Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Απαγόρευση σε Αφγανόπουλο να σηκώσει την Ελληνική σημαία
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 04, 2017 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απαγόρευση σε Αφγανόπουλο να σηκώσει την Ελληνική σημαία Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.newsit.gr/ellada/kataggelia-gia-ton-11xrono-amir-apo-afganistan-den-ton-afisan-na-sikosei-tin-elliniki-simaia/2271243/

Ποια η γνώμη σας;

Θα έπρεπε ή όχι;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 08, 2017 5:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ελληνική σημαία δεν είναι τρόπαιο αριστείας (γι' αυτό υπάρχουν οι έπαινοι) αλλά σύμβολο ελληνικής αριστείας. Δε θα πάθει τίποτα η ψυχολογία του μικρου Αφγανού ,αν αρκεστεί στον έπαινο,όπως δε θα πάθει τίποτα η ψυχολογία του μικρού Έλληνα που ζει π.χ. στην Αμερική και του εξηγήσουν ότι άλλο Αμερικανός κι άλλο πολίτης της Αμερικής.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 08, 2017 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατι θα παθει τιποτα η ψυχη του μικρου ελληνα αν δεν κρατησει την σημαια;
δυστυχως η ψυχη των ελληνων γονιων και βιουερς της παρελασης δεν μπορει να αντεξει οτι τα ξενα παιδακια ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα στουρναρια.

γενικα για την μαθητικη παρελαση η αποψη μου ειναι πως ειναι παρωχημενη, καταλοιπο μιας αλλης εποχης. της εποχης μας ειναι οι παρελασεις περηφανειας αλλα και αυτες συντομα θα χασουν το νοημα τους οταν η πολιτικη ορθοτητα επικρατησει πληρως.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 12:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1)Αν είσαι από αυτούς που θεωρούν τη σημαία ένα ιερό σύμβολο, τότε εννοείται ότι δεν θέλεις να την κρατά ο οποιοσδήποτε.

2)Αν είσαι από αυτούς που θεωρούν τη σημαία ένα κομμάτι πανί, ή ένα μέσο για πολιτικά παιχνίδια, τότε δεν εχεις κανενα θεμα και μπορείς άνετα να κάνεις μια πολύ καλή λαϊκίστικη δημαγωγία, είτε καίγοντας, είτε δωρίζοντας την σημαία. Ο πρωθυπουργός μας ως κλασικός κνιτης έχει κάνει και τα δύο. Τώρα πλέον μεγάλωσε και δεν καίει τη σημαία. Προτιμά να καίει τη χώρα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 4:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
γιατι θα παθει τιποτα η ψυχη του μικρου ελληνα αν δεν κρατησει την σημαια;
δυστυχως η ψυχη των ελληνων γονιων και βιουερς της παρελασης δεν μπορει να αντεξει οτι τα ξενα παιδακια ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα στουρναρια.

γενικα για την μαθητικη παρελαση η αποψη μου ειναι πως ειναι παρωχημενη, καταλοιπο μιας αλλης εποχης. της εποχης μας ειναι οι παρελασεις περηφανειας αλλα και αυτες συντομα θα χασουν το νοημα τους οταν η πολιτικη ορθοτητα επικρατησει πληρως.


Αφού γεννήθηκε από έναν τουλάχιστον Έλληνα γονέα και μεγαλώνει ως Έλληνας στο έδαφος των προγόνων του,δικαιούται να σηκώνει μόνο αυτός τη σημαία.
Ελληνική αριστεία σημαίνει ότι υπερασπίζομαι με τη γνώση και τη γενναιότητα τον πολιτισμό και το έδαφος που κληρονόμησα .
Δεν είναι εχθρική ενέργεια αυτή προς άλλα έθνη...μόνο σε μαρξιστικά κατηχητικά μπορεί να γίνει τέτοια!

Το αν οι ξένοι είναι καλύτεροι απ' τους Έλλληνες δεν έχει καμιά σημασία παρά μόνο γι' αυτούς (Έλληνες ή ξένους) που θεωρούν ότι η σημαία είναι απλά ένα βραβείο για τον μαθητή κι όχι μια ιερή ευθύνη που απορρέει από την εθνική του συνείδηση και την αρετή του.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 10:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απ τη στιγμή που διεξάγεται κλήρωση δεν θα επρεπε να του το απαγορεύσουν. Αυτό είναι ζήτημα αίσθησης του δικαίου και όχι εθνικού φρονήματος. Εδώ ο κόσμος χάνεται και όλοι ασχολούνται με το τι γίνεται τη μέρα των παρελάσεων τονώνοντας το εθνικό φρόνημα που δεν έχουν. Εδώ μας παίρνουν τα πάντα και δε μιλάει κανείς... Θα το ρίξουμε στις σημαίες τώρα? Εδω πολιτικοί και πολίτες αδιαφορούν για τον τόπο τους και για το μέλλον τους. Το ποιος θα κρατήσει τη πουλημένη σημαία είναι κάτι που ελάχιστα με απασχολεί. Δεν θα μας λύσει το πρόβλημα ούτε η σημαία, ούτε τα παιδια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα αν θέλουμε να το δούμε από άποψη καθαρά παιδείας και επιβράβευσης του μαθητή ισως πρέπει να αναρωτηθούμε αν είναι σωστό να γίνεται κλήρωση. -Τονίζω οτι εγώ μέχρι "χτες", τουλάχιστον, ήξερα οτι ο καλύτερος μαθητής παίρνει τη σημαία κι όχι ο μαθητής που προστάτεψε τα πάτρια εδάφη (?)- Αν πάλι το ζήτημα τίθεται στη βάση της εθνικής ταυτότητας, τότε πάλι θα έπρεπε να αναρωτηθούμε αν θα έπρεπε να γίνεται κλήρωση, αφού άνθρωποι απο άλλες χώρες πάντα υπήρχαν εδώ. Διαλέχτε παιδιά διαλέχτε.. Να ξέρουμε όμως οτι όλα αυτά είναι απλά παιχνίδια εντυπωσιασμού και αποπροσανατολισμού.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 3:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η σημαία δεν είναι καθόλου παιχνίδι εντυπωσιασμού,είναι σύμβολο εθνικής συνείδησης και αγάπης για την πατρίδα.Το να σηκώνεις μια ξένη σημαία είναι θεατρινισμός και μόνο.Το να σηκώνει ο άριστος στο ήθος και τη γνώση τη σημαία σημαίνει ότι επιφορτίζεται με μια ευθύνη και μια τιμή ως πατριώτης.Όλα τ' άλλα είναι για τα πανυγήρια,και οι μικροαστισμοί των γονέων που ανταγωνίζονται ποιου το παιδί θα γίνει σημαιοφόρος και η κλήρωση και η σημαία ως αυτοπροβολή.

Η ανοχή σε μια διεφθαρμένη πολιτική δεν ισοδυναμεί με άρνηση της εθνικής συνείδησης. Με την ίδια λογική επειδή ήμασταν σκλαβωμένοι στους Ρωμαίους και ύστερα στους Τούρκους ,θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι δεν είχαμε εθνική συνείδηση!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην το βάζεις αυτό όπου να ναι γιατί το ανέφερα σε σχέση με την πολιτική και όχι με την εθνική συνείδηση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Η σημαία δεν είναι καθόλου παιχνίδι εντυπωσιασμού



Εθνική συνείδηση μπορεί να έχουμε, έχουμε όμως κι αδιαφορία απέναντι σ' αυτά που συμβαίνουν, εγώ αυτό στηλίτευσα. Τώρα η κατινιά από που σου προέκυψε? Συζητάμε αν είναι σωστό αυτό που έγινε ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 6:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:
γιατι θα παθει τιποτα η ψυχη του μικρου ελληνα αν δεν κρατησει την σημαια;
δυστυχως η ψυχη των ελληνων γονιων και βιουερς της παρελασης δεν μπορει να αντεξει οτι τα ξενα παιδακια ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα στουρναρια.

γενικα για την μαθητικη παρελαση η αποψη μου ειναι πως ειναι παρωχημενη, καταλοιπο μιας αλλης εποχης. της εποχης μας ειναι οι παρελασεις περηφανειας αλλα και αυτες συντομα θα χασουν το νοημα τους οταν η πολιτικη ορθοτητα επικρατησει πληρως.


Αφού γεννήθηκε από έναν τουλάχιστον Έλληνα γονέα και μεγαλώνει ως Έλληνας στο έδαφος των προγόνων του,δικαιούται να σηκώνει μόνο αυτός τη σημαία.
Ελληνική αριστεία σημαίνει ότι υπερασπίζομαι με τη γνώση και τη γενναιότητα τον πολιτισμό και το έδαφος που κληρονόμησα .
Δεν είναι εχθρική ενέργεια αυτή προς άλλα έθνη...μόνο σε μαρξιστικά κατηχητικά μπορεί να γίνει τέτοια!

Το αν οι ξένοι είναι καλύτεροι απ' τους Έλλληνες δεν έχει καμιά σημασία παρά μόνο γι' αυτούς (Έλληνες ή ξένους) που θεωρούν ότι η σημαία είναι απλά ένα βραβείο για τον μαθητή κι όχι μια ιερή ευθύνη που απορρέει από την εθνική του συνείδηση και την αρετή του.


Οι έλληνες είναι ένας συρφετός λαοτήτων (στην υδρα προεπαναστατικά και κατα την διάρκεια της επανάστασης τα αλβανικά είχαν μια σεβαστή θέση και χρήση π.χ.), τι μας πειράζει να μπει ακόμα μια, 2,3 λαότητες σαυτό το εθνος; Ετσι κι αλλιώς στον αθλητικό τομέα πάμπολλοι αλβανοι, λάζοι και διαφοροι έχουν σηκώσει αντίστοιχα την σημαια.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 7:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tο μαρξιστικό κατηχητικό μια ζωή το ίδιο τροπάρι...χωρίς αποδείξεις,βέβαια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:



Εθνική συνείδηση μπορεί να έχουμε, έχουμε όμως κι αδιαφορία απέναντι σ' αυτά που συμβαίνουν, εγώ αυτό στηλίτευσα.



Ακόμα κι έτσι να είναι,δε χρειάζεται ν' αδιαφορούμε για όλα επειδή αδιαφορούμε για την πολιτική κατάσταση.Τι άλλο μας έχει μείνει; Ένας πολιτισμός,μια ιστορία,μια γλώσσα και τα παιδιά μας! (Και λίγη ελληνική φύση!)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 7:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά τα λες.. πάλι με τούμπαρες.. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2017 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Tο μαρξιστικό κατηχητικό μια ζωή το ίδιο τροπάρι...χωρίς αποδείξεις,βέβαια!

δεν σας τα μαθανε στο σχολείο;
παίρνεις σημαία νομίζοντας πως είσαι απευθείας απόγονος περικλή και λοιπον σπουδαίων;
Δεν πειράζει, σε λίγες γενιές το ίδιο θα νομίζουν και οι νέοι κάτοικοι του ελλαδικού χώρου από αφγανιστάν, λοιπή ασία και αφρική.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 10, 2017 4:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά είναι σοβαρές αποδείξεις πως δεν υπήρχε ελληνικό έθνος αλλά είναι προϊόν της κρατικής ιδεολογίας;

Σκέψου κάτι καλύτερο,μπορείς! Μακριά από κατηχητικά ,όμως!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center