Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΤΙ ΕΜΠΟΔΙ/ΖΕΙ/ΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 53, 54, 55  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2018 12:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

drosistis έγραψε:
skakos έγραψε:
Δεν υπάρχει ύλη. Ούτε χρόνος. Όλα είναι Ένα.


Δεν διαφωνώ με την άποψη αυτή.
Υπάρχει όμως η ζύμωση και μετεξέλιξη των πραγμάτων
Που διαρκεί και επαναλαμβάνεται και κάπως πρέπει
Να ονομάζουμε την διάρκεια τους.


Μπορούμε να την ονομάσουμε ποτάμι.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2018 12:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

skakos έγραψε:
Δεν υπάρχει ύλη. Ούτε χρόνος. Όλα είναι Ένα.

Το "δεν" και το "ουτε" δεν ειναι θεσεις, οπως λεω και καπου αλλου σημερα

Και ειναι πολυ ευκολο να αρνεισαι κατι, γιατι δεν απαιτει καμια καταναλωση φαιας ουσιας ...
... και κατα ενα τροπο ειναι προϊον ( η αρνηση ) ενος προγραμματισμου που εχει εκπονηθει με βαση ενα ορισμενο σχεδιο Cool

Εξηγουμαι ...

Το οτι με τις αισθησεις σου αντιλαμβανεσαι την υλη και το χρονο ( ως διαρκεια ) ειναι αναμφισβητητο γεγονος μεσα στην καθημερινοτητα ...

Οπως ειναι και αναμφισβητητο γεγονος οτι με βαση αυτα τα δυο ( και άλλα πολλα ) ρυθμιζεις τη δραση σου στην πραγματικοτητα ( την τρεχουσα )

Οταν λες λοιπον απλα : δεν υπαρχει υλη και χρονος :, οφειλεις να εξηγησεις τι ειναι αυτα τα δυο που αντιλαμβανομαστε ολοι συμβατικα ( δηλαδη ζωντας ως συνηθως ) και γιατι συμβαινει να τα αντιλαμβανομαστε και το πως τα αντιλαμβανομαστε και εχουμε την εμπειρια τους

Και επιπλεον πρεπει και να εξηγησεις ( και να αποδειξεις λογικα και αμεσα ) γιατι ολα ειναι ενα

Αν θεωρεις π.χ. οτι : Τσιπρας, Μητσοτακης, Μιχαλολιακος, Θεοδωρακης ( Σταυρος ), Λεβεντης, και ... τα λοιπα βλασταρια της πολιτικης ( του τοπου μας ) ειναι ενα, ε΄ τοτε αυτο κι αν ειναι παραδοξο Cool


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση


Το "δεν" ΔΕΝ είναι... ; Καλό... Smile Φαντάζομαι σου ξέφυγε αυτή η μικρή αντίφαση.

Πέραν αυτού όμως, το γιατί δεν υπάρχει η ύλη μια χαρά θέση είναι και κατά καιρούς την έχω εξηγήσει. Η ύλη αποτελείται από σωματίδια. Τα σωματίδια είναι συγκεντρώσεις ενέργειας που υφίστανται ανάλογα με το ποιος τις παρατηρεί. (βλ. π.χ. κβαντομηχανική) Πόσο "έγκυρο" είναι λοιπόν αυτό που βλέπεις και αισθάνεσαι, πέραν του προσωπικού σου κόσμου; Οι αισθήσεις ενός άλλου ατόμου μπορούν να δουν κάτι άλλο, διαφορετικό. Ποιος έχει δίκιο τότε; Ακόμα και εσύ ο ίδιος μπορεί να ξεγελαστείς και να αισθανθείς πράγματα που δεν υφίστανται. Ή μήπως υφίστανται ακριβώς επειδή τα αισθάνεσαι; Η μόνη λογική εξήγηση είναι πως το σώμα είναι αποτέλεσμα του πνεύματος και όχι το αντίστροφο.

Το σχόλιο μου δεν είναι λοιπόν άρνηση και δη με ελάχιστη κατανάλωση φαιάς ουσίας (πως σου ήρθε αυτό), αλλά το ακριβώς αντίθετο. Και φυσικά αν εσύ θεωρείς πως αντιλαμβάνεσαι την ύλη και άρα αυτό κάτι σημαίνει (για εσένα μάλλον), πρέπει να εξηγήσεις και να αιτιολογήσεις τι είναι αυτό που αντιλαμβάνεσαι. Το απλό "βλέπω" δεν είναι εξήγηση. Πιο πολύ δήλωση είναι.

Πολλοί φιλόσοφοι μιλούσαν εναντίον των αισθήσεων και όχι χωρίς σοβαρό λόγο.

Αυτά περιληπτικά.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2018 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

skakos έγραψε:
Το "δεν" ΔΕΝ είναι... ; Καλό... Smile Φαντάζομαι σου ξέφυγε αυτή η μικρή αντίφαση.

Πέραν αυτού όμως, το γιατί δεν υπάρχει η ύλη μια χαρά θέση είναι και κατά καιρούς την έχω εξηγήσει. Η ύλη αποτελείται από σωματίδια. Τα σωματίδια είναι συγκεντρώσεις ενέργειας που υφίστανται ανάλογα με το ποιος τις παρατηρεί. (βλ. π.χ. κβαντομηχανική) Πόσο "έγκυρο" είναι λοιπόν αυτό που βλέπεις και αισθάνεσαι, πέραν του προσωπικού σου κόσμου; Οι αισθήσεις ενός άλλου ατόμου μπορούν να δουν κάτι άλλο, διαφορετικό. Ποιος έχει δίκιο τότε; Ακόμα και εσύ ο ίδιος μπορεί να ξεγελαστείς και να αισθανθείς πράγματα που δεν υφίστανται. Ή μήπως υφίστανται ακριβώς επειδή τα αισθάνεσαι; Η μόνη λογική εξήγηση είναι πως το σώμα είναι αποτέλεσμα του πνεύματος και όχι το αντίστροφο.

Το σχόλιο μου δεν είναι λοιπόν άρνηση και δη με ελάχιστη κατανάλωση φαιάς ουσίας (πως σου ήρθε αυτό), αλλά το ακριβώς αντίθετο. Και φυσικά αν εσύ θεωρείς πως αντιλαμβάνεσαι την ύλη και άρα αυτό κάτι σημαίνει (για εσένα μάλλον), πρέπει να εξηγήσεις και να αιτιολογήσεις τι είναι αυτό που αντιλαμβάνεσαι. Το απλό "βλέπω" δεν είναι εξήγηση. Πιο πολύ δήλωση είναι.

Πολλοί φιλόσοφοι μιλούσαν εναντίον των αισθήσεων και όχι χωρίς σοβαρό λόγο.

Αυτά περιληπτικά.

Για να ειμαι ειλικρινης το ειδα το "δεν" που λες ως αντιφαση, αλλά το αφησα πονταροντας στην κατανοηση σου για τη σημασια του Cool

Και η σημασια του ειναι ακριβως αυτο που μου ζητας να πραξω σχετικα με την υλη, ενω αρχικα αυτο σου ζητησα να κανεις εσυ ...
... πριν αποφανθεις χωρις καμια εξηγηση οτι δεν υπαρχει υλη και χρονος


Πριν σπευσεις λοιπον να παρατηρησεις οτι εχεις εξηγησει το γιατι δεν υπαρχει υλη πρεπει να πεις πρωτα το τι ειναι υλη ( που ισχυριζεσαι οτι δεν υπαρχει ) αλλά και χρονος ( που κι αυτος δεν υπαρχει οπως και παλι ισχυριζεσαι )

Και αφου εξηγησεις "απλα" και κατανοητα τι ειναι το καθενα απο αυτα τα δυό, μετα εξηγησε και παλι το γιατι αυτα που εχεις ορισει παραπανω δεν υπαρχουν

Και αφου δωσεις και αυτη την εξηγηση, μετα εξηγησε το πως αυτα που δεν υπαρχουν, ειναι για σενα δυνατο να τα ορισεις

Το σχολιο σου λοιπον, οπως αντιλαμβανεσαι, ειναι απολυτως ακυρο και η αρχικη παρατηρηση μου ισχυει στο ακεραιο

Διοτι δεν μπορεις να λες οτι δεν υπαρχει κατι, αρκουμενος απλα και μόνο στη λεκτικη του εκφραση χωρις να μπαινεις στην ουσια της φυσης του

Το γεγονος οτι λες ( εκ των υστερων βεβαια ) πως η υλη ειναι ομαδες σωματιδιων και οτι τα σωματιδια ειναι συγκεντρωσεις ενεργειας, δεν λεει τιποτα αφου δεν εξηγεις τι ειναι η ενεργεια ( η οποία μπορει και συγκεντρωνεται, που σημαινει μαλλον συμπυκνωνεται, αν καταλαβαινω καλά το νοημα της συγκεντρωσης που επικαλεισαι )


Αυτο λοιπον που αντιλαμβανομαι αισθητηριακα ειναι απολυτως υπαρκτο ...

Αλοιμονο αν οι αισθησεις μου με ξεγελανε ...

Τοτε πως μπορω να επιβιωσω μεσα στον κοσμο ;


Βεβαιως εχεις δικιο οταν λες οτι ο τροπος που προσλαμβανω τα ( θεωρουμενα ως ) αντικειμενικα υπαρκτα ειναι ιδιον της αντιληπτικης μου διεργασιας ...
... και αρα ενω αντιλαμβανομαστε κατα κανονα τα αυτα υπαρκτα, ο καθενας τα κατηγοροποιει κατα τον εαυτο του ...
... χωρις αυτο να σημαινει οτι ολοι αντιλαμβανομαστε εξ απαντος τα ιδια υπαρκτα

Και ναι, μπορει οι αισθησεις καποιες φορες να παραπλανουν οσον αφορα στην αντικειμενικοτητα καποιων πραγματων, αλλά για να λειτουργησουν ( εστω και παραπλανητικα ) απο καπου πρεπει να εχουν λαβει "εντολη" ( ερεθισμα ) για να αποστειλουν "πληροφορια" στον εγκεφαλο


Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι οταν οι αισθησεις λειτουργουσες με οποιοδηποτε τροπο πληροφορουν τον εγκεφαλο για κατι, τοτε "κατι" οπωσδηποτε υπαρχει και το αντιλαμβανονται ... ενεργειακα Cool ...
... διαφορετικα : "ειναι" δυνατο να υπαρχει καπνος χωρις φωτια Twisted Evil


Και μπορει οπως λες, πολλοι φιλοσοφοι να μιλουσαν κατα των αισθησεων ( ετσι στεγνα ), εγω ομως μιλαω υπερ των αισθησεων και της αναμφισβητης χρησιμοτητας τους για την πνευματικη ανελιξη των λογικων οντων

Και φυσικα, αν συντασσεσαι με τους εν λογω φιλοσοφους, τοτε δεν εχεις παρα να "διαγραψεις" τις αισθησεις σου και να ζησεις μόνο πνευματικα ...

( ... και μετα "ελα" να καταθεσεις εδω τις εμπειριες σου τις πνευματικες Cool Smile )


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 14, 2018 7:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Σκαπανέα, θα ανοίξω μια νέα ροή για τις Αισθήσεις για να έχουμε εκεί ένα χώρο να συζητήσουμε το θέμα. Ο τίτλος αυτής της ροής είναι τελείως άσχετος με το θέμα που συζητάμε.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 14, 2018 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κανείς δεν είπε ότι το πρόβλημα είναι εύκολο. Επέτρεψε μου να επισημάνω ορισμένα σημεία στα οποία υπάρχει σύγχιση.

Καταρχάς έχεις δίκιο ότι το τι είναι ύλη είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Όμως κάνεις λάθος στο ποιος πρέπει να το λύσει. Δεν είμαι μόνο εγώ, αλλά και εσύ. Γιατί εσύ σε τελική ανάλυση ισχυρίζεσαι ότι η ύλη υπάρχει. Δεν γίνεται να έχεις αυτή τη θέση ενώ την ίδια στιγμή αμφισβητείς το τι είναι ή δεν ξέρεις καν πως να την ορίσεις. Αυτά που λες λοιπόν περί ορισμού μια χαρά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ως επιχειρήματα υπέρ της άποψης μου.

Η προσπάθεια που έκανα περί συγκέντρωσης ενέργειας είναι προφανώς περιληπτική και συνοπτική. Δεν περίμενες φαντάζομαι να βρεις τον ορισμό της ύλης - κάτι που δεν έχει κάνει κανένας έως τώρα - σε ένα post εδώ... Smile Θα χαρώ όμως να συμπληρώσεις αυτόν τον ορισμό και να βγάλουμε μαζί μια άκρη.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ: Δες τη νέα ροή που άνοιξα.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 15, 2018 2:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο διάβα ,είδα πέτρες χρυσές
ψευδαισθήσεις αρχέγονες,μισές
θέλησα να πετάξω ψηλά,
στου νού τα βάθη ,τα στενά,
λίγες οι εύκαιρες λύσεις,
ματαιοπονώ,μόνος μου κουβεντιάζω,
για λάθη ,για πάθη και θυμό,
αν βρείς κάτι να τ΄αφήσεις εδώ,
πόσο συνετά,λόγια λευκά,
της ψυχής ανδρεία ,παράσημα πολλά,
θέλω να ξεφύγω απο σένα ,μα πώς,?
του εαυτού μου ,γυμνά τα χέρια,
θέλω να γυρίσω την εικόνα αλλιώς,
μα είσαι ύπαρξη ,γλυκιά ,αιθέρια.
άρχισε να καταδίδεσαι
στου πελάου το κύμα
μήν αφήνεσαι................
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 15, 2018 5:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

skakos έγραψε:
Φίλε Σκαπανέα, θα ανοίξω μια νέα ροή για τις Αισθήσεις για να έχουμε εκεί ένα χώρο να συζητήσουμε το θέμα. Ο τίτλος αυτής της ροής είναι τελείως άσχετος με το θέμα που συζητάμε.

Η παρουσα ροη, "ακουει" στο ονομα

ΤΙ ΕΜΠΟΔΙ/ΖΕΙ/ΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ;

Τι λες ...

... το να θεωρουμε τις αισθησεις μας ασχετες με τον κοσμο τον αληθινο ( οπως λεμε αναφερομενοι στον κοσμο του πνευματος ) δεν αποτελει αιτια της κατηφορικης πορειας ( οπως και παλι λεμε ) του ( φυσικου ... ) κοσμου μας ;

Αν αποκλεισουμε τις αισθησεις ως πραγματικα εργαλεια μεταφορας στον κοσμο των πνευματικων συλληψεων, τοτε πως θα γινει ο κοσμος καλυτερος ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 15, 2018 5:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

skakos έγραψε:
Κανείς δεν είπε ότι το πρόβλημα είναι εύκολο. Επέτρεψε μου να επισημάνω ορισμένα σημεία στα οποία υπάρχει σύγχιση.

Καταρχάς έχεις δίκιο ότι το τι είναι ύλη είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Όμως κάνεις λάθος στο ποιος πρέπει να το λύσει. Δεν είμαι μόνο εγώ, αλλά και εσύ. Γιατί εσύ σε τελική ανάλυση ισχυρίζεσαι ότι η ύλη υπάρχει. Δεν γίνεται να έχεις αυτή τη θέση ενώ την ίδια στιγμή αμφισβητείς το τι είναι ή δεν ξέρεις καν πως να την ορίσεις. Αυτά που λες λοιπόν περί ορισμού μια χαρά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ως επιχειρήματα υπέρ της άποψης μου.

Η προσπάθεια που έκανα περί συγκέντρωσης ενέργειας είναι προφανώς περιληπτική και συνοπτική. Δεν περίμενες φαντάζομαι να βρεις τον ορισμό της ύλης - κάτι που δεν έχει κάνει κανένας έως τώρα - σε ένα post εδώ... Smile Θα χαρώ όμως να συμπληρώσεις αυτόν τον ορισμό και να βγάλουμε μαζί μια άκρη.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ: Δες τη νέα ροή που άνοιξα.

Δεν ειπα να λυσεις το προβλημα της υλης ...
... παρατηρησα μόνο( ; ) οτι : ειναι ευκολο να απορριπτεις πραγματα αναφερομενος απλα στο ονομα τους ... Smile

Και το ιδιο ισχυει ασφαλως και για τον απορριπτομενο απο σενα χρονο


Βεβαιως και ισχυριζομαι οτι η υλη υπαρχει

Και ... βεβαιως ολοι εχουμε την υποχρεωση, ως υλικα οντα ( και οχι μόνο ), να ορισουμε τι ειναι : υλη : κατανοωντας αυτο που αντιλαμβανομαστε δια των αισθησεων ...

Διοτι "οπως" λες ( κι εσυ ) πρεπει να ξερεις ( ή να εχεις ορισει ) τι ειναι : υλη : για να την απορριψεις ως υπαρκτο

Κατα την ταπεινη μου αποψη : υπαρκτο ειναι οτι εμπιπτει στο πεδιο των αισθησεων : και αυτο αποτελει ταυτοχρονα και τον ορισμο της υλης

Σημειωσε οτι απουσιαζει ο αριθμος - 5 - απο το πληθος των αισθησεων


υ.γ.
Θα μπορουσα να "δω" το νεο σου θεμα αν μπορουσες να υποσχεθεις οτι δεν θα το εγκαταλειψεις στην τυχη του, αφηνοντας άλλους "να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα"



... και παρεπιπτοντως θα μπορουσε να οριστει οτι : χρονος ειναι το διαθεσιμο ειδικο ποσο ενεργειας που εχει ο καθενας και το καθε τι ως αποστολη να μεταφερει με καποιον τροπο στον κοσμο των αισθησεων


... και οσο για το τι ειναι ενεργεια, ε΄πες κατι και συ Smile Cool Smile Cool Smile


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drosistis
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 400
Τόπος: Μελβούρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 15, 2018 4:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

(Η παρουσα ροη, "ακουει" στο ονομα

ΤΙ ΕΜΠΟΔΙ/ΖΕΙ/ΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ; )



Έχω την γνώμη πως η κυριότερη αιτία, που εμποδίζει για ένα καλύτερο κόσμο,
είναι η άγνοια του εαυτού μας και της φύσης των πραγμάτων γενικότερα.
Γι' αυτό πιστεύω πως η έρευνα και η καινούργια γνώση είναι άρρηκτα συνδεδεμένες
και οι μόνες που δίνουν νόημα στην παρούσα συζήτηση.
Με το να πιστεύουμε ό,τι μπορούμε με τις παρούσες γνώσεις και την παντελώς αδιάφορη παιδεία, σε θέματα ηθικής συμπεριφοράς στις καθημερινές συνδιαλλαγές μας,
να φτιάξουμε ένα καλύτερο κόσμο, με μόνο να επιρρίπτουμε ευθύνες ο ένας στον άλλο, νομίζω αυταπατόμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 15, 2018 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρώτησαν οι Αθηναίοι τον Διογένη…πως συμβαίνει ενώ
τόσοι σοφοί εκφωνούν πάνω στην Πνύκα λόγους σπουδαίους,
η Πολιτεία να μην προοδεύει.
Γιατί τους λόγους, απάντησε.. τους εκφωνούν οι σοφοί από επάνω,
αλλά τις αποφάσεις τις παίρνουν οι ανόητοι από κάτω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 16, 2018 1:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

drosistis έγραψε:
skapaneas έγραψε:
(Η παρουσα ροη, "ακουει" στο ονομα

ΤΙ ΕΜΠΟΔΙ/ΖΕΙ/ΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ; )

Έχω την γνώμη πως η κυριότερη αιτία, που εμποδίζει για ένα καλύτερο κόσμο,
είναι η άγνοια του εαυτού μας και της φύσης των πραγμάτων γενικότερα.
Γι' αυτό πιστεύω πως η έρευνα και η καινούργια γνώση είναι άρρηκτα συνδεδεμένες
και οι μόνες που δίνουν νόημα στην παρούσα συζήτηση.
Με το να πιστεύουμε ό,τι μπορούμε με τις παρούσες γνώσεις και την παντελώς αδιάφορη παιδεία, σε θέματα ηθικής συμπεριφοράς στις καθημερινές συνδιαλλαγές μας,
να φτιάξουμε ένα καλύτερο κόσμο, με μόνο να επιρρίπτουμε ευθύνες ο ένας στον άλλο, νομίζω αυταπατόμαστε.

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου ...
Χωρις τη γνωση, δεν μπορεις να κανεις βημα ...
Κι αυτο δεν ειναι θεμα γνωσης, αλλά εμπειριας ...

Θα απαντησω και στην "απορια" σου : γιατι ο κοσμος δεν γινεται καλυτερος : αν και η γνωση συσσωρευεται στον κοσμο αιωνες τωρα ...

Οση γνωση και αν υπαρχει σημερα ( στο παρελθον λεγεται οτι υπηρχε πολυ περισσοτερη, βλεπε π.χ. : Βιβλιοθηκη Αλεξάνδρειας ), αυτη η γνωση υπαρχει στα χαρτια !!!

Μπορει να υπαρχουν πολλοι ανθρωποι στον κοσμο που ξερουν παρα πολλα ...

Αλλά αυτοι φευγοντας φυσικα απο δω, η γνωση που κατεχουν σβηνει φυσιολογικα μαζι τους ...

Και οι νεοι ανθρωποιι που διαρκως ερχονται στον κοσμο, ειναι υποχρεωμενοι να αρχιζουν το φορτωμα της γνωσης ( και της εμπειριας ) στα μυαλα τους απο την αρχη ...

Γιατι λοιπον ο κοσμος να γινει καλυτερος και πως να γινει καλυτερος, οταν καθημερινα πλημμυριζει απο εκατομμυρια ασχετους που τους παιρνει χρονια για να γινουν σχετικοι ... κι οταν καποτε τα καταφερουν, καποιοι τουλαχιστον απο αυτους, τοτε ερχεται το "μοιραιο" και αφηνουν πισω τους ενα ματσο ασχετους που δεν ξερουν τι τους γινεται ;

Γι αυτο και οι ασχετοι κυβερνανε τον κοσμο, οπως σημειωνει και ο mars παραπανω ...

Ποια ειναι η λυση στο ερωτημα σου ;

Σε αφηνω να τη συμπερανεις μόνος σου


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drosistis
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 400
Τόπος: Μελβούρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 16, 2018 1:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

(Δεν διαφωνώ με τις απόψεις tων Mars kai Skapanea
Που ασπάζομαι σε μεγάλο βαθμό.
Απλώς παραθέτω και τις δικές μου.)
--------------------------------

Οι σπουδαίοι λόγοι και διακηρύξεις
αν δεν κυλήσουν ταυτόχρονα με την
εξαγγελία τους στη τρέχουσα ροή
των πραγμάτων, την επαύριον θα είναι άκαιροι
και η εφαρμογή τους μόνο παρενέργειες
Θα προκαλέσει.

Το σπουδαιότερο κατά την γνώμη μου πράγμα,
(Αν κάνω λάθος διορθώστε αι)
είναι οι αρμονικοί και χωρίς δεύτερη σκέψη
ελιγμοί μας, στη ροή των πηγαίων.
Εκεί που το φαινομενικό λάθος
του αυθορμητισμούς μας (της βιασύνης μας)
είναι ταυτόχρονα και το σωστό γενικότερα,
αφής στιγμής δεν διαταράσσει τις ισορροπίες
στη ροή του συνόλου.

Όλα του βίου μας σήμερα είναι προϊόντα
της δεύτερης σκέψης μας. Εκτός αυτών
που προέρχονται από την αρχαιότητα
(δημοκρατία κ.α)

Αν δεν κάνω λάθος οι Έλληνες γνώριζαν
πως όλα ρέουν σε μια συμπαντική ροή
παρόμοια με αυτή του αίματος
και σύμφωνα με αυτή την άποψη,
(που είναι και δική μου άποψη)
Βγαίνει το συμπέρασμα πως ό,τι δρα
και αποφασίζει έξω από αυτή τη ροή,
είναι σαν αίμα που αυτό-σβήνει έξω απΆ το σώμα.

© Michael Pais alasinos
http://alasinos.blogspot.com/


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την drosistis στις Δευ Απρ 16, 2018 2:44 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 16, 2018 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

drosistis έγραψε:
Δεν διαφωνώ με τις απόψεις tων Mars kai Skapanea
Που ασπάζομαι σε μεγάλο βαθμό.
Απλώς παραθέτω και τις δικές μου

Αν δεν διαφωνεις με τις αποψεις μας τοτε γιατι ασπαζεσαι αυτες σε μεγαλο βαθμο και οχι απολυτα ; Smile


Παράθεση:
Οι σπουδαίοι λόγοι και διακηρύξεις
αν δεν κυλήσουν ταυτόχρονα με την
εξαγγελία τους στη τρέχουσα ροή
των πραγμάτων, την επαύριον θα είναι άκαιροι
και η εφαρμογή τους μόνο παρενέργειες
Θα προκαλέσει.

Κατα την αποψη μου : η εφαρμογη των μεγαλων λογων, των διακηρυξεων και των εξαγγελιων, πρεπει να αρχιζει απο τη ζωη αυτων που κανουν τις εξαγγελιες
Η ετεροχρονισμενη εφαρμογη αυτων που λενε, οπως λες, μόνο στη ζωη αυτων που τα λενε μπορει να προκαλεσει προβλημα
Οσο για τους αλλους ( τους ακροατες ), οταν ωριμασουν οι συνθηκες για αυτους ( και θελουν ) μπορουν να μπουν στη διαδικασια της προσαρμογης της ζωης τους σε αυτες τις ( μεγαλες ) διακηρυξεις


Παράθεση:
Το σπουδαιότερο κατά την γνώμη μου πράγμα,
(Αν κάνω λάθος διορθώστε αι)
είναι οι αρμονικοί και χωρίς δεύτερη σκέψη
ελιγμοί μας, στη ροή των πηγαίων.
Εκεί που το φαινομενικό λάθος
του αυθορμητισμούς μας (της βιασύνης μας)
είναι ταυτόχρονα και το σωστό γενικότερα,
αφής στιγμής δεν διαταράσσει τις ισορροπίες
στη ροή του συνόλου.

Αρμονικοι ελιγμοι και ελιγμοι χωρις δευτερη σκεψη, ειναι πραγματα ασυμβιβαστα κατα τη γνωμη μου
Διοτι ...
... οι πρωτοι απαιτουν σκεψη για να επιτευχθουν και ...
... οι δευτεροι απαιτουν αυθορμητισμο ...
Γενικα, το αυθορμητο θεωρω οτι ειναι μη αρμονικο για το κοινωνικο και το κοσμικο συνολο βραχυπροθεσμα, ενω ειναι μαλλον καλο για τον ενεργουντα αυτο
Μακροπροθεσμα βεβαια αποδεικνυεται οτι το αυθορμητο ακολουθει μια ευρυτερη αρμονικη ακολουθια συμβαντων, η οποία ομως δεν ειναι σε θεση ουδεις να διαγνωσει οταν λαμβανει χωρα

παραδειγμα
οταν ο πυροσβεστης πεφτει ( αυθορμητα ) στη φωτια με κινδυνο της ζωης του και σωζει το μικρο παιδι που ειναι μόνο του και κινδυνευει να καει στο δευτερο οροφο πετωντας το απο το παραθυρο στο τεντωμενο "σεντονι" που κρατανε οι πυροσβεστες συναδελφοι του κατω, αλλά ο ιδιος δεν προλαβαινει και καιγεται ...
... για αυτον ειναι "καλο", γιατι εκανε τη δουλεια του κατα συνειδηση ...
... για την οικογενεια του ομως και για την κοινωνια ειναι "διαταρακτικο" της ισορροπιας τους ( προφανως ) ...
... ομως κοσμικα ( με την ευρεια εννοια τωρα ), αποδεικνυεται μετα απο καμποσα χρονια οτι, το παιδι που σωθηκε εγινε ο ηγετης που ξελασπωσε τη χωρα του ( απο τα μνημονια ;;;;;; ) και ετσι τα παιδια του πυροσβεστη ( και η γυναικα του ) ζουν μια πολυ καλυτερη ζωη και με αποδεδειγμενη αξιοπρεπεια


Παράθεση:
Όλα του βίου μας σήμερα είναι προϊόντα
της δεύτερης σκέψης μας. Εκτός αυτών
που προέρχονται από την αρχαιότητα
(δημοκρατία κ.α)

Γιατι λες οτι στην αρχαιοτητα δεν υπαρχαν κοντρες, συνομωσιες και διαπλοκες ;
Δεν ηταν πολιτισμενοι ;
Ολα τα παραπανω δεν αποτελουν χαρακτηριστικα καθε συμβατικου ανθρωπινου πολιτισμου τα οποία καταφανως δεν ειναι αυθορμητα ; ; ;


Παράθεση:
Αν δεν κάνω λάθος οι Έλληνες γνώριζαν
πως όλα ρέουν σε μια συμπαντική ροή
παρόμοια με αυτή του αίματος
και σύμφωνα με αυτή την άποψη,
(που είναι και δική μου άποψη)
Βγαίνει το συμπέρασμα πως ό,τι δρα
και αποφασίζει έξω από αυτή τη ροή,
είναι σαν αίμα έξω απΆ το σώμα.

Μπορει να γνωριζαν οι αρχαιοι μας προγονοι αυτο που λες, αλλά η καταδικη του Σωκρατη ( για παραδειγμα ) αποδεικνυει οτι λιγοι, ελαχιστοι, ειχαν αυτη τη συναισθηση και λειτουργουσαν αναλογα ...

Ο Σωκρατης ειχε αυτη την επιγνωση, γι΄αυτο και ηπιε το κωνειο που του επεβαλλε η πολιτεια ( η ... δημοκρατικη Twisted Evil Twisted Evil , των αθηναιων Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green ) για να μη διαταραξει την κοσμικη ισορροπια η οποία και ουσιαστικα του επεβαλλε αυτη την καταδικη ( δια μεσου των ασχετων συμπολιτων του δικαστων )

Η (αυτο)θυσια του Σωκρατη ( γιατι ειχε την ευκαιρια να την "κανει" αλλά αρνηθηκε ) βραχυπροθεσμα και μεσοπροθεσμα ηταν κατι κακο και ... ανισορροπο για πολλους συμπολιτες του ...
... μακροπροθεσμα ομως ( και αρα κοσμικα ), ειναι μια απο τις μεγαλυτερες πνευματικες παρακαταθηκες του Ελληνισμου για το τι εστι εφαρμοσμενη φιλοσοφια


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drosistis
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 400
Τόπος: Μελβούρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 16, 2018 12:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι αυτό που μας κάνει να διαφωνούμε
Είναι μια παρερμηνεία της φράσης (χωρίς δεύτερη σκέψη)
Που εγώ εννοούσα με αυτή τη φράση: (χωρίς σκοπιμότητες.)
Απολογούμαι που δεν το διευκρίνισα.
Είμαι βέβαιος ό,τι αν τα ξαναδιαβάσεις θα βγάλεις διαφορετικά συμπεράσματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 17, 2018 5:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . β^(β.β.β.2.0.0.2.β.β.β) . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

drosistis έγραψε:
Νομίζω ότι αυτό που μας κάνει να διαφωνούμε
Είναι μια παρερμηνεία της φράσης (χωρίς δεύτερη σκέψη)
Που εγώ εννοούσα με αυτή τη φράση: (χωρίς σκοπιμότητες.)
Απολογούμαι που δεν το διευκρίνισα.
Είμαι βέβαιος ό,τι αν τα ξαναδιαβάσεις θα βγάλεις διαφορετικά συμπεράσματα.

Μα, ακριβως το νοημα του : χωρις δευτερες σκεψεις : ειναι : χωρις σκοπιμοτητες : που με άλλα λογια δηλωνει το αυθορμητο

Διοτι το μη αυθορμητο ειναι το υπολογισμενο και το σχεδιασμενο ωστε να επιφερει ενα συγκεκριμενο και επιθυμητο εκ των προτερρων αποτελεσμα


Αυτο που μας κανει να "διαφωνουμε" ειναι μια σχεδιασμενη να αποδωσει καρπους ( μακροπροθεσμα ) κοσμικη αρμονια Smile


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 53, 54, 55  Επόμενο
Σελίδα 35 από 55

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center