Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Υπαρξιακή μοναδικότητα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2022 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1)Το σώμα μας έχει τη δυνατότητα να μας αποσύρει από τα όνειρα για λόγους επιβίωσης. Εξάλλου το όνειρο όσο όμορφο κι αν είναι αποτελεί προβολή προσωπικών επιθυμιών ή φόβων κι όχι λογικής επεξεργασίας του περιβάλλοντος.Ωραία τα παραμύθια αλλά η γοητεία της αλήθειας δεν συγκρίνεται.

2)Συμφωνώ με αυτά που λες,η σκέψη όμως του απείρου ως οντότητα καταλήγει σε αυτές τις απροσδιοριστίες.Το άπειρο είναι διαδικασία κι όχι κάποιο όριο.

3)https://en.m.wikipedia.org/wiki/AlphaFold

It scored above 90 for around two-thirds of the proteins in CASP's global distance test (GDT), a test that measures the degree to which a computational program predicted structure is similar to the lab experiment determined structure, with 100 being a complete match, within the distance cutoff used for calculating GDT.[2][5]

AlphaFold 2's results at CASP were described as "astounding"[6] and transformational.[7] Some researchers noted that the accuracy is not high enough for a third of its predictions, and that it does not reveal the mechanism or rules of protein folding for the protein folding problem to be considered solved.[8][9] Nevertheless, there has been widespread respect for the technical achievement.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 09, 2022 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην υποτιμάς τα όνειρα Ιωάννη, πιθανώς είναι ο λόγος για τον οποίον ζεις αυτή τη στιγμή. Αυτό το λέω με την έννοια ότι αν το δεις εξελικτικά, τα όνειρα είναι προσομοιώσεις της πραγματικότητας ώστε να εκπαιδευτεί ο εγκέφαλος σε πιθανές μελλοντικές καταστάσεις με στόχο την βελτιστοποίηση των αντιδράσεων σου ώστε να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.

Τα όνειρα επίσης είναι απόδειξη ότι ένας εγκέφαλος μπορεί να δημιουργήσει μια εικονική πραγματικότητα στην οποία μπορεί να ζήσει μια συνείδηση. Τα όνειρα έχουν διάφορους βαθμούς συνειδητότητας, από τα τελείως ασυνείδητα όνειρα μέχρι τα ακραίος συνειδητά όνειρα στα οποία η διαφοροποίηση με την "αντικειμενική" πραγματικότητα γίνεται μόνο αν έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 14, 2022 4:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα,ναι,τα όνειρα είναι ένας δρόμος αυτογνωσίας αλλά μέσα από την επεξεργασία πάλι της λογικής (ψυχανάλυση ή αυτοανάλυση).

Ο αυτοσκοπός είναι η μείωση της δυστυχίας στον κόσμο της επιβίωσης,τα όνειρα είναι ένα μέσον προς αυτή.

Η υπόθεση πως η συνείδηση μπορεί να ζήσει σε ένα όνειρο που η ίδια κατασκεύασε θα πρέπει να παρακάμψει το ασυνείδητο ,την πηγή των ονείρων,άρα το ψυχικό όφελος των ονείρων ως συμβιβασμός της αρχής της πραγματικότητας (Εγώ) με την αρχή της ηδονής (ασυνείδητο) θα εξανεμιστεί στο βωμό της κυριαρχίας της συνειδητής βούλησης (Υπερεγώ).

Η ανθρώπινη φύση μας είναι η τομή συνειδητού και ασυνείδητου,η επικράτηση της συνείδησης έχει ως τίμημα το άγχος της κυριαρχίας του Εγώ (νεύρωση),η επικράτηση του ασυνειδήτου μας κάνει αθύρματα ενστικτικών τάσεων και άλογων συναισθημάτων.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 20, 2022 6:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί θεωρείς ότι η συνείδηση κατασκευάζει τα όνειρα; Αφού δεν έχεις συνείδηση πριν ξεκινήσεις να βλέπεις όνειρα και όταν βλέπεις συμβατικά όνειρα, εξακολουθείς να μην έχεις συνείδηση ή τουλάχιστον έχεις "θολή" συνείδηση. Για μένα είναι πιο λογικό τα όνειρα να είναι προϊόν του ασυνείδητου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2022 3:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Τα όνειρα έχουν διάφορους βαθμούς συνειδητότητας, από τα τελείως ασυνείδητα όνειρα μέχρι τα ακραίος συνειδητά όνειρα στα οποία η διαφοροποίηση με την "αντικειμενική" πραγματικότητα γίνεται μόνο αν έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα.


Είχα την εντύπωση πως ο απώτατος σκοπός της ευτυχίας κατά τη γνώμη σου βρίσκεται στο παραπάνω απόσπασμα,δηλαδή να κατασκευάσουμε τα όνειρα που θέλουμε και να παρακάμψουμε το ασυνείδητο.Δεν μιλάμε για ανθρώπινη φύση τότε,όπως την ξέρουμε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2022 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατά τη γνώμη μου η ευτυχία δεν έχει σκοπό αλλά είναι αυτοσκοπός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 26, 2022 10:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν διαφωνώ σε αυτό.

(να διορθώσω παραπάνω: ο απώτατος ορισμός της ευτυχίας ,όχι "σκοπός")
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2022 1:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Tesla έγραψε:
Τα όνειρα έχουν διάφορους βαθμούς συνειδητότητας, από τα τελείως ασυνείδητα όνειρα μέχρι τα ακραίος συνειδητά όνειρα στα οποία η διαφοροποίηση με την "αντικειμενική" πραγματικότητα γίνεται μόνο αν έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα.


Είχα την εντύπωση πως ο απώτατος σκοπός της ευτυχίας κατά τη γνώμη σου βρίσκεται στο παραπάνω απόσπασμα,δηλαδή να κατασκευάσουμε τα όνειρα που θέλουμε και να παρακάμψουμε το ασυνείδητο.Δεν μιλάμε για ανθρώπινη φύση τότε,όπως την ξέρουμε.


Αν ως ανθρώπινη φύση εννοείς τα μοτίβα συμπεριφοράς τα οποία έχουν σχηματιστεί μέσω της βιολογικής εξέλιξης τότε η ελεύθερη βούληση είναι η υπέρβαση της ανθρώπινης φύσης. Οπότε αν κάτι αντιβαίνει την ανθρώπινη φύση για μένα δεν είναι καλό αντεπιχείρημα.

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ο αυτοσκοπός είναι η μείωση της δυστυχίας στον κόσμο της επιβίωσης,τα όνειρα είναι ένα μέσον προς αυτή.


Συμφωνώ σε αυτή την τοποθέτηση, τουλάχιστον με την κοινότοπη αντίληψη. Αλλά κάνε την εξής σκέψη: θεώρησε ότι στον κόσμο της επιβίωσης θα ζήσεις μόνο μια μέρα και μέσα σε αυτήν τη μέρα θα κοιμηθείς και θα δεις ένα όνειρο το οποίο θα κρατήσεις 80 χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση ποιος είναι ο αυτοσκοπός για σένα; Για μένα είναι να αποκτήσω όσο πιο πολύ έλεγχο μπορώ στον "ονειρικό κόσμο" γιατί στην ουσία αυτή θα είναι η πραγματικότητα μου. Στην τελική αυτός που ορίζει τι είναι πραγματικό και τι φανταστικό είναι ο χρόνος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 17, 2022 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα του απειρισμού του χρόνου της συνείδησης είναι η εξής. Αν θεωρήσουμε ότι ο χρόνος είναι μια διάσταση όπως είναι και ο χώρος, τότε διάφορα συμπεράσματα που έχουμε βγάλει μελετώντας τον χώρο θα πρέπει να ισχύουν και για τον χρόνο.

Ένα από αυτά είναι το πως συμπεριφέρεται ένα σύστημα σε πολύ μικρή κλίμακα, δηλαδή όλοι οι φυσικοί νόμοι της κβαντομηχανικής. Αν το δούμε αυτό και από την άλλη όψη του νομίσματος, αυτή δηλαδή του χρόνου, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε ότι τις κβαντομηχανικές ιδιότητες μπορούμε να τις έχουμε σε ένα βαθμό όχι μόνο στα πολύ μικρά από άποψη χώρου αλλά και στα πολύ μικρά από άποψη χρόνου.

Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε πρέπει να υπάρχει ένα κατώφλι το οποίο αν η συνείδηση ξεπεράσει θα αποκτήσει κβαντομηχανικές ιδιότητες οι οποίες μπορούν να της δώσουν την ικανότητα να βιώσει όλες τις πιθανές καταστάσεις ταυτόχρονα το οποίο οδηγεί σε μια υπαρξιακή μοναδικότητα όπως την όρισα στην αρχική μου τοποθέτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 18, 2022 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:


Αν ως ανθρώπινη φύση εννοείς τα μοτίβα συμπεριφοράς τα οποία έχουν σχηματιστεί μέσω της βιολογικής εξέλιξης τότε η ελεύθερη βούληση είναι η υπέρβαση της ανθρώπινης φύσης. Οπότε αν κάτι αντιβαίνει την ανθρώπινη φύση για μένα δεν είναι καλό αντεπιχείρημα.


Εννοώ την φύση της ανθρώπινης συνείδησης,τον ανεξάντλητο και ανεξέλεγκτο ρου εικόνων ,συναισθημάτων,ιδεών που μας πλημμυρίζει καθημερινά και μας κάνει δημιουργικούς κι ευτυχισμένους ή αν ανασταλεί, για διάφορες αιτίες ,μονολιθικούς και νευρωτικούς.Σε τελική ανάλυση ολοκληρωτικός έλεγχος της συνείδησης από τη βούληση είναι εις βάρος της ελευθερίας μας,εφόσον η βιολογική της βάση είναι η απεριόριστη γεννήτρια του ασυνειδήτου.


Tesla έγραψε:

Συμφωνώ σε αυτή την τοποθέτηση, τουλάχιστον με την κοινότοπη αντίληψη. Αλλά κάνε την εξής σκέψη: θεώρησε ότι στον κόσμο της επιβίωσης θα ζήσεις μόνο μια μέρα και μέσα σε αυτήν τη μέρα θα κοιμηθείς και θα δεις ένα όνειρο το οποίο θα κρατήσεις 80 χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση ποιος είναι ο αυτοσκοπός για σένα; Για μένα είναι να αποκτήσω όσο πιο πολύ έλεγχο μπορώ στον "ονειρικό κόσμο" γιατί στην ουσία αυτή θα είναι η πραγματικότητα μου. Στην τελική αυτός που ορίζει τι είναι πραγματικό και τι φανταστικό είναι ο χρόνος.


Το νοητικό πείραμα αυτό προϋποθέτει δύο απόλυτους χρόνους,έναν βιολογικό κι έναν ονειρικό.Πώς αποδεικνύεται αυτό αντικειμενικά; Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο,τότε ο χρόνος για ν' αντιληφθώ ένα εξωτερικό ερέθισμα που κρατάει ένα δευτερόλεπτο καθώς κοιμάμαι θα ήταν 80πλάσιος σε ονειρικά δευτερόλεπτα,οπότε σε περίπτωση απειλής δεν θα είχα τη δυνατότητα ν' αντιδράσω αποτελεσματικά.Δεχτήκαμε,όμως,πως τα όνειρα είναι εργαλείο επιβίωσης.


Tesla έγραψε:
Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε πρέπει να υπάρχει ένα κατώφλι το οποίο αν η συνείδηση ξεπεράσει θα αποκτήσει κβαντομηχανικές ιδιότητες οι οποίες μπορούν να της δώσουν την ικανότητα να βιώσει όλες τις πιθανές καταστάσεις ταυτόχρονα το οποίο οδηγεί σε μια υπαρξιακή μοναδικότητα όπως την όρισα στην αρχική μου τοποθέτηση.


Αυτό δεν θα ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό,αφού θα βίωνα πόνο κι ευτυχία ταυτόχρονα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 20, 2022 9:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αυτό δεν θα ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό,αφού θα βίωνα πόνο κι ευτυχία ταυτόχρονα;


Τα φωτόνια δεν βιώνουν χρόνο αλλά ένα φωτόνιο το οποίο θα ξεκινήσει από τη μια άκρη του σύμπαντος και θα καταλήξει στην άλλη άκρη θα έχει διαφορετική ενέργεια εξ' αιτίας της διαστολής του χωροχρόνου. Αυτό σημαίνει ότι το φωτόνιο βιώνει ταυτόχρονα όλες τις δυνατές τιμές ενέργειας που μπορεί να έχει, αλλά για έναν εξωτερικό παρατηρητή αυτό δεν ισχύει.

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει στην υπαρξιακή μοναδικότητα. Για έναν εξωτερικό παρατηρητή φαίνεται ότι το υποκείμενο βιώνει όλες τις πιθανές καταστάσεις αλλά για το υποκείμενο ο χρόνος ρέει κανονικά, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενη ανάρτηση (συγκεκριμένα η τρίτη αναλογία με την βαρυτική μοναδικότητα).

Κάτι το οποίο με έβαζε πάντα σε σκέψεις σχετικά με το άπειρο και την ύπαρξη είναι το εξής. Αν μπορούμε να δημιουργήσουμε μια κλίμακα όπου -100 είναι το χειρότερο δυνατό σενάριο που μπορούμε να βιώσουμε και +100 το καλύτερο δυνατό σενάριο, αν μετρήσουμε όλες αυτές τις εμπειρίες και τις αθροίσουμε, πόσο πιστεύεις ότι θα είναι το τελικό σκορ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 22, 2022 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή ένας εξωτερικός παρατηρητής θα με βλέπει να κλαίω και να γελάω ταυτόχρονα ενώ εγώ θα είμαι ήρεμος; Τότε θα είναι ενοχλητικό γι' αυτόν,άσε που θα με περάσει για τρελό και δεν θα με πιστεύει. Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center