Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μικρό ή Άπειρο?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Μικρό ή Άπειρο? Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το πρόβλημα με απασχολεί από τότε που πρώτη φορά άκουσα για τα μόρια και τα άτομα:


Έχω ένα βιβλίο στα χέρια μου, και θέλω να γυρίσω μια σελίδα.
Για να την γυρίσω πρέπει να γυρίσω πρώτα τη μισή.
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(καί πάει λέγοντας)
Η αλήθεια είναι πως θα πριν γυρίσω αυτή τη σελίδα πρέπει να τη γυρίσω άπειρες φορές σε ένα κλασματικό αριθμό ( Exclamation )

Μετά σκέφτομαι, πρέπει να φέρω βοήθεια για να γυρίσω αυττή τη σελίδα!!!
Αλλά ΔΕΝ μπορώ!!!!!
Γιατί για να βγω από το σπίτι και να φέρω βοήθεια πρέπει να βγω από το δωμάτιο!
Και για να βγω από το δωμάτιο πρέπει να διανύσω τη μισή απόσταση που με χωρίζει από την πόρτα (άντε πάλι Exclamation )
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(φτού! σκατά κόσμο έχουμε)


Σαν να μην έφταναν αυτά μου είχε πει και η φιλόλογος μου για το Ζήνωνα (όχι ρε!)!
Αυτός είπε πως "δεν μπορείς να διανύσεις μια απόσταση χιλιομέτρων (σταδίων την είπε αυτός) σε πεπερασμένο χρόνο (στο παρελθόν ντε)(άσε που ο χρόνος και αυτός χωρίζεται σε απειροελάχιστα κομματάκια!!!)!
Για παράδειγμα δε γίνεται να μετρήσεις ως το άπειρο σε κάποιο χρόνο (όσο γρήγορα και να μετράς)!

ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!
ΛΟΓΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Exclamation Exclamation Exclamation Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Δώστε μου τώρα μια λογική εξήγηση πως έγραψα όλο αυτό στον υπολολογιστή!
Πότε το σκέφτηκα?
Σκέφτομαι ή μήπως είναι μια τρέλα?
Δε σκέφτομαι, άρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ? Shocked Shocked Shocked Confused Confused Confused Confused Question Question Question
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Νεαρός Ορθολογιστής στις Πεμ Ιούν 25, 2009 11:15 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα τρελάδικα κλέφτες θα γίνουνε; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περιγραφη της στιγμης μεσα στην φαντασια σου, αλλα & περιγραφη στιγμης μεσα στην στιγμη ..
Αν αφησουμε κατα μερος τις λεξεις, ολα ειναι εικονες, οι οποιες "τρεχουν μεσα μας"
Το ποια εικονα, & σε ποια αναλυση θα την πραγματοποιησουμε εξαρταται απο εμας ..
Απο την "ορεξη της στιγμης " μας
Δεν σκεφτεσαι ..
& ομως σκεφθεσαι ..
εσυ το αποφασιζεις ..
μπορεις να μην σκεφτεις τιποτα & απλα να κινησε ?
& οπως κινησε, απλα να βλεπεις εικονες, & να μην συγκρινεις, αλλα να νιωθεις την κινηση μεσα στον χωρο, ωστε να "δεις" το πως δημιουργηθηκε το καθε τι ?
Ποια λεπτομερεια προτιμας ?
Οταν δεν σκεφτεσαι, αφηνεις χωρο για αναπτυξη ,μπορεις & αξιοποιεις τα δεδομενα γυρω σου διαφορετικα .. Σε παρασερνει το ποταμι ..
Οταν σκεφτεσαι, εισαι στην θεση να κρινεις ..
Κρινεις ολοκληρωμενα, ή μεμονωμενα μονο ?
Αν σκεφτεσαι συνεχεια, καπου εχει οδηγησει, σαν συμπερασμα, & συνεχιζεις γιατι σκεφτεσαι συνεχεια ..
Αξιοπιεις ομως αυτην την λειτουργεια στο επαρκο?
μπορεις να σκεφτεις =παρον (σκεφτεσαι=μελλον) για ενα λογο ..
για να συνεχισεις, & οχι να δεσμευτεις, να εγκλωβιστεις ..
Το οτι σκεφτομαστε, για να κρινουμε, & για να σταματαμε (στην μεση της επεξεργασιας) δεν ειναι λογικο, ειναι τρελο, ειναι εγκλωβισμος, ειναι ΣΠΑΤΑΛΗ της ΣΤΙΓΜΗΣ ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 1:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

KAΛΗΜΕΡΑ ,ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ(ΑΛΗΘΕΙΑ)
ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (ΨΕΜΑ)
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ(ΑΛΗΘΕΙΑ)
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΠ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (ΠΑΛΙ ΑΛΗΘΕΙΑ)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ 12 ΗΜΟΥΝ
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΗΤΕΙΑ
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΔΡΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΠΑΡΑΚΙ
ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΝΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ
ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΣ
ΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Ο ΚΕΦΑΛΑΣ
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΝΑ ΧΕΤΕ
ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΔΩ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΤΕ
ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ Η ΨΥΧΗ
ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ
ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ
ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ
ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΑ ΕΓΩ
ΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΩ
ΜΑ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑ ΨΕΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΠΑ
ΠΩΣ ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
ΚΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ(ΑΛΗΘΕΙΑ)
ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΣΤΕ
ΜΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ
ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ
ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΙΩ ΚΑΝΑ ΠΟΤΟ (ΨΕΜΑ)
ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υποκειμενικά και έτσι όπως το βλέπω εγώ:

Αν έβλεπες μία ταινία καρέ-καρέ δεν θα καταλάβαινες τίποτα από τη δράση και την πλοκή της.
Η ενέργεια ακολουθεί τη σκέψη!
Από τη στιγμή που σκέφτηκες να γυρίσεις τη σελίδα στο βιβλίο σου από τη στιγμή που δημιουργήθηκε αυτή η κίνηση στον εγκέφαλό σου, η κίνηση αυτή είναι πεπραγμένη. Έχει ήδη γίνει. Απομένει η υλοποίησή της, δηλαδή να παιχτούν τα ατελείωτα καρέ της! και επειδή ο χρόνος είναι σχετικός, αυτή η αιωνιώτητα θα πάρει στη παρούσα στιγμή 1,2 με 1,8 δευτερόλεπτα για να γίνει!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολύ καλό αυτό που είπες, όμως, υπάρχουν και άλλες σκέψεις που δεν υλοποιούνται:
π.χ. να πας να κάνεις καμάκι σε μια κοπέλα που θέλεις, αλλά τα έχει με άλλον
ή και να μην τα έχει να ντρέπεσαι.
Πολύ λίγοι (τουλάχιστον στην Κύπρο) μπορούν να ξεπεράσουν το φόβο τους ακόμα και γι'αυτό.

Αλλά για να το θέσω πιο "φιλοσοφικά" πολλοί θα ήθελαν να πηδήξουν από ένα γκρεμό, μόνο και μόνο για να νιώσουν την απόλαυση του ύψους. Όμως χωρίς τα απαραίτητα πράγματα (τα οποία ελάχιστοι είναι διατεθημένοι να πληρώσουν) μόνο κάποιος που θέλει να αυτοκτονήσει θα το έπραττε.

Τελικά η σκέψη και η πράξη πώς ακριβώς συνδέονται;
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπον ...δεν σας ευχαριστω που δεν μου δωσατε σημασια(αληθεια)
μα δεν πειραζει εν θα κρατησω και κακια (παλι αληθεια)
μονο που εχω στεναχωρηθει κι αμα στεναχωριεμαι γινομαι
ασχημος και αμα γινομαι ασχημος δεν εχω ειρμο
κι αμα δεν εχω ειρμο δεν σκεφτομαι κι αμα δεν μπορω να σκεφτω
στεναχωριεμαι.
Αμα στεναχωριεμαι δεν μπορω να κανω καμακι
σκεφτομαι τα βιβλια κι ολη τη θεια φιλοσοφια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 6:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδη ειδα οτι δεν ενδιαφερει και πολυ το θεμα
να σου πω φιλε οτι δεν χρειαζεται να βγεις απο το δωματιο
για να γυρισεις την σελιδα του βιβλιου σου
Μονο βγες σε παρακαλω απο το δωματιο
γιατι το μυαλο σου ειναι εκτος του σπιτιου σου
και χρειαζεσαι ξεκουραση και καλοπεραση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεαρός Ορθολογιστής έγραψε:

Τελικά η σκέψη και η πράξη πώς ακριβώς συνδέονται;


Με την ελευθερία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 29, 2009 9:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι σκέψεις έιναι υλικό ενός νοητικού πεδίου, το οποίο και διαχειριζόμαστε.
Κάποιες είναι δικές μας (δηλαδή δημιουργία από την νοητική ύλη σε μία ιδέα),
με κάποιες άλλες απλώς συντονιζόμαστε. Τώρα αυτή τη ιδέα πρέπει και να τη γειώσεις. να την φέρεις στο κόσμο των μορφών. Το να σκεφτείς να κάνεις καμάκι στη γυναίκα ενός άλλου, είναι μία σκέψη αγείωτη, μέχρι την στιγμή που θα το πράξεις. Το να γυρίσεις τη σελίδα του βιβλίου σου, το ίδιο, αλλά γειώνεται πιο έυκολα. Τελικά τα πάντα είναι ψυχονοοητικά, δηλαδή σκέψεις και συναισθήματα, ενωμένα, που προυπήρχαν σαν πεδία και εμείς οι άνθρωποι -μπορεί να είναι και σκοπός ζωής- καλούμαστε να γειώσουμε ότι μπορούμε, με ελευθέρα βούληση, είτε για θετικούς και σκοπούς, είτε για αντιθετικούς.

Τώρα η λέξη πράξη, αποκτά μια άλλη σημασία και ο κόσμος μας είναι μέρος και της δικής μας δημιουργίας. Καλό θα είναι να φέρνουμε (γειώνουμε) φωτεινές ιδέες, ιδανικά, και όχι πηδήγματα στο γκρεμό και κολλήματα και να προσέχουμε τι δημιουργούμε!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 30, 2009 9:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Λοιπον ...δεν σας ευχαριστω που δεν μου δωσατε σημασια(αληθεια)
μα δεν πειραζει εν θα κρατησω και κακια (παλι αληθεια)
μονο που εχω στεναχωρηθει


Μας συγχωρείς vag_el. Απλώς δεν πολυκατάλαβα, το πώς συνδέεις την πράξη με το χρόνο.

Hermes, πολύ καλό αυτό που είπες αλλά μήπως εννοείς πως και οι σκέψεις και οι πράξεις είναι αποτελέσματα της ψυχής;

Παράλληλο θέμα και αυτό.
Πώς συνδέεται η ψυχή και το σώμα;

vag_el είπες πώς δεν ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ άρα δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις καμάκι; Όλοι γνωρίζουμε πώς αυτά και άλλα πολλά ψυχοσωματικά συνδέονται.
Πώς και γιατί;
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 30, 2009 10:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει νοητικό και ανώτερο νοητικό πεδίο. Το μεν το διαχειρίζεσαι εσύ (σαν προσωπικότητα) το δε, πάλι εσύ, αλλά σαν μία ανώτερη αυτοεπίγνωση, σαν ψυχή.

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι ότι, δεν έχουμε ψυχή! Είμαστε ψυχή που έχει σώμα, με το οποίο εκφράζεται η προσωπικότητα. Όλα καταλήγουν στη μονάδα. Όλα τελικά είναι ένα. Νομίζεις ότι η ψυχή σου είναι κάτι άλλο από εσένα?
Είσαι πάλι εσύ, αλλά ελευθερομένος από το χώρο, χρόνο, μορφή, εγωισμό.
Βασικός τόνος της ψυχής είναι η θυσία. Ανώτερο νοητικό!
Οι σκέψεις και οι πράξεις που κάνουμε εμείς τώρα, νομίζω ότι είναι οι σκιά του σχεδίου της ψυχής, πάνω στην τρίτη διάσταση που ζούμε και αντιλαμβανόμαστε.
Όσο πιο ανώτερες είναι οι σκέψεις μας και τα συναισθήματα, όσο λιγότερο συμπεριλαμβάνουν το εγώ μας, τόσο πιο πολύ εκφράζουν σκέψεις και πράξεις της ψυχής μας.
Είθε να είναι ο Λόγος και το Φως αυτά που θα φωτίζουν το δρόμο μας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 30, 2009 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μας συγχωρείς vag_el. Απλώς δεν πολυκατάλαβα, το πώς συνδέεις την πράξη με το χρόνο

Δεν πειραζει,(αληθεια)
αλλος ειναι Φρουντ και αλλος Ποιητης
αλλος ειναι Αριστοτελης και αλλος Πολεμιστης
το να γινουμε ενα δεν ειναι απλο
εχεις δικη σου ζωη εσυ
το ιδιο εχω κι εγω
Αλλιως θα το σκεφτεις
για το τι δρομο θ ακολουθησεις στη ζωη
κι αλλιως εγω,που θελω να παιξω μουσκη

Η σκεψη για τον καθενα ,ειναι διαφορετικη
το ιδιο και η πραξη ,.....η σεξουαλικη Smile))

μα,ο καθενας εχει αλλες αντοχες,
δυνατοτητες,μα και προδιαγραφες

Αλλο ο μαυρουλης ο γατος απο την Κολομβια
κι αλλο ο κακομοιρος ο Chao Lin
που γνωριζει καλα την βια

Μα αν θελεις εσυ να σου εξηγησω τωρα
τι πραξη και τι σκεψη εχω
στην δικη μου την κεφαλη
θα πω μονο τουτο εδω το γνωμικο

νους υγιης εν σωματι υγιες

και συ παρ το οπως θες

Αυτη ειναι η συνδεση της σκεψης και της πραξης
μα με αγαπη πολυ σου το πα
ετσι και να το φυλαξεις

Αυτο δεν το ειπα εγω
το ειπαν αλλοι
προτιτερα απο μενα

Μα δεν πειραζει το ιδιο ειναι
για σας και για εμενα
Η τεχνη απο αγαπη βγηκε
το ιδιο και η πραξη
σε πιο χρονο ,μελλοντα η παρον
δεν πρεπει να μας πειραξει

Αν κατσω εγω τωρα να τον μετρησω
μπορει αλογο να γενώ,
περδικα ,κοκκορας
βρε συ ,...θα λαλησω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 30, 2009 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Hermes έγραψε:
Το μόνο σίγουρο για μένα είναι ότι, δεν έχουμε ψυχή! Είμαστε ψυχή που έχει σώμα, με το οποίο εκφράζεται η προσωπικότητα. Όλα καταλήγουν στη μονάδα. Όλα τελικά είναι ένα. Νομίζεις ότι η ψυχή σου είναι κάτι άλλο από εσένα?


WOW! Πολύ ωραίο αυτό!
Δυστηχώς όμως δεν μπόρεσε να το δεχτεί ούτε καν ο Πλάτωνας που θεωρούσε το σώμα σαν το πιο άχρηστο σκουπίδι!
Πόσο μάλλον ο χριστιανισμός, ο οποίος πιστεύει πως πρέπει να τα έχουμε και τα δύο (ψυχή και σώμα) σε αρμονία.

Καταρχήν όλοι γνωρίζουμε πως ο Πλάτωνας αναγνώριζε στη ψυχή κάποια συναισθήματα, και κάποια άλλα στο σώμα.
π.χ. θέληση για αναπαραγωγή και ηδονή στο σώμα, αγάπη (όχι μόνο ερωτική) και φιλομάθεια στη ψυχή.
Όταν πεθαίνουμε, αυτός που έχει δώσει τη ζωή του για τις "ηδονές" της ψυχής απελευθερώνεται από το σώμα και ζει αυτό που λέμε "παράδεισο" (στο περίπου). Αυτός που έχει δώσει τη ζωή του για τις ηδονές (χωρίς εισαγωγικά) αρνείται να ξεφύγει από τη γη και γίνεται αυτό που κάποιος σήμερα θα ονόμαζε "φάντασμα".
Ρωτώ:
Μήπως πραγματικά όποιος έχει αφιερωθεί στα ψυχικά χαρίσματα, δεν ζει έναν παράδεισο από τώρα; Ενώ αυτός που αφιερώνεται στο σώμα φασανίζεται και πονεί; Αυτό δεν αποδικνύει πως υπάρχουν δύο φύσεις του ανθρώπου;
Φυσικά αυτό δε σε κάνει να σκέφτεσαι: αν το σώμα δεν είναι άχρηστο, τότε τα μισά πράγματα που νιώθουμε, μετά το θάνατο χάνονται;

Πιο σύγχρονα:
Αν όμως πεθαίνουμε και πέρνουμε όλα τα χαρίσματα ΚΑΙ του σώματος μαζί με την ψυχή, τότε τι χρειάζεται να υπάρχει το σώμα μας; Γιατί δεν καταστρέφεται ΠΛΗΡΩΣ;
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hermes
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 50
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 30, 2009 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πόσο δίκιο έχεις!
Δύο οι φύσεις του ανθρώπου. Όταν έφευγε το καλοκαίρι και ερχόταν ο χειμώνας, έφευγε και η λατρεία του Απόλλωνα και ερχόταν αυτή του Διόνυσου.
Εξισορρόπηση, και μετουσίωση.
Δηλαδή και όπως τα βλέπω εγώ πάντοτε:

Η ψυχή μας είναι φωτισμένη. Άρα και εμείς ήμαστε ήδη φωτισμένοι, απλώς ο τοποχρονικός εαυτός μας (προσωπικότητα) δεν το ξέρει ακόμα. Του χρειάζεται κάποιος χρόνος αφού δέσμιος αυτού, (ίσως ζωές, αν πιστεύεις στην μετασάρκωση) να το συνειδητοποιήσει. Αν το είχαμε καταλάβει δεν θα ήμασταν εδώ! Δεν θα μας γοήτευε έτσι η ύλη! Αλλά από την άλλη δεν θα φωτιστεί η ψυχή. Αυτή είναι ήδη φωτισμένη όπως είπαμε. Θα φωτιστεί η προσωπικότητα.
Αφού πρώτα περάσει και φθαρθεί μέσα από τα χώματα.
(αναγκαίο κακό/καλό)
Ανάγκη της ανέλιξης μας είναι και οι ηδονές οι σωματικές αλλά και οι ψυχικές. Οι δαίμονες που μας ταλαιπωρούν είναι οι καλύτεροι γυμναστές μας. Γιατί αργά η γρήγορα όλοι θα βρούμε το δρόμο της επιστροφής, στη ουράνια πατρίδα μας. Μέσα μας ζει η ανάμνηση σαν πιξίδα και σαν διάκριση στο δρόμο μας.

Το σώμα μας τώρα, είναι απώς πρώτα ο φορέας μας, και δεύτερο η βελόνα που γράφει πάνω στο δίσκο. Έτσι το σώμα βελόνα καταγράφει κραδασμούς (με τις 5 αισθήσεις) όπου στον ενισχυτή το σήμα αναλύεται σε ήχους για να φτάσει μουσική στα ηχεία. Τι ακριβώς είναι άχρηστο και τι χάνουμε;
Θα πήγαινες κατάδυση στους ωκεανούς χωρίς σκάφανδρο;
Αν όχι, ρωτώ, ποιος θα ήταν μέσα στο σκάφανδρο;
Πόσα αναγκαίο θα ήταν για να αποκομμίσεις πληροφορίες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 1 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center