Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Βιβλιογραφία και άλλες κατηγορίες...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nereus
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 88
Τόπος: Κυνόσαργες των Αθηνών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2003 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Βιβλιογραφία και άλλες κατηγορίες... Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι χρειάζονται και άλλες κατηγορίες (forums).

Τα παρακάτω δεν ήξερα που να τα γράψω... έτσι κατέληξα εδω...

α) Ένα forum για βιβλιογραφία,

- Με ενδιαφέρουν οι κυνικοί (Αντισθένης, Διογένης, Κράτης) καθώς και οι ατομικοί (Δημόκριτος, Επίκουρος)

Εκτός απο τα βιβλία του Διογένη Λαέρτιου, που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες.

Ξέρω ότι ο Πλούταρχος έχει αναφορές αλλά έχει και ~35 βιβλία (Κάκτος), που δεν μου είναι εύκολο να τα αγοράσω όλα...

β) Ένα forum και για bugs (αναφορές προβλήματος - συζητήσεις σχετικές με το site)

- To phpBB2 αναφέρει λάθος την ημερομηνία, αυτό είναι είτε πρόβλημα του προγράμματος, είτε του server.

Για την δεύτερη περίπτωση ένα 'netdate' στο cron μπορεί να λύσει το πρόβλημα μια για πάντα Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2003 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εγώ συμφωνώ με την πρόταση σου. Θα εμφανιστούν οι κατηγορίες αυτές.

ελπίζω να μου ξεδιαλύνεις και μένα μερικές βιβλιογραφικές απορίες για μια εργασία που ετοιμάζω (αυθόρμητη και αυτή αφού το Πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται τις εργασίες μας).

σε βάζω και moderator στις βιβλιογραφίες

ελπίζω να υπάρξουν και άλλες προτάσεις διεύρυνσης του forum.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2003 2:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

α και επιπλέον έχω ένα πολύ καλό μικρό βιβλίο με τις καλύτερες ρήσεις και αντιρρήσεις του Διογένη του Κυνικού και μερικών άλλων Κυνικών.

θα το ανεβάσω σύντομα καθότι αυτοί οι αφορισμοί είναι πάντοτε επίκαιροι και χρησιμότατοι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nereus
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 88
Τόπος: Κυνόσαργες των Αθηνών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2003 6:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Βιβλιογραφίες... Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:

ελπίζω να μου ξεδιαλύνεις και μένα μερικές βιβλιογραφικές απορίες για μια εργασία που ετοιμάζω (αυθόρμητη και αυτή αφού το Πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται τις εργασίες μας).

σε βάζω και moderator στις βιβλιογραφίες


Μήπως εγώ δεν ήμουν αυτός που ζητούσε πληροφορίες, τώρα θα πρέπει να δίνω κι όλας... Confused

Όσο για την εργασία, ως linux-ας πάντα εκτιμώ την εργασία που γίνετε για πάρτι μας, περισσότερο.

Αν και είμαι ακατάλληλος για moderator, τουλάχιστον για φιλοσοφία (να ήταν πληροφορική, μάλιστα), θα ετοιμάσω μια λίστα με on-line φιλοσοφίας βιβλία.

Για τον Διογένη και τους κυνικούς, έχω ήδη μαζέψει αρκετά (απο τον Λαέρτιο) σε LaTeX. Θα σου στείλω mail, το source και το pdf για να διαλέξεις Smile

..οι Θεοί έδωσαν στους ανθρώπους τη δυνατότητα να ζούν εύκολα αλλά αυτό δεν φαίνετε γιατί οι άνθρωποι ζητούν μελόπιτες και αρώματα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 14, 2007 10:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1)Ο εγκεφαλος στο χρονο. Αναπτυξη και πλαστικοτητα του νευρικου συστηματος . Παπαδοπουλος, Καραγωγεος ,Κουβελας ,Τριαρχου., 2)Φυσιολογια φυτων απο το μοριο στο περιβαλλον Ρουμπελακη Αγγελακη καλλιοπη 3) εξελικτικη βιολογια FYTYAMA DOUGLAS
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 09, 2007 5:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

J.R.Morton Arrow Electron spin resonance spectra of orientated radicals

H.C Box and E.E Budzinski Arrow Oxidation and reduction of aminoacids by ionizing radiation

B.Weiland and J.huterman Arrow Spin transfer from protein to DNA in x-irradiated dry and hydrated chromatin.
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 12, 2007 11:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

STEVEN ROSE Arrow The 21st Century Brain Explaining,Menting and manipulating the mind
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 12, 2007 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιαμβλιχος Arrow Βιος Πυθαγορειων
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 29, 2007 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Akomh


Geometry.Net
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2008 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Cell Biology second edition

Pollard -Earnshaw

ekdoseis
Saunders -Elsevier
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μιχάλης111
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 9:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΦΟΒΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ! Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα βιβλίο που μου άρεσε πολύ είναι το ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Α.Ε. του Νίκου Μπάτρα (εκδόσεις Συμμετρία). Θα το βρείτε στο site http://www.simmetria.gr/index.php?id=27&prid=246. Αν το βιβλίο αυτό είχε γραφτεί απο κάποιον αρχαίο φιλόσοφο, σήμερα θα το αναλύαμε στα σχολεία. Ρίξτε του μια ματιά.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Μιχάλης111 στις Παρ Μάϊ 16, 2008 12:04 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ελεάνα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 10:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Βιβλίο ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Α.Ε. Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη111 για το βιβλίο ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Α.Ε. του Μπάτρα. Οι προτάσεις του για τη θεμελίωση της κοινωνίας του μέλλοντος είναι απόλυτα εφαρμόσιμες και είναι να απορεί κανείς γιατί οι αρμόδιοι δεν κάνουν ό,τι μπορούν για να βελτιωθεί η κατάσταση σε τόσα πολλά κοινωνικά προβλήματα που βασανίζουν εκατομμύρια ανθρώπους. Ελπίζω τέτοιου είδους βιβλία να κάνουν το μεγάλο "μπαμ" κάποια στιγμή μπας και αλλάξει κάτι στον κόσμο. Πρέπει να πω επίσης οτι η ζωή μου βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό μετά την ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου σε όλους τους τομείς. Αν και όλοι γνωρίζουμε οτι η αυτογνωσία είναι το κλειδί για να ζήσουμε καλύτερα, ο Νίκος Μπάτρας μπορεί και συνδέει τα μεγάλα προβλήματα που μας απασχολούν με πολύ ξεκάθαρο και διεισδυτικό τρόπο με την ψυχολογική μας κατάσταση και τις διάφορες αντιλήψεις που υιοθετούμε στη ζωή μας ασυνείδητα. Όντως αξίζει τον κόπο να το διαβάσετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 8:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ «ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΗ ΒΛΑΠΤΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ»



Δεν διάβασα ακόμη το βιβλίο ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Α.Ε. του Μπάτρα, αν και μου κινήσατε την περιέργεια και θα το αγοράσω σε πρώτη ευκαιρία. Στο μεταξύ όμως - και σε σχέση με την ανωτέρω παράθεση - έχω μιά παρατήρηση.
Δεδομένου ότι κανένα σύστημα Παιδείας δεν μπορεί να καταργήσει την ανθρώπινη έφεση για μεγιστοποίηση της απόλαυσης και επομένως τουλάχιστον για έναν γαιολογικό αιώνα η έφεση αυτή θα οδηγεί κάποιους ανθρώπους να παραβλάπτουν κάποιους άλλους, μήπως θα ήταν προτιμητέα - και ευκολότερη - μιά ελαφρά διαφορετική προσέγγιση;
Μήπως η Εντύπωση που πρέπει να γίνεται στα μυαλά από την παιδική ηλικία είναι:
"Όλοι είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε με την μόνη προϋπόθεση ότι φέρουμε Απόλυτη Ατομική Ευθύνη για ότι κάνουμε..."
Δεν θα ήθελα να φανεί ότι κριτικάρω ένα βιβλίο που δεν διάβασα ακόμη, με μόνη πληροφορία το σημείωμα του εκδότη. Ωστόσο, έχω την αίσθηση ότι υπάρχει πλεόνασμα εισηγήσεων και σχεδίων για μια μελλοντική ευτυχισμένη κοινωνία, με ευθύνη πάντοτε κάποιου Άλλου. Είτε αυτός ο Άλλος είναι το Κράτος, είτε η Κοινωνία των Πολιτών, είτε η Οικογένεια είτε ότι μπορεί ο καθείς να φανταστεί.
Εκείνο που δεν προτείνεται ποτέ είναι η επάνοδος του αισθήματος της προσωπικής υπευθυνότητας, μαζί με τα αναγκαία συμπληρώματα, της Αιδούς και της Αισχύνης...
Αντιθέτως, με περισσή ευκολία καλλιεργείται η λατρεία της Ενοχής και των Τύψεων...
Ελπίζω διαβάζοντάς το να δω ότι έκανα λάθος πρώτη εκτίμηση και να έχω την ευκαιρία να το δηλώσω και εδώ.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ελεάνα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 4:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σου Chaos! Ο Μπάτρας γράφει αυτό ακριβώς που λες κι εσύ. Όλη η βαρύτητα πρέπει να πέφτει στην ατομική και προσωπκή ευθύνη και να μην περιμένουμε απο κανέναν άλλο να μας υποδείξει τί είναι σωστό και τί λάθος, τί βλάπτει και τί δεν βλάπτει (αυτό μπορεί να παρεξηγηθεί γι' αυτό καλύτερα να διαβάσεις το βιβλίο να μην σου τα λέω με δικά μου λόγια). Μπορεί να μην γίνεται αυτό κατανοητό από την περίληψη μόνο του βιβλίου, αλλά όταν το διαβάσεις θα καταλάβεις το βάθος της ελευθερίας που προσπαθεί ο συγγραφέας να μας μεταδόσει. Όσο για τις ενοχές, αναφέρεται εκτεταμμένα πλήρως σε αυτές προ(σ)καλώντας μας να αποδεσμευτούμε απο τις αντιλήψεις που μας τις δημιουργούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μιχάλης111
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 08, 2008 2:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την ατομική ευθύνη μπορεί να την επιρρίπτει κάποιος και σε έναν δολοφόνο και ο δολοφόνος να αποδέχεται πλήρως την ευθύνη της δολοφονικής πράξης του. Είναι πιο σημαντικό όμως να μαθαίνουμε να μην βλάπτουμε απο το να μαθαίνουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας, γιατί κάτι τέτοιο δεν μας εμποδίζει απο το να συμπεριφερθούμε με βλαπτικό τρόπο απέναντι στους συνανθρώπους μας και στο περιβάλλον. Η προσωπική ευθύνη είναι σίγουρα κάτι πολύ σημαντικό, αλλά το να μάθουμε να μην βλάπτουμε είναι ακόμα σημαντικότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center