Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τεστ: Πόσο Τριομήδης είσαι;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 23, 2007 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Τεστ: Πόσο Τριομήδης είσαι; Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκέφτηκα αυτό το τεστ αφού διάβασα τα κείμενα του Τριομήδη το Σαββατοκύριακο. Καταχωρήστε την βαθμολογία σας για να δούμε πόσος τριομηδισμός υπάρχει στο φόρουμ. Αν συγκεντρώσετε βαθμολογία 10 συγχαρητήρια είστε ένας ευτηχισμένος Τριομήδης. Αν συγκεντρώσετε βαθμολογία 0 λυπάμαι χάσατε, είστε Σακαφλιας:

Ποιός έφτιαξε το Σύμπαν:
κανένας:0
ο Θεός:1

Υπήρχε το Σύμπαν πριν γεννηθείς;
ναι:0
όχι:1

θα συνεχίσει να υπάρχει το Σύμπαν όταν πεθάνεις:
ναι:0
όχι:1

Υπάρχει τίποτα έξω από το Σύμπαν;
όχι:0
ναι:1

Στον Όλυμπο κατοικούν κατσίκια ή ο Δίας;
κατσίκια:0
ο Δίας:1

Η φράση:
Παράθεση:
"Ο Θεός δέν ΥΠΑΡΧΕΙ. Ο Θεός ΕΙΝΑΙ. Το είναι ως απαρέμφατον τού ρήματος ειμί προϋπάρχει αυτού..."

είναι α-νόητη:0
έχει νόημα:1

Η φράση:
Παράθεση:
"Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΟΝ (ΑΝΘΡΩΠΟ) ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΙΔΕΑΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ."

είναι α-νόητη:0
έχει νόημα:1

Ο χρόνος τι μέγεθος έίναι;
φυσικό:0
μεταφυσικό:1

Τα όνειρα είναι φυσικά φαινόμενα ή μεταφυσικά:
φυσικά:0
μεταφυσικά:1

Τι σημαίνει φιλοσοφία:
Να μιλάμε για πραγματικά αντικείμενα, καταστάσεις, φαινόμενα: 0
Να λέμε ότι μας κατέβει: 1
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 23, 2007 10:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ θα περίμενα πρώτα την απάντηση της Μέδουσας και μετά θα έβαζα το θέμα.
Αλλά είπαμε. Άλλο εγώ.
Ο φίλος σου;......
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 12:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μηδέν βαθμοί, αλλά Σακαφλιάς δεν είμαι ! Λέτε να είμαι UFO??? Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 1:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και δεν είχες τι να κάνεις το Σαββατοκυριακό ,σκεφτοσουν πως θα μας παιδέψεις..

Απαντώ.
*Ο κανένας σας και ο Θεός μου

*Ναι γιατί υπήρχε αλλά όχι δεν υπήρχε για μένα.

*Ναι ,αλλά όχι για μένα.

*Ναι,γιατί και το τίποτα είναι κάτι

*Στον Ολυμπο κατοικεί ο Διάς με μορφή κατσίκας(εδώ ταυρος εγινε,θεός είναι ότι θέλει γίνεται)
*Ο Θεός μου είναι για να υπάρχει και υπάρχει για να είναι
Είμαι για να υπάρχει και υπάρχει για να είμαι

*Νοητό το νοημά του αλλά ανοητο

Μεταφυσικό.ποτέ μια ώρα δεν είναι ιδιας διαρκειας στη καρέκλα του οδοντιατρου με την μια ωρα με υπεροχη παρεα.

"Μεταφυσικά" για τους φυσικούς και "φυσικά" για τους μεταφυσικούς

Να λέμε οτι μας κατεβαινει για τα πραγματικά αντικείμενα,καταστασεις και φαινόμενα, γιατί αυτό τουλάχιστον μπορεσα και σας το επέδειξα παραπάνω Laughing Laughing
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 193

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εχει την πλάκα του το τεστ..
Οι απαντήσεις μου είναι με αστεράκι και συγκεντρώνω 1 βαθμό...τι είμαι;
====================
Ποιός έφτιαξε το Σύμπαν:
* κανένας:0
ο Θεός:1

Υπήρχε το Σύμπαν πριν γεννηθείς;
* ναι:0
όχι:1

θα συνεχίσει να υπάρχει το Σύμπαν όταν πεθάνεις:
* ναι:0
όχι:1

Υπάρχει τίποτα έξω από το Σύμπαν;
* όχι:0
ναι:1

Στον Όλυμπο κατοικούν κατσίκια ή ο Δίας;
* κατσίκια:0
ο Δίας:1

Η φράση:
Παράθεση:
"Ο Θεός δέν ΥΠΑΡΧΕΙ. Ο Θεός ΕΙΝΑΙ. Το είναι ως απαρέμφατον τού ρήματος ειμί προϋπάρχει αυτού..."

* είναι α-νόητη:0
έχει νόημα:1

Η φράση:
Παράθεση:
"Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΟΝ (ΑΝΘΡΩΠΟ) ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΙΔΕΑΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ."

* είναι α-νόητη:0
έχει νόημα:1

Ο χρόνος τι μέγεθος έίναι;
* φυσικό:0
μεταφυσικό:1

Τα όνειρα είναι φυσικά φαινόμενα ή μεταφυσικά:
* φυσικά:0
μεταφυσικά:1

Τι σημαίνει φιλοσοφία:
Να μιλάμε για πραγματικά αντικείμενα, καταστάσεις,
φαινόμενα: 0
* Να λέμε ότι μας κατέβει: 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 3:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρε συ Σακαφλιάς,
γιατί παρασέρνεις και τους άλλους σ' ένα παιγνίδι που εκ τών προτέρων το έχεις χάσει;
Άλλα σου είπαν να μεταφέρεις και άλλα κατάλαβες.
Πιστεύεις ότι δεν μπορώ να διαλύσω ότι κι άν γράψεις;
Δεν διαβάζεις τι δίνω;
Δεν προσέχεις τις απαντήσεις μου;
Μία ευκαιρία μόνο σου δίνω.
Πές πως, δεν ήξερες. Γράψε ότι, δεν είχες καταλάβει.
Μέχρι το βράδυ στις 22:00.
Άν δεν το κάνεις, ψάξε μέρος να κρυφτείς. Τέλειωσαν τα ψέματα.

Ο ίσως για τελευταία φορά φίλος σου.....εκμεταλεύσου το....
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 8:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατάταξη:

Βαθμός 10:
Επίπεδο:Τριομήδης

Συγχαρητήρια είσαι ευτηχισμένος. Θα περάσεις όλη σου την ζωή στην μακαριότητα, υπό την προστασία του Θεού. Είσαι το κέντρο του Σύμπαντος. Το Σύμπαν δημιουργήθηκε για σένα και θα πεθάνει μαζί σου. Ένα σύμπαν/σουπερ-μάρκετ γεμάτο άγγελους, δαίμονες, ιδέες, καλλικάντζαρους,γίογκι, προφήτες, φουμαντσού, αη-βασίληδες σε περιμένει για να καταλώσεις τα προιόντα του. Όλο το πακέτο θα σου στοιχίσει μόνο 50-60-70 ή 80 άτοκες ετήσιες δόσεις του μυαλού σου.


Βαθμοί 5-9:
Επίπεδο: Υποψήφιος Τριομήδης.

Είσαι σε καλό δρόμο.
Οδεύεις ολοταχώς προς την ευτηχία. Με λίγη προσπάθεια θα νικήσεις
και τα τελευταία ψήγματα ορθολογισμού που υπάρχουν μέσα σου και
θα γνωρίσεις το θείον, το αιώνιον, το άπειρον και τα άλλα καλούδια
που μόνο ένας Τριομήδης έχει πρόσβαση.

Βαθμός 1-4:
Επίπεδο: Προ-Σακαφλιάς.

Πρόσεχε! Δεν πας καλά:
Ανησυχούν για σενα: Ο Χριστόδουλος, o βενέδικτος, ο Μεγάλος Μουφτής της Μέκκας, ο μεγάλος Αγιατολάχ της Τεχεράνης, Ο μέγας Τέκτων της Στοάς, Ο Δαλάι Λάμα , Ο Μπίν Λάντεν, Ο Κρισναμούρτι, Η Λίτσα Πατέρα,οι σατανιστές Αττικοβοιωτίας, Ο Λιακόπουλος, ο Χαρδαβελας, η Ελένη Λουκά, Ο Χορταρέας, Ο Μάικ Λαμάρ, Ο Κοινούσης, η Μάρα Μειμαρίδη και άλλοι.

Βαθμός 0:
Επίπεδο: Σακαφλιάς

Έχεις πρόβλημα. Σε περιμένουνε δύσκολες μέρες.
Έχεις ανοίξει παρτίδες με δύσκολα πράγματα. Ο εγκέφαλος σου θα κάψει πολύ γλυκόζη σκεπτόμενος. Θα περάσεις την ζωή σου μελετώντας τις επιστήμες όπως κοσμολογία, κβαντομηχανική, θερμοδυναμική, μαθηματικά, φυσική κτλ Είσαι καταδικάσμενος να ζήσεις στον ορθολογισμό και τον θετικισμό. Θα εξετάζεις τα πάντα από 100 πλευρές αντί να τα τρως αμάσητα και δεν θα βρίσκεις ποτέ εύκολη, γρήγορη, πρόχειρη και άνετη εξήγηση.
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 24, 2007 11:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σακαφλιά-ζομαι!!!!!!!! Shocked Shocked Shocked
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 193

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 10:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:

Βαθμός 0:
Επίπεδο: Σακαφλιάς

Έχεις πρόβλημα. Σε περιμένουνε δύσκολες μέρες.


Το πρόβλημα των Σακαφλιάδων δεν είναι οτι δεν καταλαβαίνουν το νόημα των Τριομήδειων.
Το πρόβλημά τους είναι σοβαρότερο!
Δεν καταλαβαίνουν την χρησιμότητα των Τριομήδειων..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και σύ που καταλαβαίνεις την χρησιμότητά τους Ω ΛΑΚΗ
γιατί απήντησες ότι είναι ανόητη η φράση "Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ";
Παρασύρθηκες απο τον ανόητο σε ανόητες απαντήσεις;
Αν ΝΑΙ πρέπει να το δηλώσεις ΤΩΡΑ
Τι μεταφέρει ο Τριομήδης;
Έχει καταλάβει κανείς, ή απλώς επικροτείτε ή απορρίπτετε τα ακατανόητα;
Ο "ορθολογιστής" Σακαφλιάς είχε μια "ιδέα". Επιτέλους!!!!!!!
Βέβαια το τι "ιδέα" μπορεί να βγεί απο τέτοιο κεφάλι, ΦΑΝΗΚΕ!!!!!!!
Μέχρι εκεί φθάνει. Μην περιμένετε περισσότερα.

ΚΡΥΨΟΥ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ>>>
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 193

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακου Ολύμπιε..Με απειλές δεν πείθεις κανέναν..
Οι ιδέες που έχεις γενικά είναι τελείως ανόητες-αφελείς, ίσως το έχεις καταλάβει αυτό και γι'αυτό σου βγαίνει αυτή η επιθετικότητα σε όλα τα θέματα που γράφεις.
Επιπροσθέτως δεν καταλαβαίνεις πολύ καλά τα γραφόμενα εδώ και βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Αναγκαστικά λοιπόν προσπαθείς να κουβεντιάσεις για θέματα που είναι τελείως άσχετα με τις συζητήσεις. Εχεις και το αλτερ εγκο σου τον εφελ, που βεβαίως είσθε το ίδιο πρόσωπο..
Με τα παραπάνω μπαίνω και γω στον σκοτεινό κόσμο της κρίσης των συνομιλητών μου, πράγμα που είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου οτι δεν θα το έκανα, γιατί πιστεύω οτι το μόνο που επιτρέπεται εδώ είναι να παραθέτουμε την γνώμη μας για τα γραφόμενα και οχι για τον συγγραφέα..
Όμως όπως φαίνεται είναι πολύ δύσκολο αυτό και ομολογώ οτι αφήνω τον εαυτό μου να παρασύρεται..
2-3 άτομα έχουν στην κυριολεξία "εισβάλλει" τελευταία στην σελίδα, γράφοντας σε όλα τα θέματα με επιθετικό, υποτιμητικό ύφος, ενώ την ίδια στιγμή έχουν μάλλον πλήρη άγνοια για την ποιότητα των εγγραφών τους, για τι γέλιο ίσως προκαλούν οι ιδέες τους.
Σε μια αλλη σελίδα ίσως να είναι "απαραίτητοι", οχι εδώ όμως γιατί υποβιβάζουν και το επίπεδο αλλά και αλλοιώνουν το αντικείμενο της σελίδας..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 2:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατ΄αρχήν δεν απειλώ κανένα.
Αν δεν σου αρέσουν ή βρίσκεις αφελή ό,τι γράφω, μη τα διαβάζεις.
Σ' ευχαριστώ για την σύγκριση με τον εφελ. Δυστυχώς δεν είμαστε το ίδιο πρόσωπο.
Επιθετικά αντιμετωπίζω τους αστοιχείωτους και τους ηλίθιους.
Αν είσαι ένας απ' αυτούς, τότε σωστά κατάλαβες.
Το θέμα, αν ξέρεις να διαβάζεις και όχι μόνο να απαντάς, αφορά αποκλειστικά εμένα! Εννοείς ότι πρέπει να το βουλώσω;
Να απαντάς εσύ και οι άλλοι και όχι ο άμεσα εκτιθέμενος;
Δεν νομίζω να επιτέθηκα σε κανένα. Τώρα άν εννοείς ότι αντέδρασα σε καθαρές επιθέσεις εναντίον μου και μάλιστα επώνυμα, νομίζω πως και σύ το ίδιο θα έκανες. Είδες πουθενά στα κείμενα μου να αναφέρω αλλωνών σχόλια; Είδες πουθενά παραθέσεις σ΄αυτά;
Το λάθος μου ήταν, το ότι σε θεώρησα πιό σοβαρό πρόσωπο, ίσως λόγω των ποιημάτων σου και γι' αυτό αναφέρθηκα σ' εσένα προσωπικά.
Λάθος. Δεν θα επαναληφθεί.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 3:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τώρα στα δύσκολα.

ΘΕΜΑ : "Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ"

Όλοι οι αρχαίοι στοχαστές πίστευαν ότι ο Θεός ΕΙΝΑΙ.
Ας έρθουμε στον πιό εξεζητημένο απ' αυτούς, τον Ηράκλειτο.
Αυτός, όχι μόνο σε όλες τις αναφορές του στό Θείον το αφήνει εκεί που ΕΙΝΑΙ, ούτε καν το ακουμπά, αλλά και επιτίθεται δριμύτατα σ' όσους προσπάθησαν να το υποβιβάσουν. Κλασικό παράδειγμα η επίθεσή του κατά του Ομήρου. Επιπλήττει τον Όμηρο που τόλμησε να υποβιβάσει τους Θεούς σε Υπάρξεις, προσδίδοντας (ο Όμηρος) σ' αυτούς ανθρώπινες αδυναμίες και συναισθήματα. Με λίγα λόγια ο Μέγιστος Ηράκλειτος δέχεται, ότι Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ. Το απαρέμφατον ΕΙΝΑΙ προυπάρχει του ρήματος ΕΙΜΙ. Η πρόταση "ο Θεός είναι" είναι απόλυτο απαρέμφατο του τρόπου.

Ο Ηράκλειτος πίστευε ότι η πρόταση " ο Θεός δεν Υπάρχει, ο Θεός Είναι " έχει νόημα και μπορεί να εξηγηθεί.
Ο Σακαφλιάς71 πιστεύει ότι η πρόταση " ο Θεός δεν Υπάρχει, ο Θεός Είναι " δεν έχει νόημα, είναι ανόητη και δεν μπορεί να εξηγηθεί.

Τα συμπεράσματα δικά σας...
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 9:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΣ ΑΜΥΗΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝΑ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ... Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΤΟΥ ΣΑΚΑΦΛΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΚΡΙΤΗ ΜΕ ΕΦΕΡΕ Η ΜΟΙΡΑ ΠΑΛΙ Ω ΘΕΕ ΜΟΥ...ΑΦΗΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΣΤΟΝ ΛΑΡΥΓΓΑ ΜΟΥ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΕΣ ΓΑΡΓΑΡΑΩ...ΠΙΑΝΩ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΛΥΒΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΟΜΕΣ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΔΙΝΩ...
ΣΚΕΨΟΥ Ω ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ ΣΚΕΨΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΙΞΕ ΤΟΥ ΣΕ ΕΚΛΙΠΑΡΩ...ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...ΔΩΣΤΟΥ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΝΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΥΣ Η ΜΠΟΡΑ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΛΕΜΕ...ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ...
ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΒΑΡΒΑΡΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΝ ΣΤΟ ΘΡΑΝΙΟ...ΜΠΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ...ΒΡΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...ΔΩΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΜΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΜΣΟ....ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟ ΤΗΝ ΩΡΑ....ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ...ΦΙΛΙΑ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ...ΣΟΦΙΑ....
ΣΕ ΣΥΝΧΩΡΩ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΩ...ΠΑΝΩ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΘΑ ΣΤΟ ΦΩΝΑΞΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....
ΕΓΩ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ, ΕΙΜΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟΣ...
ΝΑ ΜΠΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΩ...ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΠΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ...
ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ...ΤΗΝ ΠΡΟΡΡΗΣΗΝ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΩ...ΠΙΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΩ...ΝΑ ΔΕΙΣ ΞΑΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥΣ...ΑΠΟ ΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝΕ ΣΤΟ ΘΡΑΝΙΟ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ...ΜΑΡΜΑΡΙΝΑ ΜΟΛΥΒΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΕΝΑΛΙ ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΑ...ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙΣ ΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΗΡΘΕΣ....ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΓΑΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΓΥΡΙΣΩ...ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΩ...Η ΜΝΗΜΗ Η ΟΥΡΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΕΙ...ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑ ΜΟΛΥΒΙΑ...ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ...ΝΑ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΣΕ ΜΑΡΜΑΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥ...
ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΠΟΥ ΕΧΤΥΣΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ...
ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΑΛΗΣΩ ΓΙ'ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΑΘΑΝΑΤΟΣ Ο ΕΛΛΗΝ ΕΙΝΑΙ...
ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΤΑΧΟΡΔΗ ΜΟΥ ΑΡΠΑ ΤΗΣ ΧΕΛΩΝΑΣ ΤΟ ΚΑΒΟΥΚΙ...ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΑΜΙΕΣ ΔΙΘΥΡΑΜΒΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΝΑ ΔΩΣΩ...ΝΑ ΠΙΩ ΠΑΛΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΦΟΡΕΑ ΜΟΥ ΓΑΡΓΑΡΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΡΜΙ...ΣΑΝ ΘΕΣΜΟΘΟΡΟΣ ΕΛΕΛΕΥΣ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ ΣΤΕΦΑΝΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ....ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΩ...

ΑΔΕΛΦΙΑ ΕΙΣΟΣΙΕΠΤΑ
ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΜΑΡΙ,
ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΑΧΩΡΙΣΤΑ
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ.
ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕ
ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ
ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΕ ΠΩΣ ΧΤΙΖΟΥΝΕ
ΤΗ ΛΕΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΙΧΟ.
ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΦΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝΕ
ΣΤ’ ΩΜΕΓΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ,
ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥΣ
ΑΝΟΘΕΥΤΗ ΚΡΑΤΑΝΕ.


ΚΑΙ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ...

ΟΜΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΣΕΝΑ ΠΡΩΤΗ ΑΠ’ ΟΛΑ ΒΑΖΩ.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ.

ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΞΑΣΚΩΝ ΝΟΥΣ ΕΧΕΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟΝ ΘΑ ΔΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ.

ΑΜΑΘΗΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ.

ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΧΑΡΑΞΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ.

ΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ ΑΝ ΧΩΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΤΡΙΑ ΙΣΑ ΜΕΡΗ ΑΡΕΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.

Η ΖΗΛΕΙΑ ΚΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΦΕΛΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΤΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ

ΠΛΟΥΤΟΣ Η ΦΤΩΧΙΑ.

ΑΥΤΟΧΘΩΝ Ο ΕΛΛΗΝ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑ.

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΥΒΕΙ.

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΧΗ ΒΡΗΚΕ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΔΥΣΤΥΧΗΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΖΗΣΕ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΟΤΑΝ Ο ΝΟΥΣ ΠΡΟΝΟΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΝΟΕΙ.

ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΝΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΑΝΤΕΙ’ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΘΟΛΩΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΝΗΦΑΛΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΗΡΘΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΟΠΟ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ, ΝΑ ΝΟΗΣΩ!!!

ΕΧΘΡΟΣ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΖΗΤΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ.

Ω ΨΥΧΗ, ΑΛΦΑ ΤΟ ΕΝ ΚΑΙ ΕΝ ΤΟ ΩΜΕΓΑ ΕΑΝ ΕΝΑ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ.

ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

Η ΙΡΙΔΑ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΥ ΣΟΦΟΥ.

ΕΥΓΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΞΩ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΤΡΕΛΟ ΜΕ ΕΙΠΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ, ΧΑΖΟ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ.

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΑ, ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΙ, ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ.


ΜΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΙΣΙΟ ΧΑΡΑΚΑ. ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΓΩΝΙΕΣ. ΣΚΕΨΟΥ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΙΟΜΗΔΗ ΣΚΕΨΟΥ.

ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΗΣΥΧΑ ΗΣΥΧΑ ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ
ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΩ ΓΙΝΑΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΟΙ...ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΩ ΓΙΝΑΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΟΙ...ΒΡΗΚΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΑΡΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ, ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΕΙΛΗ...ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΣΟΦΙΑ...
ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ....ΤΕΤΟΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΧΙΛΙΕΣ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΗΣ ΩΡΑΣ...
ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΕΓΩ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΜΙΞΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΕΙΜΙ ΗΔΗ
ΕΓΩ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΤ' ΕΜΕ ΤΡΙΟΜΗΔΗ...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Τετ Νοέ 26, 2014 4:24 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 25, 2007 10:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταρχήν Ολύμπιε, κάτι που πρέπει να σε απασχολεί σοβαρά, όπως εμένα, είναι το γιατί δεν έχουμε στην βιβλιοθήκη μας, το πρωτογενές, πρωτότυπο, αρχικό βιβλίο ή βιβλία που έγραψε ο Ηράκλειτος.
Αντιθέτως έχουμε 10.000 χιλιάδες στίχους του Ομήρου που έζησε 400 χρόνια πριν τον Ηράκλειτο.

Δεύτερον,για τα πασαλλείματα που μας μεταφέρουν οι Ωριγένης, Κλήμης, Ευσέβιος και τα άλλα καλά παιδιά, πρέπει να είμαστε 100 φορές επιφυλακτικοί και να προσέχουμε τι σαχλαμάρα λένε αυτά τα μπουμπούκια ότι είπε ο Ηράκλειτος.

Τρίτον, αν πας να φτιάξεις ιδεαλιστικές θεωρίες στηρίζομενος σε μια φράση (με όλες τις παραπάνω επιφυλάξεις) θα πρέπει ομοίως να ερμηνεύσεις σωστά και όλες τα υπόλοιπα αποσπάσματα όπως αυτο:

ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

Αυτή οι δύο λέξεις τι σημαίνουνε ξερόλα Ολύμπιε; Μπορείς να τις ερμηνεύσεις; Αν μπορείς ερμήνευσε τες και βρες μέσα σε αυτήν την φράση τον Δια και τον Γιαχβε όπως την βρήκες στο "Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ".
Και αν το κάνεις, ακόμα και ένα παιδάκι θα καταλάβει ότι αυθαιρετείς και λες αρλούμπες όπως ο Τριομήδης.

Αντιθέτως:

Εγώ ο Σακαφλιάς ερμηνεύω τα πάντα υπό το σχήμα "Θεωρία-Πείραμα-Απόδειξη". Αν ο Ηράκλειτος κατάλαβε την έννοια της ενέργεια ως "πυρ" τότε θα εξετάσουμε αν συμφωνεί η θεωρία του με την αρχή διατήρησης της ενέργειας και θα την δεκτούμε ή όχι.
Μπορεί ο Ηράκλειτος να (μας λένε ότι) είπε οτιδήποτε κατάλαβε ο Ωριγένης ή ο Ευσέβειος, αλλά εμείς θα δεχθούμε ως α-νόητο ότι δεν συμφωνεί με το πείραμα-απόδειξη. Αυτός είναι ο θετικισμός.

Και σε καλώ σαν Ολύμπιο ή Τριομήδη ή όπως αλλιώς λένε το ιδεαλιστικό alter-ego σου να ερμηνεύσεις με ιδεαλιστικό τρόπο την παρακάτω είδηση και μετά θα την ερμηνεύσω εγώ με τον υλιστικό τρόπο του Σακαφλιά και θα δούμε ποιός λέει αρλούμπες ή όχι:

ΨΑΡΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.
http://www.physorg.com/news88867767.html

Fish can determine their social rank by observation alone, study finds

A male fish can size up potential rivals, and even rank them from strongest to weakest, simply by watching how they perform in territorial fights with other males, according to a new study by Stanford University scientists. The researchers say their discovery provides the first direct evidence that fish, like people, can use logical reasoning to figure out their place in the pecking order.

Παράθεση:
The study, published in the Jan. 25 edition of the journal Nature, is based on a unique experiment with cichlids (SIK-lids), small territorial fish from Africa.

"In their natural habitat, male cichlids are constantly trying to ascend socially by beating each other up," said study co-author Russell D. Fernald, professor of biological sciences at Stanford. "It would be really valuable for them to know in advance who to pick a fight with."

The Nature experiment was designed by lead author Logan Grosenick, a graduate student in statistics at Stanford, and Tricia S. Clement, a former postdoctoral fellow. Their goal was to determine whether territorial fish use a type of reasoning called "transitive inference," in which known relationships serve as the basis for understanding unfamiliar ones.

"Transitive inference is essential to logical reasoning," Fernald explained. "It's something that kids generally figure out by age 4 or 5--Mary is taller than Fred, Fred is taller than Pete, therefore Mary is taller than Pete. It's been demonstrated in primates, rats and some bird species, but how and why it evolved in animals is a matter of debate."

Aggressive bouts

In the experiment, the Stanford team used a popular laboratory fish called Astatotilapia burtoni, one of many cichlid species that inhabit Lake Tanganyika in eastern Africa. A. burtoni males are extremely territorial and regularly engage in aggressive fights, the outcome of which determines who gets access to food and mates.

"Males that repeatedly lose fights are unable to hold territories and consequently descend in social status," the authors wrote. "Success in aggressive bouts is therefore crucial to male reproductive fitness, and the ability to infer the relative strength of rivals before engaging them in potentially costly fights should be highly adaptive."

When A. burtoni males fight, it's easy to spot the winner. Mature males have a menacing black stripe, or eyebar, on their face. After a fight, the winner retains his showy appearance, but the loser's eyebar temporarily disappears as he tries to flee his more aggressive opponent.

To test for transitive inference, the Stanford team took advantage of this reversible change in appearance by staging a series of short fights between male cichlids of equal size. In the experiment, fish that lost their eyebar during one-on-one combat were declared the loser.

After each bout, the loser was separated from his opponent and put back in his original tank. Within minutes, his eyebar returned, and he looked like all the other dominant males again.

Bystanders and rivals

The fights were staged in a square tank divided into several compartments. A lone male observer--the "bystander"--was placed in a cubicle in the center of the tank. Surrounding him were five smaller compartments, each with a solitary male rival identified simply as A, B, C, D and E. Researchers made sure that the bystander had never met any of his five potential rivals.

Although the bystander remained alone in his cubicle and never swam with the others, he was allowed to observe a series of fights between rival pairs--A vs. B, B vs. C, C vs. D, and D vs. E. Researchers manipulated the fights so that A would dominate B, B would dominate C, and so forth down the line.

These fights, taken together, imply the dominance hierarchy A>B>C>D>E," the authors wrote. But did the bystander really comprehend this intricate pecking order, and if so, would he use that knowledge to make logical decisions about the same fish paired in new relationships?

To find out, eight different bystanders were tested in the familiar square tank and in a new setting--a rectangular aquarium with three adjacent compartments. In each test, a bystander was placed in the middle compartment between two sets of rivals that he had never seen together--A and E (AE), and B and D (BD). At this point in the experiment, all the rivals had recovered from earlier losses, so their physical appearance was similar, right down to the eyebar. From the point of view of the bystander, therefore, each rival looked like a winner.

Using a video camera, researchers recorded which rival the bystander approached first, and the overall time he spent next to each of them. "Previous experiments in A. burtoni and other fish have shown that time spent in tank quadrants adjacent to a particular male indicates bystander 'preference,' and that bystanders spend more time near the rival they perceive to be weaker," the authors explained.

Losers and winners

The results were dramatic. Virtually all of the bystanders swam to the weaker rival first and stayed near him for a significantly longer period of time. In the AE tests, bystanders preferred E, the wimpiest of all the losers, over A, the top fish in the tank. In the more subtle BD tests, most bystanders chose D over B, even though these two rivals were ranked very close together on the dominance hierarchy.

"These results show that fish do, in fact, use transitive inference to figure out where they rank in the social order," Fernald said. "I was amazed that they could do this through vicarious experience, just by watching other males fight. In Lake Tanganyika, where conditions change all the time, it would be advantageous for a male to know who the new boss is going to be and who his weakest rivals are. Our experiment shows that male cichlids can actually figure out their odds of success by observation alone. From an evolutionary standpoint, transitive inference saves them valuable time and energy."

The results raise the possibility that fish brains might contain the rudimentary neuronal circuitry for transitive inference that appeared later in birds and mammals.

"Any animal that has evolved a social system that requires combat among males will have some kind of eavesdropping capability allowing them to surreptitiously draw inferences about their social rank," Fernald said. "Cognitive capacities that evolved in fish may contribute to human transitive inference, or perhaps this capacity evolved independently. The question remains unresolved."

_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center