Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ένα βιβλίο από το βάθος του χρόνου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 04, 2004 12:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν το ειπα ειρωνικα αν αυτο πιστεψες ιασον.
Και πετας και πονας.Συμφωνω.Ο πονος ομως ειναι γλυκος.
Αλλωστε ολα πονος ειναι.Καποιοι ειναι γλυκοι πονοι καποιοι αλλοι οχι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 04, 2004 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλλάζω λίγο την συζήτηση...ευκαιριακά!
Ποιό είναι το κόστος στον πόνο; Ποιό είναι το κέρδος στο πόνο;
Ό,τι και να είναι αυτά δεν μπορεί να είναι πόνος!
Οπότε μάλλον δεν είναι όλα πόνος!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2004 12:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι το συγκεκριμενο ψαχνεις να βρεις μεσα σε τοση ποικιλομορφια ψυχων,λογικης,συνειδησεων?Ποτε δεν θα βγαλεις συμπερασμα του τι ειναι ο πονος.Αλλες ψυχες χρησημοποιουντε απο αυτον,αλλες τον χρησημοποιουν.Αλλες αποκτουν δυναμη αλλες σωριαζονται.
Αλλιως τον αντιλαμβανετε ο καθενας μας.
Καποιοι ξερουν πως υπαρχει και γλυκος πονος.
Στον πονο μπορεις να εναντιωθεις στο τιποτα οχι.
Αγαπω και αυτο μου δινει ενα γλυκο πονο.
Ελπιζω και αυτη η προσμονη με ποναει γλυκα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2004 1:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεμελίνα μου, ματάκια μου, χαλάρωσε. Αφού δέχεσαι τον πόνο, δέξου και μένα... Δε σου ζητώ τίποτα προνομιακό, κάνε ότι κάνεις και με τα άλλα.
(Εκτός από το τίποτα...)
Το μόνο που με προβληματίζει, είναι που βλέπω ότι οι άνθρωποι που γνωρίζω και πετάνε είναι συνήθως εκτός πραγματικότητας, ζούνε στα σύννεφα, εκτός κόσμου, κι αυτό τους εκθέτει, όπως εκθέτει συνήθως και αυτούς που θα τους εμπιστευτούν. Οι άλλοι τους θεωρούν "φευγάτους" κάποτε και με το δίκιο τους... Βλέπω ότι συνήθως άνθρωποι που έχουν λεπτό και ευέλικτο πνεύμα είναι αντιπρακτικοί, απόμακροι, δύσκολα κάνουν σχέσεις. Κι όταν μιλάνε, μπορεί μεν να λένε πολύ σοφά πράγματα αλλά οι άλλοι τους αποπαίρνουν.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2004 2:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιος σου ειπε πως δεν σε δεχομαι.
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες.Θα ηθελα ομως να προσθεσω και κατι αλλο.Δυσκολα κανουν σχεσεις.Επιλεγουν τις σχεσεις τους.Επιδιωκουν καποιες σχεσεις.Μα ακομα και ετσι.Μεσα σε αυτες επιλεγουν τι θα αποκαλυψουν.τι θα δωσουν.Ανοιγονται ως εκει που θελουν.Στην τελικη παλι απομακροι ειναι.Οταν πετας αυτοι που περπαταν στη γη σου φενονται μικροι .H καθε ιδιαιτεροτητα συνοδευεται ακλονητα απτην μοναξια,δε μπα νασαι αναμεσα σε χιλιους.
Και θα ηθελα να σε ευχαριστησω για το "αξιαγαπητη"..Αλλα μη μου προσδιδεις τετοιους χαρακτηρισμους.Δεν τις μπορω τετοιες ευθυνες.Θα προσπαθησω παντως να γινω.Οσο για το χαλαρη.Ειμαι τοσο αυτη τη στιγμη.Τοσο αταραχη που μπορω να δω στο βαθος μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2004 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα βέβαια θα πάω αλλού την κουβέντα, αλλά δέχομαι την πρόκληση (με την καλή έννοια), στο κάτω κάτω εγώ έβαλα το ερώτημα οπότε καλά να πάθω.
Επιλέγουν τις σχέσεις τους; Ωραίο αυτό που λες, να μπορούσε μόνο να γίνει κιόλας καλά θα ήταν! Δεν έχω σήμερα την πολυτέλεια να επιλέγω τις σχέσεις μου. Οι άνθρωποι (οι πραγματικοί άνθρωποι) είναι λιγοστοί. Για να λες επιλέγω, πάει να πει ότι υπάρχουν άφθονες περιπτώσεις, κι αυτές απλώς δεν υπάρχουν! Έτσι απλά δεν υπάρχουν. Ξεκινώντας από τις επαγγελματικές μας σχέσεις και φτάνοντας μέχρι τις προσωπικές.
Το να επιλέγεις τη στάση σου, μέχρι πόσο μακριά ή βαθιά θα πας σε μια σχέση, δεν είναι κακό. Κι αυτό ισχύει σε όλα. Όταν π.χ. ένας Δημητρακόπουλος (ο συγγραφέας που λέγαμε) τα λέει πιο χύμα, επιλέγει να πάει πιο μακριά από το συνηθισμένο. Το πόσο απόμακροι είμαστε, άλλο θέμα κι αυτό. Μπορεί να δίνεσαι σε μια κατάσταση ή σχέση, και παρόλο που το κάνεις αυτό να μένεις απόμακρος - άλλωστε τι εννούμε ως «απόσταση»;
Δε συμφωνώ ότι η κάθε ιδιαιτερότητα συνοδεύεται με μοναξιά. Αν το θές, υπάρχει και καλή και θεμιτή μοναξιά, που όλοι έχουμε ανάγκη για να μη χάνουμε την αίσθηση της ατομικής μας προσωπικότητας και ευθύνης.
Όσο για το «αξιαγάπητη», μη το νιώθεις ως ευθύνη, δεν είναι, χαρά είναι.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2004 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σχεσεις στην ζωη μας κανουμε πολλες,διαφορων ειδων.Επιλεγουμε τι σχεση θελουμε να εχουμε,με ποιους θελουμε να εχουμε στενες,λιγοτερο στενες αλλα και επιφενειακες.Ασφαλως και υπαρχουν πραγματικοι ανθρωποι.Και αυτους τους "μυριζεσαι" απο μακρυα.Οταν ομως τους συναντας και λες "δεν θα παρω" τοτε ....

Ειμαι αρκετα εσωστρεφης ανθρωπος.Επιλεγω που,ποτε και ποσο θα ανοιχτω.παρολαυτα ειμαι της αποψης πως ο καθε ανθρωπος σου αφηνει κατι.Αρκει να εχεις μια τοση δα χαραμαδα ανοιχτη γιαυτον.Οχι πολυ,λιγη ωστε να περασει αυτο το κατι.

Ο ανθρωπος με το λεπτο πνευμα ειναι δυσκολο να αποφυγει να μην θεσει καποια ορια.ή καλυτερα αυτα "ερχονται"απο μονα τους.Οσο βασανιστηκο και αν ειναι αυτο γιατι τις περισσοτερες φορες νιωθει εξω απτα νερα του.Κλεινεται στο κοσμο του.Και κανεις δεν αποτελει μερος αυτου.Μονο αυτος.Και εδω ειναι η μοναξια που σου ειπα.Μοναξια δεν σημενει μονο να μην εχω κανενα γυρω μου.Να μην πλαισιωνομαι απο ανθρωπους.Αλλα και το να εχω χιλιους γυρω μου δεν παει να πει πως δεν νιωθω μονος.

Οι σχεσεις οι καθε σχεσεις θελουν μια διαφορετικη μεταχειρηση.Οι σχεσεις ειναι ολες λεπτες ισορροπιες.Ακομα και με αυτους που μια ζωη εισαι μαζι τους.Μια λεπτοτητα,ενα οριο στην οικειοτητα ποτε δεν βλαπτει.Το μπατε σκυλοι αλεστε καμια σχεση δεν οφελησε ποτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 8:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιασον αποφασισες να μην δεχτεις την "προκληση"?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σαφώς τη δέχτηκα, απλώς έκρινα ότι καλύτερα να σιωπήσω μετά από σένα.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 12:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο λογος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 9:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με κάλυψες...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center