Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Είμαι νεοφώτιστος φιλόσοφος και...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 7:37 am    Θέμα δημοσίευσης: eimai neofotistos filosofos kai... Απάντηση με Συμπερίληψη

thelw na gnwristoume ...egw mages spoudazw aglia ...eimai masteras politikos mhxanikos sto brighton...th pinw averta (enow pinw ntafou) ...pernw narkwtrika kai ta loipa ...isws fanei periergo se pollous apo esas auto ...exw kanei parea apo prezakides mexri sugrafeis ...kai eimai enas zwntanos anthropos pou xerei pios einai kai tou aresei na beltionete kai na mathenei .... thelw na pistwuw oti an kai o tropos pou milate mou fenete ligo periergos ,oti exoume ena koino oloi emeis sauyto to forum ...mas aresei na filosofoume ...loipon peite mou th gnwmh sas gurw apo ta narkwtika ...pisteuete oti mporoun na voithisoun ...an kapios xerei na mathenei apo auta.. einai kalo na ta pernei? eseis pernete tipota? ...milaw gia fush gia to megalo sofo ...to xorto .. Wink


filika johnys
peace ...we are all greeks and we know some thinks they do not know...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 8:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το μεγαλύτερο ναρκωτικό είναι η ανεκπλήρωτη μεγάλη επιυθμία μας. θα σταματήσεις τα ναρκωτικά όταν αντιληφθείς ότι η μεγαλύτερη επιθυμία του ανθρώπου όπως και εσύ είναι να ζει. Τα ναρκωτικά αν σου εγγυηθούν την ζωή που θέλεις, και συ ξέρεις τι θέλεις έχει καλώς.
Βέβαια σκέψου τι είναι ο άνθρωπος χωρίς φίλους! Και σκέψου πόσους φίλους έχασες από τα ναρκωτικά. Έτσι σκέψου ότι μπορείς να χαθείς και να μην συζητάμε χωρίς να το θες πραγματικά αλλά επειδή έδρασαν τα ναρκωτικά γι΄ αυτό.
Με άλλα λόγια ελευθέρωσε τον εαυτό σου. Άσε που οι σκέψεις σου περί υπεράνθρωπου και τα ναρκωτικά δεν συνδέονται με τίποτα! Επίσης το ότι θέλεις αύριο μεθαύριο να κατασκευάζεις σπίτια σημαίνει ότι θέλεις ανθρώπους, αγοραστές, που η θέλησή τους δεν είναι απλά να αγοράσουν αλλά να ευχαριστηθούν το σπίτι που θα τους φτιάξεις, αντοπάριστα!
Εν τω μεταξύ οι ναρκωτικές ουσίες φέρνουν ένα γρήγορο αποτέλεσμα και δεδομένου ότι το φόρουμ δεν απαιτεί γρήγορες αντιδράσεις, (γράφεις με το πάσο σου), δεν βλέπω σε τι θα χρησίμευε να χαλάσω την υγεία μου ενώ δεν απαιτείται τέτοια δράση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sevasth h apopsi sou file mou. loipon katarxhn mhn eisai apolutos se tipota....kai na xereis oti uparxoun polu dromoi pou mporeis na akolouthiseis gia na ftaseis se ena epithimito apotelesma, o kathenas akolouthei opoio thelei ,polu logiko. emena maresoun ta narkwtika giati aploustata mou aresei na doikimazw ton eauto mou ...tou exw apisteuh empistosdunh kai to piusteuw sa theo mou...maresei na tou vazw duskola..apo kei kai pera tha sumfonhsw mazi sou sto thema oti poloi filoi mou exoune "kaei" alla egw exw ena megalo mustiko pou kaneis de to xerei kai giatuo de mporw na kaw....xerw oti h filosofia einai to farmako tou nou...opws legane kai oi arxaoi kai pistepse me einai to monadiko pou mou dinei th dunamh na zw kai na niothw zwntanos akoma. o uperanthropos uparxei oxi mono se mena alla kai se sena kai se olous mas ...kai sigoura ta narjkwtika de mporoun na sto xarisoun...prepei na to xeis mesa sou...na niotheis oti kati sou kanei ping Wink
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η φιλοσοφία πάντοτε ήθελε ξεκάθαρο νου και ποτέ δε χρειάστηκε βοηθήματα. Θυμίσου μόνο ότι η φιλοσοφία μετά κρασιού ονομάστηκε αμπελοφιλοσοφία.

Μήπως έχεις πέσει θύμα μιας ...ναρκοφιλοσοφίας;

Απότι έχεις καταλάβει κανείς από εδώ δεν πρόκειται να πει σε κανέναν μη αυτό, μη το άλλο... Όπως λέει και ο φίλος μας ο Russell, μια νίκη βασισμένη στην αυθεντία και την απαγόρευση είναι εξωπραγματική και πλασματική.

Γι αυτό λοιπόν πες μας. Τι λύσεις σου δίνουν οι χημικές ουσίες, και σε ποια προβλήματα. Εσύ είσαι ο καταλληλότερος να μας πεις αν βοηθούν τελικά ή όχι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 11:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαρά στο κουράγιο σου john, που συζητάς γι΄ αυτό! Θα πρέπει αν είσαι θαρραλέος άνθρωπος, κι από ότι λες, μπράβο σου. Όπως είπε και ο Afham, απεχθάνομαι να με δασκαλεύουν, και γι΄ αυτό και γω δεν κάνω το ίδιο σε άλλους...

Ειλικρινά, θα ήθελα να μάθω, γιατί καταφεύγει σε τέτοιες 'πατερίτσες" ένας τόσο δυνατός άνθρωπος... Τι σου προσφέρει το ντοπάρισμα;

Έχεις ικανότητες ή δεν έχεις;
Αν δεν έχεις λες ψέμματα, φαίνεται από αυτά που λες για σένα. (Εκτός αν δεν λες αλήθεια.)
Αν έχεις, τότε...; Γιατί δεν καλλιεργείς τον εαυτό σου χωρίς τέτοιες "πατερίτσες"; Πώς το ανέχεσαι αυτό; Με τέτοια θα ικανοποιήσεις τον "υπεράνθρωπο" μέσα σου; Ωραίος 'υπεράνθρωπος'...

Και κάτι ακόμα: τι τον θέλεις τον υπεράνθρωπο; Με τον άνθρωπο δεν βολεύεσαι; Επίσης, θα υποκύψω στον πειρασμό να ρωτήσω και το εξής: εγώ με ποιον διαλέγομαι αυτή τη στιγμή; Με τον άνθρωπο; Με τον υπεράνθρωπο; Με τη χημική ουσία; ... Με ποιον ή με τι;

Συγγνώμη για την ειλικρίνεια! Ανταποκρίθηκα στη δική σου ειλικρίνεια και περιμένω απάντηση.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

loipon na xekatharisw kapia pramata gia na mhn parexigiomaste ...egw pinw kana mpafo mono xorto you know...loipon to xorto den einai xhmeia den einai koka ....ama dwseis se ena vlaka koka tha tou dwsei extra skills tha sou to pei to poihma sto telos alla auto einai pseftiko giati milaei h koka kai oxi o eautos tou atomou...loipon otan pineis xorto den exeis auth th dunatotha de sou xarizei ta extra skills ...se kamia periptwsh mono otan eisai alithinos mporeis na antepexeltheis ...to mono pou sou mathenei to xorto einai pws na eisai cool kai pistepse exei pola mustika na sou pei h fush ..to xorto . anoikei sthn alusida man kai to xorto kai prepei na to dexteis opws dexesai th ntomata opws to kreas gia na zhseis ...allla prosede twra ti tha pw...an trws mono ntomates de zeis ....pan metro aristo ...se ola mesa file giauto xerw kapia pramata parapanw kai eimai 22 xronon kai kanw to master mou giati emai maxhths file ...eimai pantou mesa se olous tous kuklous pou mporeis na fantasteis kai twra de sou milaei kamia xhmeia re file egw eimai o giannhs ena pedi sou milaei kanenas uperanthropos ...gia mena o yperanthropos mou einai ena mikro pedi pou xerei na xerete na pezei kai na ekfrazete ..enas pekths ths zwhs eimai tipota parapanw ... Wink kai o nous mou einai katharos sa mikrou pediou to xorto to pinw gia na hremw kai na denomai perisotero me tous filous mou xaxa... pantws euxaristw gia ta kala sou logia jason kai mh to vlepeis th ntafou sa "pateristes" desto opws otan bgeneis exw kai thes napieis kati..na xalarwseis vre adelfe etsi desto ..to alkool einai auto pou prepei na aforisete opws exw kanei egw mages ...giati ne to alkool pote de xereis ti kaneis apla to kaneis...me ta drugs panta uparxei enas logos pou kaneis kati panta kataleveneis kai mporeis na exighseis giati ekanes kati ...roger that

eseis dhl de kapnizete de pinete alkool???ti pezei me th parth sas eiste oloi toso teloioi pou deixnete emena me to daxtulo ...pragmatika mou fenete polu asteio ...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

John, θες ψυχανάλυση από φιλόσοφο φωτογράφο;
Αν μπώ σε μια συζήτηση και επικεντρώνω την κουβέντα στην μανία μου τότε θα με πάρουν στο ψιλό! Το κακό είναι ότι θα γυρίσω πάλι στην μανία μου γιατί εκεί βρίσκω περισσότερο θάρρος. Και να χάσω από τον εαυτό μου, θα σημαίνει ότι αυτός θα βγεί κερδισμένος άρα πάλι ευτυχισμένος θα είμαι, αφού εγώ και ο εαυτός μου είμαστε το ίδιο! Γιατί όμως να ζυγίζω τον εαυτό μου με το εγώ μου, γιατί δηλαδή να με βλέπω διπλό (ενώ είμαι ένα και το αυτό);
Απλά γιατί δεν γουστάρω να συγκριθώ με άλλους! Ξέρω ότι έχω δυνατότητες, βλέπω ότι πάω για μάστερ, αλλά δεν θα γίνω από σήμερα αυτό που θέλω να φτάσω να γίνω αύριο. Οι άλλοι στο φινάλε να πάνε να κουρευτούνε, είναι αμπελοφιλόσοφοι, όταν γίνω αυτίο που προορίζομαιόι άλλοιθ ατρώνε κουτόχορτο. Τι κι αν είμαι 22 χρονών, έχω μάθει όσα ξέρουν και οι άλλοι, και μάλιστα να κάνω αυτό που δεν κάνει και ο καλύτερος, ο πιο έξυπνος, σαν και αυτούς που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και τους βρίσκω σε κάτι τέτοια φόρουμ. Και τους το λέω και τι μου λένε; Να το κόψω! Γιατί κολλώνουν, ενώ εγώ ο μάγκας δεν κολλώνω. Δεν φοβάμε τίποτα. Είμαι υπεράνθρωπος. Μικρός αλλά θαυματουργός. Δεν πίνω χημεία αλλά φύση!
Και τι μου κάνουν; Μέχρι και δωρεάν ψυχανάλυση, αυτός ο δόλιος ο Bugman, που περιμένει το βραβείο του ξενέρωτου! Νερό τρέχει στις φλέβες τους;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pragmatika pisteuw de katalaveneis gri apo auta pou lew ... exeis th dunamh na me psixologhseis?? .... kai an oxi emena kapoion filo sou ...to ekanes pote??? egw mporw na ginw psixologos tws filwn mou kai autoi einai gia mena ...autoi me voithane man ...kai h anagnwrish einai auto pou sou lei eisai sto swsto dromo proxwra ...kai egw eimai re file giati exw polous filous pou me agapane pragmatika ... pragmatika pisteuw oti epidi pote sou de vrikes mesa sou ton uperanthropo h den pistepses toso polu epitithesai se mena xwris sthn ousia na sou exw epitethei .... pes mou loipon esy ti pisteueis re man ??? se ti theo pisteueis??? egw sou ipa oti o theos mou eimai egw ..kai oute prospathw na andagonistw kanenan edw mesa ...de me endiaferei re file ..apla mpika na vrw kapio swsto atomo na antalaxw apopsis kai vlepw mono theates na katakrinoun...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

jhon, κανεις λάθος, αλλά δεν σε νοιάζει έτσι και αλλιώς. Θα σου μιλήσω στην γλώσα σου man. (συγνώμη afham)

Από την στιγμή που μπήκες στην ζωή μας μας έδειξες τι αξίζεις: Χασίσι και επιστροφή στην φύση. Εμείς εδ΄ω δεν το προσφέρουμε. Χεστήκαμε αν εσύ θέλεις να την καταβρείς! Διάβασε τι έχουμε γράψει και τα ξαναλέμε σε δυο μήνες αν σε αφήσει το χασίς.
Ξεχνάς ότι έχουμε και εδώ σε αυτό το φόρουμ την δυνατότητα να επιλέγουμε τους συνομιλητές μας. Το ότι με σχόλασες δεν με νοιάζει. Σου έδειξα την αποψή μου διότι μίλησες για το προσωπικό σου θέμα. Κοίτα, τελικά να δείχνεις αυτά που αρέσουν στον κόσμο. Θα ήμουν πολύ μαλάκας να μου έλεγε κάποιος είμαι κλέφτης θές να κάνουμε παρέα, και να έλεγα ναι. Αυτό πόσα χρόνια θες για να το καταλάβεις, τέρας εφυϊας;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman το ότι ο john μας είπε για ένα τόσο προσωπικό του ζήτημα, πάει να πει ότι του κερδίσαμε την εμπιστοσύνη. Το πιο εύκολο είναι να αρχίσουμε τις διενέξεις. Το πιο δύσκολο είναι να βγάλουμε άκρη σε ένα τέτοιο ζήτημα που καίει.

Αυτό που μου προκαλεί απορία σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το επιχείρημα της φύσεως: Μάλιστα φίλε μου, το χόρτο υπάρχει στη φύση. Μπορείς να το μυρίσεις, να το ξεριζώσεις, να το φας, να το πατήσεις, ΟΧΙ όμως να το καπνίσεις. Το κάπνισμα δεν είναι και τόσο φυσική και αυτονόητη λειτουργία!

Και σας παρακαλώ να μη συνεχίσουν προσωπικές επιθέσεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
μαριος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 01 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 7
Τόπος: αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 3:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.Οι επιλογες κρινονται παντα ασφαλως εκ του αποτελεσματος.Αν νομιζεις γιαννη οτι το χορτο συμβαλλει τοσο σημαντικα στην χαλαρωση σου και σε φερνει πιο κοντα με τους φιλους σου τοτε συνεχισε οσο μπορεις.Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το εξης΄.Αφου οταν καπνιζεις νιωθεις τοσο ευχαριστα γιατι επιλεγεις καποιες στιγμες να μην καπνιζεις.Με βαση τα λεγομενα σου δεν υπαρχει λογος να ζεις χωρις αυτο.Αν υπαρχει καποιος λογος θα ηθελα να μου πεις...
Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι πολυ δυσαρεστη απο τα ναρκωτικα.Δουλευα καποια στιγμη σε ενα μαγαζι και ερχοταν καθημερινα ενας πατερας ως πελατης για να ακουει το ονομα μου και του συναδελφου μου.Εχουμε τα ονοματα των 2 παιδιων που εχασε απο ναρκωτικα.Και εκεινα ειχαν ξεκινησει με χορτο για να νιωσουν καλυτερα με τους γυρω τους.Ηταν μολις 22.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αντωνης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: καλλιθεα-αττικης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλησπερα

Θα ηθελα να πω την αποψη μου για το θεμα που εθεσε ο Γιαννης

Εγω δεν εχω δοκιμασει ποτε μου και δε νομιζω να δοκιμασω πλεον.Εβλεπα τους ενδοσχολικους ή εξωσχολικους ,τοτε που πηγαινα σχολειο , και ηταν σε οικτρη κατασταση , δηλαδη τους εβλεπες και τους λυποσουν ,πιτσιρικαδες να σερνονται στα παγκακια,να παραπατανε μονοι τους ,θεαμα γελοιο.
Λεγοντας θεαμα γελοιο εννοω οτι οι περισσοτεροι το εκαναν για τη διαφοροποιηση τους απο τους αλλους και να κεντρισουν το ενδιαφερον ,ενω τελικα καταντουσαν οι βλακες, ξερετε αυτους πουτους δειχνουν με το δαχτυλο.

ΟΥσιαστικα δε θελω να πω τα τετριμμενα ,οτι με τα ναρκωτικα οδηγεισαι στο θανατο ,αλλα σε ολη αυτη την πορεια θα γελοιοποιεισαι καθημερινα ,θα καταντας ενα καραγκιοζακι ,μια ξεφτιλα ,θα σερνεσαι στους δρομους,θα πουλας κερια στο Μοναστηρακι για τη δοση σου, θα σε λυπουνται ,δηλαδη μια συνεχης τραγωδια


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Επειδη το χορτο , ρε συ Γιαννη, ειναι φυσικο δε σημαινει οτι το καπνιζουμε κιολας,δηλαδη και τα φυλλα μανταρινιου ειναι φυσικα ,θα τα καπνισουμε και αυτα?

Ακομα, δεν πρεπει να συγκρινεται το αλκοολ με το χασις ,γιατι το αλκοολ σου κανει ζημια αλλα και εξαρτασαι απο αυτο οταν υπαρξη καταχρηση.Το χασις σου δημιουργει εξαρτηση και με την απλη χρηση
Μη γυρισει και πει κανεις οτι με το χασις δεν παθαινεις εξαρτηση γιατι το χασις παραμενει στο οργανισμο για περιπου 15 μερες ,γιαυτο κιολας δεν εχεις καθημερινη θεληση για χρηση!

ΓΙαννη,το χορτο ειναι φυσικο αλλα σε οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στηνστην ηρωινη,οποτε δεν πρεπει να το αποενοχοποιουμε

Ετουτα τα ολιγα προς το παρον
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2003 1:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και το δηλητήριο της οχιάς φυσικό είναι. Φυσικότατο!

Τις προάλλες πήρε το μάτι μου μια αφίσα, που είχε βέβαια το γέλιο της... Έλεγε, «αυτό χόρτο ο θεός το έκανε λάθος;;; Μακαριώτατε πάρε θέση!»

Λοιπόν, η φύση όλα τα έχει. Και ζωή και θάνατο. Αν τώρα κάποιος δεν έχει την ικανότητα να ξεχωρίζει το ένα από το άλλο, με γειά του με χαρά του...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2003 1:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα είναι ότι το δηλητήριο της οχιάς δεν το πουλάνε. Ενώ το άλλο το πουλάνε και έχει και φιλοσοφική υποστήριξη από πίσω. Γι' αυτό λέει ο κάθε χρήστης ότι είναι και μπασμένος στα κόλπα!
Αποφάσισα να μην καταπιαστώ με τις εμπειρίες οποιουδήποτε, διότι καμιά ιδέα δεν είναι τόσο δυνατή όσο μια εμπειρία. Ας μας περιγράψει ο john το φιλοσοφικό υπόβαθρο του χρήστη, όχι για να τον ξεφτηλίσουμε αλλά να λάβουμε γνώση και κατ' επέκταση χαρά (το πιο ωραίο ναρκωτικό)!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2003 8:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η μαγκιά μας θα ήταν να καταφέρουμε να τον μυήσουμε σ΄ αυτό το δικό μας "ναρκωτικό"... αλλά αυτό σπάνια γίνεται.

Έτσι, να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους αγαπητέ john! Και εσύ υπακούς στον κανόνα: δεν θεωρείς τον εαυτό του εξαρτημένο!

Όποιος μα όποιος δεν αποδέχεται την ασθένειά του, δεν πρόκειται ποτέ να γιατρευτεί! Thats the truth my friend! Can you take it? Question
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center