Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΑΝΘΡΩΠΟΣ"?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2004 2:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεμελίνα, ξέρεις τι βλέπω; Ένα μερμηγκάκι που βλέπει τους άλλους να τρέχουν και να πηγαίνουν πέρα δώθε, μερικοί δεν ξέρουν που - άλλοι ξέρουν, μερικοί για καλό - άλλοι για κακό. Και ρωτάει αυτό το μερμήγκι: «Τι είμαι;»

Μήπως δεν έχει σημασία το ΤΙ ΕΙΜΑΙ αλλά το ότι ΕΙΜΑΙ;

Ότι έχω ορισμένες δυνατότητες, ότι μπορώ να κάνω ορισμένα πράγματα, Η ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Γνωρίζεις πολύ καλά τις δυνατότητές σου σαν Άνθρωπος πέρα από τον καθένα.

Έχεις δημιουργήσει ποτέ μια ζωγραφιά; Σε ρώτησε ποτέ η ζωγραφιά τι είμαι; Δεν υπήρξε όμως μέσα στο περιβάλλον που τη δημιούργησες; Υπήρξε γιατί θα ΗΤΑΝ σαφώς ή ωραία ή άσχημη. Θα ΗΤΑΝ όμως.

Σκέψου τώρα ότι της δίνεις και πνοή... Idea

Η ζωγραφιά πρέπει να σκεφτεί ΤΙ ΕΙΜΑΙ ή ΕΙΜΑΙ;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2004 8:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γι΄ αυτή την πνοή νομίζω μιλά η Θεμελίνα...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2004 11:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Η ζωγραφια αφου περασει στην κατασταση"ΕΙΜΑΙ" θα περασει και στη κατασταση του"ΤΙ ΕΙΜΑΙ".Εκτος και αν το απλο"Ειμαι"Ειναι αρκετο..Οποτε γιατι να το ψαξω.Και αν βλεπεις αγαπητε μου μυρμηγκακια να αναρωτιωνται τι ειμαι να τα εκτιμας περισσοτερο απο θηρια που νομιζουν οτι ξερουν.Τα πρωτα ισως προτιθονται να παρουν ή εχουν παρει πολυ σοβαρα το γεγονος οτι "Εχουν πνοη".
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 03, 2004 5:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εκτιμώ το μερμήγκι που γνωρίζει ότι είναι και ρωτάει τι είναι αλλά εκτιμώ περισσότερο τα μερμήγκια που γνωρίζουν απλά ότι είναι και μαζεύουν φαγητό για το χειμώνα.

Πολύ καλά!

Και εγώ σας λέω λοιπόν ότι δεν είμαστε τίποτε άλλο παρά ιδέες στη σκέψη κάποιου. Αυτή η πραγματικότητα με ικανοποιεί αφάνταστα. Γνωρίζω ότι ΕΙΜΑΙ, τις δυνατότητες μου (μέχρι τώρα) και που μπορώ να φτάσω ως ένας κομπάρσος σε ένα μυαλό κάποιου. Αν νομίζετε ότι είστε κάτι άλλο αποδείξτε μου ότι αυτό δεν ισχύει και πείτε μου τι είμαι/ είσαι γιατί πιστεύω είμαστε όλοι ίσοι.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DISKOVOLOS
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 20 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: U.S.A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 03, 2004 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλησπερα σας. Μου στειλατε το ε μαιλ σας και ηρθα για να δω τη μπορω να μαθω απο την φιλοσοφια σας. Απο το λιγο που διαβασα αυτο που κυριως μου τραβηξε την προσοχη μου ειναι οτι υπαρχει παρα πολυ ειρωνεια στην εκφραση σας. Ισως γνωριζεται αρκετα περισοτερα απο πολλους .Αλλα δεν χρειαζετε να το δειχνετε με αυτο τον τροπο.
Δεν εχω καμοια ορεξη να σας χαλασω την διαθεση σας. Σας ζητω συγνωμη
Με πολυ αγαπη φιλικοτατα ΔΙΣΚΟΒΟΛΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 03, 2004 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περί ειρωνείας πρέπει να μιλήσουμε ξεχωριστά. Πάντως είναι μέρος του λόγου και στέκει να συζητάει κανείς ακόμα και ειρωνευόμενος. Αρκεί να έχει βάσει αυτό που λέει, διαφορετικά θα πέσει χοντρή ειρωνεία!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 04, 2004 12:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

DISKOVOLOS θα σου πρότεινα μια εισαγωγή στις βασικές αρχές τις φιλοσοφίας ώστε να διαπιστώσεις πώς αφενός δε χρειάζεται να έχεις και πολλές γνώσεις για να φιλοσοφείς και αφετέρου η έννοια της ειρωνίας είναι βασικό φιλοσοφικό πρόβλημα.

Η παρούσα ιστοσελίδα εκτός από το forum έχει πολλά κείμενα που μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτή την κατεύθυνση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 04, 2004 1:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα έχω να προτείνω κάτι πιο απλό!
Παρατήρησε, υπέθεσε και εκφράσου!
Δεν είναι δυνατόν να βασιστείς σε παρατηρήσεις αρχαίων για το σήμερα. Οι αρχαίοι όμως σου δίνουν ένα μέτρο. Είναι εκπαιδευτικοί. Μέχρι εκεί.
Από κει και πέρα δράς σε ένα περιβάλλον και δέχεσαι επιδράσεις. Παρατηρείς και υποθέτεις, έτσι σκέφτεσαι. Από το σύνολο των σκεψεών σε και βάσει των ερωτημάτων που διαβάζεις εδώ, άνετα θα μπορούσες να δηλώσει το διαφορετικό, ώστε να συμπληρώσεις εκεί που άλλοι δεν παρατήρησαν και δεν υπέθεσαν. Με αυτό τον τρόπο φέρνεις τον καθένα μας να ξανα-σκεφτεί.
Το πολύ ή λίγο της σκέψης του καθένα δεν είναι προσωπική του ιδιότητα. Είναι στιγμιαίο χαρακτηριστικό. Έχει να κάνει με το περιβάλλον, με την ζήτηση για πολύ ή λίγη σκέψη.
Η αδυναμία να ακουλουθήσει κανείς τις σκέψεις του άλλου είναι και θέμα υγείας. Αλλά όση υγεία και να έχεις, χρειάζεσαι και θέληση για να το πετύχεις.
Το οποίο το δήλωσες. Η όρεξη που γράφεις είναι η θέληση.
Εγώ διαπιστώνω ότι έχεις μια ελάχιστη θέληση, τόση ώστε να δηλώσεις ότι δεν έχεις άλλη! Αυτό όμως για το φόρουμ εδώ. Προφανώς έχεις θέληση για άλλα πράγματα και καλά κάνεις. Όπου και να είσαι όμως ο έλεγχος της θέλησης είναι η διαφορά που κάνει τον άνθρωπο, ως άνθρωπο και το ζώο ως ζώο.
Σαν άνθρωπος λοιπόν προς άνθρωπο σου εύχομαι δυνατό έλεγχο θέλησης. Ή με δυο λέξεις "καλή δύναμη"
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 05, 2004 3:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βάγγο. Στο μυαλό μου δεν είσαι κομπάρσος. Ελπίζω να μην είμαι κι εγώ στο δικό σου. Στο δικό μου, θα σε προτιμούσα ως έναν αποδεκτό, ισότιμο σεναριογράφο. Wink

Τα μερμήγκια ξέρεις, μαζεύουν για το χειμώνα όλα μαζί. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 05, 2004 7:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρέπει να γνωρίζουμε πως οι αρχαίες φιλοσοφικές συζητήσεις ξεκινούσαν από απλές παρέες σε σπίτια και είχαν ως πυρήνα το σωστό φαγητό και κρασί. Γνωρίζουμε επίσης πως τα πειράγματα μεταξύ των προσώπων ΕΙΔΙΚΑ μεταξύ Σωκράτη και υπολοίπων είναι ακόμα καταγεγραμμένα σε λόγους του Πλάτωνα. Όχι απλά ειρωνεία, αλλά εξωφρενικές παρομοιώσεις καθώς και αδιέξοδοι χαρακτηρισμοί ήταν το αρχικό περιεχόμενο σοφών συζητήσεων.

Στο θέμα μας, iason;

Εγώ υπέθεσα πως ΚΑΙ ΕΓΩ αλλά ΚΑΙ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΟΛΟΙ είμαστε ιδέες στο μυαλό κάποιου. Όχι ανθρώπου βεβαίως. Δεν ξέρω...

Εσένα οι ιδέες σου δεν νιώθουν η μία την άλλη;

Γνωρίζουν το δημιουργό τους;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 05, 2004 11:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα αυτό το τετραπλό μπαράζ για μένα ήταν;

(Εξωφρενική παρομοίωση... και ουχί ειρωνία! Laughing )
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 06, 2004 3:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

διορθώθηκε η κατά λάθος τετραπλή απάντηση Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 06, 2004 12:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι εννοείς είμαστε ιδέες στο μυαλό ενός όχι ανθρώπου; Κατά θεό μεριά το πας; ...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 06, 2004 10:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Το μυρμηγκι που το πας iason-ακο μου?Και γιαυτο εισαι μια ιδεα στο μυαλο του.ΓΙΓΑΝΤΑ ΜΟΥ,ΕΣΥ!!!!! Laughing Laughing Laughing
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2004 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βεβαίως. Είμαι ο γίγαντας θεός τους. Laughing
Ε, τώρα αν αυτά είναι ο δικός μου Άνθρωπος ... άλλη ιστορία ... Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 4 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center