Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μία Εναλακτική για την Ομοφυλοφιλία
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Μία Εναλακτική για την Ομοφυλοφιλία Απάντηση με Συμπερίληψη

Πώς ένας ηγέτης των «gay δικαιωμάτων» έγινε straight

http://omofylofilia.gr/2016/03/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B7%CE%B3%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%82-gay-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-straight/
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 10:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πες μας και πως σου ρθε ντε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγκινήθηκα από τον αγώνα του παιδιού που έκανε την ιστοσελίδα.
Είναι αξιοθαύμαστος..

http://omofylofilia.gr/2015/03/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF/
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 1:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αα.. χαρηκες κι εσυ μαζι του ε..

κοιτα να δεις που πηγε το "βρωμικο" μυαλο μου! http://www.orthodoxia.online/2017/02/13/ένας-πρώην-ομοφυλόφιλος-αποκαλύπτει/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 3:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν ζει πιο ευτυχισμένος έτσι, με γεια του με χαρά του.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 11:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να μη συγχέουμε τη σεξουαλική συμπεριφορά με τον σεξουαλικό προσανατολισμό.Τη συμπεριφορά ελέγχουμε ,όχι τα συναισθήματά μας και τις επιθυμίες μας.

Χωρίς εναρμόνιση της ικανότητας να ερωτεύεσαι με την επιθυμία,τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά δεν υπάρχει σεξουαλική ευτυχία.Αν οι επιθυμίες υποτάσσονται στη συμπεριφορά έχεις έναν καταπιεσμένο σεξουαλικά άνθρωπο με κοινωνική αποδοχή,αν η συμπεριφορά υποτάσσεται στις επιθυμίες έχεις έναν ακραίο ηδονιστή.

Οι άνθρωποι από τη φύση τους,όπως όλα τα θηλαστικά, έχουν μια στοιχειώδη έμφυτη αίσθηση καθαριότητας.Στην ομοφυλοφιλία αυτή η αίσθηση μειώνεται ή απωθείται λόγω της επιθυμίας του πρωκτικού σεξ.Αυτή η σύγκρουση δεν είναι δυνατόν να προκαλεί μια διαρκή ικανοποίηση στο άτομο .Από την άλλη μεριά ο έλεγχος της συμπεριφοράς δε σημαίνει ότι η επιθυμία εξαφανίστηκε.

Δύσκολα τα πράγματα ...ακόμα κι αν ο ομοφυλόφιλος περάσει τις συμπληγάδες της κοινωνικής απαξίωσης,ούτε τη φύση μπορεί να νικήσει ούτε την παρα φύσιν επιθυμία του,αφού αυτή έχει ρίζες βαθιά στο ασυνείδητο ,όπου δομήθηκε ο σεξουαλικός προσανατολισμός στην παιδική και πρώτη εφηβική ηλικία .
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Δευ Φεβ 13, 2017 11:53 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 13, 2017 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2017 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τρανσεξουαλ αποποιείται το παρελθόν του.

"Δυστυχώς, όταν ανακοίνωσα την επιθυμία μου να αλλάξω φύλλο, δεν βρέθηκε ούτε ένας να με αποτρέψει και να με αποθαρρύνει. Ούτε ένας. Απεναντίας, όλοι μου λέγανε πως είναι δικαίωμά μου και όλοι μου δείχνανε την πόρτα να το κάνω. Και έχασα μια ολόκληρη ζωή στο ψέμα την υποκρισία και την δυστυχία."

https://www.youtube.com/watch?v=YdIFSnhkmXk
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2017 1:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δηλαδη "φταινε" γιατι εδωσαν προτεραιοτητα στην ελευθερια του Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2017 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελεος, τα χριστιανόπουλα (φανατικά) έχουν ξεσαλώσει απο την ώρα που βγήκε ο τραμπ.

Η τωρινή κατάσταση με θυμίζει την περίπτωση του Ιουλιανού.
Ντε και καλά να τα βάλει με την νεα τάξη τότε τον χριστιανισμό
Οπως τα μουτρα του έφαγε ο Ιουλιανός έτσι και ο Τραμπ.
Παρτε το χαμπάρι, είστε η παλιά τάξη που αντιστέκεται αλλά δεν μπορεί
να κάνει τίποτα γιατί έχει σαπίσει.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2017 9:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
δηλαδη "φταινε" γιατι εδωσαν προτεραιοτητα στην ελευθερια του Rolling Eyes


Ελευθερία δεν είναι να "κάνω ότι γουστάρω" σε μια άναρχη ηθικά κοινωνία.
Η πραγματική ελευθερία μπορεί να υπάρχει μόνο σε ένα πλαίσιο κανόνων και νόμων.
(Νομίζω το παράδειγμα του Σωκράτη ταιριάζει εξαιρετικά εδώ)

Ο φίλος μας εδώ λοιπόν, τους κατηγορεί γιατί αδιαφόρησαν να του θέσουν αυτό το πλαίσιο και να το υποστηρίξουν με σθένος λέγοντάς του τις διαφωνίες τους. Ο ίδιος ήταν εγκλωβισμένος στη μόδα και στο πάθος του να κάνει πράγματα που τραβάνε την προσοχή και αλλάζουν τον κόσμο (κατά τα δικά του γούστα) και δεν μπορούσε να δει καθαρά τα πράγματα.
Εκεί όμως φαίνονται ποιοί είναι οι πραγματικά δικοί σου άνθρωποι.
Εκεί έρχεται η ώρα των συγκρούσεων και των συνειδητών αποφάσεων.
Αυτοί. όμως, ήσαν παγερά αδιάφοροι.
"Ε, αφού σε κάνει χαρούμενο και ευτυχισμένο, κάντο".

Δεν υπάρχει πιο ρηχή και υποκριτική εκδήλωση αδιαφορίας από την παραπάνω φράση.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2017 12:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Τρανσεξουαλ αποποιείται το παρελθόν του.

"Δυστυχώς, όταν ανακοίνωσα την επιθυμία μου να αλλάξω φύλλο, δεν βρέθηκε ούτε ένας να με αποτρέψει και να με αποθαρρύνει. Ούτε ένας. Απεναντίας, όλοι μου λέγανε πως είναι δικαίωμά μου και όλοι μου δείχνανε την πόρτα να το κάνω. Και έχασα μια ολόκληρη ζωή στο ψέμα την υποκρισία και την δυστυχία."
spyros έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
δηλαδη "φταινε" γιατι εδωσαν προτεραιοτητα στην ελευθερια του Rolling Eyes


Ελευθερία δεν είναι να "κάνω ότι γουστάρω" σε μια άναρχη ηθικά κοινωνία.
Η πραγματική ελευθερία μπορεί να υπάρχει μόνο σε ένα πλαίσιο κανόνων και νόμων.
(Νομίζω το παράδειγμα του Σωκράτη ταιριάζει εξαιρετικά εδώ)

Ο φίλος μας εδώ λοιπόν, τους κατηγορεί γιατί αδιαφόρησαν να του θέσουν αυτό το πλαίσιο και να το υποστηρίξουν με σθένος λέγοντάς του τις διαφωνίες τους. Ο ίδιος ήταν εγκλωβισμένος στη μόδα και στο πάθος του να κάνει πράγματα που τραβάνε την προσοχή και αλλάζουν τον κόσμο (κατά τα δικά του γούστα) και δεν μπορούσε να δει καθαρά τα πράγματα.
Εκεί όμως φαίνονται ποιοί είναι οι πραγματικά δικοί σου άνθρωποι.
Εκεί έρχεται η ώρα των συγκρούσεων και των συνειδητών αποφάσεων.
Αυτοί. όμως, ήσαν παγερά αδιάφοροι.
"Ε, αφού σε κάνει χαρούμενο και ευτυχισμένο, κάντο".

Δεν υπάρχει πιο ρηχή και υποκριτική εκδήλωση αδιαφορίας από την παραπάνω φράση.

η ελευθερια μου τελειωνει εκει που ξεκιναει η ελευθερια του αλλου, και η ελευθερια του αλλου τελειωνει εκει που ξεκιναει η δικη μου


εν προκειμενω λοιπον,

ο ανθρωπος μας λεει οτι με δικη του πρωτοβουλία, θελησε να κανει κατι

μας λεει οτι το ανακοινωσε (σε ατομα της επιλογης του; )

μας λεει οτι τα ατομα αυτα, του συμπαρασταθηκαν σε αυτο που βιωνε (μαλλον ατομα της επιλογης του, γιατι να μην καταφερε να βρει ουτε εναν ομοφοβικο, δυσκολευομαι να το πιστεψω)

και τελος μας λεει οτι οταν εκεινος αλλαξε γνωμη, τοτε φταίνε εξ ολοκληρου αυτοι που τον σεβαστηκαν


αυτο πρεπει να γραφτει ως παραδειγμα σε λεξικο διπλα στη λεξη υποκρισία





εγω επιφυλασσομαι οτι ακομα και τωρα εχει βρει λυση, αφου απ οτι μας ειπε στο βιντεο, αν και αλλαξε το θεμα συζητησης, ο σκοπος ηταν και παραμενει η συγκεντρωση προσοχης

οπως τον κοβω, απ αυτα που μεχρι τωρα λεει, αν αυτος αυριο γινει μουσουλμανος, τοτε για το αποποιηθεν παρελθον ως χριστιανος "θα ευθυνονται εξ ολοκληρου αυτοι που δεν τον αποθαρρυναν οταν εκεινος τους ανακοινωσε την επιθυμια του να γινει χριστιανος"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2017 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε, καλα, αυτο ομως ειναι μια εικασια που ξεφευγει απο το δεδομενο, δηλαδη την εμπειρια και την ζωντανη μαρτυρια και γινεται δικη προθεσεων.

Αν δεν βρει αυτο που θελει στον χριστιανισμο και γινει μουσουλμανος, θα δωσει αλλη μαρτυρια. Ομως, αν, αν, αν.. με τα αν μπορει κανεις να πει οτιδηποτε.

Και ξαναλεω, σεβασμος δεν σημαινει απλα να δηλωσεις στον αλλον "κανε αυτο που θελεις".
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2017 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατι, εσυ δεν εικαζεις οτι εχει βρει λυση;

μηπως δεν ειναι ζωντανη μαρτυρια (προς τιμην του κιολας θεωρω) οτι παρεδεχεται οτι και πριν και τωρα, αν και τωρα το θεμα κουβεντας εχει αλλαξει, ο σκοπος παραμενει η συγκεντρωση προσοχης;

και μηπως δεν κανεις δικη προθεσεων οταν μιλας για εκδηλωση αδιαφοριας;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2017 12:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφού γίνεται αποδεκτό ότι πρόκειται για "μη φυσιολογικές εκτροπές" κατά μία έννοια, υπάρχει ένα θέμα, για το εάν ή όχι οι φυσιολογικοί (χωρίς την αντίστοιχη εκτροπή) άνθρωποι θα πρέπει να ασχολούνται με αυτούς.

Εγώ ας πούμε που δεν έχω υπάρξει ποτέ ομοφυλόφιλος, δεν μπορώ να κατανοήσω έναν ομοφυλόφιλο. Εάν λοιπόν ασχοληθώ θα σφάλλω. Γιατί λοιπόν να ασχοληθώ. Δεν μου πέφτει λόγος. Ας κάνουν ότι νομίζουν, δεν ανακατεύομαι.

Ερώτημα θέτω. Ερώτημα που έχει την πρόθεση του ορισμού για το ποιος μπορεί, και ποιος πρέπει, να έχει γνώμη για το θέμα. Και το ποια είναι η εναλλακτική δεν το κατάλαβα. Μήπως φταίει το ότι είμαι "φυσιολογικός"; Razz
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 1 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center