Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΡΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Γιάγκος Λοίζου
Λέκτωρ


Εγγραφή: 08 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τόπος: KYPROS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: ΟΡΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ Απάντηση με Συμπερίληψη


    "ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΠΙΣΤΙΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ
    ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΥΤΗΣ,
    ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΩΣ ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΤΑΥΤΗΝ,
    ΥΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑΝ ΜΟΥ ΩΣ ΟΠΛΙΤΟΥ.
    ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΟΚΕΙΜΑΙ ΕΙΣ ΟΙΟΥΣ ΔΗΠΟΤΕ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ,
    ΕΝ ΣΧΕΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΙΝ
    ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΝ ΚΑΙ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΝ
    ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΦΡΟΥΡΑΣ."


Άραγε πόσοι ορκιζόμαστε και καταπατούμε τους όρκους μας, όχι απλά την επομένη, μα ταυτόχρονα;
Αυτο, το "ταυτόχρονα" δηλαδή, παρουσιάζεται πιο δριμύ κατά τον όρκο που σύμφωνα πάντα προς το "ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ" και "το διεθνές δίκαιο" είμαστε αναγκασμένοι να λεμε στα δικαστήρια είτε ως Μάρτυρες(κατηγορίας/υπεράσπισης) είτε ακόμα ως Κατήγοροι-κατηγορούμενοι!
[/list][/code]

    "ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ
    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
    ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ Ή ΠΑΘΟΣ"


Ποιός απ' όλους φίλοι/ες μου, κατα την παρούσα περίπτωση λέει την "ΑΛΗΘΕΙΑ";;;
Είναι κατα φύσιν αδύνατο, να λένε, όλοι την αλήθεια!!!
Άρα ποιός λέει ψέμματα; Οι μάρτυρες κατηγορίας, οι μάρτυρες υπεράσπισης, ο κατήγορος ή ο κατηγορούμενος;......

[b
    Είναι άραγε σωστό να ορκιζόμαστε!;!
][/b]

Μην ξεχνάτε του αποστόλου Παύλου το
[list=]"μη ομνύετε μήτε τον ουρανόν μήτε την γη ίνα μη εις υπόκρισιν πέσειτε"[/list][/code]
"ΈΣΤΩ ΗΜΩΝ ΤΟ ΝΑΙ, ΝΑΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΟΥ, ΟΥ"
_________________
"οτι αξίζει,
πονάει,
και είναι,
δύσκολο"
ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗ8ΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 11:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα δεν είναι ο όρκος απόδειξη για τον άνρωπο,αλλά ο άνθρωπος απόδειξη του όρκου του.
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιάγκος Λοίζου
Λέκτωρ


Εγγραφή: 08 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τόπος: KYPROS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 11:44 am    Θέμα δημοσίευσης: όρκος και επίορκοι Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΡΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΜΕΔΟΥΣΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ Η ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ ΜΑΣ?
Confused Sad
_________________
"οτι αξίζει,
πονάει,
και είναι,
δύσκολο"
ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗ8ΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 11:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: όρκος και επίορκοι Απάντηση με Συμπερίληψη

Οχι απόλυτα,αλλά πολύ φοβάμαι πως ναι Γιάγκο μου! Sad
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιάγκος Λοίζου
Λέκτωρ


Εγγραφή: 08 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τόπος: KYPROS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 11:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: ορκος και επίορκοι Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώδικας:
 [b]εσύ τί θα πρότεινες ως λύση αγαπητή μου;[/b]

_________________
"οτι αξίζει,
πονάει,
και είναι,
δύσκολο"
ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗ8ΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 11, 2007 12:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: ορκος και επίορκοι Απάντηση με Συμπερίληψη

Γλυκιέ μου δεν νομιζω να υπαρχει λύση.
Ο ορκος δεν κανει τους κακους καλυτερους ουτε τους καλους καλυτερους.Ειναι θέμα χαρακηρα.Ευσυνειδησια θα ηταν το κλειδι ,αλλά που....?
Το θεωρώ ασκοπη διαδιακάσια,που ομως κάνει την οποια "παρατυποια" τους να δείχνει ακόμα μεγαλύτερη.
Ενας λόγος απλά να κρινουμε πιο αυστηρά αυτους που δεν μπορουν ετσι...
Ετσι οπως η ελευθερία,η δημοκρατια και ο ορκος με την τοσο καταχρηστική τους παρουσια ξεφτυσαν...
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 19, 2007 3:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕΣ ΜΕΔΟΥΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΕΡΟ...
ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΤΡΕΨΩ...

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΜΕΔΟΥΣΑ ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕΙΣ...ΕΜΕ ΔΕΝ ΝΟΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΖΩ...ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΠΑΡΤΩ ΜΩΡΗ ΦΙΔΟΜΑΛΟΥΣΑ...ΠΑΡΤΩ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Η ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ Η ΜΙΑ Η ΕΥΛΟΓΗΝΕΝΗ..

ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΕΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΜΩΡΗ ΣΕ ΡΩΤΑΩ...
ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ...;

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙ
ΑΙΩΝΙΑ ΤΥΦΛΗ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ..

ΣΕ ΕΞΟΡΚΙΖΩ ΚΑΙ ΕΣΕ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΕΞΑΓΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΨΕΛΝΩ...
ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΜΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΕΙΣ...

ΕΜΕ ΜΩΡΗ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΜΕ ΣΕ ΜΙΛΑΩ
ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΩΣ ΤΟ ΧΑΡΙΛΑΟ ΘΑ ΔΕΙΞΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ
Ο ΑΕΤΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΑ ΤΙΣ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΤΙΣ ΙΡΙΔΕΣ ΣΟΥ
Ο ΑΕΤΟΣ ΜΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ...
ΝΑ ΣΕ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ...

ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΞΟΡΚΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ...


ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΘΕΑ, ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΜΑΣ ΤΟΥ ΛΙΓΟΦΗΜΟΥ ΤΡΙΟΜΗΔΗ,
ΑΝΕΘΕΜΑ ΤΗΝ, ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ‘ΔΩΚΕ ΣΤΟΥΣ ΓΡΕΚΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΙΕΣ
ΚΑΙ ΠΛΗΘΟΣ ΑΝΤΡΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΨΥΧΕΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΕΠΑΝΩ
ΠΑΛΙΚΑΡΙΩΝ, ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΧΑ’Ι΄ΔΕΨΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΜΙΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΣΠΡΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΑΛΟΥΘΕ.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΔΙΑΣ
ΑΠ’ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΠΙΑΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΣΜΙΞΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ,
ΤΟΥ ΔΑΛΛΑ Ο Υ’Ι’ΟΣ Ο ΚΕΝΤΑΥΡΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.
ΠΟΙΟΣ ΤΑΧΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΣΠΡΩΞΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ Σ’ΕΤΟΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ.

ΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟ ΣΑΝ ΥΔΩΡ. ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΙ ΑΦΗΝΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙ.
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 19, 2007 8:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ δεν σ΄ακουσα ή η άλλη?
Τριομήδη μίλα μου και ας μην σε ακουω.Μίλα μου όμως ,ε!;
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 19, 2007 9:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γλυκέ μου Τριομήδη σου αφιερώνω το παρακάτω τραγουδι που είναι και το αγαπημενο μου.

Ρίξε ένα βλέμμα σιωπηλό
στον κόσμο τον αμαρτωλό
και δες η γη πως καιει
και με το χερι στην καρδια
αν δεν σ'αγγιξει η πυρκαγια
ψαξε να βρεις ποιος φταιει.

Σα χαμοπουλι ταπεινό
που δεν εγνωρισ' ουρανό
και περπατα στο χώμα
την ενδεκάτη ενολη
δεν την σεβαστηκες πολύ
γι'αυτό πονας ακόμα

Ειναι καινουργια και παλια
σαν της ψυχής την αντιλια
σαν της καρδιας τα βάθη
μα μες στου κόσμου τη φωτια
που μπερδευτηκαν τα χαρτια
κανεις δεν θα τη μάθει

Τραβα να βρεις το Μωυση
και ξαναρωτα τον και συ
μηπως αυτος την ξερει
την ενδεκατη εντολη
που ειν' ολοκαθαρο γυαλί
και κοφτερο μαχαιρι

Στην παγωμενη σου ερημια
το γελιο γινεται ζημια
κι η ομορφια σκοταδι
ετσι ειναι φιλε μου η ζωη
φερνει τον ηλιο το πρωι
την καταχνια το βραδυ

Κανε λοιπον υπομονη
τωρα που φως δε φανει
κι ουτε θα'ρθει καραβι
την εντεκάτη εντολή
τη ξερουν μόνο οι τρελοι
και ολοι της γης οι σκλαβοι.
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 21, 2007 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Ο ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΤΡΙΟΜΗΔΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΑΝ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΑΛΕΠΟΥ ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ
ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ
ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ
ΕΙΝΑΙ Ο ΙΑΚΧΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ.


ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ



ΣΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΝΟΥΣ ΖΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΕΚΤΟΣ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ
ΤΟΤΕ ΑΔΕΛΦΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟΝ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΣΜΙΚΟΣ ΑΕΡΟΒΑΤΗΣ
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΥΡΑΝΟΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΝΕΦΕΛΩΠΕΡΠΑΤΗΤΗΣ
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ
Ο ΓΝΗΣΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.


ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ
ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΣΜΙΨΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ΥΠΗΡΞΕ.

ΕΓΩ Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ
ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ
ΝΑ ΦΥΛΑΩ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ
ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΤΗΡΗΣΗ
ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ
ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΩ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ

ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΝΤΩΝ ΜΗΤΗΡ ΕΣΤΙ
ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ

ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 25, 2008 4:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και ποιο το αποτέλεσμα όταν καταπατάς τους όρκους σου?
Η κριτική και οι ενοχές. Σαν Ψυχολόγος αντιμετωπίζω καθημερινά ασθενείς που έρχονται κουβαλώντας βαρύ φορτίο απο ενοχές και κριτική.
Οι ενοχές προστατέυουν τον άνθρωπο απο το να κάνει μια μη ωφέλιμη γιάυτον ή για τους άλλους πράξη.
Κατα τα άλλα ενεργοποιούνται σαν διαδικασία στον νου και σε στιγμές που δεν έχει ώφελος για το ανθρώπινο νου και σώμα και συχνά φέρει ώς αποτέλεσμα την ασθένεια έιτε Ψυχολογική είτε σωματική είτε Ψύχοσωματική. Η ίδια η μυθολογία απενοχοπειεί τις πράξεις του Ήρωα μεταφράζοντας όπως λέει και ο φίλος μου ο Τριομίδης το ΛΑΘΟΣ σε ΑΘΛΟ.

Η ηθική δε βασίζεται σε πρέπει αλλα σε συνειδητή απόφαση ώφελους, και είναι απόρεια βιωμάτων του καθενός.

Ορκίστηκε πως θα την αγαπάει για πάντα μόνο δεν ήξερε πως η Αγάπη δεν είναι συμβόλαιο, δεν έχει παρελθόν και μέλλον μόνο παρόν. Τον έπνιξαν οι ενοχές γιατι άλλαζε πλέον δεν την αγαπούσε και είχε ξεχάσει πως Αγάπη στον εαυτό ειναι να τον οδηγείς σε συνεχή εξέλιξη χωρίς να αφήνεις τίποτα να αναχαιτήσει αυτή την εξέλιξη.'Εμεινε πίσω μίσησε τον ίδιο του τον εαυτό. Ξέχασε πως όλοι ανεξαιρέτως κάνουν το καλύτερο που μπορούν και ας μην ειναι ωφέλιμο ούτε γι'αυτούς ούτε για άλλους. Μα βάση κατάστασης και τι "σκατα" εχει στο μυαλό του ο καθείς κάθε στιγμή που αναπνέει κάνει το καλύτερο που μπορεί.

Αφήστε την κριτική και αγκαλιάστε την αξιολόγηση.
Αφήστε τους όρκους και με αγάπη προσεγγίστε αυτό που είναι πραγματικά ωφέλιμο για σας και για τους άλλους.
Αγγαλιάστε την ΑΛΛΑΓΗ. Οι όρκοι μιλούν για στασιμότητα και δογματισμό όχι συνεχή εξέλιξη.
αυτή είναι η ταπεινή αποψή μου.
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 25, 2008 11:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήθελα να σου καταθέσω και την δική μου άποψη φίλη Σένα
(και δεν θα έγραφα σχετικά αν δεν διάβαζα το άρθρο σου )
Η αγάπη και συνυφασμένα με "όρκους" (δεν αναφέρομαι στους ανακοινώσιμους αλλά σε αυτούς τους κρυφούς που προσπαθούμε να κρύψουμε ίσως ένα χαμόγελο να μην μας δουν όταν τους δίνουμε) είναι ένα νοηματικό "κύτταρο" που επεκτείνει την ύπαρξη του ανθρώπου

Όσο πιο πολλά τέτοια κύτταρα αναπτύσει η κοινωνία μας (είτε με την βοήθεια της θρησκείας είτε με άλλους τρόπους) θα βρίσκεται σε καλό δρόμο - τα υπόλοιπα είναι καρκινικά και μένει να φανεί στην "βιοψία" αν θα είναι καλοήθη ή όχι.

Όταν ξεκίνησα σε αυτό το forum ανέφερα πως θεωρώ την αγάπη ως το κορυφαίο πνευματικό επίτευγμα - επιμένω σε αυτό

Αν δεν είχαμε σάρκα και ήμασταν μόνον νους πραγματικά φίλη Σένα οι όρκοι θα ήταν παντελώς άχρηστοι.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2008 6:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παίρνω και γω το θάρρος να σε πω φιλε LSNM και να σου κάνω μια ερώτηση
αγαπάς ακόμα όλους/ες όσους έδωσες "κρυφά" όπως λές αυτό τον όρκο?

Και απάντα μου κι'αυτο αν η Αγάπη είναι ενέργεια κάτι όπως η ηλεκτρική νοημα έχει το παρελθόν, το μέλλον ή το παρόν? αν είχες ρέυμα χτές? ή άυριο ή άν θα έχεις σήμερα, τώρα?
Αν η ΔΕΗ σου ορκιστεί οτι θα έχεις ρέυμα για πάντα εσύ το παίρνεις ως δεδομένο? Γιατί εγώ καμμία ενέργεια (βαρυτητας, θερμική, ηλεκτρική κ.τ.λ.) δεν παίρνω ως δεδομένη, αλλα κάθε μέρα μπορώ να αντιληφθώ ΜΟΝΟ αν υπάρχει στο σήμερα. Και αυτό γιατί η επαγωγική λογική αγαπάω σήμερα άρα θα αγαπάω και άυριο, έχω ρέυμα σήμερα άρα θα έχω και άυριο οδήγησε το "κοτόπουλο του Russell" στο θάνατό του, δίνοντας στους επιστήμονες το έναυσμα να αμφισβητούν την επαγωγή σαν αναγκαίο και αρκετο κριτήριο ανακαλύψεων και να εφαρμόζουν τη στατιστική, Τουτέστην η στατιστική θα σου έλεγε πχ με πιθανότητα λάθους 0,001 άυριο θα έχω ρέυμα, όχι είχα χτές άρα θα έχω σήμερα.
Διάβασε αν έχεις χρόνο για το κοτόπουλο που σου είπα ψάξτο στο διαδύκτιο ειναι απλή και σοφή ιστορία.

Δεν μπορώ λοιπόν να σου ορκιστώ πως ο ήλιος θα γυρίζει για πάντα, ουτε οτι όσο ζω θα σ'αγαπάω. Όμως μπορώ να σου πώ πως αυτή τη στιγμη που σου γραφω αυτά σου αφιερώνω το χρόνο μου με αγάπη.
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2008 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο όρκος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δίνεται γιατί αν δοθεί πρέπει να τηρηθεί.

Οι άντρες έχουμε βιώσει την επιορκία αφού στον στρατό δίνουμε όρκο τον οποίο θα καταπατήσουμε την επομένη στιγμή.

ΝΑ αρνηθούμε τον όρκο θα είναι ΜΕΓΑ σφάλμα αφού θα προδώσουμε την πατρίδα. Δίνοντας όρκο καταπατούμε την παρότρυνση του Θεού να μην ορκιζόμαστε. Εδώ τίθεται το θέμα της Αμαρτίας της επιορκίας το οποίο δεν θέλω να σχολιάσω.

Σχετικά με την αγαπητή ψυχολόγο και όμορφη κυρία, Σενα.

Αγαπητή μου συμφωνώ με το πνεύμα όσων θέλεις να πεις αλλά όχι με τον τρόπο που τοποθετήθηκες.

Υπάρχει διαφορά υπόσχεσης και όρκου. Στις σχέσεις των ανθρώπων ορισμένες υποσχέσεις είναι πιο δυνατές από όρκους.

Για εμένα δεν έχει σημασία αν τελικά καταπατηθεί η υπόσχεση ή ο όρκος αλλά η επιθυμία να τηρηθεί αυτή. Αν είναι δυνατή τότε και οι πιθανότητες τήρησης είναι πολλές.

Με την δύναμη της θέλησης και τον έλεγχο της σκέψης είναι δυνατό να επιτευχθεί η τήρηση ακόμη και του πιο απίθανου όρκου που θα δοθεί.

Καλή μου Σενα
Είσαι ψυχολόγος και μου είσαι συμπαθής αλλά και στον στόχο αφού τους όμοιους σου δεν τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Προσφέρουν με μεγάλη ευκολία τα ψυχοφάρμακα όταν αρκεί ελάχιστη ψυχοθεραπεία που πρέπει να έχει στόχο στον έλεγχο της θέλησης.

Ελπίζω να είσαι από αυτές που βοηθούν πραγματικά και όχι με υποκατάστατα.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2008 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε gexrag όντως μεγάλη δύναμη μπορεί να έχει "το θέλω" της επιθυμίας και χαίρομαι που αναφέρθηκες σ'αυτή και όχι στην ανάγκη.

Οι Ψυχολόγοι δεν δίνουν φάρμακα αυτό το κάνουν οι Ψυχίατροι και όντως συχνά συνταγογραφούν ενώ δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη, ομως υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν γίνεται να τα αποφύγεις γιατι δεν υπάρχει άλλη λύση (πχ σχιζοφρένεια, μανιοκατάθλιψη, συστηματικές απόπειρες αυτοκτονίας).
Προσωπικά κάνω ο,τι μπορώ για να δίνω αφάρμακες λύσεις στους θεραπευόμενούς μου. Τα ψυχοφάρμακα συχνά αφαιρούν την αίσθηση του ελέγχου της αυτοδιαχείρησης και τις ικανότητες αυτοίασης του ανθρώπου.
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center