Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Επί Παντός Επιστητού καί Μή
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητε μου kaneis, πηγαινε ενα βημα παραπερα!

Εστω οτι ολα αυτα που θελεις να εχει ενας ανθρωπος που στεκει στα ποδια του τα εχει!

Και μετα;

Δεν πρεπει να ερθει σε επαφη να τους αλλους;

Θα μεινει κλεισμενος στο καβουκι του;

Και τι θα κανει;

Δεν πρεπει να μοιραστει με τους αλλους αυτο το λιγο ή το πολυ που εχει κατακτησει;

Που θα το προσφερει λοιπον αφθονως;

Που θα μπορεσει να δωσει και παραπανω απο αυτο που φαινεται αρχικα οτι χρειαζεται ο αλλος;

Πως θα μπορεσει να δωσει τον κεκρυμμενο πλουτο της καρδίας του;

Δεν ειναι αναγκαιο λοιπον να βρει αυτους που πραγματικα τον αποδεχονται για να μπορεσει να εξωτερικευσει τα παραπλευρα με την αγαπη αισθηματα του;

Με αυτη την εννοια λοιπον, η αποδοχη μας απο τους αλλους ειναι κινητηρια δυναμη για να καλλιεργησουμε και να αναδειξουμε τα χαρισματα μας...

Αλλιως, κανείς που δεν εχει αναγκη και δεν σε αποδεχεται δεν θα δεχτει και τα επιπλεον που θα μπορουσες να του προσφερεις...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σκαπανεα σοβαρα τωρα θες να μιλησουμε για το αν θα δεχτει τα ψιλα ο αλλος στο παραδειγμα της σενα η οχι;αυτο δεν εχει καμια σχεση με σενα,εσυ τον αγαπησες,ενιωσες,και πηγες να του δωσεις,το τι θα κανει ο αλλος δεν εχει καμια σημασια γι αυτο που νιωθεις.αν δεν γινεις αποδεκτος και αυτο σε κανει και αλλαζει αυτο που νιωθεις απλα δεν τον αγαπας πλεον,απλο ειναι.αν ηταν και αλλαζε η αγαπη σε καθε συμπεριφορα του αλλου θα λεγαμε,τωρα σ αγαπω,τωρα οχι,τωρα παλι ναι,τωρα παλι οχι,ιδιως με την κυκλοθυμια που κυκλοφορει ελευθερη.
η αγαπη δεν ειναι μεσο για να αναδειξει καποιος τα χαρισματα του,ειναι αναδειξη των χαρισματων του αλλου μεσα μας
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis,

κι όμως....δεν με μείωσες καθόλου, αντίθετα επαναλαμβάνω, μου έφτιαξες την μέρα και σε ευχαρίστησα για αυτό.
Αυτά τα οποια γράφεις ειδικά στην δεύτερη παράθεση ειναι λιγο δυσνόητα για εμένα.
Ομως, θα σου πω τα εξής σε ότι κατάλαβα:

Eσύ το πήγες στα δύο φύλα, εγώ όμως έχω στο μυαλό μου τις σχέσεις των ανθρώπων γενικά (εμπεριέχοντας και το άλλο φύλο βέβαια).

Οταν λοιπον καλλωπίζομαι θέλω να γίνω αρεστή γενικότερα. Ειδικότερα αν θέλεις ΚΑΙ στο έτερον ήμισυ.
Το οτι θα μου πει είσαι όμορφη, δεν σημαίνει αυτόματα ότι με αποδέχτηκε κιόλα.Crying or Very sad

Ολοι γνωρίζουμε τι ειμαστε, αλλα θέλουμε και επιβεβαιώση ή ακόμα και κριτική (πάντα καλόπιστη) για να γίνουμε καλύτεροι.
Προσωπικα, η κριτική που έρχεται απο εναν καλοπροαίρετο ανθρωπο ειναι για εμενα "σεμινάριο".

Και ερωτώ τώρα: γιατι λες ότι απο την στιγμή που είδα κάποιον υποθετικό άνθρωπο σκεφτόμουν τον εαυτό μου?
και γιατι πάλι στο τέλος ρωτάς αν ειναι τόσο ηρωικό ν αγαπάς κατι άλλο εκτός του εαυτου σου? Τόσον εγωισμό εμπεριειχαν αυτά που παρέθεσα?

Ο ήρωας kaneis, περιμένει ανταλλάγματα....εστω και ενα ΑΓΑΛΜΑ.
Εχει γεμίσει ο τόπος απο αγάλματα ηρώων....έχουν γεμίσει οι σελίδες της ιστορίας απο αναφορες στα ονοματά τους....γινονται τρισάγια στο όνομά τους (και λενε πως τα ακουν στον αλλο κόσμο), έχουν δοθεί εκατομύρια παράσημα σε γιορτές, έχουν δοθεί καδράκια με επαίνους.....ΚΑΝΕΙΣ απο τους ήρωες ΔΕΝ ΤΑ ΑΡΝΗΘΗΚΕ
Αν αύτά δεν ειναι δώρα-ανταλλάγματα-ευχαριστώ προς τους ήρωες, τοτε τι είναι?

Εχεις κολλήσει (δυστυχώς) σε αυτό που είπα περί παιδικότητας.
Θεωρώ οτι η παιδικότητα ειναι κάτι το απιθανο. Λατρευω τους ανθρώπους που έχουν και το στοιχείο της παιδικότητας πανω τους. Πόσο κακό ειναι άραγε αυτο?
Αυτους τους αγαπώ πολυ περισσότερο απο εκεινους που είναι καχύποπτοι και μουρτζούφληδες kaneis...

Ο άλλος, Kaneis, δεν γίνεται καθρέπτης για να μου πει ποσο όμορφη, καλή, ή στραβή είμαι, αλλα γίνεται καθρέπτης του εαυτού μου και εγώ του δικού του.
Οταν λοιπον γίνει αυτος ο αντικατοπτρισμός με αγάπη, τότε και μονο τότε ο ένας θα δώσει στον άλλο το κίνητρο για να γίνουν καλύτεροι αμφότεροι.
Αν δεν έχω "καθρέπτη", πως θα γίνω καλύτερη?
Αν μπω στο καβούκι οπως σοφά λεει ο SKAPNANEAS, εκει θα μιζεριάσω, εκει θα μείνω στάσιμη και δυστυχής προφανώς.

Και ο ΘΕΟΣ Kaneis (2 φορες εχω κάνει αναφορά δεν στάθηκες όμως) είναι καθρέπτης μου και εγω δικός του.
Μεσα απο την ανταλλαγή θα γινω καλυτερη.
Σκέψου το....

Εχω τον καμβά για να δημιουργήσω τα καλύτερα συναισθήματα για εμενα (και κατ επέκταση και τους άλλους), αν δεν έχω χρώματα (οι άλλοι), πως θα ζωγραφίσω για εμενα και τους άλλους?
....... όλοι ειναι ωραίο να ζωγραφίζουμε με τα πιο λαμπερα χρώματα... Very Happy
είναι εφικτο αυτό?
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβω Maρία............ζωγράφισες πάλι!

Η επιβράβευση είναι ένας μοχλός, βοηθάει να γίνονται περισσότερα. Η επιβράβευση δεν έχει νόημα μεταξύ δύο ανθρώπων..παρά μόνο αν είναι γονέας και παιδί, όπου το παιδί αναγνωρίζει το επακόλουθο της επιβράβευσης, το φαϊ. Στους μεγάλους και αυτή είναι η διαφορά του παιδιού από το μεγάλο...η επιβράβευση έχει όρους αναγνωρισιμότητας, δηλαδή στην επιχείρηση τοποθετούν κάδρο με το όνομα του υπάλληλου του μήνα, στα γράμματα, σε συγγραφείς και ποιητές, δίνουν επαίνους σε μεγάλες αίθουσες με πολλούς καλεσμένους....

Παιδικότητα λοιπόν είναι να προσπαθεί κανείς να πάρει βραβείο που μόνο αυτός αναγνωρίζει! Νομίζω ότι πολλά άτομα συμπεριφέρονται σαν παιδιά...όταν κλίνονται στον εαυτό τους και δεν κοινοποιούν τους κόπους τους, τις ιδέες τους, δεν αποκαλύπτονται στους άλλους από ντροπή για το πρωτόγνωρο της αναγνώρισης και ταυτόχρονα αποδοχής τους από τους άλλους. Εφόσον δηλαδή ένα "μεγάλος" δεν γνωρίζει πόσο τον αποδέχονται οι άλλοι, καλύπτεται από το πόσο αποδέχεται ο ίδιος τον εαυτό του, πόσο επιβραβέυεται...και αυτή είναι μια παιδική συμπεριφορά.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Christina
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 237
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 9:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
Και ο ΘΕΟΣ Kaneis (2 φορες εχω κάνει αναφορά δεν στάθηκες όμως) είναι καθρέπτης μου και εγω δικός του.


Maria
Είχες πει κάποια στιγμή, σε άλλη συζήτηση, ότι το Θεό σου δεν τον αμφισβητείς ποτέ. Αυτό που έγραψες τώρα σημαίνει ότι δεν αμφισβητείς κι εσένα;

«Εχω τον καμβά για να δημιουργήσω τα καλύτερα συναισθήματα για εμενα (και κατ επέκταση και τους άλλους), αν δεν έχω χρώματα (οι άλλοι), πως θα ζωγραφίσω για εμενα και τους άλλους?»

Αυτό μου θυμίζει περισσότερο φωτοτυπία παρά ζωγραφιά.
Αν δηλαδή δεν μπορώ να αγαπήσω χωρίς ανταλλαγή και αν οι άλλοι είναι το μέσο (τα χρώματα) για να ζωγραφίσω σημαίνει ότι δεν έχω βρει εγώ το χρώμα μου. Δεν έχω δηλαδή ουσιαστική γνώση του εαυτού μου, που σημαίνει και πράξη όχι μόνο θεωρία, που θα με κάνει να προσφέρω στους άλλους κάτι παραπάνω.
Σ’ αυτή την περίπτωση νομίζω ότι ο “μεγάλος” που έγραψε ο Bugman απλά δεν θέλει να χρησιμοποιεί τους άλλους για ανταλλαγή βραβείων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 9:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να ΄μαι και εγώ τελευταίος και καταϊδρωμμένος.

Είδα αγάπης θέμα και δεν άντεξα δεύτερη μέρα μακριά.

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ εμπρός σε όσους δεν θέλλουν αναταλλάγματα σε ότι προσφέρουν. Είναι η αγνή και χωρίς ιδιοτέλεια αγάπη που αγγίζει την τελειότητα και δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται στα δύο φύλα αλλά απλά σε ανθρώπους.

Μαρία καλή μου
Ανέφερες τον καχύποπτο και μουτζούφλη άνθρωπο.
Σκέφτηκες ποτέ μήπως το άτομο αυτό έχει πληγωθεί από τους συνανθρώπους του και τώρα μένει στην γωνία επιφυλλακτικό προσέχοντας να μην πληγωθεί;

Θα ήταν ορθό να πλησιάζουμε τα άτομα αυτά.

Τα στοιχεία που πρέπει να προσέχουμε είναι δύο:

1. Η ζωγραφισμένη στο πρόσωπο θλίψη υποδηλώνει πληγωμένο ίσως αγρίμι αν δεν είναι προσιτό άτομο προς τους άλλους.

2. Η πονηριά και η κακία είναι ζωγραφισμένη στο πρόσωπο και μας κάνει επιφυλλακτικούς. ΕΔΩ μέννουμε ΜΑΚΡΙΑ γιατί η πινακίδα γράφει ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΑΓΚΩΝΕΙ.

Η καλοσύνη και η πραότητα αλλά και η πονηριά αποκαλύπτονται εύκολα και γρήγορα. Τα όμορφα λόγια είναι επικίνδυνα γιατί εύκολα διαπιστώνει κανείς αργότερα ότι είναι πονηρά λόγια.

ΚΛΕΙΝΩ λέγοντας πως η αγάπη κερδίζεται με αγάπη.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 9:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Christina,
δεν αμφισβητώ τον Θεό μου και σαφώς δεν αμφισβητώ και εμενα. Γιατί άλλωστε?

Δεν ειναι φωτοτυπία η ζωγραφική christina μου. Ασε που η φωτοτυπία ειναι ασπρόμαυρη, ενώ η ζωγραφική εμπεριέχει χιλιάδες χρώματα.
Φυσικα και χρειάζομαι ανθρώπους γύρω μου με τα δικά τους χρώματα και σε συνεργασία με τα δικά ΜΟΥ Christina, θα φτιάξουμε έναν υπέροχο πίνακα ζωγραφικής.
Δεν μου αρέσει να δημοιυργώ μόνη μου. Σε ποιόν αρέσει άλλωστε? Δεν θεωρώ ότι μόνος σου μπορεις να κανεις και πολλά πράγματα. Αν θέλεις, δεν έχεις το κίνητρο για να το κάνεις.

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω γιατί όλοι σχεδόν (εκτός του Skapanea) κρύβονται πισω απο την αλήθεια τους.
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ΕΝΑΝ έστω άνθρωπο που θα πει ότι ΕΓΩ αγαπώ αλλα δεν με νοιάζει αν με αγαπούν οι άλλοι...
Ειλικρινά σας μιλώ...δεν το καταλαβαίνω.
Είναι απειρες οι φορες που έχω ακούσει άτομα να λένε "αγαπω δίχως ανταλλάγματα" και μάλιστα εκφράζουν φιλοσοφικές θεωρίες πίσω απο αυτό...
Αλλα την άλλη στιγμή, μπορείς κάλιστα να τους δείς να παραπονούνται γιατί καποιος δεν ανταποκρίθηκε στην αγαπη τους....μυστήριο...δεν βρίσκεις Christina?


Bugman,

σαφώς και η επιβράβευση ειναι ένας μοχλός για να γίνεις καλύτερος αυτό δεν αμφισβητείται.
Η επιβράβευση με την έννοια που εννοείς εσύ, δεν έχει νόημα μεταξύ 2 ανθρώπων και θα συμφωνήσω μαζί σου (αυτό όμως αφορά ΜΟΝΟ στην εργασία και στις σχέσεις μεταξύ γονέα παιδιού, ανθρώπου-ζώου).
Ομως η ανταλλαγή συναισθηματικών και υλικών αγαθών έχει νόημα Bugman.
Παιδικότητα δεν ειναι να προσπαθεί κανείς να πάρει βραβείο που μόνο αυτός αναγνωρίζει!
Αλλα να αγαπά με αγνή καρδιά και να "παίζει" με τον οποιοδήποτε άλλο άνθρωπο δημιουργώντας...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφου Maria τον γνωρίζεις τον ορισμό που έχω δώσει για την Αγάπη:

Αγάπη είναι η χαρά που κάνεις από τη χαρά που κάνει αυτός που λαμβάνει κάτι από εσένα.

Ανέλυσέ το και θα δεις ότι αυτό είναι αγάπη. Η λέξη "αγαπήθηκε" σημαίνει ότι κάποιος ευνοήθηκε από την αγάπη κάποιου άλλου. Η λέξη "αγάπησα" σημαίνει ότι πρόσφερα σε ένα άτομο και χάρηκα που χάρηκε.

Οι περισσότεροι που διάβαζαν τον ορισμό έβλεπαν τον αποδέκτη ως κύριο της αγάπης...και πως η αγάπη είναι το αίσθημα σε αυτόν που λαμβάνει...και άρχισαν να λένε για την ιδιοτέλεια...

Και αυτός ο ορισμός είναι πολύ απλός. Αν δώσεις κάτι και ο άλλος δεν χαρεί, αυτό δεν είναι αγάπη, είναι κακόβουλη ενέργεια. Αν δώσεις κάτι και ο άλλος χαρεί και συ δεν χαρείς, αυτό δεν είναι αγάπη, σημαίνει ότι υποχρεώθηκες να δώσεις, αναγκάστηκες. Αν δώσεις λοιπόν και αυτός που λάβει χαρεί και συ χαρείς από την χαρά αυτή τότε πράγματι "αγαπάς" και ο άλλος "αγαπήθηκε".

Η ανταλλαγή δώρων όταν δεν συμβαδίζει με αμφότερα συναισθήματα χαράς δεν είναι "αγάπη" αλλά θέατρο όπου "παίζουν" κάποιοι τους αγαπημένους.
Δώρο, δεν είναι μόνο το υλικό αλλά και το πνευματικό, ο καλός λόγος, η ενέργεια, η πράξη. Ο σωματικός έρωτας για ένα ζευγάρι είναι και αυτός μια συμμετοχική πράξη, που εφόσον δίνει χαρά και στους δύο συμμετέχοντες αποτελεί έκφραση αγάπης. Ο αγοραίος έρωτας κάνει το ένα μέλος υπόχρεο στο άλλο αλλά αν παρελπίδα υπάρξει χαρά σ΄αυτό, τότε η υποχρέωση είναι δευτερεύουσα και έτσι αυτό που θα έχει εκφρατεί θα είναι αγάπη. Το έδειξα με το πολύ σοβαρό "αγοραίο έρωτα", αλλά ισχύει και σε κάθε μας υποχρέωση, ακόμα και αυτή απέναντι στα παιδιά μας...Όταν τα ταϊζουμε ή τα φροντίζουμε και δεν νιώθουμε χαρά από τη χαρά που κάνουν...χάνουμε την αγάπη μας.

Το τελευταίο θέμα είναι: Μπορώ να κάνω τον εαυτό μου να αγαπήσει; Η απάντηση είναι Όχι. Μπορεί κάποιος να προσφέρει στους πάντες, αυτοί να χαίρονται, αλλά ο ίδιος να μην χαίρεται. Όσο δεν χαίρεται δεν πρόκειται να αγαπήσει. Όταν λοιπόν άνθρωποι πιεζονται από το περιβάλλον τους για να καλύψουν υποχρεώσεις ρουτίνας τότε δεν βρίσκουν χαρά...νιώθουν αποξενομένοι, νιώθουν την έλλειψη της αγάπης. Κάποια στιγμή θα γίνουν από αυτόν προσφορές που δεν έχουν να κάνουν με υποχρεώσεις ρουτίνας..και τότε η αγάπη μπορεί να συμβεί. Γι΄αυτό και όσοι δεν έχουν βρει την αγάπη...τρέχουν απο δω και απο κει, σε "άσχετες" κατευθύνσες ώστε από το ανακάτεμα αυτό να έρθει η αγάπη!

Φαινόμενο παλιό ήταν το clubbing, όπου όταν δεν έβλεπε "φως" ο νέος και η παρέα του, στο πρώτο club (νυχτερινό μαγαζί), έφευγε για το επόμενο club...μπας και βρει ανταπόκριση...Η ανταπόκριση έρχονταν με την ματιά. Μια ματιά από το νέο έδινε χαρά στη νέα (με ένα χαμόγελο ως επιστροφή) και ο νέος έστελνε το χαμόγελο αυθόρμητα...Ακόμα και αυτό είναι "αγάπη", η λεγόμενη αγάπη με τη πρώτη ματιά!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 12:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγάπη είναι η χαρά που κάνεις από τη χαρά που κάνει αυτός που λαμβάνει κάτι από εσένα.

και θα συμπληρώσω οτι δεν ειναι μονο χαρά, ειναι ικανοποιηση ΕΓΩ και συναισθημάτων που εμπεριέχονται στο ΕΓΩ.
Δεν διαφωνούμε διόλου Bugman.


Οι περισσότεροι που διάβαζαν τον ορισμό έβλεπαν τον αποδέκτη ως κύριο της αγάπης...και πως η αγάπη είναι το αίσθημα σε αυτόν που λαμβάνει...και άρχισαν να λένε για την ιδιοτέλεια...

Συμφωνω οτι όλοι έχουμε ιδιοτέλεια. Σπάνια να ειναι καποιος ανιδιοτελής.
Θα πω το εξής:
Aκόμα και οι βόλτες μου στο δάσος, έχουν ιδιοτέλεια, απο την στιγμή που αγαπώντας να βολτάρω στο δάσος, αγαπω να ευχαριστώ/ικανοποιώ τον εαυτό μου προτίστως.
Και προφανώς δεν θέλω να καεί το δάσος όχι τοσο για το περιβάλλον, όσο για την ικανοποίηση των οφθαλμών μου και την παιδικοτητά μου..
Πρόσεξε, βάζω το ά πληθυντικό, χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνομαι την εγγενή αξία του δάσους....


Και αυτός ο ορισμός είναι πολύ απλός. Αν δώσεις κάτι και ο άλλος δεν χαρεί, αυτό δεν είναι αγάπη, είναι κακόβουλη ενέργεια.

Εχει τύχει να δώσει κανείς στο παιδί του ξύλο (λιγο) και αυτό (το παιδί) σιγουρα δεν χάρηκε. Αλλα ο σκοπός του γονεα ήταν να το συνετίσει για το καλό του...Αρα, σε αυτή την περιπτωση δεν μπορώ να πω οτι δεν το αγαπά...
Εχει τύχει να δώσεις φάρμακο στο παιδί σου, και αυτό να αρχίσει να κλαιει.
Δεν ήταν κακοβουλη η ενεργειά σου, ειμαι σίγουρη για αυτό.


Η ανταλλαγή δώρων όταν δεν συμβαδίζει με αμφότερα συναισθήματα χαράς δεν είναι "αγάπη" αλλά θέατρο όπου "παίζουν" κάποιοι τους αγαπημένους.

Εννοείται Bugman μου πως μιλώ για αμφότερα συναισθήματα. Οπότε μην μου το πηγαίνεις αλλού.

Δώρο, δεν είναι μόνο το υλικό αλλά και το πνευματικό, ο καλός λόγος, η ενέργεια, η πράξη.

Αν δεις προσεκτικά, δεν μίλησα ΜΟΝΟ για υλικά δώρα, οπότε μην με αδικείς παρακαλώ...



Το έδειξα με το πολύ σοβαρό "αγοραίο έρωτα", αλλά ισχύει και σε κάθε μας υποχρέωση, ακόμα και αυτή απέναντι στα παιδιά μας...Όταν τα ταϊζουμε ή τα φροντίζουμε και δεν νιώθουμε χαρά από τη χαρά που κάνουν...χάνουμε την αγάπη μας.

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω....γνωριζα ότι πάντα νοιώθει κανεις χαρά φροντίζοντας τα παιδιά του.. Crying or Very sad τώρα μου τα ανατρέπεις όλα.


Το τελευταίο θέμα είναι: Μπορώ να κάνω τον εαυτό μου να αγαπήσει; Η απάντηση είναι Όχι.

Γιατί τέτοια κατηγορηματικότητα? Φυσικα και ο καθένας ειναι ικανός να αγαπήσει


Μπορεί κάποιος να προσφέρει στους πάντες, αυτοί να χαίρονται, αλλά ο ίδιος να μην χαίρεται. Όσο δεν χαίρεται δεν πρόκειται να αγαπήσει.

Κατ΄αρχήν δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που προσφέρει στους πάντες...
Ας πούμε όμως ότι γίνεται...
λές ότι το ίδιος δεν χαίρεται.
Αφου δεν χαίρεται γιατί εξακολουθεί να προσφέρει? Εδώ μιλάμε για προσφορά (προσεξε) δεν μιλάμε για εργασία, γιατί αυτό πάει σε άλλο παραμύθι.
Εκτός αν μιλάμε για μαζοχισμό όπου και σε αυτή την περίπτωση, παμε σε άλλο παραμύθι.
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Maria,
Η αγάπη δεν είναι μόνιμο φαινόμενο.
Η πρόταση "θα σε αγαπώ πάντα" δεν σημαίνει άναψα το διακόπτη και το ενδεικτικό λέει "φόρτισα αγάπη". Η πρόταση λέει ότι θα τυχαίνει πάντα να σου προφέρω και να νιώθω από τη χαρά σου τη χαρά. Είναι μια ευχή γιατί μπορεί να μη τύχει τελικά. Επίσης δεν σημαίνει ότι εξ ορισμού θα σε αγαπάω μόνο...όχι. Και όλα τα άλλα συναισθήματα παίζουν...όπως θα τσακωθώ μαζί σου, θα σου πω και αυτό που δεν θέλεις να ακούσεις...οχι "γιατί σε αγαπώ" αλλά γιατί "είμαι υποχρεωμένος αν θέλω να σε έχω όπως τώρα και να έχουμε τις χαρές μας, τις αγάπες μας", αλλά αντί να σου πω όλο το μακρυνάρι...σου λέω "γιατί σε αγαπώ" και τα άλλα εννοούνται.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 2:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ Bugman,

είμαστε αφενός εφήμεροι οποτε δεν μπορούμε ποτέ να λέμε "για πάντα", αλλα και τα συναισθήματά μας μπορουν κάλλιστα ν΄αλλάξουν...

Επίσης δεν σημαίνει ότι εξ ορισμού θα σε αγαπάω μόνο...όχι. Και όλα τα άλλα συναισθήματα παίζουν...όπως θα τσακωθώ μαζί σου, θα σου πω και αυτό που δεν θέλεις να ακούσεις...οχι "γιατί σε αγαπώ" αλλά γιατί "είμαι υποχρεωμένος αν θέλω να σε έχω όπως τώρα και να έχουμε τις χαρές μας, τις αγάπες μας", αλλά αντί να σου πω όλο το μακρυνάρι...σου λέω "γιατί σε αγαπώ" και τα άλλα εννοούνται.

Κατ΄αρχήν τι διαβάζω στον λογο σου?
1. η αγάπη για να έχει "νοστιμάδα" θέλει και λιγο σασπένς...λίγο ένταση. Συμφωνούμε
2. Τέλεια περιέγραψες αυτο το ΕΓΩ που λέγαμε......είμαι υποχρεωμένος αν θέλω να σε έχω όπως τώρα

είδες που συμφωνούμε? Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν κατάλαβες:
Όπως έγραψα μόνο κατά τύχη θα μπορέσει να επιβιώσει η αγάπη! κάθετί άλλο είναι συμβιβασμός, άρα δεν είναι αγάπη!
Αυτό το "είμαι υποχρεωμένος αν θέλω να σε έχω όπως τώρα" δεν το λέω εγώ αλλά αυτός που ΚΑΚΩΣ δικαιολογείται με το "γιατί σ΄αγαπώ".

Η αγάπη δεν είναι "δικαιολογία". Οπωσδήποτε ό,τι κάνουμε το κάνουμε για να χαρούμε. Αν ήταν αλλιώς θα θέλαμε γιατρό. Θα μπορούσε να πει κανείς για δικαιολογία το "γιατί αργότερα θα χαρώ"...αλλά αντί να το πει έτσι βάζει και το ότι θα χαρεί και το "αγαπημένο πρόσωπο", γιατί σε εκείνη τη φάση δε χαίρεται, απεναντίας ενοχλείται..Όταν δηλαδή ο ένας χαίρεται και ο άλλος δεν χαίρεται η αναφορά στην αγάπη είναι για να δηλώσει ότι θα έρθει η ώρα να χαρούμε και οι δύο...οπότε περίμενε!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Παρ Φεβ 15, 2008 6:00 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 4:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Zαλίστηκα Bugman.... Embarassed
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η Αγάπη είναι κατάσταση....για τον άνθρωπο που τη ζει είναι κατάσταση χαράς, για τους υπόλοιπους είναι ιστορία...όπου περιέχει πρόσωπα και ενέργειες. Ένας παρατηρητής λοιπόν μπορεί να κρίνει αν υπάρχει αγάπη μεταξύ δυο προσώπων; Μπορεί δηλαδή να κρίνει αν χαίρονται πραγματικά δυο άτομα και αν η χαρά αυτή δεν είναι κάτι που προέρχεται από ένα θέαμα αλλά από την ενέργεια του ενός προς τον άλλο;
Κατά την άποψή μου δεν γίνεται να κρίνει κανείς...γιατί αν είναι παρόν μπορεί αυτός να είναι η αιτία που γίνονται όλα...από υποχρέωση δηλαδή. Η ζούμε την αγάπη, απολαμβάνοντας στιγμές αγάπης, ή συζητούμε για ιστορίες αγάπης που έχουμε βιώσει για μας....αλλά δεν γίνεται να κρίνουμε την αγάπη άλλων, το βίωμα των άλλων, παρά μόνο ως ιστορικές αναφορές "μου είπε πως έτσι ήταν τα πράγματα".

Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι αν μπορούμε να αγαπάμε για πάντα, αλλά τι έχουμε νιώσει και αν έχουμε σχηματίζει "ιστορίες αγάπης" με μας πρωταγωνιστή. Αν ναι τότε ξέρουμε γιατί μιλάμε, αν όχι τότε δεν μπορούμε να περιμένουμε το "κάτι για πάντα" ή "αγάπη για πάντα"...αν δεν μάθουμε αν γίνεται αυτό. Η άποψή μου είναι ότι δεν γίνεται να επιδιώκουμε την αγάπη με μεθοδικότητα, αλλά να αφεθούμε στη δυνατότητα του χαρακτήρα μας να αγαπάει, να προσφέρει και να χαίρεται. Η μεθοδικότητα ή η μαεστρία δεν δείχνει παρά πονηράδα και κέρδος χαράς χωρίς προσφορά, αλλά με παραπλάνηση. Η επιδίωξη της παραπλάνησης είναι η "ευχαρίστηση"...δηλαδή η "δημιουργία καλής χαράς"...αλλά αυτό δεν είναι αγάπη, αφού η παραπλάνηση υποχρεώνει το άλλο πρόσωπο να ευχαριστήσει, δεν το κάνει από χαρά!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 6:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να προσθέσω δε, στην παραπλάνηση η επακόλουθη επιστροφή ευχαρίστησης δεν σημαίνει παρά παρακίνηση του άλλου να μας αγαπήσουν...αλλά εμείς δεν αγαπάμε..και αυτό σημαίνει ότι δεν έχουμε την ιδιαίτερη χαρά που είναι η αγάπη...αλλά μόνο ευχαρίστηση!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Επόμενο
Σελίδα 16 από 18

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center