Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΡΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 29, 2008 7:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αγαπητή μαρία, ο όρκος περιχαρακώνει ηθικά όσους τόν έχουν αποδεχθή καί διομολογήσει σέ μιά συγκεκριμμένη στιγμή, γιά μία, υποτίθεται, ολόκληρη ζωή ' αυτό δέν τούς αφήνει, δυνητικά, αλλά πάμπολλους καί έμπρακτα, εκτεθειμένους, σέ περίπτωση, άς πούμε, σοβαρού ηθικού διλήμματος ;

δέν θά αναφερθώ σέ παραδείγματα, κάθε ένα τών οποίων θά συγκροτούσε συζήτηση (όπως, άς πούμε, η ενεργητική ευθανασία, ή καί η παθητική, άς πούμε).

δυστυχώς, δέν υφίσταται κανένας όρκος αρκετά ευρέος χαρακτήρος, ώστε νά δεσμεύη ηθικά κάποιον μέσω τής λογικής καί μόνης.

καί κάτι όμως ακόμη : διά τού ''όρκου'' μιά κοινωνική ομάδα ή συντεχνία περιχαρακώνεται σέ μία υπόσχεση, εν ώ οι υπόλοιπες παραμένουν αδέσμευτες στήν ασυδοσία τους. Ακούω συχνά νά μιλά κανείς γιά τά βδελυρά ψέμματα περί επιόρκων ιατρών ή δικηγόρων (δέν υπάρχει επίορκος γιατρός, αλλά μόνον καλός ή κακός γιατρός, γιά λόγους πού θά μπορούσα νά αναλύσω, καί τό ίδιο ισχύει καί γιά τούς δικηγόρους), αυτή όμως η ''ηθική περικύκλωση'' αφήνει απ' έξω τούς ''ασθενείς τών ίατρών'' ή τούς ''πελάτας τών δικηγόρων'' καί τούς οικείους αυτών, οι οποίοι, συχνότατα άν όχι πάντα, περιάγοντας καί επισείοντας τά λάβαρα τών όρκων τών μέν, διατηρούν δι΄εαυτούς τή δικαιολογία τού ''δεν ήξερα'', ''δέν υποχρεούμαι'' και ''μπορώ νά κρίνω''.

όχι, αγαπητή μαρία, κανένας όρκος δέν είναι πραγματικά απαραίτητος, καί είναι ήδη υποτιμητικό τό ότι πρέπει νά ορκισθή κάποιος γιά οποιοδήποτε λόγο. προσωπικά, είμαι ευτυχής διότι αρκετές φορές βρέθηκα στήν ευχάριστη θέση νά σπάσω όρκους, στούς οποίους μέ υπεχρέωσε η κοινωνικότης, διατηρώντας όμως ανέπαφη τήν (κατ' εμέ καί τή λογική) ηθικότητά μου !
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 29, 2008 8:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman,

θα σταθώ στην τελευταία παράγραφο εκει που θεωρώ ότι βρίσκεται το νόημα αυτών που θέλεις να μου δώσεις και θα πω ότι πραγματικά έχεις δίκιο.

Δεν χρειάζεται να ορκιζομαι για να πράττω ηθικά....

ίσως ο ορκος ν΄ αφορά στην αδύναμη φύση του ανθρώπου (ως φραγμός) σε περίπτωση που έχει τάσεις απόκλισης των αξιών του..... Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DiMiTrIs
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2008 2:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πριν κανα 2μηνο χωρισε ο κουμπαρος μου.
Τον χωρισε η γυναικα του, της ειπε "εχεις αλλον?"
και αυτη απαντησε "οχι ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ στα παιδια μου"
μετα απο 2 μερες και αφου την παρακολουθησε βρηκε τον ΑΛΛΟ.

Που ηθελα να καταληξω?

Οταν η ιδια η ΜΑΝΑ ορκιζετε στα παιδια της και ειναι ψέμα,τοτε τι να μας πουν οι δικηγόροι (επαγγ. ψευτες) οι μάρτυρες (που τους εχουν ταξει "μπισκοτακι") και ολοι οι αλλοι.

Ο όρκος σημερα ειναι ο μόνος τροπος να "κατοχυρωσεις" ενα ψέμα.
Δεν ξέρω τι ηταν παλιά , αλλα εγω μονο ετσι τον γνώρισα.
_________________
Στο σχολειο δεν εμαθα τιποτα
Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 03, 2008 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δημήτρη,

κάθε φορά που βλέπω τις απαντήσεις σου, βάζω το χέρι στην οθόνη για να διώξω το μυγάκι Very Happy

με μπερδεύεις Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 03, 2008 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάντως, ΜΕ ή χωρίς μυγάκι ... η κατοχύρωση του ψέμματος όπως πετυχημένα αναφέρει ο φίλος Δημήτρης είναι η ίδια .... Cool
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 5:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προ πάντων δε, αδελφοί μου, μη ομνύετε μήτε τον ουρανόν μήτε την γην μήτε άλλον τινά όρκον· αλλ' έστω υμών το ναι ναι, και το ου, διά να μη πέσητε υπό κρίσιν.


epistoli iakovou, kefaleo 5, edafio12
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 01, 2009 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η Επιστολή του Ιακώβου τεκμηριώνει την ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΘΕΟΥ να μην ορκίζεται ο άνθρωπος γιατί έτσι υπάρχει περίπτωση να υποπέσει στο ΜΕΓΑ ΟΛΙΣΘΗΜΑ της Επιορκίας η οποία αν είναι στο Όνομα του θεού τότε είναι Αμάρτημα ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.

Καλό θα είναι λοιπόν όταν δίνεται ο όρκος να είνια ΟΡΚΟΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ και να μην χρησιμοποιείται για να πείσει. Σε αυτήν την περίπτωση γίνεται ιδιοτελώς χρήση του όρκου και επιφέρει και επιπλέον Αμαρτήματα ανάλογα με τις περιστάσεις.

Η περίπτωση της Επιορκίας ενός ανθρώπου πρέπει να αντιμετωπίζεται με συμπάθεια αφού ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε δώσει όρκο στον στρατό ότι θα τηρούμε τους νόμους τους κράτους τους οποίους παραβαίνουμε ΑΣΥΣΤΟΛΑ στην πρώτη οδική μας έξοδο. Αυτός ο όρκος σωστά δίνεται αλλά χρειάζεται αναδιατύπωση έστω εσωτερικά μας με την προσθήκη της φράσης στο "βαθμό που δύναμαι". Αυτό γιατί από αμέλεια ή απροσεξία θα παραβούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ τους νόμους και έτσι οριοθετείται η πιθανή αυθόρμητη παραβίαση μικών νομοθεσιών στις οποίες παραβάσεις ΟΛΟΙ υποπίπτουμε.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ιακύνθη
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 22 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 22, 2009 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ορκος ειναι η τελευταια αποπειρα καποιου να γινει πιστευτος...με οποιο κοστος! αλλωστε αυτος που αγωνια τοσο να γινει πιστευτος ειναι αρκετα ανασφαλης για να κρατησει εναν ορκο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 24, 2009 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman έγραψε:
δυστυχώς, δέν υφίσταται κανένας όρκος αρκετά ευρέος χαρακτήρος, ώστε νά δεσμεύη ηθικά κάποιον μέσω τής λογικής καί μόνης.


Εδώ θα διαφωνήσω. Έχουμε το τρανταχτό παράδειγμα του όρκου στην Ελλάδα, ο οποίος αν δεν τηρηθεί θα καταδικαστεί βαριά αυτός που τον καταπάτησε (σε αντίθεση με το δικαστήριο) : ο όρκος στην πατρίδα.



Ένας (ηθικός) φιλόσοφος, εν καιρό ειρήνης, θα σκεφτόταν: "δε θέλω να στερήσω ποτέ τη ζωή από κανένα άλλο συνάνθρωπο μου". Όμως είναι αναγκασμένος από το κράτος να πάει στρατό. (δε θέλει να κάνει κάποια μαφία, γιατί είπαμε είναι ηθικός και θέλει να γίνεται παράδειγμα).
Ορκίζεται.
Παιρνάν τα 2 χρόνια και βγαίνει.
Σποδάζει, πιάνει δουλειά, παντρεύεται, και κάνει παιδιά.

Όμως ξαφνικά μετά από λίγο καιρό αρχίζει πόλεμος (καλή ώρα, αν αρχίσει στην Κύπρο με την Τουρκία Wink ). Και ο φιλόσοφος πρέπει να πάει να πολεμήσει. Δε θέλει να σκοτώσει (κάτι το οποίο δεν τον αναγκάζει ο όρκος) αλλά πρέπει, αν θέλει να ζήσει.

Η ερώτηση είναι:
Τι πρέπει να κάνει;
α. Πρέπει να σκοτώσει για να προστατεύσει την οικογένοια του;
β. Να σκοτώσει μόνο και μόνο για την πατρίδα (η οποία είναι μόνο γηWink;
γ. Να μείνει να περιμένει να πεθάνει;
δ. Να πυροβολεί μόνο για να τραυματίζει;
ε. Ή κάτι άλλο
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σενα έγραψε:
LSNM έγραψε:


η επιβίωση γενικά νομίζω χασκογελάει με τους όρκους


Πόσο αλήθεια λές σ'αυτή σου την πρόταση.


... αληθινά δεν ξέρω την αλήθεια.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eπικαλεσου τους Θεους
για να σε βοηθησουν
να παρεις αποφαση σωστη
για να μετανοησουν
οι Τουρκοι ,οι βαρβαροι
οι μελαμψοτεχνιτες,τεχνιτες
της σφαγης θωρω και ταγματασφαλιτες.

Μα αν δεις ενδοιασμο μεσα σου παληκαρι
σημαινει πως οι Θεοι δεν θα θελαν
το Γιο τους για σφαχταρι.
Ετσι τα βλεπω εγω ,κανε λοιπον πισω
ασε τον πολεμο σ αυτους
που το χρημα κυνηγανε και μην τσιμπας
και καποια μερα ,θα τους βρει κι αυτους
αυτους τους καταραμενους
ο ιδιος πολεμος που εκαναν
πολυ μετανοημενους
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην ξεχνας φιλε καλε,
φιλε απο την Κυπρο
πως εχεις μανα να σ αγαπα πολυ
κι ας εισαι μακρια
Το σοφο ειναι ως μικρο παιδι
να μην τον προκαλεις
τον πολεμο με την Τουρκια
μπορει πολυ να πληγωθεις

Μα να μην φοβασαι κιολας
και να προετοιμαζεσαι οπισθοχωρωντας.
Ποτε ποτε μην φοβηθεις να εχεις πιστη μεσα σου καλη
εχθρο να μην τον συναντεις
μητε στον δρομο μητε στα βουνα
βλεπε μονο καλα τι κανει
και πηγαινε πες το στην μαμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 12, 2009 2:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επειδη εχασα λιγακι την ουσια
πανω στην φιγουρατη μου και
εγωιστικη μου αναισθησια
θελω να πω κατι που δεν εχει ουσια

ειναι ομως το ερωτημα το αρχικο
που μ εκανε και εψαξα
κι εσπασα το κεφαλι μου
για το τι λειπει απο εδω.

Νομιζω το βρηκα,το θεμα ηταν η ορκωμοσια
κι απο ,σε ποιον αναφερεται η πατριδογνωσια
αν θα πρεπε εδω που ζεις να τους κρατας τους ορκους
κι μηπως επρεπε να το καλοσκεφτεις
στρατιωτη ,
δεν θα πρεπε να πας φανταρος λες
και οτι τον πολεμω δεν το πολυγουσταρω Smile

Εγω ,σου λεω απλως την γνωμη μου
τι θα κανα εγω.
Ετσι που γιναν τα πραγματα
εξαιρεση δεν αποτελω.

Ξερεις οι ορκοι και οι υποσχεσεις
ειναι πραγμα Ιερο
ειναι σαν να σε παρω τηλεφωνο
στο σπιτι σου να ρθω
και τελικα να φυγω μακρια
χωρις καμια αποκριση καμια λεβεντια

Ετσι ,σαν να χαθηκε ο ερωτας στο ζευγαρι
σαν να πουληθηκε η ψυχη
για δυο κιλα σιταρι

Πουλα την μανα ,πουλα και τον πατερα
πουλα τον ιδιο σου τον εαυτο
κι ελα κοντα σε μενα

Ετσι δεν λεει κανεις,
το κρυβει καλα το παραμυθι
μην και υποψιαστεις

Μα σαν κατι τετοιο σου περασει απ το μυαλο
ψαξτο καλα πριν κανεις
βημα,
σκεψου το και μετρα το
σαν ποιημα μελωδικο

Μα ,θα μου πεις ,τωρα ειναι αργα
αυτα γινονται σαν ερθει η ωρα
και ειναι κι υποχρεωτικα

Αλλο η Μαμα ,κι αλλο η Γυναικα
μαθε να τα διαχωριζεις λογικα
με αγαπη ,
με μυαλοσυνη,με καλη θεληση
και νοημοσυνη,

Αλλο μυαλο,και αλλο νοηση
αλλο ενθυμουμαι
και αλλο
Επαναστατουμε

Μα προσεχε ,επιμενω
το θεμα σου το αρχικο ειναι
μη παρεις λογο πισω.

Προχωρα ,σκεψου το
κι αν θα χεις προβλημα
εδω ειμαι εγω..
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 01, 2009 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
....
......
μη παρεις λογο πισω.
.......


"Το καλό το άλογο τρώει και προχωράει μπροστά του" ("made" in China)

Αχ Ιστορίες ανθρωπινές ...
Αχ Εφιάλτη να'ξερες πως δεν είσαι "Εφιάλτης" ...
στην Ιστορία σε γράψανε έτσι μα αφορούσε πατρίδες
ας αφορούσε προσωπικές ιστορίες κι ας ερχόντουσαν να τους μιλήσουμε
μα να ακούνε κιόλας και να ζυγιάζουνε ...

Παράθεση:

_______________ Α Μ Α Χ Ο Σ _ Π Λ Η Θ Υ Σ Μ Ο Σ

Δεν κλαίω τον Αντώνιο, που χάνοντας μια μάχη και μια γυναίκα, έμπηξε το
ξίφος του και στο δικό του στήθος. Δεν κλαίω την Κλεοπάτρα που έχοντας
ζήσει σαν θεά, προτίμησε το φίδι από την ήττα.
Δεν κλαίω τον Καίσαρα, που αφού απόκτησε περισσότερη δύναμη απ' όλους τους θεούς της εποχής,
δέχτηκε στην καρδιά του τα εγχειρίδια των φίλων. Εκείνους όμως, που ήρθαν
και έφυγαν, χωρίς να ζήσουν, εκείνους που δεν γνώρισαν στο κόσμο παρά ανία,
εκείνους που είχαν και σχέδια και πόθους και καρδιά μεγάλη, και μυαλό, αλλά
ποτέ να ξεχωρίσουν δεν μπορούσαν, εκείνους που πάντα έμοιαζαν με ναυαγούς
σε ερημονήσι, εκείνοι που λαχτάραγαν το τέλος, αλλά να πάνε αυτοί στο θάνατο δεν βρήκαν το κουράγιο.

Εκείνους που γεννήθηκαν χωρίς να προσθέσουν τίποτα, και πέθαναν χωρίς να λείψουν σε κανέναν, Εκείνους που πάντα στη κερκίδα βρέθηκαν χωρίς να νοιώσουν στο στοίβο την άγρια ηδονή, Εκείνους που θα ήθελαν να έχουν ιστορία αλλά δεν έχουν.

Αυτούς _ν α ι , _π ρ α γ μ α τ ι κ ά _ τ ο υ ς _ κ λ α ί ω .



Εφιάλτη ευτυχισμένε εσύ - αποφάσισες και ζωή στην ύπαρξή σου έδωσες ..

ας τους άλλους τους καμπίσιους να παρατηρούν και πράξη να μην κάνουν μία ...

ανώτεροι θεωρούνται σύμφωνοι ... και τα χρόνια τους επίσης 'φύγαν και έφυγαν και τι μας άφησαν ; Την συμμετοχή τους στην κερκίδα ... Ολέ !

Ευλογημένες προδοσίες (δεν αντέξατε αγαπημένα μου ... δεν πειράζει ... σας αγαπάμε ...) που δεν μετανοιωθήκατε αχ έρμες να πηγαίνατε παντού κι ας ψηνότανε ο Ηρόδοτος να βρει παπύρους .... Θα΄χατε δώσει ζωή ....
γενιές που δεν υπήρξαν ...
αν το θέλανε καλώς ...
μα απόφαση να είναι κι όχι αφημός στο πουθενά του μυαλού ...
να μιλήσουν τα κυκλώματα αυτά εκεί πάνω και να πουν : κάνω αυτό, οτι στο πανάθεμα και να'ναι αυτό, .... να ζωή κι ύπαρξη αρκετή και τρισευτυχισμένη ..

μα αν άστεγος δεν ζήσεις το κεραμίδι πως θα εκτιμήσεις ανάθεμα μου λες ;
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dias123
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 25 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 91

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 4:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


ορκος πατριδος,ιατρικης,γαμου,δικαστηριου...ναι υπαρχουν πολλοι επιορκοι μεσα εκει...την εννοια του ορκου ποτε δεν την καταλαβα .. δεν ξερω γιατι υπαρχει καν..αφου δημιουργει πολλους επιορκους ..
ειναι μηπως τροπος να δεθει καποιος με το λογο..? ειναι μηπως αποδειξη για τους υπολοιπους οτι θα κανεις κατι οπωσδηποτε..? ειναι τροπος φοβιας για τον εαυτο μας , μην αλλαξουμε γνωμη στο μελλον για κατι..? τι ειναι ο ορκος και γιατι υπαρχει?γιατι εφαρμοζεται αφου δεν πιανει?
θυμαμαι οποιος εχει τον ορκο ιερο πολυ,οταν θελει να σου πει ψεματα , μολις τον βαλεις να ορκιστει και δεν το κανει,τον πιανεις αμεσως.. Wink
ειναι η μοναδικη χρησιμοτητα του ορκου που εχω βρει εως τωρα..
ευχαριστω..

_________________
η αληθεια με πικρα γλυκαινει και το ψεμα με γλυκα πικραινει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center