Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΛΠΙΔΑ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 24, 2004 9:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμένα μου ήρθε στο μυαλό εκείνο του Ραμπιντρανάθ Ταγκόρ, το γνωστό «κάθε παιδί που έρχεται στον κόσμο, είναι μια απόδειξη ότι ο θεός δεν μας ξέχασε». Κάποτε συνέβη να το συμπληρώσω, με το εξής («υπολογίζοντας» που λέει ο bugman...): «κάθε νεογέννητο και μελλοθάνατος». Θεμελινούλα μου, αν δεν ήξερες να ανοίξεις το κουτί, τι Πανδώρα θα ήσουνα; Αφού δίνεις την ελπίδα, δωρίζεις τα πάντα Πανδώρα μου. Και σε ευχαριστώ γι΄ αυτά. Όσο η δική σου αυτογνωσία με εμπνέει, δεν με εμπνέει ιδιαίτερα του Καζαντζάκη (άλλο να το λέει ένας πεθαμένος, άλλο ένας ζωντανός).

Πάντως, μην ανησυχείς, η λατρευτή σου, η αξιολάτρευτη αυτή φλόγα αφήνει κάποια στάχτη πίσω της. Αφήνει και κάποιο φως. Να το πούμε αλήθεια;
Και εδώ τώρα είναι το ψητό, εδώ είναι το μεγάλο ερώτημα, ερώτημα κατάλληλο για ένα φιλοσοφικό φόρουμ:

«Ελπίδα και αλήθεια είναι αντίρροπες;» Shocked
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 24, 2004 10:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

]Ας πουμε γλυκιε μου πως η ελπιδα ειναι αυτη που μας βοηθαει να αντεξουμε την αληθεια.Κατι σαν δεκανικι οταν αυτη μας δινει μια πισω απτα γονατα και μας σωριαζει.Η ελπιδα ειναι φωτια που σε καιει μονο οταν σβηνει,θαλασσα που σε παει στο πατο μονο οταν στερευει.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Θεμελίνα στις Τετ Φεβ 25, 2004 12:12 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
@eon
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 24 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: spacetime

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 24, 2004 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

hope is all we have
hope is the only truth we know
the lightness of our burden

the loss of all hope is freedom

blessed are the destroyers of false hope
for they are true messiahs
_________________
@eon
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 25, 2004 2:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το επόμενο ερώτημα: μεγαλύτερο ψέμμα από την ελπίδα υπάρχει; Αν υπάρχει τέτοιο πρέπει να το ξέρουμε Πανδώρα μου, δε νομίζεις;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΕΚΤΩΡ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 04 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 95
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 25, 2004 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

are you kidding now man ? without hope the life seems like an endless f...ing night. Eπανερχομαι λοιπον απτοητος στον Περιανδρο με το 'ΕΛΠΙΔΑΣ ΝΕΜΕ'' (να διατηρεις παντα τις ελπιδες σου) και προτεινω αφοβως και πληρη αποδοχη του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 25, 2004 3:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελπίδα και Αλήθεια.
Συζητάμε για την ελπίδα και την αλήθεια. Και τα δυο στο μέγιστο βαθμό.
Δεν θα υπήρχε νόημα βελτίωσης αν δεν υπήρχε η ελπίδα ότι μπορώ να βελτιωθώ. Η ελπίδα είναι μια υπόσχεση. Η κύρια σχέση είναι η βελτίωση. Η υπόσχεση είναι η δυνατότητα βελτίωσης.
Αυτό είναι μια αλήθεια. Αλλά όχι Η αλήθεια. Η ελπίδα να βρείς την μεγαλύτερη αλήθεια βρίσκεται ένα στάδιο πριν από το να χάσεις κάθε ελπίδα για μεγαλύτερη αλήθεια.
Επειδή όμως "όσο ζω ελπίζω" ουδέποτε θα χάσω την ελπίδα μου να βρώ μια μεγαλύτερη αλήθεια, άρα και να την συναντήσω δεν θα ξέρω ότι είναι η μεγαλύτερη αλήθεια!
Εκτός και αν η μεγαλύτερη αλήθεια μου πεί "μην ελπίζεις άλλο βρήκες αυτό που έψαχνες....". Δηλαδή η μεγαλύτερη αλήθεια πρέπει να το φωνάζει μόνη της!
Η ελπίδα είναι το φανταστικό μας σκαλοπάτι. Η αλήθεια αποκαλύπτει τα σκαλοπάτια, συνδέει το σκαλοπάτι με τον άνθρωπο, εφόσον το φτάσει ή το παρατηρήσει. Η ελπίδα συνδέει φανταστικά τον άνθρωπο με το σκαλοπάτι.
Το να χάσεις την αλήθεια σημαίνει ότι αναζητάς σκαλοπάτια χωρίς να τα βλέπεις. Αυτό φαντάζει σαν να ελπίζεις. Έτσι φαντάζει αντίρροπη δύναμη η έλλειψη αλήθειας ως ελπίδα.
Όμως δεν είναι έτσι. Ξεκινάς από μια αλήθεια, και ελπίζεις να αλλάξει αυτή προς το καλύτερο. Κάθε στιγμή γνωρίζεις αν αλλάζει ή όχι. Η γνώση γίνεται με την ανάγνωση της αλήθειας. Ο λόγος να αναγνώσεις είναι για να επιβεβαιώσεις την ελπίδα σου. Όσο και να βλέπεις θετικά σημεία, δεν σε καλύπτουν, θες περισσότερα, ελπίζεις
Στην αναζήτηση της αλήθειας, η ελπίδα είναι η δύναμη κινήσεως.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 25, 2004 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vv,
Η πρόταση που παρέθεσες για τον συγγραφέα

Παράθεση:
Τώρα που 'πατε για ελπίδα θυμήθηκα το χάραγμα στον τάφο του Καζαντζάκη! Την "παραγγελιά" του! Όντως "δεν ήλπιζε";


Δηλώνει άμεσα και το νόημα της ζωής. Περνώντας από ένα τόπο χωρίς να κάνουμε καμία αλλαγή σε οτιδήποτε πάνω σε αυτόν είναι σαν να μην ζήσαμε ποτέ. Με το θάνατο της ελπίδας, ουσιαστικά, συμβαίνει και ο θάνατος μας. Απλά περιμένουμε την ώρα που θα λυγίσει το σώμα μας. Ο Καζαντζάκης δεν έκανε παραγγελιά αγαπητέ. Το μήνυμα στον τάφο είναι μήνυμα ελπίδας!

Όπως είπαν προηγουμένως και τα άλλα παιδιά, οι πολλές ελπίδες οδηγούν σε μεγάλες απογοητεύσεις. Γνωρίζουμε πόσο ανάγκη έχουμε τις αποτυχίες μας; Χωρίς αυτές πως θα βρίσκαμε το μονοπάτι μας;

Περιμένει κανείς ένα κόσμο όπου θα είναι όλα άρτια, λυμένα χωρίς αναποδιές και με ένα μαγικό χέρι από πάνω να μας κουνάει; Είμαστε ελεύθεροι. Η μόνη ελπίδα για να ζήσουμε πραγματικά, είναι να ελπίσουμε.

Να ελπίζουμε σε μια νέα καλύτερη για μας κίνηση, πιο προσεκτική...

Λέγοντας προσεκτική εννοώ πιο κατάλληλη για να κάνουμε τα όνειρα μας πραγματικότητα. Και τι συμβαίνει όταν αυτό γίνει πραγματικότητα; Μετά τέρμα; Δεν ξαναγιεννιούνται άλλες ελπίδες;

Βάλτε στόχους για κάτι δικό σας μετά από καιρό. Γεννήστε ελπίδες, όχι για αυτό, αλλά για κάτι που θα έρθει στο άμεσο μέλλον.

Όπως οι απαντήσεις αυτές που πήρες Θεμελίνα.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 25, 2004 10:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Εγω θα αναφερω απλα οχι ενα μεγαλυτερο ψεμα,αλλα ενα χειροτερο απο την ελπιδα.Την μιση αληθεια.Αυτη που κανει ακομα και την ελπιδα σου ματαιη .Η μιση αληθεια διαβρωνει τα παντα.

Ειμαι πολυ δυνατη να αντεξω οποια αληθεια οσο σκληρη και αν ειναι,οσο γυμνη.Σαυτο που ειμαι αδυναμη μπροστα ειναι στη μιση αληθεια και στην αληθεια την "ντυμενη".Δεν συγχωρω αυτους που μου πλασαρουν τετοιες αληθειες.

Εξακωλουθω να πιστευω πως η αληθεια η μοναδικη η μια η αληθηνη σε λυτρωνει.Και τοτε πραγματικα ελευθερωνεσαι.


Εχω ελπιδες,και παρακαλαω αν καποτε αυτες σβησουν να εχω σβησει πρωτα εγω,ακομα και αν αυτο γινει στο επομενο λεπτο.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 26, 2004 10:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιο κομμάτι της αλήθειας σου λείπει δηλαδή;
Αλήθεια, πιστεύεις ότι είναι δυνατό να μάθουμε ποτέ την αλήθεια ολόκληρη;
Αν αυτό συνέβαινε, σε τι θα ήλπιζες πια, Ελπίδα;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 26, 2004 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Αναφερεσαι Ιασωνα-κο μου στη αληθεια περι ζωης,κ.τ.λ.Εγω εννουσα καποιου αλλου ειδους αληθειες.Αυτες που πρεπει να σου λεει καποιος.Που εχεις δικαιωμα να μαθενεις.Ετσι ολοκληρη οπως ειναι.Η αληθεια που εχει να κανει με τη ζωη ειναι πολυσυνθετη.Ενα παζλ με χιλιαδες μικρα κομματια που παντα θα λειπει ενα.Αυτη ομως την αληθεια δεν μου την πλασαρει καποιος ηθελημενα.Ετσι ειναι.Οσο ψαχνεις αυτη την αληθεια τοσο το παζλ σου θα φτιαχνετε θα ξαρχισεις να ξεχωριζεις καποια εικονα.Να περνεις μια γευση του τι ειναι σχηματισμενο.ωσπου να σε βρει ο θανατος και παλι να μενει ανολοκληρωτο.
Νομιζω λοιπον πως δεν ειναι απλα μια μιση αληθεια.Μα μια αληθεια προς εξερευνηση.Σε αντιθεση με τις αλλες που ανεφερα.Μεσα σε μια οποιοαδηποτε σχεση,φιλικη,ερωτικη,εργασιακη,που η αληθεια πρεπει να λεγεται ολοκληρη.
Αν συνεβαινε να μαθω ολη την αληθεια.Δεν θα ηλπιζα σε τιποτα.Θα ειχα λυτρωθει.Μα γουσταρω να παραμυθιαζομαι καπου καπου.Με κραταει.Εχω ελπιδες.Η καλυτερα.Τρεφω μια ελπιδα μεσα μου.Γενικοτερη για ολα και για ολους.Τιποτα συγκεκριμενο.Γουσταρω αυτα τα ηδονικα σαδιστικα δεσμα της ελπιδας.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 26, 2004 7:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το «σαδιστικά» το ήθελες ή σου ξέφυγε; (δηλ. όχι «μαζοχιστικά»Wink
Τελικά αυτή η Παν-δώρα είναι η μεγαλύτερη σαδίστρια. Wink
Αλλά και η Α-λήθεια... γένους θηλυκού κι αυτή.

Πιο χαλαρά, προσωπικά πιστεύω στους προσωπικούς στόχους. Δηλαδή, κάποτε κυνηγούσα μεγάλα και τρανά, τώρα πια είδα ότι καλύτερα να κυνηγάς κάτι απλό και συγκεκριμένο από το να φθείρεσαι σε μεγάλα σχέδια. Από τη στιγμή που άρχισα να το εφαρμόζω, βλέπω ότι και εγώ αποδίδω καλύτερα και οι σχέσεις μου βελτιώνονται.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 26, 2004 11:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οχι το ηθελα.Η λεξη μαζοχισμος ταιριαζει σε μενα που γουσταρω αυτο το σαδισμο.Της ελπιδας εννοω.(Αλλα και παλι σε αλλους τομεις ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου κανει κλικ!! Laughing Laughing Embarassed
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 27, 2004 3:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φλόγα το παίζεις, αλλά ποτάμι είσαι.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 27, 2004 3:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Και τα δυο οταν πρεπει!!!
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2004 7:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

egw de tha sumfonisw me thn elpida pantws....einai megalos prologos

kai sas parathetw eis ton seferi ...den elpizw ,den pisteuw,de fovamnai ,
eimai eleutheros

makria apo thn elpida ...tosa xronia den thn antexw allo ...th sxolasa kiolas ..zw to twra
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center