Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 30, 2009 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Corto έγραψε:
Νομιζω οτι ειναι πιο ενδιαφερον να μελετησουμε γιατι θελουμε τοσο πολυ να μαθουμε αν υπαρχει μετα θανατον ζωη....


Όντως αυτό είναι ενδιαφέρον ερώτημα και πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση του.
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 30, 2009 7:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένστικτο επιβίωσης χωρίς λογική.Ανθρωποκεντρισμός!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2009 3:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

xristiana,

Όταν ονειρεύεσαι λες ότι δεν έχεις επίγνωση ότι κοιμάσαι, αλλά από την άλλη μεριά, σε έναν τραγικό εφιάλτη που οδηγεί στον υποτειθέμενο θάνατό σου, σκέφτεσαι ότι είναι εφιάλτης αυτό που βιώνεις και ξυπνάς άμεσα….και άρα δεν έχεις πεθάνει ποτέ στον ύπνο σου.

Το όνειρο το αισθάνομαι πραγματικό σε ένα μικρό ποσοστό, διότι δεν το βιώνω όπως βιώνω την «πραγματικότητα». Δεν έχω αίσθηση του χρόνου, δεν έχω βάρος, δεν έχω σώμα αλλά έχω και σώμα, , δεν έχουν λογική σειρά τα γεγονότα και πολλές φορές σκέφτομαι (στο όνειρο) ότι κάτι δεν πάει καλά, διότι ενώ ήμουν στην Πελοπόννησο, ξαφνικά βρέθηκα σε ένα supermarket στην Αθήνα…και δεν μου άρεσε

Όταν γεννιέται κανείς, δεν νομίζω ότι το συνειδητοποιεί.
Όταν βιώνει τον θάνατο, φαντάζομαι το συνειδητοποιεί πλήρως.
Όταν βιώνει την καθημερινότητα άλλες φορές το συνειδητοποιεί, άλλες όχι. Π.χ. όταν κλειδώνω το αμάξι κάθε μέρα, δεν συνειδητοποιώ πως γίνεται αυτό…Ίσως λίγες ώρες αργότερα να σκεφτώ «άραγε το κλείδωσα το αμάξι?».
Όταν οδηγώ προς την δουλειά και πάλι δεν το συνειδητοποιώ. Συνειδητοποιώ όμως άλλα μικρά ή μεγάλα βιώματα της ζωής μου

Άρα, νομίζω ότι δεν θα μιλούσα για συνεχόμενη συνειδητότητα, αλλά για pause και starts της συνειδητότητας. Αν μιλήσω όμως για το ΕΙΜΑΙ (υφίσταμαι), τότε μιλώ για συνεχές playing (μέχρι το τελικό stop) και δεν το πηγαίνω πιο πέρα.

Η ζωή υπάρχει στη γέννηση, είναι σαφές.
Η ζωή όμως δεν υπάρχει μέσα στον θάνατο αφού μιλάμε για κάτι νεκρό, κάτι που δεν βιώνει τίποτα.
Αν όμως δεις τον θάνατο ως έναρξη μιας άλλης ζωής (τελείως ξεχωριστό κεφάλαιο), τοτε θα μπορώ να πω πως υπάρχει ζωή η οποία μπορεί να προκύψει από τον θάνατο (και έξω από αυτόν).

Ο θάνατος του γαϊδουράγκαθου, δίνει ζωή στην αντιλόπη, η αντιλόπη δίνει ζωή στην τίγρη, η τίγρης δίνει ζωή στο έδαφος όταν πεθάνει, το έδαφος δίνει ζωή στο γαϊδουράγκαθο ώστε ν΄αναπτυχθεί, το γαϊδουράγκαθο δίνει ζωή στην αντιλόπη κοκ. Όμως και εκεί υπάρχει ένα τέλος…πότε? Όταν το έδαφος ερημοποιηθεί , πολύ απλά, θα πάψει να υφίσταται η ζωή.

Κάπως έτσι τα σκέφτομαι…
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 20, 2009 9:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σταθώ σε ένα μέρος της απάντησης σου για να μην τα μπλέξουμε πολύ... και να κατανοώ τις απόψεις σου προχωρώντας.

Παράθεση:
Όταν γεννιέται κανείς, δεν νομίζω ότι το συνειδητοποιεί.
Όταν βιώνει τον θάνατο, φαντάζομαι το συνειδητοποιεί πλήρως.


Βασίζεις τους επόμενους συλλογισμούς σου σε κάτι που "νομίζεις" και "φαντάζεσαι" αλλά δεν γνωρίζεις σίγουρα όμως στη συνέχεια ο νους δεν τα αμφισβητεί.


Παράθεση:
Όταν βιώνει την καθημερινότητα άλλες φορές το συνειδητοποιεί, άλλες όχι. Π.χ. όταν κλειδώνω το αμάξι κάθε μέρα, δεν συνειδητοποιώ πως γίνεται αυτό…Ίσως λίγες ώρες αργότερα να σκεφτώ «άραγε το κλείδωσα το αμάξι?».
Όταν οδηγώ προς την δουλειά και πάλι δεν το συνειδητοποιώ. Συνειδητοποιώ όμως άλλα μικρά ή μεγάλα βιώματα της ζωής μου


Ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι άυτή είναι η μόνη κατάσταση ύπαρξης, απλά γιατί εσύ δεν τα συνειδητοποιείς όλα αυτά.

Αν είχες τη δυνατότητα να συνειδητοποιείς και να προσέχεις τα πάντα (γιατί την έχεις) πώς αυτό θα διαφοροποιούσε το συλλογισμό σου;

Παράθεση:
Άρα, νομίζω ότι δεν θα μιλούσα για συνεχόμενη συνειδητότητα, αλλά για pause και starts της συνειδητότητας. Αν μιλήσω όμως για το ΕΙΜΑΙ (υφίσταμαι), τότε μιλώ για συνεχές playing (μέχρι το τελικό stop) και δεν το πηγαίνω πιο πέρα.


Τι είναι το "ΕΙΜΑΙ (υφίσταμαι)", έξω από τη συνειδητότητα;
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΕΡΙΚΟ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 30 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 96
Τόπος: Κερκυρα-Άπειρο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 14, 2009 3:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΤΙΠΟΤΑ?? ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.. ΤΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ... ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΥΠΙΚΕΣ (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ) ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΑΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ? ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥ. ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΙΣΩΣ Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΩΝ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ...
_________________
Αν θεωρήσουμε ότι δεν είμαστε μόνοι στο άπειρο σύμπαν..υπάρχει περίπτωση να μην είμαστε το μόνο "λάθος" της φύσης;;Και αν η απάντηση είναι θετική, τι περιμένει ακόμη τον άμοιρο τούτο κόσμο;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 16, 2009 3:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιος σκέφτεται είναι το θέμα; Αν μπορείς να παρακολουθήσεις τις σκέψεις σου, ποιος σκέφτεται και ποιος παρακολουθεί;

Τι είναι η σκέψη; Τι καθορίζει την ποσότητα και την ποιότητα των σκέψεων;

Είναι "εύκολη" η ανταλλαγή απόψεων όταν δεν αμφισβητεί ο νους τους αρχικούς συλλογισμούς... δε νομίζεις;
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΜΑΧΑΙΡΑ
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΕΡΙΚΟ έγραψε:
ΤΙΠΟΤΑ?? ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.. ΤΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ... ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΥΠΙΚΕΣ (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ) ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΑΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ? ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥ. ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΙΣΩΣ Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΩΝ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ...



Όταν κοιμάσαι δηλαδή εσύ δεν υπάρχεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 9:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή η ανάλυση πάνω στο "σκέφτομαι άρα υπάρχω"
αλλά υπάρχει και το "ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ και άρα υπάρχω".
Επίσης το "φιλοσοφώ και άρα υπάρχω" όπου στο φιλοσοφώ ορίζεται η σκέψη και η αίσθηση σε ταυτόχρονη συνύπαρξη δια του λόγου του εκφραστέου όχι μόνο σε μονμαχικό επίπεδο και όπως ορίζεται η συζήτηση με τον εαυτό μας που είναι ο αφουγκρασμός της σκέψης μας, αλλά και η ΑΜΟΙΒΑΙΑ επικοινωνία δια του λόγου δύο ή περισσοτέρων συνομιλητών.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν διαχωρίζονται τα δυο...

Οι σκέψεις προκαλούν τα αισθήματα, άρα είναι απόλυτα συνεδεμένα.
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 10:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι καλή μου αλλά κάποιες φορές μπορούν να ελεγχθούν τόσο οι σκέψεις όσο και τα συναισθήματα.

Η σύνδεσή μου έγινε με στόχο τον ορισμό της ηδονής του πνεύματος. Η ηδονή αυτή είναι εκείνο το ανασήκωμα του κεφαλιού και η εις βάθος σκέψη η οποία προκαλεί την ικανοποίηση εκείνη του στοχασμού, ο οποίος ορίζει μία ΒΑΘΙΑ μέσα στον νου νόηση τέτοια που δεν εκφράζεται με σκέψεις, αλλά αποτελεί μία απλή νόηση. Είναι εκείνη η εσώτερη ικανοποίηση αυτή που περιγράφω που προέρχεται από την νόηση του στοχασμού του συνομιλητή.

Αυτή η νόηση που περιέγραψα ορίζει ουσιαστικά την επίγνωση ή θα έλεγε κανείς διαφορετικά το "λάθε βιώσας" που ανέφερε ο Επίκουρος.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και αυτή η νόηση που περιγράφεις, έχει αισθήσεις... απλά δεν είναι ίδιες με τις αισθήσεις και τα αισθήματα του εγώ, ούτε περιγράφονται με λέξεις. Μόνο βιώνονται και προκαλούν σιωπή...
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 24, 2009 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΚΡΙΒΩΣ καλή μου γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται για απλή αίσθηση αλλά ΓΙΑ ΗΔΟΝΗ. Εϊναι η ΗΔΟΝΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ την οποία αναζητούσαν ΟΛΟΙ οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι και ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΟΙ σήμερα, έστω και αν δεν έχουν προσδιορίσει για τον ακριβές αυτού που τους συναρπάζει.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: Μέσα σου...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2009 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει ζωή πριν την γέννηση?
_________________
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2009 8:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα μας ενδιέφερε το πριν και το μετά αν το ενδιάμεσα είχε νόημα;
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2009 9:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αν υπάρχει ζωή μετά θάνατον, η ζωή αυτή θα έχει αυτό που λέμε "ελεύθερη βούληση"; Δεν θα μπορούμε δηλαδή ούτε και ν' αυτοκτονήσουμε! Shocked Δεν με ελκύει και τόσο η ιδέα πως θα είμαι εγκλωβισμένος σε μια αέναη ύπαρξη και θα βιώνω μια κατάσταση που προέρχεται από κάτι άλλο, έξω από μένα!

Και η "ροή" του χρόνου είναι πρόβλημα σε μια τέτοια κατάσταση, εκτός κι αν κάθε τρία δευτερόλεπτα η μνήμη μας διαγράφεται (όπως συμβαίνει στα χρυσόψαρα) για να μην σαλτάρουμε από τη βαρεμάρα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Επόμενο
Σελίδα 16 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center