Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πρόσφυγες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 02, 2016 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Και τι λέει ο θεός; Να τους βυθίζουμε και να τους βασανίζουμε ,όπως οι κάθε είδους μικροαστές "Ελεονώρες" προτείνουν ,ως εκφραστές της καλοπέρασής τους στο αμερικανικό όνειρο;

Ο θεος δεν ξερω τι λεει Ιωαννη …

Ξερω όμως τι λεει η απλη κοινη λογικη : ο στρατος να φυλαξει τα συνορα τη χωρας και να προστατεψει τελικα την ιδια τη χωρα
Αυτή είναι η δουλεια του και αυτος είναι ο προορισμος του
Διαφορετικα αποτελει ένα θεσμο για να εξασφαλιζουνε καποιοι μια θεση εργασιας

Τωρα θα μου πεις είναι δυνατον να παει ο στρατος στα συνορα με την Τουρκια, χερσαια και θαλασσια, και να εμποδιζει τους διακινητες να μεταφερουνε τον κοσμο στην Ελλαδα ;
Αυτό θελουνε και οι Τουρκοι για να το χρησιμοποιησουν σαν δικαιολογια για αποβαση στα νησια μας
Αυτό φοβουνται και οι δικοι μας και δεν δινουν τη σχετικη εντολη στο στρατο
Μπρος γκρεμος δηλαδη και πισω ρεμα
Αυτό είναι το παιχνιδι της Τουρκιας σε συνδυασμο με τις “αποφασεις” της Ενωμενης Ευρωπης που τη συνεπικουρει στις ενεργειες της

Ανθρωπινα λοιπον ειμαστε σε αδιεξοδο
Σε πληρες αδιεξοδο
Γι αυτό και επικαλεστηκα παραπανω το θεο …
Γιατι οταν τα βλεπεις από ψηλα τα πραγματα φαινονται και είναι διαφορετικα

Το λογικο λοιπον θα ηταν οχι να με ρωτησεις τι λεει ο θεος, αλλά να με ρωτησεις ρητα : τι θα εκανα εγω αν ημουν ο θεος
Και τοτε θα σου απαντουσα εξ ισου ρητα : θα σταματαγα τον πολεμο
Δηλαδη θα εξολοθρευα αδιστακτα αυτους που απανθρωπα κερδιζουν υλικα και χρηματικα απο τον καθε ειδους πολεμο


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 03, 2016 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Σε κάθε άποψη πρέπει ν' απαντάμε με επιχειρήματα,όσο φασιστική κι αν είναι:

α) Μια απλή γνώση του οριζόντιου διαμελισμού (αν γνωρίζει τον όρο η σεβαστή ,πλην κυνικότατη, ομιλήτρια) της χώρας θα ήταν ικανή να χαρακτηρίσει την συνοριακή στοίχιση πολεμικών πλοίων ως φαντασιοκόπημα ακαλλιέργητου μυαλού.

β) Το διεθνές δίκαιο επιβάλλει να σώζουμε οποιονδήποτε ναυαγό.Οπότε τι προτείνει η πτερωτή φαντασία σου;Πρώτα να τους βυθίζουμε κι ύστερα να τους σώζουμε; Ή να μεταρρυθμιστεί το διεθνές δίκαιο της θάλασσας;

γ) Ας μου επιτραπεί η λογικότατη υπόθεση ότι ως έχουσα "ικανή γνώση της αραβικής γλώσσας" κι επειδή ο βαθύς διαλογισμός δεν είναι και το φόρτε σου γενικά , είναι δυνατόν να εμπλέκεσαι κι η ίδια σε τρομοκρατικά δίκτυα .Οπότε θα ήταν τιμή για σένα να δοκιμάσεις την επιστημονικότατη και ανθρωπιστικότατη μέθοδο "ψυχανάλυσης" που προτείνεις,ώστε να διαψευστεί η παραπάνω επιστημονική υπόθεση με έναν καθ' ολοκληρίαν επιστημονικό τρόπο!

Άντε,βρε...μ' ένα πόνο!



Η απάντηση που έχω να δώσω, είναι ότι αν και καταγόμενη από τα Ιόνια (Ζακυνθινιά γαρ), γνωρίζω καλά την ακτογραμμή του Αιγαίου. Και είναι πραγματικά απλό, να τοποθετηθούν δυο - τρία αντιτορπιλικά, φρεγάτες και πυραυλάκατοι στις διαδρομές των δουλεμπόρων, μεταξύ των τουρκικών ακτών και των βασικών νησιών μετανάστευσης' δηλαδή της Μυτιλήνης, της Χίου, της Σάμου και του συμπλέγματος Κω και Ρόδου.
Για τα υπόλοιπα κλαψιάρικα, δεν έχω να πω τίποτα...

Razz Twisted Evil Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 03, 2016 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
Καλως τη συντρόφισσα από τα δυτικά. Τραμπ, Τραμπ ε;
Καλά τα λεγαν οι πρόγονοι μας για τους Τουρκοσπορους και τις παστρικιες προσφυγοπουλες ε; Ηρθαν και εφεραν τον πολιτισμο τους.

Μορφωμένη κοπέλα ειναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα για τα θυματα του πολεμου; Εχω μείνει παγωτό.



Ασφαλώς και ΔΕΝ είμαι υποστηρίκτρια του Τραμπ, όπως άλλωστε φαίνεται και από την τοποθέτησή μου.
Ο άνθρωπος είναι κοινός βλάκας και αμόρφωτος' και συμπληρώνει μια μακριά παράδοση ηλίθιων επιλογών των Ρεπουμπλικανών στους υποψήφιους τους για την Προεδρία των USA.
Και όπως έχω γράψει και άλλοτε μόνο λύπη μπορεί να μου προκαλεί το γεγονός ότι φαίνεται να κερδίζει την κούρσα της υποψηφιότητας αφού ήμουν εγγεγραμμένη ελεφαντίνα, πριν να αποχωρήσω από κάθε πολιτική ένταξη.
Τις εκλογές μάλλον θα τις κερδίσει η χαζοχαρούμενη και υστερικιά Χίλαρυ Κλίντον' και αυτό μόνο βοήθεια προς τις ανάγκες της Ελλάδας δεν πρόκειται να φέρει αφού έχει πλήρη άγνοια για αυτές και δεν την ενδιαφέρει καν να πληροφορηθεί σχετικά...
Πάντως όποιο και αν είναι το εκλογικό αποτέλεσμα, θα γίνει προσπάθεια να τοποθετηθούν σε θέσεις ισχύος ικανοί άνθρωποι που ίσως να διαχειριστούν καλύτερα τα πράγματα από τους πολιτικούς προϊσταμένους τους.

Καταλαβαίνω το σοκ που δοκίμασες, από αυτά που έγραψα.
Πες μου όμως ειλικρινά ότι δεν διακρίνεις την λογική που εμπεριέχουν.
Ανομολόγητα, όλοι/ες γνωρίζουν ότι μόνο κάπως έτσι μπορεί να δοθεί λύση στο πρόβλημα' και απλά δεν τολμούν να το εκφράσουν με λόγια, για να μην υποστούν τους σχετικούς χαρακτηρισμούς.

Twisted Evil Evil or Very Mad Embarassed Evil or Very Mad Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 03, 2016 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:

Η απάντηση που έχω να δώσω, είναι ότι αν και καταγόμενη από τα Ιόνια (Ζακυνθινιά γαρ), γνωρίζω καλά την ακτογραμμή του Αιγαίου. Και είναι πραγματικά απλό, να τοποθετηθούν δυο - τρία αντιτορπιλικά, φρεγάτες και πυραυλάκατοι στις διαδρομές των δουλεμπόρων, μεταξύ των τουρκικών ακτών και των βασικών νησιών μετανάστευσης' δηλαδή της Μυτιλήνης, της Χίου, της Σάμου και του συμπλέγματος Κω και Ρόδου.

[/color]
Razz Twisted Evil Razz



eleonora έγραψε:
Για τα υπόλοιπα κλαψιάρικα, δεν έχω να πω τίποτα...


1) Δεν πρόκειται για "κλαψιάρικα" γιατί σου ανέφερα επιχειρήματα!

Έστω ότι τους βυθίζουμε κι ύστερα τους αφήνουμε να πνιγούν ... Και νομίζεις ότι έτσι θα σταματήσουν; Γιατί να σταματήσουν; Τι έχουν να χάσουν; Στη χώρα τους θα είναι σίγουρα νεκροί, στη θάλασσα θα έχουν μια πιθανότητα να φτάσουν στη στεριά. Σταμάτησε μήπως η ακραία εγκληματικότητα στην Αμερική επειδή υπάρχει η θανατική ποινή;

Και με το διεθνές δίκαιο των ναυαγών τι γίνεται; (ενοχλητικό ερώτημα,ε; Βάφτισέ το "κλαψιάρικο" και κοιμήσου ήσυχη!)


2) Αυτό με τα 2-3 πολεμικά το σκέφτηκες πολύ; Σιγά μη βγάλουν οι λαθρέμποροι και πρόγραμμα ναυτικών δρομολογίων για να μπορείς εσύ με 2-3 πλοία να τους σταματάς!


3) Τώρα ,για τα βασανιστήρια θα πρέπει να υποθέσω μάλλον ότι η ανυπαρξία απάντησης δείχνει μάλλον ότι μετάνιωσες για τη βλακεία που είπες!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 03, 2016 3:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora,

σε συμβουλεύω να ασχοληθείς με τα οικιακά σου καθήκοντα, στα οποία απ' ότι φαίνεται τα καταφέρνεις μια χαρά, και να τα αφήσεις αυτά τα θέματα σε άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 03, 2016 10:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαρκ εισαι ετεροφοβικος και επικινδυνα ρατσιστης.

Οταν λεμε οτι εχουμε συνορα πρεπει να το εννοουμε οτι εχουμε. Αλλιως ειμαστε και χαζοβιολιδες και ξεφραγο αμπελι.
Οταν η ιδια η κυβερνηση δεν εχανε ευκαιρια να δηλωνει οτι η χωρα ειναι αλληλεγυη και ανοιχτη σε μεταναστες και προσφυγες, και η νεολαια συριζα με το πολυ μυαλο που κουβαλαει ο καθε οικοσιτος πιτσιρικας, πιεζει την κοματικη ηγεσια η οποια συναγωνιζεται ανετα σε ανωριμοτητα αγορια σε εφηβικο οιστρο, να εξαφανισει καθε ιχνος και εννοια συνορου, τι περιμεναμε;

Οπως με τους Πασοκους τα ηθελε ο κωλος μας, ετσι και με τους Συριζαιους παρομοιως. Εμεις δεν τους ψηφισαμε; Τι γκρινιαζουμε τωρα. Οταν ο Αλεξης υποσχοταν οτι οι αγορες θα χορευουν πεντοζαλι, δεν τον χειροκροτουσαμε; δεν τον πιστευαμε; τωρα γιατι γκρινιαζουμε; Τα θελει ο κωλος μας..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 03, 2016 11:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:


Οταν λεμε οτι εχουμε συνορα πρεπει να το εννοουμε οτι εχουμε. Αλλιως ειμαστε και χαζοβιολιδες και ξεφραγο αμπελι.


Οπότε πυροβολάμε κι όποιον πάρει ο Χάρος,ε; Ε,ρε ,χριστιανική αγάπη που έχει πέσει εδώ μέσα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 04, 2016 10:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και εδώ διαστρέφεις; Σου έχει γίνει αρρώστια η διαστρέβλωση.
Υπάρχουν συγκεκριμένα στάδια εμπλοκής, όταν φυλάς τα σύνορα Ιωάννη.
Η εκτέλεση είναι το τελευταίο.
Φαντάρος έχεις πάει. Για θυμήσου..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 04, 2016 11:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έμαθα στο στρατό σενάριο εμπλοκής με ναυαγούς.Απλά τους σώζουμε ή τους αφήνουμε να πνιγούν.Τι προτείνεις;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 04, 2016 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τους ναυαγούς πάντα τους σώζουμε.

Η κουβέντα δεν αφορά ναυαγοσώστες αλλά συνοριοφύλακες.
Πάλι διαστρέφεις;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 04, 2016 3:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
troian έγραψε:
Καλως τη συντρόφισσα από τα δυτικά. Τραμπ, Τραμπ ε;
Καλά τα λεγαν οι πρόγονοι μας για τους Τουρκοσπορους και τις παστρικιες προσφυγοπουλες ε; Ηρθαν και εφεραν τον πολιτισμο τους.

Μορφωμένη κοπέλα ειναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα για τα θυματα του πολεμου; Εχω μείνει παγωτό.



Ασφαλώς και ΔΕΝ είμαι υποστηρίκτρια του Τραμπ, όπως άλλωστε φαίνεται και από την τοποθέτησή μου.
Ο άνθρωπος είναι κοινός βλάκας και αμόρφωτος' και συμπληρώνει μια μακριά παράδοση ηλίθιων επιλογών των Ρεπουμπλικανών στους υποψήφιους τους για την Προεδρία των USA.
Και όπως έχω γράψει και άλλοτε μόνο λύπη μπορεί να μου προκαλεί το γεγονός ότι φαίνεται να κερδίζει την κούρσα της υποψηφιότητας αφού ήμουν εγγεγραμμένη ελεφαντίνα, πριν να αποχωρήσω από κάθε πολιτική ένταξη.
Τις εκλογές μάλλον θα τις κερδίσει η χαζοχαρούμενη και υστερικιά Χίλαρυ Κλίντον' και αυτό μόνο βοήθεια προς τις ανάγκες της Ελλάδας δεν πρόκειται να φέρει αφού έχει πλήρη άγνοια για αυτές και δεν την ενδιαφέρει καν να πληροφορηθεί σχετικά...
Πάντως όποιο και αν είναι το εκλογικό αποτέλεσμα, θα γίνει προσπάθεια να τοποθετηθούν σε θέσεις ισχύος ικανοί άνθρωποι που ίσως να διαχειριστούν καλύτερα τα πράγματα από τους πολιτικούς προϊσταμένους τους.

Καταλαβαίνω το σοκ που δοκίμασες, από αυτά που έγραψα.
Πες μου όμως ειλικρινά ότι δεν διακρίνεις την λογική που εμπεριέχουν.
Ανομολόγητα, όλοι/ες γνωρίζουν ότι μόνο κάπως έτσι μπορεί να δοθεί λύση στο πρόβλημα' και απλά δεν τολμούν να το εκφράσουν με λόγια, για να μην υποστούν τους σχετικούς χαρακτηρισμούς.

Twisted Evil Evil or Very Mad Embarassed Evil or Very Mad Twisted Evil


Για τον τραμπ που σε ειπα χιουμορ έκανα. Laughing

Βλέπω την λογική που έχουν. Να σε πω ομως κάτι; Δεν θα πας να λύσεις ένα πρόβλημα δημιουργώντας με την λύση μεγαλύτερο. Θα δώσω ενα παράδειγμα: έχουμε το προβλημα της υπεργηρανσης και το κόστος αυτής. Είναι λύση να κάνεις ευθανασια; Είναι, σε λύνει το πρόβλημα, δημιουργεί ομως άλλα θέματα και ηθικής τάξης.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 04, 2016 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Τους ναυαγούς πάντα τους σώζουμε.

Η κουβέντα δεν αφορά ναυαγοσώστες αλλά συνοριοφύλακες.
Πάλι διαστρέφεις;



Αφορά και ναυαγούς ,αφού οι συνοριοφύλακες έρχονται σε επαφή με δυνάμει ναυαγούς κυρίως. Βιάζεσαι να κατηγορήσεις!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 04, 2016 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

O Σπυρος ξεχνά οτι στα χερσαία μας σύνορα με την Τουρκία έχουμε φράκτη και οτι απόκει δεν περνούν πλέον.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 06, 2016 10:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Μαρκ εισαι ετεροφοβικος και επικινδυνα ρατσιστης.

Οταν λεμε οτι εχουμε συνορα πρεπει να το εννοουμε οτι εχουμε. Αλλιως ειμαστε και χαζοβιολιδες και ξεφραγο αμπελι.
Οταν η ιδια η κυβερνηση δεν εχανε ευκαιρια να δηλωνει οτι η χωρα ειναι αλληλεγυη και ανοιχτη σε μεταναστες και προσφυγες, και η νεολαια συριζα με το πολυ μυαλο που κουβαλαει ο καθε οικοσιτος πιτσιρικας, πιεζει την κοματικη ηγεσια η οποια συναγωνιζεται ανετα σε ανωριμοτητα αγορια σε εφηβικο οιστρο, να εξαφανισει καθε ιχνος και εννοια συνορου, τι περιμεναμε;

Οπως με τους Πασοκους τα ηθελε ο κωλος μας, ετσι και με τους Συριζαιους παρομοιως. Εμεις δεν τους ψηφισαμε; Τι γκρινιαζουμε τωρα. Οταν ο Αλεξης υποσχοταν οτι οι αγορες θα χορευουν πεντοζαλι, δεν τον χειροκροτουσαμε; δεν τον πιστευαμε; τωρα γιατι γκρινιαζουμε; Τα θελει ο κωλος μας..


Χαχα, ετεροφοβικός και επικίνδυνα ρατσιστής! Εδώ η άλλη η χαζοξανθούλα προτείνει και προωθεί την εν ψυχρώ δολοφονία εκατοντάδων ανθρώπων για παραδειγματισμό, κάτι με το οποίο και εσύ απ' ότι φαίνεται συμφωνείς! Ενώ ο άλλος ο "ελεύθερος στοχαστής" δε θα δίσταζε να εξολόθρευε τους ... αδίστακτους.

Κατά τ' άλλα εγώ είμαι ο ετεροφοβικός και ο επικίνδυνα ρατσιστής! Ρε, δεν πάτε καλά εδώ πέρα! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2016 5:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
eleonora έγραψε:

γνωρίζω καλά την ακτογραμμή του Αιγαίου. Και είναι πραγματικά απλό, να τοποθετηθούν δυο - τρία αντιτορπιλικά, φρεγάτες και πυραυλάκατοι στις διαδρομές των δουλεμπόρων, μεταξύ των τουρκικών ακτών και των βασικών νησιών μετανάστευσης


Βρε καλή μου Ελεονόρα , δεν καταλαβαίνω που βρίσκεις την απλότητα .
Έχεις επισκεφτεί κάποιο από αυτά τα νησιά ?
Έχεις δει πόσο μακριά είναι οι ακτές της Τουρκίας ?

Άντε και αναπτύξαμε , όχι 2-3 , αλλά ούλο μας τον στόλο , στα χωρικά μας ύδατα , και οι ναύτες μας , άγρυπνοι φρουροί, βλέπουν τα φουσκωτά να έρχονται από απέναντι, τίγκα γυναικόπαιδα και ...λαθραίους , που αψηφώντας τις ντουντούκες και προειδοποιητικές βολές, , συνεχίζουν την πορεία τους και εισέρχονται πλέον στα δικά μας νερά .

Τι ακριβώς προτείνεις εσύ σαν .. επτανήσια και οι προδότες οι άλλο, οι πουλημένοι, οι ξενόδουλοι , οι πρώτη φορά αριστεροί , δεν χαμπερίζουν ?

Για πες να καταλάβω ρε γαμώτο!
Λύσεις υπάρχουν πολλές .
Την .... πατριωτική και απλή πρόταση Κασιδιάρη την έχω ακούσει και δεν την πάω.
Εσύ ποια άλλη απλή προτείνεις ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center