέω. Θα δεις ότι οι θεοί είναι μεν "προσωπικότητες" αλλά όχι απτές, δεν μπορείς ουσιαστικά να τους δεις αλλά μόνο να τους νιώσεις. Είναι ζωντανές προσωπικότητας όπως ζωντανές είναι και οι ιδέες.

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=sunnybeach&pid=7692

http://www.youtube.com/watch?v=mWbC5LJTxg8&feature=related

Πόσες φορές έχεις ερωτευτεί πραγματικά; Τί ένιωσες εκείνη τη στιγμή; Ποιά άλλη αίσθηση θα μπορούσες να βρεις που θα μπορούσε να εκπροσωπήσει καλύτερα την έννοια θεός για εσένα; Αυτά τα ολίγα. Τα υπόλοιπα τα αφήνω στη διακριτική σου ευαισθησία.
Και στο κάτω-κάτω γιατί θα πρέπει ο Θεός να είναι ένας ζηλιάρης, παντοδύναμος τιμωρός και δυνάστης και όχι μια όμορφη έννοι ή αίσθηση;
Γιατί είναι κακό να ερωτεύεται ο θεός; Γιατί θα πρέπει να δίνουμε στον άνθρωπο κατώτερα χαρακτηριστικά από εκείνα του θεού και αντιστρόφως;
Και από την άλλη γιατί θα πρέπει όλα όσα κάνουμε να είναι ένα απόσταγμα ψυχρής λογικής η οποία αναπόφευκτα οδηγεί τον άνθρωπο τελικά σε πράξεις που είναι όχι πάντα επιθυμητές για το σύνολο, όπως για παράδειγμα οι άθεοι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγνώμη αλλά πρέπει να επιστρέψω στον κάτω κόσμο μου!(περασμένες 12 γαρ..)
Πάντως ευχαριστώ για την σύντομη κουβέντα μας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελεύθερα! Μόνο θυμήσου να μην πιείς από το νερό του ποταμού εκεί γιατί θα ξεχάσεις ότι είπαμε!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis ρε από Κατερίνη είσαι θηρίο; Κοντά είμαστε... Wink

Με τις τούμπες τι έγινε; Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άκουσες για ελληνικά επιτεύγματα και ήρθες με τη μπουλντόζα σου; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε Θόδωρε δεν το παίρνουν χαμπάρι, ντουγάνια είναι, πως ο χριστανισμός είναι και θα είναι κυρίαρχος. Το κολαράκι τους χάμω να χτυπούν αυτό δεν αλλάζει.

Laughing Laughing Laughing

Πάω τώρα να γκρεμίσω λίγα που άκουσα πως βρήκαν οι αρχαιοσκάφτες... Laughing

Very Happy
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γράψε αλλού τις βλακείες σου. Μην καταστρέφεις το θέμα... Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 11:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν καταστρέφω τίποτε. Θα το καταλάβεις αν ακολουθήσεις αυτό που συμβουλεύεις άλλους σε κάποιο ποστ σου. Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 26, 2008 12:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Βρε Θόδωρε δεν το παίρνουν χαμπάρι, ντουγάνια είναι, πως ο χριστανισμός είναι και θα είναι κυρίαρχος. Το κολαράκι τους χάμω να χτυπούν αυτό δεν αλλάζει.


Σωστά! Και ο Ολυμπιακός αδιαμφισβίτητος πρωταθλητής θα συμπλήρωνα με περίσιο και εγώ καμάρι!

Κατά τα άλλα ναι είμαι κοντά από Κατερίνη και πιο συγκεκριμένα από το Λιτόχωρο, και το χιούμορ σου ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται, παρατηρώ πως εξακολουθεί να παραμένει το ίδιο πηγαίο και ολότελα αφιασίδοτο!!!!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 47, 48, 49  Επόμενο
Σελίδα 3 από 49

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center