Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ...... 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 04, 2017 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
timestotimes

Ο νεάτερνταλ φαίνεται, ακόμα, οτι είχε μεγαλύτερο εγκέφαλο από τον σάπιενς. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να επιβιώσει.



Και ο Νεάντερταλ “Homo Sapiens” ήταν.
Homo Sapiens Νeanderthalensis και Homo Sapiens Sapiens
Στην ίδια οικογένεια με τον άνθρωπο , υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις επιμειξίας
Υπάρχει μια τάση αποσιώπησης από τις τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες , καθώς εμπλέκεται ο Αδάμ , ως πρωτόπλαστος .
Σε ποιο από τα δύο είδη να πουν τον Αδάμ?
Άσε που η καινή διαθήκη , με βάση την ιστορία του Λουκά που αναφέρει όλο το γενεαλογικό σόι του Ιησού ξεκινώντας από τον Αδάμ, τους έχει πλέον δημιουργήσει άλλο μεγάλο πονοκέφαλο , και τα έχουν χαμένα .

Στο θέμα που ανέφερες τώρα
Ο Νεάντερταλ είχε ποιο στιβαρό σκελετό και μεγαλύτερο εγκέφαλο πράγματι
Η μελέτη του κρανίου του, μας λέει πως είχε και πολύ ποιο μεγάλα μάτια .
Γιατί ?
Μάλλον για να βλέπει καλύτερα σε χαμηλό φωτισμό
Η επεξεργασία των εικόνων με περισσότερο πλήθος ιχνοστοιχείων , απαιτούσε αρκετά ποιο πολλούς νευρώνες και μεγαλύτερη περιοχή μνήμης για αποθήκευση των εικόνων.

Άποψή μου είναι πως η διαφορά στον μέγεθος του εγκεφάλου ήταν στην περιοχή επεξεργασίας εικόνας
Τα δύο είδη ακολούθησαν διαφορετικές διαδρομές
Ο σύγχρονος άνθρωπος στην πορεία του προς Ευρώπη και Ασία , είχε αναπτύξει καλύτερα την περιοχή της σκέψης και της απόφασης , που τον βοήθησε πολύ στο ομαδικό κυνήγι , αλλά και την επινόηση ποιο αποτελεσματικών και θανατηφόρων όπλων.
Είναι πολύ πιθανόν , να συνέβαλε αρκετά στην εξαφάνιση μεγάλων ζώων όπως το μαμούθ .

Με τον Νεάντερταλ συνυπήρξαν πολλά χρόνια στην Ευρώπη .


Ναι Γιάννη, έτσι (Χάρη συντομίας η ονομασία).
Λοιπόν, αυτό έψαχνα κι εγώ και να το άρθρο που σου έλεγα το οποίο αναφέρεται σε κάποια σημαντικά για την νοητική εξελιξη μας γονίδια: http://theatrecomments.weebly.com/iotasigmatauomicronrho943alpha--piomicronlambdaiotatauiotasigmamu972sigmaf-write/6279359

Αναλυτικότερα...

το HAR1:
https://www.scientificamerican.com/article/what-makes-us-different/

το SLC2A1 & SLC2A4: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3237107/


Κι εδώ είναι ένα πρόσφατο ντοκιμαντέρ του national geografic που αναφέρεται αναλυτικότερα στη διασταύρωση μας. Έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον, αν έχεις όρεξη δες το μέχρι τέλους:
https://youtu.be/FbAptAnrwN8?t=1s


Βέβαια, δεν ξέρω αν όλα αυτά έχουν κάποια σημασία απ τη στιγμή που η επιστήμη έχει να ανταγωνιστεί τον Αδάμ τον πρωτόπλαστο.. Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 9:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
maxim_97
... όταν μιλαμε περι συνειδήσεως και εξ αυτης στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ των πραγματων δεν αναφερόμαστε στα ανοργανα υλικα στοιχεια αλλα στα πασης φυσεως ζωντανα ...Εγω εχω περιγραψει πως την εννοω την συνειδηση και πως δημιουργείται στους διαφορους ζωικους οργανισμούς μεσω των αισθήσεων , των εμπειριων και από το συνολο των πληροφοριακων δεδομενων μεσω επεξεργασίας αυτων στον υπαρχοντα μηχανισμο λειτουργιας του εγκεφαλου ....

Τα περι αυτό οργανωσης της υλοενεργειας νομιζω πως στην εποχη μας εχουμε κατανοησει και γνωρίζουμε πολλα γι' αυτην ...ακολουθώντας τους φυσικους νομους και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται να δημιουργησουν τα οποια φαινόμενα.



Τι να πω? .
Γνωρίζω διαφορετικά τα πράγματα , από εσένα .
Επόμενο είναι να έχω διαφορετική γνώση του οργάνου που ονομάζουμε “εγκέφαλο” και την εξελικτική του διαδρομή από “πρωτόγονες” μορφές ζωής , όπως των ιών και των βακτηριδίων όπου η αλληλεπίδραση τους με το περιβάλλον είναι πολύ ποιο κοντά με αυτή των οργανικών μορίων , παρά με αυτή ενός πρωτόγονου εγκεφάλου , ακόμα και ενός υποτυπώδους νευρικού συστήματος , (βλέπε γεωσκώληκες.)


.


Δεν ειπα πουθενα πως δεν υπαρχει εξελιξη στον ανθρωπινο και όχι μονο εγκεφαλο φιλε.....Κάθε αλλα μαλιστα....Εχω πει πως όλα οι ζωντανοι οργανισμοι ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ στο εκάστοτε περιβάλλον τους ....Οσοι απ' αυτους δεν τα καταφερνουν....απλα εξαφανίζονται. Η ΕΞΕΛΙΞΗ βεβαίως και συμπεριλαμβανει τον εγκεφαλο περαν του σωματος κλπ, αφου καλειται να επεξεργαστεί διαρκως νεες πληροφοριες που ερχεται σε επαφη με τις εκάστοτε κλιματολογικες συνθήκες και γενικοτερα με το περιβάλλον που συμβαινει βιωνει. Η εξελιξη βεβαίως αφορα ολον τον ζωικο κοσμο από ιους, βακτηρια, μικροβια εως τα πολύ μεγαλα όπως ελέφαντες κλπ.

Όλα τα παραπάνω βιώματα και οι νεες πληροφορίες που ετσι κι' αλλιώς διαρκώς προστίθενται διαμορφώνουν τις εκάστοτε ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ και εξ αυτων τις ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ για το "εγω" και το περιβάλλον του κάθε ζωντανού οργανισμού.




Επαναλαμβάνω.
Γνωρίζουμε – και μιλάμε – διαφορετικά τα πράγματα..
Καταλαβαίνω , κρίνοντας αυτά που λες , πως εσύ αναφέρεσαι στις ενστικτώδεις αντιδράσεις των όντων, αυτές που περιλαμβάνονται στο γενετικό τους κώδικα , όπως αυτός εξελίσσεται και εμπλουτίζεται απροσδιόριστα σε όλα τα όντα , χωρίς να τον προσαρμόζουν τα ίδια συνειδητά .
Αυτές οι πληροφορίες στον άνθρωπο συγκροτούν αυτό που ονομάζουμε ομαδικό ασυνείδητο , είναι ενστικτώδεις , και με αρκετές διαφορές υπάρχουν σε όλα τα θηλαστικά .
Στα άλλα όντα , οι διαφορές είναι ποιο μεγάλες.

Η ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου στον άνθρωπο, αποτέλεσμα απροσδιόριστων ευεργετικών μεταλλάξεων αλλά και ταυτόχρονης εξέλιξης και ποικιλομορφίας των καρποφόρων δέντρων , είχε σαν αποτέλεσμα να αποκτήσει ο άνθρωπος σταδιακά γνώση του κόσμου του , και την ικανότητα να διακρίνει την διαφορά του “εγώ” από το “εκείνο”
Σιγά σιγά , ανέπτυξε την ομιλία που βοήθησε πολύ στην επικοινωνία , τον σχεδιασμό στο κυνήγι , στην ανταλλαγή γνώσεων , που βοήθησε στην διεύρυνση των γνώσεων της κάθε ομάδας .

Οι συνειδητές γνώσεις μαζί με τις ασυνείδητες πληροφορίας , είναι αυτό που εγώ ονομάζω
“συνείδηση” και τέτοια έχει μόνο ο άνθρωπος .
Είναι το μόνο ζώο που έχει πλήρη γνώση της ζωής και του θανάτου , και μπορεί να διακρίνει τον εαυτό του , από όλον τον άλλον κόσμο.
Σε πειράματα που έχουν γίνει , υπάρχουν ενδείξεις πως και ο χιμπατζής μπορεί να ξεχωρίσει τον εαυτό του , από τον κόσμο.

Μιλάμε – όπως καταλαβαίνεις – για διαφορετικά πράγματα , διαφορετικές έννοιες

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 9:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
timestotimes

Ο νεάτερνταλ φαίνεται, ακόμα, οτι είχε μεγαλύτερο εγκέφαλο από τον σάπιενς. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να επιβιώσει.



Και ο Νεάντερταλ “Homo Sapiens” ήταν.
Homo Sapiens Νeanderthalensis και Homo Sapiens Sapiens
Στην ίδια οικογένεια με τον άνθρωπο , υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις επιμειξίας
Υπάρχει μια τάση αποσιώπησης από τις τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες , καθώς εμπλέκεται ο Αδάμ , ως πρωτόπλαστος .
Σε ποιο από τα δύο είδη να πουν τον Αδάμ?
Άσε που η καινή διαθήκη , με βάση την ιστορία του Λουκά που αναφέρει όλο το γενεαλογικό σόι του Ιησού ξεκινώντας από τον Αδάμ, τους έχει πλέον δημιουργήσει άλλο μεγάλο πονοκέφαλο , και τα έχουν χαμένα .

Στο θέμα που ανέφερες τώρα
Ο Νεάντερταλ είχε ποιο στιβαρό σκελετό και μεγαλύτερο εγκέφαλο πράγματι
Η μελέτη του κρανίου του, μας λέει πως είχε και πολύ ποιο μεγάλα μάτια .
Γιατί ?
Μάλλον για να βλέπει καλύτερα σε χαμηλό φωτισμό
Η επεξεργασία των εικόνων με περισσότερο πλήθος ιχνοστοιχείων , απαιτούσε αρκετά ποιο πολλούς νευρώνες και μεγαλύτερη περιοχή μνήμης για αποθήκευση των εικόνων.

Άποψή μου είναι πως η διαφορά στον μέγεθος του εγκεφάλου ήταν στην περιοχή επεξεργασίας εικόνας
Τα δύο είδη ακολούθησαν διαφορετικές διαδρομές
Ο σύγχρονος άνθρωπος στην πορεία του προς Ευρώπη και Ασία , είχε αναπτύξει καλύτερα την περιοχή της σκέψης και της απόφασης , που τον βοήθησε πολύ στο ομαδικό κυνήγι , αλλά και την επινόηση ποιο αποτελεσματικών και θανατηφόρων όπλων.
Είναι πολύ πιθανόν , να συνέβαλε αρκετά στην εξαφάνιση μεγάλων ζώων όπως το μαμούθ .

Με τον Νεάντερταλ συνυπήρξαν πολλά χρόνια στην Ευρώπη .


Ναι Γιάννη, έτσι (Χάρη συντομίας η ονομασία).
Λοιπόν, αυτό έψαχνα κι εγώ και να το άρθρο που σου έλεγα το οποίο αναφέρεται σε κάποια σημαντικά για την νοητική εξελιξη μας γονίδια: http://theatrecomments.weebly.com/iotasigmatauomicronrho943alpha--piomicronlambdaiotatauiotasigmamu972sigmaf-write/6279359

Αναλυτικότερα...

το HAR1:
https://www.scientificamerican.com/article/what-makes-us-different/

το SLC2A1 & SLC2A4: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3237107/


Κι εδώ είναι ένα πρόσφατο ντοκιμαντέρ του national geografic που αναφέρεται αναλυτικότερα στη διασταύρωση μας. Έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον, αν έχεις όρεξη δες το μέχρι τέλους:
https://youtu.be/FbAptAnrwN8?t=1s


Βέβαια, δεν ξέρω αν όλα αυτά έχουν κάποια σημασία απ τη στιγμή που η επιστήμη έχει να ανταγωνιστεί τον Αδάμ τον πρωτόπλαστο.. Laughing Laughing Laughing



Είναι πολύ καλό που ενδιαφέρεσαι και το ψάχνεις το θέμα .
Είσαι σε σωστό δρόμο.
Συνέχισε έτσι με πείσμα , μια που υπάρχουμε και ζούμε .

Είναι όμορφο το ταξίδι της γνώσης...

“Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλωστε, τι
θαρρείς πως στο βάθος είναι η ποίηση; Είναι η γύρη
των πραγμάτων του σύμπαντος. Η γύρη σε πράξεις,
η γύρη σε οδύνη, σε φως, σε χαρά, σε αλλαγές,
σε πορεία, σε κίνηση. Smile Smile Smile

N. Βρεττάκος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:


Επαναλαμβάνω.
Γνωρίζουμε – και μιλάμε – διαφορετικά τα πράγματα..
Καταλαβαίνω , κρίνοντας αυτά που λες , πως εσύ αναφέρεσαι στις ενστικτώδεις αντιδράσεις των όντων, αυτές που περιλαμβάνονται στο γενετικό τους κώδικα , όπως αυτός εξελίσσεται και εμπλουτίζεται απροσδιόριστα σε όλα τα όντα , χωρίς να τον προσαρμόζουν τα ίδια συνειδητά .
Αυτές οι πληροφορίες στον άνθρωπο συγκροτούν αυτό που ονομάζουμε ομαδικό ασυνείδητο , είναι ενστικτώδεις , και με αρκετές διαφορές υπάρχουν σε όλα τα θηλαστικά .
Στα άλλα όντα , οι διαφορές είναι ποιο μεγάλες.

Η ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου στον άνθρωπο, αποτέλεσμα απροσδιόριστων ευεργετικών μεταλλάξεων αλλά και ταυτόχρονης εξέλιξης και ποικιλομορφίας των καρποφόρων δέντρων , είχε σαν αποτέλεσμα να αποκτήσει ο άνθρωπος σταδιακά γνώση του κόσμου του , και την ικανότητα να διακρίνει την διαφορά του “εγώ” από το “εκείνο”
Σιγά σιγά , ανέπτυξε την ομιλία που βοήθησε πολύ στην επικοινωνία , τον σχεδιασμό στο κυνήγι , στην ανταλλαγή γνώσεων , που βοήθησε στην διεύρυνση των γνώσεων της κάθε ομάδας .

Οι συνειδητές γνώσεις μαζί με τις ασυνείδητες πληροφορίας , είναι αυτό που εγώ ονομάζω
“συνείδηση” και τέτοια έχει μόνο ο άνθρωπος .
Είναι το μόνο ζώο που έχει πλήρη γνώση της ζωής και του θανάτου , και μπορεί να διακρίνει τον εαυτό του , από όλον τον άλλον κόσμο.
Σε πειράματα που έχουν γίνει , υπάρχουν ενδείξεις πως και ο χιμπατζής μπορεί να ξεχωρίσει τον εαυτό του , από τον κόσμο.

Μιλάμε – όπως καταλαβαίνεις – για διαφορετικά πράγματα , διαφορετικές έννοιες

.


Ναι ασφαλως μιλαμε για την εννοια της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ με εντελως διαφορετικες ερμηνείες , αλλα επειδή εγω προτάσσω την λογικη αναλυση στις τοποθετήσεις μου, θα ηθελα αν δεν σου κανει κοπο να ξανακοιτάξουμε την συνειδηση - όχι με λογικες θεοκρατικης εβραιοχριστιανικης αντίληψης που θελει να την διακρινει και να την θετει ως ανθρωπινη αποκλειστικοτητα και προσον εναντι των αλλων ειδων ζωης - αλλα με επιστημονικη λογικη συνεχεια.....

1. Πως εννοεις την εννοια της ζωης, χωρις ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, για τον κάθε ζωντανο
οργανισμο.
2.Χωρις ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, η λογικη μας λεει πως δεν μπορει να υπαρχει και ΑΝΤΙΛΗΨΗ του ~εγω~ και του περιβάλλοντος μας.
3.Υπαρχει εξελιξη για την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ...και από ποιον η ποιους παραγοντες αυτή εξαρεαται ;
4. Με ποια λογικη σειρα η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ αφορα αποκλειστικα το ανθρωπινο ειδος και γιατι όχι για όλα τα υπολοιπα ;
5. Η επιγνωση του θανατου ...λες πως αφορα μονο τους ανθρώπους....Από που το γνωρίζεις αυτό ....αν μπορουσες να το τεκμηριώσεις επιστημονικά ασφαλως και θα σε ακουγα...Με απλες δηλωσεις δεν πειθεις κανενα. Ξερεις πως τα σκυλια αλλα και οι γατες όταν καταλαβαινουν πως ερχεται το τελος της ζωης τους θελουν να κρυβονται από ατομα που αγαπουν η να φευγουν μακρυα από το σπιτι που εζησαν ; Κατι αναλογο συμβαινει για παρα πολλα θηλαστικά στον κοσμο μας.
6. Επειδή δε αναφέρεις πως το ενστικτο είναι αυτό που κυριαρχει στον ζωικο κοσμο και όχι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ....θα σε παρακαλουσα να μου εξηγουσες πως είναι δυνατον να λειτουργει το "ενστικτο" με ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ανυπαρκτη πχ όταν ειμαστε υπο ναρκωση στο χειρουργειο πριν η κατά την εγχειρηση ...οπου ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ από το "εγω" και τον κοσμο γυρο μας....να υπαρχει το ενστικτο μας εν λειτουργια μαλιστα...

Τελος παντων θα μπορουσα να αναφερω πολλα περι ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ και ποσο αυτή ταυτιζεται με την ιδια την ζωη σε ολες τις εκφάνσεις της , αλλα προς το παρον πρεπει να φυγω....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σου εξήγησα τι εγώ ονομάζω συνείδηση .
Εσύ απλά ταυτίζεις την συνείδηση με την ζωή.
Για να καταλάβω τι εννοείς , θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι ονομάζεις “ζωή” .

Αν όργανο του σώματός σου , ή μέρος του (όπως το συκώτι π.χ. ) , το αφαιρέσουμε από το σώμα σου , και το συντηρούμε για ένα διάστημα σε λειτουργία, είναι κατά την γνώμη σου ζωντανό ή ...ψόφιο ?
Έχει συνείδηση του “εγώ” και του “εκείνο”?

Του αλλάζουμε θέση , το μεταμοσχεύουμε επιτυχώς σε άλλο σώμα.
Τι γίνεται με την “συνείδηση” σου?

Αν το όργανο που σου αφαιρέσαμε – ένα νεφρό πες – δεν το συντηρήσουμε σωστά και είναι άχρηστο , τι στην ουσία έχει αλλάξει σε αυτό , και από σωστό για μεταμόσχευση έγινε για πέταμα?
Με απλά λόγια , τι ονομάζεις ζωντανό και τι ψόφιο .

Αν δεν καταλάβω τι λες , δεν μπορώ να κουβεντιάσω σοβαρά το θέμα .

Υ.Γ
Και να μην το ξεχνάμε .

Η “συνείδηση” , η “ζωή” , και τόσα άλλα “παράξενα” , δεν είναι απόψεις και έργα των γιδοβοσκών εβραιοχριστιανών
Μην γίνεσαι τιμητής τους
Δεν ήταν δα και τόσο σπουδαίοι όσο τους παρουσιάζεις

Ξεκόλλα !!!

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Άλλωστε, τι
θαρρείς πως στο βάθος είναι η ποίηση; Είναι η γύρη
των πραγμάτων του σύμπαντος. Η γύρη σε πράξεις,
η γύρη σε οδύνη, σε φως, σε χαρά, σε αλλαγές,
σε πορεία, σε κίνηση. Smile Smile Smile

N. Βρεττάκος



Ποιος “φρόνιμος” θα διαφωνούσε με αυτό?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 05, 2017 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Σου εξήγησα τι εγώ ονομάζω συνείδηση .
Εσύ απλά ταυτίζεις την συνείδηση με την ζωή.
Για να καταλάβω τι εννοείς , θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι ονομάζεις “ζωή” .

Αν όργανο του σώματός σου , ή μέρος του (όπως το συκώτι π.χ. ) , το αφαιρέσουμε από το σώμα σου , και το συντηρούμε για ένα διάστημα σε λειτουργία, είναι κατά την γνώμη σου ζωντανό ή ...ψόφιο ?
Έχει συνείδηση του “εγώ” και του “εκείνο”?

Του αλλάζουμε θέση , το μεταμοσχεύουμε επιτυχώς σε άλλο σώμα.
Τι γίνεται με την “συνείδηση” σου?

Αν το όργανο που σου αφαιρέσαμε – ένα νεφρό πες – δεν το συντηρήσουμε σωστά και είναι άχρηστο , τι στην ουσία έχει αλλάξει σε αυτό , και από σωστό για μεταμόσχευση έγινε για πέταμα?
Με απλά λόγια , τι ονομάζεις ζωντανό και τι ψόφιο .

Αν δεν καταλάβω τι λες , δεν μπορώ να κουβεντιάσω σοβαρά το θέμα .

Υ.Γ
Και να μην το ξεχνάμε .

Η “συνείδηση” , η “ζωή” , και τόσα άλλα “παράξενα” , δεν είναι απόψεις και έργα των γιδοβοσκών εβραιοχριστιανών
Μην γίνεσαι τιμητής τους
Δεν ήταν δα και τόσο σπουδαίοι όσο τους παρουσιάζεις

Ξεκόλλα !!!

.


Δεν εκανες τον κοπο να απαντησεις στις ερωτήσεις που εθεσα....Αυτό παει ναπει ειτε πως δεν εχεις απαντησεις η βαρέθηκες με το θεμα...Τελος παντων.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 07, 2017 9:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
gianiss έγραψε:
Σου εξήγησα τι εγώ ονομάζω συνείδηση .
Εσύ απλά ταυτίζεις την συνείδηση με την ζωή.
Για να καταλάβω τι εννοείς , θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι ονομάζεις “ζωή” .

Αν όργανο του σώματός σου , ή μέρος του (όπως το συκώτι π.χ. ) , το αφαιρέσουμε από το σώμα σου , και το συντηρούμε για ένα διάστημα σε λειτουργία, είναι κατά την γνώμη σου ζωντανό ή ...ψόφιο ?
Έχει συνείδηση του “εγώ” και του “εκείνο”?

Του αλλάζουμε θέση , το μεταμοσχεύουμε επιτυχώς σε άλλο σώμα.
Τι γίνεται με την “συνείδηση” σου?

Αν το όργανο που σου αφαιρέσαμε – ένα νεφρό πες – δεν το συντηρήσουμε σωστά και είναι άχρηστο , τι στην ουσία έχει αλλάξει σε αυτό , και από σωστό για μεταμόσχευση έγινε για πέταμα?
Με απλά λόγια , τι ονομάζεις ζωντανό και τι ψόφιο .

Αν δεν καταλάβω τι λες , δεν μπορώ να κουβεντιάσω σοβαρά το θέμα .

Υ.Γ
Και να μην το ξεχνάμε .

Η “συνείδηση” , η “ζωή” , και τόσα άλλα “παράξενα” , δεν είναι απόψεις και έργα των γιδοβοσκών εβραιοχριστιανών
Μην γίνεσαι τιμητής τους
Δεν ήταν δα και τόσο σπουδαίοι όσο τους παρουσιάζεις

Ξεκόλλα !!!

.


Δεν εκανες τον κοπο να απαντησεις στις ερωτήσεις που εθεσα....Αυτό παει ναπει ειτε πως δεν εχεις απαντησεις η βαρέθηκες με το θεμα...Τελος παντων.


Φίλε μου σου ζήτησα να μου πεις τι ονομάζεις “ζωή” ώστε να καταλάβω τι είναι για σένα “ζωντανό” .
Από τα λεγόμενά σου , εμμέσως συμπεραίνω , πως “ζωντανό” για σένα , είναι ότι έχει αντίληψη του περιβάλλοντος του, δηλαδή “αισθάνεται” το περιβάλλον του.

Σωστά κατάλαβα?

Αν πράγματι έτσι ορίζεις το “ζωντανός” , τότε και του μόριο του νερού έχει ζωή εν εαυτό , το ίδιο και ένα φασόλι , που σε κατάλληλες συνθήκες περιβάλλοντος θα γίνει φασολιά και θα βγάλει καινούργιους καρπούς , αλλά και χωρίς αυτές τις συνθήκες θα παραμένει ένα φασόλι που μετά από χρόνια , δεν θα μπορεί πλέον να γίνει φασολιά ακόμα και ιδανικές να είναι οι συνθήκες.

Η ανάδειξη ζωής , - αυτό που ονομάζουμε ζωντανός οργανισμός- είναι ένα θέμα έρευνας της επιστήμης , και δεν έχει λυθεί ακόμα , καθώς είναι πάρα πολύ δύσκολο να γνωρίζουμε τις συνθήκες που υπήρχαν στην γη , όταν αυτά ανέδειξε τις πρώτες μορφές ζωής.
Δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο η ζωή να έχει εξωγήινη προέλευση.(θεωρία της πανσπερμίας)

Πολλά ενδεχόμενα εξετάζονται.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center