Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι είναι η φιλοσοφία με μία πρόταση;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 04, 2009 9:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλοσοφία είναι κατ΄εμέ η διεξοδική διαλεύκανση κάθε σκοτεινού σημείου του υπό περιγραφή αντικειμένου.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thesis
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 04 Ιούλ 2009
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 04, 2009 5:04 am    Θέμα δημοσίευσης: ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΓΑΣ ΣΕΙΡΙΟΣ: ΕΝΑΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ! Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητοί φίλοι,

τα κείμενα και η γενικότερη θεματολογία αυτού του site δείχνουν ξεκάθαρα ότι σήμερα οι άνθρωποι μαζί με την πηγαία ανάγκη και δίψα για μάθηση αναζητούμε διεξόδους περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη εποχή γιατί τα αδιέξοδα μέσα μας αλλά και εξωτερικά είναι μεγάλα και ανυπέρβλητα.

Σε αυτή την αναζήτηση και την αγωνία, η φιλοσοφία με την αυθεντική της έννοια, της αγάπης για τη σοφία, δύναται να δώσει πραγματικές απαντήσεις που να έχουν όμως και άμεση απήχηση στη καθημερινότητα, στην καθημερινή εμπειρία και πράξη της ζωής. Προσωπικά, στη δική μου παρόμοια αναζήτηση, στην ανάγκη μου να ψάξω και να βρώ απαντήσεις τόσο σε απλά θέματα όσο και σε βαθιά υπαρξιακά ερωτήματα βρήκα βοηθό μου μια σειρά εξαιρετικών βιβλίων ενός εκδοτικού οίκου που ονομάζεται ΜΕΓΑΣ ΣΕΙΡΙΟΣ. Αξίζει να ρίξετε όλοι μια σοβαρή ματιά στα βιβλία του.

Οι γνώσεις που προσφέρονται είναι πραγματικός θησαυρός, μια πραγματικη βιωματική αποκάλυψη των συγγραφέων και πιστεύω πως θα βοηθήσουν ουσιαστικά όσους ενδιαφέρονται για τη φιλοσοφία στην καθημερινή ζωή αλλά και για όσους αναζητούν τρόπους να είναι πραγματικά καλά στη ζωή τους και να βιώνουν την πληρότητα. Kάποια κεφάλαια παρατίθενται στο site.

Ότι και να γράψω θα 'ναι λίγο: τα σχόλια δικά σας
http://www.megas-seirios.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλοσοφία: Η επιστήμη για να ξεπεράσουμε ή για να εξοικιωθούμε με το φόβο του θανάτου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Zoorlander
Λέκτωρ


Εγγραφή: 13 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πειράζει εάν αντί για μια πρόταση χρησιμοποιήσω μια λέξη για τον ορισμό της φιλοσοφίας;

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.
_________________
Ουδείς εκών κακός πλήν εμού
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Very Happy Very Happy Very Happy

Εγώ την βιώνω την φιλοσοφία ως την ενορατική προσέγγιση της Φύσης ή Ουσίας των Όντων με σκοπό την κατάκτησή τους δια του γνωστικού οργάνου και ακολούθως την αρμόζουσα διαχείρηση δια του λόγου, για την θεωρητική διάσταση, και δια της εναρμόνισης, για την πρακτική διάσταση των Πραγμάτων.

Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

zoorlander na me sygxwreis ,δεν ειναι οτι δεν συμφωνω,ομως επαυξανω λεγοντας οτι ειναι πολλα πραγματα η φιλοσοφια συν την αναζητηση.
Η φιλοσοφια προυποθετει κατ αρχην Αρετη πνευματικη.
Ο οποιοσδηποτε ανθρωπος σκεφτεται η ασχολειται και λεει την λεξη φιλοσοφια συμπεριλαμβανομενου και εμου δεν σημαινει οτι ειναι φιλοσοφος
Πραγμα που καποιοι ,πρεπει να το χωνεψουν και να σταματησουν επιτελους να παραπλανουν τον κοσμο με δηθεν ερωτηματικα ''απειρου καλους''
Δεν λεω φυγετε απο εδω ,εγω λεω ελατε ,και μαλιστα να ερθω κι εγω να προσπαθησουμε προς το καλυτερο
ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ οτι για να εχεις Αρετη πρεπει να κανεις και πραξη .
Ειναι αυτο που λενε με απλα νεοελληνικα ''τι το λες και δεν το κανεις''
Ειμαστε λοιπον στο Α. Αρετη.
Τι ειναι Αρετη?
Αρετη κατ αρχην στον Ανθρωπο ειναι να δεχτει μεσα του την Αληθεια.
Αληθεια ειναι οτι γερναμε καποτε και πεθαινουμε .
Αληθεια ειναι οτι για να καταφερεις να εχεις πνευματικες εξαρσεις και οξυ πνευμα πρεπει να κανεις και ''καλη'' ζωη.
ΠΧ Ενας αθλητης για να καταφερει να τερματισει πρωτος στα 1000 μετρα στην Ολυμπιαδα πρεπει το λιγοτερο για μια 4ετια να κανει οτι καλυτερο για τον οργανισμο του ωστε να ειναι στην καλυτερη φυσιολογικη κατασταση και φρεσκος.
Το ιδιο συμβαινει και σ εναν ανθρωπο του πνευματος .
Υπαρχουν νομοι και προυποθεσεις ωστε ο εγκεφαλος σε συνεργασια με το σωμα να καταφερει να φτασει στο νοητικο επιπεδο συγκεντρωσης και ευφυιας ωστε να διανοηθει.
Τωρα ..αμα καθε 2η η 3η μερα πηγαινω στο μπαρ ξενυχταω ,γκομενιζω ,πινω καπνιζω, κτλ αποτελεσμα εχουμε να βγαινει ο καθε ενας ονειρεμενος φιλοσοφος να λεει μπουρδολογιες.
Δεν λεω ,χρειαζονται ολα στον ανθρωπο ,χρειαζεται φυσιολογικοτητα.
Παν μετρον Αριστον
Αυτο ειναι Αρετη.
Και υπαρχουν κι αλλες
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αντε δηλαδη γιατι σε λιγο θα γεμισουμε το φιλοσοφια gr και με τους μαντεις απο τους Δελφους να μας λεν την μοιρα μας
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Τωρα ..αμα καθε 2η η 3η μερα πηγαινω στο μπαρ ξενυχταω ,γκομενιζω ,πινω καπνιζω, κτλ αποτελεσμα εχουμε να βγαινει ο καθε ενας ονειρεμενος φιλοσοφος να λεει μπουρδολογιες.
Δεν λεω ,χρειαζονται ολα στον ανθρωπο ,χρειαζεται φυσιολογικοτητα.
Παν μετρον Αριστον
Αυτο ειναι Αρετη.
Και υπαρχουν κι αλλες


Εγώ είμαι ενάρετος άνθρωπος. Πάω μια φορά τον μήνα στο μπαρ παίρνω 2 γυναίκες και μισή φιάλη ουίσκη στο δωμάτιο για 3 ώρες. Έχω μέτρο γιατί αγαπάω την αρετή. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτο ειναι το θεμα εδω Γεωργιε.
Οτι εδω μεσα οποιος του γουσταρει κοβει μια φραση χωρις ουσιαστικα να εχει κριση η συμπερασμα επειδη δεν τον βολευει το θεμα
και λεει το δικο του.
Τι να κανουμε
Κι εγω θελω να οδηγησω F1 formoyla και πρεπει να δεχτω οτι δεν μπορω.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και να σου πω και κατι?
Αμα ετσι στα εχει φερει η ζωη καλα κανεις
Ρε συ μονο μη μου το χαλας .με στεναχωρεις
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώδικας:
Τι είναι η φιλοσοφία με μία πρόταση;


Η αναζήτηση της αλήθειας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Η αναζήτηση της αλήθειας.
Και η επιστήμη; Αναζητά το ψέμα; Η θρησκεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποσα μαζεμενα ερωτηματα θα απαντησουμε?
Γινεται?
Βαλε αλλο ποστ με το τι ειναι επιστημη φιλε οχι εδω ,
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διευκρινιστική ερώτηση είναι αγαπητέ μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

An θιγεστε και υπολειπεστε
σαν λεμε το σωστο
σημαινει αξια θα χετε
μα μυαλο ειναι αυτο
καμια φορα μπερδευεται,και χανει
χανει σαν ξεχναει απο αγαπης ηλιο
και δεν φωτιζεται παλι,
Η αγαπη ,Βασιλειο
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 2 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center