Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εργασία στο μάθημα της Φιλοσοφίας!!!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
koninak
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 26 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 12:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Εργασία στο μάθημα της Φιλοσοφίας!!! Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα/Καλησπέρα ή τέλος πάντων ό,τι ΄συνάδει με την ώρα που διαβάζετε αυτό το μήνυμα.Με λένε Κωνσταντίνα, είμαι 18 χρονών και βρίσκομαι στο πρώτο εξάμηνο της ψυχολογίας. Ένα από τα μαθήματα που έχουμε είναι και η φιλοσοφία, η οποία έχει μια εργασία.Ως ευσυνείδητη λοιπόν φοιτήτρια(η εργασία είναι προαιρετική) έχω κληθεί να αναλύσω όσο καλύτερα γίνεται την έννοια της ισότητας και την έννοια του δικαίου. Δυστυχώς όμως δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις και θα ήθελα τη βοήθεια σας.Θα ήθελα να μου στείλετε οτιδήποτε θεωρείται ότι θα μου φανεί χρήσιμο, είτε πρόκειται για κάποιο άρθρο, κείμενο, λόγια κλασσικών φιλοσόφων, παραπομπή σε σύγγραμμα ή προσωπική σας άποψη.Θα το εκτιμήσω απίστευτα πολύ αν ανταποκριθείτε σ'αυτό που σας ζητάω.

Με εκτίμηση, Κωνσταντίνα[/b]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 6:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για ισότητα και δίκαιο έχουν μιλήσει σχεδόν όλοι οι φιλόσοφοι. Είναι πολύ αόριστο. Θέλεις να σου πω από αρχαία Ελλάδα; Πώς είναι το θέμα ακριβώς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Afham με το μαλακό...
είναι μόλις 18 Μαϊων!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
koninak
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 26 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 6:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα προτιμούσα αρχαία ελληνική φιλοσοφία.Ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το ποιο θέμα να διαλέξω.Τα θέματα είναι συνολικά 80 όμως αυτά που μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα είναι τα εξής:
1)η έννοια της ισότητας
2)η έννοια του ανθρωπισμού
3)η έννοια της αμφιβολίας
4)η θεωρία της ατομοκρατίας
5)αντιλήψεις για το δίκαιο
6)η έννοια του θαύματος
7)η έννοια της ελεύθερης βούλησης
Coolπρόβλημα σχέσης σώματος και ψυχής
9)η περί έρωτος θεωρία
10)θεωρίες για τη βούληση
11)προσωκρατική φιλοσοφία
12)η έννοια του a priori και του a posteriori
13)η έννοια της ψυχής στον Πλάτωνα και στον Αριστοτέλη
14)η μέθοδος διδασκαλίας του Σωκράτη(μαιευτική/ειρωνεία)
15)η έννοια του θανάτου

Ποιό από αυτά πιστεύεις ότι είναι καλύτερο στην προκειμένη περίπτωση?Ο μόνος περιορισμός που έχω είναι γράψω περίπου 2000 λέξεις.

Ευχαριστώ κιόλας για την προθυμία[/list][/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Julianus
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 269

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 9:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΩΠΩΠΩΠΩ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ....

Με θυμάμαι πρωτοετή στη Φιλοσοφική, να πρέπει να κάνω "εργασία" για κάποιο ελεεινό μάθημα "Φιλοσοφίας"...

Πώς περνάει έτσι ο καιρός... Crying or Very sad

Λοιπόν, Κωνσταντινα, για το θέμα που αναφέρεις ο πιο σημαντικός σύγχρονος φιλόσοφος ειναι ο Isaiah Berlin.

O Berlin ισχυρίστηκε ότι οι έννοιες της ελευθερίας και της ισότητας ΔΕΝ ειναι συμβατές!

Οτι δηλαδή, ενώ ειναι ιδανικά που όλοι θέλουμε (ή σχεδόν όλοι), ωστόσο δεν ειναι δυνατόν να συνταιριαστούν απόλυτα.

Αν όλοι είμαστε απολύτως ελεύθεροι, τότε μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε, αρα δεν είμαστε ίσοι γιατι θα θίξουμε κάποιον άλλο αργά ή γρήγορα.

Εκ φύσεως, λεει ο Μπερλίν, ο άνθρωπος ζητά να συμβιβάσει ιδανικα που συγκρούονται. Ας πούμε, την συγχώρεση με το δίκαιο!

Ναι, ειναι καλό να συγχωρούμε, αλλά αν συγχωρέσεις εναν δολοφόνο καταργείς την έννοια του δικαίου, κυρίως ως προς τους συγγενείς του θύματος.

Αν σε ενδιαφέρει η ιδέα, πάρε το "Στρεβλο Υλικο της Ανθρωπότητας", προσφατα μεταφραστηκε στα ελληνικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 9:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σου δώσω μερικά ερεθίσματα και κατευθύνσεις που μου έρχονται στο μυαλό γιατί τα θέματα είναι πολύ πολύ γενικά.

3)η έννοια της αμφιβολίας:
αμφιβολία είναι ο ορισμός της φιλοσοφίας. Ο πρώτος φιλόσοφος στην ιστορία, ο Θαλής από τη Μίλητο αμφισβητήθηκε από το μαθητή του Αναξίμανδρο σχετικά με την θεωρία αρχής του κόσμου (Θαλής=νερό, Αναξίμανδρος=άπειρο). "Αν η γη στηρίζεται στο νερό" του είπε, "τότε το νερό πού στηρίζεται;" Θα πρέπει είπε ο Αναξίμανδρος να ψάξουμε την αρχή του κόσμου πέρα από τα στοιχεία που απαρτίζουν τη φύση καθώς το ένα αλληλοεξουδετερώνει το άλλο (πχ φωτία/νερο κλπ). Έτσι όρισε το άπειρο ως αρχή του κόσμου.

Εξ'αυτού του παραδείγματος ορμώμενη μπορείς να αναφέρεις πλήθος άλλων αμφισβητήσεων. Για παράδειγμα η αναλυτική και εν πολλοίς θετικιστική φιλοσοφία του Αριστοτέλη έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τον κόσμο των Ιδεών του Πλάτωνος, ο οποίος υπήρξε και δάσκαλός του.

Ακόμα και στις μέρες μας, το ένα ρεύμα διαδέχεται το άλλο, και όχι μόνο το διαδέχεται, αλλά προσπαθεί τις περισσότερες φορές και να το γκρεμίσει. Επίσης ο φιλόσοφος αμφισβητεί όχι μόνο φιλοσοφικές θεωρίες, αλλά και καθιερωμένους κοινωνικούς θερμούς, πράγμα αναγκαίο στην πορεία της μελέτης του.


10) θεωρίες για τη βούληση:

http://filosofia.gr/eleftheros.html

Το παραπάνω είναι ό,τι πρέπει


9)η περί έρωτος θεωρία:
Πλάτων - Φαίδρος ή περί Έρωτος, Πλάτων - Συμπόσιο. Αυτά τα 2 θα σου δώσουν ερεθίσματα για διδακτορικό, όχι μόνο για εργασία.


15)η έννοια του θανάτου
Φιλοσοφία εστί μελέτη θανάτου λέει ο Πλάτων. Το μυστικό (που πιστεύω θα εντυπωσιάσεις) είναι να συνδυάσεις τον έρωτα με τον θάνατο. Αυτό μόνο κάποιος μυημένος στη φιλοσοφία το αντιλαμβάνεται. Εδώ θα σε βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ ο Δημήτρης Λιαντίνης και η Γκέμμα του: "Έρωτας που δε φέρνει σπόρο μέσα του τη συμφορά και το θάνατο είναι θέμα της κωμωδίας". Οι 2 τούτες έσχατες χρονικές στιγμές συνδέονται με τρόπο ιδανικό μεταξύ τους.


Θες κι άλλα ερεθίσματα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Julianus
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 269

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 10:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ακόμα και στις μέρες μας, το ένα ρεύμα διαδέχεται το άλλο, και όχι μόνο το διαδέχεται, αλλά προσπαθεί τις περισσότερες φορές και να το γκρεμίσει.


Μακάρι να ήταν ακόμη έτσι, Αφχάμ, το πρόβλημα ειναι ότι την εποχή της μετα-αναλυτικής φιλοσοφίας που διανύουμε δεν υπάρχουν πια ρεύματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Julianus
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 269

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δημήτρης Λιαντίνης και η Γκέμμα του: "Έρωτας που δε φέρνει σπόρο μέσα του τη συμφορά και το θάνατο είναι θέμα της κωμωδίας"
`

Μόνο που τον πρόλαβε ο Μπατάιγ...

Η σχέσή έρωτα και θανάτου ειναι η κεντρική ιδέα στο "Eroticism" του κολασμένου Γάλλου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 27, 2004 2:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Το μυστικό είναι να συνδυάσεις τον έρωτα με τον θάνατο".
Διότι όπως αποφάνθηκε και ο μεγάλος ιάπωνας σκηνοθέτης Ναγκίσα Όσιμα (ο δημιουργός της "αυτοκρατορίας των αισθήσεων"), '"κάθε οργασμός είναι ένας μικρός θάνατος και ο θάνατος είναι ο μεγαλύτερος οργασμός".

Κωνσταντίνα αποφάσισε εσύ το θέμα και εμείς εδώ είμαστε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
koninak
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 26 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 27, 2004 4:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σας ευχαριστώ όλους. Δεν ήξερα από που να αρχίσω και χάρη σ'εσάς έχω απίστευτα πολλές και ενδιαφέρουσες επιλογές. Δεν φαντάζεστε πόσο το εκτιμώ.Θα σας ενημερώσω για ό,τι νεότερο και να είστε σίγουροι ότι θα είστε οι πρώτοι που θα διαβάσετε την εργασία μου για να την αξιολογήσετε και να με βοηθήσετε σε τυχόν παραλήψεις και ασάφειες.Αν διαβάσετε ή σας έρθει κατά νου κάτι που θεωρείτε ότι θα μου φανεί χρήσιμο μπορείτε να μου το στείλετε εδώ ή στο mail μου.

Με εκτίμηση,
Κωνσταντίνα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 28, 2004 1:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

georgemaus έγραψε:
Afham με το μαλακό...
είναι μόλις 18 Μαϊων!


Χμ... συγχρόνως και 18 Νοεμβρίων... Κωσνταντίνα, σου εύχομαι από καρδιάς, καλή δύναμη - και από τα δύο. Όταν βρίσκεις τέτοιες ισορροπίες, μη τις χάσεις ποτέ.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center