Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΥΠΕΡΘΕΩΡΙΑ - ΥΠΕΡΘΈΜΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 26, 27, 28  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Μπορούμε να συνθέσουμε απόψεις για κάτι ευρύτερο ;
ΝΑΙ
66%
 66%  [ 20 ]
ΟΧΙ
16%
 16%  [ 5 ]
ΙΣΩΣ
13%
 13%  [ 4 ]
no time
3%
 3%  [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 30

Συγγραφέας Μήνυμα
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2008 11:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
...το σύμπαν δηλαδή θα γίνει ένα με τη ροή, το Θεό του κατά μια έννοια, η δε κατάρρευση της ροής, η κατάρρευση του Θεού (πολύ προχωρημένο)...θα φέρει άλλους θεούς (άλλες ροές), ο καθένας για το δικό του σύμπαν...Ένας τέτοιος θεός (Ροή) ξέρει τα πάντα για το σύμπαν του, ακόμα και αυτό που δεν έχει γίνει ακόμα...αλλά δεν ξέρει τίποτα για τους άλλους θεούς...και τα άλλα σύμπαντα....


Συμφωνώ. Εύγε που το σκέφτηκες, εύγε που τόλμησες να το γράψεις.
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2008 2:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Το αν δημιουργείται επί σκοπού είναι τελεολογία, το αν δεν υπάρχει σκοπός έχουμε απροσδιοριστία...εδώ μας αφήνει "κενούς" ή μεταβλητούς ο Rakis..."Γίνε ότι θες",


το παραπάνω πες μου από πού στα λόγια μου το συνήγαγες, γιατί εγώ δεν το βλέπω

Παράθεση:
Η θέση μου για τις ροές είναι σαν μια "οπτασία"...ένα σχέδιο μέσα στο μυαλό μου,
,

Να η νύχτα όπου όλες οι αγελάδες είναι μαύρες

Μετά μιλάς για τις ροές σαν να είναι ένα εξωτερικό ανεξάρτητο επέκεινα.

Δηλ. λες ταυτολογικά ότι η κατ'αρχήν γνωσιμότητα του κόσμου αποδεικνύεται... γνωσιολογικά

μήπως η συλλογιστική σου είναι εγγενώς κυκλική ;

(άρα όσο και να μουγκρίζεις δε γίνεσαι άσπρη αγελάδα, μέσα στη νύχτα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2008 3:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Rakis,

Άλλο πράγμα μια θεωρία και άλλο η απόδειξη μιας θεωρίας. Νομίζω Rakis ό,τι μπερδεύεις αυτά τα δύο. Εδώ θα φτιάξουμε μια θεωρία...όχι και την απόδειξή της.

Το "Η αρχή υπάρχει και δεν υπάρχει" δεν σε ενοχλεί...Rakis. Εμένα με ενοχλεί, και έτσι καταφεύγω στην υπόθεση των ροών...όπου το σύμπαν είναι αποτέλεσμα...και στην ερώτηση "γιατί υπάρχει σύμπαν" απαντάμε (και δεν αποδεικνύουμε) ότι υπάρχει μια ροή που το φτιάχνει. Στο γιατί "υπάρχει ροή" δεν καταφεύγουμε στο "για να υπάρχει το σύμπαν" το οποίο είναι κυκλικός συλλογισμός αλλά στο "είναι προϊόν μιας κατάρρευσης και η ίδια θα καταρρεύσει προς άλλες ροές". Εδώ δηλαδή περνάμε το "άπειρο" από το Σύμπαν στη διαδικασία που παράγονται ροές. Το αποτέλεσμα του συλλογισμού είναι ένα σύμπαν με αρχή και τέλος, δίχως σκοπό, αλλά εφυώς φτιαγμένο...από μια ροή, το οποίο ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα ξαναγίνει. Αυτή η υπόθεση αλλάζει πολλά πράγματα, όπως και ότι το πέρασμά μας στο κόσμο αυτό δεν είναι καθόλου πέρασμα...είναι μια και μοναδική παρουσία μας...και ο κόσμος του παρελθόντος...δεν υπάρχει για μας, ούτε θα υπάρξει για άλλους, οι δε γνώσεις που μεταφέρουμε είναι ροές και αυτές (άλλου επιπέδου) οι οποίες παθαίνουν ότι και μεγάλες ροές...δηλαδή αντιγράφονται δια του λόγου, παράγουν άλλες ροές και οι παλιές καταρρέουν.

Δηλαδή rakis, με μια ΥΠΕΡΘΕΩΡΙΑ θα προσπαθησουμε να δώσουμε κάποιες εξηγήσεις...οι οποίες δεν ανατρέπουν τη πραγματικότητα αλλά τον τρόπο που τη βλέπουμε.

LSNM δεν ακολούθησα εδώ τη πορεία σου..Θεώρησέ το ως παρένθεση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2008 4:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να μας πείσει ο Ένκελς για το Διαλεκτικό Υλισμό..μια Λογική δηλαδή πέρα από την τυπική λογική μας λέει ένα παράδειγμα:

Παράθεση:
Η ίδια άλλωστε η κίνηση, αποτελεί μιαν αντίφαση. ακόμα κι η απλή μηχανικά μετατόπιση πραγματοποιείται μόνο και μόνο γιατί, σε μια μόνη και την ίδια στιγμή, ένα σώμα βρίσκεται σε μια θέση και ταυτόχρονα σε κάποια άλλη θέση, δηλαδή βρίσκεται, αλλά και δε βρίσκεται στην ίδια θέση. Και στην αδιάκοπη θέση και λύση αυτής της αντίφασης συνίσταται ακριβώς η κίνηση.

αντιγραφή από σελίδες 80-81 από εδώ http://www.math.uoa.gr/me/dipl/dipl_liossis.pdf

(έχω σημειώσει με μαύρο)....λοιπόν κάπως έτσι "υπάρχει και δεν υπάρχει"...κάπως έτσι έκανε και ο Rakis το διαχωρισμό σε έμβια και μη...
Τα γράφω αυτά για να δείξω ότι δεν είναι καλό να αμφισβητούμε τη όποια λογική...επειδή δεν είναι "συμβατική". Ο Ενγκελς "εχθρεύεται" τους εμπειριστές...αλλά αυτό δεν είναι λόγος να πούμε ότι η εμπειρία είναι άχρηστη. Εδώ δεν θα πέσουμε σε εμπειρίες. Η λογική θα μπεί στη συζήτηση ως αντικείμενο πιο αργά.
Το αν έχουν λογική ή όχι αυτά που γράφουμε...θα φανεί η όχι για τον καθένα που τα διαβάζει ανάλογα με το πώς τα διαβάζει...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2008 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1. ### ΕΝΟΤΗΤΑ : ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ - ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ - ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ
bugman έγραψε:
Rakis,
Άλλο πράγμα μια θεωρία και άλλο η απόδειξη μιας θεωρίας. Νομίζω Rakis ό,τι μπερδεύεις αυτά τα δύο. Εδώ θα φτιάξουμε μια θεωρία...όχι και την απόδειξή της.

Ας θυμηθούμε τι έγινε με το ποζιτρόνιο. Ο Ντιράκ πρόβλεψε μέσα από μαθηματική ανάλυση την ύπαρξή του ενώ ο Άντερσον πήρε το Νόμπελ λόγω της πειραματικής απόδειξης ...
Θέλω να συμφωνήσω κατά 70-30
Τι να πρωτοαποδείξει αυτή η θεωρία ; Στηριζόμενη όμως στις χιαστί παραδοχές εκ των ενωτικών γραμμών (φίλε skapanea βοήθειαααα ! που είσαι ;; Smile ) μπορεί να νομιμοποιηθεί φίλοι μου έστω για ένα λαμπρό απόγευμα ! Και εγένετω φως ! Θα αρχίσει τότε η "μακρά" πορεία της εξέλιξης ....

2. ### ΕΝΟΤΗΤΑ : ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ (νους, σύμπαν-θεός, υποσυστήματα πχ πολιτικο-οικονομικά)
rakis στο θέμα για την Παιδεία έγραψε:
η θεωρία σου μου θυμίζει λίγο τον νευρωνικό εντελμανισμό( από το όνομα του επιστήμονα Έντελμαν) που τον ονόμασε έτσι ειρωνικά ο Κρικ επειδή προσπαθεί να εξηγήσει το φαινόμενο της συνείδησης από βιολογική σκοπιά. Προσκρούετε όμως σε βασικά προβλήματα ερμηνείας. Μια πλήρης θεωρία του νου δεν μπορεί να αγνοήσει τα κβαντικά φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα στον εγκέφαλο

Γιατί έχω την αίσθηση οτι δεν είμαστε πολλά κλικ μακρυά από την σύγκληση αρκεί να το επιθυμήσουμε ;;;;;;; !!!!!!

3. ### ΕΝΟΤΗΤΑ : ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ (δεσπόζουσες παραδοχές-θεωρίες ενός επιλεγμένου φάσματος επιστημών, γειτνιάζουσες κατάλληλα.

Την αρχή έκανε ο φίλος rakis με την ιστορία και την φυσική αν και παρέλειψα να πω οτι εντυπωσιακό είναι οτι έπρεπε να το επισημάνει ο φίλος rakis αλλιώς εγώ αν και διάβασα το άρθρο δεν το είχα εντοπίσει Sad (στεναχωριέμαι να μιλήσω για πιο βατό λεξιλόγιο εδώ ... sorry)
rakis έγραψε:
το πχ του καπιταλισμού
χρησιμοποίησα ένα παράδειγμα από τη φυσική και ένα από την ιστορία, "απομακρυσμένες" μεταξύ τους θεωρίες, για δείξω ότι η θεωρία που υποστηρίζω έχει εφαρμογή.

έτσι οδηγούμαστε στο κάλεσμα του φίλου skapanea που ζήτησε :
Παράθεση:
..το καθε τι που λεγεται θα πρεπει να εχει ενα στοιχειο τουλαχιστον ευδιακριτο απο ολους

Ας βρούμε παράλληλα εκείνες τις 5 ή 10 ή 15 γεφυρώσεις απομακρυσμένων ή και ισχυρών γειτνιαζόντων θεωριών.
Όταν ξεκινώ μια μεγάλη ιδέα προγραμματιστικά δεν μπαίνω κατευθείαν στα βαθιά. Δημιουργώ ταχέως έναν εικονικό μικρόκοσμο με οτι πιο αντιπροσωπευτικό έτσι ώστε στην διαδικασία αυτή να αρχίσουν να σχηματοποιούνται οι πιο βαθιές ιδέες.
Ας συμφωνήσουμε να ολοκληρώσουμε πχ σε 2 βδομάδες με κάθε κόστος στην ορθότητα του τελικού αποτελέσματος. Θα είναι ένα πρόκριμα και feedback για την μεθοδικότερη κατοπινή ανάλυση.

4. ### ΕΝΟΤΗΤΑ : ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ - ΠΡΟΣΕΧΩΣ

Ίσως να δίδονται κατάλληλα παραδείγματα ώστε να γίνεται κατανοητό από περισσότερους (και από εμάς τους ίδιους πιο ανακεφαλαιόσημο ...)
Επιμένουμε να μην κάνουμε λόγο για το πως θα προσπεράσουμε σημείο όπου θα υπάρξει επίμονη ασυμφωνία (...)
Να προσέξουμε επίσης να μην πέσουμε στην παγίδα του αυτοεπαληθευόμενου.Δηλαδή το να τοποθετήσουμε έτσι τα κουκιά ώστε να μας βγει αυτό που είχαμε εκ των προτέρων ως καταληκτική οροφή. Βεβαίως αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε ! wow !
Αλλά κατόπιν θα πρέπει κάποιος τρίτος (μια ανεξάρτητη αρχή Very Happy) να μας θέσει ένα ή δύο θέματα και τότε να δούμε αν βγαίνουν κι εκεί τα κουκιά ..

Μήπως στο
rakis έγραψε:
Βασικό επιστημικό ερώτημα
Το να απαντούμε στην ερώτηση:γιατί έγινε αυτό και όχι εκείνο
πάει πακέτο και με το να επιχειρήσουμε να απαντήσουμε και στο : για πόσο λίγο ή καλύτερα για πόσο τίποτε έγινε αυτό κι όχι εκείνο ; (πάλι κβάντα ...)

5. ### ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ : (μας δείχνει που βρίσκονται οι άλλοι και μας προετοιμάζει για τυχόν υπερβάλλοντα πλατυασμό)

"Ο Bίνερ (Norbert Wiener) δεν είναι μόνο ένας δημιουργός της κυβερνητικής, είναι και ο κωδικοποιός της. H κωδικοποίηση όμως αυτή δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί προτού ωριμάσουν ορισμένα κεφάλαια της ανθρώπινης επιστήμης. Xρειαζόταν να κατέχουμε ένα ορισμένο επίπεδο μαθηματικής λογικής, της θερμοδυναμικής, της νευροανατομίας κ.λπ...."
Θέλω να "πατήσω" πολύ ισχυρά εδώ στο διαδικαστικό-μεθοδολογικό ....
Που θα οδηγηθούμε με την περαιτέρω ωρίμανση ;
Ας "παγώσουμε" τα ωριμασμένα και ας πάμε στο ζητούμενο ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2008 9:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητοι φιλοι λυπαμαι αλλά δεν μπορω να σας παρακολουθησω !

Ή εσεις τρεχετε πολυ γρηγορα και περιπλοκα και εγω ειμαι της προηγουμενης γενιας και μενω πισω ή βιαζεστε να μπειτε σε πολυ ειδικα θεματα και χανουμε ολοι μαζι το στοχο !

Ποιος ειναι ο στοχος ;

Παράθεση:
Μην ξεχνάμε και θα ήθελα να συμφωνήσουμε επ' αυτού οτι ο εξυπονοούμενος στόχος είναι να τιθασεύσουμε το άπειρο στον λόγο. Αυτή είναι η νικηφόρα μοίρα μας.
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=42981#42981

Η συνθεση δηλαδη μιας Υπερθεωριας, η οποια να προσεγγιζει τον παραπανω στοχο...

Η πλησιεστερη «περιγραφη» που βρηκα μεχρι τωρα για την Υπερθεωρια ειναι αυτη:

Παράθεση:
Μια Υπερθεωρια δεν μπορει παρα να ασχολειται με το συνολο του κοσμου και οχι με το μερος.

Αρα οι Θεωριες που εχουν μια τετοια γενικοτητα στην αντιμετωπιση των πραγματων οφειλουν να αποτελουν τα "συστατατικα" στοιχεια της Υπερθεωριας!

Εαν θελουμε λοιπον να εχει ελπιδα το εγχειρημα, επιβαλλεται να προσδιοριστουν με σαφηνεια τα υπο συνθεση μερη.
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=42843#42843

Και αν δεν ειμαστε σε θεση να εχουμε θεωριες αληθινες και διατυπωμενες για να τις χρησιμοποιησουμε ως συστατικα μερη της Υπερθεωριας...

Παράθεση:
κι αν δεν μπορούμε να εντοπίσουμε την αλήθεια που να αφορά όλους τους ανθρώπους ....
μπορούμε ίσως να κατασκευάσουμε μια από μόνοι μας ..
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=42962#42962


Και σας ρωταω λοιπον:

Για τι πραγμα μιλαμε μεχρι τωρα;

Σε τι αναλωνομαστε;

Ολα αυτα που εχουμε γραψει σε τι πραγματικα αποσκοπουν σε σχεση με την Υπερθεωρια;

Αν ο στοχος δεν γινει απολυτα συγκεκριμενος και σαφης, τοτε τι σχεδιαζουμε για τον τροπο που θα τον πετυχουμε ;

Δωσε σε ενα μηχανικο μια παραγελια να σου κατασκευασει...

Το πρωτο πραγμα που θα σε ρωτησει : Τι θελεις να κατασκευασεις ;

Αναλογα με την απαντηση σου θα χρησιμοποιησει και τα καταλληλα εργαλεια κατασκευης.

Εμεις τι θελουμε να κατασκευασουμε ;

Προχωραμε αοριστα και θα το βρουμε στο δρομο ;

Το ιδιο κανει και ολοκληρη η ανθρωποτητα και τα εχει κανει «μπαχαλο»...

Βαδιζει στα χαμενα κατω απο την ξεφρενη δυναμη της αχαλινωτης δημιουργικοτητας...

Μιας δημιουργικοτητας που μας εχει φερει στο χειλος της καταστροφης...

Αυτο θελουμε λοιπον ;

Να επαναλαβουμε και εδω την αχαλινωτη ανθρωπινη δημιουργικοτητα ;

Ή να προσπαθησουμε να βαλουμε ταξη στο χαος, με τις «φτωχες» μας δυναμεις, μακρια απο τα οργανωμενα εργαστηρια και τα μεγαλα κονδυλια οπως λεει και ο LSNM ;

Αν σκοπευουμε σε μια Υπερθεωρια που να αποτελει προϊον συγκλισης θεωριων, πρεπει να συγκλινουμε πρωτα εμεις !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 12:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η στοχοθεσία

Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω λογικά μιαν εφαρμόσιμη οντολογία που ίσως μπορέσει να κατευθύνει τις στοχεύσεις του εξωτερικού.


Μίλησα για δομές. Μίλησα για το νέο που προκύπτει από το παλιό καθώς ενέχεται σε αυτό αλλά δεν έχει εκδηλωθεί ακόμη. Πιο συγκεκριμένα, μπορούμε να πούμε πως στην τωρινή δομή, υπάρχουν τα ά-τομα που ενδέχεται να συναντηθούν και να δημιουργήσουν τη νέα.

Πριν από τη συνάντηση τα ά-τομα (που μετά τη συνάντηση και το «δέσιμό» της θα αποτελέσουν τα συγκροτητικά στοιχεία της αναδυόμενης οντότητας), ως αφηρημένες και φασματικές υπάρξεις, δεν διαθέτουν καμία ποιότητα ή ιδιότητα, και συνεπώς η «συγγένεια» και συμπληρωματικότητά τους εντός της παγιωμένης συνάντησης καθορίζεται a posteriori από τη δραστικότητα της δομής επί των στοιχείων της.

Η δομή, η οποία «θα» προκύψει από το «δέσιμο» μιας αστάθμητης συνάντησης, είναι ήδη ενεργός επί αυτού ανάμεσα στα ά-τομα που υπεισέρχονται στη συνάντηση και τα στοιχεία της προκύπτουσας οντότητας.

Τα ά-τομα, πριν από τη συνάντηση, είναι αφηρημένες οντότητες, χωρίς καμία συγκρότηση ή συνοχή, εν τέλει χωρίς «πραγματικότητα», ενώ τα στοιχεία της προκύπτουσας οντότητας είναι πραγματικά, συγκροτημένα και συγκεκριμένα η συνάντηση τώρα αποδίδει στα ά-τομα την ύπαρξή τους.

Η σχετικώς παγιωμένη, δομικώς αναπαραγόμενη οντότητα, η οποία αποτελεί πάντοτε το αποτέλεσμα ή την έκβαση μιας συνάντησης που «δένει», περιγράφεται συστηματικά ως μια «διαρκής συνάντηση», σε αντιπαραβολή προς μια συνάντηση που αποτυγχάνει να «δέσει», η οποία ορίζεται ως μια «σύντομη συνάντηση». Η αναπαραγωγή μιας δομημένης οντότητας είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη: η διαρκής εκ νέου παραγωγή της, η επαναληψιμότητά της(σε αντίθεση με την επανάληψη, γιατί η διαρκώς αναπαραγόμενη δομή δεν επαναλαμβάνεται η ίδια ξανά και ξανά)

Εφαρμοσιμότητα

Το παραπάνω μοντέλο εκτιμώ πως μπορεί να έχει εφαρμογή σε πολλές επιστήμες.

Για παράδειγμα στην κβαντική φυσική, όπου το κενό ως plenum, ως ένας κβαντικός αφρός είναι η δομή από όπου συμβαίνει η υπέρθεση και έτσι έχουμε μία νέα πραγματικότητα, μία νέα δομή. Η αιτιότητα είναι εδώ downward, δηλ. καθορίζεται η προέλευσή της από ό,τι προϋπήρχε αλλά δεν ανάγεται στο προϋπάρχον. Δημιουργείται δηλ. μία νέα οντότητα με νέες ιδιότητες.

Είναι εφαρμόσιμη στην ιστορία: τώρα ξαναδείτε το πχ περί καπιταλισμού

Στην βιολογία βλέπω ότι λύνει το παράδοξο της εξέλιξης:
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=42316&highlight=#42316

Ακόμα και στη θεωρία των ροών, αφού η κατάρρευση είναι αυτή που αναδεικνύει τη νέα δομή από την παλιά, κάτι σαν τη κβαντική περίπτωση.

Και στο ίδιο το εγχείρημά μας, αφού όπως είπε και ο ΛΣΝΜ προαπαιτείται μια δομή για δράση , απ’ όπου ο υλισμός της συνάντησης των διαφόρων απόψεων, ενδέχεται να δημιουργήσει κάτι νέο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 4:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωρα για αλγόριθμο φίλοι μου.
Μέχρι το βράδυ θα σας τον παρουσιάσω προς κρίση, αναθεώρηση ή απόρριψη.



Έβλεπα για κάτι φρικτό στην Αυστραλία - μια τουρίστρια από έναν κροκόδειλο ....
Την νύχτα λοιπόν ένας φακός κατευθυνόμενος προς τα νερά μπορεί να μας λέει αν είναι εκεί (φαίνονται κόκκινα μάτια αν κοιτάει ο κροκόδειλος προς το μέρος μας)
Δεν μας λέει αν δεν είναι εκεί .... (δεν ξέρω και κατά πόσο κολλάει με τις μαύρες αγελάδες του φίλου rakis αυτό το σκηνικό)

Δεν νομίζω οτι υπάρχει επιστήμη που μπορεί να μας πει (σε ανάλογες πλήρως συσκοτισμένες συνθήκες) οτι δεν είναι κάτι εκεί ....
Μόνον η φιλοσοφία φαντάζομαι επιχειρεί τέτοια πράγματα.

Σε ποιο επίπεδο λοιπόν θα κινηθούμε ; Θα επιχειρήσουμε να συμπεριλάβουμε και ένα φιλοσοφικό ή επιστημικό σόναρ η άδεια οθόνη του οποίου θα αποκλείει τα κακά συναπαντήματα ;

Αν δεν με απατά η αντίληψή μου αυτό είναι το πιο ακραίο ερώτημα που μπορεί να τεθεί ως ξεκίνημα ...
Αποκλείονται ίσως έτσι κάποιες εντυπώσεις που μπορεί να δημιουργηθούν από την υπερβάλλουσα ανάλυση.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 5:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Αγαπητοι φιλοι λυπαμαι αλλά δεν μπορω να σας παρακολουθησω !

Ή εσεις τρεχετε πολυ γρηγορα και περιπλοκα και εγω ειμαι της προηγουμενης γενιας και μενω πισω ή βιαζεστε να μπειτε σε πολυ ειδικα θεματα και χανουμε ολοι μαζι το στοχο !
....


Κι επειδή ζήλεψα την ευθύτητα του φίλου skapanea θα κάνω μία πρόταση θεωρώντας οτι έχω την γενική εικόνα της κατάστασης του εγχειρήματος ως συνεχώς απασχολούμενος τόσες μέρες σχεδόν αποκλειστικά ...

Ας πιάσουν λοιπόν οι φίλοι bugman και rakis (και όσοι άλλοι το επιθυμήσουν διότι έτσι θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και θα είναι πιο εύκολο να μπούνε και νέοι παίκτες σε πιο ξεκάθαρο ταμπλό) τον απάνω μαχαλά : των προδιαγραφών της καταληκτικής Υπερθεωρίας

ΚΑΙ
ας πιάσουμε εγώ με τον φίλο skapanea (και όσους άλλους το επιθυμήσουν) τον κάτω μαχαλά να ανοίγουμε κιβώτια λόγου και να ανιχνεύουμε ενωτικές γραμμές που θα στηρίξουν μια υπερθεωρία Smile
(η έντονη γραφή της λέξης "μια" είναι μια έμμεση αποποίηση ευθυνών για τον ενδεχόμενο τελικά να στηρίξουν μια άλλη υπερθεωρία από αυτή που θα στησετε εσείς Laughing )

Στο τέλος θα ψάξουμε να βρούμε τα στοιχεία εκείνα όπου μπορούμε να τα τρακάρουμε όλα αυτά.

Έτσι ο στρατός θα δώσει πάλι την λύση Smile (...) διότι όπως το περιέγραψα παρομίως δεν γλυτώνει ένα ακόμη και κινούμενο τεθωρακισμένο από βολές πυροβολικού καθότι εγκλωβίζεται μαθηματικά από επισκηπτικές βολές εναλλάξ μακράν και εγγύς που βαίνουν (μ800 ε400 μ200 ...) διαρκώς μειούμενες έως τον θανατηφόρο εναγκαλισμό ..

ΥΓ: Εάν για να γίνει αποδεκτή η πρότασή μου κριθεί απαραίτητο για να μην ανακατεύονται τα άρθρα της μιας ομάδας με της άλλης, να σπάσει το θέμα στα 2 τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τουλάχιστον από μέρους μου
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 6:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:
Σε ποιο επίπεδο λοιπόν θα κινηθούμε ; Θα επιχειρήσουμε να συμπεριλάβουμε και ένα φιλοσοφικό ή επιστημικό σόναρ η άδεια οθόνη του οποίου θα αποκλείει τα κακά συναπαντήματα ;

.

Δύο είναι οι τρόποι.
1ος Ο Φιλόσοφος οραματίζεται και οι επιστήμονες αποδεικνύουν το όραμά του

2ος Οι επιστήμονες ανακαλύπτουν τα μέρη και ο Φιλόσοφος συνθέτει το Όλον.

Πυρετός και Αλγόριθμος μέχρι το βράδυ; Εύγε. Περιμένω με λαχτάρα.
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 9:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στη θεωρία των ροών, το παλιό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο νέο. Ό,τι ανακαλύπτουμε ως παρελθόν είναι η ίδια η ροή που την βλέπουμε από τη διάσταση του χρόνου..συγκρίνοντας χρονοσειρές στο μυαλό μας, ή σε τεφτέρια που έχουμε μεταφέρει ενδείξεις..και αυτές είναι χρονικά κατανεμημένες με σημάδια..

Προσέξτε πως μια χρονοσειρά περιστρέφεται κατά 90 μοίρες..περίπου:Σε ένα χαρτί κάποιος διαβάζει ένα χρονολόγιο. Η ροή του σύμπαντος έχει δώσει τη ροή της συγγραφής του χρονολογίου και ο άνθρωπος ακολουθεί μια άλλη ροή που αντιγράφει το χρονολόγιο στο μυαλό του. Για να το κάνει θέλει λίγα λεπτά...αυτό όμως αντιστοιχεί σε πολλά χρόνια, χιλιάδες ίσως, καταγραφών. Ο εγκέφαλός μας θέλει να προβλέψει τα επόμενα βήματα...και θέλει να το κάνει γιατί βλέπει συχνά μια περιοδικότητα στο φαινόμενα. Η ροή του σύμπαντος έχει μια αρμονία...μια ακολουθία ενεργειών με πολλές επαναλήψεις.."στροφών".

Ο πραγματικός στόχος μιας θεωρίας λοιπόν είναι να καταστήσει τον άνθρωπο σε εγρήγορση για το μέλλον του. Ακόμα και αν μάθει ότι το μέλλον της ανθρωπότητας είναι (ας πούμε) τρία χρόνια...θα προσπαθήσει να δει τι θα κάνει μέσα σε αυτά, βλέποντας τι έχει και τι μπορεί να κάνει αυτά που έχει, στα χέρια με τα χέρια του και τα εργαλεία του. Μια υπερθεωρία μπορεί να αλλάξει ακόμα και την ηθική μας.
Τα ερωτήματα που τελικά πρέπει να απαντηθούν είναι: Υπάρχει κοινό μέλλον ή ατομικό; Θα υπάρχει άνθρωπος για πάντα; Είναι ο χώρος μας πράγματι τόσο μικρός όσο η Γη; Θα μπορέσει να επικοινωνήσει ο άνθρωπος με κάτι άλλο γήινο; (όλο για εξωγήινους σκεφτόμαστε άλλά όχι για γήινους μη άνθρωπους). Και φυσικά υπάρχουν και άλλα ερωτήματα..τα οποία θα αναφερθούν στην συνέχεια.

(σήμερα έχουμε γενική απεργία...αλλά εγώ δουλεύω...γιατί δεν συμφωνώ με απεργίες...έίναι γνωστό ότι απεργία το στομάχι δεν κάνει, ούτε σταματάμε να αναπνέουμε...για να μην χαλάσουμε το οξυγόνο της φύσης...θα μας το ζητήσουν σε λίγο και αυτό οι "πράσινοι", το κλέψιμο αν σταματήσουμε θα φτιάξει ο κόσμος)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 9:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1. Υπάρχει μια διαφορά στην άποψή μου από την άποψη του Rakis:

O rakis βλέπει δομή από τα στοιχεία που την απαρτίζουν. Το πριν είχε τα στοιχεία, το μετά έχει πάλι τα στοιχεία μαζί με τη δομή. Το θέμα είναι η δομή η οποία δίνει και επιπλέον δυνατότητες...ή ιδιότητες για άλλα στοιχεία ή άλλες δομές. Με αυτή την έννοια φθάσαμε στο φεγγάρι...Να η εφαρμοσιμότητα.
Αυτή όμως είναι για μένα μια επιφανειακή θεώρηση, αλλά είναι μια θεώρηση. Επιφανειακή γιατί δέχεται a priori την ικανότητα των στοιχείων να δομούν! Ο Rakis συζητάει για την a posteriori, τη γνώση εκ του αποτελέσματος, την εμπειρική γνώση..γι΄αυτό και ο νους είναι απαραίτητο στοχείο για να δηλώσει το χώρο της γνώσης...(κάπου θα πρέπει να βρίσκεται δηλαδή η γνώση), αλλά όχι στο αίτιο που τη δημιουργεί....το αντικείμενο αλλά στο υποκείμενο, τον άνθρωπο που της δίνει οντότητα. Αν και είχα μια εντύπωση πως πέρασε γενιές δεκατέσσσερις τους εμπειριστές..τώρα φαίνεται να καταλήγει εκεί! (πρόσεξε Rakis, γράφω "φαίνεται"..μη με ρωτήσεις που το είδα...)
Τελικά ακροβατεί μεταξύ στοιχείων που ξέρουν να δομούν και ανθρώπου που ξέρει να διαβάζει τις δομές..και να βρίσκει τα στοιχεία.

Η θεωρία των ροών..έχει εντελώς διαφορετικό σκεπτικό: Μας λέει ότι η ροή έχει όλο το πρόγραμμα έτοιμο από τη στιγμή δημιουργίας της. Για τη ροή ο χρόνος ζωής της είναι μηδενικός, αφού στο όλο της περιλαμβάνεται το πρόγραμμά της. Στο μηδενικό της χρόνο...δημιουργεί μια δομή..το σύμπαν..η οποία είναι τομή της, προβολή της.....είναι εικόνα της,. Το σύμπαν είναι κατ΄εικόνα και ομοίοσι...Το ομοίοσι σημαίνει ότι θα εμφανίζονται ροές και μέσα στο σύμπαν...

Οι εμπειριστές λοιπόν θα βλέπουν ακολουθίες, περιοδικότητες, ροές δηλαδή που θα εμφανίζουν μια μικρή σταθερότητα και θα καταρρέουν, όπως για παράδειγμα μια καταιγίδα είναι μια σταθερή κατάσταση η οποία όμως περνάει, αλλά και ξαναέρχεται διαφορετική μεν αλλά καταιγίδα δε...όπως τα τραγούδια είναι διαφορετικά μεν αλλά είναι τραγούδια δε. Ο εμπειριστής θα έχει δυο απόψεις ανάλογα με τα φαινόμενα: Το κοινό φαινόμενο και το εξαιρετικό. Αυτός ο διαχωρισμός δεν θα είναι σταθερός, θα αλλάζει όσο τα εξαιρετικά φαινόμενα γίνονται περισσότερα σε σχέση με τα κοινά. Αυτό που θα κάνει ο άνθρωπος είναι να διατηρεί μια ιδέα περί εξαιρετικού ως ποσοστό επί των γνώσεών του. Αυτή η ανάλυση δείχνει ότι η ιδιότητα του "εξαιρετικού" μπορεί να βγεί από την παρατήρηση, αλλά δεν εξηγεί το γιατί γίνονται τα εξαιρετικά γεγονότα. Η θεωρία των ροών λέει απλά ότι το "εξαιρετικό" δεν είναι παρά μια φανταστική παράμετρος. Όλα είναι πιθανά....τίποτα δεν είναι εξαιρετικό. Η αντίληψή μας λειτουργεί δια της αντιγραφής, έτσι η φανταστική παράμετρος είναι πραγματική για το παρελθόν μας αλλά φανταστική για το μέλλον μας.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 11:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Στη θεωρία των ροών, το παλιό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο νέο. Ό,τι ανακαλύπτουμε ως παρελθόν είναι η ίδια η ροή που την βλέπουμε από τη διάσταση του χρόνου..συγκρίνοντας χρονοσειρές στο μυαλό μας, ή σε τεφτέρια που έχουμε μεταφέρει ενδείξεις..και αυτές είναι χρονικά κατανεμημένες με σημάδια..


Ο υλισμός της αστάθμητης συνάντησης που αναπτύσσω, επιτρέπει το νέο ,αλλά τονίζει ότι δεν προκύπτει ex nihilo. Το νέο δεν ανάγεται στο παλιό
Β:
το παλιό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο νέο
R:
Το νέο δεν ανάγεται στο παλιό

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 11:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η διαφορά είναι στο "συνυπάρχει".
Εκεί που λες δεν "ανάγεται" νομίζω ότι υπάρχει μεν αλλά δεν ανάγεται, δεν σχετίζεται, το παλιό με το νέο.
Εγώ λεώ ότι η διαφορά παλιό με νέο είναι μια νοητική λειτουργία που βασίζεται στις καταγραφές, τα χρονολόγια. Ουσιαστικά το χρονολόγιο είναι κάτι νέο που έχει παραχθεί και αυτό από το παλιό και η περιγραφή δεν αποτελεί το παλιό!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 11:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν Π το παλιό και F(Π) το νέο Ν τότε ο λόγος το Ν δεν ανάγεται από το Π σημαίνει ότι το F δεν υπάρχει...αλλά αυτο δεν λέει ότι το Ν δεν υπάρχει και ότι δεν θα μπει πάλι σε μια άλλη F(Π),
Αν λέμε ότι το παλιό δεν υπάρχει...τότε το F(Π) είναι η συνάρτηση Θανάτου του Π.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 26, 27, 28  Επόμενο
Σελίδα 3 από 28

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center