Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γενεση Φιλοσοφικων Λογισμων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 14, 15, 16  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2018 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή εσύ όταν λες ότι δισεκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν σε κάποιον θεό,λες αυθαιρεσίες;

Μετέχεις στα δικά τους βιώματα και το λες;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2018 1:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δηλαδή εσύ όταν λες ότι δισεκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν σε κάποιον θεό,λες αυθαιρεσίες;

Μετέχεις στα δικά τους βιώματα και το λες;




Παράθεση:
Η ανθρωπότητα βλέπει το Θεό με 4.300 τρόπους


Έχετε ποτέ αναρωτηθεί πόσες θρησκείες υπάρχουν στον κόσμο;


Λοιπόν, σήμερα, υπάρχουν καταγεγραμμένες μόνο 4.300 θρησκείες, εκκλησίες, δόγματα ή θρησκευτικές οργανώσεις που καλύπτουν τα σχεδόν επτά δισεκατομμύρια ανθρώπων που ζουν στον πλανήτη.

Βέβαια, δεν γνωρίζουμε πόσες θρησκείες υπήρξαν από την αρχαιότητα, γιατί πολλές εξαφανίστηκαν με την πάροδο του χρόνου, ίσως, γιατί δεν είχαν το πολεμικό σθένος έναντι των άλλων θρησκειών.


Η Θρησκεία αποτελεί μια πολύ σημαντική πτυχή της παγκόσμιας κοινωνίας και με μια σύντομη αναφορά, θα δούμε ότι ελάχιστες είναι αυτές που κυριαρχούν μαζικά στον ανθρώπινο πληθυσμό.

Χριστιανοί: Το ένα τρίτο του πληθυσμού της Γης
Ο Χριστιανισμός είναι η θρησκεία η οποία συγκεντρώνει, σήμερα, τους περισσότερους πιστούς.
Σχετική έκθεση του ΟΗΕ για το 2011, δείχνει ότι στον πλανήτη, αυτοί που προσδοκούν να δουν το Θεό μέσω του Χριστιανισμού είναι 2.262.448.731 πιστοί, δηλαδή καλύπτουν το 33,2% του παγκόσμιου πληθυσμού.

Ισλάμ: η δεύτερη Θρησκεία
Δεύτερη μεγάλη πληθυσμιακή ομάδα είναι οι πιστοί του Ισλάμ. Ο Ισλαμισμός έχει καταγεγραμμένους 1.426.592.072 πιστούς, δηλαδή το 21,01% του παγκόσμιου πληθυσμού.
Ινδουϊσμός

Την τρίτη θέση καταλαμβάνει ο Ινδουισμός με 900. 362.250 πιστούς. Ο Ινδουισμός είναι εξαπλωμένος κυρίως στο Νεπάλ σε ποσοστό 86,5% και την Ινδία σε ποσοστό 82 %.

Αγνωστικισμός
Την τέταρτη θέση καταλαμβάνει ο λεγόμενος Αγνωστικισμός με σχεδόν 800 εκατομμύρια ανθρώπους (11,7%). Ο αγνωστικισμός δεν εμφανίζεται με επίσημα στοιχεία ως θρησκεία. Οι οπαδοί, όμως, αυτής της πληθυσμιακής ομάδας, ισχυρίζονται ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη μιας θεότητας και την αρνούνται (αθεϊσμός), ή ότι υπάρχει μια θεότητα η οποία δεν έχει κάποιο όνομα (θεϊσμός).

Ο αθεϊσμός, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΗΕ, εξαπλώνεται τελευταία γρήγορα κυρίως στην Ευρώπη και την Ιαπωνία και αυτοί που πρόσκεινται σε αυτόν, στις δύο αναφερόμενες περιοχές, ανέρχονται περί τα 158 εκατομμύρια άτομα.

Βουδισμός
Ο Βουδισμός και άλλες σχετικές θρησκείες είναι εξαπλωμένες κυρίως σε γεωγραφικά τμήματα της Ασίας. Σύμφωνα με την καταγραφή, κυριαρχεί στην Καμπότζη σε ποσοστό 96%, την Ταϊλάνδη σε ποσοστό 94,6% και σε άλλα μικρότερα ποσοστά σε χώρες της περιοχής αυτής.

Άνοδος του Ισλάμ
Η κατάσταση μπορεί να αλλάξει δραματικά στο εγγύς μέλλον. Εν μέσω του αυξανόμενου παγκόσμιου πληθυσμού, ο Χριστιανισμός φαίνεται να χάνει ολοένα και περισσότερο έδαφος, ενώ υπάρχει άνοδος του Ισλάμ.
Το Ισλάμ είναι η θρησκεία με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης του αριθμού των οπαδών, κατά 1,84 τοις εκατό ανά έτος, ακολουθείται από τη θρησκεία Μπαχάι που έχει ποσοστό 1,7%. Ο Χριστιανισμός κατετάγη στην έκτη θέση με ρυθμό αύξησης των πιστών κατά 1,32 % μόνον.
Αύξηση του Ισλάμ μετά το τρομοκρατικό κτύπημα της 11ης Σεπτεμβρίου
Σύμφωνα με μια έκθεση που δημοσιεύθηκε από το Carnegie Endowment για τη Διεθνή Ειρήνη, τα περίπου 8 δισεκατομμύρια άνθρωποι που θα υπάρχουν στη γη σε 20 χρόνια, πάνω από το 25 % θα είναι μουσουλμάνοι.
Παραδόξως, μετά τις επιθέσεις στο World Trade Center της Νέας Υόρκης, ο αριθμός των πιστών που άλλαξε θρησκεία και υιοθέτησε το Ισλάμ έχει αυξηθεί πάρα πολύ.
Μόνο στη Βρετανία, περίπου 20.000 άνθρωποι ασπάζονται το Ισλάμ ετησίως. Η ίδια έκθεση αναφέρει ότι το 2050 η Γη θα έχει περισσότερους από 2,6 δισεκατομμύρια Μουσουλμάνους και οι Χριστιανοί θα είναι περί τα 3,6 δισεκατομμύρια.

Πηγη

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

33. Συνθεση αντιθετων
πηγη : http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=58489#58489

Συνθεση γενικα ειναι η διαδικασια με την οποία πραγματα διάφορα μεταξυ τους εντασσονται σε ενιαιο συνολο
Με βαση παντα ενα κριτηριο επιλογης τους
Το οποίο συναδει με αυτο που εχουμε κατα νου να πραγματωσουμε
Και το οποίο εν γενει δεν μπαινει σε καλουπια οσον αφορα τη φυση του
Πραγμα που σημαινει οτι το ειδος των πραγματουμενων σχεδιων δεν υπαγορευεται απο καποιον οπωσδηποτε
Κι αρα ενας συνθετης ( συμφωνα με τον παραπανω ορισμο ) δεν υποκειται σε περιορισμους
Σχετικα παντα με το τι θα σχεδιασει
Επομενως οι συνθεσεις ειναι απροβλεπτες
Και ως εκ τουτου πρωτοτυπες

Τα αντιθετα τωρα ως γνωστον βασικα ειναι λογοι
Αλληλοαναιρουμενοι αν τεθουν μαζι σε μια φραση
Κι αρα δημιουργουν συνεκφερομενοι μια αντιφαση
Κατι συνεπως το οποίο δεν στεκει λογικα
Κι αρα δεν μπορει να υπαρξει αντικειμενικα ως πραγμα ενιαιο

Πραγμα που σημαινει τελικα οτι τα αντιθετα αποτελουν μεταξυ τους αρνηση το ενα του άλλου
Δηλαδη ...
... αν το ενα θεωρηθει θετικο ...
... το άλλο ειναι οπωσδηποτε αρνητικο
Οπότε το αθροισμα τους ειναι μηδεν ...
... αν το "υπολογισουμε" αριθμητικα
Και το μηδεν κατα το γενικα παραδεκτο δεν μπορει να εχει φυσικη-υλικη-πραγματικη υποσταση

Η συνθεση ομως δεν ειναι προσθεση
Κι αρα ενω τα αντιθετα δεν προστιθενται,
με αθροισμα διάφορο του μηδενος,
ωστοσο με άλλες πραξεις δινουν αποτελεσμα μη μηδενικο
Και ως άλλες πραξεις μπορουν να θεωρηθουν για παραδειγμα η μειξη και συμπαραθεση
Οπως συμβαινει με τα χρωματα ...
... τα οποία μειγνυομενα δινουν τις αποχρωσεις ...
... και συμπαρατιθεμενα δινουν πινακες ζωγραφικης ...
... αν βεβαια η συμπαραθεση τους ακολουθει καποιο μοτιβο και δεν ειναι τυχαια και ακαθοριστη

Το "ιδιο" συμβαινει και με τα αντιθετα
Οπως λ.χ. με το χρωμα το ασπρο και το χρωμα το μαυρο
      1 : ασπρο και μαυρο
      2 : ασπρομαυρο

Κατα συνεπεια, με τους αντιθετους λογους μπορουμε να εχουμε συμπαραθεση τους σε μια ενιαια προταση
Ή να εχουμε μειξη των λογων σε μια νεα και απολυτως πρωτοτυπη προταση
Στην πρωτη περιπτωση εχουμε τη διατυπωση λεκτικα μιας αντιφασης
Στη δευτερη περιπτωση εχουμε μια εντελως νεα κατασταση
Κατι που δεν προβλεπεται και δεν μπορει να προβλεφθει απο οποιαδηποτε λογικη
Κι αυτο ειναι ή αποτελει συνθεση αντιθετων

Και εφαρμοζοντας τα παραπανω με τους ορους : φωτια και νερο : που αποτελουν μια απλη συμπαραθεση αντιθετων ...
... με συνθεση εχουμε τις φρασεις : πυρινο υδωρ (=) πύρ-υδρο : ή : υδατινο πυρ (=) υδρόπυρ : που αμφοτερες ειναι πρωτοτυπες

Και το προφανες φυσικα ερωτημα ειναι : και ποιο ειναι το νοημα των νεων αυτων λεξεων ;

Και απαντω :
ποιο ειναι το νοημα του ορου : αδενοσινη τριφωσφορικη : ...
... ο οποίος σημειωτεον προερχεται απο τη Χημεια και αφορα βασικα τη Βιολογια ;

Για να αποκτησει καποιος γνωση του περιεχομενου του παραπανω βιοχημικου όρου ...
... οφειλει να μελετησει τοσο Χημεια οσο και Βιολογια ...
... για να εχει μια πληρη εικονα σχετιζομενη με την τριφωσφορικη αδενοσινη ...
... ωστε να μπορει να υποστηριζει μετα ( σε οποιαδηποτε αναφορα του όρου αυτου ) οτι τον κατανοει

Παρομοια ...
... για να κατανοησει καποιος το περιεχομενο των νεων όρων που ειναι σε θεση να δημιουργει με συνθεση ...
... οφειλει να τους μελετησει
Μόνο που η μελετη αυτη ειναι απολυτως προσωπικη και λογικη
Οπως ακριβως συμβαινει εδω με τον "όρο" : συνθεση αντιθετων : ο οποίος αρχικα ειναι ακατανοητος ...
... ή και ανοητος Smile Cool Twisted Evil Mr. Green
Αλλά τελικα οδηγει καπου ...
Με την αναλυση των επιμερους εννοιων ...
Και τη συμπλεξη την καταλληλη και ελευθερη των αποκαλυπτομενων αρχικων νοηματων

Αρα ...
... η συνθεση αντιθετων ...
... ειναι η διαδικασια δημιουργιας ...
... απολυτως νεων νοηματικα πυλών ...
... ικανων να εισαγουν το δημιουργο τους σε απατητους κοσμους εννοιων



φιλοσοφικος λογισμος
Φιλοσοφος γινεται όποιος κατανοει οντως τον όρο : φιλος σοφιας


9318
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 4:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δηλαδή εσύ όταν λες ότι δισεκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν σε κάποιον θεό,λες αυθαιρεσίες;

Μετέχεις στα δικά τους βιώματα και το λες;


Μη με παραπέμπεις σε άρθρα γιατί τότε θα σε ρωτήσω "πώς ξέρεις ότι τα άρθρα είναι αληθινά...είσαι εντός των βιωμάτων των δημοσιογράφων που τα έγραψαν;"

Βλέπεις ,λοιπόν,ότι η κριτική που ασκείς σε άλλους είναι αστεία και υποκριτική...ούτε εσύ ο ίδιος δεν την ακολουθείς.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2018 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δηλαδή εσύ όταν λες ότι δισεκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν σε κάποιον θεό,λες αυθαιρεσίες;

Μετέχεις στα δικά τους βιώματα και το λες;

Μη με παραπέμπεις σε άρθρα γιατί τότε θα σε ρωτήσω "πώς ξέρεις ότι τα άρθρα είναι αληθινά...είσαι εντός των βιωμάτων των δημοσιογράφων που τα έγραψαν;"

Βλέπεις ,λοιπόν,ότι η κριτική που ασκείς σε άλλους είναι αστεία και υποκριτική...ούτε εσύ ο ίδιος δεν την ακολουθείς.

Δεν το ξερω ...

Το πιστευω ...

Οπως πιστευω και χιλιαδες άλλες ειδησεις και γνωσεις,
για τις οποιες δεν εχω την παραμικρη ιδεα αν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα οπως ισχυριζονται οσοι τις φερνουν ...

... αλλά που χωρις αυτη την πιστη στις αληθειες που κομιζουν,
ειναι αδυνατη η καθημερινοτητα μου μεσα στο συγχρονο κόσμο

Και συ πιστευεις φερ΄ειπειν οτι οι δυό στρατιωτικοι μας στον Εβρο ...
... πριν απο μερικους μηνες ...
... συνεληφθησαν απο τους γειτονες,
επειδη παραβιασαν τη μεθοριακη γραμμη και κρατηθηκαν απο αυτους οσο "εκριναν" τα συμφεροντα τους

Δεν το πιστευεις ;

Ή δεν εμαθες ποτέ για αυτο το μεθοριακο επεισοδιο ....

Άλλο ομως αυτο ...
... και καθε παρομοιο πραγματικο γεγονος και ισχυρισμος ...
... που αφορα την πραγματικοτητα και μπορει να επαληθευτει ή να διαψεστει ...

οπως αυτο που λές με τους χριστιανους και γενικα τους θρησκευομενους,
που αν εχεις αρκετο χρονο μπορεις να το διαπιστωσεις αν θες ταξιδευοντας στον κοσμο


... και άλλο να ισχυριζεσαι κατι το μη επαληθευσιμο με κανενα τροπο στην πραγματικοτητα ...
... οπως αυτο που λες : οι πραγματικοτητες ολων των οντων ειναι ταυτοσημες : ...
... γνωριζοντας οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να μπεις στη θεση οποιουδηποτε άλλου κυριολεκτικα ...
... προκειμενου να το επαληθευσεις ...

... και αρα "παιζεις" εκ του ασφαλους ...

... ισχυριζομενος απλα και πεισματικα και παντοτε,
οχι μόνο αναποδεικτα αλλά και μη αποδειξιμα πραγματα
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 8:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν η "πίστη"είναι η "γενίκευση" στηριζόμενη σ' ένα μεγάλο σύνολο δεδομένων,τότε όπως εσύ γενικεύεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις σε όσους έχουν παρόμοια συμπεριφορά ,έτσι κι εγώ γενικεύω τα μαθηματικά μου βιώματα .

Και παρόμοια συμπεριφορά έχουν και τα ζώα .

Ακόμα και τα άψυχα...ένα μόριο νερού έχει 1 άτομο οξυγόνου και 2 υδρογόνου πολύ πριν εμφανιστούν τα ζώα και οι άνθρωποι.

Τα μαθηματικά,λοιπόν,βρίσκονται παντού.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 9:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν η "πίστη"είναι η "γενίκευση" στηριζόμενη σ' ένα μεγάλο σύνολο δεδομένων,τότε όπως εσύ γενικεύεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις σε όσους έχουν παρόμοια συμπεριφορά ,έτσι κι εγώ γενικεύω τα μαθηματικά μου βιώματα .

Και παρόμοια συμπεριφορά έχουν και τα ζώα .

Ακόμα και τα άψυχα...ένα μόριο νερού έχει 1 άτομο οξυγόνου και 2 υδρογόνου πολύ πριν εμφανιστούν τα ζώα και οι άνθρωποι.

Τα μαθηματικά,λοιπόν,βρίσκονται παντού.

Η υποθεση σου δεν ισχυει, γιατι για να διαμορφωθει η πίστη δεν απαιτει δεδομενα τα οποία να αληθευουν πραγματικα

Η πίστη σε κατι διαμορφωνεται αυθαιρετα, γιατι το εσωτερικο γιγνεσθαι του νοημονος το επιβαλλει ...
... ως τη μόνη "λογικη" διεξοδο αληθειας στις συγκεκριμενες συνθηκες που βιωνει
( ο νοημων )

Ετσι κι εσυ ...

Γενικευοντας αυτα τα βιωματα σου τα οποία θεωρεις μαθηματικα ...
... στην ουσια αυθαιρετεις ( με τη γενικευση ) ...
... γιατι αυτο σε βολευει τωρα νοητικα

Κι αυτο καθ΄εαυτο το γεγονος δεν ειναι κακο ...
... αφου σου επιτρεπει να συνεχιζεις τη ζωη σου ως νοημων

Κακο ειναι που προσπαθεις να περασεις αυτη την αυθαιρεσια σου ως τη μόνη αληθεια ...

"Επιβαλλοντας" κατ΄αυτο τον τροπο την δικη σου πραγματικοτητα, ως τη μοναδικη στο συμπαν των νοημόνων
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 9:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν εσύ επιβάλλεις τη δική σου "πραγματικότητα" είναι εντάξει;

Πώς ξέρεις ότι εκατομμύρια άνθρωποι είναι θρησκευόμενοι; Τους μίλησες; Μπήκες στον εγκέφαλό τους;

Να σου πω εγώ...ούτε πίστη αυθαίρετη χρειάζεται ούτε τίποτα...απλά γενικεύεις αντίστοιχα βιώματα δικά σου σε άλλους μέσω της συμπεριφοράς τους.

Το ίδιο κάνω κι εγώ αλλά επειδή δεν σε βολεύει το ονομάζεις αυθαιρεσία.

Γι' αυτό που κάνεις εσύ κατηγορείς τους άλλους...υποκρισία!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 9:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όταν εσύ επιβάλλεις τη δική σου "πραγματικότητα" είναι εντάξει;

Πώς ξέρεις ότι εκατομμύρια άνθρωποι είναι θρησκευόμενοι; Τους μίλησες; Μπήκες στον εγκέφαλό τους;

Να σου πω εγώ...ούτε πίστη αυθαίρετη χρειάζεται ούτε τίποτα...απλά γενικεύεις αντίστοιχα βιώματα δικά σου σε άλλους μέσω της συμπεριφοράς τους.

Το ίδιο κάνω κι εγώ αλλά επειδή δεν σε βολεύει το ονομάζεις αυθαιρεσία.

Γι' αυτό που κάνεις εσύ κατηγορείς τους άλλους...υποκρισία!

Ηδη σου απαντησα, αλλά αρνεισαι να το καταλαβεις και να το αποδεχθεις ...

Πιστευω τις ερευνες επι του ζητηματος αυτου,
οπως πιστευω και παρα πολλα άλλα πραγματα στη ζωη μου ...
... στα οποία δεν εχω αμεση προσβαση επαληθευσης τους ...
... διαφορετικα η ζωη δεν προχωραει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2018 9:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν πιστεύεις...γενικεύεις από τα βιώματά σου στα βιώματα των άλλων μέσω της παρόμοιας συμπεριφοράς.Οι έρευνες δεν μιλάνε για βιώματα αλλά για συμπεριφορά.

Υποκριτικό ,λοιπόν,να κατηγορείς αυτό που κάνεις.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 21, 2018 6:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν πιστεύεις...γενικεύεις από τα βιώματά σου στα βιώματα των άλλων μέσω της παρόμοιας συμπεριφοράς.Οι έρευνες δεν μιλάνε για βιώματα αλλά για συμπεριφορά.
Υποκριτικό ,λοιπόν,να κατηγορείς αυτό που κάνεις.

Αν μου λες οτι εχω τη δυνατοητα να ελεγξω τη συμπεριφορα των δισεκατομμυριων ανθρωπων σε ολο τον πλανητη για τους οποίους οι ερευνες λενε οτι θρησκευουν,
και μεσω αυτου του ελεγχου να επαληθευσω προσωπικα τις ερευνες βλεποντας την ομοιοτητα ολων αυτων των συμπεριφορων με τη δικη μου στο ζητημα του θρησκευειν,
τοτε μαλλον εισαι μακρια νυχτωμενος σχετικα με τις δυνατοτητες μου ως ενος απλου συμβατικου ανθρωπου με συγκεκριμενο καθημερινο χρονοδιαγραμμα απολυτως τοπικο και πεπερασμενο

Με δεδομενο λοιπον οτι δεν υπαρχει σε μενα αυτη η παραπανω περιγραφομενη ικανοτητα ( καθολικου ελεγχου περι του θρησκευειν των σχετικων ερευνων παγκοσμιως ),
το μόνο που μενει για να αποδεχθω οτι αυτο που λενε οι ερευνες ειναι αληθες,
ειναι η πίστη

Κι αυτο πρεπει να το δεχθεις περα πασης αμφιβολιας

Η εμμονη σου να υποστηριζεις ο,τιδηποτε άλλο περι αυτου, ειναι μαλλον αξιοπροσεκτη


Τωρα
αν υποστηριζεις επι πλεον με οσα λες στην παραθεση οτι οι θρησκευτικες συμπεριφορες δεν ανταποκρινονται και στα αντιστοιχα βιωματα, τοτε μαλλον το πιστευεις βαθια οτι ετσι ειναι καθολικα κρινοντας απο το περιβαλλον σου το κοινωνικο και το ευρυτερο

Οι πραγματικοτητες μας λοιπον διαφερουν ουρανο-γηϊνα στο ζητημα της θρησκευτικης υποκρισιας, γιατι αυτο στην ουσια υπονοεις μιλωντας για "αποσταση" μεταξυ θρησκευτικης συμπεριφορας και θρησκευτικου βιωματος σε ολο τον κοσμο
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 21, 2018 8:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν αρνήθηκα τα θρησκευτικά βιώματα,απλά σου δείχνω ότι όπως εσύ γενικεύεις απ' τα δικά σου βιώματα στους άλλους μέσω παρόμοιων συμπεριφορών το ίδιο κάνω κι εγώ για τα μαθηματικά.

Αν κατηγορείς για κάτι που κάνεις κι εσύ ,τότε είσαι υποκριτής.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 21, 2018 10:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν αρνήθηκα τα θρησκευτικά βιώματα,απλά σου δείχνω ότι όπως εσύ γενικεύεις απ' τα δικά σου βιώματα στους άλλους μέσω παρόμοιων συμπεριφορών το ίδιο κάνω κι εγώ για τα μαθηματικά.

Αν κατηγορείς για κάτι που κάνεις κι εσύ ,τότε είσαι υποκριτής.

Τι εννοεις : δεν αρνεισαι τα θρησκευτικα βιωματα ;

Και σου ειπα οτι εγω δεν γενικευω τα θρησκευτικα μου βιωματα στους άλλους με τον τροπο που λες, γιατι αυτη η γενικευση απο μενα θα ηταν αυθαιρεσια

Πιστευω ομως στα αποτελεσματα των ερευνων για τα ποσοστα των ανθρωπων που πιστευουν στο θεο ( ή σε θεο γενικοτερα )

Τελεια και παυλα ._


Αν τωρα δευτερογενως προκυπτει απο την εμπειρια μας οτι, οι ανθρωποι που θρησκευουν δεν μπορει παρα να το ζουν κι ολας, αυτο δεν εχει να κανει με τις ερευνες και τα αποτελεσματα τους, αλλά με το καθημερινο γεγονος οτι κανείς δεν μπορει να συμπεριφερεται γενικα "καπως" σε καποιο τομεα και να μην εχει και αντιστοιχα σε μεγαλυτερο ή μικροτερο βαθμο βιωματα που υπαγορευουν αυτη του τη συμπεριφορα


Αν καποιος νοημων υποστηριζει οτι σε ανθρωπινο επιπεδο ειναι δυνατον να υπαρχουν συμπεριφορες χωρις να προερχονται και χωρις να προκαλουν αντιστοιχα βιωματα, τοτε απλα υποκρινεται
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 21, 2018 10:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να το ξαναπω άλλη μια φορά:

οι έρευνες αφορούν την συμπεριφορά των ανθρώπων,όχι τα βιώματά τους.

Αυτά μόνο οι ίδιοι τα γνωρίζουν.

Όταν ,λοιπόν,λες ότι πιστεύεις στις έρευνες,αυτό που κάνεις είναι να γενικεύεις τα δικά σου βιώματα στους άλλους (όχι αυτούσια τα βιώματα αλλά στην ουσία τους) μέσω παρόμοιας συμπεριφοράς που διαπιστώνεις από τις έρευνες.Παρόμοιες συμπεριφορές=παρόμοια βιώματα.

Το ίδιο κάνω κι εγώ με τα Μαθηματικά...άρα είναι υποκριτικό να το κατηγορείς!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 21, 2018 10:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Να το ξαναπω άλλη μια φορά:

οι έρευνες αφορούν την συμπεριφορά των ανθρώπων,όχι τα βιώματά τους.

Αυτά μόνο οι ίδιοι τα γνωρίζουν.

Όταν ,λοιπόν,λες ότι πιστεύεις στις έρευνες,αυτό που κάνεις είναι να γενικεύεις τα δικά σου βιώματα στους άλλους (όχι αυτούσια τα βιώματα αλλά στην ουσία τους) μέσω παρόμοιας συμπεριφοράς που διαπιστώνεις από τις έρευνες.Παρόμοιες συμπεριφορές=παρόμοια βιώματα.

Το ίδιο κάνω κι εγώ με τα Μαθηματικά...άρα είναι υποκριτικό να το κατηγορείς!

Κανεις λαθος

Εσκεμμενα ή οχι "δεν" ξερω

    Οι ερευνες αφορουν τη συμπεριφορα των ανθρωπων
    Εγω πιστευω τις ερευνες
    Αρα πιστευω οτι οι ανθρωποι που ερευνωνται εχουν ιδια συμπεριφορα με μενα ( στο θρησκευειν παντα )

    Τα βιωματα τα σχετικα του καθενος που συναδουν με αυτες τις συμπεριφορες τους, δεν τα ξερει κανεις άλλος πλην των ιδίων


Που ειναι το λαθος σου ;
( εσκεμμενο ή οχι "δεν" γνωριζω, επαναλαμβανω )

Το λαθος σου ειναι οτι μου "προσαπτεις" οτι : εκ των συμπεριφορων που διαπιστωνονται απο τις ερευνες, εγω συμπεραινω απ΄ευθειας περι των βιωματων

Και ο λογος που επιμενεις ;

Για να μου πεις τελικα οτι κι εγω κανω το ιδιο με σενα και οτι δεν πρεπει να σε "κατηγορω" για ... "πραγματα" που γινονται και απο μενα

Δηλαδη αγωνιζεσαι λανθασμενα και φανατικα να δικαιολογησεις τον εαυτο σου που πιστευει οτι ολοι οι νοημονες εχουν την αυτη αισθηση της πραγματικοτητος που τους περιβαλλει ... και η οποία αισθηση βεβαια περι της πραγματικοτητος ειναι η "πραγματικοτητα" που αντιλαμβανεσαι εσυ


Εν κατακλειδι και αυτη μόνο η παρουσα συζητηση, θα επρεπε να σε εχει πεισει οτι βλεπουμε διαφορετικα τα πραγματα
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 14, 15, 16  Επόμενο
Σελίδα 7 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center