Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η Μακεδονία σε χρειάζεται.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 21, 22, 23  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 2:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όταν ταυτίζεις την επιλεγμένη γνώση με την επιστημονική,κάτι κρύβεται από πίσω!

και τι λέει η επιστημονική; τι σχέση έχει η αρχαία μακεδονική με την σύγχρονη;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 2:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
troian έγραψε:



Περι μακεδονικής συνείδησης, ενδεικτικά αλλά όχι αποδεικτικά μπορούμε να δούμε στην πηνελόπη δέλτα που κάνει λόγο για αυτην.



Περι μακεδονικης συνειδησης, ενδεικτικα αλλα οχι αποδεικτικα μπορουμε να δουμε στην πηνελοπη δελτα που ΔΕΝ κανει λογο γι αυτην.

- Άκουσε, γέρο, είπε σοβαρά ο χωρικός, μια συμβουλή θα σου δώσω μιλάς πολύ, και στις μέρες που ζούμε,
καλό είναι να μάθεις να σωπαίνεις. Πως μου τα είπες εμένα δεν πειράζει, είμαι Έλληνας. Μα μπορούσα να
είμαι Βούλγαρος και τότε την είχες άσχημα. Ένας Βούλγαρος θα σ' έπνιγε σα λαγό για να σου πάρει το
διαβατήριο και το σταυρό. Πρόσεχε σε ποιον μιλάς. Οι κατάσκοποι δε λείπουν και από τα δυο μέρη.


ωραία όλα αυτά αλλά δε μπορώ να καταλάβω όταν λέει η ίδια «εθνική συνείδηση είχαν την μακεδονική μονάχα» γιατί το συνεχίζεις; Εννοούσε κάτι άλλο από αυτό που έγραφε;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 2:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
... Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει = [(β^2)^{(1/0).(β^2).Χ}]*{( (β^2)*20 ) σ { β^( (β^2)*20 ) }}^ (Χ^2) = ( Χ^3 ) 0.β.β.β.β.β.β.2.2 ...

troian έγραψε:
επαιξα 1000 δηνάρια στο σεβερνα μακεντονια έδινε συντελεστή 8

"Λογικο", μου ακουγεται ...

Τζογος και δηναρια ...

Το παραδοξο θα ηταν να εισαι Ελληνας και να το παρεις στα σοβαρα ...
... και να τζογαρεις στο "ΣΤΟΙΧΗΜΑ" ( αν δεν μπορουσες να κάνεις διαφορετικα ) σε ευρώ ή ... "δραχμες"


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................

ελπίζω να καταλαβαίνεις το χιουμορ μου τουλάχιστον
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 8:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:


Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι πως άλλο οι αρχαίοι λαοί και άλλοι οι σημερινοι. Απο την μακεδονία πέρασαν πολλές λαότητες από τα χρόνια του αρχαίου βασιλείου ως σήμερα. Η συγχρονη μακεδονική γλώσσα δεν έχει σχέση με την αρχαία μακεδονική γλώσσα. Πρέπει να γίνει αυτός ο διαχωρισμός στο μυαλό μας για αντιληφθούμε σφαιρικά την κατάσταση.


Τη ΔΟΜΗ βλεπω δεν την εφερες... Και πως μας προεκυψαν αυτα τα "συγχρονα μακεδονικα"? Αφου συνδεση με την ελληνικη γλωσσα και ιστορια δεν υπαρχει, πως μπορεις να εισαι αλβανος, βουλγαρος ή αθιγκανος και να διεκδικεις το ονομα μακεδονια που σχετιζεται αμεσα με τη γλωσσα και την ιστορια της μισης και βαλε (μπορεις να πεις κι ολοκληρης, το ιδιο ειναι) ελλαδας? Πως το συνδεσατε δηλαδη? Πανω σε ποια βαση το συνδεσατε? Απο που σας προεκυψε? Πως και δεν σκεφτηκατε να ονομαστειτε, ας πουμε, νοτια σερβια, δυτικη βουλγαρια ή ανατολικη αλβανια?


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την timestotimes στις Τετ Ιούλ 11, 2018 12:30 pm, επεξεργάσθηκε 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 8:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
timestotimes έγραψε:
troian έγραψε:



Περι μακεδονικής συνείδησης, ενδεικτικά αλλά όχι αποδεικτικά μπορούμε να δούμε στην πηνελόπη δέλτα που κάνει λόγο για αυτην.



Περι μακεδονικης συνειδησης, ενδεικτικα αλλα οχι αποδεικτικα μπορουμε να δουμε στην πηνελοπη δελτα που ΔΕΝ κανει λογο γι αυτην.

- Άκουσε, γέρο, είπε σοβαρά ο χωρικός, μια συμβουλή θα σου δώσω μιλάς πολύ, και στις μέρες που ζούμε,
καλό είναι να μάθεις να σωπαίνεις. Πως μου τα είπες εμένα δεν πειράζει, είμαι Έλληνας. Μα μπορούσα να
είμαι Βούλγαρος και τότε την είχες άσχημα. Ένας Βούλγαρος θα σ' έπνιγε σα λαγό για να σου πάρει το
διαβατήριο και το σταυρό. Πρόσεχε σε ποιον μιλάς. Οι κατάσκοποι δε λείπουν και από τα δυο μέρη.


ωραία όλα αυτά αλλά δε μπορώ να καταλάβω όταν λέει η ίδια «εθνική συνείδηση είχαν την μακεδονική μονάχα» γιατί το συνεχίζεις; Εννοούσε κάτι άλλο από αυτό που έγραφε;


Εσυ τι λες? Εννοοουσε κατι αλλο? Εγω λεω να διαβασεις ολοκληρα τα βιβλια της δελτα μηπως και καταλαβεις τι εννοουσε ετσι ωστε οταν συζηταμε για κατι να μπορουμε και να συνεννοουμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 9:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει = [(β^2)^{(1/0).(β^2).Χ}]*{( (β^2)*20 ) σ { β^( (β^2)*20 ) }}^ (Χ^2) = ( Χ^3 ) 0.β.β.β.β.β.β.2.2 ...

troian έγραψε:
skapaneas έγραψε:
troian έγραψε:
επαιξα 1000 δηνάρια στο σεβερνα μακεντονια έδινε συντελεστή 8

"Λογικο", μου ακουγεται ...

Τζογος και δηναρια ...

Το παραδοξο θα ηταν να εισαι Ελληνας και να το παρεις στα σοβαρα ...
... και να τζογαρεις στο "ΣΤΟΙΧΗΜΑ" ( αν δεν μπορουσες να κάνεις διαφορετικα ) σε ευρώ ή ... "δραχμες"

ελπίζω να καταλαβαίνεις το χιουμορ μου τουλάχιστον

Ειναι τουλαχιστον ανεντιμο, να αποκαλεις χιουμορ την "εμμεση" αναφορα σου στη μισθοδοσια σου Twisted Evil
( απο αριστερους Cool ή σκοπιανους Cool , αδιαφορο Mr. Green )


............ Εσο ειλικρινης ........... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............. Κατανόει το μη νοουμενον ............. πιστις εστι μεγιστον ανθρωποις ιδιωμα ............
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 11, 2018 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όταν ταυτίζεις την επιλεγμένη γνώση με την επιστημονική,κάτι κρύβεται από πίσω!

και τι λέει η επιστημονική; τι σχέση έχει η αρχαία μακεδονική με την σύγχρονη;


Ότι η Μακεδονική είναι διάλεκτος της Ελληνικής,αρχαίας ή σύγχρονης.Τι δεν καταλαβαίνεις;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 12, 2018 3:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
troian έγραψε:


Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι πως άλλο οι αρχαίοι λαοί και άλλοι οι σημερινοι. Απο την μακεδονία πέρασαν πολλές λαότητες από τα χρόνια του αρχαίου βασιλείου ως σήμερα. Η συγχρονη μακεδονική γλώσσα δεν έχει σχέση με την αρχαία μακεδονική γλώσσα. Πρέπει να γίνει αυτός ο διαχωρισμός στο μυαλό μας για αντιληφθούμε σφαιρικά την κατάσταση.


Τη ΔΟΜΗ βλεπω δεν την εφερες... Και πως μας προεκυψαν αυτα τα "συγχρονα μακεδονικα"? Αφου συνδεση με την ελληνικη γλωσσα και ιστορια δεν υπαρχει, πως μπορεις να εισαι αλβανος, βουλγαρος ή αθιγκανος και να διεκδικεις το ονομα μακεδονια που σχετιζεται αμεσα με τη γλωσσα και την ιστορια της μισης και βαλε (μπορεις να πεις κι ολοκληρης, το ιδιο ειναι) ελλαδας? Πως το συνδεσατε δηλαδη? Πανω σε ποια βαση το συνδεσατε? Απο που σας προεκυψε? Πως και δεν σκεφτηκατε να ονομαστειτε, ας πουμε, νοτια σερβια, δυτικη βουλγαρια ή ανατολικη αλβανια?

Ποια δομή εννοείς;

Για το άλλο, τα μακεδονικά ήταν η γλώσσα που μιλιόταν από μακεδόνες και μακεδόνες ήταν όσοι πέρασαν από την μακεδονία.

Λέει ο Κωνστανίνος παπαρηγόπουλος στο δεύτερo μισό του 19ου αιώνα:




εντιτ:
Θα ήθελα να προσθέσω επίσης πως στην αρχαία εποχή, προ φιλίππου η αμφίπολη που σήμερα θεωρείται μακεδονικότατη περιοχή και πόλη θεωρούνταν αποικία αθηναίων στην περιοχή της θράκης για εξόρυξη του παγγαίου κυρίως. Επίσης η χαλκιδική, μεχρι την κατάκτηση των πολεων δε θεωρούνταν μακεδονία αλλά μπορούμε να πούμε σήμερα πως δεν είναι μακεδόνες οι κάτοικοι αυτων των περιοχών που στην κλασσική εποχή δε θεωρούνταν;

Νομίζω πως όχι, μια χαρά μπορούμε να τους αποκαλούμε μακεδόνες του αιγαίου.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την troian στις Πεμ Ιούλ 12, 2018 4:09 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 12, 2018 4:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
troian έγραψε:
timestotimes έγραψε:
troian έγραψε:



Περι μακεδονικής συνείδησης, ενδεικτικά αλλά όχι αποδεικτικά μπορούμε να δούμε στην πηνελόπη δέλτα που κάνει λόγο για αυτην.



Περι μακεδονικης συνειδησης, ενδεικτικα αλλα οχι αποδεικτικα μπορουμε να δουμε στην πηνελοπη δελτα που ΔΕΝ κανει λογο γι αυτην.

- Άκουσε, γέρο, είπε σοβαρά ο χωρικός, μια συμβουλή θα σου δώσω μιλάς πολύ, και στις μέρες που ζούμε,
καλό είναι να μάθεις να σωπαίνεις. Πως μου τα είπες εμένα δεν πειράζει, είμαι Έλληνας. Μα μπορούσα να
είμαι Βούλγαρος και τότε την είχες άσχημα. Ένας Βούλγαρος θα σ' έπνιγε σα λαγό για να σου πάρει το
διαβατήριο και το σταυρό. Πρόσεχε σε ποιον μιλάς. Οι κατάσκοποι δε λείπουν και από τα δυο μέρη.


ωραία όλα αυτά αλλά δε μπορώ να καταλάβω όταν λέει η ίδια «εθνική συνείδηση είχαν την μακεδονική μονάχα» γιατί το συνεχίζεις; Εννοούσε κάτι άλλο από αυτό που έγραφε;


Εσυ τι λες? Εννοοουσε κατι αλλο? Εγω λεω να διαβασεις ολοκληρα τα βιβλια της δελτα μηπως και καταλαβεις τι εννοουσε ετσι ωστε οταν συζηταμε για κατι να μπορουμε και να συνεννοουμαστε.


Εγώ θεωρώ ότι κυριολεκτούσε όταν έγραφε για μακεδονική εθνική συνείδηση. Υπήρχε η περίπτωση εκείνα τα χρόνια αδέρφια να χωριστουν στα τότε "στρατόπεδα" και ο ένας αδερφός να θεωρούνταν βούλγαρος και ο άλλος έλληνας. Σε αυτό το νήμα όποτε με δίνεται η ευκαιρία γράφω πως και η βουλγαρία και η ελλάδα εποφθαλμιούσαν την μακεδονία με αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι μακεδόνες με τόνους αίμα.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 12, 2018 4:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
... Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει = [(β^2)^{(1/0).(β^2).Χ}]*{( (β^2)*20 ) σ { β^( (β^2)*20 ) }}^ (Χ^2) = ( Χ^3 ) 0.β.β.β.β.β.β.2.2 ...

troian έγραψε:
skapaneas έγραψε:
troian έγραψε:
επαιξα 1000 δηνάρια στο σεβερνα μακεντονια έδινε συντελεστή 8

"Λογικο", μου ακουγεται ...

Τζογος και δηναρια ...

Το παραδοξο θα ηταν να εισαι Ελληνας και να το παρεις στα σοβαρα ...
... και να τζογαρεις στο "ΣΤΟΙΧΗΜΑ" ( αν δεν μπορουσες να κάνεις διαφορετικα ) σε ευρώ ή ... "δραχμες"

ελπίζω να καταλαβαίνεις το χιουμορ μου τουλάχιστον

Ειναι τουλαχιστον ανεντιμο, να αποκαλεις χιουμορ την "εμμεση" αναφορα σου στη μισθοδοσια σου Twisted Evil
( απο αριστερους Cool ή σκοπιανους Cool , αδιαφορο Mr. Green )


............ Εσο ειλικρινης ........... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............. Κατανόει το μη νοουμενον ............. πιστις εστι μεγιστον ανθρωποις ιδιωμα ............


Νομίζω είναι ηλίου φαεινότερο
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 12, 2018 4:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όταν ταυτίζεις την επιλεγμένη γνώση με την επιστημονική,κάτι κρύβεται από πίσω!

και τι λέει η επιστημονική; τι σχέση έχει η αρχαία μακεδονική με την σύγχρονη;


Ότι η Μακεδονική είναι διάλεκτος της Ελληνικής,αρχαίας ή σύγχρονης.Τι δεν καταλαβαίνεις;


Να περιμένω διεθνή βιβλιογραφία ή θα περιμένω πολύ;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 12, 2018 8:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχουν Σλάβοι πριν τον 6ο αιώνα μ.Χ.; Πώς λοιπόν,θες να υπάρχουν σλαβικά πριν τους Σλάβους; Ως αρχική δυνατότητα στο Bing Bang;

Ε,ναι,τότε υπήρχαν! Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 12, 2018 1:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι δυνατόν να πιάνεις ένα τέτοιο θέμα και να μην ξέρεις τι ήταν οι βαλκανικοί πολέμοι και ο πρώτος παγκόσμιος! Ρωμαική, βυζαντινή και οθωμανική αυτοκρατορία, επίσης! Διάβασε πρώτα τι ήταν αυτά και μετά πες μου πως συνδέσατε την ελληνική γλώσσα και ιστορία με αυτό το σύγχρονο κατασκευασμα. Γιατί, δεν απάντησες..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 2:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Υπάρχουν Σλάβοι πριν τον 6ο αιώνα μ.Χ.; Πώς λοιπόν,θες να υπάρχουν σλαβικά πριν τους Σλάβους; Ως αρχική δυνατότητα στο Bing Bang;

Ε,ναι,τότε υπήρχαν! Laughing


Μα τι είναι αυτά που λες;
Περιμένω διεθνή βιβλιογραφία που γλωσσολόγοι κατατάσουν την συγχρονη μακεδονική σαν ελληνική διάλεκτο.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 2:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Δεν είναι δυνατόν να πιάνεις ένα τέτοιο θέμα και να μην ξέρεις τι ήταν οι βαλκανικοί πολέμοι και ο πρώτος παγκόσμιος! Ρωμαική, βυζαντινή και οθωμανική αυτοκρατορία, επίσης! Διάβασε πρώτα τι ήταν αυτά και μετά πες μου πως συνδέσατε την ελληνική γλώσσα και ιστορία με αυτό το σύγχρονο κατασκευασμα. Γιατί, δεν απάντησες..


Ποια ελληνική γλώσσα και ιστορία;
Στις αρχές του περασμένου αιώνα είχαμε μια εθνογέννεση, είχαμε ένα κρίσιμο όριο πλήθους που ένιωθαν και αυτοπροσδιοριζόταν εθνικά ως μακεδόνες. Είχαμε τα επόμενα χρόνια της εθνογέννεσης να μεταναστευουν άνθρωποι από την μακεδονία σε διάφορες χώρες και στις κάρτες παραμονής τους σε αμερική, καναδά, βραζιλία, αυστραλία κ.α. να δηλώνονται ως μακεδόνες στο κουτάκι της εθνικότητας.

Το ότι δεν έχουν τα πιστοποιητικά της γέννησης τους στην κλασσική εποχή δεν τους απαγορεύει να γίνουν έθνος. Τα περισσότερα έθνη σήμερα δεν έχουν κάτι τέτοιο.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 21, 22, 23  Επόμενο
Σελίδα 15 από 23

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center