Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Νέα κατηγορία θεμάτων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Κανένα στοιχείο δεν πρόκειται να σε κάνει ν' αλλάξεις γνώμη,οπότε μην επικαλείσαι το πλήθος των στοιχείων που έχω εγώ.Ακόμα κι αν παραδεχόσουν ότι αυτοαντιφάσκεις,δε θ' αναθεωρούσες τη σκέψη σου.Ο φόβος του θανάτου είναι ισχυρότερος στους περισσότερους ανθρώπους απ' τη λογική.Αν δεν τον αντιμετωπίσεις κατά πρόσωπο,χωρίς μεσάζοντες θεούς και τα ρέστα,θα αντιφάσκεις διά βίου.


Κοίταξε Γιαννάκη κατ' αρχήν, θεωρώ τα στοιχεία που διαθέτεις όχι μόνο περιορισμένα, μα και πολύ περιορισμένη δυνατότητα στην άντληση αυτών δια του αντιληπτικού σου οργάνου το οποίο διακρίνω πως ασθενεί. Έπειτα, ασύνδετες έννοιες λειτουργικά (αντιφάσεις) δεν κάνω εγώ μα εσύ. Απόδειξη:
Παράθεση:
Ο φόβος του θανάτου είναι ισχυρότερος στους περισσότερους ανθρώπους απ' τη λογική.


Διότι ο φόβος έχει ως έδρα το θυμικό και μόνο εκεί λειτουργεί, ενώ η λογική έχει έδρα το διανοητικό και μόνο εκεί λειτουργεί. Άρα δεν γίνετε το ένα να αναιρέσει το άλλο μέσα από μία ισχυρότερη λειτουργία.

Και κλείνοντας, δεν υπάρχει φόβος εμπρός στο θάνατο μα μία ισχυρή πικρία-λύπη. Wink

Θα με καταλάβεις, ίσως, όταν μεγαλώσεις λίγα χρόνια ακόμη και ωριμάσεις πνευματικά, κάτι βέβαια που δεν εξασφαλίζει το πέρασμα των χρόνων... Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 10:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με την λογική μπορείς να αγνοείς το θάνατο...αλλά δεν μπορείς να τον αποφύγεις. Με το συναίσθημα μπορείς να φοβάσαι το θάνατο, έχεις έναν λόγο για να τον αποφύγεις αλλά δεν μπορείς να τον αποφύγεις...
Σε συνδιασμό: όταν φοβάσαι το θάνατο λογαριάζεις πως θα τον αποφύγεις και κάθε φορά που σκέφτεσαι πόσο καλά τον απόφυγες έχεις δυο δυνατότητες: Ή να λες είμαι θεός μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου...ή να λες "μεγάλος είναι ο Θεός που μου επιτρέπει να ζω"...(για καλόπιασμα δηλαδή).

Υπάρχει και η τρίτη οδός: "Άγνωστο γιατί ζώ ακόμα"...
Νεοφώτιστε εσύ με τη λογική σου: Πώς εξηγείς ότι ζεις ακόμα;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πόσοι γεννήθηκαν νεκροί;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 12:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
Πόσοι γεννήθηκαν νεκροί;;;



ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ.....ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ "ΖΟΜΠΙ", ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ "ΖΩΝΤΑΝΩΝ" ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗ ΖΩΣΑ ΖΩΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ "ΜΑΚΑΡΙΟΥ" ΠΡΟΣΔΩΚΟΥΜΕΝΟΥ ΕΠΟΥΡΑΝΙΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΠΟΥ ΥΜΝΟΥΝ...... ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΝΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΠΟΙΟΥ "ΚΟΛΟΦΑΡΔΟΥ" ΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΥΣ, ΤΟΤΕ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 3:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...
Αυτό το παιδί όταν ανοίγει το στόμα του μόνο μαλακίες βγάζει...

_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 7:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...
Αυτό το παιδί όταν ανοίγει το στόμα του μόνο μαλακίες βγάζει...


Παντως για πρώτη φορά δεν έγραψε για εβραιο-χριστιανούς ρασοφορους κτλ κτλ κτλ.
Χαιρομαι για τη προοδό του...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το έγραψε με άλλο τρόπο... Μα νά 'ξερε ο μπουμπούνας τι γράφει ποιος να έλεγε κουβέντα... Ιδέα δεν έχει από την θεολογική ορολογία κι όμως επιμένει να γράφει τις βλακείες του...
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 8:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΦΙΛΕ ΜΑΧΙΜ,

το παράδοξο ειναι ότι ο καλός χριστιανός δεν πρέπει να φοβάται τον θάνατο (βασική παραδοχή του χριστιανισμού).
Εγώ όμως τον φοβάμαι, λατρευω την ζωή και δεν μου αρεσει η ιδεα του απόλυτου κενού και της παύσης υπαρξής μου μετά την εκπνοή μου...

Αλλωστε, δόξα τον Θεό, έχω ακόμη μέσα μου το ένστικτο της επιβίωσης και για αυτό τον λόγο κάνω εξετάσεις αίματος και πηγαίνω στον γιατρό όποτε υπάρξει αναγκη, λατρεύω (συγχωρέστε με) τα υλικά αγαθά και τα μέσα που θα με κάνουν πιο όμορφη, αρέσκομαι στο να ψάχνω και να διαβάζω, αρέσκομαι στο να νιώθω τον ήλιο στο πρόσωπό μου, λατρεύω να βλέπω τα πάντα γύρω μου και δεν εχω καμια σκέψη θανάτου μέσα μου, παρα μόνον όταν ακούσω για θάνατο....

Για αυτό τον λόγο ρώτησα. Μήπως εσείς εχετε πληρως αφεθεί και τον περιμενετε?

Απο την άλλη μεριά, ειναι κάτι που προσπαθώ να δεχτώ (το σίγουρο γεγονός του θανάτου), όπως και το άλλο θέμα μου που είναι το γήρας....
αλλά δεν τα καταφέρνω και τόσο καλά....(απο τώρα σκέφτομαι π.χ. οτι σε 10 περίπου χρόνια πρεπει να ξεκινήσω τις εκχύσεις υαλουρονικού οξέος Wink )

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 8:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψηφίζω υπέρ της ανασύστασης της Marias, εδώ και τώρα...(γιατί σε δέκα χρόνια δεν ξέρουμε τι γίνεται)...για να χαίρεται τον ήλιο ...ρε γαμώτο!

να σε χαιρόμαστε λοιπόν Maria...refibricated, rectified, restorated...όπως θες καλύτερα...και να μας γράφεις (στο φόρουμ βέβαια) χίλια χρόνια...- να ζήσουμε και μεις δηλαδή να σε διαβάζουμε.... Wink
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 11:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
και πως αντιμετώπισες κατα πρόσωπο, εσύ, προσωπικά, Νεοφώτιστε τον Θάνατο?

Very Happy



Με θάρρος:δεν επενδύω συναισθηματικά σε σωτήρες,Μεσσίες και πράσινα άλογα.Αποφάσισα κάποτε να μεγαλώσω και να μην κρεμιέμαι απ' το φουστάνι της θρησκείας.Επίσης,προσπαθώ να μη βλέπω τη ζωή κτητικά,ως πλήθος χρόνων αλλά ποιοτικά,κάθε ημέρα έχει τη δική της αυταξία.Όπως όταν είσαι ερωτευμένος και ο άλλος φεύγει δεν είναι ένδειξη αγάπης να τρέχεις από πίσω του εξαρτημένος,έτσι και με τη ζωή πρέπει να κάνεις το ίδιο.Αν είσαι ερωτευμένη μ' αυτήν.







pol έγραψε:
Διότι ο φόβος έχει ως έδρα το θυμικό και μόνο εκεί λειτουργεί, ενώ η λογική έχει έδρα το διανοητικό και μόνο εκεί λειτουργεί. Άρα δεν γίνετε το ένα να αναιρέσει το άλλο μέσα από μία ισχυρότερη λειτουργία.



H ψυχική λειτουργία δεν είναι άθροισμα ασύνδετων μερών.Πρέπει να συζητάμε και τα στοιχειώδη;





pol έγραψε:
δεν υπάρχει φόβος εμπρός στο θάνατο μα μία ισχυρή πικρία-λύπη.



H λύπη και η χαρά είναι μέσα στην περιπέτεια της ζωής αλληλένδετες,η μια δίνει νόημα στην άλλη.Δεν πρέπει να γίνονται,όμως,εμπόδιο στην ερωτική στάση απέναντι στη ζωή,αν θέλεις να είσαι και να αισθάνεσαι ελεύθερος.


pol έγραψε:
Θα με καταλάβεις, ίσως, όταν μεγαλώσεις λίγα χρόνια ακόμη και ωριμάσεις πνευματικά, κάτι βέβαια που δεν εξασφαλίζει το πέρασμα των χρόνων...



Αυτά σου τα είπε κάποιος κατηχητής,μη τα λες σ' εμένα.Πνευματική ωρίμανση και προσευχούλες για τη σωτηρία σου είναι πνευματική υποταγή μεταμφιεσμένη σε ελευθερία.Δικαίωμά σου,βέβαια,να γιορτάζεις τις Απόκριες σ' όλη τη ζωή σου! Surprised





Bugman έγραψε:
όταν φοβάσαι το θάνατο λογαριάζεις πως θα τον αποφύγεις και κάθε φορά που σκέφτεσαι πόσο καλά τον απόφυγες έχεις δυο δυνατότητες: Ή να λες είμαι θεός μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου...ή να λες "μεγάλος είναι ο Θεός που μου επιτρέπει να ζω"...(για καλόπιασμα δηλαδή).

Υπάρχει και η τρίτη οδός: "Άγνωστο γιατί ζώ ακόμα"...
Νεοφώτιστε εσύ με τη λογική σου: Πώς εξηγείς ότι ζεις ακόμα;



Eίναι ανόητα τέτοια ερωτήματα.Η ζωή είναι προϋπόθεση κάθε ερωτήματος,για την ίδια οποιοδήποτε φιλοσοφικό ερώτημα είναι αντιφατικό.Για να εξηγηθεί μια έννοια,αυτή πρέπει ν' αναλυθεί σε άλλες.Αν προσπαθείς ν' αναλύσεις τη ζωή θα βρεθείς μπροστά στο παράδοξο ότι αυτό που πέτυχες προϋποθέτει πάλι τη ζωή.Το να ξέρεις να ρωτάς κάνει τη διαφορά ανάμεσα στο σοφό και το παιδί,που νομίζει ότι μπορεί να ρωτάει το ο,τιδήποτε. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
abc έγραψε:
Πόσοι γεννήθηκαν νεκροί;;;



...... ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΝΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΠΟΙΟΥ "ΚΟΛΟΦΑΡΔΟΥ" ΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΥΣ, ΤΟΤΕ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ....


Δεν εννοώ τίποτα απ' όλα αυτά. Μάλλον ο μόνος που δεν κατάλαβε, είσαι...εσύ!!!
Παρατηρήσεις:
1. Τα σπερματοζωάρια γονιμοποιούν, δεν γονιμοποιούνται!
2. Και εσύ είσαι...κολόφαρδος. Pol, και η φύση κάνει σφάλματα μερικές φορές!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 1:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιαννάκη μου, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου θα ξυπνήσεις όμως κάποτε. Wink


Παράθεση:
H ψυχική λειτουργία δεν είναι άθροισμα ασύνδετων μερών.Πρέπει να συζητάμε και τα στοιχειώδη;

Η αρμονία είναι: Σύνθεση των αντιθέτων. Wink

Παράθεση:
H λύπη και η χαρά είναι μέσα στην περιπέτεια της ζωής αλληλένδετες,η μια δίνει νόημα στην άλλη.Δεν πρέπει να γίνονται,όμως,εμπόδιο στην ερωτική στάση απέναντι στη ζωή,αν θέλεις να είσαι και να αισθάνεσαι ελεύθερος.

Τι έγραψα και τι απάντησες; Laughing Ρε σύ, ραδίκια ξέρεις να μαζεύεις να βγούμε στα λιβάδια και να μαζέψουμε; Ξέρεις, γίνονται θρεπτική και πολύ νόστιμη σαλάτα. Wink
Αλήθεια ρε συ, έχεις ερωτική στάση απέναντι στη ζωή; Laughing Είσαι σίγουρος; Laughing Γράψε μας κάτι νέο που δημιούργησες δια του ερωτισμού αυτού. Wink

Παράθεση:
Αυτά σου τα είπε κάποιος κατηχητής,μη τα λες σ' εμένα.Πνευματική ωρίμανση και προσευχούλες για τη σωτηρία σου είναι πνευματική υποταγή μεταμφιεσμένη σε ελευθερία.Δικαίωμά σου,βέβαια,να γιορτάζεις τις Απόκριες σ' όλη τη ζωή σου!

Όχι, καμία σχέση. Τα λέω σε εσένα σύμφωνα με αυτά που διακρίνω μέσα από τον τρόπο και αυτών που γράφεις. Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 6:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA
Γράφεις:

το παράδοξο ειναι ότι ο καλός χριστιανός δεν πρέπει να φοβάται τον θάνατο (βασική παραδοχή του χριστιανισμού).

Σωστά κατά το δόγμα, αλλά ο «δικός» σου Χριστόδουλος, όταν του είπαν από τι έπασχε, αναφώνησε : «Γιατί εμένα θεέ μου……». Εκ των υστερών κοίταξαν πώς να τα μπαλώσουν οι παρατρεχάμενοι του «άγιοι»…

Εγώ όμως τον φοβάμαι, λατρευω την ζωή και δεν μου αρεσει η ιδεα του απόλυτου κενού και της παύσης υπαρξής μου μετά την εκπνοή μου... Αλλωστε, δόξα τον Θεό, έχω ακόμη μέσα μου το ένστικτο της επιβίωσης και για αυτό τον λόγο κάνω εξετάσεις αίματος και πηγαίνω στον γιατρό όποτε υπάρξει αναγκη, λατρεύω (συγχωρέστε με) τα υλικά αγαθά και τα μέσα που θα με κάνουν πιο όμορφη, αρέσκομαι στο να ψάχνω και να διαβάζω, αρέσκομαι στο να νιώθω τον ήλιο στο πρόσωπό μου, λατρεύω να βλέπω τα πάντα γύρω μου και δεν εχω καμια σκέψη θανάτου μέσα μου, παρα μόνον όταν ακούσω για θάνατο....

Χωρίς θάνατο δεν υπάρχει και ζωή όπως και αντίστροφα. Λατρεύεις τη ζωή, φοβάσαι τον θάνατο, μόνο όταν είσαι ξύπνια. Αγαπάς, μισείς, χαίρεσαι, στενοχωριέσαι, προβληματίζεσαι, σχεδιάζεις για το μέλλον σου κλπ, μόνο όταν είσαι ξύπνια….
Όταν κοιμάσαι ύπνο βαθύ, δεν σε απασχολεί τίποτα απ’ όλ’ αυτά.
Δεν σε απασχολεί απολύτως κανείς και τίποτα και όμως είσαι ακόμα ζωντανή. Το ίδιο συμβαίνει και στον θάνατο. Όταν ο μηχανισμός παραγωγής συνείδησης του εγκεφάλου δεν λειτουργεί, η υπολειτουργεί (περίπτωση ύπνου, νάρκωσης κλπ), δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠ’ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ, ΌΣΟ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΖΟΥΜΕ…

Για αυτό τον λόγο ρώτησα. Μήπως εσείς εχετε πληρως αφεθεί και τον περιμενετε?

Οι συνειδητά Άθεοι και όχι ασφαλώς μόνο αυτοί, (θα έλεγα όλοι οι σκεπτόμενοι ρεαλιστικά και καλλιεργημένοι σε φιλοσοφική – επιστημονική σκέψη και παιδεία άνθρωποι), δεν περιμένουν τον Θάνατο για να «σωθούν» στον ουράνιο παράδεισο, όπως κάνουν οι εβραιοθεοκράτες Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Ιουδαίοι.
Ακριβώς επειδή δεν έχουν καμία αυταπάτη όλοι οι παραπάνω, φροντίζουν στο μέτρο και στον βαθμό των ευκαιριών και δυνατοτήτων τους να ΖΟΥΝ, ΌΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

Απο την άλλη μεριά, ειναι κάτι που προσπαθώ να δεχτώ (το σίγουρο γεγονός του θανάτου), όπως και το άλλο θέμα μου που είναι το γήρας....
αλλά δεν τα καταφέρνω και τόσο καλά....(απο τώρα σκέφτομαι π.χ. οτι σε 10 περίπου χρόνια πρεπει να ξεκινήσω τις εκχύσεις υαλουρονικού οξέος )


Είτε το προσπαθήσεις είτε όχι, να συμβιβαστείς με τον εαυτό σου για όλα όσα αναφέρεις πως σε απασχολούν, η μόνη αλήθεια είναι πως γερνάμε και γινόμαστε σοφότεροι αν καταφέρουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας να απομυθοποιήσουμε τις φοβίες που μας διδάξαν ΩΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ κάποιοι άλλοι καλοθελητές (συνειδητά η ασυνείδητα για το «καλό» μας….), γονείς, περιβάλλον και «σεβαστοί άγιοι» δάσκαλοι…

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ;
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ…..
ΌΣΟ ΔΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΑ, ΑΝ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΣΟΥ.

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2008 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing

Ax!!! Μαρούλα!!!

Laughing Laughing Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim,

κατ΄αρχήν το παράδειγμά σου για τον Χριστόδουλο ατυχές, γιατί έχω δηλώσει, ότι δεν έχω καμία απολύτως εκτίμηση στον κλήρο. Θεωρώ δέ ότι είναι καλό να έρχονται να εξομολογούνται σε εμένα και να τους κοινωνώ κιόλα, για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους... Laughing


Και όμως maxim, βλέπεις ότι πολλές φορές στον ύπνο μας βιώνουμε την αγωνία αρκετών πραγμάτων καθώς επίσης και την αγωνία του θανάτου.
Πόσες φορές αλήθεια δεν έχουμε νιώσει ότι πέφτουμε στο κενό, και εναγωνίως ξυπνάμε για να μην δουμε το τέλος?
Αρα, ακόμα και όταν κοιμάμαι, ο φόβος του θανάτου ειναι εκεί...

Θα συμφωνήσω στο ότι αν δεν υπάρξει θάνατος στην φύση δεν υπάρχει και ζωή (καθαρά φυσική και αναγκαία διαδικασία).
Ομως, η σκέψη του θανάτου για όλους μας είναι κάτι τραγικό.
Δεν μπορώ να διανοηθώ άνθρωπο ο οποιος π.χ. ενημερώνεται ότι έχει καρκίνο σε αρχικό στάδιο, και λέει στον γιατρό του ¨"δεν θέλω καμία θεραπεία, επιθυμώ να βιώσω τον θάνατο.
Μην ξεχνάμε ότι κατέχουμε το ΕΝΣΤΙΚΤΟ της επιβιώσης, εκτός αν μιλούμε για ψυχοπαθητικές καταστάσεις (βλ. τάσεις αυτοκτονίας-αυτοκαταστροφής).

Σου επαναλαμβάνω σε πιό έντονο τόνο, ότι μπορεί η θρησκεία μου να διδάσκει λυτρωση και μιαν άλλη ζωή μετά τον θάνατο, αλλά εγώ, δεν μπορώ ως μή τέλεια χριστιανή να το αντιληφθώ πλήρως. Πάντα έχω ερωτηματικά.
Οσο λοιπον βαθιά φιλοσοφημένος και αν ειναι ένας άνθρωπος, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ έχει τον φόβο του θανάτου μέσα του...
σε αυτό ειμαι κάθετη, οριζόντια και διαγώνια Wink

Και πως δηλαδή θα πρέπει να βιώσω τον θάνατο? θα πρέπει να υποβάλω τον εαυτό μου σε κατάποση 50 χαπιών? να κρατήσω την αναπνοή μου, ή να πάρω φόρα και να πεσω με το αμάξι σε έναν τοίχο??? Very Happy

Το γήρας maxim, δεν είναι ωραίο. Οπως ένα λουλούδι που μαραίνεται και στέκει σε μια γλάστρα, ξερό και άσχημο, έτσι και το γερασμένο κορμί, ειναι σαν ένα υπόλοιπο της ζωής που έζησες....
Η νεότητα και η ομορφιά περπατούν παράλληλα.
Ομως, αντιλαμβάνομαι πως ειναι και αυτό μια φυσική διαδικασία και θα πρέπει να την αποδεχτώ...
Κάνω προσπάθειες.

Νεοφώτιστε
μου απαντάς ότι αντιμετωπίζεις τον θάνατο με θάρρος, αφου δεν επενδύεις συναισθηματικά σε σωτήρες.

Μα ο θάνατος όπως εξηγησα και παραπάνω είναι μια διαδικασία που φοβόμαστε όλοι (μηδενός εξαιρουμένου). Είναι μια διαδικασία παρακμιακή.

Επίσης, επειδή έχω βρεθεί κοντά σε ανθρώπους που πολύ γρήγορα θα πέθαιναν ή είχαν πεθάνει πριν από μερικά λεπτά, παρατήρησα ότι στον χώρο διαχέονταν ένα παράξενο-βαρύ άρωμα και αυτόματα όλοι (επιστήμονες και μή) μουδιάζαν....Ο θάνατος έχει ένα απόκοσμο άρωμα...

Ναι. Είμαι ερωτευμένη με την ζωή γιατί έχει χρώμα, ήχους, αρώματα...

αγαπώ την ζωή γιατί κάθε μέρα μου δίνει την ευκαιρία να κάνω και να μάθω κάτι διαφορετικό, να μιλήσω με διαφορετικούς ανθρώπους, ν΄ανταλλάξω απόψεις, να νιώσω με τα δάχτυλά μου, ν΄αφουγγραστώ με τα αυτιά μου, να νιώσω με την καρδιά μου...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 4 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center