Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Osho
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 7:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Osho Απάντηση με Συμπερίληψη

παιδια μηπως ξερετε κανενα καλο online καταστημα που να περιεχει τα πιο πολλα βιβλια του οσσο??????? και αμα υπαρχει καπιο βιβλιο του που ν α εχι αναλυτικα την βιογαφια του , πχ που τον δηλητιριασαν στην Αμερικη και γενικοτερρα ολη την ιστορια?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 10:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξέρω για online κατάστημα, πάντως υπάρχει μεγάλο πλήθος βιβλίων του στις εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ ( θεμιστοκλέους 90 )

υπάρχει και η διευθυνση www.osho.com ίσως και εκεί να βρεις αρκετά.

Ξέρω οτι παλιότερα είχε έρθει και στην ελλάδα ( κρήτη ) και είχε οργανώσει κοινόβιο. Και σε πολλές άλλες χώρες. Και στις ΗΠΑ είχε απήχηση και είχε ιδρύσει κοινώβιο και μαζέψει πλήθος . Από παντού τον έδιωχναν. Στις ΗΠΑ η κυβέρνηση δεν τον ήθελε. Έχω ακούσει κι εγώ οτι τον σκότωσαν αλλα δεν ξέρω λεπτομέρειες.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 10:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

''Ο ΟΣΣΟ δίδαξε φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο της Τζαμπαλπούρ πριν ιδρύσει την κοινότητα του στην Πούνα της Ινδίας. Σύντομα η κοινότητα εξελιχθηκε στο πιο διάσημο σημείο συνάντησης για χιλλιάδες αναζητητές που θέλουν να βιώσουν την εμπειρία του διαλογισμού και της εσωτερικής μεταμόρφωσης. Οι διδασκαλίες του ΄ςχουν επηρεάσει εκατομμύρια ανθρώπους κάθε ηλικίας και κοινωνικής ομάδας. Η λονδρέζικη εφημερίδα sunday times τον έχει χαρακτηρίσει ως έναν από τους 1000 δηνιουργούς του 20ου αιώνα ενώ η εφημερίδα sunday mιd-day της Ινδίας ως έναν από τους δέκα ανθρώπους που μαζί με τον Γκάντι τον Νεχρού και τον Βούδα, έχουν αλλάξει το πεπρωμένο της Ινδιας.''



'' Οι διδασκαλίες του ΟΣΣΟ δεν επιδέχονται καμιά ταξινόμηση, καθώς καλύπτουν το κάθετι, από την ατομική αναζήτηση γιατο νόημα της ζωής, μέχρι τα πιο επιτακτικά κοινωνικά και πολιτικά θέματα τα οποίααντιμετωπίζει η κοινωνία σήμερα. Τα βιβλία του δεν έχουν γραφτεί, αλλάέχουν αντιγραφεί από ηχηττικές και βιντεοσκοπημένες λήψεις αυθόρμητων ομιλιών, που δόθηκαν σεδιεθνή ακροατήρια, σε μια περίοδο μεγαλύτερρη των τριανταπέντε ετών.
Ο Αμερικανός συγγραφέας Τιμ Ρομπινς τον χαρακτήρισε ως ''τον πιο επικίνδυνο άνθρωπο από την εποχή του Ιησού Χριστού''
Σχετικά με το έργο του, ο ΟΣΣΟ έχει πει ότι βοηθάει να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για τη γέννηση ενός καινούριου είδους ανθρώπου. Αυτός ο καινούριος άνθρωπος, που τον έχει χαρακτηρισεί ως '' Ζορμπάς ο Βούδας'' είναι ικανός να χαίρεται τις γήινες απολαύσεις του Έλληνα Ζορμπά και τη σιωπηλή γαλήνη ενός Γκωτάμα Βούδα.
Το έργο του ΟΣΣΟ σαν κλωστή που διαπερνά όλες τις πτυχές του, είναι ένα όραμα που συνδυάζει την πέρα από το χρόνο σοφία της Ανατολής με το υψιλότερο δυναμικό της δυτικής τεχνολογίας και επιστήμης. Η προσφορά του στην επιστήμη της εσωτερικής μεταμόρφωσης είναι μια επαναστατική προσέγγιση στο διαλογισμό, πουβασίζεται στον γρήγορο ρυθμό της σύγχρονης ζωής.

( Ένα μίνι βιογραφικό από το '' Ολευκός λωτός '' ( ρέμπελ )
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου όλα τα σχετικά (ολιγοσέλιδα) βιβλία του osho που έχω διαβάσει. Διαθέτω μόνο κάποια αποσπάσματα που μου άρεσαν. Κατ' αρχήν δεν μπορώ να έχω επαρκή γνώμη καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με διαλογισμό και τα συναφή. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο δύναται να εφαρμοστούν....
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον Osho...εντάξει...δεν λέω, έχει ενδιαφέρον...αλλά κάτι δεν μ'άρεσε σ' αυτά που έλεγε. Rolling Eyes
Ο τρόπος που διατύπωνε την σκέψη του ήταν πολύ εκλαϊκευμένος, επίσης αρκετά από αυτά που είπε (εν είδη βαθυστόχαστων σκέψεων!) ναι μεν τα έβρισκα ενδιαφέροντα αλλά όχι πια και τόσο πρωτότυπα...δεν διακρινόταν σε αυτά κάποια ενδελεχέστερη, ακαδημαϊκή φιλοσοφική - ψυχολογική ανάλυση (δεν είμαι "ειδικός" αλλά νομίζω ότι φαίνεται κάτι τέτοιο στα βιβλία του)....δεν ξέρω...δεν επιμένω κι όλας, απλώς την εντύπωση που μου προκάλεσε καταθέτω....
Πάντως, για κάποιον που ξεκινάει την προσωπική του αναζήτηση, πιστεύω ότι ο Osho είναι μια καλή αρχή...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 2:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

antanion έγραψε:
Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου όλα τα σχετικά (ολιγοσέλιδα) βιβλία του osho που έχω διαβάσει. Διαθέτω μόνο κάποια αποσπάσματα που μου άρεσαν. Κατ' αρχήν δεν μπορώ να έχω επαρκή γνώμη καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με διαλογισμό και τα συναφή. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο δύναται να εφαρμοστούν....
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον Osho...εντάξει...δεν λέω, έχει ενδιαφέρον...αλλά κάτι δεν μ'άρεσε σ' αυτά που έλεγε. Rolling Eyes
Ο τρόπος που διατύπωνε την σκέψη του ήταν πολύ εκλαϊκευμένος, επίσης αρκετά από αυτά που είπε (εν είδη βαθυστόχαστων σκέψεων!) ναι μεν τα έβρισκα ενδιαφέροντα αλλά όχι πια και τόσο πρωτότυπα...δεν διακρινόταν σε αυτά κάποια ενδελεχέστερη, ακαδημαϊκή φιλοσοφική - ψυχολογική ανάλυση (δεν είμαι "ειδικός" αλλά νομίζω ότι φαίνεται κάτι τέτοιο στα βιβλία του)....δεν ξέρω...δεν επιμένω κι όλας, απλώς την εντύπωση που μου προκάλεσε καταθέτω....
Πάντως, για κάποιον που ξεκινάει την προσωπική του αναζήτηση, πιστεύω ότι ο Osho είναι μια καλή αρχή...


ειναι σεβαστη η γνωμη σου, εγω ασχολουμαι αρκετα με τον οσσο εδω και αρκετο καιρο και εμενα στην αρχη με προβληματιζαν καποια αλλα το εσκαψα αρκετα, τελικα δεν υπαρχουν ψεγαδια, υπαρχει ενα δυνατο χαμογελο Very Happy , και γενικοτερα η διδασκαλια του οσσο δεν θα την ελεγα καλη αρχη θα την χαρακτηραζα κατι σαν το παρον, γιατι δεν μπορει ο οποιοδηποτε να ξεκινισει με τον οσσο ειδικα οταν δει καποιες πραγματικοτητες στα λογια του π.χ. εκλησσια, κοινωνια και αλλα, θα του κακοφανει, τελοπαντων για να μην πολυ λογο ευχαριστω για τις πληροφοριες σας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 2:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επισης καπου ειχα δει οτι καποτε προκαλουσε σε μονομαχιες* συζητησης) διαφορους, οπως τον παπα , πατριαρχες και αλλους αλλα κανενας δεν πηγε,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 3:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν και αυτή την ώρα δεν είμαι σε θέση να κάνω λεπτομερείς συζητήσεις θα σου πω ένα απλό παράδειγμα:
Ο osho μιλάει για "έκσταση", για κάποια...."συμπαντική ένωση"...για κάποιον "βαθύ οργασμό" στο σεξ Rolling Eyes Τρέχα γύρευε εσύ να βρεις -αν βρεις ποτέ δηλαδή- τι είναι αυτό που κάνει τον καθένα να χρησιμοποιεί τέτοιες λέξεις για αυτές τις εμπειρίες....Το θέμα είναι ότι τα παρουσιάζει σαν να είναι εφικτά μετά από αποτέλεσμα μακρόχρονης εσωτερικής άσκησης βεβαίως!

Θα σου πω λοιπόν το εξής:
Ο Ντοστογιέφσκι, κατά πολλούς ο μεγαλύτερος μυθιστοριογράφος που υπήρξε ποτέ (και ανώτερος από τον osho φυσικά και δεν είναι τώρα απλώς μία προσωπική μου άποψη αυτό...), έπασχε από επιληψία. Αυτή η επιληψία προκαλούσε κάποια περίεργη βιολογική - χημική διαδικασία στον εγκέφαλό του η οποία συνέβαλε στο να πέφτει σε....έκσταση! (όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με το υπόβαθρο του ατόμου...δεν πέφτουν όλοι οι επιληπτικοί σε έκσταση!) Σε γενικές γραμμές, ακόμα κι αν κάνω λάθος στις λεπτομέρειες, έχει γραφτεί σίγουρα ότι ο εν λόγω έπεφτε σε έκσταση. Κι όμως, όπως έχει γράψει ο ίδιος, η πίστη του πέρασε από καμίνι και φωτιά...βασανίστηκε από αμφιβολίες μέχρι να καταλήξει στην πίστη του!

Και κάτι άλλο:
Στοιχηματίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν βιώσει πολύ πιο συγκλονιστικά και βαθιά συναισθήματα από εσένα από εμένα και από πολλούς άλλους μαζί....κι όμως παρέμειναν υλιστές. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι οι οποίοι πίστεψαν ότι ενώνονται με την "ουσία του σύμπαντος"...καθαρίζοντας κρεμμύδια! Crying or Very sad Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την antanion στις Τετ Ιούν 04, 2008 1:43 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Οsho ΔΕΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ.

Τον κυνηγούσαν συνέχεια και θέλησε να υσηχάσει ή "να ξαποστάσει" όπως είπε ο ίδιος αμέσως μετά την φυγή του από την Κρήτη. Έτσι πολλοί έχασαν τα ίχνη του και αυτός συνέγραψε τα τρία τελευταία συγγράμματα της ζωής του τα οποία ακόμη δεν έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα. Θα έρθουν σύντομα μια που οι μεταφράσεις αυτή τη στιγμή εξελίσσονται σε 38 χώρες και αμέσως μετά την πρώτη έκδοση θα προστεθεί και η μετάφραση στην Ελληνική.

Περισσότερα δεν γνωρίζω και θα είναι χαρά μου να βρω συγγραφές του για να μελετήσω. Θα ψάξω με την πρώτη ευκαιρία και ευχαριστώ και εγώ για τις πολύτιμε πληροφορίες που δώσατε σχετικά με τον εκδοτικό οίκο.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

o OSHO Επισημα δεν δολοφονηθηκε οταν στην αμερικη τoν ειχαν βαλει φυλακη για 12 μερεσ νομιζω εκει τον ειχαν δηλητιριαση και σιγα σιγα κατερρεε μετα March-June 1989: Osho is resting to recover from the effects of the poisoning, which by now are strongly influencing His health.

July 1989: His health is getting better and He makes two appearances for silent darshans during the Festival, now renamed Osho Full Moon Celebration.

1990 On January 19, His pulse becomes irregular. When His doctor inquires whether they should prepare for cardiac resuscitation, Osho says, "No, just let me go. Existence decides its timing."

Ολα αυτα τα προβληματα υγειας που ειχε ηταν λογο του δηλητιριου. απο το τιποτα δεν μπορει να εχει μη κανονικο ρυθμο καρδιας


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την osho στις Σαβ Μάρ 29, 2008 2:18 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

antanion έγραψε:
Αν και δεν είμαι σε θέση να κάνω λεπτομερείς συζητήσεις θα σου πω ένα απλό παράδειγμα:
Ο osho μιλάει για "έκσταση", για κάποια...."συμπαντική ένωση"...για κάποιον "βαθύ οργασμό" στο σεξ Rolling Eyes Τρέχα γύρευε εσύ να βρεις -αν βρεις ποτέ δηλαδή- τι είναι αυτό που κάνει τον καθένα να χρησιμοποιεί τέτοιες λέξεις για αυτές τις εμπειρίες....Το θέμα είναι ότι τα παρουσιάζει σαν να είναι εφικτά μετά από αποτέλεσμα μακρόχρονης εσωτερικής άσκησης βεβαίως!

Θα σου πω λοιπόν το εξής:
Ο Ντοστογιέφσκι, κατά πολλούς ο μεγαλύτερος συγγραφέας που υπήρξε ποτέ (και ανώτερος από τον osho φυσικά και δεν είναι τώρα απλώς μία προσωπική μου άποψη αυτό...), έπασχε από επιληψία. Αυτή η επιληψία προκαλούσε κάποια περίεργη βιολογική - χημική διαδικασία στον εγκέφαλό του η οποία συνέβαλε στο να πέφτει σε....έκσταση! (όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με το υπόβαθρο του ατόμου...δεν πέφτουν όλοι οι επιληπτικοί σε έκσταση!) Σε γενικές γραμμές, ακόμα κι αν κάνω λάθος στις λεπτομέρειες, έχει γραφτεί σίγουρα ότι ο εν λόγω έπεφτε σε έκσταση. Κι όμως, όπως έχει γράψει ο ίδιος, η πίστη του πέρασε από καμίνι και φωτιά...βασανίστηκε από αμφιβολίες μέχρι να καταλήξει στην πίστη του!

Και κάτι άλλο:
Στοιχηματίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν βιώσει πολύ πιο συγκλονιστικά και βαθιά συναισθήματα από εσένα από εμένα και από πολλούς άλλους μαζί....κι όμως παρέμειναν υλιστές. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι οι οποίοι πίστεψαν ότι ενώνονται με την "ουσία του σύμπαντος"...καθαρίζοντας κρεμμύδια! Crying or Very sad Laughing Laughing


Δεν ειναι μονάχα για αυτα που μιλάει ο οσσο, εκτος αυτου για την εκσταση πιστευω την εχεις Βιώσει βεβαία όχι ολικός και νομίζω όχι συνειδητά ,
Έχεις παίξει ποτέ ποδόσφαιρο και να είχες πολύ όρεξη για το παιχνίδι και κατά την διάρκεια του παιχνιδιού να ήσουν πολύ παθιασμένος για όλη την κατάσταση και να μην έχανες ούτε μία στιγμή για το παιχνίδι?

κάπως ετσι είναι η εκσταση, τωρα για τον οργασμο, και ο πλατωνας είχε μιλησει για την πνευματικό έρωτα βαίβεα όλα αυτα δέν μπορούν να Μεταδοθούν με λόγια ωστε να γίνει αμεσα κατανοητο και αντιληπτο πρέπει να το βίωση κάποιος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε antanion, για να προσεγγίσεις σωστά κάποια οπτική, πρέπει πρώτα απ' όλα να δεις ποιές είναι οι βασικές τις αρχές της, τα πλαίσια αναφοράς της.

Για παράδειγμα, αν θεωρείς ως εαυτό σου την προσωπικότητα σου ή το υλικό σου σώμα, δεν μπορεί να υπάρξει καμμιά κατανόηση και καμιά σύγκληση με τον Όσσο. Το ίδιο αν θεωρείς ως εαυτό σου το μυαλό σου.
Αν λοιπόν είσαι πεποισμένος για αυτά, σε τίποτα δε θα συμφωνήσεις μαζί του.

Για τον Όσσο ( ερμηνεύοντας τον όσο μπορώ πιο ''σωστά'' ) Η προσωπικότητα είναι μια πλάνη, μια αυταπάτη, το μυαλό είναι πρόβλημα , όλα αυτά είναι Ο ΥΠΝΟΣ της ύπαρξης. Έχουν να κάνουν με την κοινωνική μας διαμόρφωση, με τον τρόπο που έχουμε εκπαιδευτεί να σκεφτόμαστε.
Μόνο αν βλέπεις πιθανό να δεχτείς αυτές τις αρχές, μπορείς να μπεις στον τρόπο σκέψης του Όσσο.
Αυτές τις αρχές μπορεί να τις δεχτεί κανείς οχι εξ ορισμού μόνο από πίστη δηλαδή, αλλά και ερευνόντας τες με ΥΛΙΣΤΙΚΗ και ΑΙΤΙΟΚΡΑΤΙΚΗ μεθοδολογία που δια της εις άτοπον απαγωγής και με την λογική ερμηνεία δεδομένων να οδηγηθεί στο συμπέρασμα οτι ο ΌΣΣΟ έχει δίκιο που ξεκινά με αυτά τα πλαίσια αναφοράς ( ανήκω σ' αυτούς που το έχουν κάνει και έχουν πειστεί )
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 2:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ειδα κατι αλλα θεματα για τον Οσσο σε αυτο το σαιτ βλεπω οτι ολους τους πειραξε το χρημα του, βασικα απο αυτα που διαβασα χαμογελασα λιγο, ειδακα ενας οταν ειπε , "εγω δεν τον ξερω αλλα αμα διαβαζα τα βιβλια του και μου αρεζαν και υστερα μαθενα οτι εχει πολλα λεφτα θα τα εκαιγα ολα", αν ειναι δυνατονRazz

αυτο που θελω να πω είναι ότι στην πραγματικοτητα δεν του ανηκαν αυτα τα χρηματα ολα τα αυτοκινητα και ολα τα αλλα τα κανονιζαν οι μαθητες του, και τα χρηματα ηρθαν σ'αυτον δεν πηγε αυτος στο χρημα αυτος εκανε ομιλίες και τον καατεγραφαν και για να μοιρασουν σε ολο τον κοσμο χρειαζονταν
εκδοτικο οικο και με τη σειρα αναγκαστικα ερχονταν τα χρηματα

τωρα αμα καποιος έχει καποιο κόλημα με τα χρηματα ας διαβασει " λεφτα χωρις ενοχες" εκει ο καθενας θα ξεκαθαρισει το θεμα των χρηματων,

τα χρηματα ειναι το μεσο πολυ προσκολουντε στο μεσο αυτο ειναι το προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 2:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από κει και πέρα, η ουσιαστικότερη κατανόηση, σαφώς είναι η βιωματική.
Το θεωρητικό υπόβαθρο όμως βοηθά να την εξηγήσεις .... να ''καθυσηχάσεις τη λογική σου'' όπως θα έλεγε και ένας άλλος σπουδαίος με αρκετά συγγενική ( με τον δικό του τρόπο και κωδικες ) οπτική, ο Καστανέντα.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Οsho ΔΕΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ.

Τα προβλήματα υγείας που είχε ήταν ο καθαρισμός του από τον Μισθό της Αμαρτίας και στα τελευταία του συνομιλούσε με του Αγίους Αγγέλους του Θεού και ειδικά με τον Άγιο Κωνσταντίν- Γκεόργι- Τζόναθαν ένα Άγιο Αμερικανικής καταγωγής και Βουδιστικής προέλευσης που στο τέλος της ζωής του χειροτονήκε σε τρεις ημέρες Δεσπότης κατα τον Ορθόδοξο τρόπο που όλοι γνωρίζουμε για πολλούς από τους Αγίους μας.

Η εξαγωγή του Μισθού μερικές φορές προκαλεί παραμορφώσεις στόματος αλλά και ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ ΤΡΙΓΜΟ Οδόντων καθώς δάκρυα, εμμετούς ναυτίες, ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΥΣ εκνευρισμούς, στεναχώριες και άλλα πολλά.

Ο Όσσο ήταν ΠΑΝΑΞΙΟΣ φιλόσοφος με αρχές αναζήτησης ζηλευτές και λόγο που διακατέχονταν από έπαρση αλλά και ταπεινότητα αφού ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΛΑ ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Περιμένω να εκδοθούν τα τρία τελευταία βιβλία του στην Ελληνική για να τα μελετήσω.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 7:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Ο Οsho ΔΕΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ.

Τα προβλήματα υγείας που είχε ήταν ο καθαρισμός του από τον Μισθό της Αμαρτίας και στα τελευταία του συνομιλούσε με του Αγίους Αγγέλους του Θεού και ειδικά με τον Άγιο Κωνσταντίν- Γκεόργι- Τζόναθαν ένα Άγιο Αμερικανικής καταγωγής και Βουδιστικής προέλευσης που στο τέλος της ζωής του χειροτονήκε σε τρεις ημέρες Δεσπότης κατα τον Ορθόδοξο τρόπο που όλοι γνωρίζουμε για πολλούς από τους Αγίους μας.

Η εξαγωγή του Μισθού μερικές φορές προκαλεί παραμορφώσεις στόματος αλλά και ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ ΤΡΙΓΜΟ Οδόντων καθώς δάκρυα, εμμετούς ναυτίες, ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΥΣ εκνευρισμούς, στεναχώριες και άλλα πολλά.

Ο Όσσο ήταν ΠΑΝΑΞΙΟΣ φιλόσοφος με αρχές αναζήτησης ζηλευτές και λόγο που διακατέχονταν από έπαρση αλλά και ταπεινότητα αφού ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΛΑ ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Περιμένω να εκδοθούν τα τρία τελευταία βιβλία του στην Ελληνική για να τα μελετήσω.


λιγο περιεργο μου φενεται οτι μιλουσε με αγιους του θεου μπορεις να το εξηγεισης πιο καλα πως γιατι? και που βρικες τις πληροφοριες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center