Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΡΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 27, 2008 1:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άφησα τελευταία την απάντηση προς εΣένα διότι κατ΄αρχάς είχα αψιμαχίες με το φίλο σου τον ΤΡΜΔ αλλά κυρίως πέρα από πλάκα διότι εδώ ήθελα να βγάλω και κάτι όχι από τον νου αλλά και από την καρδιά ....

Σενα έγραψε:
Παίρνω και γω το θάρρος να σε πω φιλε LSNM και να σου κάνω μια ερώτηση
αγαπάς ακόμα όλους/ες όσους έδωσες "κρυφά" όπως λές αυτό τον όρκο?....


Ακόμα ναι. Οι κρυφοί όρκοι είναι δοσμένοι και δημιουργούν δεσμά στον ίδιο μας τον εαυτό. Είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση να τα βάζεις με τον εαυτό σου ... Γι' αυτό και μίλησα για δυσκολία στην κατά παραγγελία αμνησία που είναι εύλογο πιο κομμάτι θα αφορούσε όπως έγραψα σε άλλο topic (δικό σου της αγάπης) που ... μάλλον διάβασες ...

Σενα έγραψε:
.....Και απάντα μου κι'αυτο αν η Αγάπη είναι ενέργεια κάτι όπως η ηλεκτρική νοημα έχει το παρελθόν, το μέλλον ή το παρόν? αν είχες ρέυμα χτές? ή άυριο ή άν θα έχεις σήμερα, τώρα?
Αν η ΔΕΗ σου ορκιστεί οτι θα έχεις ρέυμα για πάντα εσύ το παίρνεις ως δεδομένο? Γιατί εγώ καμμία ενέργεια (βαρυτητας, θερμική, ηλεκτρική κ.τ.λ.) δεν παίρνω ως δεδομένη, αλλα κάθε μέρα μπορώ να αντιληφθώ ΜΟΝΟ αν υπάρχει στο σήμερα. Και αυτό γιατί η επαγωγική λογική αγαπάω σήμερα άρα θα αγαπάω και άυριο, έχω ρέυμα σήμερα άρα θα έχω και άυριο οδήγησε το "κοτόπουλο του Russell" στο θάνατό του, δίνοντας στους επιστήμονες το έναυσμα να αμφισβητούν την επαγωγή σαν αναγκαίο και αρκετο κριτήριο ανακαλύψεων .....


Αναφορικά με την αγάπη ως ηλεκτρική ενέργεια επέτρεψέ μου να πω οτι έχω την αίσθηση οτι η μέθοδος την οποία "καταγγέλεις" και αναφέρεις ως επισήμως διαβλητή (και όντως είναι αλλά δεν είναι και πλήρως απορριπτέα η επαγωγή αντιθέτως είναι θεμελιώδης αποδεικτική στα μαθηματικά πχ) είναι και η μέθοδος με την οποία επιχειρείς να αποδείξεις το δεικταίο και νομίζω οτι αυτό είναι άτοπο. Νομίζω πως με ωθείς να επάγω από την ανά πάσα στιγμή ΜΗ διαθεσιμότητα της ΔΕΗ οτι και η αγάπη σου για μένα είναι φθαρτή ανά πάσα στιγμή ...
Ο πολύς Βασίλης Πόρτες της Μικροσοφτ συνηθίζει όπως μαθεύτηκε να λέει στα υψηλόβαθμα στελέχη του we are always two years before failure : είμαστε πάντα δύο χρόνια πριν το τέλος πριν την καταστροφή ... Δεν μπορώ να δεχτώ εφόσον η θέση μου για την αγάπη είναι οτι είναι νοητικό επίτευγμα (καμία σχέση με τον έρωτα που θεωρώ οτι είναι βιοχημικό επίτευγμα αλλά της φύσεως (χμμμ της ύπαρξής μας που προηγήθηκε της έλλογης δικής μας) οτι μία εταιρεία διαθέτει μεγαλύτερη αδρανειακή μάζα (αδράνεια μη μεταβολή της κινητικής ενέργειας στη φυσική)) προκειμένου για την καταστροφή από οτι μια ανθρώπινη αγάπη. Δεν μπορεί σήμερα να με αγαπάς και αύριο όχι .... δεν τελειώνει έτσι απλά ... αν μπορούσε θα σήμαινε πως ήταν κάτι επίπλαστο ... άρα λοιπόν για τον βραχυπρόθεσμο ορίζοντα δεν χρειάζεται να μου ορκιστείς διότι είναι αδύνατον να είναι αληθινό και να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες ...
Κάπου εκεί εμφανίζεται ο όρκος ... όταν πάμε στο μεσομακροπρόθεσμο όπου κάτι θα πρέπει να ξανακλικάρει το εκκρεμές και να συνεχίσει να δίνει παλμούς αγάπης, νοηματικούς παλμούς οι οποίοι στο αναμεταξύ μπορεί να εξασθενήσουν για χίλιους δυο λόγους - όχι και να εξαφανισθούν, τότε δια της αυθυποβολής φέρνουμε στο προσκήνιο τους όρκους αλλά με ενδόμυχα προυπολογισμένη την καμπύλη όφελος-ζημία (θα πάμε σε πολύ βαθιά νερά θα εμφανιστούν πειραγμένοι ιππόκαμποι Smile )

Παράθεση:
και να εφαρμόζουν τη στατιστική, Τουτέστην η στατιστική θα σου έλεγε πχ με πιθανότητα λάθους 0,001 άυριο θα έχω ρέυμα, όχι είχα χτές άρα θα έχω σήμερα.
Διάβασε αν έχεις χρόνο για το κοτόπουλο που σου είπα ψάξτο στο διαδύκτιο ειναι απλή και σοφή ιστορία......


.... δεν είμαι σίγουρος και λόγω της ώρας Very Happy αλλά αλοίμονο αν η στατιστική γίνει ο θεματοφύλακας της αγάπης ...

Σενα έγραψε:
Δεν μπορώ λοιπόν να σου ορκιστώ πως ο ήλιος θα γυρίζει για πάντα, ουτε οτι όσο ζω θα σ'αγαπάω. Όμως μπορώ να σου πώ πως αυτή τη στιγμη που σου γραφω αυτά σου αφιερώνω το χρόνο μου με αγάπη.


Πολύ γλυκό αυτό .. Embarassed
δεν είναι οτι ακυρώνεται απλά το εξαρτημένο μου αντανακλαστικό ... μα να πετάω και την διόπτρα Smile
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 27, 2008 3:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

οσο πιο πολυ σταθερο ειναι αυτο που αγαπας τοσο ξερεις οτι θα το αγαπας και αυριο,οχι γιατι θα συνεχισει να δινει ρευμα και αυριο αλλα γιατι το αυριο θα ειναι τωρα,αφου ειναι σταθερο θα ειναι αυριο οπως τωρα.δεν εχεις νιωσει ποτε οτι και 700 χρονια να περασουν χωρις να δεις καποιον θα νιωθεις το ιδιο γι αυτον?βεβαια αν αγαπας αυτο που αλλαζει δεν μπορεις να πεις τιποτα,τωρα ετσι αυριο γιουβετσι,αν ομως ειναι σταθερο,το αυριο ειναι το τωρα

lsnmft(love shows no mercy for time) τι λες?
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 27, 2008 3:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:


Δεν μπορεί σήμερα να με αγαπάς και αύριο όχι .... δεν τελειώνει έτσι απλά ...


Δηλαδή αν σήμερα μου πείς πως με αγαπάς και αύριο (θα γίνω λίγο ακραία) σκοτώσεις κάποιον που αγαπάω θες να μου πείς πως πάλι δεν μπορεί να σταματήσω να σε αγαπάω είτε το έχω ορκιστεί είτε όχι???????

Στην καλύτερη θα σε συγχωρούσα αλλα θα μου ήσουν αδιάφορος, δεν είναι ρεαλιστικό να πώ πως αυτη η όμορφη ενέργεια της αγάπης μεταξύ μας θα είχε διακοπεί?
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σενα έγραψε:
LSNM έγραψε:


Δεν μπορεί σήμερα να με αγαπάς και αύριο όχι .... δεν τελειώνει έτσι απλά ...


Δηλαδή αν σήμερα μου πείς πως με αγαπάς και αύριο (θα γίνω λίγο ακραία) σκοτώσεις κάποιον που αγαπάω θες να μου πείς πως πάλι δεν μπορεί να σταματήσω να σε αγαπάω είτε το έχω ορκιστεί είτε όχι???????

Στην καλύτερη θα σε συγχωρούσα αλλα θα μου ήσουν αδιάφορος, δεν είναι ρεαλιστικό να πώ πως αυτη η όμορφη ενέργεια της αγάπης μεταξύ μας θα είχε διακοπεί?


Αν υπήρχε τρόπος να βαθμονομήσουμε την αγάπη εκτιμώ οτι θα έβλεπες φίλη Σένα και στο ακραίο σου παράδειγμα, εάν η αγάπη ήταν όπως την εννοούμε, πως ναι δεν μπορεί να σταματήσεις να αγαπάς έτσι εύκολα ...
Η απολύτως δική μου άποψη είναι οτι η αποαγαποίηση είναι μία καμπυλόγραμμη διαδικασία και μάλιστα εκτιμώ πως η καμπύλη είναι ασυμπτωτική - δεν μηδενίζει ποτέ ή πάντως αφήνει αναμνήσεις κομμάτια του εαυτού μας που μπορούν κάτω από ορισμένες συνθήκες να ανανήψουν σε κάποιο βαθμό για πολύ συγκεκριμένη χρονοκατάσταση (συνθέτω με την λογική και τον σχετικό εμπειρισμό) (...)

Ο Ζ... λέει ο Μάκης πήδηξε από το μπαλκόνι γιατί δεν του δόθηκε ο χρόνος να το αναλύσει στο μυαλό του ...
Η δημόσια εικόνα που είχε δομήσει στις διάφορες διεργασίες του μυαλού του επέβαλαν άμεση έξοδο
αν μπορούσες να έκανες ψυχογράφημα σε αυτόν που αγάπησε τόσο την δημόσια εικόνα του ώστε δεν λογάριασε την ίδια του τη ζωή και επιβεβαιωνόταν (όχι μία μέρα μετά, εγώ δίνω από εξάμηνο και πάνω έως και το τέλος της ζωής του - καμπυλόγραμμη και ασυμπτωτική το έθεσα)
οτι χάθηκε αυτή η αγάπη θα ήμουν έτοιμος να πεισθώ. Ψυχογράφημα βέβαια όχι τύπου Μπάαντερ-Μάινχοφ ή των αλλωνών Ταξιαρχιών με τον Άλντο Μόρο που "βγαίνουνε" μετανοημένοι ...

(τα εισαγωγικά δεν αφορούν την χρήση του ρήματος αλλά το φαινομενικό υποκείμενο της ενέργειας - πάντα κατά την άποψή μου χωρίς βέβαια να θεωρώ οτι δεν μεταννοεί κανείς ειδικά στη δύση της ζωής του ... απλά ο Ευρωπαικός αστισμός σε αυτές τις 2 περιπτώσεις είχε πολύ ισχυρό κίνητρο (...) ... περισσότερο ίσως από τον ιδεαλισμό του φίλου μου rakis )
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι ξεκάθαρο αυτο που προσπαθείς να πείς και δε θέλω να βγάζω συμπερασματα Smile
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 7:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου LSNM

Η αγάπη δεν υπόκειται σε καμπύλες.

Αυξάνει και μειώνεται κατά τις δικές μας επιθυμίες και προτεραιότητες.

Μειώνει όταν δεν είναι δυνατή και μια τέτοια αγάπη είναι ΙΧΝΗ αγάπης.

Καλή μου Σενα

Η αληθινή αγάπη είναι αυτή που ξέρει να συγχωρεί. Ξέρει να δίνει και όχι να παίρνει.

Μια τέτοια αγάπη και τον όρκο θα τηρήσει και αν υπάρχει φόνος αγαπημένου προσώπου θα συγχωρέσει και θα συνεχίσει να υφίσταται.

Θυμίζω τον Άγιο Γεράσιμο που συγχώρεσε τον δολοφόνο του αδερφού του νομίζω τον οποίο προστάτεψε από τις αρχές. Είναι μια ΥΠΕΡΒΑΣΗ αγάπης η οποία δεν υπόκειται σε όρκους. Σκέψου κάποιον άνθρωπο σαν τον Άγιο Γεράσιμο και πες μου αν είναι δυνατόν ποτέ να καταπατήσει τον όρκο αγάπης που έχει δώσει.

Εδώ θέλω να τονίσω ότι αναφέρομαι σε σπάνιες περιπτώσεις αλλά αυτό το σπάνιο αναζητώ σε όλη μου την ζωή.

Σχετικά με τους ψυχολόγους όλοι όσοι θέλουν να δώσουν φάρμακα παραπέμπουν σε συνταγογραφήσεις ψυχιάτρων με τους οποίους συνεργάζονται γιατί απλά δεν είναι δυνατόν να σταθούν στον χώρο.

Οπότε μην μου λες ότι δεν συνταγογραφούν. Τέλος οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν πάρει την ειδικότητα από την Ιατρική και είναι νευρολόγοι ψυχίατροι και επομένως έχουν δικάιωμα να συνταγογραφούν.

Εξαίρεση αποτελούν κάποιες ειδικότητες όπως πχ λογοθεραπευτών που ενώ ξέρουν και έχουν διδαχθεί ψυχολογία δεν εφαρμόζουν παρά μέθοδες δυνάμωσης της θέλησης και ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ.

Πρέπει και οι ψυχολόγοι και ψυχίατροι να παραδειγματιστούν από αυτούς και να ξεχωρίζουν τα πραγματικά περιστατικά που χρήζουν φαρμακευτικής αγωγής για την προστασία των ίδιων καθώς και των οικείων τους. Πρέπει δε τα φάρμακα να είναι τέτοιας σύστασης αν οι ασθενείς είναι σε κατάσταση επαναφοράς στο κοινωνικό σύνολο που να μην προκαλέσουν ΠΟΤΕ εθισμό.

Προσωπικά γνωρίζω μια περίπτωση που πάσχει από φοβίες και την έχουν φλομώσει στα φάρμακα ακόμη και καθηγητές διδάκτορες ψυχιατρικής όταν το μόνο που έπρεπε να γίνει είναι να την διδάξουν να αντιμετωπίσει τον φόβο της.
Είναι κρίμα να παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα που προκαλούν εξάρτηση του αθενούς από τον ΑΘΛΙΟ ιατρό ή ψυχίατρο ή απλά ψυχολόγο του.

Με συγχωρείς που επιτέθηκα στον επαγγελματικό σου χώρο αλλά με θλίβει το γεγονός, γιατί όταν χρειάστηκα βοήθεια με είχαν ψυχολόγος και ψυχίατρος στο περίμενε μέχρι που θύμωσα. Όταν θύμωσα αποφάσισα να βρω την άκρη ΜΟΝΟΣ μου και την βρήκα στον έλεγχο της θέλησης που ΑΠΕΚΤΗΣΑ με την δύναμη της σκέψης. Έτσι κρατήθηκα στη ζωή όταν δεν έβρισκα λόγους να ζω πριν από 17 χρόνια περίπου.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σενα έγραψε:
Δεν είναι ξεκάθαρο αυτο που προσπαθείς να πείς και δε θέλω να βγάζω συμπερασματα Smile


ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΓΚΕΛΑ. Ο ΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Τ'ΑΣΤΕΡΙΑ.
ΛΑΝΓΚΜΡΙΤΖ
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 1:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου LSNM

οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν πάρει την ειδικότητα από την Ιατρική και είναι νευρολόγοι ψυχίατροι και επομένως έχουν δικάιωμα να συνταγογραφούν.



Κανεις Ψυχολογος δεν εχει πάρει ειδικότητα απο ιατρική γιατι δεν διδασκεται στην Ιατρική αλλα εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι σχολή. Σχολή Ψυχολογίας.

Τα υπολοιπα θα αναλύσω σε άλλο ποστ.

Φιλικά
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 3:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

παραλείπωντας τα αποσιωπητικά εις ένδειξη απουσίας του ενδιάμεσου κειμένου εμφανίζεται ως απάντηση σε εμένα φίλη Σένα Smile
αμελητέο βέβαια

φίλε μου gexrag είναι όπως τα λέει η φίλη Σένα
τον τομέα ψυχολογίας παρακολουθούσα κάποτε, εντός του κτιρίου της φιλοσοφικής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο με καθηγητες οπως Μαρκουλης (γενετικη ψυχολογια), Δ.Παπαδοπουλου (κοινωνικη ψυχολογια) κλπ
βεβαίως έχουν και κλινική ψυχολογία που "τείνει" από άλλο δρόμο στη Ρώμη
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 8:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλοι μου εδώ σας πιάνω αδιάβαστους.

Ο ψυχίατρος έχει τελειώσει την Ιατρική και έχει πάρει την ειδικότητα αυτή της νευρολογίας με εξιδίκευση στην ψυχιατρική. Με την ειδικότητα αυτή έχει ΟΛΑ τα επαγγελματικά δικαιώματα του ιατρού καθώς και του ψυχολόγου και θεωρείται ανώτερος του ψυχολόγου έχοντας τελειώσει απλά την ιατρική.

Η σχολή ψυχολογίας έχει αντικείμενο την ψυχολογία και χρειάζεται περαιτέρω εξιδίκευση για να έχει δικαίωμα ο ψυχολόγος για να κάνει ψυχοθεραπεία.

Σε κάθε περίπτωση είτε πρόκειται για ψυχολόγο είτε για ψυχίατρο για μένα είναι κόκκινο πανί αφού η πλειοψηφία των ατόμων σε Ελλάδα και εξωτερικό ψάχνουν την εύκολη λύση των ψυχοφαρμάκων.

Φίλοι μου οι ιατροί στην Ελλάδα έχουν "δέσει" το επάγγελμα με τέτοιο τρόπο που ΚΑΝΕΙΣ δεν τους αγγίζει. Το ίδιο και οι δικηγόροι. Οι μισοί στη βουλή είναι δικηγόροι και ιατροί. Σήμερα έχουμε την φουρνιά που προέκυψε ειδικά από αυτή την κυβέρνηση των δημοσιογράφων.

Οι τελευταίοι είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ για την πολιτική αφού ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ελέγχοντας την τέταρτη εξουσία την οποία έχουν κάνει χαρτί υγείας για να καθαρίζουν τις κοπριές τους. Κοπριές που ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ με τίποτα.

Εδώ και λίγα χρόνια εκεί που κάποιοι επαινούσαν τους δημοσιογράφους για το έργο τους εγώ ήμουν ΠΥΡ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ αφού έβγαζαν ΚΑΤΑΔΙΚΕΣ για αθώους όπως σήμερα.

Η δημοσιογραφία έπρεπε να είναι λειτούργημα αλλά κατάντησε... βόθρος.

Έπιασα με την σειρά ορισμένα από τα επαγγέλματα όπου γίνονται αίσχη και ξέφυγα λίγο από το θέμα.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 8:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

φίλε μου gexrag όντως βγήκες αρκετά νομίζω και μας είπες και αδιάβαστους χωρίς να περάσουμε από εξετάσεις.

εγώ άλλωστε με το "τείνουν από άλλο δρόμο στη Ρώμη" εννοούσα αυτούς από την Ιατρική.

είναι μία κλασική διένεξη στο Ελληνικό επαγγελματικό τέλμα
κάτι σαν τους συνοριοφύλακες που δεν πήραν ίσα διακιώματα με τους αστυνομικούς
απόφοιτοι ΤΕΙ και ΑΕΙ κ.οκ.

σχετικά με το ποιόν μην εξειδικεύεις γιατί "επίορκοι" υπάρχουν παντού που κάνουν "καισαρικές" αντί "φυσιολογικές γέννες" ή πάνε σε "καλές δίκες" αντί του "χειρότερου συμβιβασμού"

εσύ επιλέγεις τελικά αρκεί βέβαια να είσαι ενημερωμένος γιατί και κανένας μας δεν είναι άγιος

παντού παρεισφρύει το ολίγον έγκυος
το δε λέμε ποτέ ψέμματα αλλά και ποτέ όλη την αλήθεια

η επιβίωση γενικά νομίζω χασκογελάει με τους όρκους
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΑΙ φίλε μου

Δεν οριοθετώ πλήρως όσα λέω προσπαθώντας να είμαι περιληπτικός και να με συμπαθάς για την χρήρη του όρου αδιάβαστος.

Είσαι κατά πολύ ενημερωμένος σε ΠΟΛΛΑ θέματα στα οποία εγώ έχω άγνοια. Έτσι είναι καλό να συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλο και να με διορθώνετε γιατί και εγώ κάνω λάθη ΕΙΜΑΙ βέβαιος.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 9:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:


η επιβίωση γενικά νομίζω χασκογελάει με τους όρκους


Πόσο αλήθεια λές σ'αυτή σου την πρόταση.
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 24, 2008 9:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η λέξη ''όρκος'' σχετίζεται ετυμολογικά μέ τή λέξη ''έρκος'' - δηλαδή τόν ''φραγμό''.

οι φραγμοί τίθενται καί αποσύρονται κατά τίς εκάστοτε συνθήκες, οπότε καί γιά τούς ''όρκους'' θά έπρεπε νά ισχύη τό ίδιο.

ένας όρκος περιορίζει κατά ένα καί μόνο τρόπο τόν άνθρωπο : τόν μή δημιουργικό, αφού τόν περικυκλώνει καί τόν δεσμεύει πολλές φορές αντιφατικά πρός τή συνέπεια ή τήν υπευθυνότητα ή τήν επιθυμία του .
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 28, 2008 3:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman,

κατ΄αρχήν προσωπικό ευχαριστώ για την ετυμολογία, μιας και τολμώ να παραδεχτώ πως στα αρχαία ελληνικά, είχα και έχω θέμα...

Αντιλαμβάνομαι οτι όρκος σημαινει δέσμευση.

Οσον αφορά στην δέσμευση αυτή, θα λογάριαζα 2 περιπτώσεις.

Την περίπτωση που ορκίζομαι για κάτι το οποίο δεν πρόκειται να πω ή να πράξω διότι με εμποδίζει το δόγμα μου, ο νόμος, το συμφέρον μου (αρα εκει σαφώς και μιλάμε για μή δημιουργικότητα)

και την περίπτωση παραδείγματος χάριν, του να ορκισθώ πως δεν θα προδώσω έναν ή μια ομάδα ανθρώπων, αφου γνωρίζω ότι εφόσον το πράξω θα προξενήσω βλάβη.
Αυτό εντάσσεται στην έννοια της μή δημιουργικότητας?
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center