Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΙΣΤΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 75, 76, 77  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τι αδιανοητο αποθεμα στο ή, παιδακι μου? πας καλα? Και μετα λες τους αλλους ψωνια.. Ψωνιο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
τι αδιανοητο αποθεμα στο ή, παιδακι μου? πας καλα? Και μετα λες τους αλλους ψωνια.. Ψωνιο!

βλέπεις;

σιγά μην βλέπεις...

Υποθεμα γράφει, αλλά εσύ έχεις προαποφασισει φαίνεται, οπότε τζάμπα γραφω
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εχει σημασια? και υποθετο να εγραφες.. με τη προταση που συνταξες, το ιδιο νοημα θα βγαινε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τώρα κατάλαβα γιατί δεν λες τίποτα... φοβάσαι μην εκτεθεις και με τοσα που έχεις πει για το ποσο σπουδαία νοημοσύνη περιφερεις, ποιος σε ξεπλενει...

και σαν όλους τους θρασύδειλους απλα μιλας οπου νομίζεις ότι σε παίρνει
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πλακα κανω, αλλα φτανει γι αποψε... παω να ξεπληθω με τη σπουδαια νημοσυνη μου εκει που με παιρνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χαχα πες μου ότι δεν συνειδητοποιεις ότι το καλαμι βγάζει μάτι καθε φορά που λες σε κάποιον ότι δεν κατάλαβε ή είναι ηλιθιος ή λέει βλακειες κλπ αντί να του εξηγείς αυτό που κρινεις ότι αξίζει να καταλάβει
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 2:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αυτό εξεπεσε του ευαγγελιου; Mr. Green

"Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά. Θα έπρεπε να ήταν δυνατό να εξηγήσουμε τους νόμους της φυσικής σε μια μπαργούμαν."
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 10:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
Το αρχικό ερώτημα “υπάρχει ή δεν υπάρχει” , αναφέρεται μόνο σε “κάτι”, στην ίδια δηλαδή έννοια , που ζητάμε να επιβεβαιώσουμε την ύπαρξή της , όχι σε δύο διαφορετικές έννοιες

με άλλα λόγια το "ή" σου, είναι απλη ταυτολογια

υπάρχει κατι ή κατι ; => υπάρχει κάτι !



διαφορετικά γίνεται :

υπάρχει κατι ή (κατι - κατι), όπου κάτι μειον κατι = 0 <=>
υπάρχει κάτι ή 0
.. και το 0 βεβαίως και δεν είναι η ίδια έννοια με το κάτι


“με ...άλλα λόγια το "ή" το (δικό )σου”, είναι μόνο στο κεφάλι ως ταυτολογία
Να στο διατυπώσω όσο ποιο απλά (λογικά) το ερώτημα.
“Υπάρχει “ή” δεν υπάρχει” ο JollyRoger στο φόρουμ?
Ποιο απλά δεν γίνεται , ακόμα και για παιδιά της α' δημοτικού.

Αυτά εύκολα θα μπορούσαν να απαντήσουν (αν γνώριζαν τον Τοτό , αν υπάρχει ή δεν μην υπάρχει .
Όσο για σένα , κρίνοντας από τις παπαριές που πετάς κάθε τρεις και λίγο , δυστυχώς ακόμα εδώ είσαι .

Υ.Γ
Θύμισε μου μετά, να σου πω το άλλο με τον ..... Τοτό


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
κάτι ακόμα... πώς με το ερώτημα βεβαιωνεσαι ότι δεν ονειρεύεσαι;

ενας δηλαδή που ονειρεύεται και ρωτάει το ερώτημα, τι απαντάει; ότι δεν υπάρχει κάτι;


Αναλόγως την ευφυΐα του ονειρευόμενου .
Εσένα σε κόβω να απαντάς ...
“δεν ξέρω , μπορεί και ναι μπορεί και όχι”.

Αυτά απαντούσες στο ίδιο το ερώτημα , όταν σε ρωτούσα παλιά, όχι κοιμισμένο αλά ξύπνιο.
Και τότε δεν είσουν απόλυτα σίγουρος , αν υπάρχεις ή όχι .

Τόσο σου κόβει , τόσα λες .
Βέβαια δεν σε ψέγω για την μειωμένη σου αντίληψη , - ο καθένας ότι μπορεί καταλαβαίνει, δεν είναι επιλήψιμο , ούτε πρόβλημα- αλλά σε κράζω για τις εξυπνάδες (παπαριές) που πετάς κάθε τρεις και λίγο στις εδώ συζητήσεις , και απαιτείς να σου εξηγήσει κάποιος , αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 11:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

για να σου λυθεί η απορια..

τοτε που λες δεν ήταν ότι ήταν λιγότερο αδιανόητο αυτό που ρωτάς... εγω έκανα ότι καταλαβαίνω πειραματικά μπας και σου δείξω το κόλλημα, αλλα ένιωσα ψεύτης και ότι σε κοροϊδεύω και δεν το ξσνσκανα... απλά σταματησα να ασχολούμαι

τώρα αν εσύ νομίζεις ότι το να ρωτσς μια.. εξυπναδα και όταν δεν περνάει να θεωρείς ότι έχεις πέσει σε βλσκες και όχι οτι είσαι ανεπαρκής να εξηγήσεις ή ίσως εσύ λες βλακεια.,και προφανώς δεν το θεωρείς καλαμι αλλά... απόδειξη ευφυιας... δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι... ασε τον τρελό στην τρέλα του αναφέρεις συχνά... κάποιος λόγος θα υπάρχει
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
για να σου λυθεί η απορια..

τοτε που λες δεν ήταν ότι ήταν λιγότερο αδιανόητο αυτό που ρωτάς... εγω έκανα ότι καταλαβαίνω πειραματικά μπας και σου δείξω το κόλλημα, αλλα ένιωσα ψεύτης και ότι σε κοροϊδεύω και δεν το ξσνσκανα... απλά σταματησα να ασχολούμαι

τώρα αν εσύ νομίζεις ότι το να ρωτσς μια.. εξυπναδα και όταν δεν περνάει να θεωρείς ότι έχεις πέσει σε βλσκες και όχι οτι είσαι ανεπαρκής να εξηγήσεις ή ίσως εσύ λες βλακεια.,και προφανώς δεν το θεωρείς καλαμι αλλά... απόδειξη ευφυιας... δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι... ασε τον τρελό στην τρέλα του αναφέρεις συχνά... κάποιος λόγος θα υπάρχει



Χαίρουμε που με επιβεβαιώνεις.
Δεν θα μπορούσες άλλωστε να κάνεις και αλλιώς
scripta manent

Όλα τα άλλα που λες, ότι τάχατες , τότε .... “έκανες πως δεν καταλαβαίνεις”, είναι περιττές προφάσεις/δικαιολογίες, είναι αυτό που λέει ο λαός, λόγια του .... κώλου .

Επι της ουσίας τώρα , δεν απάντησες σε όσα σου επισήμανα , μια και δεν έχεις – ή δεν μπορείς – να διατυπώσεις ένα λογικά τεκμηριωμένο αντίλογο

Σταματώ να συζητώ μαζί σου, μια και δεν μπορώ να ασχολούμαι με κάποιον που – με δήλωσή του- αποδεικνύεται ένας κακόπιστος “βλάκας” .`


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αντε γειά τρισμεγιστε ξερολα
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 1:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και κατι που μάλλον δεν θα καταλαβεις...

όταν κάποιος σου λέει για να μην νομίζεις λάθος πραγματα, ότι κάποτε σου είπε ψέματα... αυτό που έκανες είναι να δείξεις ότι άλλη φορά πρέπει να σε αφήνει να νομίζεις ότι ναναι, διότι είσαι σε θέση να εκτιμήσεις τιποτα

βεβαια, εγω το έκανα και για να αποκαταστήσω την σχέση μου με μενα, οπότε και πάλι θα το ξανακανα
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 2:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

απ ότι φαινεται... είσαι κι εσύ από τους.. "απολύτως ειλικρινείς" ε;

να δεις το "experimenter" την ταινία με το πείραμα μιλγκραμ...

...εκεί που οι αναίσθητοι φτασαν να ρίξουν 450βολτ στον αλλο... και που μετα, το πρόβλημα τους εντοπίζονταν αποκλειστικά στο... ότι τους κορόιδεψαν και δεν τους είπαν από πριν ότι δεν είναι αλήθεια ότι ρίχνουν 450βολτ σε κάποιον κακομοιρη
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2019 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ έχω άλλη απορία ρε συ JollyRoger :

Γιατί να φύγουμε εμείς οι λογικοί και να παραμείνουν και πάλι τα από κόπρο εξερχόμενα παραπληγικά ανώμαλα μικρόβια ? ;
Δεν έχουμε χρέος να προστατέψουμε αυτό το φόρουμ από τέτοια αδυσώπητα κτήνη ; ?
Ο κίνδυνος φυσικά είναι :
Να καταντήσουμε όπως ,η κουράδα ,ο πορδοσυλέκτης και ο πατριάρχης πάσης Ελλάδος σεβασμιότατος ,Ιωάννης .
Μεγάλο δίλλημα ,φεύγεις παραμένεις πνευματικά υγιής .
Μένεις εξελίσσεσαι σε κουράδα …,,,,,


Φεύγω και εγώ ,προτιμώ να παραμείνω φυσιολογικός .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 75, 76, 77  Επόμενο
Σελίδα 67 από 77

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center