Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΚΟΣ Η ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 50, 51, 52  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ=ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ;
ΝΑΙ
63%
 63%  [ 61 ]
ΟΧΙ
36%
 36%  [ 35 ]
Σύνολο Ψήφων : 96

Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2017 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Προφανως δεν καταλαβες το ερωτημα και απαντας άλλα αντ΄άλλων

Σε ξαναρωτω λοιπον πιο απλοϊκά : ποια ειναι ακριβως η ελπιδα που φερνει ο θανατος ;

Πότε ανέφερα πως ο θάνατος φέρνει ελπίδα?

Εδω το ειπες και στο αναφερω και παραπανω σε παραθεση

gianiss έγραψε:
Χωρίς “θάνατο” ,πάει και η ελπίδα για μια ..... καλύτερη μετενσάρκωση.
Τι ζοφερή εξέλιξη και αυτή για εσάς τους .....“πνευματιστές” ?

Αφου χωρις θανατο δεν υπαρχει ελπιδα, ... λογικα με το θανατο υπαρχει ελπιδα ...

Τι ελπιδα, (ξανα)ρωτω, μπορει να υπαρχει για καποιον ( οπως του λογου σου ) που πιστευει οτι ο θανατος ειναι το τελος ;

Τη μετενσαρκωση δεν τη λαβαινω υποψη μου στην αναφορα σου γιατι δεν πιστευεις καν σ΄αυτη

Λοιπον ;

Τι ελπιδα υπαρχει για ενα αθεο που πιστευει ακραδαντα ( και αναποδεικτα για τον εαυτο του ) στο θανατο ;


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )



Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Αυτό που λέω σε αυτή την πρόταση είναι , πως χωρίς τον θάνατο , αυτός που πιστεύει στη μετενσάρκωση , δεν θα έχει ελπίδα μετενσάρκωσης , γιατί για να συμβεί αυτό , πρέπει πρώτα να πεθάνει.

Κατάλαβες ?

Μάλλον όχι , αν και πολύ απλό.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2017 5:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Προφανως δεν καταλαβες το ερωτημα και απαντας άλλα αντ΄άλλων

Σε ξαναρωτω λοιπον πιο απλοϊκά : ποια ειναι ακριβως η ελπιδα που φερνει ο θανατος ;

Πότε ανέφερα πως ο θάνατος φέρνει ελπίδα?

Εδω το ειπες και στο αναφερω και παραπανω σε παραθεση

gianiss έγραψε:
Χωρίς “θάνατο” ,πάει και η ελπίδα για μια ..... καλύτερη μετενσάρκωση.
Τι ζοφερή εξέλιξη και αυτή για εσάς τους .....“πνευματιστές” ?

Αφου χωρις θανατο δεν υπαρχει ελπιδα, ... λογικα με το θανατο υπαρχει ελπιδα ...

Τι ελπιδα, (ξανα)ρωτω, μπορει να υπαρχει για καποιον ( οπως του λογου σου ) που πιστευει οτι ο θανατος ειναι το τελος ;

Τη μετενσαρκωση δεν τη λαβαινω υποψη μου στην αναφορα σου γιατι δεν πιστευεις καν σ΄αυτη

Λοιπον ;

Τι ελπιδα υπαρχει για ενα αθεο που πιστευει ακραδαντα ( και αναποδεικτα για τον εαυτο του ) στο θανατο ;


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )



Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Αυτό που λέω σε αυτή την πρόταση είναι , πως χωρίς τον θάνατο , αυτός που πιστεύει στη μετενσάρκωση , δεν θα έχει ελπίδα μετενσάρκωσης , γιατί για να συμβεί αυτό , πρέπει πρώτα να πεθάνει.

Κατάλαβες ?

Μάλλον όχι , αν και πολύ απλό


Κι εγω ηδη σου ειπα οτι, χωρις το θανατο, δεν ειναι αναγκαια η μετενσαρκωση

Η μετενσαρκωση ειναι χρησιμη μονο σε οσους πεθαινουν φυσικα και ... ειτε πιστευουν στη μετα θανατο ζωη ειτε οχι ... τους βοηθαει να "επιλεξουν" καλυτερες συνθηκες επομενης ζωης για να εξελιχτουν συνολικα

Οταν ομως καποιος εχει κυριαρχησει πανω στο ( λεγομενο ) φυσικο θανατο, δεν χρειαζεται τη μετενσαρκωση για να εξελιχτει
Εξελισσεται κατα βουληση απολυτως, οταν εννοειται το επιλεξει και σε όποια κατευθυνση επιλεξει, χωρις κατ΄αναγκη αυτο να ειναι αντιληπτο απο ολους τους άλλους
Κατι τετοιο στην εποχη μας και στον κοσμο μας ειναι αδυνατο ( φρονω ) να πραγματοποιηθει εκτος χριστιανισμου ( κι ας ακουγεται αυτο που λεω καπως "ρατσιστικο" )


Καταλαβες ;

Αμφιβαλλω Twisted Evil

Γι αυτο κοιταξε και καταλαβε καλά ( οσο σου ειναι δυνατο βεβαια Cool ) αυτο που λεει ο Ouliathis και παραθετω ( μονιμα ) παρακατω


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2017 10:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Κι εγω ηδη σου ειπα οτι, χωρις το θανατο, δεν ειναι αναγκαια η μετενσαρκωση


Επανέλαβες δηλαδή αυτό που εγώ σου είπα ?
Αυτό λες?
Για ποιο λόγο το έκανες?

Παράθεση:
Η μετενσαρκωση ειναι χρησιμη μονο σε οσους πεθαινουν φυσικα και ... ειτε πιστευουν στη μετα θανατο ζωη ειτε οχι ... τους βοηθαει να "επιλεξουν" καλυτερες συνθηκες επομενης ζωης για να εξελιχτουν συνολικα



Βρε φίλε μου , τι νόημα έχει για αυτούς που δεν πιστεύουν στην μετά θάνατο ζωή ,να ασχολούνται τι θα γίνουν μετά τον οριστικό θάνατό τους ?
Καταλαβαίνεις τι λες?
Παράθεση:
Οταν ομως καποιος εχει κυριαρχησει πανω στο ( λεγομενο ) φυσικο θανατο, δεν χρειαζεται τη μετενσαρκωση για να εξελιχτει
Εξελισσεται κατα βουληση απολυτως, οταν εννοειται το επιλεξει και σε όποια κατευθυνση επιλεξει, χωρις κατ΄αναγκη αυτο να ειναι αντιληπτο απο ολους τους άλλους



Σε ρώτησα και απάντηση δεν άκουσα.
Για πες εσύ , ποια συνειδητή μετάλλαξη έχεις καταφέρει στον εαυτό σου?
Το είδος “skapaneas – skapaneas” σε τι διαφέρει γονιδιακά / φυσιολογικά , από το γνωστό μας είδος “άνθρωπος ο σοφό σοφός” ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2017 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Βρε φίλε μου , τι νόημα έχει για αυτούς που δεν πιστεύουν στην μετά θάνατο ζωή ,να ασχολούνται τι θα γίνουν μετά τον οριστικό θάνατό τους ?
Καταλαβαίνεις τι λες?

Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω χρονια τωρα και στο εχω παρατηρησει κατ΄επαναληψη και σε σενα προσωπικα αλλά και σε άλλους που δηλωνουν αθεοι : τι νοημα εχει να σχολειστε συστηματικα ( και ... μονοτονα ) με τα λεγομενα περι αιωνιας ζωης οσων πιστευουν ( και το τονιζω αυτο ) στη μετα θανατο ζωη ;

Απαντηση ομως δεν εχω λαβει

Κατι ψελισματα μονο περι ενος δηθεν ενδιαφεροντος τους για τη νοητικη υγεια οσων πιστευουν σε αυτη την "πλανη"


gianiss έγραψε:
Σε ρώτησα και απάντηση δεν άκουσα.
Για πες εσύ , ποια συνειδητή μετάλλαξη έχεις καταφέρει στον εαυτό σου?
Το είδος “skapaneas – skapaneas” σε τι διαφέρει γονιδιακά / φυσιολογικά , από το γνωστό μας είδος “άνθρωπος ο σοφό σοφός” ?

Κι εγω σου απαντησα, αλλά που να το καταλαβεις, οτι τετοιες αποριες δεν μπορει να τις εχει ενας που δηλωνει αθεος, γιατι η απαντηση η σχετικη ( που αφορα στην αιωνια ζωη ουσιαστικα ) δεν εχει νοημα για αυτον ( αφου δηλωνει αθεος και πιστός στην πληρη εξαφανιση του ανθρωπου με το φυσικο του θανατο )

Δηλαδη απορια σχετικα με αυτο μπορει ο αθεος να εχει ως λογικος και νοημων ( και αυτο εαν διαθετει αυτες τις ιδιοτητες ), αλλά δεν ειναι σε θεση να εκτιμησει την οποιαδηποτε απαντηση, αφου εκ προοιμιου λογω της ( δηλουμενης ) αθεϊας του ειναι οπωσδηποτε και καταφωρα αντιθετος και πολεμιος σε καθε τι που σχετιζεται με το ζητημα αυτο

Τονισα αλλωστε οτι μονο ενας χριστιανος μπορει να αναπτυξει ενα αληθινο ( και κατα συνεπεια ζωντανο ) ενδιαφερον για την in vivo, μετεξελιξη του σε ον ανθρωπινο αειζωο και αθανατο


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 12, 2017 11:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω χρονια τωρα και στο εχω παρατηρησει κατ΄επαναληψη και σε σενα προσωπικα αλλά και σε άλλους που δηλωνουν αθεοι : τι νοημα εχει να σχολειστε συστηματικα ( και ... μονοτονα ) με τα λεγομενα περι αιωνιας ζωης οσων πιστευουν ( και το τονιζω αυτο ) στη μετα θανατο ζωη ;

Απαντηση ομως δεν εχω λαβει

Κατι ψελισματα μονο περι ενος δηθεν ενδιαφεροντος τους για τη νοητικη υγεια οσων πιστευουν σε αυτη την "πλανη"

Άλλα αντί άλλων.
Έλεγα πως χωρίς τον θάνατο , δεν έχουν καμία ελπίδα μετενσάρκωσης , όσοι πιστεύουν σε αυτή .

Τώρα για αυτούς “πιστεύουν” σε ζωή αιώνια , όσο ζουν , θα ζουν με αυτή την ελπίδα , που θα πεθάνει μαζί τους ...τελευταία .
Βεβαίως η ψευδαίσθηση της αιωνιότητας , θα τους προσφέρει μακαριότητα.
Για αυτό λένε ..... μακάριοι οι φτωχοί το πνεύματι .......


Παράθεση:
Κι εγω σου απαντησα, αλλά που να το καταλαβεις, οτι τετοιες αποριες δεν μπορει να τις εχει ενας που δηλωνει αθεος, γιατι η απαντηση η σχετικη ( που αφορα στην αιωνια ζωη ουσιαστικα ) δεν εχει νοημα για αυτον ( αφου δηλωνει αθεος και πιστός στην πληρη εξαφανιση του ανθρωπου με το φυσικο του θανατο )

Δηλαδη απορια σχετικα με αυτο μπορει ο αθεος να εχει ως λογικος και νοημων ( και αυτο εαν διαθετει αυτες τις ιδιοτητες ), αλλά δεν ειναι σε θεση να εκτιμησει την οποιαδηποτε απαντηση, αφου εκ προοιμιου λογω της ( δηλουμενης ) αθεϊας του ειναι οπωσδηποτε και καταφωρα αντιθετος και πολεμιος σε καθε τι που σχετιζεται με το ζητημα αυτο

Τονισα αλλωστε οτι μονο ενας χριστιανος μπορει να αναπτυξει ενα αληθινο ( και κατα συνεπεια ζωντανο ) ενδιαφερον για την in vivo, μετεξελιξη του σε ον ανθρωπινο αειζωο και αθανατο


Τι σχέση έχουν όλα αυτά τα ασύνδετα , με την συνειδητή αλλαγή στο γενετικό σου κώδικα , που όπως ισχυρίζεσαι έχεις καταφέρει να αλλάξεις , έτσι που να κρατάς όλα τα ζωτικά σου όργανα, αθάνατα βιολογικά ?
Για πες πως κατάφερες την ...αθανασία ?

Μην φέρεις σαν επιχείρημα , τις ιαχές του κόσμου “αθάνατος” , “αθάνατος” , στα μνημόσυνα κάποιων.

Αυτά φίλε μου , είναι ένα σχήμα λόγου , μην τρελαίνεσαι....
Αναφέρονται μόνο στην ανάμνηση του θανόντα
Είναι σαν την ευχή που θα λέει ο κόσμος σε συγγενή σου , όταν ώρα καλή , εσύ πεθάνεις..... πολύ !


Όσο ζουν να σε θυμούνται , να κρατούν αθάνατη την ανάμνηση σου.
Και μπορεί να το κάνουν , όσο βέβαια ζουν .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 13, 2017 6:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Έλεγα πως χωρίς τον θάνατο, δεν έχουν καμία ελπίδα μετενσάρκωσης , όσοι πιστεύουν σε αυτή

Γιατι, ειναι δυνατο καποιος που πιστευει στη μετενσαρκωση να πιστευει ταυτοχρονα και στη ζωη χωρις θανατο ;

gianiss έγραψε:
Τι σχέση έχουν όλα αυτά τα ασύνδετα , με την συνειδητή αλλαγή στο γενετικό σου κώδικα , που όπως ισχυρίζεσαι έχεις καταφέρει να αλλάξεις , έτσι που να κρατάς όλα τα ζωτικά σου όργανα, αθάνατα βιολογικά ?
Για πες πως κατάφερες την ...αθανασία ?

Πρωτον, δεν ισχυριστηκα οτι εχω καταφερει αυνειδητη αλλαγη στο DNA μου, αλλά μονο οτι ειναι εφικτο λογικα κατι τετοιο
Δευτερον. το ερωτημα περι αθανασιας πρεπει να το απευθυνεις σε καποιον που εχει την εμπειρια της αθανασιας, ο οποίος πιστευω οτι πρεπει να πιστευει στο Χριστο ( για να το εχει καταφερει )
Τριτον, αυτο το ερωτημα λογω του δευτερου, δεν μπορει να σε αφορα αφου εισαι αθεος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 13, 2017 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Γιατι, ειναι δυνατο καποιος που πιστευει στη μετενσαρκωση να πιστευει ταυτοχρονα και στη ζωη χωρις θανατο ;


Αυτό λέω εξ αρχής.
Η αιώνια ζωή , τους αφαιρεί την ελπίδα μιας καλύτερης μετεσάρκωσης .
Επομένως ο θάνατος είναι για αυτούς ελπίδα.

Απλό είναι , τι δεν κατάλαβες?

Παράθεση:

Πρωτον, δεν ισχυριστηκα οτι εχω καταφερει αυνειδητη αλλαγη στο DNA μου, αλλά μονο οτι ειναι εφικτο λογικα κατι τετοιο

Δευτερον. το ερωτημα περι αθανασιας πρεπει να το απευθυνεις σε καποιον που εχει την εμπειρια της αθανασιας, ο οποίος πιστευω οτι πρεπει να πιστευει στο Χριστο ( για να το εχει καταφερει )

Τριτον, αυτο το ερωτημα λογω του δευτερου, δεν μπορει να σε αφορα αφου εισαι αθεος




1.Πρώτον
Ανέφερες αυτολεξεί πως
“Οταν ομως καποιος εχει κυριαρχησει πανω στο ( λεγομενο ) φυσικο θανατο, δεν χρειαζεται τη μετενσαρκωση για να εξελιχτει
Εξελισσεται κατα βουληση απολυτως, οταν εννοειται το επιλεξει και σε όποια κατευθυνση επιλεξει”


Για αυτό σε ερωτώ.
Πως κατάφερες να κυριαρχήσεις , -δηλαδή να νικήσεις - , τον βιολογικό (φυσικό) σου θάνατο.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει ΜΟΝΟ με μετάλλαξη στο DNA, διαφορετικά λες μπούρδες , μεγάλες κούφιες κουβέντες , προϊόν μιας δικής σου φαντασίωσης ή μιας παραπλανητικής υπόσχεσης ενός δόγματος που σε εξαπατά συνειδητά για να σε εκμεταλλεύεται.

2.Δευτερον
Δεν μιλώ εγώ για αθανασία , αλλά εσύ και για αυτό σε ρώτησα . Άρα ούτε εσύ πιστεύεις ουσιαστικά στην αθανασία , αλλά απλά ελπίζεις σε αυτή την υπόσχεση και αγωνιάς να την επιβεβαιώσεις.

3. Τρίτον
Βεβαίως γνωρίζω πολύ καλά τον “κύκλο της ζωής” που εμπεριέχει τον θάνατο σαν βασικό στοιχείο βελτίωσης της εξέλιξης όλων των πολυκκύταρων ζώντων όντων.
Χωρίς τον θάνατο , δεν θα μπορούσε η ζωή να εξελοχθεί σε αυτο τον θαυμαστό κόσμο που γνωρίζουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που στο έχω πει αυτό, και έχω εξηγήσει αναλυτικά την “λογική” του


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2017 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
Γιατι, ειναι δυνατο καποιος που πιστευει στη μετενσαρκωση να πιστευει ταυτοχρονα και στη ζωη χωρις θανατο ;


Αυτό λέω εξ αρχής.
Η αιώνια ζωή , τους αφαιρεί την ελπίδα μιας καλύτερης μετεσάρκωσης .
Επομένως ο θάνατος είναι για αυτούς ελπίδα.

Απλό είναι, τι δεν κατάλαβες?

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το : γιατι δεν καταλαβαινεις οτι οταν ζει ο ανθρωπος χωρις θανατο, δεν εχει αναγκη τη μετενσαρκωση ...

Απλο ειναι Twisted Evil

gianiss έγραψε:
Παράθεση:

Πρωτον, δεν ισχυριστηκα οτι εχω καταφερει αυνειδητη αλλαγη στο DNA μου, αλλά μονο οτι ειναι εφικτο λογικα κατι τετοιο

Δευτερον. το ερωτημα περι αθανασιας πρεπει να το απευθυνεις σε καποιον που εχει την εμπειρια της αθανασιας, ο οποίος πιστευω οτι πρεπει να πιστευει στο Χριστο ( για να το εχει καταφερει )

Τριτον, αυτο το ερωτημα λογω του δευτερου, δεν μπορει να σε αφορα αφου εισαι αθεος




1.Πρώτον
Ανέφερες αυτολεξεί πως
“Οταν ομως καποιος εχει κυριαρχησει πανω στο ( λεγομενο ) φυσικο θανατο, δεν χρειαζεται τη μετενσαρκωση για να εξελιχτει
Εξελισσεται κατα βουληση απολυτως, οταν εννοειται το επιλεξει και σε όποια κατευθυνση επιλεξει”


Για αυτό σε ερωτώ.
Πως κατάφερες να κυριαρχήσεις , -δηλαδή να νικήσεις - , τον βιολογικό (φυσικό) σου θάνατο.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει ΜΟΝΟ με μετάλλαξη στο DNA, διαφορετικά λες μπούρδες , μεγάλες κούφιες κουβέντες , προϊόν μιας δικής σου φαντασίωσης ή μιας παραπλανητικής υπόσχεσης ενός δόγματος που σε εξαπατά συνειδητά για να σε εκμεταλλεύεται.

Απο αυτο που λεω και το οποίο παραθετεις, δεν συναγεται σε καμια περιπτωση οτι εχω κυριαρχησει στο θανατο, οπως ισχυριζεσαι

Οτι πειραματιζομαι, πανω σε αυτο, ναι !!!
Προκυπτει !
Και μαλιστα αβιαστα και ευκολα
Με δεδομενο οτι αναφερομαι ρητα στη μη αναγκαιοτητα της μετενσαρκωσης και στην ελευθερη επιλογη της εξελικτικης κατευθυνσης του πειραματιζομενου
Αλλά μεχρι εκει

Και αυτο που "λες" περι DNA ηδη το εχω αναφερει παλιοτερα
Κι αυτη ειναι η ουσια της κυριαρχιας πανω στο θανατο : η εν ζωη μεταλλαξη του DNA του ανθρωπου, η οποία για να συμβει πρεπει ο ανθρωπος να πιστευει στο θεο
Γιατι μονο αυτη η πιστη οταν ειναι βαθια και ειλικρινης μπορει να τον οδηγησει στην επινοηση της καταλληλης θεωριας περι αθανασιας, στην οποία θα πειραματιστει πανω στον εαυτο του



2.Δευτερον
Δεν μιλώ εγώ για αθανασία , αλλά εσύ και για αυτό σε ρώτησα . Άρα ούτε εσύ πιστεύεις ουσιαστικά στην αθανασία , αλλά απλά ελπίζεις σε αυτή την υπόσχεση και αγωνιάς να την επιβεβαιώσεις.

Απο την προηγουμενη απαντηση μου, προκυπτει φυσικα οτι δεν εχω καμια αγωνια
Γιατι η πιστη χαριζει τη βεβαιοτητα στην αισια εκβαση της προσπαθειας οσα χρονια και να παρει


3. Τρίτον
Βεβαίως γνωρίζω πολύ καλά τον “κύκλο της ζωής” που εμπεριέχει τον θάνατο σαν βασικό στοιχείο βελτίωσης της εξέλιξης όλων των πολυκκύταρων ζώντων όντων.
Χωρίς τον θάνατο , δεν θα μπορούσε η ζωή να εξελοχθεί σε αυτο τον θαυμαστό κόσμο που γνωρίζουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που στο έχω πει αυτό, και έχω εξηγήσει αναλυτικά την “λογική” του

"Καλα" τα λες
Χωρις το θανατο, μεχρι τωρα, δεν θα μπορουσε η ζωη να εξελιχτει σε σημειο που να εμφανιστουν και ατομα που να επιδιωκουν συνειδητα την υπερβαση του φυσικου θανατου

Αν αρνεισαι την εμφανιση αυτων των ατομων, τοτε βαζεις ορια στην εξελικτικη δυναμη της ζωης, νομιζοντας οτι η ζωη "κολλαει" στο φαινομενο του φυσικου θανατου μη δυναμενη εξελικτικα να παραξει μορφες που μπορουν να τον υπερκερασουν συνειδητα

Χωρις αυτο να σημαινει οτι αν καποιος υπερβει το φυσικο θανατο, τοτε αυτοματα και ολοι οι αλλοι που αποδεχονται το θανατο ως αναγκαιο και φυσικο στη ζωη τους, θα καταστουν και αυτοι αθανατοι

Η αθανασια ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος

Η ιδεα της αθανασιας ομως ειναι καθολικη στους λογικα σκεπτομενους νοημονες


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2017 12:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να σκεπάσεις με τρύπια ρούχα την ασχετοσύνη σου.

Η “ιδέα” της αθανασίας , προέκυψε όταν ο άνθρωπος απέκτησε αρκετό νου και συνείδηση του κύκλου της ζωής και του θανάτου του.
Αιτία της “ιδέας” αυτής , ήταν η αδυναμία του “εγώ” που είχε τότε αναπτύξει, να αντέξει την επικείμενη βέβαιη και οριστική εκμηδένιση/εξαφάνισή του ίδιου του εγώ.

Αυτή η “ιδέα” λειτούργησε στην ουσία “αντισταθμιστικά” στην εξέλιξη του ανθρώπου, καθώς η γνώση του θανάτου του, ώς αποτέλεσμα της εκθετικής αύξησης του εγκεφάλου του , θα οδηγούσε το είδος ενδεχομένως σε εξαφάνιση.



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2017 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να σκεπάσεις με τρύπια ρούχα την ασχετοσύνη σου.

Η “ιδέα” της αθανασίας , προέκυψε όταν ο άνθρωπος απέκτησε αρκετό νου και συνείδηση του κύκλου της ζωής και του θανάτου του.
Αιτία της “ιδέας” αυτής , ήταν η αδυναμία του “εγώ” που είχε τότε αναπτύξει, να αντέξει την επικείμενη βέβαιη και οριστική εκμηδένιση/εξαφάνισή του ίδιου του εγώ.

Αυτή η “ιδέα” λειτούργησε στην ουσία “αντισταθμιστικά” στην εξέλιξη του ανθρώπου, καθώς η γνώση του θανάτου του, ώς αποτέλεσμα της εκθετικής αύξησης του εγκεφάλου του , θα οδηγούσε το είδος ενδεχομένως σε εξαφάνιση

Ολες οι ιδεες προκυπτουν απο αδυναμια ανθρωπινη να κατανοησει "κατι"
Που ειναι λοιπον το προβλημα ;
Ετσι λειτουργει η επιστημη ...
Μπροστα στα ανθρωπινα αδιεξοδα εισαγει νεες "λυσεις", με τη μορφη ιδεων που αιρουν το εκαστοτε αδιεξοδο και μετα πειραματιζεται ( η επιστημη ) για να αποδειξει οτι η καθε νεα και καινοτομα ιδεα ειναι αληθινη

Και ποιά ηταν η "αντισταθμιση" που προσφερε και προσφερει στην ανθρωποτητα η ιδεα του θανατου, για να μην αρχισουμε να φαγωνομαστε ολοι μεταξυ μας, αφου ετσι κι αλλιως ολοι θα πεθαιναμε καποτε ;
Η υπηρεσια που προσφερε και προσφερει στην ανθρωποτητα ο θανατος, ηταν παντα και ειναι η ελπιδα της προσπελασης του με τροπο φυσικο


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2017 5:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Ολες οι ιδεες προκυπτουν απο αδυναμια ανθρωπινη να κατανοησει "κατι"
Που ειναι λοιπον το προβλημα ;




Στο κεφάλι σου , που αλλού?

Για πολλοστή φορά σε προτρέπω , μην το κουράζεις άλλο .
Θα κάψεις .....φλάντζες


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2017 5:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

παπαγιαννη, αν δεν μπορεις να εξηγησεις (παρολο που δηλωνεις μαστορας του "λογου του κοινου"), τουλαχιστον σταματα να κατηγορεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 15, 2017 9:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Ολες οι ιδεες προκυπτουν απο αδυναμια ανθρωπινη να κατανοησει "κατι"
Που ειναι λοιπον το προβλημα ;




Στο κεφάλι σου , που αλλού?

Για πολλοστή φορά σε προτρέπω , μην το κουράζεις άλλο .
Θα κάψεις .....φλάντζες

Υποθετω οτι, ενας καλος τροπος για να μην εχει καποιος προβλημα στο κεφαλι του ειναι να χωρισει απο τη γυναικα του Cool Twisted Evil Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 15, 2017 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Ολες οι ιδεες προκυπτουν απο αδυναμια ανθρωπινη να κατανοησει "κατι"
Που ειναι λοιπον το προβλημα ;




Στο κεφάλι σου , που αλλού?

Για πολλοστή φορά σε προτρέπω , μην το κουράζεις άλλο .
Θα κάψεις .....φλάντζες

Υποθετω οτι, ενας καλος τροπος για να μην εχει καποιος προβλημα στο κεφαλι του ειναι να χωρισει απο τη γυναικα του Cool Twisted Evil Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )

"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της,
κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα,
που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis )


Δεν ξέρω πόσο σοβαρό πρόβλημα είναι αυτό για σένα .
Μπορεί και να είναι.

Ένας σίγουρα καλός τρόπος, είναι να κρατά κάποιος το νου του μέσα στο κεφάλι του, να μην τον αφήνει να τρέχει σε .... βασίλεια φανταστικά , ουράνια .

Είναι ωραία η ζωή στην γη μας , όταν αυτή εξελίσσεται φυσιολογικά, με το “θάνατο” του παλιού.
Έτσι το κάθε είδος βελτιώνονται, και έχουμε τη θαυμαστή βιοποικιλότητα που βλέπουμε .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 16, 2017 1:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz






Χριστός Ανέστη!
Καλή Ανάσταση σε όλες/ους, Καλή Ανάσταση στην Ελλάδα μου, Καλή Ανάσταση στη χώρα μας και τους κατοίκους της που επέλεξαν τα Πάθη αλλά έχουν πάντα το Φως, ελπίδα κι οδηγό!






Razz Razz Embarassed Razz Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 50, 51, 52  Επόμενο
Σελίδα 51 από 52

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center