Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Θυσία, βασικός τόνος της ψυχής μας;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 03, 2009 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Θυσία, βασικός τόνος της ψυχής μας; Απάντηση με Συμπερίληψη

Θυσία μία υπέρβαση για τον άθρωπο, που την κατάλληλη στιγμή στο "ξεχειλισμένο" όνομα κάποιου ιδανικού, αγγίζει κάτι ανώτερο. Δηλαδή, εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή, σκέφτεται και πράττει πραγματικά για όφελος κάποιου άλλου και όχι του εαυτού του.
Αν παρατηρήσουμε γύρω μας, στο σύπμαν στη δημιουργία γενικότερα, θα δούμε ότι η ανιδιοτέλεια είναι βασικό τόνος των πάντων.
Σκεφτείται έναν ήλιο με εγωισμό; θα επιλέγει σε ποιους θα στείλει το φως;
ή ένα δέντρο, ή την αγάπη του Θεού...;

Αν υπάρχουν τα θέλω μας, η θέλησή μας και η βούληση για κάτι ανώτερο.
Με ποια σειρά πρέπει να τοποθετηθούνε, ώστε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας να τον αγαπήσουμε, αλλά να τον απαλλάξουμε και από τον εγωισμό!

Στη ατραπό της ανέλιξης μας νομίζω ότι καλό είναι να εκτιμήσουμε το δώρο της ζωής, ή αν θες τις θυσίες των άλλων για να ζούμε εμείς;
Να μην μοιάζουμε με μικρά κακομαθημένα παιδάκια, που τα θέλουνε όλα δικά τους, δεν έχουν την παραμικρή διάθεση για μοίρασμα και χτυπάνε το πόδι πεισματικά σε ότι τους πάει κόντρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 03, 2009 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Αν υπάρχουν τα θέλω μας, η θέλησή μας και η βούληση για κάτι ανώτερο]

Olοι μας κανουμε λαθη ,δεν τρεχει και τιποτε.
Πληροφοριακα ομως
βουληση σημαινει θεληση η αλλιως
Θελω

Μαλλον θελεις να πεις:
An υπαρχουν τα πιστευω μας, η αγαπη μας και η βουληση μας για κατι ανωτερο.
Σρυ για την διορθωση
πιθανον να βιαζοσουν να το γραψεις και μπερδευτηκες.[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 04, 2009 1:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά που λες εδώ είναι μέσα στα πλαίσια της χριστιανικής ηθικής,την οποία εγώ δεν θα ενστερνιστώ γιατί είναι για τους χαζούς ανθρώπους,οι οποίοι αναγκαστικά πρέπει να υπάρχουν για να τους εκμεταλλεύονται οι έξυπνοι άνθρωποι(όχι ό,τι είμαι κι εγώ ένας απο αυτούς,αλλά προσπαθώ να γίνω).

Η ερώτηση είναι,γιατί ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει εγωισμός για έναν πνευματικά ανώτερο άνθρωπο.

Για να μην με περάσετε για τρελό σας παραπέμπω στην θεματική ενότητα 'Εγωισμός',για να καταλάβεται τι εννοώ.

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=2357
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 04, 2009 2:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Η ερώτηση είναι,γιατί ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει εγωισμός για έναν πνευματικά ανώτερο άνθρωπο.

η απάντηση βρίσκεται κυριολεκτικά μέσα στην ερώτηση
Ο πνευματικά ανώτερος αναγκαστικά βλέπει το ατομικό υπό το φως του καθολικού, εφ όσον εκεί πάντα αναφέρονται τα όρια της απόδειξης, ενώ ο εγωισμός είναι ακριβώς το αντίθετο εφ όσον το καθολικό, ως άλογο τέτοιο μόνο ως ολότελα εχθρικό μπορεί να ιδωθεί.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 04, 2009 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Με ποια σειρά πρέπει να τοποθετηθούνε, ώστε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας να τον αγαπήσουμε, αλλά να τον απαλλάξουμε και από τον εγωισμό!
]

Επειδη εχω μαθει να λεω ψεματα(ψεμα)
θελω να μιλησω αληθινα(αληθεια)
θελω να μην μπερδευεστε
με κειμενα φιλοσοφικα.

Οσο μπορω βοηθεια δινω
κιμαδοκεφτες δεν θα γινω.Wink(Ermi)

Αγαπα το πλησιον σου ως τον εαυτον σου
και μια μερα ομορφη
θα δεις και το καλο σου.

Ομορφα ειναι τα πουλια
ειναι τα περιστερια
ειναι η φυση γυρω σου
αγαπα τη σαν Μητερα.

[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 9:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Αυτά που λες εδώ είναι μέσα στα πλαίσια της χριστιανικής ηθικής,την οποία εγώ δεν θα ενστερνιστώ γιατί είναι για τους χαζούς ανθρώπους,οι οποίοι αναγκαστικά πρέπει να υπάρχουν για να τους εκμεταλλεύονται οι έξυπνοι άνθρωποι(όχι ό,τι είμαι κι εγώ ένας απο αυτούς,αλλά προσπαθώ να γίνω).


Σίγουρα αντιδράς, από κάτι που σε έχει ενοχλήσει πολύ!
Μόλις έκρινες χαζούς το μισό πλανήτη.
Συμφωνώ ότι η θρησκεία έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει μεγάλα σφάλματα και δεν δηλώνω φανατικός,
αλλά η χρηστοήθεια και η ελευθερία, προσωπικά πιστεύω ότι είναι βασικά θεμέλια.
Τώρα, σίγουρα θα σου δημιουργούν πρόβλημα, στην προσπάθεια να γίνεις από τους έξυπνους που εκμεταλλεύονται του χαζούς.
Αν υπάρχει Θεός, τότε για μένα σίγουρα θα είναι Θεός ειρήνης και αγάπης, και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα βρεις (και την ειρήνη και την αγάπη) στο δρόμο σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 10:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
[Αν υπάρχουν τα θέλω μας, η θέλησή μας και η βούληση για κάτι ανώτερο]
Μαλλον θελεις να πεις:
An υπαρχουν τα πιστευω μας, η αγαπη μας και η βουληση μας για κατι ανωτερο.
Σρυ για την διορθωση
πιθανον να βιαζοσουν να το γραψεις και μπερδευτηκες.
[/quote]

Καταρχάς, ευχαριστώ για οποιαδήποτε διόρθωση και δεν χρειάζεται να νιώθεις καθόλου άσχημα γιαυτό.
Τώρα από την άλλη δεν βιάστηκα.
Απλά ξεχωρίζω τα επίπεδα των επιθυμιών μας.
Τα θέλω μας: (βασικές επιθυμίες, που συχνά φτάνουν στο ανικανοποίητο)
η Θέληση μας : (η δύναμη μας για να αποκτήσουμε τα θέλω μας, αλλά και να τα διακρίνουμε ή και να τα πολεμήσουμε -π.χ. κόβω με θέληση το κάπνισμα)
H βούληση τώρα έχει σχέση με την ανιδιοτελή θέληση, είναι η δύναμη των υπερβάσεων του ανθρώπου. Έχει σχέση να κάνει με το θείο κομμάτι μας.
(γιαυτό και λέμε η βούληση του θεού) Μία ανώτερη επιθυμία που εξυπηρετεί ανώτερους σκοπούς και προσωπικά πιστεύω ότι πηγάζει από το σχέδιο της ψυχής μας.

Αλλά Βαγγέλη είπες και μία αλήθεια πολύ μεγάλη!
Αγάπα τον πλησίον σου ως τον εαυτό σου!
Η ανθρωπότητα, σαν οντότητα, απαρτίζεται από τους εαυτούς μας, που στο σύνολό τους την δημιουργούν.
Μπορείς να φανταστείς δύο όργανα του σώματος σου να μην αγαπιούνται και να είναι σε έχθρα; Πάει πέθανες!
Αυτό πιστεύω και εγώ, ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε μία οντότητα
και κάποτε θα αγαπάμε τον πλησίον μας όχι σαν τον εαυτό μας, αλλά επειδή είναι ο ευατός μας (ανώτερη συνείδηση ή για το φίλο Tesla χριστοεναισθησία)
Το πρόβλημα της τόσο αναγκαίας ατομικοποίησης, είναι η χωριστικότητα που βιώνουμε. Το εγώ μας ξεχωρίζει από το εμείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 10:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

όμως είναι ένας δρόμος που καλούμαστε να κάνουμε.
Πρέπει να θρέψουμε το εγώ μας, να το χορτάσουμε για να μπορέσουμε να θελήσουμε όχι να το μειώσουμε, αλλά να το μετουσιώσουμε, δηλαδή να αναπτυχθεί τόσο ώστε μέσα του να χωράνε πολλά περισσότερα από τη προσωπικότητα μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 10:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Yπαρχει το Εγω που προσπαθει να αναβιωσει με λαθος τροπους η Ατομικους.
Και υπαρχει και το Εγω που λειτουργει με φυσιολογικοτητα
και αγαπη και για το Εμεις η Εσεις.
Δεν καταλαβα τη διαφορετικοτητα τοποθετησης της ιδιας λεξης γι αυτο εκανα διορθωση.

Καπως ετσι ειναι .Περιπου οπως τα ειπες με την διαφορα
ή διαφωνια μου οτι δυστυχως θα περασουν παρα πολλα χρονια
εως οτου ο ανθρωπος φτασει σε νοητικο ανωτερο επιπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 11:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ή πάρα πολλές ζωές
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2009 11:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ευτυχώς που ο χρόνος εγκλωβίζει μόνο τις υλικές μας υποστάσεις!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 07, 2009 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ερμη ,θεωρω το μυαλο σου πολυ εξυπνο(αληθεια)
δεν γνωριζω τι εχεις μεσα στο μυαλο σου ,ενοω απο γνωσεις
αλλα αληθεια σε πιστευω
Και επειδη θελω να πιστευω οτι ειμαι κι εγω εξυπνος ,ασχολουμαι με οποιονδηποτε στον Πλανητη εχει προσφερει γνωση ακομα κι αν υπηρξε πολεμιος του καλου.
Δεν γνωριζω κατα ποσο ο κοσμος πιστευει στον Χριστο ξερω ομως οτι υπηρξε ως οντοτητα ανθρωπινη και οτι εχει πει σωστα πραγματα.
Κι αυτος και αλλοι πολλοι μαγοι υπηρξαν στην παγκοσμιο ιστορια απ αρχης του πλανητη.Μαγοι που μυηθηκαν στην ιαση ,και θεραπευαν ασθενεις ακομα και νεκραναστασεις εχει δει αυτος ο πλανητης,
Θεμιτα ειναι αυτα και καλο ειναι να μαθαινουμε επειδη μας εχουν λειψει τετοιου ειδους μαγειες.
Πιστευω ειλικρινα οτι για να μην υπαρχουν πλεον,ειτε οι Θεοι μας τιμωρουν για τις συμπεριφορες μας ,ειτε οτι παιρναμε πλεον σε αλλες διαστασεις ανθρωπινες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 07, 2009 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:

Πιστευω ειλικρινα οτι για να μην υπαρχουν πλεον,ειτε οι Θεοι μας τιμωρουν για τις συμπεριφορες μας ,ειτε οτι παιρναμε πλεον σε αλλες διαστασεις ανθρωπινες.


Προσωπικά πιστεύω ότι κανένας θεός δεν τιμωρεί. Είναι πολύ ανθρώπινη η τιμωρία. Θα δεχτώ όμως τον νόμο του κάρμα σαν συμπαντικό νόμο αλήθειας
δηλαδή ότι σε κάθε αίτιο υπάρχει και αποτέλεσμα.

Από το 2000 και μετά δεν μπορούμε να μην βιώσουμε κάποιες αλλαγές.
Αλλαγές φυσικές, πλανητικές, χρονικές στρεβλώσεις, μαγνητικές, ψυχονοητικές.
Ο καθένας μας νιώθει τα πάντα να αλλάζουν και με γοργούς ρυθμούς.

Σίγουρα είμαστε μπροστά σε μία πύλη.
Για τον αποκρυφισμό/εσωτερισμό έχουμε περάσει στην έβδομη ακτίνα. Την ακτίνα της μαγείας και των μυστών. Αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της εξωτερίκευσης της ιεραρχείας, την επανασάρκωση δηλαδή οντοτήτων/διδασκάλων, μέχρι και την επανεμφάνιση του Χριστού.
(Αλίκη Μπέιλι - Η εξωτερικεύση της Ιεραρχείας)
Ταυτόχρονα αλλάξαμε εποχή, απο τους Ιχθυείς στον Υδροχόο, χιλιετηρίδα,
αιώνα, και ενιαυτό.
Σίγουρα είμαστε πάνω σε ένα ενεργειακό σταυροδρόμι και το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ανυποψίαστοι αρχίζουν και αδυνατούν να διαχειριστούν κάποιες ενέργειες. (βλέπεις τι γίνεται με ψυχολογικά θέματα)
Ναί, σίγουρα ξεκινά μια νέα εποχή, όπου ο κάθε άνθρωπος, πιστεύω, να άρχίζει να καταλαβαίνει κάτι από την Θεία Φύση του, από τον εν ημίν Θεό του, ίσως μια απλή σύναψη με την ψυχή του και πολύ παραπάνω με το πνεύμα του. Είναι αυτογνωσιακός δρόμος και δύσκολος, αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα του!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 07, 2009 1:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σ ευχαριστω Ερμη.
Αυτα ειναι πραγματα που δεν τα ειχα στο νου μου
Μαλλον θα ειναι η δικη σου ασχολια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Zoorlander
Λέκτωρ


Εγγραφή: 13 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2009 11:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Θυσία, βασικός τόνος της ψυχής μας; Απάντηση με Συμπερίληψη

Hermes έγραψε:
Δηλαδή, εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή, σκέφτεται και πράττει πραγματικά για όφελος κάποιου άλλου και όχι του εαυτού του.


Έτσι φαίνετε μόνο επιφανειακά στην ουσία ότι πράττει το κάνει για ιδίων όφελος είναι νομοτελειακό.
_________________
Ουδείς εκών κακός πλήν εμού
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center