Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 16, 2006 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ?
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tsepos
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Όχι Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 16, 2006 5:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλαξε συνήθειες. Μην αναζητάς να τρέχεις συνεχώς σε ένα φαύλο κύκλο.
Επίσης ένα καλό κόλπο είναι να κάνεις σύμμαχο την καθημερηνότητα ή παρέα στο Λιαντίνη για να είσαι απών στο παρών.
_________________
''Είναι καλό να είσαι σημαντικός. Είναι όμως πιο σημαντικό να είσαι καλός.'' Νταίηλ Κάρνετζυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 16, 2006 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα πιστεύω δεν είναι το τι κάνει κανείς κατά τη διάρκεια της μέρας ( αν και πολλές φορές παίζει πολύ σημαντικό ρόλο) αλλά το πως αυτό που κάνεις σε αποπροσανατολίζει στον ελάχιστο δυνατό βαθμό από τους στόχους και τις επιδιώξεις που σαν άνθρωπος έχεις.
Οι ιδανικές περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν πετύχει να μετατρέψουν την όποια καθημερινή τους ενασχόληση σε μια διαδικασία ποίησης ήθους ( για παράδειγμα φιλόσοφοι που βγάζουν τα προς το ζην τους μέσα από τη προσωπική τους καλλιέργεια) αποτελούν για μένα την εξαίρεση που μπορεί να επιβεβαιώσουν τον κανόνα.
Συμπερασματικά αυτό που θέλω να ακούσω είναι το τι μπορώ εγώ ένας μέσος άνθρωπος να κάνω για να μετατρέψω τη καθημερινότητα μου από έναν αγώνα επιβίωσης σε μια διαδικασία προσωπικής καλλιέργειας.
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tsepos
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Όχι Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 16, 2006 9:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η διαφορά στον αγώνα επιβίωσης και στην προσωπική καλλιέργεια, είναι ότι το πρώτο είσαι υποχρεωμένος στον ίδιο σου τον εαυτό να το κάνεις, ενώ το δεύτερο είναι επιλογή σου. Και εδώ χρειάζεται θυσίες για να το πετύχεις. Αυτό με τη σειρά του δεν είναι απαραίτητο να σε οδηγήση στην ευημερία που αναζητάς. Η προσωπική καλλιέργεια έχει πολλά μονοπάτια. Ως προς τι δηλαδή προσωπική καλλιέργεια;

Το πως τώρα σε αποπροσανατολίζει είναι ή λόγο πάθους ή λόγο συνήθειας. Η παθιάζεσαι με κάτι και αφήνεις αυτό που σε αποσχολεί να γίνεται όλο και μεγαλύτερο ή από συνήθεια κάνεις κάτι που δε σε γεμίζει και δεν βρίσκεις τη δύναμή να το αλλάξεις. Αν όπως λες έχεις ανακαλύψει τους στόχους σου τότε έχεις κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα. Γιατί ξέρεις τι θες και πιο μονοπάτι θα ακολουθήσεις. Τουλάχιστον το 80% των ανθρώπων δεν γνωρίζουν τι θέλουν να κάνουν στη ζωή τους! Η κατάθλιψη πάει και έρχεται στις μέρες μας.

Υπομονή, επιμονή και μη χάνεις το στόχο από τα μάτια σου. Και φυσικά δράση. Δεν είναι απλό αλλά δεν είναι δύσκολο.
_________________
''Είναι καλό να είσαι σημαντικός. Είναι όμως πιο σημαντικό να είσαι καλός.'' Νταίηλ Κάρνετζυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 16, 2006 10:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"διαδικασία προσωπικής καλλιέργειας"!!!!!!!!!
ulikante, θα ήθελες να πεις πνευματική καλλιέργεια;

Από ψυχική καλλιέργεια πως πάμε;

Ο άνθρωπος έχει τρεις δυνατότητες άσκησης: Τη γυμναστική για το σώμα, την λύση προβλημάτων για το πνεύμα, και τη ψυχαγωγία για τη ψυχή. Να ξεκαθαρίσω ότι ψυχή είναι μια μαθηματική παράμετρος της ζωντάνιας ενός ανθρώπου. Ο νεκρός είναι άψυχος, ενώ ο θαραλέος είναι ψυχάρα.΄

Η καθημερινότητα σκοτώνει την ψυχή...μας τρώει την ζωντάνια, έτσι η ψυχαγωγία επιβάλλεται. Η μουσική για παράδειγμα είναι ότι πρέπει για ψυχαγωγία. Μπορείς να ακούς και το σώμα και το μυαλό να ξεκουράζονται. Ουσιαστικά προσφέρεις μια "ρουτίνα" (έναν ρυθμό), χωρίς να χρειάζεται να σκέφτεσαι ή να χρησιμοποιείς τους μύες σου.

Οι ταινίες λέμε ότι μας ψυχαγωγούν....αλλά μόνο αν είναι σαχλές! Αν χρειάζεται να βάλουμε το μυαλό να δουλέψει τότε λύνουμε πρόβλημα, ασκούμε το μυαλό μας!

Αν την ώρα που ψυχαγωγήσε αρχίζεις να σκέφτεσαι το "γιατί εδώ;" ή "που αλλού θα ήταν καλύτερα;", τότε το έχασες το παιχνίδι...λύνεις πρόβλημα, άρα πάλι το πνεύμα ασκείται.

Τέλος αν επιδιώκεις να κάνεις μια δουλειά που κάθε μέρα θα βρίσκεσαι σε άλλο χώρο και με άλλους ανθρώπους, γίνει πωλητής door to door. (Πούλα συστήματα συναγερμού....για παράδειγμα)

Καλή διασκέδαση!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανέφερα τη προσωπική καλλιέργεια bugman με το σκεπτικό ότι μπορεί ο καθένας να συμπεριλάβει σε αυτό το γενικό όρο όποια πτυχή της ανθρώπινης φύσης αξιολογεί . Μπορεί εσύ να βλέπεις σαν στόχο σου τη ψυχική , πνευματική και σωματική καλλιέργεια μπορεί εγώ να θέλω να συμπεριλάβω όμως και την ερωτική , την ηθική , τη κοινωνική , την συναισθηματική μου καλλιέργεια ( o tsepos μπορεί να έχει διαφορετική αξιολόγηση και με διαφορετική αναλογία και πάει λέγοντας)
Για το λόγο αυτό δεν θέλω να σταθώ στο τι μπορώ να κάνω και στο τι αξιολογώ ( ο καθένας μας έχει τους δικούς του στόχους που προσπαθεί να φτάσει)αλλά στο πώς αυτό που κάνω με βοηθάει να γίνω έστω και στο ελάχιστο καλύτερος από ότι ήμουν χθες, τη προηγούμενη βδομάδα, το προηγούμενο μήνα .
Ξέρω ότι όπως ο στόχος είναι προσωπικός έτσι και η λύση είναι καθαρά προσωπική υπόθεση απλά θα ήθελα να δω πως το αντιμετωπίζουν και οι υπόλοιποι

Bugman επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου αν και δεν είναι το θέμα μας. Ο θαρραλέος κατά την άποψη μου δεν είναι ψυχάρα. Μπορεί να αξιολογεί διαφορετικά τον κίνδυνο από το μέσο όρο , μπορεί να ρισκάρει εκεί που ο κοινός νους πάει πάσο αλλά αυτά τα στοιχεία ( και άλλα τόσα που μπορείς να σκεφτείς) δεν υποδηλώνουν με κανένα τρόπο έναν άνθρωπο του οποίου η ψυχή είναι ανώτερη από αυτή του δημόσιου υπάλληλου που βρίσκεται πίσω από το γκισέ της τράπεζας ( το παράδειγμα εντελώς τυχαίο)
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 10:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εννοείται πως η άποψή μου δεν "ανέβηκε" για συμφωνία...ή μη.
Ξεχωρίζω δυο πράγματα στο μήνυμά σου. Μεταξύ των απλών...σώμα και πνεύμα, και το σύνθετο ψυχή, περιλαμβάνονται τα λοιπά που έγραψες στοιχεία: ηθικό, ερωτικό, κοινωνικό. (πάντα κατά την άποψή μου)
Όσο θα πλατιάζουμε για τα ενδιάμεσα, θα ξεχνάμε τα βασικά (σώμα και πνεύμα) και τη γενική εικόνα, ψυχή.
Πιάσε για παράδειγμα κουβέντα με μια κοπέλα...τι θα προσέξεις πρώτα;
1. Ψυχή....φαίνεται από τη "διάθεση" του ατόμου, φεγγοβολεί το πρόσωπο, τα μάτια είναι σπινθηροβόλα.
2. Σώμα....σου φτιάχνει την δική σου διάθεση
3. Πνεύμα.....η παγίδα, εδώ να αποφύγεις τις "βαριές" συζητήσεις....αν έχεις άλλα στο νού σου...
Τώρα την ηθική, ερωτική, και κοινωνική συμπεριφορά της κοπέλας....μπορείς να τα δεις με δυο τρόπους...σαν πνευματική άσκηση, ή να μην τα δεις καθόλου, να σου είναι αδιάφορο...για τον απλούστατο ρόλο ότι εσύ δεν διαπραγματεύεσαι τη δική σου συμπεριφορά σ΄αυτούς τους τομείς. Στην πρώτη περίπτωση...θα χάσεις την ουσία, στη δεύτερη θα την βρεις.
Από κει και πέρα η ζωή είναι μια σειρά καταστάσεων μη προγραμματισμένων...όπου μερικές συμπτωματικά πέφτουν πάνω στο πρόγραμμά μας και μας κάνουν να σκεφτόμαστε πως ελέγχουμε τη ζωή μας! Και έτσι σκεφτόμαστε να καταργήσουμε τη καθημερινότητα....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο προβληματισμός μου εξακολουθεί να παραμένει , τι μπορεί να κάνει ένας μέσος άνθρωπος ( πνευματικά , σωματικά , ψυχικά βάλε όποια λέξη θες) απέναντι στη καθημερινότητα
Για να το πω με το ρομαντικό σου τρόπο , αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πως καταργείς τη καθημερινότητα σου στη πράξ
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tsepos
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Όχι Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν μιλάς για καθημερινότητα, μιλάς για ρουτίνα; Αν όχι περιέγραψέ μας πως εννοείς τον όρο καθημερινότητα.

Πάντως όταν κάνεις κάτι καθημερινά αυτό σε κάνει καλύτερο ως προς αυτό που κάνεις. Αν π.χ. κάνεις ζάπινγκ στην τηλεόραση συνέχεια θα γίνεις ένας καλός ζάπερμαν Very Happy
_________________
''Είναι καλό να είσαι σημαντικός. Είναι όμως πιο σημαντικό να είσαι καλός.'' Νταίηλ Κάρνετζυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ουσιαστικά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ζούμε! Καθημερινά! Καθημερινότητα λέμε την ιδιότητα των ενεργειών μας που δείχνει αν κάτι γίνεται ή όχι συχνά...καθημερινά.

Αποφυγή λοιπόν καθημερινότητας σημαίνει αποφυγή ενεργειών...με τέτοια ιδιότητα "ενεργή", με κάποιο βαθμό.
Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να περιορίσει τις καθημερινές ενέργειες κάνοντάς τες λιγότερο καθημερινές, μειώνοντας τον βαθμό "καθημερινότητας". Ας πούμε μια καθημερινή εργασία να γίνεται ανά τρεις ή τέσσερις μέρες.

Μια άλλη ιδιότητα των ενεργειών μας είναι η δυνατότητα επιλογής τρόπου εκτέλεσης. Δηλαδή το να μαγειρέψεις φαγητό είναι μια ενέργεια που έχει πολλές δυνατότητες εκτέλεσης. Εδώ λοιπόν αν εστιάσουμε στην εναλλαγή των φαγητών, ενώ η βασική ενέργεια παραμένει ίδια (τρώμε), έχουμε μια αίσθηση μείωσης της καθημερινότητας των ενεργειών μας.

Οι βασικές ενέργειες είναι πάντα απαραίτητες, και αυτές είναι η τροφή, η ένδυση, η στέγαση και η θέρμανση. Αν τα έχουμε αυτά δωρεάν....έτοιμα, τότε οι μόνες ενέργειες που θα κάναμε θα ήταν να τρώμε, να αλλάζουμε ρούχα, να φυλάμε τη στέγη μας, να διατηρούμε τη θερμοκρασία της. Ακόμα όμως και έτσι ο ulikante, θα βαρεθεί....θα τα βλέπει ως μια καθημερινότητα....μια ποσότητα ίδιας απολαβής, ένα μόνιμο φαινόμενο.

Να λοιπόν τι χρειάζεται ο ulikante: Μια ζωή απρογραμμάτιστη, πότε χορτάτος και πότε πεινασμένος, πότε ντυμένος και πότε κουρελής, πότε σε σπίτι και πότε στο δρόμο, πότε ζεστός και στεγνός και πότε κρυωμένος και βρεγμένος. Να λοιπόν που έτσι δεν θα έχει πρόβλημα καθημερινότητας!

Αλλά σίγουρα ο ulikante, κοιτάει θετικά το ζήτημα....να έχουμε απ΄όλα και όλος ο χρόνος μας να είναι ελεύθερος χρόνος....Τότε λοιπόν ποιός θα μας δώσει κάτι να κάνουμε ή από που θα το πάρουμε έστω, για να γεμίσουμε αυτόν τον χρόνο....για να μην τρελαθούμε από το καθισιό; Πως δηλαδή τον ελεύθερο χρόνο μας θα τον καταστήσουμε ωραίο χρόνο; Μήπως κάνοντας ωραίες ενέργειες; Ποιές τελικά είναι οι ωραίες ενέργειες;

Δεν συνεχίζω..για την ώρα...ας δούμε τι θέλει ο ulikante
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 2:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πραγματικά σκέφτομαι πολύ ώρα για έναν ορισμό και κατέληξα στο εξής
Όταν λέω καθημερινότητα εννοώ όλα όσα ΔΕΝ κάνεις όταν πάς διακοπές. Τη δουλεία , τη κίνηση , το άγχος για να προλάβεις τα πάντα , το γεμάτο πρόγραμμα .
Πως μπορείς να ζήσεις τη σημερινή μέρα σαν να είσαι σε διακοπές?

( μη με ρωτήσεις τι κάνω στις διακοπές , σκέψου τι κάνεις εσύ)
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση μου , είμαι σίγουρος ότι με τη πληθώρα των στοιχείων που έχεις συγκεντρώσει για μένα όλο αυτό το χρονικό διάστημα που με ξέρεις τα συμπεράσματα σου δεν είναι καθόλου επιπόλαια . Να είσαι σίγουρος ότι με την ίδια σοβαρότητα με την οποία οδηγήθηκες σε αυτά τα πορίσματα θα αντιμετωπίσω και εγώ τις παρατηρήσεις σου.

Για να μη ξεφύγουμε όμως θέλω να πω ότι το θέμα δεν είναι τι θέλει και τι κάνει ο ulikante . το θέμα για τον ulikante είναι να μάθει πως αντιμετωπίζουν κάποιοι άλλοι αυτό το ζήτημα.

Δεν ενδιαφέρομαι να μάθω τη καθημερινή δραστηριότητα του καθενός ( όπως και κανένα δεν ενδιαφέρει το τι κάνω εγώ) , ενδιαφέρομαι να μάθω πως ‘μεταφράζει’ κανείς τις καθημερινές εμπειρίες του με τέτοιο τρόπο ώστε να καλλιεργείτε σαν άνθρωπος και να γίνεται καλύτερος ( μη ξαναρχίσουμε με τους ορισμούς και τις αερολογίες για το καλό και το κακό , για το τι σημαίνει καλλιέργεια που δεν βγάζουν πουθενά)

Δεν με νοιάζει να το κάνω προσωπικό ζήτημα με νοιάζει απλά να δω πως εσείς το βιώνετε. προτάσεις θέλω να δω όχι κρίσεις.
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tsepos
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Όχι Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 2:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με λίγα λόγια ζεις στην Αθήνα και ζητάς πνευματικά ή και σωματικά να βρίσκεσαι κάπου αλλού. Κάπου που να σταματάει ο χρόνος... Αυτό απαιτεί μέρος με λίγους ανθρώπους. Ένα χωριό ή και κάπου λίγο έξω από την Αθήνα. Ζητάς μία απόδραση από τον πανικό. Νιώθεις πως έχεις βαρεθεί τα πάντα και δε σε γεμίζει τίποτα. Παρόλο που οι μεγάλες πόλεις έχουν και περισσότερες επιλογές. Στις διακοπές συνήθως πάμε κάπου αλλού και δε μας απασχολεί η καθημερινότητα εκεί. Οπότε δεν γνωρίζουμε αν θα μπορούσαμε να ζήσουμε σε ένα τέτοιο μέρος για την υπόλοιπη ζωή μας.
Άλλαξε στάση ζωής. Άλλαξε συνήθειες (πάλι). Άλλαξε δουλειά!!! Ναι αν δε σε γεμίζει φύγε. Μη φοβάσαι τις συνέπειες. Κάνε μία εσωτερική επανάσταση. Βρες ταίρι (αν δεν έχεις). Μια μέρα βγες έξω και μέθυσε, για να σου φύγει το άγχος. Τόλμα να αλλάξεις συνήθειες (πάλι). Αν δεν αλλάξεις εσύ στάση δε θα αλλάξει τίποτα στη ζωή σου. Και αυτό συμβαίνει γιατί όλα αλλάζουν γρήγορα στις πόλεις και εσύ νιώθεις πως μένεις πίσω και μετά σου φαίνεται πως δε προλαβαίνεις το χρόνο.
Και επειδή πρόλαβα αυτό που έγραψες στο τέλος, αυτά που γράφω ισχύουν για όλους όσους έχουν ρουτινιάσει.
''Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει'' Πάουλο Κοέλο... Διαβασέτο θα σε βοηθήσει.

Τι κάνεις στις διακοπές σου; Very Happy
_________________
''Είναι καλό να είσαι σημαντικός. Είναι όμως πιο σημαντικό να είσαι καλός.'' Νταίηλ Κάρνετζυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 3:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εξακολουθώ να διαβάζω συστάσεις και προτροπές.
Εγώ απλά ζητάω να μάθω εσείς τι κάνετε ( όσοι από εσάς ενδιαφέρεστε να κάνετε κάτι). Όχι συμβουλές για το τι να κάνω εγώ.
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tsepos
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Όχι Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 17, 2006 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα αυτό σου γράφω στην ουσία. Αυτό έκανα εγώ. Δοκίμαζα. Όχι τώρα γιατί καταστάλαξα στο τι είναι αυτό που με γεμίζει. Δούλεψα μέρα, δούλεψα νύχτα, τα παρατούσα όλα και έφευγα σε νησιά και βουνα για μεγάλες περιόδους, άνοιξα δύο μαγαζιά και απέτυχα (έμαθα πολλά όμως), χρεώθηκα, χάρισα, διασκέδαζα όπου φύσαγε ο άνεμος κ.α. Στα 26 αποφάσισα να σπουδάσω μουσική τεχνολογία και αυτό ήταν μια μεγάλη αλλαγή. Όλα αυτά βέβαια χωρίς να γίνομαι βάρος σε κανέναν. Για καλή μου τύχη υπάρχει ένα εξωχικό εκτός Αθήνας και σκοπός μου είναι να γίνει μόνιμη κατοικία. Το καλοκαίρι θα παντρευτώ γιατί θέλω να κάνω οικογένεια (κάτι το οποίο δεν έχω ζήσει αλλά επειδή είμαι μονογαμικός άνθρωπος ξέρω ότι θα μου αρέσει) Τώρα μαζεύω λεφτά για να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια. Βρήκα ότι η μουσική είναι η ζωή μου και αποφάσισα να ζήσω έτσι με οποιοδήποτε κόστος. Επίσης θα ήθελα να ξανανοίξω ένα μαγαζί, πιο πολύ για να αφήσω ότι μπορώ και εγώ στα παιδιά μου. Όπως βλέπεις έκανα συνέχεια διαφορετικά πράγματα, χωρίς να σημαίνει πως ήταν απλό. Άφηνα φίλους που δε με γεμίζανε, γιατί το είχα αλλού το μυαλό μου και δε μπορούσα να αφήσω εμένα γι αυτούς. Τους αγαπάω, τους εκτιμάω, όμως πρέπει να προχωρήσω και αυτό δεν ήταν εύκολο. Υπήρξαν μέρες που πείνασα, όμως δεν παραπονέθηκα γιατί ήμουν ελεύθερος! Υπήρξαν μέρες που γονάτισα, όμως ξανασηκώθηκα και συνέχισα.

Η ζωή είναι ένας αγώνας. Πρέπει να βγεις έξω και να πολεμήσεις! Ζήσε για να σε μάθει να ζεις ελεύθερος!

Τώρα περνάω ωραία σε αυτό το site. Με βοηθάει να ξεφεύγω. Αδειάζω κάπου το κεφάλι μου και ηρεμώ. Αυτά με μένα.

Ευχαριστώ! Smile
_________________
''Είναι καλό να είσαι σημαντικός. Είναι όμως πιο σημαντικό να είσαι καλός.'' Νταίηλ Κάρνετζυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center